NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 141. 1906. Zaterdag 17 Maart. 20e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Ramp te Rilland-Bath. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK PRIJS DER ADVERTENTIËN Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Gemengde Berichten. UITGAVE DER FIRMA IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. EN VAN Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Liefdadige Landgenooten Onze gemeente is door een zware ramp getroffen! Door het doorbreken van twee polders zijn een veertigtal huisgezinnen, te zamen uit makende 250 personen zonder dak, van alles beroofd, werkeloos en mitsdien broodeloos. De toestand is eenvoudig onbeschrijfelijk. Overtuigd van uw diep medelijden met de ramp en hare gevolgen vragen wij van U finantieele hulp. Helpt met ons den grooten nood lenigen. Geelt, ja geeft veel, want het is noodig, hard noodig. Elke gift in geld, in kleeren voor verschooning, deksel, kortom alles zal dankbaar worden aan vaard hoe gering ook de gave is, terwijl alles in de couranten verantwoord zal worden. Nog maals, helpt met ons den grooten nood zooveel mogelijk verzachten. Het Hoofdcomité te Rilland-Baili J. J. VAN GORSEL Hz., Burg., Voorz. W. GRIEP, Raadslid, Secretaris. J. Q. C. WABEKE, Gem.-Sec.,Penningm. C. VAN DER WERFF, w A. BUTIJN, Wethouders. J. C. FONTEIN, Hervormd Predikant. W. M. MOREE, Arts. J. VAN DER COOLWIJK, Overste v/h [Klooster der Capucijners. C. HARISON, Dir. Ned. Landaanw.-MTj. F. M. BOOT, Raadslid. H E R IJ K Vlissingen, 17,19,20, 21,22 en 23 Mrt. Arnemuiden, 26 Maart. 16 Maart 1906. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie uit Rilland „Liefdadige Landge nooten". In het centrum der ramp heeft zich een comité gevormd, aan hetwelk men dan nu zijn bijdragen kan overmaken. Laat nu in iedere gemeente een comité, of wat ook, zich met de inzameling be lasten en alles tegelijk opzenden. Wij maken er attent op dat door de Rillandsche heeren ook kleederen, schoei sel, klompen, enz. gaarne zullen in ont vangst genomen worden. In zake een comité te Goes moeten wij een fout herstellen. Onze mededeeling was niet zoo definitief als wij dachten. Niet de heeren Kakebeek c. s. zijn als comité opgetreden maar op initiatief van den burgemeester, die genoemde heeren er toe heeft aangezocht, zullen enkele heeren hedenavond bijeenkomen om zich te constitueeren, maatregelen te nemen, enz. Morgen hopen wij hieromtrent mede deeling te kunnen doen. Het zal wel onnoodig zijn met 't oog op de Rillandsche bede in ons no. van heden de lezers van ons blad tot vlugge en spoedige hulp uit te noodigen. De Middelburgsche Courant oppert het denkbeeld, om naar aanleiding van den watersnood en de verschrikkelijke over stroomingen, welke onze provincie hebben geteisterd, eene algemeene inzameling te doen voor de noodlijdende bevolking. Ze zou een beroep willen doen op den wel dadigheidszin niet alleen van de Zeeuwen, maar van alle Nederlanders. En daarom geel't ze in overweging, om een commissie van bijstand in het leven te roepen, haren hoofdzetel hebbende in ne hoofdstad, met sub-comités in de verschillende deelen onzer provincie. Het initiatief daarvan zou moeten uit gaan van eenige hooggeplaatsten in het gewest. Ook wij steunen van harte dit denkbeeld. De ramp, die Zeeland trof, is veel grooter dan kan worden vermoed en aanvankelijk werd gedacht. Algemeene deelneming, om zooveel mogelijk de ellende te lenigen, is hier beslist noodig. In Het Volle van 13 Maart wordt aan getoond met de datums dat de aggitatie van soc.-dem. zijde tegen het ontwerp Arbeidscontract (het le) niet is begonnen na het onderzoek in deafdeelingen. Immers dat onderzoek had plaats 23 Maart 1904 en het Agitatie-Comité dateert al van 22 Januari, althans van 21 Februari. De quaestie heeft weinig om het lijf, doch ter wille der waarheid mochten wij er toch niet van zwijgen, dewijl wij in ons Kameroverzicht van het protest van de heeren Van Nispen en Drueker tegen deze voorstelling der feiten hadden melding gemaakt. Niet alzgó. Het orgaan der Friesch Christelij k— Historische partij De Volksbode be vatte dezer dagen het volgende doorzichtige strekkingsstukje «Ouderling A. Zoo, waarde broederWat is 't lang geleden, dat we elkander gesproken hebben. «Ouderling B. Dat is het net. En 't wordt tijd, want ik heb behoefte om mijn hart eens te luchten. »A. Wat is er dan aan de hand »B. Och man, wat zal ik zeggen Neen k zal je wat laten zien kijk hier eens. «A. Wat is dat nu Een aansicht-kaart? »B. Ja, kijk eens goed «A. Wel, deksels! Dat is onze Koningin geloof ik(God zegene HaarMaar jongen, zie ik nu goed Loopt ze daar naast een pater »B. Ja mannaast een pater. En zie je daar achter haar den Prins? «A. Zoo waar, naast een nonWel, wel Wil je wel gelooven, dat mijn hart en zeer van doet 't Is toch verschrikkelijk En wat moet dat nu »B. Wel, daar brengen hun Hoogheden een bezoek te Breda aan het Bagijne-hof. Maar nu moet je die gezichten eens zien van die twee lui, die daar vóór de Koningin gaan. Zie je, hoe ze tegen elkander lachen Wat valsch hé Net alsof ze zeggen willen «zoo gaat ie goed Ik liet ze nog aan iemand zien, en die noemde dien lach op z'n Engelsch een «snier", en dat moet zooveel beteekenen als een grijnslach of een grinniklach enfin, in elk geval toch niet veel edels. «A. Neen, ik vind ook, je kunt zien, dat zij voor de Koningin uitloopenwant als zij met hun gelaat naar haar toe gestaan hadden, zouden zij wel zoo'n gezicht niet gezet hebben". Re Tpot, een uef"nuui£BipM8B *v^O de Roomscne staatspartij, terecht ontsticht door deze ave/eehtsche manier van strijd- voeren, schrijft als antwoord daarop: Wij gelooven, dat het Friesche blad zijn partijgenooten onnoozeler voorstelt dan ze zijn. Dat de Koningin en de Prins bij hun bezoek aan verschillende deelen des lands roomsche instellingen gaan zien, behoort toch waarlijk niet meer tot de zeldzaamheden. Of zouden de Friesche Christelijk-Historischen daarvan nog nimmer vernomen hebben en misschien verlangen, dat de Koningin zich beschouwde als Vorstin van de protestantsche helft der natie Wal bepaaldelijk het Begijnhof te Breda aangaat, dit heeft ook vroeger het be zoek van Oranje-vorsten herhaaldelijk ontvan gen, terwijl voor het gegrinnik of grijnslachen van een paar personen, op de prentbriefkaart afgebeeld, hoogst waarschijnlijk wel alleen de teekenaar verantwoordelijk zal zijn te stellen. Dat in ons land nog «ouderlingen" worden aangetroffen, zóó dom, als die, welke door De Volksbode sprekende worden opge voerd, kunnen wij moeilijk aannemen. Is het tóch het geval, dan verdient het christelijk- historische blad allerminst den dank zijner protestantsche partijgenooten, dat het een paar dergelijke exemplaren, van een definitief uit stervende soort, nog eens vóór hun heengaan in het openbaar belachelijk maakte. Wij meenen ook dat dergelijke wijze van bestrijding, die niet de beginselen raakt, niet thuis hoort in een Christelijk blad, al gaat zij er dan ook bij een deel van het Christenvolk, helaas, in. Wie Rome bestrijdt, doe dit op 't ge bied der beginselenprincipieel. Dan we ten wij wat wij aan elkaar hebben, en op welke gronden wij toch elkander kun nen en moeten steunen. Britsche bevolking. De nieuwe Britsche Minister John Burns heeft thans een blauwboek aan het Parlement over gelegd, dat de uitkomsten bevat van een statis tisch onderzoek, door Chamberlain in 1901 als Minister verordend omtrent het geheele Britsche Rijk. Men ziet daaruit dat het Rijk in Europa met zijn bezittingen en koloniën in de verschillende werelddeelen in 1861 8'/2 millioen vierk. Eng. mijlen omvatte en in 1901 tot 11,908,378 was uitgezet, zoodat het ruim '/5 omvat van de niet door zeeën ingenomen oppervlakte der aarde. De bevolking is in die 40 jaren van 259 tot bijna 400 millioen gestegen. (Egypte en Soedan zijn in deze cijfers niet begrepen). Van die 400 millioen onderdanen van Koning Edward VII zijn slechts 54 millioen of 13,6% blanken, dus nog minder dan de bevolking van het Duitsche Rijk. In Britsch-Indië is de stijging der bevolking, die een kwart eeuw geleden nog gemiddeld 2%% per jaar bedroeg, wegens hongersnood en pest allengs veel trager vooruitgegaan, in het 10-jarig tijdperk 18911901 in 't geheel slechts 2' /2%. Ook elders in het groote Britsche Rijk is de stijging der be volking allengs afgenomen, in de laatste drie 10- jarige tijdperken van 14,8 tot 8,6%. Vooral in de Australische koloniën blijft de bevolking op één hoogte, wegens de daling in het getal geboorten. De bevolking van Ierland is om een andere reden gedaald. Sedert 1851, dus in een halve eeuw, zijn 3,846,000 Ieren naar deVereenigde Staten van N.-Amerika, Canada en Australië verhuisd meestal jongelieden, zoodat in Ierland op 1000 inwoners 127 boven 65 jaar worden gevonden, tegen slechts 51 in Queensland (Australië). Van Canada wordt gemeld, dat er slechts 128,000 inwoners geteld worden die uit de naburige Vereenigde Staten waren gekomen, io^cn 1,101,000 uie uil i. u.uc waren verhuisd. Het grootste deel der onderdanen van koning Eduard woont in Britsch-Indië, ruim 294 mil lioen. Naar de godsdiensten verdeeld heeft het Britsche rijk 208 millioen Hindoes, 62,9 millioen Mohamedanen, 58 millioen Christenen, 11,6 mil lioen Boeddhisten, 8,9 millioen Animisten en Heidenen, 2,2 millioen Siks, 1,3 millioen Djains, 95,000 Parsen en 78,200 Joden. Deze godsdien sten-statistiek is echter grootendeels slechts een raming, omdat in het Europeesche rijk en in sommige koloniën bij de volkstellingen niet naar den- godsdienst gevraagd wordt, en waar het web geschiedt een* overgroot getal sekten worden» .Vèr-meld. Colijnsplaat. Aan den Leendert Abra hampolder hebben oeverafachui vingen plaats gehad, en wel van af paal 6 tot 9. De laatste strekt zich uit tot 'm Vél bovenste vak der steenglooiing. Op die plaats bevindt zich juist een kade of in- laagdijk, zoodat het gevaar, ook bij door braak, niet zeer ernstig is. Krabbendijke. Een 40-tal arbeiders zijn druk bezig om den dijk van den Oost polder welke circa 100 Meter aan den binnenkant door de overslaande golven zoo was weggekankerd dat de kruin op enkele plaatsen geen halve voet meer breed was te herstellen. De grond welke hier voor benoodigd is wordt met kruiwagens uit het schor gehaald welke er vlak achter ligt zoodat het werk nog al opschiet waar om men dan ook het vertrouwen koestert dat men,met den volgenden springvloed den dijk klaar zal hebben alsook het kram werk. De sluis van den ondergeloopen Stroodorpepölder is heden ook openge daan om het water af te voeren, gedurende de ebbe staat ook de sluis open van den Karelpolder. De zes schepen zitten nog steeds op de Kade. Daar voor den Reigers- bergschenpolder nog steeds vrees bestaat wordt door het spoorwegpersoneel de dijk- gang bij Wachtpost no. 23 nog dag en nacht bewaakt om wanneer den dijk mocht be zwijken de spoorbaan daar onmiddellijk af te sluiten om te voorkomen dat nog meerdere polders zouden ondervloeien. Omtrent de in ons no. van gister vermelde ontsporing nabij station Bergen op Zoom op gisteren morgen vernemen wij nader dat er een Engelsche sleutel gevallen was tusschen rail en wiel waar door de tender even voorbij een wissel ontspoorde. Daar de trein pas in eerste beweging was, werd de tender voortge sleept over een afstand van 25 meter. De rails werden verwrongen en gedeeltelijk losgerukt, doch ongelukken zijn er niet 1 te betreuren. Onmiddellijk werd de ten der op het spoor gebracht, Deze trein reed echter niet verder, de reizigers wer den toen opgenomen in den daarop vol gende- sneltrein. Tegen eenige arbeiders, die op een bouwwerk, op Engelenburg te 's-Graven- hage, waar gestaakt werd, aan den ar beid waren gegaan, en gisteravond onder politiegeleide huiswaarts keerden, werd door een opdringende menigte zóó drei gende houding aangenomen, dat de politie zich genoodzaakt zag, een charge met de sabel te maken. Bij kon. besluit is aan F. B. s'Jaeob, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1906, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Rotterdam, onder dankbetuiging. De redactie van Het Volk. Naar Het Volk mededeelt werd Zaterdag in de ver-, gadering van het patijbestuur der 8. D. A. P. gesproken over de redactie van Het Volk, in verband met de voorstellen door de redacteuren van Het Volk. In de discussie over dit punt werden de voor- en nadeelen van de volgende stelsels tegenover elkaar geplaatsta. de tegenwoordige regeling, dus met een ver- andelijken hoofdredacteur b. een redactie niet twee verantwoordelijke hoofdredac teurs c. een redactie mei coiiecueve ver antwoordelijkheid d. een redactie met collectieve verantwoordelijkheid, waarvan echter één der leden door het congres de functie van politiek redacteur wordt op gedragen. Deze besprekingen hadden ten doel om óf te komen namens het P. B. tot een bepaald voorstel óp het a.s. congres, óf naar aanleiding der ingekomen voorstellen daaromtrent een advies uit te brengen. Tot een bepaalde conclusie kwam het dien dag nog niet, aangezien het P. B. eerst nog wenschte te vernemen van de redactieleden, hoe zij zelf zich de inrich ting en werking van een redactie met col lectieve verantwoordelijkheid dachten. De bespreking met deze partijgenooten werd gehouden op Zaterdag 10 Maart, en liep over de wijze van verdeeling van den arbeid bij een redactie i&sJirvü'iVec- tieve VorauV;;oWïAeiiyaiieid, de verant woording aan heï Congres, de wijze van benoeming, de aanvulling der redactie, de verhouding tot het P. B., enz. Het partijbestuur stelde het nemen van een conclusie uit tot een volgende ver gadering. Te Londen is de rechter Haden Corser overleden, die den naam had van de ernstigste man der Engelsche rechter lijke. macht te zijn. Men herinnert zich niet, hem ooit te hebben zien glimlachen in zijn ambt, of hem iets te hebben hooren zeggen wat #naar scherts geleek. De Fransche tooneelspeler Frédéric de Chirac, bekend door zijne realistische rollen, is te Nemours op het tooneel over leden, slechts 36 jaar oud. Hij stelde een dronkaard voor, die aan „delirium" lijdt en deed dit zoo natuurlijk, dat het publiek hem levendig toejuichte, zonder op zijn doodelijke bleekheid en de steeds heviger wordende stuiptrekkingen te letten. Ein delijk bespeurde men, dat het droeve ernst was. Maar toen men hem wegdroeg, blies hij den laatsten adem uit. Te Philadelphia, is een 15-jarig meisje, dat nu al sinds 9 maanden aan een ze- nuwachtigen hik lijdt. Ze kreeg dienten gevolge van een hevigen schrik, toen zij een kind door den tram zag overrijden. Et.zijn thans ongeveer 50 dokters bijeen, om het merkwaardige geval te bestudee- ren en te trachten het arme kind van dien hik af te helpen. Paul Doeskensky, een Rus, die den Vesuvius had beklommen en niettegen staande de waarschuwingen van zijn gids te dicht bij een kleinen krater kwam, die zich bij den top had gevormd, kreeg een gloeiend blok lava, dat hoog de lucht was ingeslingerd, op het lichaam en werd zwaar gewond. De gids sleepte den bewuste loozen Rus naar den naastbijzijnden cara- binieri-post, waar men poogde hem bij te brengen. Een Amerilcaansche grassoort. De buitengewone ontwikkeling van de zui velindustrie in Zuid-Wales is volgens een Engelsch blad toe te schrijven aan het steeds toenemen van weiden, bestaande uit Pospalum dilatatum. De naam „pos- palum" is een van de Grieksche termen voor gierst, en het woord dilatatum wijst op de eigenschap zich zoowel boven als onder den grond uit te breiden. Het graa is afkomstig uit Zuid-Amerika en is sinds 1880 in de Vereenigde Staten bekend. Het schijnt op elke grondsoort te kunnen groeien, en heeft weinig van droogte te lijdenhet vult den grond met een net werk van wortels en bedekt de opper vlakte met een weelderig kleed van het begin van de lente tot de nachtvorsten in den herfst. Pospalum doodt bovendien schadelooze en waardelooze planten. Die grassoort wordt thans ook in Nieuw- Zeeland ingevoerd. Een troonopvolger. Heden is het 50 jaar geleden dat kanongebulder te Parijs den volke bekend maakte, dat een troon opvolger van keizer Napoleon III geboren -n 1. i u,/ de 16-jarige „prins Loulou" den „vuur doop" kreeg, maakte aan die schoone ver wachtingen een einde. Op 1 Juni 1879 viel hij in Natal bij een gevecht tegen de kaffers, 6% jaar na den dood zijns vaders. Beiden rusten thans in het praal graf, dat keizerin Eugenie die eerst daags 80 jaar wordt te Farnborough in 1887 heeft doen oprichten. In zijn uitersten wil benoemde de prins zijn neef, prins Victor Bonaparte, den oudsten zoon van prins Jeróme Napoleon, tot zijn opvolger als pretendent in F rankrij k. De Campanile. Thans zijn de fun- deeringswerken voor den herbouw van den beroemden klokketoren van het San Mareo-plein te Venetië voltooid. Men heeft ze een veel grooter oppervlak gegeven, zoodat het gewicht over een ruimeren om- -Yreit WTjTif verdeeld. Bij den bovenbouw zal worden getracht alle VKHSfelliving te voorkomen en tevens de zwaarte van hei geheel te beperken. Daartoe zal de Cam panile een ijzeren geraamte krijgen, dat met cement wordt volgeworpen men be rekent dat de toren zoodoende ruim 3 millioen kilo minder zal wegen dan de oude en elke vierkante meter slechts 11,500 kilo in plaats van 14,600 te dragen zal krijgen. Het uiterlijk zal geheel en al gelijk worden aan de vorige. De bouwkosten zijn op 1,800.000 lire geraamd. Te Batavia is op 15 Februari gevan kelijk aangebracht mr. J. C. Astro, beschul digd van verduistering als directeur van de Bandoengsche Crediet-, Deposite- en Spaarbank. Het totaal bedrag is niet bekend Er loopt een geruoht van nieuwe huwelijksplannen, waardoor een Engelsche Prinses aanstaand Koningin van Portugal zou worden. Volgens dit gerucht zou n.l. de Kroonprins van Portugal aanzoek doen om de hand van Prinses Beatrice van Con- naught, dochter van Koning Edwards broeder. Onder de Union Jack". De (Trans- vaalsche) Volkstem schrijft De heer C. H. Sandenbergh, oud-ambtenaar van de Z. A. R. heeft een eind gemaakt aan zijn leven, omdat hij sedert den oorlog niet meer in de behoeften van zich en zijn familie kon voorzien. Hij was, ofschoon 64 jaar oud, sterk en gezond. In een hartroerenden brief, kort voor zijn dood geschreven, zegt hij,dat hij in den oorlog alles verloor, en dat de menschen, die nu aan 't bewind zijn, hem geen werk willen geven. Twee jaar trachtte hij te ver geefs iets te verdienen. Door de ramp te Courrières zijn niet minder dan 1000 vrouwen tot weduwen en 6000 kinderen tot weezen gemaakt. Hennig, de beruchte Duitsche in- brekef en moordenaar, die, gelijk wij gisteren meldden, te Stettin in hechtenis

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1