NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 143. 1906 Dinsdag 20 Maart. 20e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE 40NGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIj, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN SOCIALE Uit de Tweede Kamer. H cc ht pake si. RECLAMES, De dankbaarheid van een inwoner van Vlissingen. Gemengde Berichten. Het water in onze provincie. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met I April op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Watersnood in Zeeland. Onze lezers te Goes hebben een cir culaire met bovenstaand opschrift ont vangen van de Goesche afdeeling van hel Provinciaal Watersnoods-Comité dat zich met zoo loffelijkeu spoed heeft opgemaakt tot het inzamelen van gelden voor de rampspoedigen in onze provincie. De bede om steun is geteekend door de reeds uit ons vorig nommer bekende heeren J. E. de Koning Kooij, voorzitter, J. M. Ivakebeeke, M. de Jonge Jz., D. D. v. d. Bout, mr. J. de Wit Hamer, J. v. Asperen Vervenne, L. Duvekot, Jos. Witkam, pen ningmeester en I. D. Fransen v. d. Putte, secretaris. Het zal wel niet npodig zijn tot milde, ruime giften op te wekken. Indien ieder naar vermogen geeft, dan krijgen de heeren, die Woensdag hopen rond te gaan, duizende guldens bijeen. De nood is groot. Wie spoedig geeft geeft dubbel. God heeft den biijmoedigen gever lief! Te midden van de, zoo ongedachte, ver woestingen door storm en watervloed iu onze vruchtbare provincie aangericht in de week die voorbijging, komt de bede tot het oefenen van barmhartigheid tegenover honderden beroofden bij onze lezers als bij ons aankloppen. Wij steunen deze bede met de woorden van art. 30, niet algemeen bekend, uit onze Belijdenis. Daar staat«dat ook de armen, en gedrukten geholpen en getroost worden, naar dat zij noodig hebben". Die woorden beauiden dat christenen, ook naar hunne belijdenis geroepen zijn, om de armen of in tijdelijken nood ver keerenden uit hun midden niet een brokske toe te werpen, of te laten meeëten van een overvloedig voorzienen disch, maar hebben te voorzien in hetgeen noodig is. En wat is noodig Heel wat naar de schatting der mensehen, heel weinig als men de soberheid en nuch terheid des levens laat spreken. Noodig heeft ieder mensch voeding, opdat de normale lichaamskracht en de gezond heid behouden blijve, en kleeding en ver warming, opdat hij niet lijde onder de guurheid van het weder, en de gevolgen van den watervloed, en ook woning, waarin leven voor den mensch, en samen leven voor een christelijk gezin mogelijk zij. Zoo zeker als onze christen-mannen en vrouwen zich verbonden hebben om vast te houden aan hunne belijdenis, zoo zeker hebben zij zich ook verbonden in den socialen nood te voorzien, ook in dien socialen nood die door zoo buitengewone rampen ook ditmaal buitengewone hulp komt vragen, Het is te begrijpen, dat tal van juristen zich dezer dagen verkneukelen in het debat over het arbeidscontract. Vooral in de Kamer zelve. Met eene preciesheid gren zende aan het volmaakte, trackten de sprekers, hetzij ze juristen van beroep, of would be juristen zijn, d.w.z. menschen, die gaarne aan juristerij doen, de puntjes op de i's te zetten en de zaken van alle kanten te bekijken. Artikelen en amendementen worden besnuffelt en nagegaan met onge- kenden ijver. Er mocht eens een addertje in 't gras schuilen. Maar met dat al schiet de Kamer al heel slecht op. En het slot van de geschiedenis is, dat na een wellicht ge animeerd debat over sommige eventueele minder gewenschte gevolgen in de verre toekomst van een onderdeeltje van een amendement, dat toch binnen een paar uren wordt verworpen, de Kamer geen stap voorwaarts komt en de zitting beschouwd kan worden als een soort steekspel, waar geharnaste juristen elkander een vlieg zoeken af te vangen. Het is in menig op zicht, zooals dhr. Schaper zei, die ook sterk meedeed aan al dat gedoe, dat zij, die de rekening moeten opmaken de feiten niet kennen, en dat zij, die de feiten wel kennen maling hebben aan de juristerij. Eigenlijk is dit gezegde van prof. Houwing dhr. Schaper was eerlijk genoeg om het er bij te zeggen en zoo iemand kan bet. weten. De juristen-vereeniging, met hare „ern stige voorbereiding" van het onderwerp, werd op het schild verheven en bladen als „Themis'' en het „Sociaal Weekblad" meermalen in den loop van het debat als orakels genoemd. Wie van dit alles meer wil weten kan terecht bij de Handelingen. Daar worden de bezwaren van den eenen jurist tegen de bedenkingen van den ander in helder daglicht geplaatst. Wij voor ons zullen ons niet te diep in al die verschillende beschouwingen be geven, maar alleen nog het volgende van het debat van Vrijdag vermelden. Nog altijd ging betoverde „collectieve arbeidsovereenkomst" met de daarop voor gestelde amendementen n. 1. van de heeren Aalberse en Schaper. Deze laatste bestreed het regeerings- artikel o. a. op grond dat genoemd arti kel een „oeconomische overmacht" ver zekert aan den patroon. Dat is tot nadeel van de vakvereeniging. Het is moeilijk hazen vangen met onwillige honden. En daarenboven is het onnoodig voor een collectief contract, dat de vakvereeniging rechtspersoonlijkheid zal bezitten. De col lectiviteit heeft naar de meening van dhr. Schaper niets met de rechtspersoonlijk heid te maken. De handteekening der leden, dat is de waarborg. En het beste, dat de vakvereenigingen doen kunnen, bijaldien niet zijn amende ment, maar wel het regeeringsartikel wordt aangenomen, is eenvoudig geen rechtsper soonlijkheid aan te vragen. Dan blijven zij buiten de regeling en moet de rechter maar uitmaken, hoe het zit met de rechts gelijkheid van zoo'n niet erkende ver- eeniging. De heer Van Idsinga bleef zich in zijn repliek heftig verzetten én tegen het re geeringsartikel èn tegen de beide amen dementen. Men verwijt hem, doch ten onrechte, zoo sprak hij, dat hij een slag boom zou willen opwerpen tegen het col lectieve arbeidscontract. Dat wil hij in geen geval. Wel tegen de beperking van de individueele vrijheid der leden van een vakvereeniging door het opgedrongen col lectief contract. Juridische waarborgen acht hij intus- schen niet onnoodig daar ook het vast leggen van de rechtsgeldigheid niet on noodig is. Alleen wil hij voorkomen, dat hier dwang wordt opgelegd aan het individu. Sprekers bezwaar is hierin gelegen, dat bij het col lectief arbeidscontract betrokken personen belet kunnen worden met anderen afwij kende bedingen aan te gaan. Het beroep op de Duitsche en Fransche materie in dezen zooals dhr. Drucker doet, wordt door dhr. v. Idsinga gewraakt. Doch, al bestonden dan ook overal in Europa iets dergelijks,, dan nog zou hij er zich tegen verzetten. Geen privilege aan vakvereenigingen op den gebruikelijken rechtsregel omtrent de contractvrijheid. Aan deze vereenigingen mag geen buitengewone macht worden ge geven strijdig met het gemeene recht. Daarom stelt hij een amendement voor, om het eerste lid van het regeeringsartikel, n.l. de quaeslie der nietigverklaring omtrent een met het collectief contract aangegaan beding te doen vervallen. Alleen zou dan blijven de erkenning van rechtsgeldigheid van het collectief contract. Dit is een zeer ingrijpende quaestie volgens het oordeel van dhr. v. Karnebeek, waarover het wel waard is, nader te worden ingelicht. Na hem kwamen dhr. v. Nispen en Tydeman.Ze bestreden alle amendementen, ook het amendement Schaper, dat inmid dels door dep voorsteller gewijzigd is. De heer v. Nispen voerde als bezwaar tegen het amendement Van Idsinga aan, 'dat daarin z. i. het levend beginsel van (het vereenigingsleven wordt te niet gedaan. Wie lid is van een vakvereeniging moet zich aan hare besluiten onderwerpen en kan zich daaraan niet willekeurig ont trekken. En dhr.Tydeman sloot zich hierbij aan. Het amendement Aalberse hoort oen- voudig niet in de wet. Evenmin kan hij zich yereenigen met het amendement-Schaper. De punten der „nietigheid" en der „rechtspersoonlijk heid" zitten hem in den weg. Daaren boven gaat dhr. Schaper de „juristerij" voorbij. Die toch moet de grondslag wezen van het recht. En dat doet deze afge vaardigde nog wel met „magistrale onver schilligheid". Voorts spreekt deze jurist ten opzichte van het amendement-v. Idsinga van een „protestatio actui contraria", eene uitdrukking, die alleen ingewijden ver staan en wij wel onvertaald kunnen laten. Ook wel onvermeld hadden kunnen laten. Doch zij kan dienen als bewijs, hoe onge nietbaar voor een gewoon mensch al die ingewikkelde kwesties zijn, vooral als ze nog eens haarfijn worden uitgeplozen. De heer v. Wijnbergen had op zich ge nomen, nu dhr. Aalberse zelf afwezig was, diens amendement nog nader te verde digen en toe te lichten, 't Was echter moeite te vergeefsch. Na de repliek van den minister, die al heel weinig meer te zeggen had, na de adviezen van dhr. v. Nispen en Tydeman om het regeeringsartikel te verdedigen, werden de amendementen in stemming ge bracht. Ze vielen alle en zoo bleef het veel besproken en weersproken regeerings artikel alleen nog overeind. Met 54 tegen 6 stemmen werd het aan genomen en kon de Kamer voetje voor voetje met de behandeling voort. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens nachtrumoerA. L., P. W. S., P. C. E., J. S., Middelburg, I. F., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h. loopen over eens anders grond waarvan de toegang is verbodenA. F., Vrouwepolder, tot 11 b. s. I d. h.delven naar konijnen op eens anders grondM. B., Westkapelle, tot f 5 b. s. 3 d. h.als reiziger in een spoortrein gebruik maken van de inrichting waardoor het sein tot stilstaan kenbaar gemaakt wordtE. J. S., Gronin gen, tot f 25 b. s. 5 d. h.; rijden met eene velocipede zonder lichtK. H., Middelburg, M. R., Vlissin gen, tot f 1 b. s. 1 d. h.zijn rijwiel niet voorzien van een bel, hoorn of trompetP. T. PI., Koude- kerke, tot f i b. s. tuchtschoolstraf van 1 week schuren van de straal: A. B., Middelburg tot i'0,50 b. s. 1 d. h.spelen om geld op den openbaren weg L. B., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.; J. I.B., H. L., A. 1., Middelburg, totf 1 b. s. tuchtschool- straf van 1 week, M. d. IC, L. J. S., Middelburg, tot eene berispingte paard anders rijden dan stap voets L, d. P., Wolphaartsdijk, tot f 1 b. s. 1 d. h. anders lijden dan stapvoet met een niet op riemen of veeren rustend voertuig C. J. W., Ritthem, tot f 1 b. s. 1 d, h.als bestuurder van een voertuig zich niet gedragen naar de bevelen der politie A. M., Koudekerke, tot f 0,50 b. s. 1 d. h.zijn trek hond niet voorzien van een aan den halsband be vestigd metalen kenteeken A. S., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.wateren buiten de bakken W. L., Middelburg, tot eene berisping, J. B. A. v. M., J. C S., Vlissingen, tot 11 b. s. 1 d. h.spelen met dobbbelsteenen om geld H. P. M., P. F. W. IC., J. R., Vlissingen, tot eene berispingnoodeloos vastklemmen aan een rijtuig P. de P., Vlissingen, tot eene berisping aanwenden van pogingen om vogels te vangenJ. J., Vlissingen, tot 1' 2 b. s. tuchtschoolstraf van 1 weekzijn voertuig des nachts niet voorzien van eene lichtgevende lan taarn A. S., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.J. d. W., Vlissingen, tot f 1 b. s. tuchtschoolstraf van 1 week en wegens dronkenschap C. C., Goes, tot f 1 b. s. tuchtschoolstraf van 1 week, B. A., A. O., D. v. E., Vlissingen, A. S., Nispen bij Roosendaal, tot f2 b. s. 2 d. h., N. d. IC, Aagtekerke, tot f 3 li. s. 2 d. h., J. C. S., Vlissingen, tot 2 X 2 d. h. V r ij g e s p r o k e n is B. F., Middelburg, beklaagd van straatschenderij. De verzetten aangeteekend door K. B., P. S., Vlissingen tegen vonnissen, gewezen den 10 i Februari 1,1., zijn door niet verschijning van de j beklaagden vervallen verklaard. Uit dankbaarheid voor de verkregen weldaden en met den wensch dat velen nut mogen trekken van zijne ondervinding, machtigt ons een inwoner van Vlissingen zijne volgende verklaring te publiceeren. De heer J. Ossel, wonende Lange Zelke 136 te Vlissingen, meldt ons Sedert ruim drie jaren klaagde ik over de nieren, ik had steeds verschrikkelijke pijn in den rug en in de lendenen en was immers aan gedaan met een door en door vermoeid, af gemat gevoel hetgeen zich reeds 's morgens openbaarde. Mijn eetlust was zeer ver minderd en ik was zeer neerslachtig en moedeloos, toen men mij opmerkzaam maakte op Foster's Rugpijn Nierenpillen. Op aanraden van een vriend begon ik deze onmiddellijk in te nemen en dit was mijn geluk, want na een paar dagen gevoelde ik reeds dat ik opknapte en veertien dagen later was de pijn geheel en al verdwenen. Uit erkentelijkheid zal ik steeds gaarne de uitstekende hoedanigheden van uw pillen bekend maken en ik geloof dat ik daardoor tevens velen nierlijders een dienst bewijs. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goed dunkt. Verwaarloos nooit een pijn in den rug. Het is het spit zegt gij, en gaat van zelf weg zooals het gekomen is, maar dat is niet zoo, want al schijnt het weg te gaan, het komt veel ernstiger terug. Deze pijn in den rug is gewoon nierziekte en de natuur waar schuwt u op deze wijze dat uw nieren hun plicht niet doen en niet op de gewone wijze de onzuiverheden afvoeren van het bloed, dat ze filtreeren moeten. Het bovenstaande is een overtuigend bewijs daarvan. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geeft, dezelfde die de heer OSSEL gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Goes verkrijg baar bij de Firma NATHAN EMANUEL en te Middelburg bij den Heer Joh. DE ROOS, Vlasmarkt K157. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Het Provinciaal Watersnood Comité verzoekt ons bekend te maken, dat het in overleg is getreden met het Algemeen Watersnood-Fonds te Amsterdam, zoodat dientengevolge vanaf heden alle hulp zal verstrekt worden door tusschenkomst van het Provinciaal Comité, en de Burge meesters in de noodlijdende gemeenten in aansluiting met het door hen van het Algemeen Fonds ontvaDgen telegram ver zocht worden alle verdere aanvragen om hulp toe te zenden aan den Secretaris- Penningmeester van dat Comité, Dam Noordzijde te Middelburg. Andere bladen worden uitgenoodigd dit over te nemen. Uit verschillende deelen der provincie ontvangen wij bericht dat men op de scholen aan het collecteeren is ofgecollecteerd heeft voor de noodlijdenden. Wij volstaan met deze algemeene mededeeling. Ook kunnen wij niet van al deze plaatsen de comité leden opnemen. Goes. Het Goesehe Watersnood-Comité ontving van het Provinciaal Comité een schrijven, waaruit zij ontleent Gisteren (Vrijdag) morgen is reeds door het algemeen Watersnood Fonds te Am sterdam aan de Burgemeesters der nood lijdende gemeenten getelegrafeerd, wat zij tót onmiddellijke hulp noodig hadden, en zijn op hun antwoorden reeds remises hun toegezonden. mi 0 Thans wacht ik van die diverse burge meesters bericht wat zij voor het oogen- blik nog noodig hebben, en zal hun dit ten spoedigste worden toegezonden. Door de tusschenkomst van dhr. Boluijt ontving het Comité twee doozen kleeren met bestemming voor Tholen. Van Jonkheer V. R. V. te Amersfoort ontving het Goesche Comité f25. Middelburg. Het Provinciaal waters- nood-comité verzoekt ons bekend temaken, naar aanleiding van het bericht in het Algemeen Handelsblad ontleend aan den penningmeester van het Algemeen Waters nood-Fonds te Amsterdam, dat het drin gend beroep blijft doen op de liefdadigheid. Het algemeene Fonds beschikt wel over ruime geldmiddelen, doch stelt zich slechts ten doel hulp te verleenen in den eersten onmiddellijken nood, niet om te geraken tot schadevergoeding aan de honderden d[e alle have en goed verloren en totaal geruïneerd zijn. Het Provinciaal Comité hoopt door ruim toevloeiende bijdragen in staat te zijn althans voor een aanzienlijk deel die schade te vergoeden, en voor jarenlange ellende te behoeden die hon derden, die zoo wreed getroffen werden. Veel, zeer veel geld is hiervoor noodig. Geeft dus, geeft spoedig eu geeft naar vermogen. Krabbendijke. Uit den oproep om steun uit Rilland zal den lezers gebleken zijn, dat er geen samenwerking is tot ver zorging van de in het onheil gedompelden in den Engelschen polder. Door den Bur gemeester is om samenwerking verzocht en het vormen van één commissie met b.v. 5 leden uit Rilland-Bath en één van Krabbendijke als gewenscht aanbevolen, maar tot heden zonder resultaat. Voor de Krabbendijksche gezinnen zal nu van hier uit alleen dienen gezorgd te worden. Op verzoek van den Burgemeester heeft Mevr. Geill zich belast met het ontvangen van onder- en bovengoed, en reeds is veel door haar voor de arme beroofden ontvangen, zoowel nieuw als gebruikt. Maandag zullen een groot getal meisjes met lijsten de gemeente rondgaan om geld, en dit zal door Mevr. Geill aan den burgemeester afgedragen worden. Enkele gezinnen zijn reeds hier gehuisvest en als ze het wilden konden allen onder Krabbendijke woning krijgen, maar sommigen, die naar Rilland trokken, willen liever daar blijven. Door Mevr. Geill is in persoon een onderzoek naar hun toestand en behoeften ingesteld. Daar de Engelsche polder niet bedijkt zal worden, althans niet door deze maat schappij, eischt de plaatsing van deze be roofden ergens, waar ze werk en brood kunnen vinden, heel wat zorg. St. Maartensdijk. Ook hier heeft zich eene commissie gevormd tot het inzamelen van gelden voor de geteisterden bij den watersnood. In de eerste plaats om in de behoeften te voorzien van de ruim 50 vluchtelingen uit Oud-Vosmeer, welke zich thans tijdelijk in de bewaarschool alhier bevinden en verder tot leniging van den algemeenen nood. Anna-Jacobapolder. Een alhier en te St. Philipsland gehouden inzameling voor noodlijdenden te Oud-Vosmeer heeft gezamenlijk één duizend en veertig gulden opgebracht. Krabbendijke. Door de nieuwe sluis is de Itarelpolder al geheel leeg getrokken. Daar alleen stukken van de kruin zijn, komt er nu geen water meer bij. Ergór is het met de Stroodorperpolder. Het water hiervan moet door drie polders heen, heelemaal naar de Welter Schelde. De neerval van Donderdag,Vrijdag en Zondag bracht ook nog veel binnenwater, zoodat de loozing langzaam gaat. Het water is nog maar enkele c.M. gezakt. J. Haverhoek heeft zijn scheepje reeds gedeeltelijk gesloopt. Met vergunning van den burgemeester plaatste hij een bus voor een nieuw. De andere visschers- scheepjes zijn afgebracht. Het aardappel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1