NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 135. 1906. Zaterdag 10 Maart. 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUiJ. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN l. a t> s s o u w. recTa mes" Slapelooze Nachten. Rechtszaken. Gemengde Berichten. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. pL25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. H E R IJ K Oost- en West-Souburg, ook voor Rittkem, 10 Maart. Vlissingen, 12,13,14,15,16,17,19,20, 21, 22 en 23 Maart. Arnemuiden, 26 Maart. 9 Blaart 1906. De heer W. A. graaf van Lijnden, die om gezondheids redenen ontslag nam als lid der Staten, is sedert 1879 zoo goed als onafgebroken lid der Staten geweest. In 1880, bij een periodieke aftreding, werd hij niet herkozen doch wijl de nieuw ge kozen anti-revolutionaire Vlissingsche notaris J. A. de Wolff zijn benoeming niet aannam, werd graaf v. Lijnden door de anti-revolutionairen gecandideerd, en ge kozen. Sedert werd hij met groote meer derheid telkens herkozen. Bij zijn heengaan voegt ons een woord van hulde voor zijn grooten ijver en dege lijke werkkracht, zijn uitgebreide kennis en bekwaamheden, die graaf v. Lijnden zulk een waardige plaats deden innemen in de Staten, en vooral in derzelver dage- lijksch bestuur. Zij een veeljarige rust zijn wél verdiend deel 1 De sociaal-democratische oppositie legen het ontwerp Arbeids-contract maakt geen krachtigen indruk. Tak en Schaper hebben zich uitgesloofd om hunne bezwaren zoo breed mogelijk uit te meten doch effect had hun optreden weinig of niet. Zij ondervinden weer dat het veel moei lijker is op het Binnenhof in gezonde taal tegen een ontwerp strijd te voeren, dan er in een dorpsherberg of op een wei tegen te schetteren. Hun woord wekt het vermoeden dat deze heeren niet leiders zijn maar geleid wordendat hun oppositie geschiedt fat soenshalve omdat zij het na de opgewekte verwachtingen moeilijk laten kunnen dat hun oppositie tegen het ontwerp-Loeff sinds 1904 meer een strijd «tegen Kuyper" dan tegen de verkeerde maatregelen was en dat na zooveel geblaf toch wel eenig gebijt mocht volgen. Want het is nu wel het ontwerp- v. Raalte, maar in zeer groote hoofdzaak bleef het het ontwerp-Loeffdus kan men er niet op eenmaal voor worden. Zelfs Schaper, schoon hij het ontwerp in tweede editie geprezen had voegde zich bij de bestrijders. Hij had de agitatie afgekeurd, doch de bezwaren tegen het ontwerp deelde hij, zoo luidde de uitvlucht. Met andere woorden met de blaffers was hij 't oneens, doch eens met de bijters. Dit is ook een standpunt. Een der best geredigeerde R -K. bladen beging dezer dagen de onvoorzichtigheid een gunstige recensie te schrijven van een werkje„Het Heilig Evangelie van onzen Heere Jezus Christus of de vier Evangeliën in een enkel vereenigd" door den kanunnik A. Weber. Deze recensie heeft zij in een volgend nummer weer ingetrokken, dewijl de geestelijkheid dit werkje tot de verboden boeken rekent. De vergissing is al even groot als die andere van hetzelfde blad toen zij 't is al eenige jaren geleden in een harer Zondagsbladen gewaagde van de gezegen de Kerkhervorming''. Zij bedoelde die van Luther. ^Natuurlijk zal 'twel een opstel geweest zijn, waarbij abusievelijk de bron onver meld bleef. Blaar 't bewijs werd geleverd, dat zelfs ae beste breister, en daartoe behoort be doeld blad, nog wel eens een steek laat vallen. Overigens mag het bevreemding wekken dat een courant het eerst een „uitmuntende gewoonte" prijst, ook „door de Pausen «oo hoogelijk geprezen om dagelijks het H. Evangelie in de gezinnen te lezen", welk doel „nooit genoeg kan worden be vorderd", en het „bedroevend" noemt dat vele christenen zoo weinig weten van 's Heeren leven en lijden, van de profe- tiën die Zijne komst voorspelden, van de omstandigheden waaronder Hij leefde, van Zijne wonderen en handelingen tijdens Zijn (lichamelijk) verkeer onder de men- schen" en spoedig daarop een boek dat daaraan medewerkt, en veel goeds is toe- gewenscht als „verboden lectuur" sig naleert. Renan schreef ook eens een „Leven van Jezus". Wij kunnen dus verstaan dat niet alle „Evangeliën" zuiver zijn. Blaar waar kwam dan deze lof van daan Niet minder verrassend is een vergis sing door Het Handelsblad gemaakt. Gewagende van de verheffing van den consul-generaal der Nederlanden Fried- laender in den Pruisischen adelstand, voegde dat blad er aan toe dat „in de kringen van den oud-Pruisischen adel en van de anti semieten deze onderscheiding aan Joodsche bankiers verleend, groote ontstemming heeft gewekt Een inzender een Joodsch rabbijn komt heden de redactie op de vingers tikken met de mededeeling, dat deze heer Friedlaender is Roomsch, „en zelfs het voorrecht geniet kamerheer te zijn van den Paus"1 Men herinnert zich nog dat het Kamerlid Van Kol zich in ee.n van dhr. Lieftinck geleend „gala-costuum" Het Volk noemt het een „Sinterklaaspak" liet portretteeren en deze beeltenis den Vorst van Goa cadeau deed. Nu schrijft men aan het Nieuws van den Dag in Indië dal ook in de salon van den Soesoehoenan (Sultan) van Sols (Pakoe Boewono X) zulk een portret van Van Van Kol in „Sinterklaas"-gewaad hangt en dat genoemde vorst een wandelstok met diamanten gemerkt met de letters P B X aan dezen sociaal-democraat ver eerd heeft. Deze vriendschap voor vorsten; deze ijdele pralerij met een gewaad dat men in Nederland voor een Sinterklaaspak en in Indië voor een soort koninklijke kleedij wil doen doorgaandat gegeur met een diamanten slok van een keizerdit alles doet ons verbaasd vragen of hier niet een bedenkelijk dualisme bezig is dezen leider der S. D. Arbeiders-y&TÜ) die prat gaat op hare proletarische zeden-parten te spelen. Of is in Indië geoorloofd, wat in Neder land en zijn omstreken wordt gegispt? Hoe zit dat Onder de kringen die goed ingelicht kunnen geacht worden loopt het gerucht dat Mr. De Marez Oyens, Minister van Waterstaat in het kabinet-Kuyper en dus antirevolutionair, benoemd zal worden tot Commissaris der Koningin in Zeeland. Zoo nu en dan wordt de wereld der kunst in sensatie gebracht door ontdekte meesterstukken, die men in letterlijken zin van onder den rommel van daan haalt. Eerst werd in een ouden boedel in Friesland een echte Rembrandt ontdekt en nu weder een Frans Hals achter be hangsel in een oud huis in Leiden. Gelukkig de bezitters H. M. de Koningin en Prins Hendrik brachten Blaandag een bezoek aan een vier tal scheepswerven aan de Noord. Men zegt dat H. M. voor haarvertrek daarheen een telegram ontving met verzoek om in 't bijzonder aandacht te wijden aan een graan-elevator, op een der werven aan wezig, die duizend mensehen broodeloos maakt. Gelijk vroeger de strijd der menschen ging tegen ruwe en woeste kracht, zoo gaat tegenwoordig de strijd om het bestaan met. de machine, die ieder jaar haar terrein uitbreidt. Dat geschiedt te Rotterdam, enuitVlaar- dingen komt dezer dagen een noodkreet in denzelfden geest. Daar kiagen 400 a 500 kuipers over het werk hun door de machine ontnomen. Het kuipersvak, bestaande in het maken van vaten en vaatjes, waarin de haring wordt verzonden, is voor Vlaardingen een bedrijf bij uitnemendheid. Al naar gelang de haringvangst meeviel of tegenviel, was de arbeid wel eens drukker of slapper, maar toch altijd was er een redelijk loon mee te verdienen. En nu heeft de machine ook het kuipers vak geannexeerd. Dit aloude handwerk, van vader op zoon geleerd dreigt onder te gaan, want de machine heeft het reeds zoo ver gebracht dat de kleine haringvaatjes machinaal gemaakt worden met ontzaglijke snelheid, en juist deze kleine vaatjes wor den het meest gebruikt en leveren de grootste helft van deze bron van inkomsten. En als nu maar, als voor drie en vier jaren, de haringvangst overvloedig ware, zoodat er overvloedig vraag was naar tonnen en fust, dan konden de machine kuiperijen met de handwerkkuiperijen te zamen bestaan, maar als, gelijk het vorige jaar, de haringvangst schraal is, dan wordt de concurrentie wanhopig, en een treurige toestand treedt dan in de plaats van vroe gere welvaart. Dezen nood dreef de nijvere Vlaar- dingsche bevolking er toe om een eigen courant uit te geven ter openbaarmaking van den nood en om steun te vragen bij het gemeentebestuur teneinde althans het loon op peil gehouden worde. In een zoo moeilijke overgang, door sociale veranderingen, waaraan niemand of niets schuldig is, is ongetwijfeld goede raad duur. De uitslag der premiekeuringen van paarden in Februari jl. is de volgende Premies voor hengsten van f5U0, ver meerderd met f300 voor stationnement, werden toegekend aanBoileau van B. C. Ysebaert te Axel, gestationneerd te Zuidzande, Groede of Nieuw vliet, en aan Pomme d'Or van den Wühelminapo\deT te Iiattendijke, gestationneerd te 's-Graven- polder of Nisse. Premiën van f 500 voor hengsten aan Hassan, eigenaar C. A. II. Wagtho, Tho- len Consul en Tambour, H. F. Aernaudts, Sluis Harison II, C. Franse Kleverskerke Beaumont tout y faut, Hengstenvereeniging, Westdorpe Fox, P. Lancriet, Lapscheure Cezar, E. F. BoDte, Sluis en Milord de Bossignies, H. Steyaert, Watervliet. Kleine premies van f200 voor hengsten van zeven jaar en ouder werden toege kend aan Bara van K. de Koeijer Lz. te Neuzen Baron II van S. Jansen Sz., te Nieuw en St. Joosland Brambourg van A. Moggré te Schoondijke; Goliath van Johs. de Feijter Pz. te ZaamslagSalvator van G. Luijk te Vlake; Lion Beige II van Ph. J. van Dixhoorn te AxelBara II van de wed. Jos. Daelman te West- dorpe en Harisonvan S. Janse Sz. te Nieuw en St. Joosland. Aanhoudingsbijdragen van f 100 voor merries, geboren in 1904, vielen ten deel aan Miss Ella Boss, eigenaar Ph. J. v. Dixhoorn, AxelNora, A. van Dijke, St. PhilipslandMina, Joh. de Feijter Pz., Zaamslag; Ivonne, Wed. Jos. Daelman, Westdorpe BerthaW. de Feijter, Axel; Lies, Wed. P. Bonte, St,-Kruis Sardi, J. Bl. Wagemaker, Tholen Emma, J. W. de Zwart, Zuidzande Mina, Hoste, St. Kruis; Fos, C. Dellaert, Westdorpe; Mir as, P. B. Wijffels, St.-Kruis; Nelly, I.P. Hage, St. Maartensdijk BerthaF. Koopman Cz., Zierikzee Bertha, Jac. Pieters, Koewacht; Griet, E. de Yleeschouwer, Koewacht, en Madam, J. A. Ganzeman, Oosterland. Verder aan Lies, eigenaar Fr. Huijssen, Aardenburg Gom, Al PIatschaert. Sluis j Mina, F. Koopman Cz., ZierikzeeMara, Frederica-po\do.T, Rilland; Bertha, S. van Dorselaer, ClingeLouiseF. van Hoeve, AxelNora, D. de Bakker, Westdorpe Lady, E. B. Plasschaert, St.-Jansteen VeraV. M. Krepel, Nieuwerkerk( Claries en Bles, FVedencnpolder, Rilland Madam, H. v. Gorsel, NoordgouweIrma, Anth. A. de Vlieger, Zuidzande Vos, jhr. J. v. Vredeburch, Tholen; Edie, Ph. J. v. Dix hoorn, Axel, en Bonna, I. J. Verspille, Aarden burg. Een inwoner van Bliddelburg geeft on derstaand een geneesmiddel aan, dat voor alle lijders aan aambeien en prikkelende huiduitslag van groot belang is. De heer L. de Voogd, wonende Oude Vlissingscheweg C 156 te Bliddelburg, meldt onsIk weet niet hoe ik U mijn dankbaarheid moet betuigen voor de voor spoedige genezing van mijn aambeien, waaraan ik reeds ruim twee jaar lijdende was. Tal van middelen en voorgeschre ven medicijnen werden hiertegen door mij gebruikt, doch niets was er dat mij hielp, totdat ik in aanraking kwam met Uw Fosters's Zalf, welke onmiddelijk ver zachting schonk en in zeer korten tijd was ik geheel en al van mijn lastig euvel bevrijd. Het is thans geruimen tijd ge leden, sedert ik Uw zalf gebruikte en al vorens U te schrijven, had ik willen zien of mijn kwaal niet terug zou komen, doch ik kan openhartig zeggen, dat ik volko men daarvan genezen ben. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Zalf geeft, dezelfde die den heer DE VOOGD gehad heeft. Ze is te Goes verkrijgbaar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Arrondissemen-Bechtbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens diefstal: J. F. V., 18 j. werkman, St. Jansteen, thans te Middelburg in hechtenis tot 4 m. gev. straf, met mindering der preventieve hechtenis, en W. J. S., 29 j. slager, Vlissingen, tot 7 d. gev. straf verduisteringL. R., 19 j. koopman, Bliddelburg en aldaar in hechtenis, tot 6 m. gev. straf, met mindering der preven tieve hechtenis huisvredebreukF. B., 31 j. koopman, Clinge, tot 7 d. gev. straf wederspannigheidJ. J. de L., 20 j., schippersknecht, Terneuzen, tot 7 d. gev. straf eenvoudige beleedigingJ. W., 36 j., Krabbendijke, tot f20 b. s. 10 d. b., en beschadigingB. P., 19 j., boerenknecht, Kleverskerke, gemeente Arnemuiden, tot f10 b. s. 10 d. h. Middelburg. Door den officier van justitie is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van bovengenoemde recht bank van 2 Maart jl., waarbij P. A. G., onbezoldigd rijksveldwachter te Honte- nisse, beklaagd van mishandeling, werd vrijgesproken. De vordering van den officier van justitie was 14 dagen gev. straf. Bij beschikking van bovengenoemde rechtbank zijn naar de openbare terecht zitting verwezen lo. J. J. B., 23 jaar, winkelier, geboren en wonende te Ter Neuzen, thans te Mid delburg in hechtenis, terzake dat hij op 8 Februari 1906 te Ter Neuzen opzettelijk van een bootsman van het aldaar liggende stoomschip „G&to" heeft gekocht eenea tros touw, terwijl hij wist, althans begreep en begrijpen moest, dat dat touw door dief stal, althans door misdrijf verkregen was 2o. Jac. J. B., 34 jaar, herbergier, gebo ren en wonende te Ter Neuzen, thans te Bliddelburg in hechtenis, terzake dat hij den 8 Februari 1906 te Ter Neuzen, op verzoek van zijnen broeder Jozias Joris, opzettelijk uit winstbejag heeft verborgen eenen tros touw, terwijl hij wist, althans begreep en begrijpen moest, dat dat touw door zijnen genoemden broeder door heling, althans door misdrijf verkregen was. 3o. F. H., 35 jaar, bootsman, geboren te Huil, wonende te Wetterenseij, thans te Bliddelburg in hechtenis, terzake dat hij den 8 Februari 1906 te Ter Neuzen op het aldaar liggende stoomschip „Cato" eenen bootsman opzettelijk behulpzaam is geweest eenen tros touw, toebehoorende aan de reederij van genoemd stoomschip, althans aan een ander dan aan dien boots man of aan hem, beklaagde, met het oog merk van wederrechtelijke toeëigening weg te nemen door naast dat stoomschip tot het vervoer gereed liggend bootje te werpen. Aan alle beklaagden is ambtshalve als verdediger toegevoegd de heer mr. J. J. Heijse, advocaat te Middelburg. De rechtbank te Breda behandelde de zaak van den Rozendaalschen land bouwer Luijkx en diens knecht Steenkool, beklaagd van poging tot moord op de weduwe Dekkers in Nov. j. 1. Deze, een tante van Luijkx, had aan dezen geld geleend, dat zij terug verlangde, waarop Luijkx Steenkool omkocht haar te ver moorden. S. beproefde dit, terwijl L naai de kerk was, en sloeg haar half dood en toen zij naar bed gedragen was, sloeg Luijkx haar nog eens met een stoel op het hoofd. De vrouw overleed echter niet, maar herstelde. Thans werd tegen Steen kool 8 jaar en tegen Luijkx 15 jaar ge vangenisstraf geëischt. De Haagsche rechtbank veroordeelde 8 studenten die terecht stonden wegens het wederrechtelijk binnendringen van de meisjes-kostschool te Vooischoten, elk tot f25 b. s. 5 d. h. De 9e die tevens ver nieling had gepleegd, kreeg er nog f25 bij. Veel te lichte straf voor dergelijke kwajongens, onze toekomstige regeerings- personen en predikers. Middelburg. Gisteren is door de maréchaussees uit Ter Neuzen alhier aan gebracht P. J. D. straatmuziekant wo nende alhier, welke in het Politieblad gesignaleerd werd ter zake van verdui stering van eene handwagen ten nadeele van den wagenverhuurder B. alhier, hij is ter beschikking der Justitie gesteld. Door het overlijden van den heer H. J. van der Meer en het bedanken van den heer "W. A. Graaf van Lijnden is door Gedeputeerde Staten de verkiezing voor lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Middelburg en Vlissingen be paald als volgtCandidaatstelling Vrijdag 6 April, stemming Vrijdag 20 April en herstemming Dinsdag 1 Blei. Heinkenszand. Raadsvergadering op Donderdag 8 Maart. Voorzitter de burge meester. Tegenwoordig alle leden en de secretaris; de beide wethouders met kennis geving afwezig. Notulen werden gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was missive van H.H. Ged. Staten houdende goedkeuring der gemeentereke ning over 1904, zonder eenige aanmerking. Het primitief kohier der belasting op de honden voor 1906 werd vastgesteld zooals dit door Burg. en Weth. was opgemaakt in totaal op f 139,10. Besloten werd verder met 1 April nog eene onderwijzeres aan te stellen op eene jaarwedde van f500 met akte j. en k. In plaats van grind zal voor sommige wegen macadam worden gebruikt voor gewoon onderhoud. Niets verder aan de orde zijnde, is de vergadering daarna door den voorzitter gesloten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1