NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 123. 1906, Zaterdag 24 Februari 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Biiteilaniscb OrerzieM. RÉCTLAM ES. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. «at# '23 Februari 1906. Dat men ook in zwakheid „groot" kan doen heeft het ministerie-De Meester gister bij de behandeling der motie-Kolk man in de Tweede Kamer getoond. Men kent de geschiedenis. In 't kabinet was ook de heer Kraus opgenomen, niettegenstaande deze nog een contract had met de regeering eener vreemde mogendheid, in wier dienst hij een belangrijk waterstaatswerk heeft uit te voeren. In verband daarmee werd dezen minister thans een vijfmaandsch verlof gegeven. Dit werd in de motie in strijd met 's lands belang geacht. De heeren Lohman en Heemskerk had den den heer Kolkman geadviseerd de motie in te trekken, zij was overbodig gebleken, dewijl toch niemand het in deze voor het kabinet had opgenomen. De heer Kolkman deed alzoo, het aan de regeering overlatende te beoordeelen of zij uit dezen strijd gesterkt was uit gekomen. En dit nu was het sein voor een kloeke daad, gelijk ook een zwak man die wel eens doen kan. Het kabinet verklaarde bij monde van den premier, dat het dit stilzwijgend votum van afkeuring van hetregeeringsbeleid niet kon aanvaarden. „Dan gaan wij liever heen". Het is goed afgeloopen maar wij zouden niet durven zeggen of de regeering door zoodanig hoog spel te spelen, hare positie wel versterkt heeft. Alles op één worp stellen, doet men toch maar één keer Altijd verondersteld dat diepe ernst de achtergrond er van is. Want wij kunnen de gedachte aan een weinigje comedie in deze zaak niet van ons zetten. Zie, toen in de Eerste Kamerwaar de meerderheid het geval-Kraus afkeurde, het lid 't Hooft het kabinet tot het uitlok keu van een votum van vertrouwen aan spoorde, en er een motie toe aan de hand deed, wees deze zelfde minister dit af, wijl hij het ondienstig en in strijd met de par lementaire gewoonten vond. En nu in de Tweede Kamer acht hij 't wel dienstig en niet tegen de parle mentaire gewoonte een dergelijk votum van vertrouwen uit te lokken. Zou dit, zoo vragen wij, ook kunnen zijn, omdat men in de Eerste Kamer rechts, en in de Tweede Kamer links de meer derheid heeft, en in dit geval tegenover de Eerste Kamer nieten tegenover de Tweede Kamer wèl „groot" gedaan kon worden Merken wij ten slotte nog op, dat het Kabinet zijne levensverlenging alweer te danken heeft aan de sociaal-democraten. Voor ons steekt hierin niets bijzonders. De sociaal-democraten behooren tot de anti-clericale concentratie waarop dit Ka binet heet te steunen. Maar toen bij de behandeling van het Drankwet-ontwerp 't vorige Kabinet aan de sociaal-democraten de afstemming van haar ongevallige amendementen aan den steun dezer heeren dankte, had men daar in vrijzinnige kringen nogal een groot woord over. Ook zij herinnerd dat aan de rechter zijde elf een gek cijfer leden ont braken. Waren die elf op hun post ge weest, de motie van vertrouwen ware verworpen geweest. Dit is misschien de eenige verklaring voor het schijnbaar roekeloos bedrijf van 't kabinet, welk bedrijf hierdoor tot een heel gewoon groot doen werd terugge bracht; immers de neuzen waren geteld. Waarbij ook niet vergeten mag worden dat aanneming der motie is gekocht met een concessie die de beteekenis er van zeer verkleinde. De sociaal-democraten stemden er slechts voor, nadat de voorsteller, de man van het „daar neemt hij zijn draai", nu zelf zijn draai nemende, aan dhr. Tak geantwoord had dat de motie niet anders beteekende dan uit te spreken dat de houding der Kamer tegen over deze regeering, hetzij van vertrouwen, hetzij van afwachten (gelijk de socialisten), hetzij van wantrouwen, had hij er bij kunnen zeggen door 't geval Kraus niet behoeft te veranderen. Een overwinning feitelijk een nederlaag gelijk. Het doet ons genoegen dat de geheele rechterzijde het votum van vertrouwen afwees, zij kon en mocht niet anders, en, ware de motie verworpen, dan had de regeering de gevolgen van haar eigen droeven overmoed behooren te dragen. Toch wordt de aanneming der motie- Lieftinck door ons niet betreurd, want droeve verwarring zou er het gevolg van geweest zijn met ten slotte de voortzetting- der liberale firma onder een ander etiket. De oplossing in 't Fransch-Duitsch ge schil te Algeeiras is nog niet gevonden. Verschillende mogendheden, ter conferen tie vertegenwoordigd, moeten den wensch hebben te kennen gegeven, om den Koning der Belgen te zien optreden tot het ver vullen van de taak van bemiddelaar. Aan geen beter dan aan dezen goed- moedigen bon vivant zou het scheidsgericht kunnen worden opgedragen. Gisteren is de quaestie der grondslagen waarop de Staatsbank van Marokko moet worden opgericht, ter tafel geweest, wat betreft de algemeene rechten van de Bank, de uitgifte van biljetten, haar beteekenis als financieel agentschap van den Staat en de kasoperatien. Wat betreft de bepalingen omtrent het onderhoud van de politie, onderzocht de Conferentie ook de voorwaarden, waarop de Bank de munt zou regelen en voor rekening van de Marrokkaansche regeering muntoperaties zou uitvoeren. De wijze van vorming van het kapitaal der Bank werd door de conferentie be ëindigd, terwijl de organisatie en admini stratie nog in onderzoek blijft. Wat echter meer belang inboezemt, is dit dat te Berlijn de toestand zeer donker wordt ingezien, al is de mogelijkheid op een vergelijk nog niet geheel uitgesloten. De opstand en overval in Noord-Nigeria wordt in Engelsche kringen, en terecht, een ramp genoemd. TJit nadere berichten uit Sokoto blijkt, dat de strijdmacht, welke de Britsche afdeeling overweldigde, was samengesteld uit een bende dweepzieke invallers, die uit' het noorden kwamen en Sokoto vermeesterden. Ook een Fransche militaire post werd vernietigd, waarbij vijf Fransche officieren werden gedood en twee gevangen genomen. Meer echter nog dan met de Niger-negers zal het liberale kabinet met de Rand- magnaten te stellen krijgen. Het is toch te Johannesburg een publiek geheim dat de mijn-directiën de gevolgen eener staking van den Chineezen-arbeid met opzet overdieven pessimistisch voor stellen. Door de beurs de z.g. Kaffer waarden te drukken, hopen zij op den duur hun wil te kunnen doordrijven. In de Johannesburgsche zakenwereld is het met dat al sober gesteld faillisse menten worden talrijker, en voor een groote krach schijnt te moeten worden gevreesd. Eigenaardig is dat de Engelsche groep, welke de invoering van Verantwoordelijk zelfbestuur voorstaal (dezelfde, die inzake het ondprwijs een compromis aanging met //Het Volk", te weten de echte Boeren, welker leider Botha is) heeft geweigerd om mee te doen aan het teekenen van een verzoekschrift aan den Koning, om te protesteeren tegen de intrekking der Milner-Lytlelton-Grondwet. De beweging onder de Zoeloes in Natal blijft een dreigend aanzien behouden. De Standard verneemt uit Durban dat te Alexandra ongeveer 1000 gewapende kaf fers hebben geweigerd, hutbelastingj te betalen. Naturellen, die tegen het gouvernement in verzet waren gekomen, zijn óf gevan gengenomen óf gesneuveld, en een der hoofdleiders van het verzet heeft zich onderworpen. Rusland ziet dagelijks nieuwe zorgen opkomen. Onder de lagere geestelijkheid in enkele deelen van Polen is een opmerkelijke be weging ontstaan. Als reactie tegen de levenswijze der hoogere geestelijkheid predikt zij armoede en een eenvoudige en vegetarische levenswijze. Deze priesters omstuwd door een fanatische menigte be stormen kerken en prediken de komst van den anti-Christ. De socialisten trachten van deze be weging gebruik te maken om het volk tegen de landheeren en de hoogere geeste lijkheid op te zetten. Men heeft troepen naar deze streken moeten zenden. China en AmerikaJapan en Korea blijven elkaar onvriendelijk aanzien, en met reden. China ziet in den toevoer van Ameri- kaansche goederen in zijn havens nadeel voor eigen industrieen heeft het lang niet voorzien op de uitbreiding der Ame- rikaansche vlootterwijl Korea bedreigd wordt met een Japansch invoerrecht, ge heel in strijd met de staatkunde der „open deur" (geen invoerrecht). Ten gevolge van dit laatste moet de Keizer van Korea al geweigerd hebben den Japanschen „resident" ten gehoore te ontvangen. Op het oogenblik is in Amerika de leider der 500000 mijnwerkers Mitchell de man op wien de belangstellende aan dacht van een groot deel der nieuwewereld, en zeker ook wel der oude, gericht is. Met 1 April zou een algemeene staking onder de steenkoolwerkers uitbreken, en die kan hij voorkomen. Dat ware wel te wenschen want die staking zou eon gebeurtenis van ongemeen noodlottige be teekenis kunnen worden. De beweging zal vermoedelijk omvatten, de mijnwerkers van het anthracietbekken in Pennsylvanië en de werkers in de velden van bitumineuze kool in het z.g. Centrale Westen van de Vereenigigde Staten. Op de Mijnwerkers- Conventie te Indianapolis werd aange drongen op een hoogen loonstandaard, welke eisch door de mijn-eigenaren werd afgeslagen. Ofschoon deze eisch alleen gesteld was aan de bezitters van de mijnen van bitumi neuze kool, hebben ook de anthraciet- werkers zich solidair verklaard. De toe stand wordt nog ernstiger, doordien de werknemers besloten zijn te staken indien niet al hun eischen (achturendag, erkenning vakbond, hoogere loonen) worden inge willigd. Men bereidt zich van beide kanten voor. Het is een feit van algemeene be kendheid, dat in de groote anthracietmijnen ontzaglijke voorraden zijn opgevoerd, en dat voor ongeveer een maand lang in voor raad ligt opgestapeld. Daarentegen in de streken van de bitu mineuze kool in het Cenlrale Westen was het, tengevolge van de voortdurende enorme vraag, niet mogelijk groote surplus- voorraden bijeen te brengen. Het eerste bericht omtrent een mogelijke staking op 1 April a. s. deed daar de prijzen dan ook onmiddelijk oploopen met 25 a 50 Amerikaansche centen per ton, terwijl er voor alle beschikbare voorraden gegadig den te over waren. Bitumineuze kool, hetzij als steenkool, hetzij als cokes, is de brandstof bij uit nemendheid voor de groot-industrie, en de Staten, die bij die brandstof direct geïnteresseerd zijn, vormen te zamen het hart van het fabrieksgebied der Yereenigde Statenhet zijn New-York, New-Jersey; Pennsylvanië, Ohio, Indiana en Illinois. Nu is op het oogenblik de industrie der V. St. in een zeldzamen bloei de groote fabrieken verklaren, dat zij aan de op drachten en aanvragen bijna niet kunnen voldoen, zóó zelfs, dat 1906 belooft het recordjaar te zullen worden op het gebied van industrieele bedrijvigheid. Men be grijpt dus wat het voor de Vereenigde Staten, ja voor de heele wereld, moet beteekenen, indien 1 April aanstaande een half millioen steenkolen werkers er het houweel bij neergooien. De groote ijzer- en staalfabrieken in de Vereenigde Staten, welke dag en nacht full speed werken, en de orders niet afkunnen, zouden waar schijnlijk binnen een maand tijds moeten sluiten, tenzij... de staking topzwaai bleek, en onder haar eigen gewicht ineen stortte. Maar de groot-industrie en het verkeer zouden zoo moordend zwaar worden ge troffen, dat men met een zware ramp zou te doen krijgen. Het is derhalve zeer te wenschen dat werkgevers en werkers 't voor 1 April eens worden. TE TI-IQLEN. Men heeft veel gesproken over het ge val onzer buren, mejuffrouw VERCAU- TEREN te Tholen. Het deed zich zoo kort in de nabijheid voor, dat wij denken dat het u belang zal inboezemen. Mejuffrouw C. Vercauteren. wonende C 237 bij de Gasfabriek te Tholen, meldt onsVoordat ik gebruik maakte van Foster's Rugpijn Nierenpillen heb ik gedurende drie maanden verschrikkelijk veel pijn geleden in het benedengedeelte van den rhg. Dit was zoo erg, dat ik mij haast niet meer bukken kon en wan neer ik voor een of ander huiselijke bezigheid in een gebukte houding moest zijn, was mijn lijden inderdaad ondrage lijk. Ik kon mij zelfs niet eens meer oprichten, wanneer ik op mijn stoel ge- zelen was. De urine was troebel en be vatte erg veel bezinksel, ik had ook veel hinder van opgezwollen voeten en enkels. Elk oogenblik kreeg ik duizelingen en schemeringen voor de oogen. Menigmaal bekwam ik opstijgingen van het bloed naar het hoofd en benauwdheden, welke door plotselinge rillingen werden gevolgd. Bij het minste wat ik deed, was ik erg vermoeid en steeds had ik te lijden van een loom, afgemat gevoelik begon mij erg zenuwachtig en ongerust te maken, want ik dacht dat zich nog meer com plicaties in deze ziekte zouden voordoen, welke misschien tot een noodlottig einde mochten voeren. Het was een zegen voor mij, dat ik uw weldoende pillen leerde kennen, want nadat ik één doosje hiervan ingenomen had, had er een groote verlichting in mij plaats. Ik gevoel mij nu veel sterker en opgewekter en van de vroegere pijn kan ik weinig of niets meer waarnemen. Uit dankbaarheid zal ik dan ook steeds gaarne de goede hoe danigheden van uw pillen kenbaar maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Zwelling der enkels, der voeten en der beenen en blazen onder de oogen (water zucht). Deze gevaarlijke kwaal dient te worden toegeschreven aan het overvloedig water afkomstig uit het bloed, dat door gedrongen is tot in het weefsel der huid en dat eigenlijk had moeten worden uit gedreven door de filtereering indien de nieren in goeden toestand geweest waren. Door een groot aantal dankbare mensclien werd ons medegedeeld, dat dergelijke gevallen volkomen genezen werden door Foster's Rugpijn-Nierenpillen. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geeft, dezelfde die mej. VERCAUTEREN gehad heeft. Ze zijn te Goes verkrijgbaar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één- of f 10 voor zes doozen, Goes. De heer H. .J. H. Hornix, land meter bij het kadaster alhier, is met in gang van 1 April e. k. als zoodanig tijdelijk overgeplaatst naar Middelburg. Goes. Met hartelijken dank ontvangen door de Wijkzuster een pak kleeren, een gift van f 2,50 en een gift van f 1, Vlissingen. Voor de electro-tinfabriek worden nog geregeld partijen blik-afval aangevoerd. Men is nu bijna gereed met de vernieuwing en verbetering van de fabriek en zullen dan binnenkort de werkzaam heden worden hervat. De ijzeren schoor steen is afgebroken en een nieuwe fabrieks schoorsteen gemetseld, waarop een blik semafleider is geplaatst. Stavenisse. Een span paarden van den landbouwer D. Rijk, geschrokken van de molenwieken, sloeg Donderdagmorgen op hol, tot in de Voorstraat de wagen tegen een boom sloeg en omver viel. De wakkere knecht D. M. slingerde tegen de steenen, maar hield toch de leidsels v ast en werd door de verder hollende dieren een eind weegs meegesleept, tot deze gegrepen werden. De knecht kwam er met eene hoofdwonde eu eene blessuur aan de hand af. Gelukkig waren de scholen even aan, anders waren de onge lukken waarschijnlijk niet te overzien geweest. Waarde. Woensdagavond vergaderde alhier het ziekenfonds, genaamd „Onder linge Hulp". Uit de verslagen van secre taris en penningmeester bleek, dat de Ver. zich in bloei mag verheugen. Het ledental was het afgeloopen jaar met 6 gestegen, waartegen 1 was vertrokken en 10 overleden. De Ver. telde 34 leden en 18 begunstigers. Bij Stemming werd M. Waterman met 22 van de 28 uitgebrachte stemmen herkozen. De finantieëele toe stand is van dien aard, dat er is ont vangen aan contributie der leden f 141, en van begnnstigers f 40,De uitkeering aan zieken bedroeg f 79,95, zoodat er een mooi saldo dit jaar overblijftwaarbij ge voegd de in kas zijnde gelden, met de opgebrachte rente, wordt alzoo een bedrag van f 681,40. Het bodeloon werd met f 2,50 per jaar verhoogd. Het inleggeld voor nieuwe leden, werd bepaald op 35 cent. Na nog eenige oogenblikken met elkander over zaken en werkingen, zijde lings betrekking hebbende op de Ver., gesproken te hebben werd deze genoeg lijke vergadering, met dank aan de leden voor de trouwe opkomst, door den voor zitter gesloten. Colijnsplaat. Donderdagavond hield ds. Staal alhier eene lezing in de Herv. kerk, voor de Chr. Werkliedenvereen. «Draagt elkanders lasten" en had gekozen als onderwerp de Chr. Werkliedenvereen. en het arbeiders-vraagstuk. Ds. Feijkes opende de vergadering met gebed en nadat gezongen was Ps. 119 1, leidde hij spr. met een kort woord in. Ds. Staal nam hierop het woord en besprak eerst den arbeider in 't algemeen en de sociale of maatschappelijke toestanden in het bizon der. Daarna gaf hij een duidelijke schets van de wanverhoudingen, die in onze dagen aan 't licht komen, de oorzaken daarvan en de middelen, die tot verbe tering aangeprezen en aangewend worden, en eindelijk hel middel, dat alleen in staat is, al het kromme weder recht te maken, n.l. de terugkeer \an ons volk tot God en zijn Woord, dat een richtsnoer is, niet alleen voor ons geestelijk, maar ook voor ons stoffelijk bestaan. Met en kele voorbeelden uit het dagelijksch leven, deed spreker zoo duidelijk zien, dat het verachten van God en zijne inzettingen, zoo ongemerkt voert tot het verachten van elkander en dat, waar wij elkanders leden moesten zijn en de een den ander niet kan missen. Het geheel was aangenaam en duidelijk verstaanbaar, zoodat ds. Feijkes, met recht als tolk van de vergadering, spreker

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1