Uit de Tweede Kamer. daukte voor zijne aangename en boeiende rede, waarna hij ook nog den wenseh uitsprak, dat de oogen van ons volk inogten geopend worden voor hun waarachtig geluk. Intusschen was nog gezongen Ps. 147 7 en tot slot het 5e vers van het Gebed des Heeren, waarna ds. Staal de vergaedring eindigde met dankzegging. Zierikzee. Door de Centrale Tentoon- stellingsvereeniging Landbouwbelang'' zijn gisteren bekroond voor Kortloof-Erwlen. Ie prijs J. W. Romeijn, Ouwerkerk, 2e Van den Bosch Co., Goes. Kroon-Erwten. Ie prijs Bosman <fc Van Goozen, Middelburg, 2e Van den Bosch Co., 3e W. F. K. Lenshoek, Kloetinge. Schokkers. Ie prijs Van den Bosch Co., 2e Bosman AVan Goozen, 3e J.W. Romeijn. Cheoaliergerst. Ie en 2e prijs Van den Bosch Co., 8e J. W. Romeijn. Zomergerst. Ie prijs Van den Bosch Co., 2e J. W. Romeijn. Probstei-Ifaver. Ie en 2e prijs Van den Bosch Co. Diverse JJaver. Ie en 2e prijs Van den Bosch Co., voor Jubilee-Haver, 3e J. W. Romeijn, voor Ligowo-Haver. Bruine Boonen. Ie en 2e prijs Van den Bosch Co., 3e J. Beije, Oosterland. Witte Boonen. Ie prijs J. W. Romeijn, 2e Van den Bosch Co. Diverse Boonen. Ie prijs J. W. Romeijn, voor Walcherse Paardeboonen, 2e Van den Bosch Co., voor Walchersche Paarde boonen. Poot-Aardappelen. Ie en 2e prijs S. J. de Rijke, Sirjansland. Prijs voor de beste inzending. Van den Bosch Co. Oud Vossemeer. In de Woensdag gehouden raadsvergadering is besloten de jaarwedde van den onderwijzer met ver plichte hoofdakte, die tot heden was ge regeld volgens het minimum der wet, met f 50 boven dat bedrag te verhoogen in tusschen is vrijstelling verkregen van de volgens de wet verplichte benoeming tot 1 April a.s. In deze zitting werd tevens de verordening, regelende de jaarwedden van de onderwijzers, gewijzigd, in ver band met het besluit in de vergadering van 19 Dec. 1.1. genomen, om aan de ge huwde onderwijzers, die deelnemen in het Weduwenfonds, 3 ten 100 toe te staan voor betaling van de bijdragen in dat fonds. Het technisch bureau „Zeeland" te Zierikzee werd tevens voor den tijd van 3 jaren opgedragen het toezicht op de uitvoering der woningverordeningen in deze gemeente. (M. C.) Middelburg. Gedeputeerde Staten be noemde L. J. van der Weel tot bode bij de prov. griffie met 1 Maart a.s. Middelburg. De sergeant J. Verhage van de 3e comp. 2e bat. 3e reg. inf. al hier. wordt op 1 Maart a. s. aangesteld als sergeant-onderwijzer bij den staf van dat bataljon. Heinkenszand. Bij de wed. Knuit zijn vier koeien, die lijdende zijn aan tuberculose, tegen vergoeding onteigend, en naar Rotterdam ter onderzoek opge zonden, Nieuwdorp. Donderdagavond verga derde de Chr. Ger. Vrouwenvereeniging „Dorcas". Uit het verslag bleek dat 166 kleedingstukken waren vervaardigd, die uitgedeeld werden onder 36 huisgezinnen. Deze kleedingstukken zijn gemaakt door 18 leden, geldelijk gesteund door veel begunstigers. Op de feestvergaderiug waren ook tegenwoordig de begunstigers en de kerkeraad. De avond werd verder gezellig door gebracht met gezang en orgelspel. lerseke. Donderdagavond overkwam de jongeheer Klenke een ernstig onge luk. Met zijn fiets reed hij te Kapellein volle vaart tegen een met boomen geladen wagen, waardoor een stuk hout hem in de lies drong en daardoor een zeer leelijke wond maakte. Direct na zijne thuiskomst werd geneeskunkige hulp ingeroepen, die de wond dichtnaaide. Wolfaartsdijk. Donderdagavond hield de meisjesvereeniging Jisca" alhier hare gewone jaarvergadering in de Geref. Kerk. Ds. H. Elfers sprak een inleidend woord naar aanleiding van psalm 111. Uit het verslag van den secr. en penningm. bleek dat de vereen, sloot met een batig saldo van f 54,49. In het verslag d. v. penningm. werd o. in. medegedeeld, dat aan de com missie, voor de op te richten chr. school, overgedragen was een som van f 100. De feestavond werd verder genoeglijk door gebracht met het zingen van psalmen en het houden van voordrachten en samen spraken door de verschillende afgev. der Zustervereen. en leden der vereen. „Jisca" zelve. Even na middernacht werd de ver gadering op gebruikelijke wijze gesloten. 's Heerenhoek. Gisteren had alhier een droevig ongeval plaats, dat wonder boven wonder nog goed afgeloopen is. Toen de kleine Joh. Nagelkerke, alleen naar zijn hoepel ging visschen in de groote put op de weide van B. Werri, is hij daarbij in 't water gevallen. Wie beschrijft de ontsteltenis der moeder, toen zij, door het lang uitblijven argwaan kreeg, ging zoeken en aan voornoemden put het kind met het hoofd in het water zag staan. Onmiddellijk werden alle pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten op te wekken, wat na ver loop van een paar uren mocht gelukken. Dr. Van Iwaarden van 's-Heer Arends- kerke verleende de eerste geneeskundige hulp en constateerde dat de geweken kennis den volgenden morgen wel zou terugkeeren. Heden morgen om drie uur is het kind begonnen te spreken. Rilland. De Engelsche gezonken stoom boot is gebroken en daardoor totaal ver loren. Verschillende voorwerpen drijven, her- en derwaarts. Aan een der ingedijkte polders in het Kreekrak zijn reeds luiken opgevischt. Men schrijft ons uit Rilland-Bath De verkoopingen van kapitale boeren- inspannen komen in onze gemeente zelden voor vandaar, dat zoo iets dan ook vele toeschouwers lokt. Voeg daar bij ook nog de belangstelling uit de omliggende gemeenten, per spoor, doch tengevolge van het mooie weder vooral per fiets, dan volgt daaruit dat er gisteren op de koop dag bij J. Blok alhier een massa volks was. De verschillende te koop gepresen teerde landbouwgereedschappen werden tot matigen prijs verkocht, terwijl van het hoornvee en ook de paarden, varkens en kippen zeer goede prijs werd gemaakt. Behalve vijf ververschingskramen waren er tal van marskramers waarvan „Jaapie" zeer zeker de beste zaken heeft gemaakt, terwijl natuurlijk ook „het hoofd van Jut" niet ontbrak. Des avonds werd er in de herbergen gelegenheid gegeven voor muziek voor den dans, hoogstwaarschijnlijk omdat dit hier een oude gewoonte is. Vlissingen. Naar men verneemt zal de stoointramlijn Vlissingen-Domburg-Mid- delburg nog niet kunnen geopend worden niet 1 Maart a. s. er wordt nog steeds druk aan gewerkt, telkens komen hier nog groote schepen met grint aan om de lijn hier en daar nog te versterken. Vlissingen. Alhier is per spoor aan gekomen de eerste personen- of passagiers wagen voor de stoomtram „Walcheren". Het is een eerste en tweede klas wagon, het rijtuig is lichtbruin van kleur en he^jjt plaats voor 60 personen. Het gedeelte lijn Koudekerke-Domburg is geheel klaar inen is nu bezig met het gedeelte Koude- kerke-Middelburg. Men vermoedt dat met 1 April de lijn in exploitatie zal komen dan zal ook de Post tusschen Middelburg en Domburg 3 maal per dag met genoemde tram worden vervoerd v. v. O. en W. Souburg. Heden, Donder dagavond, hield de antir. kiesvereeniging hare gewone jaarvergadering die door den Voorzitter den heer A. van Veen op ge bruikelijke wijze werd geopend. Dhr. de Nood hield een referaat over de 10 op centen. Spreker toonde aan waarvan de 10 opct. worden geheven n. m. van de bedrijfs- en vermogensbelasting, en ten 2e waarom ze worden geheven u. m. om het tekort in de schatkist zooveel mogelijk te dekken, terwijl hij ten slotte de oor zaak aantoonde waardoor het steeds toe nemend tekort door ontstaat. Een en an der werd met veel aandacht aangehoord en gevolgd door eene geanimeerde wisse ling van gedachten. Aan de beurt van aftreding waren de heeren J. C. de Hamer en F. Huson, die beiden met algemeene stemmen werden herkozen en die benoeming bij vernieu wing weder aannamen. - Een voorstel van de heeren de Hamer en M. Dorleijn om dit jaar een spreker te laten optreden werd met het oog op de verkiezingen in 't volgende jaar verworpen. Door het bestuurslid M. Dorleijn werd t nog een hoofdstuk gelezen uit „antir. ook in uw huisgezin'' ook dit werd met veel aandacht aangehoord doch om het ver gevorderd uur moest besprekingachterwege blijven. Uit het verslag van den Penningm. bleek dat ontv. was f 153,25, uitg. f 168,U95, nadeelig saldo f 14,843. Niete meer aan de orde werd de verg. met dankgebed gesloten. - Onderkruiper. Uit Amsterdam meldt men aan de N. 11. O. Het geschil Hugenholtz-Wijn- koop heeft bewezen, dat men het er zelfs in den boezem der S. D. A. P. niet over eens is, hoe wijd de strekking van het scheldwoord „onderkruiper' genomen moet worden. Taalkundig is het begrip beperkt en vast omlijnd, maar de pracktijk der vakbeweging heeft het ge Wied, waarop zekere handelingen als „onderkruiperij" worden gebrandmerkt, zéér vergroot, zoo dat de grenzen voor de S. D. A. P.ers verloren zijn gegaan. In dezen stand van zaken is het interessant de meening te vernemen van een bekend sociaal-demo cratisch vakvereenigingsbestuurder als de heer Henri Polak, de voorzitter van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond. Zijne definitie is, kort saamgevat, als volgt „Een onderkruiper is iemand, die wil lens en wetens gaat werken daar waar op last der vakvereeniging niet gewerkt mag worden, of die willens en wetens werkt onder de door de vakvereeniging doorgevoerde of op andere dan door de vakvereeniging voorgeschreven arbeids voorwaarden, of die opzettelijk tijdèns een industrieel conflict handelingen pleegt, die de strategische positie der betrokken vak vereeniging in gevaar kunnen brengen." In eene plattelandsche gemeente in den omtrek van Den Bosch vervoegde zich dezer dagen ter secretarie een lid van den raad, die er over inzat dat de lichtingen zouden worden opgeroepen en op de vraag van den burgemeester„Wel, Tienuske, hoe kom de daaraan", antwoord de de vroede vader„Bè uindèt de Ja- panters al op de grenzen liggen(Nbr.J Een knaapje van zeven jaar te Swichem van de school komende, ge raakte onderweg te water en verdronk. Alle pogingen tot levensbehoud waren vruchteloos. Op de Noordzee bij Nieuwe- diep is een Urker botter, terwijl deze kor rende was, aangevaren door een Duitsch stoomschip. Met zulk een kracht werd de botter van voren ingeloopen, dat deze bijna omiddellijk zonk. De knecht Jelle Hak- voort, een 34-jarige man, gehuwd en vader van 5 kinderen kwam hierbij om het leven. De twee overige opvarenden werden gered. De echtelieden v. d. B., te Dreumel moesten gistermorgen van huis, om den treurigen plicht te volbreugeu, aan de mteder der vrouw de laatste eer te be wijzen. Daarom hadden zij hunne kinderen bij v. d. B.'s moeder gebracht, die zoo lang op de kleinen zou passen. Het vier jarig kleindochtertje wist aan de waak zaamheid van grootmoeder te ontsnappen, met 't treurig gevolg, dat het na eenig zoeken gevonden werdver dronken in de breede, diepe treksloot achter het huis. Eeu leerlooier te Til burg voor een paar weken bezig zijnde met de behandeling van natte huiden, had daarbij geen acht geslagen op een wondje aan de hand. Er ontstond hloed vergifti ging waaraan de man Woensdag overleed. Emigratie naar Canada. In aansluiting aan de mededeeling, voor komende in de Staatscourant van 8 Febr. j.l,, brengt de min. van buitenl. zaken ter kennis, dat de consul-generaal te Toronto als volgt bericht omtrent de vooruitzich ten van emigranten naar Canada „Hoewel men natuurlijk rekening moet houden met de individueele geschiktheid van hen die in Canada nieuwe vooruit zichten trachten te zoeken, zoo zou ik toch in het algemeen gesproken aarzelen om iemand zonder bijzondere capaciteiteu aan te raden hier te komen. De alge meene arbeidsmarkt is op dit oogenblik goed voorzien, zelfs in vele gevallen over voerd dit geldt zoowel voor hoofd- als voor handenarbeid. Er is geen vraag naar klerken of naai- personen die dergelijk werk verrichten. Iets anders is het echter, wanneer de immigrant zich met landbouw zou willen bezighouden. Er wordt van Staatswege grond in overvloed afgestaan, maar gewoonlijk ver van een spoorweg gelegen. Zij die zich in het noordelijk deel van de provincie Ontario vestigen, verkrijgen kosteloos boschland, dat zij zelf moeten kappen en ontginnen. Als de immigrant geen kapitaal bezit, zal hij 's winters in de houtkampen moeten wer ken en des zomers zijn land ontginnen, zoedat het eenige jaren hard werken zal kosten, vóór dat hij genoeg kan verdienen, om zich zelf en zijn familie te onder houden, zonder daarbij in de noodzake lijkheid te zijn '8 winters naar de kampen te gaan. In de meer welvarende gedeel ten van de provincie kan hij zich als boerenarbeider verhuren, voor een loon van 10 k 20 dollar per maand, benevens de kost, naar gelang van zijn geschikt heid voor den arbeid. Er is gewoonlijk veel vraag naar boe renarbeiders. In de prairieën in het N. W. behoeft niet gekapt te worden, maar ook hier zal gebrek aan kapitaal dengene, die er zich vestigt, eenige jaren ophouden. Er is waarschijnlijk thans geen land van Staatswege meer te verkrijgen, dat minder dan 50 mijl van een spoorweg is gelegen, maar de aanleg van spoorwegen maakt zeer snelle vorderingen. Het is mogelijk om land bij een spoor weg te koopen van 5 a 10 dollar per acre, de laatstgenoemde som word meestal gevraagd. Wanneer de immigrant zich verhuurt aan een boer, die eenige jaren in die streken gewoond heeft, kan hij een flink loon verdienen, van Staatswege een stuk land van 160 acres verkrijgen en nog tijd over hebben om den noodzakelijken huise- lijkeu arbeid te verrichten en binnen weinige jaren zal het land zijn eigendom zijn. Een groot aantal personen, dat nu goede boerderijen bezit, heeft deze methode toegepast". (SI. Crt.J Frans Rosier. Een onderzoek naar de wijze waarop Frans Rosier uit het krankzinnigengesticht te Medem- blik ontvlucht is, geeft een interessant kijkje op de verbazende handigheid, het sluwe overleg en de ongehoorde brutaliteit, waarmede deze beruchte „Haarlemsche Frans" is te werk gegaan. Reeds geruimen tijd men spreekt zells van twee jaar simuleerde Rosier in de gevangenis te Leeuwarden krankzinnigheid. Het voedsel dat men hem bracht, weigerde hij hardnekkig onder het uitroepen van: „Vergift! Vergift"! In October 1.1. is hij toen via Stavoren—Enk huizen naar het gesticht te Medemblik overge bracht. Sedert is hij ook hier, evenals te Leeuwarden, op kunstmatige wijze gevoed ge worden. Men diende hem, door inspuitingen in den mond bouillon en geklutste eieren toe. Ondanks deze voeding ging de verpleegde physiek achteruit, waardoor men genoodzaakt was hem naar de ziekenzaal over te brengen. Hiermede had, Rosier zijn doel bereikt, dat hij met voorbedachten rade zoo gehandeld heeft, schijnt vrij zeker te zijn en hier heeft hij de gunstige gelegenheid afgewacht, om te ontsnappen. Die gelegenheid werd hem in den nacht van Maandag op Dinsdag geboden. Hoe dit in zijn werk ging, wetd reeds gedeeltelijk meegedeeld. Dat Rosier zoo gemakkelijk uit het bovenraam op den beganen grond kon komen, wordt door de feiten verklaard. Aan het raam een tuimelraam was n.l. aan de binnenzijde een touw om het open en dicht te trekken, dit touw heeft de vluchteling naar buiten geworpen, waarna hij zich er langs naar beneden heeft gelaten, zoodat hij ongedeerd op den grond kwam. Hierop heeft hij de grenzenlooze brutaliteit gehad weer in het ge sticht dat hij zooeven ontvlucht was in te breken. Het gestolen pak, benevens het scheermes en het geld, waarvan we reeds gewag maakten, heelt hij nl. niet uit de badkamer ontvreemd. Toen hij eenmaal buiten was, heeft hij een ruit uit een der vensters losgemaakt. Dit kostte hem weiaig moeite, want de ruit was er pas ingezet. De nog versclie stopverf heeft Rosier met zijn nagels weggekrabd, waarna hij de ruit kon wegnemen. Door de aldus ontstane opening is hij daarop het gesticht weer binnengekomen, heeft de aan den bewaker toebeboorende klee- ren, het geld en het scheermes meegenomen en is er toen van doorgegaan Dat hij door de vier a vijf meter breede gracht is gezwom men, is niet zoo licht aan te nemen. Niet moeilijk zal het hem gevallen zijn over het eenige meiers liooge ijzeren hek te klimmen, dat daartoe steuusels genoeg aanbiedt Aan het politiepersoneel is bekend gemaakt, dat f 100 belooning zal worden toegekend voor de aanhouding van den ontvluchten Frans Rosier. Frans Rosier legde eens in de gevangenis een proeve van dichterlijk talent af. Hij schreef namelijk op den muur Hier temt men allerhande snaken, Maar Frans Rosier zal men niet tam kunnen [maken. De koe zotuier staart. Men meldt uit Ospel Bertus, een dikke veertiger, en sinds eenige jaren weduwnaar, was weder tot over de ooren verliefd geraakt. Een dezer morgens schoot Bertus zijn mooien blauwen kiel over zijn breede schouders nam den mooien mispelen stok in de hand en trok er op uit. Het jawoord zijner tweede vrouw en een nieuwe vaars waren hel doel van zijn uitstapje. Bertus had namelijk voor eenige dagen zijne vaars goed en wel verkocht en nu zou hij een andere koopen. Toevallig had de boer, bij wien het meisje woonde, eene vaars van zijn gading. De vaars werd door Bertus aan staande, naar hij hoopte althans van stal gebracht. Bertus geheel van streek, keek en luisterde alleen naar „Grietje". De koop was dan ook spoedig gesloten, 's Anderen daags ontving Bertus de vaars- en bemerkte nu, dat ze een zeer zichtbaar gebrek had ze had nl. bij ongeluk den staart verloren. Bertus stribbelde tegen, toen het op betalen aankwam. De ver- kooper meende evenwel, dat het gemis van een staart, geen koopvernietigend ge brek was en door Bertus wel zou opge merkt zijn, als de liefde hem niet zooveel parten had gespeeld. Bertus heeft ten slotte moeten betalen en het jawoord nog niet gekregen. „Dat zal me niet meer overkomen" zei Bertus, „nooit meer om twee dingen tegelijk". kerknieuws. Zestal te 's-Gravenhage dr. J. R. Cal- lenbaoh te Rotterdam, A. de Haan te Zwolle, C. J. v. Paassen te Haarlem, A. J. Rooseboom te Delft, A. J. Roosemeijer te Sluis en dr. A. J. de Sopper te Velzen. 's Heer Arendskerke. Benoemd tot ouderling in de plaats van dhr. C. Otte. die als zoodanig heeft bedankt, dhr. K. K. Geuze. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen naar Lisse door H. Frugte te Tenge. In de zitting van Donderdag nog altijd was de toestand van het spoorwegpersoneel aan de orde hebben verschillende leden elkander onder handen genomen, of meer parlementair, elkander „beantwoord". Deze beantwoording maakte dan ook het voor naamste programartikel uit. Voeg daarbij de „verdeeling van werkzaamheden" en niet het minst de behandeling van de Kolk man interpellatie over Minister Kraus, en ge hebt zoo goed als alles uit de zitting van Donderdag. Om met het eerste te beginnen, de zoogenaamde „beantwoording" der heeren onderling. Vooreerst dhr. Bos. In zijn antwoord aan de heeren Lohman en Talma verdedigt hij „vrije organisatie", en keurt hij ten hoogste af, de door beide heeren bepleite „groeps- vertegenwoordiging". Juist door die „vrije organisatie" zegt dhr. Bos, voorkomt men, wat dhr. Lohman verfoeit, dat het personeel zelf een macht verovert, die het anders niet krijgen kan. Of die „vakvereenigingen" dan zoo volmaakt zijn? Wel neen, maar „langs wegen van geleidelijkheid" zal men daardoor tot verbetering geraken. Dhr. Bos werpt de beschuldiging van zich af, als zou hij bedoeld hebben, dat het kabinet Kuyper de Kamer had misleid. Er is geen sprake van misleiding, wel van verkeerde leiding. Men heeft eenvoudig een verkeerden weg ingeslagen. Dat was nu die „booze daad", waarvan hij heeft gesproken, en waartegen dhr. Lohman is te velde getrokken. En die „booze daad" van toen kan nu onmogelijk meer ongedaan gemaakt worden. Dat is voorbij. Het is daarenboven genoeg bekend, hoe tijdens de beslissing over de stakings- wetten het land in rep en roer was gebracht, wat invloed uitoefende en uitoefenen moest op de beslissing, welke spreker niet in bescherming wil nemen. Nadat nog dhr. Bes opgemerkt had, dat dhr. Lohman in de middelen tot be strijding van het socialisme niet accoord gaat met dhr. Talma, daar de eerste alles daaromtrent verwacht van het „gezond verstand" en de laatste naar zijn zeggen alleen alles van het „geloof", verklaart hij, dat het antwpord van den Minister ook hem heeft teleurgesteld, daar er niet genoegzaam uit blijkt, dat Z.Exc. den toestand van het spoorwegpersoneel kent. En nu volgde de speech van dhr. Bor- gesius. De afgevaardigde van Enkhuizen trachtte zich sehooti te wassclien van een tweetal beschuldigingen. De eerste was, dat hij, zooals dhr. Talma had beweerd, het vorig ministerie iu zijn vroeger ter- melde speech had „verdacht gemaakt". En de tweede door dhr. Lohman hem naar het hoofd geslingerd, dat hij op alles behalve eerlijke wijze, eigenlijk „unfaire" wijze streed. Dit is nu wel zoo erg niet, als de beschuldiging van Talma, maar toch eerlijk gezegd, had hij van dhr. Lohman zoo iets niet verwacht. Immers, vroeger heeft de afgevaardigde van Goes erkend, hoe spreker steeds „eerlijk en on bevangen" voor zijn meening uitkwam en dan nu zoo'n afstraffing, en dat nog wel zonder hoegenaamd eenige aanleiding. Had hij nog, al was het maar een enkel woord, gesproken over de houding vau het mi- nisterie-Kuyper, ja danMaar nu 't Is dhr. Borgesius onbegrijpelijk, 't Is hem als een onverwachte koude water straal over den rug. En wat antwoordde de beschuldiger, dhr. Lohman, op deze openhartige verklaring? Wel eenvoudig dit. Gaarne wilde dhr. Lohman aanne men de goede trouw van dhr. Borgesius. Waarom ook niet? Maar toch wil hij even doen opmerken, hoe het niet waar is, dat dhr. Borgesius in 1903 voor de stakingswetten kon stom men, in de verwachting dat de bestuurs maatregel in 1905 te nemen een goed wer kende maatregel zou wezen. Neen, de voorwaarde was, dat er een maatregel van bestuur zou komen. En nu gaat het niet aan, in 1906 te zeggen, dat men vroeger in 1903 bedrogen is geworden, omdat de bestuursmaatregel niet goed is uitgevoerd of niet goed werkt. Overigens laat hij de beoordeeling van het geschil tusschen den afgevaardigde van Enkhuizen en hem over aan het pu bliek, dat de Handelingen leest. Ook dhr. v. d. Zwaag wordt nog even door dhr. Lohman faire genomen en wel over het hoogere gewicht van het staatsbelang tegenover het particulier belang. Het staatsbelang, waartoe ook behoort het be lang van het vervoer en het verkeer, mag niet ondergeschikt gemaakt worden aan het arbeidsbelang. En dit is juist gebleken de vrucht van de vakvereeniging tijdens de staking. Staatsexploitatie zou hier niet baten, omdat volgens de socialisten ook ambte naren in dienst van den staat mogen staken. Evenmin zou baten het redmiddel van „algemeen kiesrecht", door dhr. Troelstra aangegeven. Immers in landen, waar alge meen kiesrecht is, bestaat evenzeer de ver houding van arbeiders in staatsdienst tot de regeering. En voorts komt dhr. Lohman in zijn antwoord aan dhr. Schaper nog eenmaal terug op de groepsvertegenwoor- diging, wier werking eerst dient nagegaan te worden, voor zij afkeuring verdient. Ook Minister Kraus repliceerde. ZExc. was geen voorstander naar hij zeide, van veel beloven en weinig geven, gaf in uitzicht, zoo noodig, de bepalingen van Zondagsrust te zullen bevorderen. Voorts herhaalde hij de bezwaren, vroe ger reeds aangegeven, van de regeling van den diensttijd in een regeling van deu arbeidstijd en zegt, te zullen overwegen het instellen van een enqfiete naar den toestand van het trampersoneel. Voor verbetering van de positie van het per soneel indirect bij den spoorwegdienst verbonden, b. v. v. Gend Loos, zijn reeds maatregelen in overweging genomen. De beraadslaging wordt hierop gesloten en daarop wordt het gewijzigd wetsontwerp inzake de instelling van het negende de partement, ministerie van LandbouwHan del en Nijverheid, goedgekeurd. Ten slotte kwam de interpellatie-Kolk man inzake het veel besproken verlof aan Minister Kraus. Veel nieuws kon er na tuurlijk over de zaak zelve niet worden gezegd. Dhr. Kolkman voerde alles tegen het verleend ontslag aan, wat maar aan te voeren was. Een Minister der Kroon in vreemden dienst, nog wel loondienst, de politieke verantwoordelijkheid, en dat zoo'n lang afwezen, wat kon er niet ge- beureu, staking, mobilisatie enz. Eén reden kon er slechts zijn van verontschuldiging, n.l. dat 's lands belang eischte, dat juist dhr. Kraus en geen ander, Minister van Waterstaat moest worden. Doch die reden was er niet, tenminste niemand die ze aanvaardde. Zelfs de kabinetsformateur, dhr. Borgesius zweeg, zweeg altijd door, hoewel hij in meer dan een kritiek oogen blik èn door dhr. Kolkman en door dhr. Lohman tot spreken geprikkeld werd. De motie zou alzoo doorgaan. De Kamer zou als haar oordeel dienen uit te spreken, dat het verlof aan dhr. Kraus door geen enkel landsbelang was gerechtvaardigd. Nie mand der Kamerleden, die er blijkbaar aoders over dacht. Doch daar rezen de moeilijkheden, politieke moeilijkheden. Een votum van afkeuring werd er in ge lezen van de zijde der regeering. Zelfs werd er eeu kabinetsquaestie van gemaakt. Wat daarom te doen met de motie Men kon ze blijkbaar, nu de zaken zoo stonden, nóch verwerpen, noch aan nemen. En stemming was overbodig. De heer Kolkman kon zoo sprak dhr. Lohman in dezen de reddende engel zijn, door de motie in te trekken. En hoewel de Minister van Financien (dhr. De Meester) verklaarde dat de regeering zoowel verwerping als intrekking der motie als een votum van vertrouwen der Kamer beschouwde, en stemming verlangde, bijaldien de Kamer deze beschouwing niet deelt, blijft de stem ming (trouwens onnoodig) uit en neem dhr. Kolkman zijn motie op aandrang terug- Mijn doel is bereikt, de regeering is „zede lijk veroordeeld" zegt hij. Maar dat vag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2