Si e i' k ii i e ii w s. Schoolnieuws Gemengde Berichten. men deze door een smid deed openbreken. L>aar de pastoor de sleutels der brandkast niet geven wilde, vertrok de ambtenaar zonder een blik daarin te hebben geworpen. Te Le Puy, (dep. der Boven Loire) werden, toen de ambtenaar, begeleid door 30 gendarmen en een compagnie infanterie bij de kerk aankwam, door de bevolking geweerschoten op hen gelost, waarop het geleide evenwel niet antwoordde. Ook werden steenen geworpen. De ambtenaar werd door eenige steenen inliet gezicht ge wond en trok naar een naburig dorp terug. Duitschland. Het vleeschgebrek doet zich nog steeds voelen. In den Anhaltschen Landdag heeft minister v. Dallwitz medegedeeld, dat de regeering naar aanleiding van een enquête over de vleeschprijzen den Rijkskanselier had voorgesteld den invoer van varkens uit Nederland en België toe te laten. Von Bülow had echter een afwijzend antwoord gezonden. Inmiddels stijgen de vleeschprijzen nog voortdurend. Uit Mecklenburg Schweriu komt een bericht dat de aandacht trekt. Het te Schwerin 6 Maart verschenen Staatsblad deelt mede, dat de groothertog, hertog Paul Friedrich van Mecklenburg en zijn gemalin hertogin Paul Friedrich van Mecklenburg, geboren prinses van Windischgratz, op hun verzoek en op voorstel van het minis terie van het groothertogelijk huis, onder curateele heeft gesteld in overeenstem ming met 6 van het Burgerlijk Wetboek. Tot voogd is de opperlandstalmeester Von Stenglin benoemd. Hertog Paul Friedrich is 53 jaar oud, zijn gemalin 49 jaar. Zij zijn arme bloed verwanten van den 24-jarigen groothertog. Rusland. Bij heden afgekondigd keizerlijk decreet worden de Doema en de Rijksraad, welke in 't vervolg voor een gelijk aandeel be staat uit door #len Keizer benoemde en verkozen leden, jaarlijks bij keizerlijk decreet bijeengeroepen en evenzoo ver daagd. De Doema en de Rijksraad hebben het recht van initiatief en het recht, vragen te stellen aan de ministers. Eik wetsontwerp moet, vóór het den Keizer ter goedkeuring wordt voorgelegd, door de Doema en den Rijksraad aange nomen zijn. De Doema en de Rijksraad kunnen de verkiezing harer leden voor ongeldig verklaren. Ëen bevel lot uit werking van wetten, die Finland en Rus land gelijkelijk aangaan zal bij bijzondere ukazeu uitgevaardigd worden. De Keizer spreekt ten slotte de hoop uit, dat het deelnemen der volksvertegenwoor digers aan de wetgeving bijdragen zal tot den maatschappelijken welstand des Rijks en de eenheid van Rusland zal versterken. Gelijktijdig met het manifest zijn wetten betreffende de inrichting van Doema en Rijksraad openbaar gemaakt. De jleden van den Rijksraad worden voor 9 jaren gekozenalle 3 jaren hebben nieuwe verkiezingen plaats voor een derde. Ge kozen worden de Rijksraadleden door de zemstwo'8, de orthodoxe synoden, de vertegenwoordigers der academie van wetenschappen en universiteiten, handel, nijverheid, de grondeigenaren van Polen en die provinciën van Europeesch Rusland, waar geen Zemstwo's bestaan. De leden van den Rijksraad moeten 40 jaren oud zijn, in het bezit van het eind-diploma eener hoogere school. De zittingen van den Rijksraad en de Doema zijn openbaar. Noch de Rijksraad, noch de Doema mogen deputaties ontvangen of ver zoekschriften aannemen- Ministers kunnen leden van de Doema zijn. De leden van beide lichamen genieten zoolang de zittin gen plaats hebben persoonlijke onschend baarheid. Te Tiflis is in het paleis van den stad houder onder zijn leiding een congres van vertegenwoordigers van Armeniërs en Ta taren geopend hetwelk zal trachten mid delen te vinden om de geschillen tusschen Armeniërs en Tataren bij te leggen. Het congres bestaat uit 28 Armeniërs en 28 Tataren. De moordenaar van generaal Griatsnof is veroordeeld tot de doodstraf met de strop. Nader wordt geseind dat Zondag onder de boeren in de provincie Petersburg de verkiezingen zijn begonnen, met het aan wijzen van vertegenwoordigers in de di strictskiescolleges door de gemeentelijke vergaderingen. De districtscolleges vaar digen weer vertegenwoordigers af naar het provinciale college, die de tweede faze van het viervoudige verkiezingsprocedé zijn. De boeren kozen tot huu vertegen woordigers uitsluitend conservatieven. Alleen te Sestroretek gebeurde iets tegen den zin van de regeeringde gemeente- naren weigerden tot de verkiezing over te gaan, omdat de doema een „klucht" was, en verlangden een grondwetgevende vergadering. Ned. Herv. Kerk. Drietal te 's-Gravenhage, A. de Haan te Zwolle, C. J. v. Paassen te Haarlem en A J. Roozemeijer te Sluis. Beroepen te IJselmuiden, B. v. d. Wal te Hasseltte Gorredijk, J. Groeneveld cand. te Groningen. Aangenomen naar Beusichem door G. T. Gerritsen te Noordbroek naar Bar- neveld door J. A. van Boven te Keslereu. Colijnsplaat. Tot voorzanger en lezer gekozen door den kerkeraad dhr, L. Pou- wer, in de plaats van dhr. J. Schippers, die als zoodanig bedankt had. Geref. Kerken. Beroepen te Beilen, J. J. Wielinga te Zuidbroekte Oud Loosdrecht, M. Elzinga te Zalk. Bedankt voor Hoogvliet door H. Has- pers te Hardingsveld. Goes. Mej. Ph. A. Stokmans, helpster aan de openbare bewaarschool alhier, heeft als zoodanig tegen 1 April e. k. eervol ontslag aangevraagd. Bijzondere leerstoelen. Naar de Ned. verneemt, bestaat het bestuur der op initiatief van de Confessio- neele Vereeniging gevormde'vereenigiug tot oprichting van bijzondere leerstoelen aan de openbare universiteiten thans uit de volgende heeren dr. B. van Meer te Slijk-Ewijk c.a. voorzitter, mr. R. Mei vil Baron v. Lynden te 's-Gravenhage, oud- Minister van Buitenl. Zaken, onder-voor zitter en penningmeester, mr. H. A. van de Velde te 's-Gravenhage, lid der Tweede Kamer, secretaris, Jhr. dr. L. de Geer te Velp en dr. J. Schokking te Dordrecht, lid der Tweede Kamer. Het voornemen bestaat weldra een algemeene bijeenkomst te houden om nader over de zaak te beraad slagen. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Nog steeds blyft de veelbesproken gast huis-kwestie aan de orde. Toen gedurende den vorigen zomer een geruchtmakende zelfmoord in dat gesticht plaats greep, begon, als gewoonlijk, in deze mysterieuse geschiedenis, het publiek zich te mengen. Men sprak van voortdurende oneenig- heid, van heerschzuchtig optreden en van zooveel meer als daar achter de breede deuren en vele ramen van dit groote ge bouw zou plaats vinden. Drie leden van den gemeenteraad vonden daarin aanleiding om door den Raad in lichting bij Regenten te doen vragen. Die inlichtingen kwamen niet voor spoedig in, gaven niet den indruk dat ze con amore gegeven werden, en toen ze inkwamen bleven ze alleen binnen den eigen kring van de raadsleden. Onderscheidene raadsleden achtten de hun verstrekte inlichtingen niet voldoende en het laatste stadium in deze kwestie nu bereikt is het staken der stemmen in den Raad, een der leden was afwezig, over een voorstel van drie leden om aan Regenten nog nader rapport, gegrond op nader onderzoek te vragen. In een volgende raadszitting komt dit voorstel dus op nieuw aan de orde. En burgemeester en wethouders hebben pu bliceering toegezegd van de in gesloten raadzitting daarover ingekomen stukken van Regenten. Indien dan dit maar het laatste stadium van deze geruchtmakende zaak is Maar wij vreezen het tegendeel. We hebben ons, indien we ons niet geheel vergissen, voor te bereiden op een openbaring van onverkwikkelijke geschil len tusschen heeren doctoren, misschien ook op een weigering tot verder onder zoek van het eollegie van Regenten. Het einde van deze voor velen onaan gename zaak is nog geenszins te voorzien. Middelburg. De vereeniging Uit het Volk voor het Volk wil dit jaar bij ge legenheid van Koningin's verjaardag onder meerdere feestelijkheden trachten een op tocht te organiseeren gewijd aan handel en nijverheid in den uitgebreidsten zin des woords, en waarbij zich ook zouden kunnen aansluiten besturen of afgevaar digden van hier ter stede beslaande en daarvoor in aanmerking komende corpo ratie, vereenigingen en dergelijk. Het bestuur doet daartoe een beroep op aller steun en medewerking. Wij bevelen de circulaire van Uit het Volk voor het Volk in de aandachtige overweging onzer stadgenooten aan terwijl het plan onze hartelijke sympathie heeft, gelijk elke poging om Koningin's verjaardag tot een nationalen feestdag te maken, een ver- zameldag voor allen die, in wat ook ver schillend, eenstemmig ziju in eerbied voor de Koningin en liefde tot het Oranjehuis. Middelburg. Bij eene familie alhier is telegrafisch bericht ontvangen van den Directeur van het Krankzinnigengesticht te Loosduinen, dat de verpleegde M. Maan dag is ontvlucht en vermoedelijk de wijk naar hier heeft genomen. Middelburg. Gisterenavond trad in het Schuttershof voor de veilingsver- eenigiging „Waleheren" op dhr. J. P. M. (Jamman, rijkstuinbotiwleeraar te Breda, Een groot aantal leden met hunne dames hadden aan deuitnoodiginggevoiggegeven. Vooraf deelde de voorzitter dhr. C. Matthijsen Jr. mede, dat van de ver eeniging V. P. N. een verzoek was inge komen om het veilingslokaal te mogen ge bruiken voor de veiling van eieren, enz. tegen vergoeding van f 15 en 5 percent. Het bestuur wordt daartoe gemachtigd. De heer Camman besprak in hoofdzaak het Veilingswezen, verschillende beelden betrekking hebbende op de veiling van kool enz. werden op doek gebracht, waar uit Spr. aantoonde wat er voor de veiling wordt gedaan. Thans verhuisden we naar het Westland, daar kreeg men schoone gezichten uit Loosduinen, waar men groote velden met glas zag bedekt, waai in alle groepten wor den gekweekt, de komkommer-cultures kwamen op het doek goed tot huu recht, 260 kasten ziju daar aanwezig. Kijkjes uit Amerika werden ook nog vertoond, inzonderheid de appelcultuur. Spr. toonde nog verder met verschillende voorbeelden aan, van wat eendracht ver mag, beuevens nog verschillend verpak- kingsmaterieel als manden en kisten die gebruikt worden. Een krachtig applaus was de dank die hij ontving voor dezen leerzamen avond, de voorzitter bracht spr. nog dank daar voor en sloot de vergadering. Voorin de zaal had de heer Baanszijn bekende gemalen beenderen tentoonge steld, waar druk gebruik van werd ge maakt. Middelburg. De telegrambesteller W. M. Hubregtsen, zal binnen kort op zijn verzoek, eervol uit deze betrekking ontsla gen worden, met toekenning van pensioen. Vlissingen. De onderzeesche torpe doboot „Luctor et Emergo" is Dinsdag middag weer in het dok alhier opgenomen. Het scheepje moet geschilderd worden, waarna op de reede weer oefeningen zul len gehouden worden. In April zal de „Luctor et Emergo" naar Nieuwediep vertrekken, om de speciale duikproeven te hervatten. Krabbendijke. Door het overmatige voederen van boonmeel is op de hofstede van dhr. v. d. Voorde in den Frederica- polder eene koe gebarsten. Het vleesch werd goedgekeurd, doch te laag aange geven, zoodat de commiezen van hier er beslag op legden en het vleesch voor eigen rekening lieten uitventen tegen den prijs van 25 ct. per pond. Verleden jaar is door dezelfde oorzaak op dezelfde hof stede een os gebareten. Krabbendijke. De arbeider M. B. van Oostdijke alhier had gisteren het on geluk om op de hofstede van A. Blok in Nieuwlande bekneld te geraken tusschen een kar met peeën en de pui van den dorschvloer. Zwaar gekneusd aan den linkerarm werd hij uit zijn benarde po sitie verlost en onmiddellijk geneeskun dige hulp ingeroepen, welke door dr. Geill alhier werd verleend. De man lijdt veel pijn. Wissenkerke. Door de polderbesturen van Anna Friso, Camperland, Geersdijk, Jacoba, Maria, Rip, Soelekerke, Thoorn, Willem, Waterschap Willem- en Wissen kerke is met algemeene stemmen tot dijk- wachter tevens polderbode benoemd Anth. Lootens gemeentebode alhier, ter.wijl ook de calam. waterschappen Vlieten en Anna Friso hem tot die betrekking benoemden. In het eerste waterschap was een der elf stemmen uitgebracht op Iz. v. d. Velde en in het laatste 5 der elf op Anth. F enne. Colijnsplaat. De afdeeling „Colijns plaat" der vereen. „Volksweerbaarheid" hield gisteren hare gewone jaarvergade ring in een der lokalen van de openbare school. De vergadering was goed bezocht. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, dhr. P. v. d. Weele bleek, dat de ontvangsten in 1905 f 17,03 en de uitgaven f 10,895 bedroegen, dus een goed slot van f 6,135. Het aantal leden was van 35 op 37 gekomen. Aan de Schiet- vereen. „Wilhelmiua" alhier werd weder een subsidie verleend van f 7,50. Door den secretaris dier vereeniging was een uitvoerig verslag ingediend, dat werd voorgelezen. Nadat het bestuur dat telken jare aftreedt, bij acclamatie was herkozen, sloot de voorzitter, onder dankzegging voor de opkomst, de vergadering. 's-Heerenhoek. Door den raad dezer gemeente werd op den 5 Maart vergadering gehouden, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Na het voorlezen der notulen, en het mededeelen van eenige ingekomen stuk ken, waaronder het verslag van de com missie tot wering van schoolverzuim en het verslag over den toestand der gemeente, welke den leden werd aangeboden en voor kennisgeving werd aangenomen, werd door den voorzitter de rekening van het bur gerlijk armbestuur ter tafel gebracht en door eene commissie, bestaande uit dhrn. J. B. Werri en J. A. Kemijn, onderzocht en in orde bevonden, waarop zij door den raad werd vastgesteld in ontvangst op f 725,72 en uitgaven f 635,40, dus met een goed slot van f 90,33. Het hondenkohier werd vast gesteld op f74. Toen ging de vergadering over in een met gesloten deuren, ter behan deling van het kohier van den hoofdelijken omslag, welke na eenige wijzigingen dooi den raad in openbare vergadering werd vastgesteld op f 2604,91. Kapelle. D. G., een zoon van den vrachtrijder Ganseman alhier, had bij Ar- nemuiden het ongeluk zoodanig van zijn liets te vallen dat hij naar het ziekenhuis te Middelburg moest gebracht worden, al waar hij verpleegd werd. Zijn toestand schijnt hoogst ernstig te zijn. De dokter van Arnemuiden verleende de eerste ge neeskundige hulp. lerseke. Maandagavond overkwam dhr. J. Vermeulen alhier een leelijk ongeluk. Met zijn motorliets Kapelle binnenrijdend, kwam hij in volle vaart tegen een land- bouwsehuur. Het bleek bij deze gelegen heid dat een motorfiets toch ook nog aan stukken kan, want het voorwiel werd totaal dubbel gevouwen. De berijder is naar huis kunnen rijden op een andere motor, doch moest toen onmiddellijk geneeskundige hulp inroepen, en moest hij zich direct te bed begeven. Koudekerke. Dinsdagavond trad in de zaal van Botting op, de heer H. Snijders van Middelburg om een lezing te houden over de Fransche revolutie. Nadat de spreker de vergadering eenigszins had ingelicht over den toestand van Frankrijk onder de regeering van Lodewijk XVI, en op pakkende wijze eenige mededee- lingen had gedaan over de handelingen der vorsten, en ambtenaren, werden ver scheidene lichtbeelden vertoond, voorstel lende het begin en vervolg der revolutie tot op het ombrengen van Lodewijk XVI en zijn echtgenoot. Een daverend applaus viel den spreker ten deel. Met ingang van 1 Maart zijn ver plaatst de commiezen der posterijen en telegrafie 4e klasse D. J. Loeffen en J. A. Joppe van Rotterdam (telegraafkantoor) naar Vlissingen (postkantoor), C. J. W. Auer, van Rotterdam (t) naar Middelburg (postkantoor), J. A. Risseeuw van Vlis singen (telegraafkantoor) naar Goes (post kantoor), J. C. Smid, van Amsterdam (p) naar Zierikzee, en C. F. L. A. Zandee ▼an Rotterdam (t) naar Dordrecht (p). Met ingang van I April wordt het hulptelegraafkantoor te Axel opgeheven en aldaar in vereeniging met het ter plaatse bestaande postkantoor en rijks telegraafkantoor gevestigd. O.-Souburg. Heden, Dinsdagavond, werd alhier door den heer II. Worst Jz bestuurslid der Vereeniging „Walcheren" ter bevordering van de pluimveehouderij en tamme konijnenteelt eene lezing ge houden in de herberg van den heer Visser te O.-Souhurg over pluimveeteelt in het algemeen, en wat wil de vereeniging ii Walcheren". Nadat de geachte spreker met een kort woord was ingeleid door den heer Broe- kert nam de heer Worst het woord en merkte allereerst op dat de tijd voorbij is dat kippenteelt een liefhebberij werd beschouwd. Dat, ofschoon in de laatste jaren op Jdat gebied vooruitgang valt te bespeuren Nederland evenwel nog ver ten achter staat bij het buitenland voorna melijk wat betreft Frankrijk en België. Daarna wees de geachte spreker middelen aan waardoor de pluimveeteelt tot meer deren bloei kan geraken waarbij bijzon der den nadruk werd gelegd op fokstam, voedinginrichting en reinhouden van den fokstal en geregelde verzorging, een en ander werd aan de hand van statistiek en eigen ervaring duidelijk in 't licht gesteld en aanschouwelijk voorgesteld wijl er 4 prachtige Keeburgsche kippen van dhr. J. Kramer te Middelburg in de zaal aanwe zig waren. Ten slotte beantwoordt de spre ker de vraag: Wat wil „Walcheren f" Zij wil pluimveemarkten en tentoon stellingen om zoodoende de pluimveeteelt tot hoogeren bloei te brengen. Deze lezing werd met zeer veel aan dacht aangehoord en het langdurig applaus bewees dat allen zeer voldaan waren, terwijl 8 van de aanwezige heeren zich opgaven als lid der bovengenoemde ver eeniging. Jammer, dat zoo weinigen van deze leerrijke lezing en nuttige wenken hebben geprofiteerd. Men meldt uit Zeeland De vraag naar oesters was dit seizoen groot, veel grooter dan het vorige. Doordat gedurende de zomermaanden de groei der oesters bijzonder gunstig was, kon in alle opzichten aan die groote vraag voldaan worden. Ja, de concurrentie onder de oesterhandelaars was zoo groot ieder wilde zoo gaarne zijn voorraad vlug van de hand doen dat de prijzen sterk daal den of laag bleven en het gevraagde ge wicht steeds hooger werd. Werden een jaar of vijf geleden oesters van 70 K.G. als le soort verkocht, sedert is dit cijfer steeds hooger geworden, zoodat thans sprake is van 8090 K.G., een gewicht, dal door de ontvangers zelfs bepaaldelijk als voorwaarde wordt gesteld begrijpelijk kan deze zwaardere sorteering oumogelijk in het voordeel van den kweeker zijn. België vroeg als gewoonlijk hoofdzakelijk 2e, 3e en 4e soort en zoo groot was de vraag daarnaar, dat verscheidene oester handelaars en oesterkweekers zelfs oesters, die anders voor zaaigoed moesten dieneD, aan de markt brachten. Een noodzakelijk gevolg daarvan is, dat, nu de zaaitijd is aangebroken, er een groote aanvraag naar zaaioesters is en een levendige handel in dit artikel bestaat. Wat vorige jaren wel het geval was, heeft dan nu ook geen nood, nl. dat er vele leverbare oesters zullen overblijven, wat belemmerend werkte op den verkoop van plantoesters. Vrij goede prijzen worden voor de plant oesters dan ook bedongen, hoog in verge lijking met de consumptieprijzen in het laatste seizoen, al zijn die prijzen nog laag te noemen in vergelijking met wat men voor eenige jaren besteedde. Cijfers te geven voor zaaioesters, wat prijzen betreft, is zeer lastig, omdat de verkoop grooten- deels ondershands plaats heeft tegen ge heime prijzen en men bovendien bij het noemen vpji cijfers tevens verplicht is de sorteering aan te geven, die zeer uiteen kan loopen. (N. R. Ct.) De politie te Haarlem vond dezer dagen midden in den nacht op de stoep voor een der hotels een deftig gekleed heer die daar verkoos te blijven slapen. Hij werd meegenomen naar het politie bureau, waar bleek dat geen termen be stonden hem te houden, want hij had veel geld bij zich. Toen men hem wilde laten gaan, weigei-de hij heen te gaan zoodat zijn uitzetting met krachtige armen moest geschieden. By onderzoek bleek dat de man tweemaal aan het hotel had gescheld om binnen gelaten te wordenen toen men niet spoedig genoeg naar zijn zin kwam, ging hij op de stoep liggen en wilde niet binnenkomen en zoo vond de politie hem. - Frans Rosier. Omtrent de gevangen neming van Frans Rosier, gistermiddag te Utrecht plaats gevonden, verneemt de N. Crt. de velgende bijzonderheden. Vanmiddag kwam bij den coiffeur J. H. Oorver in de Slaehtsteeg alhier een per soon, die zich wenschte te laten scheren. 1 oen de heer Oorver aan 't scheren was viel hem dadelijk reeds de gelijkenis op met de portretten overal verspreid van Haarlemsche Frans. Hij liet echter van zijn vermoeden niets blijken, doch bij het scheren van de plaats waar het wratje of moedervlekje zich bevond, zeide hyzooals in het vak wel meer voorkomt„Mijnheer wat hebt u daar een leelijk ding zitten". Frans gaf hierop echter geen antwoord, doch gedurende het scheren, deelde hij mede, dat hij een baard van 14 dagen had. Dat kwam, zeide hij, omdat hij ziek was geweest. Ook waren zijn gelaat en haar geheel bruin geschminkt. Dit, zeitlc hij, hadden een paar vrienden hem voor do aardigheid geverfd. Hij sprak er nog over om 's avonds terug- te komen voor een haarkleurmiddel, want hij wilde zijn haar laten verven. De heer Oorver liet niet raerkeu, dat hij in zijn cliënt een gevaarlijken inbreker herkende, en nadat deze vertrokken was, gaf hij zijn bediende, een leerling van pl.m. 15 jaar, last, hem overal te volgen en als hy hem ergens in zag gaan, moest hy direct naai den heer Oorver terugkomen en dit hem melden. Het geheele verblijf van Rosier in den salon had niets bijzonders wel las hij, vóór dat hij geholpen werd, de couranten, doch in zijn oogen was iets onrustigs, hij las niet, doch hield voortdurend de deur en de aanwezige menschen in het oog en keek over de couranten heen. Dit laatste werd opgemerkt door de vrouw van den heer Oorver die in de naastbijgelegen kamer verblijf hield en den vreemden gast voort durend in het oog hield. Na het vertrek van Rosier, gevolgd dooi den bediende, begaf Rosier zich regelrecht naar de Ganzenmarkt, alwaar het Hoofd commissariaat van politie gevestigd is en ging bedaard de aankondiging lezen waarin f 500 belooning werd uitgeloofd voor hein, die Frans aanbracht. Hij heeft geruimen tijd vóór het Hoofd bureau staan kijken en is toen d« Oude gracht overgegaan de Drieharingstraat in. Daar verloor de bediende hem uit het oog, doch hij stond voor den winkel van een koopman in vogels, welk huis eenige meters meer naar achteren staat dan de vooraf gaande huizen. Vervolgens ging hij over het Vreeburg en vroeg enkele personen naar den weg en tevens naar een goed logement. Hij ging echter niet naar een dei- logementen, welke hem waren aanbevolen, doch naar 't christelijk logement Azareël". Toen wist de handige jongen genoeg, vertelde vlug het nieuws aan zijn patroon, die inmiddels de politie had gewaarschuwd. Een paar agenten gingen naar „Azareël" en arresteerden Frans, die kalm aan het raam zat uit te kijken zonder eenige moeite. Op hun vraag hoe hij heette, gaf hij op te zijn Jacobes Jansen van Weesp. Hij stond ook in het logement al3 zoodanig te boek. Hij was eergisteravond in het logement gekomen. Zij hadden niets bijzonders aan hem opgemerkt en hij is na een kop kofli# van 3 cent te hebben gebruikt, naar bed gegaan en gisterenmorgen eerst laat om half tien opgestaan en toen de deur uit gegaan. Hij heeft zelfs een week te voren ook nog in het logement doorgebracht en niemand is op de gedachte gekomen, dat hij de be ruchte Frans kon zijn. Zij vonden enkel, dat hij er erg bleek uitzag en een paar wilde, woeste oogen had, doch verdenking had men in het geheel niet op hem. Zelfs heeft hij met de andere logé's nog zitten praten, en toen gesproken werd oyer Rosier en de daaraan verbonden premie, zeide een der mannelijke logé's Ik wou, dat ik dien Rosier wistdan zou ik hem direct aan brengen en de f500 verdienen. Dit alles ging vergezeld van een wijzen op de aankondiging, waarop ook het portret van Frans voorkomt. Rosier hield zich uit stekend en zeide zoo iets, dat hij het ook zou „lappen". Toen de agenten hem arres teerden, verklaarde hij bereid te zijn mede te gaan naar het hoofdbureau van politie, doch daar er een groote menigte voor Aza- reel stond, wilde hij liever in een rijtuig gaan, vermoedelijk daar hij bang was voor 'tvolk. Op de vraag van een der agenten, of hij dit rijtuig dan zou betalen verklaarde hij zulks te willen doen, waarna een rijtuig besteld werd. Versterkt met nog éen politie agent en den heer L. op den bok, werd daarna naar het hoofdbureau van politie gereden, waar Rosier even 1 uur aankwam, en al spoedig de substituut-officier vaii justitie Baron van der Feltz hem het ver hoor afnam. Hij blijft bij zijn beweringdat hy Jacobes Jansen heet, doch het is buiten eenigen twijfel. Eenige personen, die met Rosier in aanraking geweest zijn, hebben hem reeds herkend. Rosier had een pet op en pantoffels aan, en was overigens gewoon als werkman ge kleed en droeg een soort sporthemd, zijn hoofdhaar was ongeveer 2'/2 centimeter lang en sterk gekleurd. Gedurende zijn verblyf in het politie bureau, waar hij reeds gekiekt werd, zat hij onbeweeglijk voor zich te kyken en zei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2