NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Ho, 124. 1906 Maandag 26 Februari 20e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Suitenlaedscb Overzleht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p'>25. Enkele nummers0,02r'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. F r a n k r ij k. Jaurès, de leider der sociaal-democraten, en vice-president der Kamer, lieeft het ministerie inlichtingen gevraagd omtrent den stand der quaestie met Marokko. Hij stoorde zich niet veel aan het sf, hem door de regeering toegeroepen. Ik zal er over spreken als ik wil, sprak hijgij, minister, kunt weigeren te antwoorden, dat is uw zaak maar na negen maanden stilzwijgen achten wij socialisten eenige uitleggingen noodzakelijk. Rouvier antwoordde, dat de instructiën aan de Fransche gevolmach tigden te Algeciras gegeven, overeenkomen met de verklaringen, die de regeering vóór het parlement heeft afgelegden hij voegde daarbij deze vraag aan Jaurès „Hebt gij uzelf niet gevraagd, of uw woorden niet aan den anderen kant der grens zouden worden gehoord, en of zij niet in staat zouden zijn, onze betrekkingen in gevaar te brengen Frankrijk wenscht den vrede maar op voorwaarde, dien, tegelijk met onze rechten te handhaven". De algemeene beraadslagingen werden hierop gesloten,en de ontwerpen op devoor- lcopige twaalfden aangenomen met 440 tegen 59 stemmen. Natuurlijk kwam hierop de dienstwei gering van eenige officieren bij het open breken van een kerkgebouw ter- sprake. Daar waren namelijk te Parijs in de St. Servan-kerk toen daar de boedelbeschrij ving zou plaats vinden, en de kerkdeur gesloten was, troepen ontboden. De aan voerder van het detachement en drie kapiteins weigerden, elk op zijn beurt het bevel te geven, geweld te gebruiken. Zij voerden aan, dat zulks in strijd zou zijn met hun geweten. Ten slotte stemde een luitenant er in toe, het bevel over te nemen, en liet hij de orders uitvoeren. De officieren, die geweigerd hadden werden in hechtenis gesteld. Tegen hen werd een militaire instructie geopend. Men was in de Kamer al ongerust of zij wel gestreng zouden vervolgd worden. „Gelukkig" stelde de minister hen gerust het militair strafrecht zal „onverbiddelijk" toegepast worden Daarop kon de Kamer gerust uiteengaan. O o s t e n r ij k. Minister Von Gautsch kan 't niet allen partyen naar den zin maken. Maar met zijn kiesrechtontwerp zal hij het toch een heel eind brengen. Bij de overlegging aan de Kamer van het ontwerp zeide hij dat in de toekomstige Kamer geen enkele nationaliteit de meerderheid zal hebben. Alle partijen moeten de staatkunde van het verbond voortzetten, teneinde de toe komst van Oostenrijk te beveiligen. De hervorming wordt niet ondernomen ten bate van eenige partij, zelfs niet der so cialistische. Gautsch verklaarde, dat hij de wapenen niet zal neerleggen zoolang de wettelijke middelen niet zullen zijn uitgeput en dat, zoo hij bezwijkt, zijn val niet den val der hervormingen zal medebrengen zijn woord werd begroet met langdurige toejuichingen, protesten van de Pangermanisten, dat zijn zij die nog vasthouden aan het denkbeeld van overwegenden stemmeninvloed voor het Diutsch element. Met de kiesrechtherziening toch gaat gepaard de reorganisatie van het Huis van Afgevaardigden, dat 455 leden zou moeten krijgen, onder wie 205 Duitschers, 230 Slaven 16 Italianen en 4 Roemenen! liet conflict met Servië is bijgelegd. Lnlganje heeft de wijzigingen in liet Ser- visch-Bulgaarsche tractaat welke door Oostenrijk worden ge wenscht goedgekeurd en de onderhandelingen tusschen Servië en Oostenrijk-Hongarije zullen worden hervat. Zwitserland. Hel werd meer dan tijd dat de Bonds raad maatregelen nam tegen den wassendèn gtroom van het anti-militairisme, Zwitserland is sinds onheugelijke tijden geweest de toevlucht voor politieke mis dadigers of revolutionairen wier vrijheid in eigen land gevaar liep. Zoo zijn er ook tal van anli-militairistén binnengeslopen. Om de propaganda dezer vaderlandloozen te breken is nu besloten dat alle buiten landers, die zieh aan anti-militairistische propaganda schuldig maken m. a. w. die aanzetten tot dienstweigering of tot wei gering van militaire gehoorzaamheid, onmiddellijk gearresteerd en buiten het Zwitsersche grondgebied gezet worden. De Bondsraad omschrijft in een bijgaand schrijven aan de kanton-regeeringen wat men onder anti-militairistische propaganda heeft te verstaan. Niet de theoretische discussie over de mogelijkheid of wensche- lijkheid der afschaffing van militaire in stellingen langs wettigen weg. Maar het aanzetten tot minachting van den militairen dienst, zooals die door de Grondwet is voorgeschrevenen hel aansporen tot weigering van gehoorzaamheid in gevallen van verschuldigden militairen dienstplicht. Eindelijk verzoekt de Bondsraad onmid dellijk het Bondsgerecht kennis te geven, wanneer in eenig kanton door buitenlan ders anti-militairische propaganda wordt gemaakt, of wanneer bekend mocht worden dat vreemdelingen daarvoor speciaal naar Zwitserland zullen komen. Japan. Rijstgèbrek in het Rijstland is een zware ramp. Zij staat gelijk met het breken van den staf des broods in het broodland, met het mislukken van den aardappeloogst in het aardappelland. Er heerscht in een deel van Japan wij wezen er reeds vroeger op dan ook hon gersnood en niet te beschrijven ellende. Dezer dagen werd in dit rijstland buiten- landsche rijst witte Rangoon-rijst ingevoerd en op de markt te Kobe ver- verhandeld. Het ernstigt was getroffen de Miagi-provincie, die 16 districten telt. Het ergst heerscht de nood in het distriet Koerihara. Men heeft daar, bij zorgvuldige waarneming, bevonden dat er 92756 men- schen noodlijdenden zijn, van wie 41541 op de grens van den hongerdood. In gewone jaren voert dit district een belangrijke hoeveelheid rijst uit, ditmaal was er niet alleen van export geen sprake, maar boven dien schoot de oogst geheel te kort voor de bevolkingzij bedroeg nog geen percent van het gemiddelde. Diep treurigis de toestand der bevolking. Het hulp-comité, dat te Sendai is opge richt vond in een dorp van 50 huizen 45 waarin de menschen nagenoeg niets be zaten. Paarden, werktuigen, beddegoed, ja kleeren alles wat eenige waarde had was verkocht. In een ander dorp van 5356 inwoners hadden 3736 lieden aan alles gebrek. In een derde vond men een vrouw die in 5 dagen geeuerlei voedsel had gehad. De ongelukkigen koken stroo en eikels als voedsel. De redactie van een der groote Japansche bladen ontving vier soorten van honger- voedsel zooals dit in het noorden van Japan gegeten wordt. Het eerste is een mengsel van mochi en gobo. Mochi wordt gemaakt van de armste soort van rijst en vormt een derde van het mengsel, gobo is een zwarte wortel, die alleen door de armsten wordt gegeten. Het zwarte mengsel is weerzin wekkend van reuk en smaak. Een ander grauw mengsel van mochi met dai/con-wor- tels en -bladen lijkt volgens de beschrij ving op den inhoud van een sinds lang niet ge bruikte koekepan. Men houdt het hart vast, indien dergelijk voedsel eens een epidemie veroorzaakte in deze dichtbevolkte, zwaar geteisterde plaatsen. Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Dinsdag a. te half 8 zijn aan de orde 1; Ingekomen stukken. 2. Wijziging vanh.it reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad. 3. Adres van het bestuur der afd. Goes van den Alg. Ned. Typografenbond inzake loontarief voor drukwerk ten dienste van de gemeente. 4. Rekening der fondsen van de voormalige gilden over 1905. 5. Gasfabriek. Winst- en verliesrekening over 1905. Verslag over 1905. Begrooting voor 1906. 6. Vaststel ling van het primitief kohier hondenbelasting voor het dienstjaar 1906. 7. Af- en overschrij ving van posten op de begrooting voor het dienstjaar 1905. 8 Wijziging gemeentebegroo- ting .voor het dienstjaar 1905. 9. Aanvragen tot afschrijving van plaatselijke belasting. 10. Benoeming onderwijzer bij het herhalingson- derwjs. 11. Idem van twee onderwijzers bij het O. L. onderwijs. 12. Adres van mej. C. G. Slothouwer, houdende verzoek om eervol ont slag als hoofd der Meisjesschool. 13. Adres van K. P. Bosch, houdende verzoek om eervol ontslag als assistent bij het onderwijs aan de avondschool voor ambachtslieden. 14. Wijzi- ging der verordening, regelende o. m. de sa larissen van het personeel bij het O. L. onder wijs. 15. Wijziging der verordening regelende het openbaar middelbaar onderwjs voorjongens. 16. Voorstel betreffende verpachting van grond aan de Westzijde der haven. l7. Adres van L. C. Boudeling te Goes, inzake het verkrijgen in erfpacht ol koop van gemeentegrond. 18. Reclame Hoofdei. Omslag, 2e suppl. kohier dienstjaar 1905. Vlissingen. Heden even na midder nacht ontstond door een tot nog toe onbe kende oorzaak een hevige brand bij den kleermaker, tevens winkelier in suiker werken enz. J. Prinse, in de St. Jacob- straat. De brand werd het eerst opgemerkt door kolendragers die naar buiten gingen om kolen te laden in de dag-mailboot. De bewoners: man, huid houdster en 4 kinderen werden spoedig uit hun diepen slaap gewekt en gelukkig nog bijtijds in hun nachtgewaad bij andere menschen onder dak gebracht. Zes brandspuiten waren spoedig op de plaats des onheils aanwezighet hand spuitje der politie gaf het eerst water. Dank zij mede de windstilte, konden de belendende gebouwen gespaard blijven doch het huis brandde geheel uit. Het was geassureerd. Heden morgen om 7 uur werd nog door éen spuit water in de smeulende massa geworpen. Op den 23 Febr. gehouden Bestuurs- verg. der Vereen. Walcheren onderatd. der afd. Zeeland der V. P. N. werden in overleg met het Bestuurder Veilingsvereen. en de afgev. der Maatschappij van Landb. en Veeteelt in Zeeland afd. Walcheren de voorwaarden besproken op welke wijze de leden der Vereen. Walcheren V. P. N. gratis hunne eieren, pluimvee en konijnen kunnen inzenden in het lokaal der Vei lingsvereen. en hoe men denkt te werken. Wat het stempelen der eieren betreft, zal worden gebruik gemaakt van het ge deponeerde handelsmerk der V. P. N., de commissie der eierenmijn zal een regl. hiervoor samenstellen. De commission bestaan voor de eieren- mijn uit de heeren Jan Polderdijk, C. Bgone en J. K. Mesu. Voor de pluimveemarklen de Heeren P. Maas, A. Meeuse en P. J. de Broekert. Voor de konijnenmarkten de Ileeren A. Buijs, H. W. Allaart èn M. de Broekert. Verder werd de firma K. Meertens Jr. te Middelburg geinaehtigd tot het in den handel brengen van het Walchersch och tendvoeder en zal dit onder controle der Vereeniging aan de leden tot zeer lagen prijs worden verkrijgbaar gesteld. Zie annonc,§ in dit blad. Waar dit ochtendvoeder met een kleine wijziging is samengesleld volgens recept van Dr. Nuijens en bevat alle ingrediën ten die in goed ochtendvoeder behooren te zijn, kan dit onder de beste voeders behooren genoemd te werden. Men weet nu wat men voedert cn is verzekerd van goede kwaliteiten. Het lid zijn dezer vereen, geeft dan ook direct een financieel oordeel. Aangemoedigd door het succes dat de heer II. Worst Jr. met zijne interessante lezingen heeft gehad, is hij op verzoek van het bestuur bereid ook te Vlissingen en Domburg zijn lezing te doen houden. Niet minder dan 95 leden zijn sindH 1 Jan. 190G tot de vereen, toegetreden, thans telt zij 312 leden en 2 donateurs. Voor de bibliotheek werden een 10-tal werken op pluimveegebied aangeschaft en zullen deze gratis voor de leden te lezen zijn. Hansweerd. Heden namiddag is met goed gevolg van de werf alhier te water gelaten het ijzeren sleepschip „Macte- Animo", gebouwd voor rekening van schippe H. van Wijck. Hansweerd. De werkman F., aan de werf alhier werkzaam, is in een ruim ge vallen en heeft zich vrij ernstig bezeerd aan rug en voet, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Stavenisse. In de Vrijdag gehouden vergadering van den dijkraad van den cal. Oud-Kempenshofstede-polder, werd het te heffen dijkgeschot dienst 1906 1907 vast gesteld op f 13442,535 en het bedrag der bijdragen van de aangrenzende polders Moggershil, Anna-Vosdijke en Breede Vliet, en het aangrenzende waterschap Stavenisse op een gezamenlijk bedrag van f 1617,995. De begrooting 1906/1907 werd vastgesteld in ontvangst op f 16352,53 en in uitgaaf op f 17762,105. Koudekerke. De afdeeling van Patri monium alhier, hield Vrijdagavond haar gewone maandelijksche ledenvergadering. Zij had het genoegen voor haar te zien optreden den WelEd. Heer G. J. de Vries van Breda, die zou spreken over „bezit". Op duidelijke wijze werd door den spreker uiteen gezet dat wat door arbeid verkregen wordt alleen bezit is, en in de tweede plaats dat de natuur alleen geeft aan den arbeid. Nog enkele vragen werden door denspr. beantwoord. De voorzitter dankte uit naam der afdeeling den spreker na dankgebed door dhr. De Vries en sluiting door den voorz. ging de vergadering uiteen. Heinkenszand. Vrijdag vergaderde in de openbare school de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier. Uit het jaar verslag bleek, dat het lededtal was toe genomen en nu 200 bedraagt, en dat de finantieele toestand der vereeniging gun stig is. Met goed vertrouwen wordt het nieuwe jaar ingegaan, daar de vereeni ging blijkt te voorzien in een behoefte. Verschillende verplegingsartikelen zul len zullen dit jaar nog worden aange schaft versterkende middelen zullen zoo noodig aan de leden worden uitgereikt en door het bestuur zal een onderzoek ingesteld worden naar de wenschelijkheid en de mogelijkheid van het verschaffen van goed drinkwater. Oud en Jong. 't Is erg natuurlijk, dat een vader en een zoon vaak van inzichten verschillen. Elke tijd heeft zijn eigenaardigheden en de jongeren leven in een anderen tijd dan de ouderen gedaan hebben. In dertig, veertig jaar worden op verschillend ge bied zooveel nieuwe dingen ontdekt en men leert de zaken zoo heel anders in zien, dat het geen wonder is, dat oud en jong vaak met elkander in botsing komen. Gelukkig de zoon, die het goede weet te ontdekken in de oude wetenschap, die de vader aanhangt en gelukkig de vader, die de nieuwigheden, welke de zoon thuis verkondigt, niet onvoorwaardelijk ver werpt. Daarvan zag ik onlangs een aar dig voorbeeld. Een jonge landbouwer had in een boekje over bemesting gelezen, hoe de Peru-Guano onder andere, hare krachtige werking dankt aan zekere Balc- terïèn (kleine diertjes), welke in de Peru- Guano even goed voorkomen als in den stalmest. Nu is de werking van bakteriën iets, waaraan sommige menschen niet zoo gemakkelijk gelooven en de vader wilde er dan ook niets van weten in 't eerst, want hij had ze nog nooit gezien, zei hij. Daar echter de vader bij ondervinding wist, dat de Peru-Guano op zijn land uit stekende diensten bewees en de jongen hem de zaak erg duidelijk maakte, lachte hij met de nieuwigheid van zijn zoon in het geheiel niet en zei op 't laatst„'t Kan best waar zijn, dit is in elk geval zeker, dat wij aan de Peru-Guano al menig goeden oogst te danken hebben". Staking van Dokwerkers. In het pak huis Gallus, van het purperhoedenveem te Amsterdam, gelegen aan de Groote Wit- tenburgerstraat, moest Maandag j.l. een schuit geraffineerde suiker worden opge slagen. Om dit werk, dat gewoonlijk door een ploeg van zeven volwassen mannen gedaan wordt, te doen verrichten, werden vijf losse mannen aangenomen en twee jongens aan hen toegevoegd. De vijf losse mannen weigerden echter met twee jon gens te werken. Zij eischten, dat zei en volwassen mannen aangenomen zouden worden, en toen deze eisch niet werd in gewilligd, legden zij het werk neer. Dit werd daarop door vaste werklieden ver richt. Thans wordt, naar Het Volk meldt, ook op het pand Prins van Vriesseveem ge staakt en in de pakhuizen ran het Ned. Veem in het oude dok. Op hetoogenblik is het aantal der bij het conflict betrok kenen tot 60 gestegen. Wessels, de secretaris van den Scheeps- en Bootwerkersbond, waarbij de dokwer- kersvereeniging is aangesloten, is uit Rot terdam overgekomen. Uitbreiding der beweging, zelfs tot de bootwerkers, behoort, volgens Het V., niet tot de onmogelijkheden. Het Volksdagblad deelt mede, dat gis teren alle stakers het volgend schrijven ontvingen Namens de Vereeniging van Werk gevers in het Veembedrijf te Am sterdam wordt u medegedeeld dat, indien gij morgenochtend bij Doksopening u niet aan biedt, en indien u arbeid mocht worden opge dragen alsdan dien arbeid niet geregeld voortzet en afmaakt, dat alsdan uw groen werkboekje onherroepelijk vervalt en uw plaats door een ander zal worden ingenomen. Eerst nadat gedurende zes weken van uw ernstig voornemen om uw plicht te vervullen zal zijn gebleken, kan uw boekje u weder ter hand worden gesteld, gedurende dien tijd zal u een »verklaring" worden afgegeven, die gij op aanbeveling van den patroon bij wien gij het werk hebt gestaakt, na hervatting der werk zaamheden, ten kantore der Vereeniging van werkgevers in h*t Veembe- d r ij f, O. Z. Achterburgwal 177 te Amsterdam kunt afhalen. Het bestuur der Ver. van Werkgevers i/h. V e e m b e d r ij f te Amsterdam. Te Ellezelles, bij Renesse, heeft de 99-jarige weduwe Kerkhove een kleinkind van haar klein-dochter geboren zien wor den dus een vertegenwoordiger van het vijfde geslacht. De oude vrouw is nog zoo flink alsof ze pas zestig was, en zij neemt bij hare klejjj-kinderen 't huishouden waar Een zeer bijzondere en een eenigszins komische zaak werd hedennamiddag in de vergadering van Ged. Staten van Gro ningen behandeld. De reclamant was de heer L. Boerma, te Zuidlaarderveen. De man woont in twee provinciën en in twee gemeenten. Bevindt hij zieh in zijn woon kamer, dan is hij in de gemeente Zuid- laren is hij in de schuur dan is hij in de gemeente Hoogezandhel huis staat op de grens. Maar de fiscus Boerma werd in den hoofd, omslag aangeslagen zoowel in de gem. Zuidlaren als in de gem. Hoogezand. Om nu in ééne gemeente te betalen, dat ging nog, maar in twee te zijn aangeslagen Neen. Dan moest het bestuur van Hoogezand (wellicht omdat aldaar de aanslag hooger is dan in Zuid laren) zijne biljetten maar intrekken. Alzoo de reclamant. Maar het gemeentebestuur van Hoogezand denkt er anders over. Bij monde van den burgemeester, den heer Van Royen, werd betoogd, dat de schuur in de gem. Hoogezand staat, dat het land bouwbedrijf, daar ook een gedeelte der landerijen in deze gemeente gelegen zijn, te Hoogezand wordt uitgeoefend, ja er is meeradressant had zelf verklaard, dat zijne kinderen geboren waren inde gemeente Hoogezand. (De reclamant Dat is maar een lolligie geweest).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1