BuitenlandsGh Overzicht. K e r k n i e u w s. II e c li t s z a k e u. Gemengde Berichten. Het water in onze provincie. mijne hand, en wetende dat niemand verlost kan worden zonder het geloof dat de Heilige Katholieke Apostolische Room- sche kerk bewaart, gelooft en leert, tegen welke Kerk het inij smart dat ik grootelijks gedwaald heb doordat ik leerstukken heb geloofd die in strijd zijn met haar leer, belijd ik nu, geholpen door Gods genade, dat ik geloof, dat de Heilige Apostolische Katholieke lloomsche Kerk de eenige en ware kerk is, op aarde gevestigd door Jezus Christus, waaraan ik mij met mijn geheele hart onderwerp. Ik geloof vast alle artikelen die zij mijn geloof voorlegt, en ik verwerp en veroordeel al wat zij verwerpt en veroordeelt, en ik ben bereid te betrachten al wat zij mij gelast. In het bijzonder belijd ik te gelooven het goddelijke moederschap van de aller heiligste Maria, tezamen met hare vol komen smettelooze maagdelijkheid en hare onbevlekte ontvangenis de ware, werkelijke en wezenlijke tegen woordigheid van het lichaam van onzen Heere Jezus Christus tezamen met zijn ziel en goddelijkheid in het allerheiligste Sacrament van het Avondmaal de zeven Sacramenten, door Jezus.Chris- tus ingesteld voor de verlossing der mensch- heid, u.l. de doop, de bevestiging, het heilig avondmaal, de vergeving van zonde, het laatste oliesel, het priesterschap en het huwelijk Ik geloof ook in het vagevuur, de op standing der dooden, het eeuwige leven den voorrang niet alleen in eer maar ook in gezag van den Paus van Rome, opvolger van den H. Petrus, den vorst der Apostelen, den plaatsvervanger van Jezus Christus, tie vereering van de heiligen en hunne beelden, het gezag van de aposto lische en kerkelijke overleveringen en van de Heilige Schriften, die wij slechts moeten verklaren en begrijpen in den zin, dien onze Heilige Moeder de kerk ver staan heeft en verstaat, waaraan alleen toekomt over hun beteekenis en uitleg ging te oordeelen en in al het andere dat de heilige Canons en de algemeene Conciliën, in het bijzonder het heilig Concilie van Trente en het Con cilie van het Vaticaan hebben omschreven en verklaard. Met een oprecht hart dus en met onge veinsd geloof, verfoei ik en zweer ik af elke dwaling, ketterij en secte, in strijd met gezegde Katholieke Apostolische en Roomsche Kerk. Zoo waarlijk enz." Ziedaar de eed door de Roomsche Kerk voorgeschreven voor hen die zich bij haar willen voegen. Dien eed deed een Protestante die weldra den Koningstroon van Spanje innemen zal Die eere moet wel bekoorlijk zijn! Wegens late en ongeregelde aankomst van treinen en dientengevolge vertraging in de ontvangst van berichten en dag bladen konden wij heden in enkele rubrie ken slechts half werk leveren. Men zie verder de Telegrammen. F r a n k r ij k. Omtrent de mijnramp te Courcilles ver neemt men nog het volgende Er zijn 1300 menschen omgekomen. In vijf gemeenten is men huis aan huis in rouw gedompeld. Daar zijn vele ge zinnen, waar men verscheidene leden ver loor. Van een huisgezin bijv. zijn de vader en zes zoons onder de dooden. Ongeveer 500 van de arbeiders, die er Zaterdag afdaalden, kwamen er levend uit maar velen van hen zijn ernstig gewond. De heele streek is in rouw. De wan hoop der bevolking is onbeschrijfelijk. En al de treinen brengen bloedverwanten en vrienden der slachtoffers aan, die pogen iets te weten te komen van hunne familie leden. Men had gehoopt dat vele arbeiders zich door zij-galerijen konden reddenmaar die hoop is ijdel gebleken en eindelijk heeft men de pogingen tot redding moeten opgeven, omdat die toch nutteloos zouden zijn. De mannen, die zoo ongelukkig hun leven hebben verloren, waren tusschen de 18 en 40 jaar oud. En bij mijnarbeiders gaat het als bij visschers, men is het van vader op zoon. Hoe moet men ze ver vangen En daar komt nog bij, dat op twep slachtoffers een getrouwde komt, dus zijn er 600 weduwen met hare weezen, die per jaar 700 fres. moeten hebben. Dit kost de maatschappij 400,000 fres. Over de oorzaak van den ramp nog altijd niets zekers. Maar de meeniug wint veld dat de brand, die sedert eenige dagen was uitgebroken, mijngas in naburige gangen heeft aangestoken, hoewel men meende dat het brandende gedeelte be hoorlijk afgesloten was. Het merkwaardige is, dat de nu als 't ware vernielde mijn doorging voor een model-inrichting, waar al wat de moderne techniek aan de hand doet, aan voorzorgsmaatregelen, toege past was. De heldenmoed, welke door de redders werd en wordt tentoongespreid, gaat alle beschrijving te boven. Ofschoon voor hen, die in de mijn afdalen alle kans bestaat op den dood door verstikking of door verplet tering onder de vallende rotsmassa's, staau steeds weer nieuwe vrijwilligers gereed om af te dalen. Reeds hebben tal van redders by hun pogingen het leven verloren. In de mijnen struikelt men in den letterlijken ziu des woorda over de lijken. Een dermannen, die veertienmaal was afgedaald, en veer tienmaal een lyk had bovengebracht, kwam de vijftiende maal niet meer boven. Het gerucht gaat, dat een ploeg van 40 reddersdooreenaardstortingis verongelukt. Aangrijpend zijn de tooneelen welke zich afspelen aan de schacht-openingen en in de mijnwerkersdorpen. Telkenmale als de mijnbak uit een der schachten aan de opper vlakte komt, volgt een formeele bestorming door groepen wanhopige, weenende vrou wen, wier mannen en zoons nog niet zijn teruggevonden. Duizenden verdrongen zich om de schachten, moeielijk in bedwang gehouden door de gendarmes. Geen woord werd er gehoord. Vrouwen weenen, mannen bleek, klemmen de tanden. Een doodsstilte van menschen, die door schrik en angst zijn lam geslagen. In schacht no. 4 dalen enkele ingenieurs en werklieden af, helden die den dood trotseeren. Wanneer zij twintig meter onder den grond zijn, stuitten zij op een chaos van hout en steenen. Zij kunnen niet verder. Enkelen hunner zijn bedwelmd door de vergiftigende gassen. Weer wordt een poging gedaan, nu fermer om door den chaos heen te breken. Vijf gewonden wor den boven gebracht, half naakt, rood of zij gevild waren, levend-dood met de oogen dicht, de huid strak gespannen. Dadelijk worden zij verpleegd, verzorgd. Spreken kunnen zij niet. De dooden zijn onher kenbaar. Er doen zich soms hartverscheurende tooneelen voor van vrouwen, die door het cordon van soldaten heen willen, omdat zij bij de schacht willen zijn om te zien, of haar mannen worden bovengebracht. Te 4 uur 's namiddags kwam een schrale, oude man aan mijn no. 11: „Mijn zoon is beneden, ik wil hem halen", riep hij uit. En of men hem er al op wees, dat hij een wissen dood tegemoet ging, hij bleef bij zijn voornemen, alleen kon men hem de belofte afdwingen, dat hij voorzichtig zou zijn en naar boven komen, zoodra hij in gevaar geraakte. Men liet hem naar be neden gaan, tot dusver is hij nog niet terug gekomen. In een zijvertrek lagen twee van de 12 mijnwerkers, die door den ingenieur Leon waren gered. Eén begint bij te komen en zoodra hij iets kan zeggen, roept hij uit „Waarschuw mijn vrouw". En zijn pijn verbijtend, wil hij opstaan, om haar te gaan geruststellen, maar, door zwakheid over mand, valt hij weder neder op de matras. De lijken, die herkenbaar zijn, worden by de familie thuisgebracht. Er zijn wel lijken, die bijna niet geschonden zijn. De oorzaak van den dood is niet bij allen de zelfde geweest. Sommigen zijn gestikt in het mijngas, anderen verpletterd door de instortende mijngangen, anderen zijn door de vlammen gegrepen en in het vuur omge komen. Het ergste is de gedachte, dat er mogelijk troepjes mijnwerkers zijn inge sloten in een ruimte, waar zij nog eenigen tijd kunnen leven voor zij stikken bij ge brek aan versche lucht. Mogelijk zijn er nog in leven vele honderden meters onder den grond en bereiden die zich voor op den hongerdood. Men heeft Zaterdagavond ergens een signaal meenen te hooren. Het is later niet vernomen, maar er wordt toch gezocht in de richting vanwaar het geluid kwam. Was het maar mogelijk, nog enkelen te redden. Rusland. Zondag hebben de voorloopige verkie zingen voor de Rijksdoema in stad en gouvernement Moskou plaats gehad. Er was weinig animoeen deel der kiesge rechtigde arbeiders (in 38 van de 176 be drijven) vooral de drukkers en werklieden van gasfabrieken en tramwegen namen aan de verkiezingen, die rustig verliepen geen deel. In Riga nam de politie het hoofd van de technische afdeeling van het revolu tionaire comité in hechtenis. Tevens ont dekte zij te zijnen huize een groote ge heime drukkerij en duizende proclamaties, die ter verzending naar de verschillende deelen van Lijfland gereedslagen. De commissie van onderzoek in zake de overgave Van Port-Arthur heeft haar werk voleindigd. De fouten, die zij in Stössel's beleid heeft ontdekt, zijn van dien aard, dat hij noodzakelijker wijze door een krijgsraad veroordeeld zal worden. Zou dat waar zijn Een nieuwe Staat. De Amerikaansche vlag hqgft er weer een ster bij gekregen. De Senaat heeft het reeds door de Kamer aangenomen wetsontwerp goedgekeurd, waarbij het territoir Oklahoma vereenigd met het Indianen-gebied als Staat in de Unie is opgenomen. De vergadering schrapte het deel der wet, dat hetzelfde bedoelde met Arizona en Nieuw-Mexico. Duitschland. Prins Luitpold, prins-regent van Beieren vierde gisteren zijn 85sten verjaardag. De Duitsche bladen wijzen er op, hoe de oude regent, in zijn stoer en eenvoudig karakter zoo geheel afwijkende van de romantische koningen, die aan hem voorafgingen, eerst langzaam, maar daarom des te zekerder het hart van zijn onderdanen heeft welen te winnen. Zij wijzen op zijn onpartijdig heid bij den scherpen partijstrijd, zijn streven om den bloei i an het land zoowel op materieel als op artistiek gebied te bevorderen en de eenvoudige degelijkheid, die hem kenmerkt. Ook wordt herinnerd aan het aandeel dat deze uestor der Europeesche vorsten t in 1871 gehad heeft aan de totstandkoming van-het Duitsche keizerrijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Huisduinen, D. J. Lazonder, cand. te Schoonhoven te Wijnjelerp, M. Haveinan, cand. te Dedemsvaart. Bedankt voor Terhejden door A. v. d. Kooij, cand. te Delft. Zaamslag. Maandag had alhiet in de consistorie der Ned. Herv. Kerk onder leiding van ds. G. v. Dis een bijeenkomst plaats van Ned. Herv. voorstanders van Chr. onderwijs. Een sehoolvereenigiug werd gesticht tot welke een 50-tal personen als lid toetraden met contributies van fl tot f25 's jaars, tot een gezamenlijk bedrag van f180 'sjaars. Het bestuur bestaat uit de heeren ds. G. v. Dis, voorzitter, A. de Feijter, D. Dekker, Joh. Seheele, C. A. Wisse, D. Dees, H. M. de Regt, F. C. Wisse en F. de Visser. Het reglement werd gelezen en goedgekeurd. De bedoeling is om te komen tot de stichting eener Chr. Herv. School. Geref. Kerken. Beroepen te Beetgum, J. Brinkman, cand. te Kampen. Raad van Beroep (ongevallenverzekering) te Middelburg. In de Maandag alhier gehouden openbare terechtzitting van dien Raad werd met vernietiging der beslissing van het bestuur der Rijks.-V.-Z. bank de premie voor de onderneming van P. M. T., Middelburg, vastgesteld op f3,715. Niet ontvankelijk verklaard werd F. J. d. M., Middelburg, in zijn beroep voor zoover het een tijdelijke uitkeering betreft en het overige dier vordering ontzegd, omdat in het graanhandelaarsbedrijf waar in klager een ongeval is overkomen geen krachtwerktuig wordt gebruikt. Verder werd met bevestiging van de beslissing van het bestuur der Rijksver zekeringsbank de vordering ontzegd in zake C. N. van der Heyde te Wissekerke, in hoedanigheid van voorzitter van de plaatselijke commissie (art. 86 Ongevallen wet 1991) aldaar tegen het bestuur der Bank en tegen A. S., party van rechtswege. De Raad was van oordeel dat het bestuur der Bank de ongeschiktheid te werken bij S. terecht heeft gesteld op 50 pCt. en de voorloopige rente in evenredigheid daar van op 35 pCt. van zijn dagloon. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 12 Maart 1906 zijn ver oordeeld wegens straatschender ij: C. D. C. en J. M. te Ierseke ieder tot eene berispingjagen zonder acte en ver gunning: J. M. te Oudelande, tot eene be risping met verb, verkl. geweer 1 o o p e n over grondmetverbodentoegang: J. O., P. v. P., foh. M., J. L. d. K., P. M. te Ierseke, ieder tot eene berispingschelp dieren rapen aan voet van een wa- terkeerenden dijk in Zeeland: J. d. T. te Ierseke tot eene berispingdronken schap: J. v. d B. te Ierseke, tot eene be risping. Uit Nieuw-Helvoet meldt men aan de N. R. Ct., dat by den officier van ju stitie te Rotterdam door den heer R. K. van Bendegom, hoofd der 2de openbare school aldaar, een aanklacht is ingediend wegens laster tegen den heer D. L. de Goede, opzichter van politie op 's rijks marinewerf te Hellevoetsluis. „De laatste heeft in een ingezonden stuk in het anti revolutionaire dagblad de Rotterdammer beweerd, dat de heer Van B. kindereD, die een gereformeerde Zondagsschool al hier bezochten, in de school heeft bespot en uitgescholden". fRotterdammer Westkapelle. De waterstand was Maandagavond 3,75 M. plus A. P. Er is betrekkelijk niet veel schade aan dezee wering. Dit telegrafischj bericht ontvingen wij Dinsdagavond ruim 9 uurna het afdrukken van het Zeeuwsche deel van ons blad. Red.) Ter aanvulling van dit telegram dient dat het alhier eene sterke N.-N.-W. wind woei. Wel is er eenige schade aan de zee wering door ontstaan, doch in verband met den hoogen waterstand en de hoogloopende golven als gering te beschouwen. Aan de gebouwen in deze gemeente is geen wind- schade te constateeren. Waterstand heden 13 Maart 2,40 M. plus A. P. Tholen. De toestand alhier is treurig. Ruim 150 inwoners van Oud-Vossemeer zijn heden hier gearriveerd en gebracht in de oude bewaarschool op de markt. De zieken en ouden van dagen in de sociëteit „Non Semper". Ze worden door de burgers van Tholen liefderijk verpleegd, het ont breekt hun aan niets. Vele menschen te Oud-Vossemeer zitten nog op hunne zolders te wachten, nog steeds of hunne have en goed in veiligheid zal kunnen worden gebracht. Scherpenisse. De hooge vloed van Maandagnamiddag heeft alhier ook veel onheilen teweeg gebracht. Het zeewater sloeg over de dijken heen en stroomde zoo het dorp binnen. Beide marktpleinen en verschilllende straten stonden enkele gedeeltelijk en andere geheel onder water. In vele woningen drong het water binnen, enkele personen moesten naar den zolder vluchten. De spuidam waar het water overheen stroomde is aan een kant ingezakt, de Geertruidapolderdijk heeft ook veel geleden. De overstrooming nam zoo'n vaart dat hij heiningen en een ijzeren for nuis, en steenen uit den straatweg een eind ver wegspoelde Vlissingen. Omtrent den watersnood van Maandag meldt de Vlissingsche Crt. het volgende eigenaardige voorvalOp school E. in de Wageuaarstraat werd in een der klassen door den ouderwijzer aardrijkskundige les gegeven, waarbij hij het juist had over de overstrooming van den Bommelerwaard. Op hetzelfde oogenblik, de onderwijzer was zich nog van geen hoogen watervloed bewust, werd de school als het ware overstroomd en moesten de kinderen zoo spoedig mogelijk in veilig heid worden gebracht. Wissenkerke. Omtrent de gevolgen van het stormweer van 12 dezer kan wor den gemeld dat gelukkig geene rampen zijn voorgekomen onder deze gemeente. Wel ging hel (e Kamperland langs het kantje af en moest vlug een noodkade gelegd worden bij den oprit van den Kaai- dijk naar den kant van Soelekerkepol- der, (en einde dien polder voor inloopen te behoeden. Bovendien traande de zeedijk van dien polder in erge mate door, zoodat werkelijke vrees voor doorbraak bestond. Aan de Gam perl, haven stond het water gelijk tnet de haastig in orde gemaakte i loeddanr. Zelfs waren er oogenblikken dat het water den vecrweg opliep. In de lurzeu langs den havendijk en Jacoba- polderscben dijk spoelde alles door elkaar over de vloeren. De schade aan de zee- werende dijken is betrekkelijk gering. Naar we vernamen beliep die aan ieder der polders Anna Friso, Onrust en Vliete ruim f 400. Nader meldt men uit St. Annatand aan de N. R. Ct. De doorbraak alhier is op zeer onverwachte wijze ontstaan. In de laatste maanden ontstonden aan den zeedijk herhaaldelijk oe veraf schuivingen, gepaard gaande met eenigen dijkvak Toch zijn deze niet de oorzaak der ramp ge worden. Daar de wind Maandagnamiddag bijna volkomen Noord was, kwam er in de Mosselkreek een buitengewoon hooge vloed. Nu zou de zeedijk wel hoog ge noeg zijn geweest om evenveol rustig water tegen te houden, maar niet om zulk een woelige zee te keeren. Bij eiken windstoot gingen de golven op tal van plaatsen over de kruin van den dijk heen. Tegen deze aanhoudende werking van het water was zij op den duur niet bestand, want elke zeedijk is wel aan den voet, maar nimmer aan de kruin versterkt. Om half vijf zag men aan de binnenzijde, de landzijde dus, op twee verschillende plaatsen groote strooken grond van den top van den dijk naar beneden schuiven, maar daardoor was hij nog niet verlaagd, omdat de halve breedte bleef zitten. Niet lang daarna evenwel zag men, dat het bovenvlak een golvende lijn werd en tegen vijf uur stroomde het water met groot geweld door het open vak in de dijkkruin, dat van minuut tot minuut dieper en breeder werd. Een uur later was een vruchtbare polder van omstreeks 180 ge meten met bijna honderd woningen in een onstuimige zee veranderd, wier golven een binnendijk bestoken, die lang niet hoog en sterk genoeg is om stormvloeden als die van Maandag 1.1. te trotseeren. Met den meesten spoed is men begonnen de rijopeningen in dezen landdijk te maken en de laagste punten met kistingen te verhoogen. Gelukkig, dat de doorbraak bij dag heeft plaats gehad daardoor toch kon men op een afstand van een kwartier gaans, staande op den binnendijk, die nu de waterkeering vormt, het gevaar ge leidelijk zien aankomen. Domburg. Tengevolge van den hevigen N.-W. storm, bereikte het zeewater hier een ongekende hoogte. De versterking door den eigenaar van 't Strandhotel aangelegd, om afslag van de duinen voor genoemd hotel te voorkomen, werd geheel weggeslagen. Ook de duinen voor het Badpaviljoen, nog door een steenglooiïng beschermd, hadden 't zwaar te verantwoorden, zoodat de weg naar het strand in een breed voetpad werd veranderd. Zoo ver 't oog reikt, hebben de duinen veel geleden. De zee leverde een trotsch gezicht op. (Te laat ontvangen voor het no. van gisteren. Red.) Hoedekenskerke. Het water is in den nacht van Maandag op Dinsdag 1,70 M. boven hoogwaterpeil gekomen, 's Avonds werd tot laat aan den dijk gewerkt, om de molsgaten te dichten, waardoorheen des middags 't water liep, in de achtergelegen zoogenaamde „boeiers De schade aan den dijk is gering. Ook op andere plaatsen in ons land blijft 't water benadeelen of verontrusten. In den spoordijk van de tramlijn Gouda- Schoonhoven werd een gat van 10 meter geslagen, waardoor al de in de nabijheid staande huizen, pakhuis en stalling onder liepen. Te Zwijndrecht zijn onderge- loopen de terreinen en fabrieken der guano- fabriek, indertijd aangelegd boven den hoogst te verwachten vloed. In de zwavel- zuurfabriek werden de ovenvuren gebluscht en het scheelde slechts weinig of het water bereikte de ketels met het kokende zwavel zuur en dan waren stellig groote ongeluk ken gebeurd. Te Dinteloord is de dijk van den Carolinapolder doorgebroken. Ook Friesland leed schade. Te Wierum, l'aesens en Moddergat is de zeedijk erg beschadigd, terwijl slechts met de uiterste krachtsinspanning, door middel van zeilen enz., eene doorbraak van den zeedijk te Mercone en bij Moddergat is voorkomen. Te Wierum is een man, die zich op den dijk bevond, door een golf van den dyk geslingerd en verdronken. De zeedijken hebben zeer geleden. Te Moddergat zijn muren ingestort, huizen volgeloopen. Ook werd een hok, tegen den dijk staande, weggeslagen. Daarna spoelde het water over eene lengte van 15 M. den binnenkant van den dijk tot over de kruin weg. Met groote moeite werd de breuk gedicht met zeilen, zandzakken en wagenraderen. In sommige huizen staat éen meter water en slik. Drie gebouwen zijn ingestort. De weg, die vannacht één zee was, is nu be zaaid met steenen, slik en hout. Een vlet is op den dijk geworpen en geheel ver splinterd. Een visschersaak is wegge slagen, doch te Zoutkamp komen aan drijven. Ook in België woedde het water hier en daar. Te Antwerpen rees de Schelde tot 9,55 tegen 9,35 in 1877 en stroomde door de straten. Groot is de schade aan koopwaren toegebracht. Het water ging over de sluisdeuren aan de zuiderdokken. De schepen aan wal dreven zoo hoog dat de gangen in stede van aan den oever aan te leggen, aan het platform der kra nen moeten bevestigd worden. Wrakhout dreef op de stormende baren. Op Sint Anneke was het schouwspel bijzonder het water sloeg tot, over den dijk in den polder. In het koffiehuis namen de menschen de wijk tot in het torenke. Zeven ijzeren platen waarmee een stoom schip moest beslagen worden dreven weg uit liet Droogdok. Te Boom zijn alle steenbakkerijen en fabrieken overstroomd. Te Temsche liepen alle huizen onder. Het llollandsche schip Hengst 52, schipper v. Immerseel, wonende te Grauw (Z.-Vlaanderen) kanteldede schipper en zijn zoontje konden zich red den. Zijn dochter Martha verdronk. Te Melsele is het een waterplas zoo ver het oog reikt, w aaruit de boomen nog sieehts met hunne takken te voorschijn komen overal drijven verdronken hoorn vee en gevogelte. Slechts een enkel huis staat nog droog, schoon door water ge heel omringd. Door de overstrooming werd de landbouwer Van Raemdonk ver rast de vrouw haalde haar 81-jarige sukkelachtige moeder en zette haar op een kruiwagen, inmiddels, terwijl het wa ter al meer steeg, haalde zij haar zoontje. Terwijl enkele vrienden de oude vrouw wilden helpen sloeg de kruiwagen omen de oude vrouw verdronk de moeder en 't zoontje waren in dien tijd uit de woning ge komen, doch béiden zonken wegin deschui- mende wateren en kwamen niet meer boven. Nog zijn omgekomen de landbouwer Ver- moesen met vrouw en 4 kinderen (2 school gaande kinderen konden hun huis niet meer bereiken en redden zich daardoor 't leven) benevens een echtpaar en twee werklieden die op het land werkten. Te Ostende zonk een sloep op slechts eenige meters van de haven, de bemanning verdron k zon der dat iemand hen kon helpen En dat bij zoo goedreddingstuig! Men weet nog niet welke sloep het was, en juist die onzekerheid vergroot den angst der vis- schersbevolking. Goes. Als een bewijs van de groote drukte ten telegraat kantore alhier tenge- i olge van den watersnood, vernemen wij dat gisteren (Dinsdag) alhier 600 tele grammen werden behandeld, en Maandag, toen de ramp pas in den middag bekend werd, nog 272. Ook heden was 't nog druk, schoon minder. Goes. Twee jaar geleden werd een koopman alhier betiteld met boekhande laar, verleden jaar met aannemer, thans heeft hij het zoo ver gebracht dat het adres dezer dagen luiddeZEerw. Heer Pastoor. (Historisch en toch waar). Goes. Het bestuur der Chr. Zang- vereen. „Zingt den Heere een nieuw lied" alhier, wenscht, teneinde het toetreden tot de vereeniging voor hen, die geen vol doende muziekkennis bezitten, gemakkelijk te maken, over te gaan tot het houden van een voorbereidenden Zangcursus, welke voor hen, die toetreden als lid, ge heel kosteloos wordt gegeven. Dames en heeren welke daarvan gebruik wenscheu te maken melden zich vóór 20 Maart bij den voorzitter Joh. Renes, of den Secre taris den heer L. Smit. Middelburg. Bij het 2e Bataljon al hier zijn bevorderd tot sergeantde mi licien-sergeant Timmermans en de mili cien-korporaal de Keijzer tot korporaal- fourier de korporaal Broeksma. Tot serge ant te B.-o.-Zoom de korporaal Willemsen en de milicien-korporaal Van der Made tot sergeant te Vlissingen de korporaal Molhoek, allen van het 2e Bataljon. Scherpenisse. In het logement ran J. P. van Geet werd een tweede verga dering gehouden tot het oprichten eener tweede w-eegbrug. Waren er op de eerste vergadering reeds 65 toegetredenen, thans is dat gestegen tot 103. Een bestuur werd vastgesteld bestaande uit 8 leden waarvan de heer D. Keur voorzitter, M. W. Kloet secretaris en P. v. d. Slikke penningm. werd. Op het einde dezer week zullen de aandeelen gestort worden en voorloo- pig in de Rijkspostspaarbank geplaatst. Westkapelle. In de raadsvergadering van Dinsdag onder voorzitterschap van den burgemeester was dhr. v. Hoepen af wezig. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van mej J. C. Muller, onder wijzeres alhier, houdende dankbetuiging voor de haar verleende verhoogiug van jaarwedde. Een schrijven van Ged. Staten betreffende de uitwoning van den burge meester, of zijne ingebrachte bezwaren, van de door hem betrokken woning, van I. dien aard genoemd wc woning zou door leenin, fing der ver in te wone burgemeeste en een beril het besluit t localiteiten Koningin zal De burge: tueele onthe te wonen, te spreken ti vraag ieder meening is weinig iszi laste der gei schillende re geacht. Verder wi met algemei opbrengst v huis" te b obligatiën. Wijziging met algemee Eene med van beheer i pélleBigge een gedeelte en een gedi verbeteren bedragen gemeenten oi meene stemn Op verzoek wordt voorgi wet, en in gaarne dat d nemen om verlaten, afz antwoordt volkomen be: nemen terug met algemee: de burge mees en Vrijdags ieder zal te Minderhoud ticatie voor i aangehouden Heinkens naar der sec vangsjaarwec Walhout, thf te Vlissingen 37e Jaa Voorschotver Goes, van 5 1906. Het 1 aanvang van afgeloopen ja eeniging toe, t uit de vereen ging op 5 Fi wier gezamen deelen bedroe 1905 bedroeg aandeelen f 2( aandeelen, da schreven divit volgestorte eene som vai terwijl aan g< betaald f 101 kapitaal op f20246,24. I 5 Februari 19 gedurende he uit het aande boekjaar ad en opbrengst tutenboekjes f 15458,92. I) fonds geleden reservefonds f 15458,92. V met een bei f 138011,95^. ingebracht i samen f 2038 posten f6801; van het jaar overbleef f 1 spaargelden terwijl bij he verschenen in taal werd bijg boekjaar begi aan spaargeld het begin van 1905, had de particulieren ook in den In den aan aan voorscho van f 140540 verleend, tot f 222865. Zo rekening beli Daarvan werd afgelost f23U van het boekj schotten bedro ving voor de 1905/1906 vd intrest f 6648,1 van voorscho boekjaar 190 samen f 9244,( ken worden, rente, loopend treden boekja rest f6822,97. uit belegd re f 1573,70, maa Door de ba gekeerde spaa Aan verschen Werd bij het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2