NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 136. 1906. Maandag 12 Maart 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij dit MM6f Mmrt een Bmeisel. RECLAMES. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. Belangwekkende Nieuwstijdingen. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02B. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 3e lezing van Prof. Dr. Kernkamp. De patriottentijd. Ook naar deze derde voordracht was een talrijk publiek gekomen. Handelden de vorige lezingen óver personen, deze schetste ons een tijdvak en wel de 18e eeuw. Was er ditmaal dus meer aanleiding tot abstracte beschouwingen dan de vorige malen, de spreker wist toch te boeien. In tegen stelling met de vorige maal, toen hij ge sproken had over den bloeitijd van ons land, had hij nu tot onderwerp gekozen een tijdvak van achteruitgang (de z.g. prui kentijd). De familieregeering vierde haar hoogtij in de eerste helft der 18e eeuw. Langzamerhand was de regeering over gegaan in handen van slechts enkele fami lies. Doch hoe waren de regenten ontaard. Was het in het begin van het regenten tijdperk de gewoonte, dat de voor een of ander ambt benoemde een som geld stortte, die ten goede kwam aan een fonds, waaruit weduwen ondersteund werden, (z.g. wijf- jesgeld), in het begin der 18e eeuw lieten bijv. de burgemeesteren van Amsterdam zich zeiven betalen door den benoemde. Menigmaal lieten zij vacatures voor betrek kingen, die zij te vergeven hadden, onver vuld en deelden de salarissen, die er aan verbonden waren. Kinderen, neefjes of kleinkinderen van burgemeesteren werden begiftigd met de rijkste posten. Zoo werd het pasgeboren zoontje van den Amsterdamschen burgemeester Six in 1730 het postmeesterschap opgedragen, dat hem een jaarlijksch inkomen van f 12000 bezorgde. Voor boekhouder der O.-I.- Compagnie moest men f 16000 storten. Natuurlijk haastte de benoemde zieh de gestorte som in zoo kort mogelijken tijd terug te verdienen. Het volk droeg die finantieele misbruiken onwillig. Ook de arrogantie der regenten nam toe, wat de burgerij al evenzeer tegenstond. Want juist in dien tijd brak het nadenken zich ruimer baan. Een tijd van achteruitgang op maatschappelijk gebied was de 18e eeuw, zooals wel eens beweerd wordt, niet. Bil- derdijk spreekt van een tijd van bloei en voorspoed. Bosch Kemper daarentegen be weert, dat nimmer de armoede zoo'n hoogte bereikte als in de 18e eeuw. Het komt er maar op aan van welk standpunt men dien t(jd beziet. Geld was er in overvloed. De bezittende klasse verzamelde steeds grooter schatten. Bilderdijk, die op deze klasse lette, had dus gelijk. Maar evenzoo Bosch Kemper, die op de onderste lagen des volks let. Daar nam de armoede toe. Ja, arm zijn was a. h. w. een vak. De bedeelden waren talrijk. Ze weigerden de handen uit de mouwen te steken. En in dezen tijd van het verval der nijverheid kon het voor komen, dat' men klaagde over gebrek aan werkkrachten, terwijl toch groote scharen leegliepen. Kon men ons land in de 17e eeuw de vrachtvaarders van Europa noemen, in de 18e eeuw waren wij de geldschie ters van Europa. De Engelsche staats schuld bijv. die in 1788 de belangrijke som van 250 millioen pd. st. bedroeg (een eeuw vroeger was ze nul) was voor een vierde deel in de handen onzer financiers. Tusschen deze beide klassen, die der ren teniers en der armen, waarvan de tegen stelling zeker grooter was, dan in onze dagen, stond de klasse der burgerij. Daartoe behoorden de dokters, advokaten, i. e. w. de ontwikkelden. Ook bij hen was niet van achteruitgang te spreken. Toch was deze middelklasse de revoluti onaire, echter niet als gevolg van armoede. Maar zij streefde naar invloed op de re geering. Zij wilde de regentenregeering te niet doen. Het best komt dit uit in het jaar 1647. Toen was er een gelijke beweging onder het volk als in 1672. Zoodra de prins in 1672 verheven werd tot de waardigheden zijner voorouders, hield die beweging op. Dat was echter ftiet zoo in 1647. Toen hield do bewe ging nog aan, nadat prins Willem IV tot stadhouder verheven was. Men verwachtte nu n.l. van hem, dat hij zijn macht zou aanwenden tot het in voeren van hervormingen. Duidelijk bleek dat op een reis door Friesland. Daar werd de prins door de boeren aangezocht hun toestand te verbeteren. Toen hij ze met een kluitje in het riet stuurde, werd hem te kennen gegeven, dat hij op de schouders van het volk zat en dat men hem zeer wel zou kunnen laten vallen. Er kwam al meer en meer vervreemding tusschen het volk en Oranje. Willem iV moest vooral niet denken, dat hij op de schouders gedragen werd ter wille van een schoon vergezicht. Zelfs nam de vijandschap tegen Oranje zoo toe, dat iemand, dis voorzien was van een wandelstok, versierd met een oranje lint, zich alleen uit moeite kon redden door te beweren, dat hij niet zoo voor Oranje was, maar dat het lint er nog van vroeger aan zat. Groen van Prinsterer zegt in zijn handboek der Yaderl. Gesch. dat er in het heele land algemeene droef heid was bij den dood van Willem IV, terwijl het dagboek van een Utrechtsch edelman, Hardenbroek, beweert, dat er geen consternatie ter wereld was. Als pretendent was Willem IV erg mak ge weest en had hij het den regenten nooit lastig gemaakt. Na zijn verheffing voelde hij zich erg op zijn gemak op zijn hoogen post. Hij hield niet van regeerings-zaken. Eenmaal dreigde hij zelfs uit het land te gaan, naar zijn Duitsche bezittingen, als men hem niet met vreê liet. Trouwens men stoorde hem toen in zijn nachtrust; tenminste men kwam 's nachts om drie uur. Hij had ge voegelijk op zijn paleis kunnen laten zetten „nooit gedacht" of: „lang gewenscht, eindelijk verkregen". Het was een tijd van nieuwe ideeën. Van waar en van wie kwamen ze Va.n Voltaire, Rousseau Volgens spreker niet in de eerste plaats. De Engelsche invloed en de Ameiikaansehe vrijheids-oorlog waren van grooter belang. Reeds vóór Voltaire schreef over verdraag zaamheid, werd die in ons land luide ge predikt. Bovendien waren hier kiemen aan wezig voor de ontwikkeling van de ideeën der patriotten. Ten eerste was ons land meer dan twee eeuwen een republiek geweest en zelfs ten tijde-van de grootste vereering van het Oranjehuis af keerig van diens souvereiniteit. Tal van dissenters liepen naar het patriottenkamp. Zij waren uitgesloten van alle staats-ambten. Dat privilege der ware belijders was blijven bestaan, toen de goede reden, die er voor geweest was, al lang was vervallen. De dissenters toch, verschilden in be lijdenis met de orthodoxe hervormden minder, dan deze met de calvinisten uit de 17e eeuw. Prins Willem V verscheen in 1782 zelf in de Staten van Holland toen deze een voorstel bespraken om vreemdelingen uit te sluiten van militaire ambten.' De prins wilde er nog bijgevoegd hebben, dat ook dissenters zulke ambten niet konden bekleeden. Daarmee verwierf hij geen enkelen vriend, wel vele vijanden. Trouwens, hij was de man niet, die het hoofd kon bieden aan het streven dei- patriotten. Als kind liep hij aan den lei band van den hertog van Brunswijk. Al leen loopen heeft hij nooit geleerd. Men verweet den hertog in pamlletten, dat hij den prins aanspoorde tot veel wijn drinken. Dat zal wel niet waar geweest zijn. Maar toch was zijn invloed slecht. Hij maakte den prins geheel van hem afhankelijk. Willem haatte hem en kon hem toch niet missen. Hij was zieh van zijn minderwaardigheid wel bewust. Met galgenhumor kon hij zich daarover uitlaten. Zijn vrouw was flinker. Zij werkte zich in de Nederlandsche toestan den in en trachtte Brunswijks invloed te verminderen, en zelf in zijn plaats te ko men. De Oranjepartij miste bekwame mannen. De Engelsche gezant was nog de grootste steun en organiseerde de Oranje partij. In 1785 gaven de patriotten een z.g. Leidsch ontwerp, een politiek program. Daarin worden de eischen genoemd om trent den invloed op de regeering. Geen algemeen kiesrecht evenwel. Alleen voor gegoeden werd steun gevraagd. En van staatkundige eenheid geen spoor. De Utrechtsche patriottenbeweging werd door spreker behandeld als type voor die be weging over het geheele land. De demo cratische patriotten gingen een poos samen met de aristocratische (de vroegere regen tenpartij). Hun strijd was gericht tegen het regeeringsreglement. Lang bleven ze echter niet samen gaan. Toen in Holland zich de democraten van de aristocraten afscheidden, kwam de ontknooping. Het was in den zomer van 1787. De prinses wilde haar gemaal bewegen naar Den Haag terug te keeren. Deze wilde echter niet, waarom zij het zelf zou beproeven. Zij werd echter tegen gehouden bij Goejavenrwellesluis. Haar broer, de koning van Pruisen, eischte vol doening van de Staten van Holland. Toen die geweigerd werd trok een Pruisisch leger ons land binnen en herstelde het Oranjehuis. Vele patriotten weken uit. Is in 1795 voltrokken wat in 1787 gestuit werd? Spreker meende van niet. Vooral niet, omdat ook 1795 geen staatkundige eenheid bracht. Die heeft ons de Fransche tijd gebracht. Deze zwarte bladzijde uit onze geschiedenis heeft toch ook vele licht punten. 1848 was de kroon op den strijd der patriotten. De spreker, hiermede aan het einde ge komen van zijn voordrachten, dankte het publiek voor zijn belangstelling. Dr. Wa genaar sprak namens de commissie een woord van hartelijken dank voor de voor drachten door prof. K. gehouden, en bracht hem hulde voor de wijze, waarop hij dat gedaan had, al kon hij met zijn geschied beschouwing niet altijd medegaan. Goes. De heer J. Mulder, drukker uitgever der Goesche Courant, onder den naam firma F. Kleeuwens Zoon is gister avond aan hersenvliesontsteking overladen. Kruiningen. Gisterenavond omstreeks 10 uur ontstond er brand in de schuur op de buitenplaats van den heer Vereeke. In een oogenblik stond alles in lichtelaaie, zoodat er met behulp van de brandspuit niets meer te redden viel. Alleen 6 stuks hoornvee konden nog gered worden, doch een 2jarig paard kwam in de vlammen om. Daar de schuur bij verschillende per sonen in huur was, zal dit voor velen een niet onbelangrijke schadepost zijn, dewijl het meerendeel niet verzekerd was. Oor zaak onbekend. Op het a. s. Zuider Zendingsfeest hopen o. a. als sprekers op te treden ds. J. C. Schuller en ds. G. "VV. v. Leussen te Goesds. D. J. v. Aalst te Rotterdam zendeling v. d. Roest te Halmaheira, ds. J. J. v. Noort te Amsterdam, ds. J. van 't Hooft te Vlaa-dingen. Er is alhier tot stand gekomen een Bond der Ned. Zendingsvereeniging voor Zeeland en Noord-Brabant. Het bestuur bestaat uit de hoeren ds. G. Boersma te Goes, voorz.ds. J. C. Schuller te Goes (na 1 April) secretaris, ds. J. J. Homburg te Groede, ds. J. de Voogd te St. Anna- land, ds. F. J. J. Loeff te Bredads. J. de Visser te Middelburg, ds. H. J. Couvée te Kortgene en ds. R. Torenbeek te Vlissingen. Kattendijke. In de gemeenteraadsver gadering van Vrijdag is blijkens het ver slag in de Goesche Courantna vrij ge peperde discussiën besloten tot: onveran derde vaststelling der notulen gunstig te adviseeren aan Gedeputeerde Staten op het verzoek van burgemeester Veltman om te Goes te mogen woneneen leening te sluiten van f 3500 met het oog op den bouw van een gemeentehuis te Kattendijke tegen een maximum van 4 met een tweejaar- lijksche aflossing van f 200. (Voor dit voorstel stemden de heeren De Wilde, Korstanje, Staal en v. Dammetegen de heeren v. Daalen, Karelse en Snijder); en om door dhr. Nieuwdorp onderzoek te laten doen naar de kosten om de school in orde te brengen, zoodat zij voldoet aan de wenschen der gezondheidscommissie. Volgens een schrijven aan Be Stan daard van den heer G. H. Kersten, pre dikant te Meliskerke, heeft een adresbe weging tegen den vaceinedwang het resul taat gehad dat geleverd werden door Middelburg 351 handteekeningen, Vlissin gen 139, Koudekerke 219, Biggekerke 168, Meliskerke 189, Zoutelande 152, West- Kapelle 137, Aagtekerke 82, Oost-Kapelle 119, Domburg 160, Vrouwepolder 34, Veere 72, Grijpskerke 198, en Serooskerke 178. In 't geheel waren er ongeveer 2000 handteekeningen. Kamperland. Vrijdagavond trad alhier in de Ger. kerk op Ds. v. d. Hooft van Domburg met een rede in 't belang der Vereeniging tot stichting én instandhouding der chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland. Naar aanleiding van lukas 10 van vers 25 tot 35 sprak Zijn Eerw. over de Christelijke Barmhartigheid. Met aan dacht werd deze rede gevolgd. Een twee honderd belangstellenden waren opgeko men. De colecte bracht f 10,311 '2 op. Krabbendijke. Vrijdagavond verga derde de werkliedenvereeniging „Onder ling Belang'' als gewoonlijk in een der lokalen van de openbare school. Na de opening werden de notulen gelezen en goedgekeurd en deed de penningmeester zijn verslag. De ontvangsten waren f 56,15, uitgaven f 39,49, goed slot f 16,66 ont^ vangst van de bibliotheek f5,19. Op de spaarbank staat nu een bedrag van f 131,895. Het ziekenfonds gaf in 1905 uit f 188,605. Met het goed slot van vorige jaren waren de inkomsten f 1404,54, zoodat de kas be vatte einde 1905 f 1215,935. De voorzitter herinnerde er aan, dat in der tijd door dhr. Geill over Het Groene Kruis is ge sproken, maar het tot oprichting van een vereeniging nog niet gekomen is. Alsnu kwam aan de orde het punt Bewaarschool dat dhr. Lijbaart kortelijk inleidde. Na deze inleiding sprak de vergadering met algemeene stemmen uit, dat een bewaar school hoog noodig ia. Ook de heeren Geill en Welleman spraken over deze zaak. Een voorstel om het ziekengeld te ver- hoogen werd verworpen. Dhr. G^ill wil de leden van het zieken fonds medicineeren voor f 1 per lid en voor één jaar als proef. Dit werd aange nomen. De afgev. der verg. waar de land- bouwongevallenwet door Mr. VanDrooge besproken is, deed verslag. De voorz. las daarna voor de zaken, die men in het ontwerp landbouwongevallenwet zou ver anderd willen hebben en allen stemden daarmee in. Ook werd nog gesproken over den Zeeuwschen Werkmansbondwaarna de voorz. de verg. omstreeks 10 uur sloot. In den trein. „Slecht, zeer slecht" zei mijn buurman, terwijl hij zijn neuswar- mertje nog eens stopte en er den brand in stak, „sleoht, ik heb nog nooit zulke slechte aardappels gehad als van 'tjaar". „De mijne zijn ook slecht geweest. Van een meet, waarvan ik anders in goede jaren 20 mud afhaal, kreeg ik nu nog geen vijf mud en ze waren nog niet veel bijzonders". Van alle zijden kwamen nu de klachten regenen. Alle medereizigers in den wagon en hij zat stampvol hadden klachten over de aardappelen allen, op één na. Toen de anderen uitgesproken hadden, begon hij. „Nu, dan ben ik toch wel een uitzondering op den regel. Ik zal niet zeggen, dat mijn aardappelen zoo goed waren als verleden jaar, maar slecht waren ze niet. Ik heb trouwens alle jaren beste. Gaat ze maar zoeken, uren in den omtrek, zult ge ze zoo niet vinden. „Is joit land dan betooverd, Krelia? riep een van de klagers ol' heb je ee ander soort?" „Een ander soort? 't Mocht wat! Neen een ander soort heb ik niet, en betoover is mijn land nog minder, maar ik hel veel zorg voor mijn land en ik heines het goed. Een aardappel heeft veel mes noodig, al is het geen versche stalmest Daar wordt hij niet lekkerder van''. „Nu, wat geef je dan, Krelis „Wat het meest op stalmest gelijkt Guano, Peru-Guano, man, er is geen gou zoo goed, als Peru-Guano voor de aard appelen. Dat heb ik nu al jaren bij on dervinding. Ik zal het niet in mijn hooft halen, aan de aardappels wat anders t< geven dan Peru-Guana en ik heb alle jaren veel en lekkere aardappelen". „Dan zal ik het ook eens probeeren'' zei er een en dachten waarschijnlijk alh anderen, toende trein stil hield ef ik uitstapte De courant bevat reeds op deze plaat belangwekkende nieuwtijdingen. Dez nieuwstijdingen zijn steeds nieuwer en tal rijker zijn ae genezingen door de Pink pillen bekomen. De andere nieuwstijdingen zijn zekerlij1" •belangwekkend, maar gij schenkt er Üw aandacht niet aan zoolang gij niet wel varend zijt. Als gij ziek zijt is alles wa er om U heen voorvalt u onverschillig het eenige waarin gij belang stelt is hel middel om U te genezen. De Pinkpillen zullen U genezen zooals zij genezen hebben J Mej. Catharina Faas-Lensen te Hoofd plaat, die schrijft„Ik beu door de Pink- pillen geheel en al van een zenuwziekte genezen, waaraan ik sedert langen tijd leed. Ik had hevige pijnen in het hoofd en sliep slecht. Verder was ik' zoo zwa' geworden dat ik bijna niet meer at. D Pinkpillen hebben mij veel goed gedaan" De heer H. van Sleen, Tjoene Diepen veen, schrijft: „Ik ondergeteekende ver klaar dat mijne vrouw door de Pinkpille geheel en al genezen is. Zij leed seder langen tijd aan de maag. Dikwijls ha zij maagkrampen, hare spijsvertering wa, lastig en pijnlijk. Het eten versterkte haaf niet. De geneesmiddelen die werden voor geschreven hadden bijgenaamd geen uit werking, zij heeft toen de Pinkpillen ge bruikt en heeft er zieh zeer wel bij be vonden''. De Pinkpillen zijn onovertrefbaar tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagziekten, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen heupjicht. Prijs f 1.75 de doos f9. perGdoozen Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot- terdaui. Hoofd-depöthouder voor Neder land en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr, Mulder, Drogerijen en Verfwaren,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1