Boereninspan Aanbestedingen. Openbare ïerkoopiipnT Dinsdag 20 Februari 1906, Hel WOON- en WINKELHUIS, HOËUÜKFAiiRlEIt, Walkerij en Ververij, Openbare Verkooping Trjjdag 23 Februari 1906, eenig HUISRAAD, Ingezonden Stukken. Twee drachtige Beiten en een Schaap TE KOOP VAAEZE 1ST, TE KOOP complete Machinerieën. zwart Merriepaard, oud 14 jaar, zwart Merrie- paard, oud 11 jaar, (veulendragend)blauw Merrie- paard, oud 4 jaar, (veulendragend), bruin Merriepaard, oud 5 jaar, (veulendragend)bruin Merrie paard, oud 15 jaar, bruin Ruin- paard, oud 8 jaar, vos Ruinpaard, oud 3 jaar, bruin Merriepaard, oud 2 jaar, zwart Ruinpaard, oud 2 jaar, zwart Merriepaard, oud 2 jaar, zwart Merriepaard, oud 1 jaar, vos Hengst, oud 1 jaar, 6 baatgevende Melk koeien, 3 Kalfvaarzen, 3 tweejarige Vaarzen, 3 tweejarige Ossen, 3 éénjarige Vaarzen, 3 éénjarige Ossen, 4 Aanhoudkalveren, éénjarigen Stier, 4 vette Varkens, 3 Mestputloo- pers, 80 Kippen en Hanen Utrechtsch Wagentje, Tilbury, 5 Menwagens, waarvan 4 met ijzeren assen, Driewielskar. Arre- slede, 2 Universalploegenj twee Huizigeploeg, Driescharploeg, 3 Cock's ploegen, Zaai-, Meedek- Aanaard- en Handwiedploegen, 3 Boonenzetters, 11 Eggen, 3 Veld- sleden, Karweislede met Tuig, 2 Rolblokken, Rechtstroodorsch- machine, tweepaards Rosmolen, éénpaards Treemolen, Snijmolen, 2 Moesmolens, Mangelmolen, Baker's Wanmolen, Detroye mo len, Handkarnmolen, Veebascule draagvermogen 1000 K.G., Vat met sproeikraan, inhoud 800 L., GeeselsteenenZaaddorschzeil Tas-, Zaai-, Dek- en Oliekleeden, Graanzakken, Zeeften, geëmail leerd Fornuis, inhoud 60 L., Kie- kenren, Ladders, Zolder-, Melk en Stalgereedschap, Wagen- en Ploegharnas, eene groote partij Klaver-, Wei- en Kanthooi, Bees tenpeeën, IJzerdraad en Palen, Mutsaard, enz. alsantieke rnah. Secretaire, Kleer kast, Tafels, Stoelen, Kachels, enz. Men ineldt uil Petersburg dat aan het goederen-^ation van den Nicolaï- spoorweg, bij het alladen, een uitWladi- wostok afkomstige kist tegen den grond gevallen is. Er had een ontploffing plaats, waardoor een aantal personen gewond werden. De wagen raakte in brand, doch de spoorwegbeambten bluschten het vuur spoedig. Bij onderzoek bleek dat de waggon geheel met ontplofbare stoffen gevuld was. Dubost, de candidaat der vereenigde republikeinen, is tot voorzitter van de Senaat gekozen. Léon Bourgeois kreeg bij de Kandidaatstelling slechts20 stemmen. De verkiezing geschiedde in plaats van Fallierps die president der Fransche repu bliek is geworden en morgen in functie treedt. Onder eere-voorzitterschap van den Japanschen gezant, Kato is de oprichtings vergadering gehouden eener Belgisch- Japansche studievereeniging ter bevorde ring van de maatschappelijke betrekkingen van beide landen. Te Vigo worden eenige overblijfselen van de Russische Armada verwacht n. 1. de kruisers Aurora, Oleg en Almaz, die tot het eskader van admiraal Rodjest- wenski behoorden en uit den slag bij Tsoesjima ontsnapten, alsmede de kruiser Diana, die in China werd ontwapend en het slagschip Rossia, dat deel uitmaakte van de divisie van Wladiwostok. De liqui datie dezer affaire is dus nog altijd niet afgeloopen. President Roosevelt heeft tot een gezelschap neger-studenten een toespraak gehouden, waarin hij de meening uitsprak, dat het negerras aan Amerika een nieuwe school van muziek zou geven. De aardbeving in Zuid-Amerika. Nog enkele bijzonderheden worden vermeld over de ramp die een aantal kustplaatsen van Columbia en Equator heeft geteisterd. Alle steden en dorpen over een afstand van 400 K.M. tusschen Tumaco en Bue- naventure zijn door een geweldige vloed golf vernield. De scheuren die hier en daar in den grond ontstonden waren zoo groot dat een huis erin verdwijnen kon. Te Esmeralda telde men niet minder dan '25 aardschokken, alle openbare gebouwen stortten in. Te Tumaco zijn reeds 90 lijken gevonden. Het dorp Pingnagi is geheel overstroomd en velen zijn ver dronken. Te Guacada kwamen tenminste 200 menschen om, De postkoets van den grooten St. Bernard is tusschen les Palettes en de Brocard in een afgrond gevallen, maar gelukkig in een berg sneeuw terechtge komen. De reizigers en de postillen wer den gekwetst. In het Richmond-district van Natal hebben een troep inboorlingen een aan val gedaan op een politiestation. Thans komt uit Pieter Maritzburg bericht, dat de vrijwilligers eenige inboorlingen, die aan den aanval deelnamen, gevangen heb ben genomen, en dat een gevangene, die trachtte te ontvluchten, doodgeschoten werd. De huwelijksgeschenken van het Duitsche kroonprinsenpaar zijn tentoonge steld tegen entree. Deze tentoonstelling heeft een voorgeschiedenis. Klara Viebig had een feuilleton over de ellende in den Eifel geschreven. Aan het slot wekte zij op tot de stichting van een sanatorium voor longlijders. De kroonprins las toe vallig op reis het feuilleton en zond Klara Viebig 1000 Mark. De schrijfster bedankte in een brief, schreef er echter bij, dat minstens 180.000mark voor een sanatori um noodig waren, 't Zou daarom heel mooi zijn als de kroonprins ten gunste van de oprichting van een longlijdersgesticht in den Eifel zijn huwelijksgeschenken wilde tentoonstellen. Haar idee viel in goede aarde en zoo kan tout Berlijn de geschenken van zijn kroonprinsenpaar be wonderen, misschien met het resultaat, dat de nood in den Eifel voor een groot deel kan worden gelenigd. Te Chalons sur Marne (Frankrijk) hebben de driehonderd leerlingen van de industrie- en kunstschool wegens een streng bevel, dat was uitgevaardigd, een betooging gehouden. In de slaapzalen hadden ze zich verschanst en van daar wierpen ze ijzeren staven naar beneden. De troepen moesten ten slotte met geweld de deur openbreken en brachten daarop de leerlingen, die de Internationale bleven zingen, naar het sta tion. De school is voorloopig gesloten. In de provincie Luxemburg (België) is twee dagen lang overvloedig sneeuw gevallen. De Ardennen zijn overdekt met een laag van 60 centimeters dikte. In den omtrek :s de gemeenschap tusschen verschillende dorpen onderbroken. In vele gemeenten zijn wolven verschenen. Ben den van die dieren komen 's avonds rond de pachthoeven dwalen om er een prooi te zoeken zij randen zelfs kinderen aan, die wat laat op de straat zijn. Klop jachten worden ingericht door de inwoners van eenige gemeenten, maar het getal wolven vermindert niet gevoelig. Donder- zijn zij in een schaapstal ge- te Marbret, en hebben er een tiental schapen en geiten verscheurd en gepoogd ze mee te sleuren. Een commissie uit den Amerikaan- schen Senaat houdt zich bezig met de behandeling van een protest, door meer dan een millioen Amerikaansche vrouwen in- fediend tegen het in den Senaat zitting ebben van den Mormoonschen apostel Smoot. De bewuste commissie laat allerlei getuigen voor zich verschijnen, die mede dagnacht drongen deelingen kunnen doen over den waren aard van het Mormonisme. Zoo schijnt door zekeren professor Wolfe zelf een oud-Mormoon voor de commissie ge tuigd te zijn dat den leden der Mormoon- sche kerk een eed wordt afgenomen, welke te beschouwen valt als een opwekking tot landverraad. Die eed zou luiden Wij verbinden ons te bidden, en nooit te zullen ophouden met God te bidden, het bloed van den profeet te wreken aan deze natie". De bedoelde profeet is Jozef Smith, de stichter der sekte, die in 1844 vermoord werd. li e r k ii i e u w s. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Leidendr. B. van Meer te Slijk Ewijk, G. A. Slagmolen te Hedel en J. Willemze te Sloten. Beroepen te Aard en burg D. Sijpkens te Krommeniete Leur K. van Wal- sum, cand. te 's-Gravendeelte Lei lens H. C. A. Gerlings, cand. te Utrecht. Bedankt voor Oirschot door Ph. Bege- mann te 's-Gravenhage. De Algemeene Kerkeraad te Vlis- singen heeft besloten tot het stichten van een fonds voor een vijfde predikants plaats. Geref. Kerken. Beroepen te Breda ds. Nieuwdorp. H. Donner te (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur Herhaalde malen las ik in uw blad aangaande slooping der aloude kerk en toren te Sinoutskerke en onlangs in De Standaard een bericht dien aangaande, overgenomen uit de N. R. Courantdat door deze slooping de 5 zoogenaamde Poel dorpen maar in het bezit meer zijn van één kerkgebouw, namelijk die te 's-Heer Abtskerke. Deze toestand komt mij toch wel wat vreemd voor en doet mij vragen, of die bevolking gaandeweg zoo is verminderd, dat de opkomst naar den openbaren gods dienst niet eens meer de moeite loont Of heeft het ongeloof en materialisme zulke verwoestingen aangericht dat behoefte aan openbaren godsdienst niet meer wordt ge voeld 't Of is op leden en kerbesturen van toepassing wat men leest in Openb.Maar nu dat gij lauw zijt enz. Indien dit laatste het geval is, dan eere aan onze R. K. medemenschen die op een in 't oog loo- pende wijze in hunne godsdienstige be hoeften weten te voorzien, zoodat men op tal van gehuchten met enkele honder den bewoond kerken en torens aantreft, die uren in't rond zichtbaar zijn. In allen gevalle hoe het zij, voor ons Protestanten voorwaar een beschamend voorbeeld. Voor de plaatsing dezer regelen mijn hartelijken dank. UEd. dw., C. A. GUNST. Oud-Vosmeer, 13-2-1906. (Wij merken den geachten inzender op dat voor 't afbreken van bedoelde kerk gebouwen (Wissekerke, Baarsdorp en Sinoutskerke, welke beide eerste burger lijk en kerkelijk bij 's-Heer Arendskerke behooren, terwijl laatstgenoemde bij 's-H. Abtskerke behoort) gegronde redenen heb ben bestaan. Ouderdom, bouwvalligheid, 't feit dat de burgerlijke gemeente het onderhoud van den toren en de kerkelijke 't onderhoud van het kerkgebouw op zich heeft, ontstentenis van bevolking, en der gelijke. Al deze oorzaken zijn, naar wij vernemen, van invloed geweest op het besluit tot slooping van kerk en toren van Sinoutskerke. Overigens weten wij niet of 't berichtvijf poeldorpen en maar een kerkgebouw juist was. Nisse is toch ook een poeldorp dunkt ons, en of Wissenkerke tot de poeldorpen heeft be hoord, betwijfelen wij. Red.) Militair Tehuis. Ieder jaar komen er in sommige huis gezinnen moeilijke oogenblikken. Het zijn die oogenblikken waarop de zoon des huizes de ouderlijke woning verlaat om in militairen dienst zich te begeven. Niet, dal deze dienst voor hem niet nuttig kan zijn het omgekeerde is dikwijls bewezen. Niet, dat de kazerne geen goed verblijf kan zijnzekerlijk wel. Maar die dienst en die kazerne en heel dat militaire leven zijn hem toch zoo vreemd. En bovendien niet weinig zijn de zedelijke gevaren, waaraan de 20-jarige bloot staat. En daarom 't is te begrijpen dat vader een trilling heeft in zijn stem als hij ten afscheid zegtnu jongen, goed oppassen en 't oog naar boven. 't Is te begrijpen dat er een traan is in 't oog der moeder bij dat afscheid. En daarom is het zoo goed, dat de Chris tenen in de garnizoensplaatsen militaire tehuizen hebben opgericht. Daar, o ouders vinden uwe jongens vergoeding voor hetgeen zij achtergelaten hebben. Vriendelijk worden ze daar ont vangen. Gezellig kunnen ze daar zitten. Nuttig, als ze willen, kunnen ze daar de avonden doorbrengen. Daar vinden ze alles om eens naar huis te schrijven en komen hunne verwanten over, zij brengen ze naar deze plaats en kunnen dan zeggen hier is nu mijn tehuis en hier voel ik mij thuis. Het zal ieder duidelijk zijn, dat zoo'n inrichting als in Middelburg in de Nieuw- straat gevonden wordt, veel ondersteuning behoeft. Denk eens aan het huis moet worden gehuurd de benedenzalen moeten steeds verlicht en verwarmd zijneen huisvader moet worden gesalarieerd schrijfpapier, pijp en tabak, de vertering op Zondag worden gratis verstrekt. Maar 't is toch ook te verwachten dat kerk, voogdijen, kerkeraden en particulie ren deze inrichting zullen steunen, hetgeen tot nu toe ook goed is gedaan. Zelfs de provinciale en de stedelijke regeeringen helpen op krachtige wijze, waarvoor het bestuur niet genoeg dankbaar kan wezen. Het doel echter van dit schrijven is niet om steun te verzoeken, ofschoon deze ten allen tijde zeer welkom isdoel is aan de vaders en voogden, aan kerkeraden en goedgezinde menschen te vragenoch wijst de aanstaande miliciens op het mili tair tehuis, raadt hen aan daarvan een getrouw bezoeker te worden. Indien het mogelijk is, laten de verschillende keike- raden aan de kerkeraden te Middelburg schrijven welke jongelui hier in garnizoen komen, dan kan er toezicht op hen worden uitgeoefend en op deze wijze kunnen zij met Gods hulp voor veel kwaad worden bewaard. 't Is de wensch van schrijver dezes, dat dit woord ten goede moge komen aan ons tehuis en aan de Zeeuwsche jongeling schap. Ons militair tehuis wordt wel be zocht, doch te weinig. In het vorig jaar werden er 4783 bezoeken gebracht dat is nog geen 14 per dag, en dat op een getal van ongeveer 20U militairen, daaruit zien wij dat het nog heel wat kan en moet verbeteren. Het bestuur van zijn kant wil al het mogelijke doen om het den bezoekers aangenaam te maken, de huisvader is zeer geschikt voor zijn taak. Laten dan allen, die hiertoe in staat zijn, medewerken dit tehuis zoo gezegend mogelijk te maken door te voldoen aan het verzoek in dit schrijven hun gedaan. Namens het bestuur, JONKER. Middelburg, Febr. 1906. N'.B. Alle bladen die belang stellen in het militair tehuis worden verzocht dit over te nemen. Vrijdag 23 Febr. Colijnsplaat, 11 uur het verdedi gen van den vooroever van den Oud Noord Bevelander door zinkwerk, steeu- bestorting en strandwerken. Raming 1'42160. Bestek bij dhr. P. Tazelaar. Aanwijzing 20 Feb. 24 uur. Zaterdag 24 Febr. Ovezand, biljetten bij dhr. J. O. Rosseel het begrinten van verschillende wegsgedeelten in het waterschap Ovezand 1106 M. Aanwijzing 21 Febr. Aanwijzing 21 Febr. 10 uur op de scheiding van den Vrouwepoldersche en Zanddijk. Voor waarden ter lezing bij dhr. L. Mulder en bij Claeijs. Maandag 19 Febr. Kloetinge, 10 uur bij Akkenaar verpachting door not. Mulock Houwer voor de diaconie en het handbooggilde 25 perc. bouw- en weiland in Kloetinge en Kapelle. Oud - Vossemeer, voor M. Iieij- boer door not, v. Steenbergen 7 uur bij wed. Tholenaar en 26 Febr. bij Ampt een huis en schuur2,7335 H. bouw- en weiland. En 8390 e.A. weiland. Dinsdag 20 Febr. Goes, door not. Houwer en Pilaar, 8 uur in de Prins, winkelhuis en werkplaats met hoedenfabriek, van firma Magielse. Goes, half 2 in de Prins door not. Pilaar voor mr. C. Lucasse den beplan ten dijk vanaf den Ankerveerpolder tot aan den Nieuwen Craaijertpolder groot 3,4320 H. Zierikzee, voor erven dhr. B. Joppe door not. Franse, een heerenhuis, Post- straat, 339 c.A. en 39480 c.A. weiland, Jannisseweg. Woensdag 21 Febr. Middelburg, 10 uur en Donderdag 2 uur Notarishuis door not. Struve, perzische karpetten, dekens, tafelkleeden, japanstof- fen, gordijnen, vitrages, enz. Inl. De Groot k Houdius. Vlissingen, 8 uur in de Oude Vriendschap door not. Paap 2 huizen Lange Nieuwstraat 198 en 78 c.A. groot. Hoedekenskerke, door not. Hou wer 9 uur bij Ruisaard inspan als6 werkpaarden 4—13 jaar, 2 tweejarige paarden, 1 eenjarige hengst, 8 melkkoeien, 4 kalfvaarzen, 6 tweejarige vaarzen, 2 tweejarige ossen,5 anderhalf jarige vaarzen, 6 jaarlingen, 3 aanhoudkalvers, 1 drachtige zeug, 50 kippen, 5 loop varkens, Utrechtsch wagentje, 4 menwagens, driewielskar, 2 sleepborden, 2 Sacks-, 2 Zaai-, 1 Coks-, 1 Zeeuwsche- en 1 tweescharrige ploeg, 10 eggen, 1 lepelegge, 2 snijmolens, 1 voor hand- en 1 voor paardenkracht, 2 geeselsteenen met paard, zaadzeil, booin- gaarn en andere ladders, melkontroomer (colibri) Victoriakarn, 2 roomtonnen, kook- fornuis, paardentuig, maten, enz. Kraaijers (Postweg), bij Geus door deurws. Hollmann Verhoek 10 uur houtwaren, dekens, loopvarkens. YV o 1 p h a a v t s d ij k 12 uur Veerweg bij wed. Philipse meubelen, hnisraad, arbei dersgereedschap, zakken, kachelkolen, enz. door not. Pilaar. Donderdag 22 Febr. Middelburg, 8 uur in de Verge noeging door not. Hosang huizen Nieuw straat G 218, Zuidsingel E 40, Eigen- haardstraat P 227 tot 232, Werfstraat P 160, Zusterstraat I '216, Bogerdstraat D 54, Lange Gortstraat F 192. Rilland, door not. Houwer half 9 uur bij Jb. Blok op de hofstede Nieuw Maire inspan als: 18 paarden 117 jaar, 9 melkkoeien, vare koe, 7 tweejarige vaarzen, 1 tweejarige os, 6 jaarlingen, 6 kalvers, 2 drachtige zeugen, 3 loopvarkens, 140 kippen, karnhond met hok, 4 men wagens met toebehooren, lemoenkar, drie wielskar, cultivator, rolblok, malbord, wind-, snij-, moes-, schapen- en rosmolen, 4 Zeeuwsche-, 1 Deere-, 3 Sacks- en 1 Moorploeg, 2 slepers, 1 vierbalks, 3 zes- balks, 1 houten, en 2 kleine eggen, nieuwe centrifuge balons no. 21, melkgerei, huis raad, brandhout. O u d e I a n d e, door not. v. d. Kloes, 10 uur in de gemeenteherberg voor A. Ruisaard een huis, schuur, varkenshok en tuin 675 c.A. en 74 A. boomgaard en zijkantweg met 74 vruchtboomen en 8080 c.A. bouwl. en zijkantweg beide in Wilde- manshoek. Kwadendamme, half 12 door deurw. Hollmann Verhoek bij v. Tighelen nieuwe en gebruikte houtwaren, afbraak, manufacturen, loopvarkens. LAATSTE BERICHTEN. Hansweert. Van het met mais geladen aakschip „Paulina Juliana''schipper Sten- ger, komende van België en bestemd naar Pruisen, is door den hoogen wind, nabij Bath, de mast gebroken. Door de sleep boot „Der Beir" is het schip alhier binnen gebracht. BURGERLIJKE STAKE. Van 815 Febr. YVEMELD1NGE. Geboren: Nicolaas, z. v. Gerard Felius en Geertruid Zandee; Adriaan, z. v. Jan Verbrugge en Cornelia Schipper. P o s t e r ij en. Lijst van brieven en briefkaarten ver zonden aan onbekenden door het post kantoor te Middelburg over de le helft der maand Februari 1906. Binnenland. Brieven: mej. M. Schutter, mej. A. C. v- d. Kemp, 's-Gravenhagemej. M. Deurvorst, Nijmegen; mej. J. Bouwense, Rotterdam. FAILLISSEMENT. G. van "Willige, Kapelle. Rechter-Com- missaris mr. Callerfels. Curator mr. J. de Witt Hamer. Heden ontsliep zacht en kalm mijn zeer geliefde echtgenoote en der kin deren zorgzame moeder GEERTJE VAN DEN BROEKE geboren De Voogd, in den ouderdom van ruim 66 jaar. M. VAN DEN BROEKE. Kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Serooskerke (W.), 16 Februari 1906. Heden overleed zacht en kalm na een langdurig doch zeer geduldig lijden mijne zeer geliefde echtgenoot en der kinderen zorgdragende vader PIETER J ASPERSE, in den ouderdom van ruim 40 jaar, naeen gelukkige echtvereeniging van 14 jaar. De Heere die geen rekenschap geeft van zijne daden doe ons in zijnen wil berusten. Uit aller naam, A. JASPERSE geb. Simonse. Koudekerke, 17 Februari 1906. Heden trof ons in onzen hoogen ouderdom een zeer smartelijk verlies doordat de Almachtige van onze zijde wegnam onzen zoo zeer geliefden schoonzoon PIETER JASPERSE, in den krachtigen leeftijd van ruim 40 jaar. De Heere sterke ons en inzonderheid zijne diepbedroefde echtgenoote en kin deren in dezen zwaren lijdensweg. S. SIMONSE. C. SIMONSE geb. Pieterse. Koudekerke, 17 Februari 1906. Dat andere fabrikanten de zakjes waarin de 5 ÜRLIM'S PATEKTSTIJFSEL is verpakt zoo getrouw nabootsen, pleit voor de deugdzame kwaliteitanders toch zou men het niet doen. Koog a/d Zaan. 3 JACOB E IJ VIS. 0 t e k o o p bij J. ROOSE Wz,, Kou dekerke. 1 oud 7 en 9 maanden, bij A. LOUWS, Serooskerke (W.) een Baardvoor (trek en loop) oud 11 jaar, bij A. IIOUTERMAN, Molenaar, Serooskerke (W.) Openbare Verknoping' OP des avonds te 8 uur, te Goes, in „de Prins van Oranje", ten overstaan van de Notarissen J. E. MULOCK HOUWER en JOH. PILAAR, te Goes, van in de gemeente Goes, aan de Ganze- poortstraat, met daarachter gelegen, in vollen gang zijnde, met In het pand is door de familie MA GIELSE sedert 1799 eene hoedenfabriek en een handel in hoeden en pelten ge dreven. OP des morgens te 9 uur precies, te 's-Heer Arendskerke, op de „Panhoeve", op eenige minuten afstands van het stalion 's-Heer Arendskerke, voor den heer Jacob Blok, ten overstaan van den Notaris JOH. PILAAR, te Goes, van een KAPITALEN bestaande uit: voorts: E i n d e 1 ij k Er wordt geen gelegenheid gegeven om te stallen, terwijl geen muziek wordt toegelaten,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2