Openbare Verkoopinyen. Afloop Verkoopingen enz. li e r k ii i e u w s. Ingezonden Stukken F o s t e r ij e 11. Marktberichten, Sprokkelingen uit de historie. Aan het door den secretaris, den heer H. J. ïan Lis, uitgebracht jaarverslag is het volgende ontleend. Op verzoek van eenige ouders werd door het bestuur besloten de Zaterdag middag vrij te geven in navolging van alle andere Ambachtsscholen. Voor de vacature van den heer K. P. Bosch, on derwijzer in het smeden en vakteekenen, reeds naar Apeldoorn vertrokken, zijn bereids sollicitanten opgeroepen. Het on derwijzend personeel verdient een woord van lof voor de bekende toewijding. Op 1 Jan. '05 waren er 67 leerlingen, nl. 37 voor het timmeren, 23 voor het smeden en 7 voor het schilderen. Van de leer lingen, die het diploma verwierven, moest 1 zijn militieplichten vervullen, terwijl er 1 kwam te overlijden de overigen von den een goeden werkkring en enkele slaagden zeer goed. 25 nieuwe leerlingen kwamen ter school, enkele mutaties komen nog voor, zoodat op het einde van De cember 11. 65 leerlingen aanwezig waren, 42 in het timmeren, 16 in bet smeden en 7 in het schilderen. Op 1 Jan. '06 be droeg het ledental der Vereeniging 104, dat der begunstigers 21. Het voorgaande jaar waren de cijfers 109 en 26. Door sterfgeval en vertrek ontstond de vermindering. De verschil lende subsidies en bijdragen van corpo ration bleven zonder verandering. De Provinciale Staten wijzigden voor 1906 de vaste subsidie van f1600 in f25 per leerling met een maximum van f1600. De jaarwedden der onderwijzers Hijma en Palsenbarg werden ieder met 1 50 ver hoogd. In het bestuur kwam geen ver andering. Het verslag eindigt met het beleefd verzoek dat ieder meewerke tot uitbreiding van het ledental tot instand- honding van deze hoogst nuttige instelling. De heeren O. O. Coomans en A. F. W. de Valk werden door de vergadering met bijna algemeene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. J. Ramondt, die naar elders vertrekt, met algemeene stemmen in het bestuur werd gekozen de heer D. D. van den Bout, wethouder, die zich de benoeming liet welgevallen. De voorzitter bracht hulde aan den heer Ra- mondt die tal van jaren het belang der school behartigde, en wenschte deze nóg vele jaren in zijne nieuwe woonplaats een aangename rust toe. Abusievelijk gister blijven liggen. Red. Goes. Woensdag werd de in dezen winter alhier gehouden cursus van het voorbereidend militair onderricht beëin digd met een wedstrijd in het schieten. De zilveren medaille, geschonken door den heer burgemeester van Goes, werd behaald door J. de Gelleke, voor de meeste rozen. Verder werden door de deelnemers, allen van de eerste cursus, als volgt prijzen behaaldHootsmans met 56, J. de Gelleke met 55, J. Ortelee met 53, Verhagen met 52, Duyvewaardt met 52, de Jonge v. Zwijnsbergen met 50, de Graaf met 50, v. d. Heijden met 49, W. de Jonge met 48, Verwer met 48, Jeronimus met 48, v. d. Burgt met 45, Harmsen met 44, v. d. Does met 33 en v. d. Elshout met 31 punten. Goes. Woensdagavond had in café Boudeling de algemeene jaarvergadering plaats van de „VereenigiDg Handelsbelan gen", welke slechts schaarsch bezocht was. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging thans 41 leden telt. Besloten werd o. m. bij genoegzame deel neming een cursus te houden in het boek houden, hetwelk in vele bedrijven nog veel te wenschen overlaat. De heeren F. Q. C. den Hollander en L. Franken, die aan de beurt van aftreden waren, werden met algemeene stemmen herkozen. Goes. In on3 raadsverslag van gister staat dat onder de tegenstemmers van het voorstel B. en W. tot wijziging van het reglement van orde behoorde dhr. Pilaar, dit moet zijn (Fransen v. d.) Putte. Het was een over 't hoofd geziene zetfout. Krabbendijke. In de Woensdag ge houden gemeenteraadsvergadering onder voorzitterschap van dhr. burgemeester waren tegenwoordig 6 leden afwezig dhr. v. Nieuwenhuize. Na het lezen der no tulen, en het mededeelen van eenige in gekomen stukken, ging de vergadering over in een met gesloten deuren lot be handeling van het kohier van den hoof- delijken omslag. Afgevoerd werd uit de lste klasse: Wed. Lutijn door dienstplicht van haar zoon en M. Vos en P. Wis- kerke, wegens vertrekvan de 2de naar de lste klasse, wed. van Luik van de 4de naar de 3de klasse, mej. D. C. W. Arentz en W. Verlareen van de 29e naar de 34e klasse, J. A. Krijger. Daar de verordening op het heffen van hoofd, omslag niet toelaat om het maximum van f 4500 te overschrijden en Gedep. Staten wel willen adviseeren een buitengewoon subsidie van f 1300 (inplaats van hel ge- v raagde 11350) toe te staan, mits het percentage van het belastbaar inkomen niet wordt verlaagd, en thans dit maxi mum overschreden was, werd besloten de verordening alzoo te wijzigen dat het maximum f 5000 bedraagt. Daarna werd na rondvraag de vergadering gesloten. Zondagvoormiddag onder de gods dienstoefening in de Aug. Kerkte Dord recht, gevoelde zich een 65-jarige juffrouw plotseling onwel. Zij verliet de 'kerk en- •i'r-l naar de kerkekamer, waar onmiddelijk geneeskundige hulp werd gehaald. Isog vóór deze aanwezig was was de juffrouw reeds overleden. De geneesheer constateerde bloeduitstorting in de hersenen. Te Bussem had een heer het ongeluk van het dak zijner villa te vallen, toen hij ging kijken naar de werkzaamheden, die daar door een lood gieter werden verricht. Zwaar gekwetst werd hij opgenomen. Hij overleed aan de gevolgen van zijn val. Men schrijft aan Het Volk uit Den HelderIn de gisteren door de afdeeling Helder van den Matrozenbond gehouden huishoudelijke vergadering, waarop o.a. ook de pas thuisgevaren leden der afd. „Holland" aanwezig waren, werden de kleeren van den onlangs ontslagen hoofd bestuurder R. Stoffer verkocht. Het kleine en vrijwel waardelooze hoopje bracht pl.m. f 78 op. Een baadje werd tot zevenmaal toe verbocht en bracht f42 op, een klosje garen f 8,25. Beter laat dan nooit. In de vorige week is door iemand te Voorburg f 25 geschonken aan de beambten der IJsel- stoomtram aldaar, die den 6en April 1903 niet hebben gestaakt. Bij kon. besluit is het gereformeerd gymnasium te Kampen, verbonden aan de Theologische School van „degereformeerde kerken in Nederland" met ingang van 1 Maart 1906 voor een tijdperk van zes jaar aangewezen als bevoegd om, met in acht neming der desbetreffende wettelijke voor schriften, aan zijn leerlingen, diehetonder- wijs tot aan het einde hebben bijgewoond, een getuigschrift van bekwaamheid tot universitaire studiën af te geven, dat met. het getuigschrift, in artikel 11 der Hooger- onderwijswet vermeld, wordtgelijkgesteld. De Arnh. Crt. meldtNaar aanlei ding van het bericht, dat te Weerdinge (Dr.) een schaapherder zijn 50-jarig jubi leum vierde op eene eigenaardige en boven dien voor hem zeer aangename wijze, een bewijs, dat men ook in de eenvoudigste betrekking geacht kan zijn, schrijft een Arnhemmer ons, dat hij ongeveer twintig jaren geleden, op het kerkhof te Garderen, op het graf van een schaapherder een grooten steen vond met het volgend op schrift „Hier rust Klaas van Essen, geboren 25 Februarij 1783, overleden 16 Januarij 1867, in leven Schaapherder aan het Uddelermeer. De dankbare Prinsen uit het Huis van Oranje, Z. M. Koning Willem III en Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden". Men meldt uit Rotterdam aan de N. Ct.De (lib.) kies vereeniging „Vooruit gang" heeft tot candidaat Voor den ge meenteraad voor district V, vacature Van den Bergh, gesteld den heer W. H. van Oordt H.W.Az., oud-lid. In de vergadering werden inlichtingen gevraagd omtrent de politieke gevoelens van den candidaat, daar men meende te weten dat de heer Van Oordt christelijk-historisch was. Uit de mededeelingen bleek, dat de candidaat bij geen enkele politieke of kerkelijke partij was aangesloten, doch hij het dichtst staat bij de Manifest-liberalen en dat hij een tegenstander is van de Onderwijswet- Kuyper. Het gevaar voor een staking der steen- kolemverkers in de Ver.-Staten. President Roosevelt heeft aan den pre sident van den mijn werkers-vak bond Mit chell, geschreven, dat een staking der mijnwerkers zooals die wordt aange kondigd de vrede en welvaart in den lande ernstig zou in gevaar brengen. Mede als gevolg dezen brief zal 15 Maart a. s een nieuwe groote mijnwerkers-vergade' ring bijeenkomen om de quaestie nogmaals te bespreken. In het departement der Haute Loire is het bij de inventarisatie van een kerkje bij Sangues leelijk toegegaan. De gen darmes werden omsingeld en geslagen en een wachtmeester en een beambte werden zwaar gewond. Ten slotte moesten de gen darmes hun revolvers gebruiken, waar door 15 personen werden gewond, waar onder twee doodelijk. Vasten-avondGisteren zijn te Parijs in den loop van dag en avond niet minder dan 800 al te vroolijke carnavalsgasten opgepakt, zoodat alle politieposten meer dan vol waren. Alleen zij, bij wie zakken met peper of verboden wapenen werden ontdekt, zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Inenting tegen de tuberculose. Prof. Bebring heeft weer eenige nadere mede deelingen gedaan omtrent de door hem ontdekte inentingsstof tegen de tuberculose. Hij noemt die tuberculose en beweert dat als kinderen daarmee ingeënt worden, zij alleen de immuniseerende werking van de daarin vervatte bacil ondervinden en niet de doodende werking, daar in de nieuwe stof de bacil wel voorkomt, maar niet in levenden toestand. Vijftien vrouwen en jongemeisjes te Odessa hebben op een publiek plein een dracht zweepslagen gekregen, omdat zij aan de jongste stakingsonlusten hadden deelgenomen. Een stortvloed heeft het dorp Maha- nore, op het eiland Madagascar, verwoest in den nacht van den 21sten op den 22sten Februari. Het aantal slachtoffers is on telbaar. Duitsche agenten doen in Bretagne belangrijke aankoopen van paarden, die zoo spoedig mogelijk naar Duitschland moeten worden vervoerd. Op de werf van de Thames Ship building and Engineering Company te Canning Town is een nieuwe kolenlichter beproefd ten aanschouwe van een menigte belangstellenden, onder wie de Duitsche marine-attaché. Deze lichter kan met zijn twee elevators in een uur tijds tweehon derd ton steenkool in zakken overladen, zonder dat er een kolenschop bij te pas komt. Een oorlogsschip kan op die wijze zeer snel zijn kolen voorraad vernieuwen. Er is reeds zoo'n lichter aan de Engelsche admiraliteit geleverd. Vrouwelijke en mannelijke Russi sche studenten lijden honger in Parij3. Ongeveer 1500 zwerven in het Quartier Latin de studentenwijk sommigen trachten te leven van 3 francs in de week. Uit België. Tengevolge van hevige regens is de Sambre buiten hare oevers getreden en heeft vooral in de buurt van Charleroi ontzettende verwoestingen aan gericht. Chatelet stootte de „Mousset", losgeslagen van haar aanlegplaats, tegen een ander vaartuig. De kapitein van dat schip trachtte zich met zijn vrouw en negen kinderen in een sloep te redden. Maar het roer brak en vijf kinderen werden overboord geslagen. Zij zijn reddeloos omgekomen. Zelfs hun lijkjes heeft men nog niet kunnen vinden. Van de Fransche grens tot Namur zijn 25 booten gezonken. Te Chatalet staan het station en de lijnen naar Namur en Charleroi onder water. Te Charleroi staat 't tramverkeer stil. De gasfabriek staat onder water, de stad is in duisternis gehuld. De gansche streek is overstroomd. En van bijna alle plaatsen aan de Sambre komen berichten van enorme schade. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aartswoud W. v. Griet- huijsen, O. I. pred. te Breda. Aangenomen naar Leur door F. van Walsem, cand. te 's-Gravendeelnaar Rijnsaterwoude door L. J. Wesseldijk te Schraard. Bedankt voor Simonshaven door J. W. Tonsbeek, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Maasdijk A. Schippers, cand. te Middelburg. De bevestiging van ds. v. Loon te Koudekerke op 1 April zal D. V. plaats hebben door zijn zwager ds. J. E. Goud appel, van Dieren. (St.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). M. d. Vergun me, naar aanleiding van het gesprokene in de Raadsvergadering van Dinsdag 1.1. meer bepaaldelijk wat be treft den plaats gehad hebbenden brand eenige ruimte in uw blad. Bij lezing van het gesprokene, heb ik bewonderd de ge vatheid, waarmee het waarn. Hoofd der politie en idem Brandweer de beantwoor ding van gestelde vragen heeft ontweken en zich in een waas van autoriteit heeft weten te hullen Lieb Vaterland, magst rtihig sein Op de vraag toch van dhr. Temperman door wie de redding (sic) van de inboedel van ds. Roelofsen gelast was, had het antwoord behoorlijk gegeven moeten worden door de Politie en zeker is, volgens Art. 40 der Verord. op het Brand wezen de redding (3) enz. voortge zet onder nauwlettend toezicht van het waarn. Hoofd. Buren van branden.de perceelen de Hemel beware U voor zulke redders en zoo'n toezicht. Zeker door de drukke bemoeiing daar mee is het Z.Ed. aandacht ten eenenmale ontgaan dat door de vrijwel werkelooze en toch beschikbare Rijkspolitie zeer gemak kelijk de Kleine Kade vanaf de Brug tot bij dhr. Verhoeven ware af te zetten ge weest met de beste wil kan ik slechts twee toegangen tot de Kleine Kade vinden en is art. 33 van voorgen. verord. ten zeerste de aandacht van het waarn. hoofd aanbe volen. Misschien ware het ook niet ongewenscht dat door één of andere uniform, door den raad vast te stellen, genoemd waarn. hoofd kenbaar kon zijn nu ging Z.Ed. wel wat in de massa verloren. Mogelijk kon ook de stadsomroeper eiken morgen wel bekend maken, wie of dien dag als hoofd of waarn. hoofd optreden zal! dan weet men dadelijk tot wien zich te wenden. Dat er verwarring heerschte valt vol strekt niet te ontkennen maar aan wie de schuld Als daar, bijna gelijk met het luiden der groote klok een spuit aangevoerd wordt door een 6-tal manschappen en uit de ver warde menigte, die de Kleine Kade tot proppens toe vulden, tal van vaardige handen zich er bijna meester van maken, dan is het niet te verwonderen, dat alles verkeerd gaat en het materieel op alles be halve oordeelkundige wijze behandeld wordt. Als oud-gast trof me ook die waterver- spillende en niet aangesloten slang en wat bleek nu Dat men 2 slangen op één spuit had aangeschroefd (zooals de con structie toelaat) maar die ééne slang te moeilijk te verbinden was, waarom men dus maar met 1 pijp doorwerkte, en zich liever wat water verlies getroostte, dan tijd verlies om dio slang af te koppelen. Dat den betrokken brandmeester daar over in hel publiek een minder kiesche aanmerking werd toegevoegd door een hooggeplaatst gemeente-ambtenaar getuigt van zeer oppervlakkig oordeel cn weinig tact. Zie, Mijnh. de *Red., ik dacht zoo't een en ander eens te moeten zeggen, want 't gaat niet aan «We schuld op de Brandweer te werpen, die zeker gaarne zal willen erkennen ook wel in 't een of ander te kort gekomen te zijn. Met belangstelling zien we de voorstel len van B. en W. te gemoet en hopen spoedig gerust te kunnen zijn bij dag en bij nacht en hopen maar dat, bij onverhoopte brand een degelijk hoofd der Politie en der Brand weer die maatregelen zal weten te nemen aan de hand der des betreffende verordeningen en instructie'», dat een Jan-boel bij blusschen en redden voorkomen wordt. Dankend voor de plaatsing, Een Oud-Spuitgast. Zaterdag 3 Maart. Tlioleu, toewijzing bij Moelkerdoor not. v. Seters 11 uur bouw- en weiland. LAATSTE BERICHTEN. Goes. Donderdag 8 Maart spreekt in de sociëteit voor de Vereeniging voor Alge meene Wetenschappelijke Belangen de heer prof. dr. G. W. Kernkamp over „Otto von Bismarck". Hansweert. Het met steenkolen ge laden sleepschip „Jeanette" schipper De Bot, komende van Pruisen en bestemd naar België is alhier in de sluis lek ge- stooten. Pompers zijn aan boord. lerseke. Woensdagavond werd in school I alhier de laatste les gegeven aan de landbouwleerlingen bij welke gelegen heid de einddiploma's werden uitgereikt. De heer Ossewaarde, onderwijzer alhier, sprak over plantenfamiliën en samenstel ling van sommige gewassen. Dan besprak de heer Oom, medeonderwijzer alhier, zijn onderwerp, dat handelde over voeding en spijsvertering van menschen en dieren terwijl hij ook besprak onderaardsche nuttige insecten en schadelijke dieren. De landbouwonderwijzer v. d. Graaf, van 's-Heer Hendrikskinderen, nam tot onder werp Bemesting en Bemestingleer en Melkonderzoek. Ten slotte nam de heer Kakebeeke van Goes het woord en wees den leerlingen op de noodzakelijkheid om hun lessen voort te zetten en dankt de onderwijzers en de commissie alsmede het Gemeente bestuur, voor de medewerking in dezen verleend. Daarna werd aan de leerlingen M. Nieuwenhuize, M. Mol, Jac. Sonke, L. v. Oeveren, Jac. de Koeijer en J. W. v. Oeveren het einddiploma uitgereikt. De leerling M. Nieuwenhuize sprak een woord van dank aan de leeraars en over handigde aan den heer v. d. Graaf een zeer mooi bronzen inktstel. Middelburg. Heden werd aan het gebouw van het Provinciaal bestuur aan besteed het maken van een wachthuis op den heuvel aan den Camperlandschen veerdam. Raming f735. Inschrijvers: A. Bakker, Camperland, f 925 L. C. Maas, Wissenkerke f 900 H. J. Hubregtse, id., f875; G. van Riet, Goes, f824; H. J. Keulemans, Middelburg, f 800; A. van Hee, Camperland f 787 en W. Dekker, Veere, f744. BURGERLIJKE STAND. Van 2428 Feb. VLISSINGEN. Bevallen: N. van der Graaf geb. Brasser, z.C. M. Gadeijne geb. Desmit, d. Overleden: F. M. J. Louws, man van A. S. van Meeren, 33 j.S. F. Bockstael, wed. van P. B. van Pamelen, 77 j.J. H. Hoek, d. 4 m.W. J. Zwaaf, wed. van J. de Vuijst, 49 j. J. P. de Nooijer, d. 11 m. Over de maand Februari. OVEZAND. Geboren: 12, Adriana, d. v. Jacob Rentmeester en Clasina Jose- phina Adriaanse. Overleden: 7, Adriana de Jonge, 4 j. DRIEWEGEN. Geboren: 2, Jan, z. v. Willem de Bue en Neeltje Paauwe. NISSE. Geboren: 1, Jan Pieter Roeland, z. v. A; olphe Geill en Elizabeth Tak. Gehuwd: 21, Izaak Boone 24 j. jm. te Kruiningen en Neeltje Nieuwenhuijse, 25 j. jd. te Nisse. KAPELLE. Ondertrouwd: 2, en Getr. 16, Marinus Glas, 24 j. jm. en Jo hanna de Jonge, 26 j. jd.16, Hendrik Cornelis Noussen, 22 j. jm. en Cornelia Minnaar, 24 j. jd. Geboren: 3, Jeanne Marie, d. v. Walther Jacob van den Bosch en Anna Catharina Schutte; Maria Adriana, d. v. Marinus Verhulst en Tannetje West- strate 11, Adriaan, z. v. Marinus Evers- dijk en Francina de Dreu 14, Nicolaas Marinus, z. v. Leendert Jacobus de Pree en Tannetje van Liere13, Jacoba, d. v. Andries Baas en Janna Paasse 21, Janna, d. v. Marinus van Zweden en Johanna Christina Lindhout; 23, Jaco bus Pieter, z. v. Christoffel Adriaan Kor- stanje en Maria Margaretha Welleman. Overleden: 7, te Arnhem, Marinus Zeger, 27 j., ongeh., z. v. Adriaan Nijssen en Huigje Wisse; 8, Adriana, 2 j., d. v. Jacobus Walraven en Pieternella Meijaard17, Jannetje Louisse, 67 j., echtg. v. Daniël Cornelis Elsman -, 20, Jacobus Nout, 86 j., echtg. v. Dina Snoep, vroeger wednr. v, Pieternella Dronkers 19, Cornelis Slabbekoorn, 36 j„ echtg. v. Johanna van Koeveringe21, Janna, 1 d., d. v. Marinus van Zweden en Johanna Christina Lindhoud. Lijst van brieven en briefkaarten ver zonden aan onbekenden door het post kantoor te Goes over de 2e helft der maand Februari 1906. P. Boesmans, Attenhove,Wabeke, Texel, L. Hahn, Frankfurt a M. MIDDELBURG, 1 Maait 1906. Ter Graanmarkt van heden (Donderdag) was bij tamelijke aanvoer een goede vraag, tot nagenoeg onveranderde prjjzen. Men besteedde voorJarige Walch. tarwe f 0, f 0,nieuwe Walch. tarwe f6,75 4 f 0.90 Jarige Rogge f0, a 10,— Nieuwe Rogge f5.50 4 f5,75; Nieuwe Wintergorst f 0,— 4 f 0, Nieuwe Zomergerst f 5 i f 5,10; haver f 0, tuinboonen f 7.f 7.25 ronde bruineboo- nen f 10,75 f 11.lange dito f9,75 4 f 10.paardenboouen f7,75 a f8. witteboonen gelezen f 16.50 4 f 16,75 ongelezen f4 fgroene erwten f0, 4 f 0,nieuwe kroonerwten f8.75 a f9,25; koolzaad f 0,a f0.karwjj- zaad per 50 K.G. f—4 f Alles per H.L. Opgaaf v. d. mar Mutters, handelaren. Boter f0,60 4 f0,64 per kilo. Eieren f 3,50 per 100 stukB. Opgaat v. d. Zeeuwtche Landb. Maaieeh. Boter f 0,61 4 f 0,65 per '/s kilo. Eieren f 3,60 per 100 stuks. XXVI. De welbekende schrijver van de rubriek „onder de menschen" in de Nieuwe Rotterd. Courantheeft in een viertal artikelen het laven in de gevangenis naverteld, zooals hij het vernomen heeft uit den mond van een ontslagen gevangene, dien hij heeft geinterviewd, om op deze manier op de hoogte te komen van het gevangenis-leven. Levendig en lijngevoeld zijn aan het slot weergegeven de verschillende gewaar wordingen van den gevangene nadat de tijd van zijn ontslag aanbreekt. Van die donkere toekomst, die steeds nadeivkomt „als een bui van dreigende zwartigheid" wordt het volgende, droevig tafereel op gehangen „En hoe korter je de gevangene ver telt nu bij je ontslag komt, des te ge jaagder begin je weêr te practiseeren, des te minder kun je 's nachts slapen want als een droom van alle genietingen trekt de maatschappij langs je oogen, met alles en alles, wat 'n mensch maar gelukkig kan maken. En dan in eens komt je toekomst daartegen in opzetten als 'n bui van dreigende zwartigheid. Je bent immers boef niet waar En al zetten ze je kooi nu wel open, dan is't de wereld zelf weer, die je er buiten zal bannen, die je zal duwen en gooien en trappen om je uit de samenleving weg te houden, me jongen. Dat weet je vooruit, door je ervaring als recidivist en al de praatjes van je geestelijk en wereldseh bezoek nemen je overtuiging niet weg, dat ze je allemaal laten schieten, zoodra je echt vrij bent. Maar toch ben je mensch, en blijf je hopen op een wonder, waardoor je misschien nog 's keizer van Luilekkerland kunt worden. Je lapht er wel om, je weet met je verstand blik slagers goed, dat de gevangenispoórt voor de leus maar voor je opengezet wordt, en dat je er vanzelf weer inkruipt omdat je aan de wereld geen gaatje vindt, om er binnen te komen tot je dan eindelijk van zelf doet wat ze immers van je ver wachten en weer hier of daar wat weg- steelt, of er eens eentje oplicht, omdat je geen centen meer hebt en geen uitkomst Treurige toestanden voorwaar. Hoe gering is alzoo de kans, dat ontslagen gevangenen terecht te komen. Dat zit'emin verschil lende oorzaken en toestanden. Zoo ver telde de directeur van een doorgangshuis eens aan dezen journalist, dat van 75 der ©ppassendste, allergeschiktste, jongste en de meeste hoop gevende ontslagen gevan genen, die bij keuze daar waren toegelaten, in de eerste anderhalf jaar der exploitatie, reeds toen, niettegenstaande de ijverigste zorgen, niet minder dan 45, dus drie vijfde waren verloren gegaan. En dat in 18 maanden tijds.En hoe zal dan de verhouding wel zijn voor die gevangenen, die zoo uit de cel, met verslapte wilskracht en énergie, plotseling in het maatschappelijk leven komen en daar op eigen wieken moeten drijven, zonder middel van bestaan en daarenboven schier niets bezittende dan hun diploma van ontslagen gevangene. In het licht dezer mededeelingen komt ons de houdig en het gedrag van zekeren Jan Bartolomeus, in de dagen van olim uit het tuchthuis te Middelburg ontvlucht, zeer verklaarbaar voor. Een tiental maan den kon deze het slechts in de vrijheid uithouden, toen verlangde hij naar zijn gereserveerd plaatsje achter de tralies terug. Zijn verzoek aan vader en moeder" in het tuchthuis maakte hij op de volgende wijze bekend. „Mijnen gelieven vader ende moeder, ick laet u wete, als dat iok hier ben Jan Bartelo- meus, die hier is uitgebroken verleden jaer ende ick ben al le dagen siek ende ick en weet niet waer te blijven, ick wenschte als dat ick weder bij vader ende moeder was, ick sou dan vor mijn schuld wereken ende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 3