Uit de Tweede Kamer. i)»OU VV. RECLAMES. De brieven volgen elkander en gelpen op elkander. Steeds genezingen met de Pink Pillen. Gemengde Berichten. Een zonderlinge combinatie dus. En een nieuwe moeilijkheid, welke echter wordt opgewogen door de tijding uit Berlijn dat de Duitsche afgevaardigden te Algeciras in de bank- en politie-quaestie mogen toegeven. Dinsdag is de Fransche Kamer be gonnen met de behandeling der marine- begrooting. Admiraal Bienaimé verweet aan het marinebestuur geen program te hebben en het geld der belastingbetalers te verspillen. Lockroy, een andere oud minister, vond het program onvoldoende. Brak een oorlog met Duitschland uit, dan zou die met een zeeslag beginnen. En nu moest de Fransche zeemacht dubbel sterk zijn, omdat zij zich tegelijk in de Noordzee en de Middellandsche Zee zou moeten verdedigen. De versterking der nationale verdiging was de beste waarborg voor den vrede. Hoe meer wij vooruitgaan in sociaal opzicht, zeide hij, des te meer hebben wij den plicht, de eenheid van ons grondgebied en onze vrijheden te be schermen. Een vriend der regeering Bost nam hierop de verdediging van den mi nister op zich. Doch ook deze drong aan op onverwijlden aanbouw van zes pant serschepen en eindigde, evenals Lockroy met de opmerking dat om den oorlog te voorkomen, men zich daarop moet voor bereiden. Al deze openbare opmerkingen doen zien dat er iets broeit, dat de gewapende vrede al meer gevaar loopt in een oorlog uit te barstenen dat wantrouwen en revanche-zucht nog steeds ernstig mee spreken in het geding tusschen Frankrijk en Duitschland. Duitschland. Ten aanzien van de onder-curateele- stelling van het Mecklenburgsche hertoge lijke echtpaar, welke veel van zich doet spreken, wordt nog bekend, dat zij wel is waar door hertog Paul Frederik zelf aan gevraagd werd, maar dat dit vermoedelijk feschiedde onder den drang van Frederik rans, den jongen Mecklenburgschen groot hertog, wien ten slotte de slordige huis houding al te erg werd. Toen de zuinige hertog Johan Albert, broeder van den onder curateele gestelde, nog het regentschap in Mecklenburg bekleedde, betaalde deze her haaldelijk rekeningen voor het hertogelijke echtpaar. Later sprong bij verschillende gelegenheden de tegenwoordige jonge groothertog bij, totdat hij huwde en nu zelf meer geld noodig had. Toen hertog Paul tot den katholieken godsdienst overging, moest hij om die reden voor zich zelf en zijne nakomelingen afstand doen van alle aanspraken in zake de troonop volgiug in Mecklenburg en kreeg daarvoor een belangrijke schadeloosstel ling Zijn gemalin bracht buitendien een aanzienlijken bruidschat mede, zoodat het echtpaar voor zeer rijk gehouden werd. Het geld werd nu echter door beide echtge- nooten met handen vol uitgegevenhet echtpaar leefde op een bijzonder grooten voet. Later kwam daarbij, dat de echtver bintenis zeer ongelukkig werd de eene echtgenoot vermeed den andere. Dit maakte het leven natuurlijk ook nog duurder. Het vermogen was reeds sedert vele jaren ge heel op. De hooger gemelde hertog Johan Albert is met zijne gemalin (van geboorte een prinses van W eimar) op reis naar Rome gegaan, naar men denkt om verre te blijven van deze ellendige geschiedenis. Hertogin Marie Antoinette, dochter van het onder curateele gestelde echtpaar, heeft men langen tijd beschouwd als de toekomstige koningin van Spanje. De brief van gelukwensch, dien koning Eduard tot den Keizer bij diens zilveren bruiloft; richtte, was in de Duitsche taal en in een zeer hartelijken toon gesteld. De brief droeg een zuiver vertrouwelijk karak ter," hetgeen reeds volgt uit .tien door den Koning gekozen aanhef „Mein lieber Wil helm De Koning wenschte zijn keizer lijken neef en diens gemalin, dat het hun nog vergund zou zijn ook de gouden bruiloft te zamen te vieren, en gaf tegelijkertijd kennis van zijn geschenk, een prachtige zilveren punchbowl, een meesterstuk van zilversmeedkunst uit de tweede helft van de 18e eeuw. Dat eene ontmoeting van den Keizer met den Koning in den loop van dit jaar zal plaats hebben, lijkt zeker, maar er is nog niets bepaald over het wanneer en waar. Woensdag is de Kamer weer bijeenge komen. Aan de orde was eeu aanvulling van de Landweerwet, n.l. een toekenning van eene schadeloosstelling van ten hoogste 1,60 's daags aan kostwinners, behoudens ontheffing van den werkelijken dienst. Bedoeling van het wetje eigenlijk eene inlassching van één artikel in de bedoelde Landweerwet is derhalve om te voorkomen, dat het gezin, waartoe de dienstplichtige behoort of waarin hij is opgenomen, tengevolge van het verblijf onder de wapenen of in werkelijken dienst, tot armoede vervallen zou, bijaldien althans hem geen ontheffing van den wer kelijken dienst wordt verleend. De schadeloosstelling dient dus om het gezin voor armoede te bewaren. De heer Ter Laan was het met deze opvatting van den Minister niet eens. De schade loosstelling, zei dhr. Ter Laan, behoort eom volledige vergoeding te wezen voor de loonen, die nu door den belanghebbende gemist worden. Tfjdens den dienst kan hij toch niets verdienen. En men behoeft wiet bang te zijn, dat de landweermannen zullen „knagen aan 'slands ruif". Daar zal art. 113bis der militiewet wel voor kunnen zorgen. Men vergete 00k niet, dat de landweerdienst moet worden verricht door flinke arbeidslieden in een druk seizoen, waarin zij het hoogste dag geld verdienen. Het maximum van de ver goeding is veel te laag. Minstens moet het f 3 per dag bedragen. Een later amen dement in dien geest van dhr. Ter Laan wordt met 55 tegen 6 stemmen verworpen. De heer Duymaar v. Twist meent wan neer bepaald „armlastigheid" van den be trokkene en zijn gezin moet gelden, weini gen iets aan de schadeloosstelling zullen hebben. Daarenboven wil deze spreker ook scha deloosstelling voor hen, die bezoldigde betrekkingen bekleeden bij de schutte rijen. Deze hebben daar recht op, wijl al die bezoldigde betrekkingen door de invoering van de landweer vervallen. En dan wilde dhr. Duijmaer van Twist be paald „dienstonthelling" voor hen, die eigen zaken drijven, als zij in de bij de wet bedoelde categorie van personen val len en alzoo hunne gezinnen door den dienst tot armoede zouden geraken. Schade loosstelling helpt toch niet in zoo'n geval. De minister van oorlog (dhr. Staal) doet opmerken, dat men niet vergeten moet, dat opkomen voor de verdediging des lands een plicht is van eiken staatsburger. Daarvoor wordt dan ook geen schadeloos stelling verleend. Wel ter tegemoetkoming in de behoefte van het gezin, om het daar door voor armoede te bewaren. En in dezen gedachtengang kan dan ook van een „volledige" schadeloosstelling nooit sprake zijn. Met de ontheffingen kan ook niet te ver worden gegaan, er moeten termen voor zijn. Mochten die gevonden worden, b.v. onmisbaarheid in eigen zaak, dan kan ontheffing wellicht volgen. Een voorziening omtrent het kiesrecht in dezen dhr. ter Laan had als zijn wensch te kennen gegeven, dat landweerplichtigen beneden den rang van onder-officier in de gelegenheid zouden gesteld worden hun kiesrecht uit te oefenen achtte Minister Rink onnoodig. De maatregel zal strekken alleen voor hen, die volgens art. 3 der Landweerwet in dienst treden, niet voor de miliciens, die overgaan bij de landweer, welke categorie trouwens weldra geheel zal verdwijnen. En daarenboven zal het wel een zeldzaam geval zijn, datdealg1- meene verkiezingen samenvallen met de herhalingsoefeningen. Het ontwerp van één artikel wordt daarop goedgekeurd. Volgt het algemeen debat over het „Arbeidscontract". Slechts enkele sprekers hebben zich kunnen doen hooren, om reden het debat verdaagd wordt op voorstel van dhr. Troel stra, gesteund door dhr. Lohman. Wat toch was het geval Dhr. Tak, in dezen woordvoerder der socialisten, was verhinderd tegenwoordig te zijn, daar hij raadszitting had te Amster dam. Werden nu de algemeene beschou wingen gesloten, dan was dhr .-Tak buiten de gelegenheid daaraan deel te nemep en dit zou jammer z(jn. Op zoo spoedige be handeling en zeker niet op zoo'n spoedigen afloop der algemeene beschouwingen had men van die zijde niet gerekend. En dhr. Lohman ondersteunde het voorstel, omdat hij moeilijk nu reeds geven kan de toe lichting van het amendement, om n.l. de dienst- en werkboden uit het artikel te lichten, waardoor op hen de regeling niet toepasselijk wordt verklaard. YVel maakte dhr. Nolens, met het oog op het antecedent bezwaar om aan dergelijke persoonlijke overwegingen gevolg te geven, doch de Kamer deelde blijkbaar dit bezwaar niet. De verdagingsmotie wordt met 43 tegen 25 stemmen aangenomen. Aan de „algemeene beschouwingen" hadden deelgenomen de heeren Arts, Plate, Drucker en de Minister van Justitie. Dhr. Arts verheugt zich in dit ontwerp, in hoofdzaak het ontwerp Loeff. Het is dringend noodig. Reeds in 1901 schreef dhr. Cort v. d. Linden, dat het ontwerp urgent was. De groote beteekenis van dit ontwerp ligt voor hem daarin, dat het streeft naar verbetering van de arbeids overeenkomst. Tot heden waren de be staande „armzalige" bepalingen volstrekt onvoldoende tot regeling der moeilijke ver houdingen tusschen „werkgevers en werk nemers". Natuurlijk is ook dit ontwerp onvol maakt. Doch er zal «stuwkracht" van uitgaan. De hervormingen zullen gelei delijk komen. En toch alles afdoet, de positie van den arbeider wordt er door verbeterd. Wat dhr. Arts nog zou willen? Wel, hij zou willen tegengaan het inkor ten van loon door die „ellendige gedwon gen winkelnering," in vele plaatsen een ramp voor den werkman Zeker moesten daar strafbepalingen tegen bestaan. Voorts moest er in dit ontwerp meer onderscheid gemaakt worden tusschen «groote en kleine" bedrijven. Doch dit al daargelaten, spreker verheugde zich vooral in de opname van het koliectief arbeidscontract in het ontwerp acht dhr. Arts die rege ling, waarvoor hij den Minister dank zegt, als een schrede voorwaarts naar verbete ring op sociaal terrein. Dhr. Plate kwam met practi8cho opmerkingen. Voor hem is het ontwerp te eenvormig. Het wil alle categoriën van arbeiders opnemen en de zelfde bepalingen voor allen geldig ver klaren. Er is z. i. te veel van «bovenaf" geregeld, van «hoogerhand" opgelegd. De directeur van de Ned. Bank en de Rotterdamsche bootarbeider, fabrikanten met duizenden arbeiders en schoenlappers met één enkelen jongen, groote kooplieden en kleine ambtenaren, ze worden allen op één lijn gesteld. Vandaar dat het ontwerp tal van voorschriften bevat, waarmede het allen zullen moeten zien te stellen. De gevolgen zullen dau ook niet wegblij ven. Een enkel voorbeeld. Het loon dient bij kortstondige ziekte te worden uitbe taald. Alles goed en wel voor den groot- bandelaar, maar hoe moet de kleine baas het met zulk een voorschrift maken En dan de verplichting, die den werkgever kan worden opgelegd, om bijaldien het loon afhankelijk wordt gesteld van de verdiende gelden in het bedrijf, den ar beider inzage te geven van zijn boeken? Uit die boeken moet dan kunnen be wezen worden, dat het uitgekeerd aan deel in de winst met de behaalde winst overeenkomt. Dhr. Drucker en ook minis ter v. Raalle na hem, gaven toe, dat af zonderlijke regelingen voor allerlei cate goriën van arbeiders en werkgevers zeker meer in overeenstemming zouden zijn met verschillende behoeften. Hoe meer schif ting in de soort bedrijven, hoe gemakke lijker voorziening. Doch ook daaraan zijn practische bezwaren verbonden. Men zou komen tot schier een legio regelingen. Regeling voor dit bedrijf, regeling weer voor een ander. Waar is de grens En dan bij elk dier regelingen weer onder scheid tusschen groote en kleine koop lieden en de loon-quaestie bij ziekte en dergelijke. Zooals we reeds zeiden,beaamde de Minister van Justitie volkomen de op merkingen van dhr. Drucker, die daaren boven nog een pluimpje kreeg vau Z.Exc. omdat deze afgevaardigde als professor, toen hem de voorbereiding van het arbeids contract werd opgedragen, in zijn daarop ter hand genomen arbeid het bewijs heeft geleverd, het sociale element in de burger lijke overeenkomst te kennen en te kunnen onderscheiden. Op de door hem verzamelde bouwstoffen, zoo sprak de Minister, konden de oud-ministers Cort v. d. Linden en Loeff, wiens ontwerp terecht met groote belangstelling is onderzocht, voortbouwen. Door de aanneming der motie-Troelstra was de Kamerzitting veel vroeger dan ge woonlijk afgeloopeu. Het door den heer De Savornin Lohman ingediend amendement strekt om art. 1638 van het Burgerlijk Wetboek (De meester wordt op zijn woord geloofd ten aanzien van het bedongen loon, enz. en van de tijdsbepaling voor welke de huur is aan gegaan) te doen vervallen. Daarvoor komt een ander art. 1638 in de plaats, houdende de volgende delinitie„Onder dienst- en werkboden worden verstaan de bij het gezin inwonende personen, die zich ver bonden hebben tegen belooning huiselijke diensten te verrichten''. Verder wordt in dit amendement het bestaande art. 1639 B. W. behouden en dus de speciale regeling vóór dienst- en werkboden uit het ontwerp-Arbeidscontract gelicht. De invloed van het slechte voorbeeld. Wat ik u ga vertellen, is geen verdicht sel, het is pure, zuivere waarheid ik heb alles zelf bijgewoond, beter kan het toch uiet. Het is jaren geleden, toen de eenige kunstmest, die de boer kende, nog Peru- Guano was. Wel begon hier en daar het gebruik vau Chilisalpeter door te dringen, maar het was er toen nog verre van, dat dit zout algemeen gebruikt werd. Wij kunneu dus 4zeggen, dat wij nog in de periode van overgang verkeerden. Mijn buurman, een landbouwer, die gaarne voor uit wil, niet te oud is om nog wat te leereii en van al het nieuwe zoo nog al kennis nam, bracht op een goeden keer van de Maandagsche markt vier zak Chilisalpeter mede. bij had die gekocht van een han delaar iu meststoffen, die hem de nieuwe kuustmest ten zeerste had aanbevolen. Ongelukkig was mijn buurman de gebruiks wijze totaal onbekend. Trouwens, aan de mogelijkheid om het zout op een verkeerde manier te gebruiken, dacht hij niet eens. Zonder dan ook met iemand over de zaak te spreken, ging hij den volgenden morgen het was in de maand Mei of Juni naar zijn tuin, waarin voor zijn eigen ge rief velschillende gruenten groeiden, 0. a. ook vroege aardappelen, die dat jaar zeet slecht vooruit wildenlate aardappelen, die ook niet gingen en achter welken tuin hij ook een hoekje grond had, waarop hij mangels had staan. Gewoon om met Peru- Ouuuo en stalmest om te gaan, niet er aan denkende, dat te veel soms schaadt, en puttende uit een grooten voorraad begon hij met gulle hand hel Chilisalpeter te strooien. Op zijn sla, op zijn boonen, op ziju erwten, evengoed als op zijn aard appelen. Daarna op zijn mangels. In min der dan geen lijd had hij de 400 K.O. Chilisalpeter uitgesirooid op een stuk grond vau nog geen half gemet, waarvan zeker de helft tn zijn tuin. He' we' of het Chilisalpeter gesneeuwd had. Natuurlijk was er ook veel op de bladeren der planten gevallen. Nu wou het ongeluk, dat het uog dienzelfden dag begon te regenen. Wat was het gevolg Ten eerste, dat na eenige dagen de bladeren der planten vol plekken en gaten waren, ten tweede, dat de stengels na korten tijd, niettegen staande de gehavende bladeren vreeselijkin de hoogte schoten en ten derde nu ja, laat ik het maar zeggen, dat er op't laatst van het heelegewas niets terechtkwam. Mijn buurman was woedend. Op zich zelf? Neen, dat had hij eigenlijk moeten zijn. Doch hij gaf de schuld aan het Chilisalpeter en aan den man, die het hem aanbevolen had. En wilt ge nu wel gelooven, lezer, dat er vele jaren over heen gegaan zijn, eer men bij ons op het dorp Chilisalpeter wilde gebruiken. De iuvloed van dat ééne voorbeeld werkte zoo lang na, dat er heel wat tijd verliep, eer men zijn dwaasheid inzag. E11 mijn buurman zelf was de eerste. Op het laatst behielden zijn ge zond verstand en zijn vooruitstrevende geest de overhand. Toch ken ik nog een tuinman, die bij hoog en laag beweert, dat Chilisalpeter niet deugt, dat alles ver brandt. Zoo ziet gij, dat een verkeerd ge nomen proef een grooten invloed ten kwade kan uitoefenen. Ik wil daarom nog eens, zeer in 't kort, de gebruiksaan wijzing van Chilisalpeter geven. Men kan niet te goed op de hoogte zijn van deze kostbare en tegenwoordig onmisbare mest stof. Vooral ook omdat Chilisalpeter op alle gewassen gebruikt kan worden, voor de meeste noodzakelijk is lo. Daar men met Chilisalpeter de plan ten en niet den grond bemest, geve men het op zijn vroegst kort voor het zaaien of planten. 2o. Men geve het Chilisalpeter uiet in eens, doch in twee ii drie maal. 3o. Men zaaie slechts bij droog weder. Het Chilisalpeter lost gemakkelijk op, trekt water aan en zal dus ook bij groote droogte spoedig in den grond doordringen. In bijna alle gevallen verdient het aan beveling door schoffelen, hakken of eggen het Chilisalpeter met den grond te ver mengen. 4o. Vooral bij Chilisalpeter is het noo dig fijn te verdeelen en regelmatig te ver spreiden, zoodat er overal wat komt. 5o. Vooral in tuinen en bij proeven in het klein zorge men er voor niet te veel te geven. Dit gebeurt allicht, daar de grootste hoeveelheid, die men geven moet 5 a 6 KG. per Are is, welke hoeveelheid slechts bij enkele gewassen (asperges, me loenen, rhabarber enz.) tot 8 KG. stijgt. De gewone hoeveelheid is 3 a 4 KG. welke men dan nog in 2 of 3 keer moet uitstrooien. Het kan dus gebeuren, dat men slechts 1 KG. op de Are moet uit zaaien. Wij ontvangen alle dagen een groot aan tal brieven van genezen personen. Wij zijn er zeer tevieden over, uiet voor ons, maar voor de personen waarvoor wij ge slaagd zijn hun lijden te verlichten. Wij publiceeren heden twee dergelijke brieven onder duizenden genomen, maar met opzet gekozen wegens de genezen ziekten de bloedarmoede, de zenuwuilpulting. Deze ziekten komen zeer vaak voor, vooral in de steden wegens de slechte gezondheids toestanden vooral ook wegens het meer bedrijvige leven en tasten vooral de vrouwen aan. Proefnemingen om het te gebruiken geneesmiddel te kiezen, het ge neesmiddel te vinden dat genezen kan, dat alles veroorlooft de ziekte zich nog meer vast te zetten, en wel zoo zelfs dat somtijds de hulp te laat komende, de ge nezing niet meer mogelijk is. Beproeft dus niet, wendt U terstond tot de Pink Pillen. Zij kunnen U genezen en zie er hier het bewijs van De heer Broekhuizen, le dwarsstraat IJsellaan, R 618b, wever van beroep te Gouda, schrijftIk ondergeteekende ver klaar dat mijne vrouw door de Pink Pillen is genezen geworden. Zij is 38 jaar oud en gedurende langen tijd heeft zij aan bloedarmoede geleden. Zij klaagde steeds over pijnen in den rug, steken in de zijde. Zij at bijna niet meer, was zeer zwak en kon hare huiselijke bezigheden niet meer waarnemen. Alles wat wij aangewend hadden is vruchteloos gebleven. De ziekte scheen niet mogelijk uit te roeien. De ziekte was begonnen tengevolge eener be valling en het scheen alsof het lichaams gestel zich niet meer in orde kon stellen. Mijne vrouw woDschte de Pink Pillen te probeeren. Zij heeft er zich zeer wel bij bevonden. Wat de andere genismiddelen niet hebben kunnen doen, hebben de Pink- Piilen gedaan. Mijne rouw is (hans uiterst welvarend. Mej. Suzana de Voet, Korte steeg 12, te Vlaardingen, schrijft: Sedert langen tijd leed ik aan zenuw uitputting en ik was zoo zwak geworden, dat ik het bed niet kon verlaten. Het was mij onmogelijk de eene voet voor de andere te verzetten. Na gedurende eenige weken de Pink Pillen genomen te hebben, heb ik mij veel sterker gevoeld, mijn eetlust werd beter en ik heb mijne werkzaam heden kunnen hervatten. Gedurende eeni- gen tijd heb ik de behandeling voortgezet en thans ben ik volkomen genezen. De Pink Pillen geven bloed met iedere dosis, zij zuiveren het bloed, versterken de ze nuwen. Zij geven eetlust, bevorderen de spijsverteering. Zij genezen bloedarmoede, bleekzuoht, neurasthenie, algemeene zwak te, maagziekten, rheumatiek. Prijs f 1.75 de deos f9. per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depölhouder voor Neder land en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg eu omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebf. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Brakel H. Meijer, cand. te Vriezenveente Genemuiden W. Zijlstra te Bruchemte Opeinde J. Meijer te Over Asselt. Geref. Kerken. Bedankt voor Urk door A. J. de Boer te Grijpskerk. De lezer vindt het Overzicht Verkoopingen op de 4e pagina dezer courant. Middelburg. Van de regimenten infan terie zullen in het jaar 1906 voor her halingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen lichting 1899 voor 21, lichting 1901 voor 28 en de lichting 1903 voor 35 dagen. De miliciens dier lichtingen die langer onder de wapenen zijn gehou den of geroepen dan hun eerste oefenings tij d voor ingelyfden ter volledige oefe ning 8'/a maand en voor die voor verkorte oefening 4 maanden zullen voorkortcren tijd opkomen. Lichting 1899 voor 13 en de lichtingen 1901 en 1903 voor 20 dagen. Middelburg. De heer W. A. Graat van Lijnden beeft ontslag genomen als lid der provinciale staten voor het district Vlissingen. Bij kon. besluit is bij de directie vau den landbouw benoemd tot inspecteur in algemeenen dienst dr. A. J. Swaving, met toekenning van eervol ontslag als directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Wa- geuingen. De Staatscourant no. 56 bevat de statuten van de vereeniging «Zeeland" te Middelburg. In verband met onze driestar in dit no. vestigen wij de aandacht op een be richt in de N. R. C. van Woensdag waarin staat dat het terrein, door het Bestuur der Zeeuwsehe krankzinnigenverpleging ge kocht, is het z. g. Stadsgoed bestaande uit de buitenverblijven Klein Loo en Buiten- lust, voor den bouw van een gesticht met paviljoensysteem voor 300 beddeD. Dit laatste zal wel voorbarig zijn. Overigens merken wij op dat wij op verzoek van 't bestuur eerst heden melding maakten van dezen belangrijken koop. Dezer dagen verwonderden heel wat jongelui zich dat zij geen oproeping voor de militie ontvingen. Het schijnt echter, deelde de provinciale .adjudant ons mede dat dit jaar ook zij die slechts één diploma hadden behaald voor het voorbereidend militair onderricht, hetzij voor lichamelijke geoefendheid of voor militaire bekwaam heid in aanmerking zijn gekomen voor de. z. g. n. viermaanders, zoodat voor de rnees- ten van hen dit wel een buitenkansje zijn zal. Onze correspondent te Rilland-Bath schrijftNaar aanleiding van het ook door uw blad overgenomen stukje uit de M. C. betreffende de zeekraal, diene dat ook in onze streken het halen van zeekraal niet gering te noemen is. Het terrein waar ze hier wordt gevonden is voornamelijk in de nabijheid der schorren, grenzende aan den spoordam die Zeeland met Noord- Brabant verbindt. Om een 50- a 60tal personen in die schorren bezig te zien, is dan ook geen zeldzaamheid, en inwoners uit verscheidene gemeenten zooals Woens- drecht, Ossendrecht, Rilland-Bath, ja zelfs uit Ierseke en Goes kan men daar vinden. Het snijden geschiedt meestal met een soort zeis, terwijl de plant in zakken wordt geborgen. De verkoop geschiedt meestal per „teel" of halve ,,teel", en de prijs varieert van 35 tot 15 cent per teel. In het begin als de plant erg klein is, doch het smakelijkst, is ze het duurst en hoe grooter ze wordt hoe minder in prijs. Terecht is aan het halen dier plant heel veel moeite verbonden, maar ook het tehuis uitzoeken van vuil enz. is erg tijdroovend. Voor dat de zeekraal alhier gevent wordt wordt er nog een andere groente even eens in het water groeiende aan den man gebracht; met name de „lamsooren". Het bemachtigen hiervan kost niet zooveel moeite, daar de plant grooter en gemak kelijker te vinden is en ook heel anders vau vorm is. Do laatste heeft veel over eenkomst met het spinazieblad. De prijs der „lamsooren" die niet zoo fijn en sma kelijk is als de zeekraal is dan ook veel geringer en varieert van 15 tot 6 cent de teel. Oud-Vossemeer. Woensdagmiddag geraakte het vierjarig zoontje van A. v. O. al spelende in de haven bij hoog water. De dijkwerker B. zag het gevaar waarin het kind verkeerde, wist het met een haak naar den wal te halen en zoo van een. wissen dood to reddeB. St. Laurens. Gisterenavond trad alhier op ds. Hummelen van Biezelinge, om te spreken voor de vereen, ter verpleging van krankzinnigen in Zeeland. In een schoone rede wekt spreker op' tot steun aan deze vereen. Hij herinnert aan de woorden van dr. Kuyper bij de opening van "het ziekenhuis in Groningen waar o. a. deze zeide, wat verloren dreigt le gaan moet gesteund en gered worden. De verpleging van zwakken is van het Christendom afkomstig, door het Christus consolator. Hij herinnerde o. a. aan do heidenen wat die deden met de zwakken, zelfs toen de kunst in Griekenland en Roine een hoogen bloei had bereikt werd deze verpleging eronachtzaamd. Die groote gedachte komt niet voor uit hel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2