14 e i' k 11 i e (i w s. Schoolnieuws. Ingezonden Stukken LEESTAFEL. De collecte, gehouden op de Christelijke School alhier, ten behoeve der watersnood- lijdenden in Tholen en op Zuid-Heveland, heeft opgebracht de som van f (14, welke heden door de leerlingen aan een der com missieleden is ter hand gesteld. Door de leerlingen van school B (hoofd dhr. A. van Schelven) is f27,52 bijeen gebracht. Men seint onsDe firma De Ram Co. heeft f 800 gegeven welke heden zijn gezonden aan de penningmeesters der betrokken comité's, te weten f 100 voorden Wilhelminapolder (Hulst), f 100 voorden Rilland-Bathpolder en f 100 voor den Oud- Vossemeersche polder. De toestand in Hontenisse en om streken blijft allertreurigst. Ondanks al de pogingen om den zeedijk aan den Wilhelmuspolder te dichten, is men daarin nog niet geslaagd. Bij eiken vloed wordt de opening grooter. Men heeft om mili tairen gevraagd. Het gat heeft thans eene breedte van 80 a 40 meter en eene diepte van ruim 50 meter. Kloosterzande is bijna geheel ontruimd. Vrouwen en kin deren zijn naar familie of opgenomen in het liefdehuis te Hulst of op Groenendijk. 's-Gravenhage. Uit Hontenisse is om versterking van personeel gevraagd tot hulp bij den watersnood. Ingevolge over leg tusschen de betrokken ministers, is hedenochtend vroeg een nieuw detache ment genietroepen sterk een luitenant en 53 onderofficieren en manschappen via Vlake naar het 5e district Z.-Vlaanderen (O. D.) vertrokken. Tot versterking van den spoorvvegdam tusschen Rilland en wachtpost 19, is heden ochtend begonnen met den zandaauvoer. Materialen voor hulp wissels zijn op wacht post 19 en te Rilland aangevoerd. Men is bezig met versterking van het zuidelijke talud. De Minister van waterstaat a. i. heeft aan de Exploitatie-Maatschappij zijne medewerking aangeboden tot het verkrij gen van troepen om te werken aan de versterking van den spoorwegdam. Van dit aanbod werd echter vooralsnog geen gebruik gemaakt. De exploitatie-Maat schappij behoudt zich voor wellicht later de hulp van troepen in te roepen. Bij den landbouwer Van Liere te Rilland, wiens hofstede in den Engel- schenpolder ondergeloopen is, bevinden zich nog 4 levende ossen in den mestput, welke door het water op en neer wordt bewogen. De beesten willen er niet af. want zij zijn bang van het water. Zij worden dagelijks gestrooid en gevoederd. Twee varkens zijn met een klamp stroo de Schelde ingedreven en bij laag water op de schorren te Bath aangekomen. Men zag beweging in het stroo en het bleek dat die dieren erin waren. Nu zijn ze te Bath. Te Hoogerheide is een kist met goederen, behoorende aan J. Traas, aan gespoeld. Vlissingen. Heden werd aan de be- hoeftigen weder een uitdeeling gedaan van steenkolen, terwijl een uitkeering werd gedaan aan behoeftige gezinnen tot een maximum ad f5. Op de gisterenavond gehouden vergadering van het voorloopig comité tot hulp werd dit veranderd in een definitief comité en zal dit bestaan uit 40 personen uit alle richtingen en standen. De burgemeester deelde mede dat in het geheel in deze gemeente reeds f 4000 is bijeengebracht. Tholen. Een oude zieke man was heden morgen zoover hersteld, dat hij voorzien van een warme jas en reisgeld, naar zijne familie te Breda kon worden vervoerd. Zijne plaats in „Non Semper" werd direct ingenomen door een oude man en vrouw. Straks komt daar nog een teringlijder, wiens opname ook beslist noodzakelijk is. Het comité berekent de dagelijksche uitgaven op ruim f 300. Daar het te voor zien, dat het nog wel eenige dagen kan duren eer de huizen te Oud-Vossemeer vrij van water en bewoonbaar zullen zijn, behoeft het geen betoog, dat enorm veel noodig is om in de behoeften van honder den ongelukkigen te voorzien. Van de schoolgaande kinderen ontvan gen een 30-tal leerlingen der le klasse, onder eigen onderwijzeres, onderwijs in een der lokalen der o.l. school alhier, de overigen, ongeveer 40 jongens en meisjes, zijn verdeeld in de verschillende klassen van die school. Omtrent het reddingswerk Dinsdagmor gen te Oud-Vossemeer, verhaalde ons iemand, die met roeibooten krachtdadig hulp heeft verleend, dat teruggevaren werd om een varken, door een opening in het dak gemaakt, te halen. De gevluchte be woner van een ander huisje, zette op den zolder een emmer regenwater en een zak graan, om te trachten zijn kippen, die op de balken zaten, in het leven te behouden. Het weer is heden allerongunstigstdooi den stroomenden regen kan niet aan de dijken worden gewerkt en komen de arbei ders in grooten getale naar Tholen, waar allen opgehoopt zijn in de bewaarschool, waar hun warm voedsel en verwarming wordt verstrekt. Vele mannen gaan naar de gasfabriek om daar bun doorweekte kleeren te drogen. De verdediging van den dijk van den polder Broek en Rooland is zoo goed als gereedde Schenkeldijk bij Tholen ver zwaard en opgehoogd. (Thoolschc CrtJ Nog meldt men uit Hulst Van alle zijden komen nieuwsgierigen om het tooneel van de ramp te bezoeken. Een groot aantal maréchaussée is aange komen ow het volk tegen te houden en de binnendijken te bewaken. Gisteren is den heelen dag hard gewerkt aan den Tasdijk en aan den provincialen weg van Kuitaert naar Kloosterzande, die voor een groot gedeelte bekist is. Alles dient om Hengst dijk en Stoppeldijk te beschermen. Groote hoeveelheden hout worden aangevoerd. Ook zijn maatregelen genomen om Lams- waarde watervrij te houden. Telkens ziet men nog landbouwers met hun vee vluchten. Veekooplui maken goede zaken. Velen zijn blij, dat zij hunne runderen van de hand kunnen doen. Zij weten niet, waar er mee te blijven. Gisteren kwam ik een man tegen, die een 40-tal paarden bij zich had. Waarheen, vriend? vroeg ik hem. Ik weet het zelf niet, antwoordde hij. „Men heeft deze dieren bij mij gebracht, en ik heb nog geen eten voor twee paarden. Ik kan de dieren toch niet van honger laten sterven. Een ander moet er zich dan maar over ont fermen". Vandaag worden 600 militairen verwacht om te trachten aan het gat van den zeedijk van den Wilhelmuspolder te werken, want zoolang dit niet verzekerd is, blijft het water by iederen vloed in den polder stroomen. Men is voornemens, zoo noodig, een hofstede van het Kroondomein af te breken, om het gat te vullen. Men hoopt op een lagen eb, hetgeen de werk zaamheden veel zou vergemakkelijken. Gisterenavond was door den Noordwesten wind de vloed weer hoog en stond alles blank. Thans is de wind grootendeels gaan liggen. Windstilte is zeer gewenscht, wijl anders de strooming van het water het geregeld voortwerken belemmert. Kruidingen. Het spoorwegverkeer, ook het goederenvervoer, is gisteren nog een weinig ongeregeld, maar toch geheel ook over den dam hervat. Bij de Stroodorpe- polder staat het water aan weerszijden slechts weinig van de kruin van den spoor dijk; in de Balh'sche polders is men aan het werk om een sluis te dichten, die ge vaar liep weggeslagen te worden. De treinen rijden heel langzaam over het éene spoor en hebben daardoor nog eenige ver traging gisteren van een half tot IV2 uur; goederentreinen reden ongeregeld. G. C. Koudekerke. De kinderen der Chris telijke school alhier hebben, ten behoeve van de noodlijdenden door den waters nood bijeengebracht de som van f 15,50. Middelburg. In de a.s. Woensdag middag 2 uur te houden gemeenteraadsver gadering zijn aan de orde Herstemming over het voorstel van drie leden in zake de gasthuis kwestie, waarover de stemmen hebben gestaakt, en zoo mogelijk stemming over een voorstel van de heeren Van Dunné en Van Teijlingen. Benoeming stembureau. Voorstellen betrelfende het verzoek der onderwijzers bij het lager onder wijs omtrent vergoeding voor het pensioenfonds voor weduwen en weezenen id. naar aan leiding van verzoeken van B. ten Have, heil- gymnast, om subsidie uit de gemeentekas voor de behandeling van onvermogende ingezetenen en van J. J. van dér Harst W.Az. te Koude kerke, om te worden vrijgesteld van het betalen van retributie voor het recht van toegang van zijn perceel naar den Tramsingel. Aangehouden voorstel B. en W. betreffende den aanleg van duinwater aan den Veerschen Singel. Voorstel B. en W. naar aanleiding van een verzoek van A. Tjaarda om schadevergoeding voor een begraven kalf. Voorstellen van de Commissie voor de strafverordeningen naar aanleiding van verzoeken om wijzigig te brengen in de ver ordeningen van algemeene plaatselijke politie a. van A. Meijers e. a. betreffende hetzitienop hondekarrenb. H. Lorier e. a. betreffende de keuring van varkens voor eigen gebruik. Voorstellen B. en W. om het pand gelegen aan de Heerenstraat wijk H. no. 140 voor al- braak te verkoopen. ld. naar aanleiding van het verzoek van mevr. Hattink om eene gemeene schutting te plaatsen tusschen haar tuin en school K; en id. tot het brengen van wijzigingen jn de Verordening op het Lager Onderwijs, naar aanleiding van opmerkingen van Gedepu teerde Staten van Zeeland. Voorstellen van B. en W. tot het aanbrengen van Jagers-horden in de zuiverkisten van de Gasfabrieken tot het invoeren van een beursbelasting, naar aanleiding van het verzoek van de aid. Walcheren van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland om de Graanbeurs af te sluiten. Suppletoire kohieren schoolgeld scholen A C en 1 en herhalingsonderwijs, schooljaar 1905'1906. Voorstel van B. en W. tot vaststel len van eene verordening regelende het verlof aan onderwfjzers(essen) in en buiten het geval van ziekte en aan onderwijzeressen in geval van zwangerschap. Middelburg. Stukken van den ge meenteraad. In zake 't verzoek van Tjaarda om schadevergoeding voor een van hem ongekeurd weggehaald en be graven kalf, deelen B. en W. mede dat de keurmeester Jongepier terecht gewei gerd heeft dit uit nood geslachte kalf te keuren, daar Tjaarda geen verklaring van den veearts kon overleggen, die deze dan ook niet had willen geVen. De verorde ning is nagekomen. Bovendien is 't de vraag of f45 de juiste waarde van het kalf was, dat toch voor f 10 bij de admi nistratie der belastingen was aangegeven. Afwijzende beschikking wordt dienvolgens voorgesteld. B. en W. geven een gelijkluidend ad vies in zake een analoog verzoek van C. J. Vader. In zake het voorstel tot het hellen van een beursbelasting maakte de liuancieele commissie bezwaar wijl van de opbrengst die f306 zal zijn, een vierde af moet voor de controle. B. en W. merken echter op dat de heffing niet geschiedt om 't voor deel voor de gemeente, maar ten gerieve der Beursbezoekers. Hel is een middel om aan den wensch der afd. Walcheren te voldoen zonder de gemeentekas te be zwaren. Is de Raad van een tegengesteld gevoelen dan kan hij afwijzend op het verzoek beschikken en adressante de be voegdheid geven voor eigen rekening het werk uit te voeren. In betrekking tot het verzoek van mevr. Hattink om een schutting voor gemeen schappelijke rekening tusschen haar tain en het terrein achter school K. stellen B. en W. voor met 't oog op het ongewensclite van den huidigen toestaud voor de be woonster le besluiten tot hel doen plaat sen der schutting, 't halve aandeel der gemeente in de kosten is f225. De com missie van Fabricage is echter van mee ning dat het niet aangaat om ter plaatse een zoo kostbare afscheiding te maken. Het kan veel eenvoudiger. Wenscht ad ressante ter plaatse een schutting in plaats van de beslaande afscheiding (deels draad afzetting en deels struiken en heesters) welnu art. 691 j°. art. 698. Burgerlijk Wetboek stelt de gelegenheid daarvoor open. De Commissie van Financiën sluit zich er bij aan wijl bijzondere verordening noch plaatselijke gebruiken ter plaatse een zoo kostbare afscheiding eischen. De naaste omgeving zuidwaarts van de school pleit mede voor de opvatting dier Commissie. A. Meyers en anderen willen de ver ordening van algemeene plaatselijke politie gewijzigd hebben voor wat betreft het zitten op hondenkarren. De Commissie voor de Strafverordening is er voor het bestaande verbod te handhaven, met't oog op de veiligheid voor wandelaars en wiel rijders. De vrachten die men honden geeft te trekken zijn bovendien al zwaar genoeg. H. Lorier en anderen willen de keuring van varkens, dje voor eigen gebruik wor den geslacht, slechts verplichtend stellen voor hetgeen binnen de kom der gemeente wordt geslacht en hetgeen ten verkoop bestemd is. De Commissie evengenoemd is daar tegen dewijl, volgens den contro leur bij de plaatselijke belastingen dhr. Üe Back, bij inwilliging van 't verzoek de toepassing er van op het dagelijksch gebruik voor de gemeente zeer bezwarend zijn. Op het in den handel brengen van het niet gekeurde zou niet voldoende toe zicht zijn te houden. Het gebeurt nu en zou vermoedelijk ook dan gebeuren dat een deel van het geslachte bij kleine hoeveelheden wordt uitverkocht aan ken nissen. Zooals de keuring nu is geregeld, is dit geen bezwaar, doch bij de gevraagde vrijstelling zal door de verkoopers vooral bij aflevering van kleine hoeveelheden aan verplichte keuring niet meer worden ge dacht en zullen de klachten van slagers die binnen de gemeente wonen, wel niet uitblijvenen volgens de Gezondheids commissie de keuring van het slachtvee te Middelburg nog verre van afdoende. De Commissie voor de Strafverordeningen adviseert derhalve afwijzend op't verzoek te beschikken. B. en W. stellen voor, nu de Israe- lietische Gem. een pand in de Langedelft in gebruik nam, het door Tiaar van de gemeente gebruikte pand in de Heeren straat vrij komt, dit pand zeer bouwval lig en, als hebbende geen bepaalde be stemming, voor restauratie minder geschikt is, dit pand voor afbraak te verkoopen en den door afbraak vrij gekomen grond te voegen bij het terrein van school C., waardoor toetreding van lucht en licht tot het gymnastieklokaal dier sehool aan merkelijk zou verbeterd worden. B. en W. achten het tarief voor som mige doeleinden met name baden en clo sets, waarvoor het drinkwater gebruikt wordt, te laag. Zij stellen voor 't te ver dubbelen. Zoodat art. 1 A huiselijk ge bruik 6e lid van de Verordening houdende tarief en voorwaarden betreffende de le vering van duinwater gelezen wordt voor ieder badtoestel ingericht vol gens aanwijzing van den Directeur f 14 's jaars. b. voor ieder watercloset ingericht vol gens aanwijzing van den directeur indien de aan voer buis niet wijder is dan 13 inM. middellijn f 3 en indien zij wijder is f 6 's jaars. De Gezondheidscommissie heeft hier tegen geen overwegende bezwaren. Onderwijzend personeel en uittreding uit het W. en W. fonds. B. en W. schrijven aan den raad: Naar aanleiding van het door U aan genomen voorstel van mr. de Veer be- Irefïende de mogelijkheid van het uittre den van het onderwijzend personeel in de Gemeente uit het fonds van de Weduwen en Weezen van Gemeenteambtenaren en bedienden hebben wij het advies gevraagd van de Commissie van dat Fonds. Onder overlegging van dat advies hebben wij de eer U voor te stellen dienovereenkomstig te besluiten en de leeraren bij het hooger en middelbaar en de onderwijzers bij het lager onderwijs die op 1 Januari 1906 iu dienst der Gemeente waren en die later zullen worden aangesteld te ontheffen van de verplichting om aan het fonds deel te nemen, mits aan hen, die uittreden, geene uitkeering van gestorte premiën uit het fonds worde gedaan en alle banden met het fonds worden verbroken. Zij, die aan het fonds willen blijven deelnemen kun nen daartoe in de gelegenheid worden gesteld, mits zij voor 1 April a s. daarvan aan den administrateur kennis geven. Aannemen van het voorstel van mr. Gra- tama, om aan de onderwijzers bij het lager onderwijs 2V2 pCt. te vergoeden van hun bijdragen aan het Rijksfonds meenen wij U te moeten ontraden, daar ook dit nog een te groote uitgave voor de Ge meente zou medebrengen. Immers dit zou aan de Gemeente jaarlijks pl.m. f1000 kosten. O. en W. Souburg. In de Vrijdag gehouden vergadering der afd. van de ehr. ver. tot verzorging van krankz. in Zeeland werden tot afgevaardigden naar de algem. verg. gekozen dhr. A. v. Veen, H. de Munck en J. Dorleijulaatstge noemde werd tevens gekozen tot bestuurs lid in plaats van dhr. J. C. de Hamer, die als zoodanig zijn ontslag nam. De afd. telt thans 64 leden met 3 begunstigers. De rechtbank te Rotterdam vernie tigde het bevel tot aanhouding van Frans Rosier en gelastte zijn gevangenhouding als gewoon passant in het huis van be waring, in afwachting van een nadere beschikking. Het gerucht van te Utrecht ont vangen dreigbrieven in de quaestie Rosier wordt door het U. D. tegengesproken. De Duitschers op last van Keizer Wilhelm vorige week naar Courrières ge zonden om bij de mijnramp hulp te bieden zijn te Boehum teruggekeerd. De mijnbouw in het Ruhr-bekken heeft, zonder daartoe van hoogerhand verplicht le zijn, een voorbeeldig stelsel van onder richt ingevoerd, welks middelpunt de mijn- school te Boehum is. In een der gebouwen van die school worden de oefeningen ge houden, die thaus te Courrières practiseh werden toegepast. Daar bevindt zich o. a. een gang, waarin men slechts kruipen kan zij wordt met dichten rook gevuld en twee uur lang moeten de leerlingen, beschermd door hun zuurstoftoestellen, het daarin uil- houden, terwijl zij aldaar arbeid verrichten. In den rook worden ook dammen gemaakt, muien tegen branden opgetrokken. Te Heme en Gtlsenkirchen, van waar hulp colonnes naar Courrières gezonden werden, vindt men de best geschoolde manschappen. De leider vau de brigade, de heer Koch, werd door een journalist gevraagd, en acht het volstrekt onmogelijk dat er nog levende menschen zijn in de schachten. De Duitsche brigade heeft haar werkzaam heid bepaald tot schacht no. 2 en daaruit 24 menschenlijken en vele paardenlijken naar boven gebracht. Zij moest toen op houden, omdat de overige schatten wegens de hevigheid van den brand totaal opnieuw moeten worden opgebouwd. Meer dan duizend lijken liggen nog in de gangen. De heer Koch roemde zeer den durf der Fransche mijnwerkers,betreurde echter sterk de algemeene afwezigheid van red dingswerktuigen. Schacht no. 2 was zeer nauw, hoekig en volgens Westfaalsche begrippen verouderd. Thans zijn in Cour rières nog achtergebleven negen man, voor het onwaarschijnlijke geval dat er nog menschen te redden zijn. De Duitschers gingen met een vofiedig krijgsplan in den zak naar Frankrijk. ,,Uit onze archieven wisten wij hoe de Fransche mijnen waren ingericht, wat er gebeurd was lazen wij in de kranten, onderweg gekocht. „Bij de aankomst in Courrières was de bevolking niet onvriendelijk, maar toch koel. Maandagmiddag te halfvijf daalden wij af en bleven onder den grond tot Dinsdagmiddag vijf uur. Onze mannen namen geen druppel alcohol. Zij dronken niets anders dan melk en minerale wateren. Wij beschouwden de Fransche ingenieurs als onze chefs, en daardoor kon de ver houding steeds beter worden. Overal hangt een verschrikkelijke lij kenlucht. In de lauwwarme atmosfeer loopt het ontbindingsproces natuurlijk snel af. Wij zijn koel ontvangen, wij zijn als goede vrienden gescheiden. De menigte zwaaide met de hoeden, tot onze trein uit zicht was. Een Parijsche brandweerman riep ,,Laat die heele Marokko-quaestie naar den duivel loopen. Wij zijn goede vrienden." De moordenares van generaal Saka- rof te Satarof i§ veroordeeld tot de dood- stiaf met de strop. De rechtbank heeft de veroordeelde aanbevolen voor gena dige verandering der straf in levenslangen dwangarbeid. Op alle stations in Oost Siberië is een proclamatie van generaal Rennen- kampf aangeplakt, waarin hij dreigt „in dien iemand tegen het leven van iemand uit mijn gevolg, zoo een gendarme of stationsbeambte om publieke reden een aanslag wordt gepleegd, binnen een uur na den aanslag de bij dè troepen en in de gevangenis als gijzelaars aangewezen personen allen worden doodgeschoten". Het aantal dezer gijzelaars moet 60 be dragen. Dagelijks worden op het oogen- blik ook in Siberië door strafexpedities summiere executies gehovden die in het geheel aan een 69 menschen het leven hebben gekost. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ommeren C. D. Israel, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Haringkarspel door P. R. A. v. Meurs, eand. Ds. C. Rogge, die zich als veldprediker bij het Ned.-lndisch leger tijdens de expe ditie naar en de eerste smadelijketerugtocht van Lombok zoo verdienstelijk maakte, is Woensdag op 61-jarigen leeftijd te Batavia overleden. Ds. Rogge was van 1870 tot 1872 pre dikant te Retranchement, daarna te Water landkerkje, van 1875 tot 1878 te Haamstede, vervolgens te Nieuwendam, en sedert 1884 in Ned.-Indië, en wel te Bandjermassin tot 1886, Amboina tot '89, Menado tot '90 Magelang tot '92Semarang tot '94 te velde op Lombok '94met verlof naar Nederland '95 van verlof terug '96 en sinds Juni van datzelfde jaar predikant te Batavia. Geref. Kerken. Aangenomen naar Maasdijk door den heer A. Schippers, cand. te Middelburg. Zierikzee. Door wijlen ds. G. de Braai werd aan de armen der Gereformeerde en der Christelijk Gereformeerde Kerk alhier ieder eene som van f 500 gelegateerd, vrij van successierechten. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de nuttige handwerken mej. C. M. Goeman te 's-Heer Abtskerke. Van „Het Zendingsblad" der geref. kerken red. H. Dijkstra en II. Hoekstra is no. 3 (Maart 1906) bij firma I'. Donner te Leiden verschenen. Het beval o. a. een zeer belangrijken brief van ds. D. Bak ker te Keboemen over „enkele moeilijk heden bij het Zendingswerk der geref. kerken op Midden Java". Voorts een brief van ds. C. Zwaan te Djokja die in zijn lieve kerkje waarvan een photo dit noin- mer siert, weer aan vijf menschen na be lijdenis des geleofs den H. Doop mocht bedienen. Voorts een kort verslag van de 12e samenkomst der A. V. te Jogjakarta, en korte notulen van de 11e verg. van den R. v. T. op de Keucheniusschool op 6 Dec. 1905 te Jogjakarta. Eu eindelijk brieven van ds. D. K. Wielinga te Kam- baniroe en ds. L. Netelenbos te Wonosobo. Ook dit nommer is der kennisneming over waard. Wie het Mosterdzaad nog niet kent, neme de proef eens met een jaargaug hij steunt er de Zending mee en krijgt er Zendingsijver door. Wie eens begint mee te leven met onze Zendelingen en er zich met eenige moeite op toelegt, de namen hunner standplaatsen zich eigen te maken, die zal er in Zcudingsliefde bepaald op vooruitgaan. Ook hier geldtwie heelt dien zal gegeven worden 1 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redactie Mag ik eenh voor een oogenblik de gast vrijheid vragen in uw blad, om een gedachte openbaar te maken, die in mij opkwam, toen ik gisteravond langs de kade van Krabbendyke kwam, en aldaar een blikken bus aan een staak bevestigd zag, waarop om een gave gevraagd werd, voor een slachtoffer der jongste ramp. Want een ramp is het die onze eilanden getroffen heeft en zal voor sommige plaatsen nog lang na dezen gevoeld worden. Na de schrik en vertwijfeling die er heerschte, is men aan het werk getogen. Allerwegen worden comité's gevormd, en zeker gullen de giften rijkelijk vloeien, en zelfs de arme weduwe zal haar penninkske offeren aan deze zaak, want een ieder beseft er is veel noodig. Maar wie ik vooral zou willen toeroepen, eens goed in de beurs te tasten, zijn de rijke kerken eu diaconieën, die elk jaar honderden ja zelfs duizenden over leggen, en land aan land en akker aan akker trekken. Toen ik bovenvermelde bus voorbijging zag ik ook een diaconie die 200 gemeten goed land en hofstede in eigendom heeft, benevens een paar huizen, en zeker nog wel eenige kapitalen, en die elk jaar een paar duizend gulden (misschien nog meer) over legt. In werkelijkheid zag ik het scheepje van Haverhoek reddeloos verloren, en dat van Nieuwdorp ontzettend gehavend. Bei den zijn leden dier kerk, hebben een talrijk gezin, en zitten thans in kommervolle omstandigheden. Daarom dacht ik weg met die blikken bus, en gij diakenen wacht nu niet eens op de beurs van hetZeeuwsche volk om het leed van die huisgezinnen te verzachten; maar tast zelf eens in uw rijk gevulde beurs, en tast er eens diep in. Dan kunnen de noodlijdenden uit onze naburige plaatsen des te beter geholpen worden, en gij zult als rechte verzorgers de voldoening smaken aan ongelukkigen hulp verleend eu hun leed verzacht te hebben, en eer en prijs wegdragen van uw dorps- en landgenooten. U dankende vo^r de opname. Uw getrouw lezer, C. P. VOGELAAR. Krabbendijke, 15 Maart 1906. Ons Oude Nederland, door L. Pen ning, uitgave D. A. Daamen, Rot terdam. Dhr. Daamen zond ons weer een zestal afleveringen van dit boeiend geschreven, aan illustraties en portretten overrijke, spotgoedkoope boek. Reeds de portretten op de schutbladen Koen, De Ruijter, De Witt, de Nassau's noodigen tot kennismaking uit, en wie aan de lectuur van 't geschiedverhaal be gint die wordt er door vastgehouden want Penning verstaat zoo het geheim van den echten verteller. Hij is nu ge naderd aan het glorietijdperk: de 17e eeuw. Vooral de 14e aflevering met h;ar roemrijke portretten van de helden op ieder gebied De Ruyter, De Witt, Go« inarus, Bogerman, Koen, en den Stad houder-Koning niet te vergeten bevat bladzyden die bezielen en verheffen. Nu

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2