Schoolnieuws. Gemengde Berichten. UIT 1>E PERS. door drie mannen overvallen en met revolverschoten gedood. De misdadigers vluchtten met het geld, doch later werd één hunner gedood en één gevangen genomen. - Engeland. De hooge commissaris van Noord-Nigerië seint, dat gemeld wordt, dat de Mahdi, die onlangs een detachement in de nabijheid van Sokoto aanviel,aan zijn daarbij bekomen wonden is overleden. De rebellen zijn door een inlandsche troepenmacht uit Sokoto om singeld, waarbij zich binnen weinige dagen belangrijke versterkingen zullen voegen. De goede gezindheid van alle emirs blijkt zoo duidelijk mogelijk. Men meldt uit Durban dat een Engel sche troepenmacht het hoofd der Gobi- zembes in een kraal 'e Inpumulo om singeld en gevangen genomen heeftna de kraal door de bewoners te hebben doen ontruimen, werd deze in puin geschoten. H o n g a r ij e. Het optreden van baron Banffy ten gunste van het bevorderen eener betere verhouding tusschen de-Kroon en de Hon- gaarsche Kamer, is dien staatsman in hooge mate kwalijk genomen. De geheeleoppo sitie-pers eischt eenparig, dat hij met zijn slechts 13 man sterke groep uit de oppo sitie zal worden gestooten en ook Kossuth, Apponyi en Zichy hebben in de club der onafhankelijkheidspartij verklaard, dat ze het onmogelijk achten verder met Banffy samen te werken. Dat was te verwachten Het doet echter in niets te kort aan de grootheid van dezen vredezoekenden vaderlander. Kerknieuws. Geref. Kerken. Drietal te Driebergen, (vac. G. J. Barger) J. H. Donner te Nieuwdorp, R. W. de Jong te Noordwijk aan Zee, en F. W. Sluijter te Maassluis. Tweetal te Sauwerd, R. Sybrandi te Blokzijl, en J. Terpstra te Veenwouden. Beroepen te Sint Pancras, N. H. Koers te Den Helder. Aangenomen naar Hazerswoude door dr. T. Hoekstra, cand. te Kampen. Bedankt roor Sauwerd, door M. Elzinga te Zalkvoor Oldekerk, door A. J. de Boer te Grijpskerk. Scholen met den Bijbel. De Unie „Een school met den Bijbel" houdt hare 28ste jaarvergadering op Dins dag 17 April, 's morgens half 12 in het gebouw voor K. en W. te Utrecht. Het bestuur der Unie stelt voor om de Augustus- of Unie-collecte op dezelfde wijze, als bij artikel 3 der statuten bepaald is, te blijven huudeu en zoo sterk mogelijk aan te moedigen. Deze collecte, die niet meer is een protest tegen de Schoolwet van 1878, maar sedert 1890 als een voort durende dankbare herinnering aan het volkspetitionnement van 1878 met onver- flauwden ijver en steeds toenemende be langstelling is gehouden, zal, met hel oog op de gewijzigde Schoolwet van 1905 in het vervolg voor een groot deel door de schoolbesturen besteed worden voor de suppetie-fondsen der bestaande scholen met den Bijbel binnen de grenzen der locale comités, opdat de minvermogenden, meer dan tot hiertoe, gesteund kunnen worden in het betalen der schoolgelden, waarvan het vooralsnog niet wenschelijk is, dat zij verlaagd worden. Van het loeaal-comité der Unie te Leeuwarden is het volgende voorstel iuge- komen. De Uuie-(protest)-col!ecte worde opgeheven. De Augustus-collecte blijve, zoo mogelijk, bestaan ten behoeve van de plaatselijke suppletie-fondsen, en mitsdien tot vermeerdering van het getal kinderen op de Christelijke Scholen. Van het locaal-comité der Unie te Rot terdam Nu met dank aan den Heere mag geconstateerd worden, dat de Scholen met den Bijbel door de jongste wijzigingen van de Wet op het L. O. zich van liever lede iinantieel kunnen bedruipen, worde de opbrengst der Unie-collecte, wanneer het bestuur der Unie den juisten tijd daar voor ziet aangebroken, omgezet in vast kapitaal, dat zal kannen worden aange wend om den bouw van Chr. Scholen in ons vaderland en de opleiding van Chr. onderwijzers te bevorderen. Er wordt in de binnenkamer blijk baar hard en ernstig gewerkt aan de re organisatie van het christelijk onderwijs. Naar we vernemen, zullen de verschil lende rapporten daaromtrent wel spoedig gepubliceerd worden. Dit kunnen we al vast mededeeleD, dat vermoedelijk tegen Donderdag in de Paaschweek, dus 19 April, alle Geref Schoolbesturen zullen worden opgeroepen tot het vormen van een Schoolbond, verdeeld in districten, waarvoor de concept-statuten eerlang ver zonden worden. Deze poging, die oor spronkelijk uitging van de Yereeniging voor Geref. Schoolonderwijs, zal dus ge steund worden door die voor Christelijk Nationaal. Verwacht mag worden, dat deze twee groote Vereenigingen dus niet met elkaar zullen concurreeren, doch integen deel het eens worden over een verstan dige verdeeling van den arbeid. N. Provinciale. Ï)L>G. Orgaan van de NederiaDdsche Zendings- verceuiging, no. 3, Maart 1903, bevat bij dragen vanZendeling Vermeer te Ind- rainajoe „De laatste week van 1905" Zendeling Bliek te Tjideres over „Onze Kerstfeestviering" -, en Zendeling Tuiten te Pangharepa, over „Mijn eerste Kerstfeest op Java". De Utrechtsche Zendingsvereeuigiug Berichten no. 3, Maart 190(5, wijdt een „In Memoriam" aan den zoo vroeg ontslapen zendeling Storm te Boeroe, die dezer dagen op -t 1-j arigen leef tij d te U trecht na een lijden van twee weken overleed. Zendeling Hueting doet verslag van zijn arbeid te Tobelo.Het portret van zendeling Storm siert het no. Ook bij het heengaan van dezen man schreit de ziel tot den Heer des Oogstes dat Hij arbeiders in Zijnen wijngaard uitstoote. Middelburg. Bij de laatst te Bergen op Zoom gehouden militaire examens slaag den van de Kaderschool alhier voor sergeant-majoor administrateur de sergeant-fourier J. W. Nuijten; voor ser geant-majoor instructeur de sergeanten- fourier C. L. Daane, W. F. Hamann, B. Groenenberg en P. Visser; de sergeanten G. F. Noordhuijzen, J. Sinke en J. Vader. Verder slaagden bij die examens voor sergeant en fourier de mil.-sergeatft J. P. Timmermans, de korporaals J. W. Willemse en M. Molhoek en de mil.-kor- poraal J. C. A. de Keijzer, laatstgenoem den allen van het 2e Bataljon alhier, Vlissingen. De telegram-jongen J.Karre- man aan het telegraafkantoor alhier wordt met 1 April a. s. overgeplaatst naar Mid delburg, telegraafkantoor. Vlissingen. In het bericht omtrent den brand alhier in ons no. van gisteren staat 50 post het moet zijn postduiven. De naam Beekman moet Beekman zijn en „Mataddi" moet „Matador" zijn. Vlissingen. Het Duitsche oorlogsschip „Stosch" is heden naar Kiel vertrokken. Gisteren avond werd door den Duitschen consul, den heer Gruber, aan de officieren van het schip een diner aangeboden. Vlissingen. Bij koninklijk besluit is aan de gemeente Vlissingen opnieuw ver gunning verleend tot het heffen van een plaatselijke belasting op het gedistilleerd tot 1 Januari 1907. De heer H. de Kok te Vlissingen die daar jl. Vrijdag op 90-jarigen leeftijd overleed, was op 9-jarigen leeftijd al bij den grootvader der gebr. Klyberg in dienst getreden, en alzoo 81 jaren bij dezelfde firma is werkzaam geweest. Vlissingen. Gistermiddag werd onder groote blijken van deelneming de heer H. J. v. d. Meer wijlen het oudste raads lid dezer gemeente, en Statenlid voor het distriet Middelburg, ten grave gebracht. Bij het graf sprak de burgemeester jhr. mr. A. A. v. Doorn van Koudekerke een woord van hulde aan den nagedachtenis van dezen werkzamen magistraat die altijd het gemeentebelang op 't oog had en wiens adviezen zeer gewaardeerd werden. Daarna sprak het lid van gedeputeerde staten mr. P. Dieleman namens de antir. Provinciale Statenclub en wees op het groote verlies dat deze club door het af sterven van v. d. Meer lijdt. Vervolgens trad de heer J. H. Blum lid van den gemeenteraad alhier en van de Prov. Staten, naar voren, om zijn vriend te schetsen in diens strijd voor de autir. beginselen in den tijd toen aan de belij denis dier beginselen nog smaad verbonden was, en van wiens persoonlijkheid in dezen strijd zoo groote kracht was uitgegaan. Spr. schetste het verlies voor de treurende weduwe, den eenigen zoon, voor wien hij de leider en medewerker in zijn zaak was, de liefhebbende dochter in het verre Westen, en voor al zijne kinderen en vrienden en voor de vele colleges en corpo raties waarvan hij deel uitmaakte. Ds. C. L. Voorhoeve sprak een hartelijk dankgebed uit, waarop de zoon van den overledene de heer F. v. d. Meer dankte voor de eer aan zijn vader bewezen. Tenzij zich nog bijzondere bezwaren voordoen, staat nu vast dat de dienst op de stoomtram door Walcheren geopend zal worden in de eerste dagen van April. Men deelt aan de 0.11. Ct. mede, dat Roest, de „voorlooper van Rosier", na zijn vlucht van zijn schip, dat te Vlissingen lag, spoedig weer is gevat. Er was destijds op Walcheren nog geen spoorweg, zoodat hij niet zoo gauw uit de voeten kon komen als thans mogelijk zou zijn. Op den 6 December werd uit de Rijn provincie een brief gezonden naar Stop peldijk. De vorige week is die brief aan zijn adres bezorgd, na eerst een reisje te hebben gemaakt naar Australië en Nieuw- Zeeland. Zaterdagavond omstreeks half elf werd de gemeente Hoofdplaat in vuur gloed gezet door brand in de groote stee- nen schuur van den heer P. L. Thomaes, staande midden in de ^om van het dorp. Het gebouw, waarvan alleen de muren zijn overgebleven, was grootendeels ge vuld met vlas en kunstmeststoffen. »Den ganschen nacht en bijna den geheelen Zondag was de brandspuit aan het werk, eer men het vuur meester was. Zondag morgen kon men den hevigen brand van uit de naburige gemeenten nog zeer dui delijk waarnemen. Wij vernemen, dat alles verzekerd is. (Jl. Cl.) Goes. Hedenmiddag had in allen een voud de plechtige uitvaart plaats van den overleden directeur der R. H. B. School alhier, Dr. G. H. Leignes Bakhoven, leeraar aan die school in de schei- en natuurkunde. Er stonden reeds vele belangstellenden bij de groeve, onder anderen ket dagelijksch bestuur, leden van den Raad, leeraren der school, de heer Japikse, directeur der R. H. B. school te Middelburg, de schoolcom missie, directeuren van het proefstation en laudbouwwinterschool, directeur en voor zitter der Ambachtsschool, bestuursleden van den volksbond tegen drankmisbruik enz., benevens vele leerlingen der school. Nadat de kist in de groeve was neergela ten, trad de waarnemende directeur de heer L. van Bruggen naar voren en sprak on geveer aldusHet zij mij vergund een afscheidswoord te spreken aan het graf van onzen heminden directeur. Wie had drie maanden geleden, toen hij aan zijn ziekbed werd gekluisterd, kunnen vermoe den dat de afloop zoo allertreurigst zou zijn. Groot is de slag die de familie treft en wij hopen dat God inzonderheid de weduwe kracht geve dit verlies te dragen. Is het verlies voor de familie groot, ook de school wordt zeer getroffen. De bemin nelijke man leefde met hart en ziel voor de school. Zijn omgang met de leeraren was voorbeeldig, en met de leerlingen eveneens, hunne bevordering ging hem na aan het hart. Tijdens zijn ziekte gaf hij daarvan nog de sprekendste bewijzen. Ook om de leer lingen aan te sporen en hun moed in te spreken wist hij den juisten toon aan te slaan. En wanneer het examen met goed gevolg afliep, stond hij hen met raad en daad bij voor hun volgend leven. Leeraren en leerlingen zullen hun vriend en directeur nooit kunnen vergeten. De oudste zoon van den overledene dankte namens de familieleden en belang stellenden, den heer Van Bruggen voor de bemoedigende troostwoorden tot allen gericht. Riliand-Bath. Op de Schelde nabij Bath is sinds geruimen tijd een zooge naamde zandzuiger werkzaam. Als teeken dat hij werkzaam is, zijn met het oog op de scheepvaart bij de nabijliggende vaartuigen drie seinen in den vorm van ballen in de masttoppen aangebracht, tevens een teeken in welke richting de zandzuiger gepasseerd moet worden. Maandagavond nu kwam een groote zeeboot uit Vlissingen in de richting Antwerpen,die den zandzuiger aan den ver keerden kant passeerde, met dit gevolg,dat de boot door den zuiger werd aangetrokken en een botsing daarmede onvermijdelijk was. Gelukkig liep het ongeluk goed af, de boot kon na eenig oponthoud de reis ver volgen, terwijl ook de zuiger niet. erg beschadigd schijnt te zijn. In den Zondag te Breda gehouden voetbalwedstrijd tusschen 't Zesde en Antoni, schijnt het woest te zijn toegegaan. Zoo kreeg de onderofficier v. d. B. zoo'n geweldigen trap tegen de beenen, dat hij neerviel en door dr. Deknatel werd gecon stateerd, dat beide beenen waren gebroken. V. d. B. werd per brancard naar het militair hospitaal gebracht. Een andere speler, een lid van Antoni, kreeg een trap tegen het oog, met het gevolg, dat hij voor goed het gezichtsvermogen van dat oog zal moeten missen. Gisterenmiddag kwam het gepavoi- seerde stoomjacht Jan Smit V, met gasten van het Koninklijk bezoek aan den Kinder dijk, te Dordrecht nog eens een kijkje op de rivier nemen. Het plan was om te draaien voor de spoorbrug om een voor anker liggend schip heen. De draai werd echter niet goed genomen, zoodat de boot op den berm van den derden pijler aan de oost zijde van de spoorwegbrug over de Maas liep. Ze kreeg daardoor een groot lek aan stuurboordzij de aan de kiel en begon spoedig te zinken. Op het noodfluiten van den kapi tein L. Eerland kwamen er verscheidene roeibooten opzetten, die bemanning, kapi tein en machinist en de passagiers, de heer J. Smit en twee dames, opnamen en aan de Handelskade aan wal brachten. Onder- tusschen was er reeds iemand van de be manning langs een touw op de brug geklommen, zoodat de overigen dien weg in uitertsten nood hadden kunnsn volgen. Terwijl de boot steeds dieper zonk, trachtte men te bergen wat te bergen viel. Ze ligt nu geheel op zijde op den berm, zoo stijf, dat twee schroefbooten haar er niet af konden trekken. Stemmen per procuratie. Nog nooit was er in Friesland bij eene verkiezing voor een polderbestuur zooveel animo als 3 Maart j.l. bij die van een bestuurslid voor den Hasker Veenpolder. Een inge land, in Amerika wonende, liet zijn stem per procuratie uitbrengen. De Kinderwetten in werking. Te Arn hem trof een agent van politie voor on geveer twee jaar een vrouw aan met een zuigeling van een half jaar op den arm. Hij nam beiden in zijn gezin op, doch op zekeren dag verdween de moeder plot seling. Bij een ingesteld onderzoek is echter dezer dagen gebleken, dat ge noemde vrouw zich daar ter stede in een gesticht be\ indt, terwijl de vader, die haar had verlaten, in een rijkswerkinrichting is opgenomen. De agent heeft nu aan de rechtbank verzocht hem als voogd over dit kind te willen benoemen, daar hij, noch ziiue vrouw, er afstand van kunnen doen. Te Rotterdam viel een 41-jarige schippersknecht op een in de Konings haven liggend Duitsch Rijusohip in het ruim en bezweek aan hersenschudding. Te Winschoten waar een weduwe met vijf kinderen in de Liefkenstraat bij hare bejaarde ouders inwoont, zou Zater dagavond iets gehaald worden uit een apotheek. Er was nog een lleschje in de kast met kinkhoest-druppels. Dat kon wel even omgespoeld en dan meegenomen worden naar den apotheker. Een zoontje van negen jaar zou 't lleschje omspoelen. Buiten gekomen, sprak hij tot z'n broertje van vijl jaar: „zelve dokter speulen 'i Doe most zaik wezen". En de kleine dronk 't fleschje leeg, tuimelde om en overleed 's avonds om 10 uur. Geneesheeren kwamen nog hulp verleenen, doch te laat Te Echteld is in een sloot gevonden het lijk van een 23-jarigen man, die waar schijnlijk ten gevolge van drankmisbruik te water geraakt was. Gisterennamiddag is uit het water aan den Prinsessewal te 's-Gravenhage een reeds in staat van ontbinding verkeerend kinderlijkje van het vrouwelijk geslacht opgehaald. Op den spoorweg voorbij Deventer is een Russische landverhuizer uit een 4e klasse waggon van den in beweging zijnden tram gevallen en met een doodelijke schedel breuk opgenomen. Te Zwaag is een 3-jarig knaapje in een pot met kokend water gevallen en aan de bekomen brand wonden overleden. Hoog water. De Lek bij Wijk bij Duurstede blijft wassen. De inlaatdunker op den Krommen Rijn is gesloten. De aanlegsteiger is weg gehaald. De uiterwaarden zijn alle inge- loopen. De overtocht geschiedt per pont en zeilschuit. De Waal bij Ochten blijft wassen. Ook de Beersclïe Maas bij 's-Hertogen- bosch. Al het winterkoren in de onder- geloopen polders wordt als verloren be schouwd. De overlaat bij den mond van den Ouden Rijn werkt 81 c.M. De Rijn bij Duisburg is tot staan ge komen. Vrijdagnacht zijn ten huize van een landbouwer te Leiderdorp tal van gouden en zilveren voorwerpen gestolen. De on bekende dieven zijn met groote brutaliteit te werk gegaan, wijl de ontvreemding heeft plaats gehad uit een vertrek waar vier groote kinderen sliepen. Te Ossendrecht werd Zaterdag avond door de marechaussee een zestal zigeuners met een handwagen als woon vertrek over de Belgische grens gebracht. Te Den Haag zijn de eerste stappen gedaan tot de oprichting van een reisclub, die zich ten doel stelt liet groepsgewijze organiseeren van reizen, waaraan kan wor den deelgenomen door personen, die zich geen groote geldelijke opofferingen kunnen getroosten. Een bespreking Zaterdag 23 Februari in een Toynbee-reisclub gehou den, heeft tot resultaat gehad, dat spoedig de definitieve constitueering der vereeni- ging kan worden tegemoet gezien. De ramp op Tahiti. Langzamerhand wordt er meer bekend van de ramp, die Tahiti geteisterd heeft. De officieren van de „Mariposa" be richten, dat de Engelsche consul zijn regeering om hulp heeft verzocht voor 500 ran zijn landgenooten, die van letter lijk alles ontbloot zijn. De wervelstorm, die zich op de eilandengroep stortte op 7 Feb., te middernacht, met een snelheid van 120 mijten per uur, heeft doorgeraasd tot 4 uur in den middag van den volgenden dag. Het dorp Taroua, bestaande uit een missie, en de woningen der bekeerde inlanders, is geheel vernield. Golven van 30 voet hoogte overstroomden het eiland Tahiti. Op Tararoa, een der Tuamotou-eilanden, zijn alle woningen, de gouvernementsge bouwen en de Katholieke kerk wegge vaagd, alsof ze er nooit geweest waren. De Italiaansche socialisten nemen zich voor te Budrio, in de plaats van den afge vaardigde Chiesa, die zich uit het politieke leven heeft teruggetrokken, desocialistische leerares Beatrice Sacchi uit Mantua can- didaat te stellen. Een zaal waar een bal werd ge houden is te Fucecchio door brand ver nield. Zestieu verkoolde lijken zijn reeds gevonden. Een Rus, Gapon genaamd, werd voor een paar dagen te Londen voor de East bourne poiitie-rechtbank gebracht, beschul digd van het diep betreurenswaardige feit, dronken te zijn. De man legde uit, dat hij een broeder was van vadertje Gapon en tevens kapitein van het Russische leger gedurende het beleg van Port-Arlhur. De magistraat heeft den drinkenden broer als „niet gewenscht vreemdeling'' buiten de landpalen doen brengen. Te Valencia zit een lord achter slot en grendel, die maanden lang de menschen uit de hoogere standen bij den neus heeft gehad. Gebruik makende van 't aanstaande huwelijk van koning Alfons, gaf hy zich nu eens uit voor een hoveling van Eduard VII, dan weer voor een vriend of familielid van de familie Battenberg, en zelfs voor een prins van Battenberg. Overal vond hij geloof en krediet. Met een valschen pas, onderteekend door LordLansdowne, drong hij zich overal door en nog beter hielp hem een door list verkregen aanbevelingsbrief van den opperbevelhebber van de gendar merie, die de uitwerking had, dat de offi cieren dezer garde het zich tot een eer rekenden voor de veiligheid van den ge- distingeerden vreemdeling te waken. Zoo droeg do eene districts-commandant der gendarmerie hem over aan den anderen en zoo zitten ze nu gezamenlijk in den brand, want de prins vroeg hun steeds met goed gevolg geld te leen, „wijl de inwis seling van zijn buitenlandsche cheques met vele moeilijkheden gepaard ging en nog eenigen tijd zou duren". Hy liet zich in de paleizen der Granden bewie- rooken, werd in de meest exclusieve clubs geïntroduceerd eu had allerlei galante avonturen, die zijn aanzien verhoogden. Het hoogste succespunt van zijn carrière bereikte hij,toen de kardinaal-aartsbisschop van Tocedo, de primaat van Spanje, hem dagen lang te gast had als neef van den aartsbisschop van Dublin. Toeneindelyk het geheele kaartenhuis van zijn bedriege rijen ineen was gezakt en de pseudo-prius werd gevangen genomen, dreigde hij met politieke verwikkelingen en kondigde aan, dat een Engelsche vloot voor Valencia zou verschijnen en de stad in asch zetten, wan neer men het waagde de hand op hem te leggen. Dit laatste geschiedde echter toch en de „prins van Battenburg" ontpopte zich als een kantoorklerk uit Gibraltar, die negen talen beheerschte, maar overigens een verloopen sujet was. Bij de op 3 Maart te Bern gehou den volksstemming werd het door 20,000 burgers gedane voorstel om den Bondsraad door het volk te doen kiezen in stede van zooals thaus, door den Grooten Raad, inet 37,968 stemmen tegen 10,995 aangenomen. In Mei zal voor het eerst de regeering door het volk worden gekozen. Te Brussel werd Zondag een ver gadering gehouden van het Internationale Socialistische Bureau. Met algemeene stemmen werd het voorstel van Vaillant aangenomen, dat de socialistische partijen van alle landen alles in het werk zouden stellen om den oorlog te verhinderen, 's Avouds hield het bekende Fransche kamerlid Jaurès een schitterende rede voering, in welke hij uiteenzette, dat het de plicht van het internationale socialisme is, om alle krachten in te spannen tot behoud van den vrede. Hij stelde daarbij in het licht, dat de Fransche socialisten door hun optreden tijdig hadden verijdeld de kuiperijen van een politiek-tinaneiëele groep, die haast een- oorlog had doen ont staan met het doel om in den oorlogsroes den vooruitgang der democratie te ver-' stikken, zooals Napoleon III zijn dynastie had trachten te redden door den oorlog in 1870. Nadat nog Hyndman en Troelstra in denzelfden geest hadden gesproken eu het Belgische kamerlid Vandervelde zijn leedwezeu erover had betuigd, dat Bebel door oververmoeidheid niet aanwezig had kunnen zijn, ging de vergadering uiteen onder het zingen der Marseillaise. Prinses Ena van Battenberg zal Woensdag in de kerk van San Sebastian tot het katholieke geloof overgaan. Daarna zal de verloving met den Koning van Spanje publiek worden gemaakt. Het laag gelegen gedeelte van het Italiaansche plaatsje Tavernola aan het Iseomeer is door een bergstorting bijna geheel en al verwoest en zelfs de gespaard gebleven huizen zullen ter voorkoming van verder onheil omver moeten worden gehaald. Op het oogenblik van de ramp bevonden zich de burgemeester en een visscher aan den oever, toen ze plotseling groote beweging in het water zagen en bemerkten, dat de oever langzaam weg gleed. De oevermuren stortten in onder vreeselijk gerommel, terwijl boven de plaats en het meer zich een reusachtige stofwolk verhief en de bewoners hunne heen en weer schuddende huizen verschrikt verlieten. De groote villa Graselli is ge heel en al verwoest, de apotheek van liet plaatsje spoorloos verdwenen in het meer evenals het postkantoor, terwyl de kerk toren, het klooster en vele huizen instort ten. Het landschap ver in het rond is een beeld van verwoesting. Eigenaardig is het, dat niettegenstaande de bergstor ting de diepte van het meer, vroeger 7 M. thans 13 M. is. Er heerscht een onbeschrij felijke paniek onder de bevolking. Te Quattro Finate bij Girgenti (Sicilië) is een zwavelmijn gedeeltelijk ingestort, waarbij 6 arbeiders het leven verloren. Het Volk hevat een door den heer J. H. Schaper onderteekeud hoofdartikel, waarin deze waarschuwt tegen de herhaling van de oude fouthet wekken van de ver wachting dat de revolutie die desocialis tische maatschappij zal brengen, aanstaan de is. Deze spoedige verwachting en het naieve ongeduld hebben, zegt schr., den ouden Soc.-Dem. Bond in 1894 vermoord Kom in het Noorden schrijft de heer S. en ge zult bemerken, dat in bloeiend-socia- listische dorpen de arbeiders, toen de verwachte revolutie niet kwam, in massa oveastaken naar Ordebonden en Patrimonium. Deze kloeke on ontwikkelde of half ontwikkelde mannen en vrouwen hadden hun leven wellicht overgehad in den ^eindstrijd", die spoedig moest komen; maar toen die wegbleef verloren ze den moed en ze richtten hvnne blikken op de kerk, die naast de bevoordeeling door de heeren nog althans een paradijs hiernamaals beloofde. Anderen vervielen in doffe onverschilligheid. De heer S. meent dat de partij weer in de oude fout vervalt. Ten bewijze haalt de schr. aan de jongste Kerstrede van mr. Troelstra, diens rede en de toespraak vat' den heer Van der Goes in de vergadering op 22 Jan. en de brochure van den heef

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2