Pinkpillen Buitenlandscb Overzicht. RECLAÏVHËs] r E I L L E T O u. Snippers uit de oude doos. Uit de Tweede Kamer. LANUBOÜ W. Bessen ei Frambozen. Dinsdag is voor het eerst onder het nieuwe regime het Engelsche parlement bijeen geweest. Het huis zag er uit of er een sneeuwstorm had gewoedoveral lagen zonder orde groote witte vlokken op de banken. De leden hadden nl. lmn plaatsen besproken. Twaalf uren te voren was men daarmede reeds begonnen. Het had Maandagnacht nauwelijks twaalf uur geslagen of een paar dozijn radicalen klopten op de deuren om toegelaten te worden, zij kozen zich een plaats en ver dwenen. Druk werd .het echter pas Dins dag na het ontbijt, toen was er een herrie of het plaatsen gold in een schouwburg. Onder de oppositie-doorgang zaten reeds vroeg eenige banken* vol met norsch kij kende werklieden-afgevaardigden. Om twee uur was het „huis" stampvol leeg alleen waren de bekende eerste bank der oppositie, de voorzitterszetel en de tafel, op welke laatste de staf ontbrak. Kort daarop werd op de deur geklopt en de „Zwarte Staf" kwam,binnengedragen door Sir Henry Stephenson in groot gala-uni form der Engelsche marine. Deze boog zich plechtstatig en noodigde de leden van het „House of Commons" die hem met ontdekten heofde aanhoorden, uit hem te willen volgen naar het Hoogerhuis. Als een kudde trok men derwaarts, louter om van den Lord Kanselier, Lord Loseburn te vernemen, dat zij een „Speakt" moesten kiezen. Toen de leden waren teruggekeerd was tegen de traditie want niemand mag dan eigenlijk spreken het een gegons van stemmen. De „Chief Clerk" Sir Cour- tenay Ilbert leidde de daarop volgende ceremonie. Hij wees met een vinger naar den ouden Sir Wilfrid Lawson, die met een vriendelijk en grappig woordje voor stelde Mr. J. W. Lowther te herkiezen als speaker. Daarop stond onder een krachtig applaus Lowther op om te ver klaren, dat hij zich onderwierp aan het oordeel van het „Huis". Cheers weer klonken toen hij weer ging zitten, Sir Wilfrid stapte daarop naar hem toe en maakte zich toen meester van des nieuw- benoemden Speakers linkerhand. Mr. Stuart Wortley, die het voorstel had onder steund, nam die zorg op zich voor de rechterhand en zoo werd Lowther geleid naar den Speakerszetel, waarop hij plaats nam onder luid hoerageroep. Onmiddellijk daarop legde de „Serjeant at Arms" den staf op de tafel. Campbell-Bannerman wenschte den „Mr. Speaker Elect" geluk en bij monde van Aker Douglas sloot Z. M.'s oppositie zich bij de ministerieele gelukwenschen aan, evenzoo Keir Hardie namens de werkliedenfractie. Aldus ein digde de eerste dag. Nog juist bij tijds hadden de beide leiders der unionistische partij Cham berlain en Balfour zich met elkaar verzoend. Laatstgenoemde had in een brief aan Chamberlain verklaard dat hij geen bezwaar had tegen het instellen van een matig algemeen invoerrecht op ge maakte goederen mits niet voor kunst matige protectie en een klein recht op vreemd koren. Deze moesten worden ingevoerd, wanneer zij noodig bleken. Chamberlain had hierop geantwoord, dat hij het daar geheel mede eens was en Balfour zijn diensten aanbood. Men is nu natuurlijk benieuwd hoe de nieuwe Troonrede er uit zal zien. Het laatste Engelsche verkiezingsresul taat is gisteren te Londen bericht. Op de Orkney- en op de Shetlaud-eilanden is een liberaal gekozen. Toch moeten er nog enkele verkiezingen plaats hebben, want een paar gekozenen zijn dubbel gekozen, en twee anderen zijn na hunne verkiezing gestorven. In Rusland keeren orde en rust langzaam weder; doch blijken hier en daar de rust van het dwzngbuis, de orde van het geweld. Een enkel staaltje van de wijze waarop, met name in de Oostzeeprovinciën, hier en daar recht wordt gedaan, en de gevolgen hiervan, moge onder dit Overzicht ver melding vinden. Een patrouille komt op het landgoed van een Lijllandschen baron en vraagt naar een knecht die Johanson heet en deze blijkt te 80 DOOK SCALDIS. Iets over Tienden. I. De meeste mijner tochtgenooten door de provincie zullen wel tot de landbou wende bevolking behooren, en zullen er velen onder dezen zijn, die van de op brengst hunner landerijen een gedeelte moeten missen, in den vorm van tienden, 't zij deze aan de rechthebbenden worden uitgekeerd in natura van de voortbreng selen, 't zij in geld waarop deze voort brengselen geschat worden. Er is wel eens beweerd dat de helling der tienden een noodzakelijk kwaad is voor de boeren, ja er zijn zelfs tiendplich- tigen, die het goed recht van den tiend- heller ineeuen te kunnen betwisten. Ofschoon het niet te ontkennen valt dat dit recht voor vele landbouwers soms een groote verliespost op hunne jaarlijksehe balans brengt, willen wij in dit geval geen partij kiezen. Zeker is het evenwel, dat velen weinig bestaan. Voornaam en vadersnaam blijken overeen te stemmen met het bevelschrift, dat het hoofd der patrouille in de hand houdt. Doch de bewoners van het landgoed waren niet weinig verbaasd te hooren, dat Jan Janowitsj Johanson ter dood is ver oordeeld, want hij was altijd een der meest getrouwe dienaren en had bij de plundering van het landgoed zelfs zijn leven voor de familie van zijn heer op het spel gezet. Maar al deze verklaringen hielpen niets slechts met moeite krijgt de baron een paar uur uitstel, laat inspannen en rijdt zoo hard de paarden loopen kunnen naar de stad, waar het veldgerecht zitting houdt. Eerst wilde men daar nergens van hooren, daal de namen uitkwamen, doch ten slotte blijkt de vergissing. Joganson is bedoeld, doch Johanson en Joganson worden in het Rus sisch bijna gelijkluidend uitgesprokendat de zoon meestal naar den vader heet had de verwisseling des te gemakkelijker gemaakt. Met een bevel vaD vrijlating rent de baron in zijn rijtuig huiswaarts om zijn trouwen knecht het leven te redden, maar de wegen zijn niet te best en het veldgerecht had hem lang opgehouden de baron komt enkele uren later dan hij had gehoopt eD thuis gekomen vindt hij het vonnis voltrokken. De patrouille had meer vonnissen te vol trekken en had niet langer kunnen wachten. Is het te verwonderen dat bij dergelijke voorvallen het volk in al zijne lagen tot vertwijfeling komt En zoo wederrechtelijk gaat het ook in den Kaukasus toe. Daar weigerden de bewoners van het dorpje Terskay aan een detachement kozakken fourage te leveren. Daarop liet de commsndaat op hen schie ten, waarbij veerttig dorpelingen omkwa men. Hiertegenover staat dat elders de revolutie voortgaat met het smeden en plegen van kleinere aanslagen. Zoo is te Moskau weer eens in een der hoogescholen een bom ontploft. Niemand werd gekwetst. Men vat het op als een protest tegen de door den gouverneur genomen maatregelen om de orde te herstellen. Te Radom ontplofte een bom in de kamer van den beheerder der domeinen. Het heele huis werd vernield. Te Petersburg zijn Maandagochtend in het hartje van de stad een tiental gewa pende en gemaskerde kerels een spaarbank binnerj^edrongenzij eischten van den boekhouwer hun het aanwezige geld af te dragen. Een oilicier van politie, die zijn vrouw vergezelde en tusschenbeide wou komen, werd op staanden voet neerge schoten en zijn vrouw ernstig gewond. De kassier werd ontwapend en tegen den grond geslagen. Een employé wist te ontkomen en bereden politie te halen. Daarop trok de bende onverrichter zake af, een gewonde in handen der politie latend. Ook uit andere steden, Warschau, Kiëf, Odessa, Wilna, Simferopol, worden derge lijke invallen gemeldvele winkels en hotels werden daar geplunderd. Intusschen gaat de regeering voort met de voorbereiding van wettelijke hervor mingen. Zoo nam de Rijksraad een nieuwe wet aan, welke bepalingen bevat betref fende het houden van vergaderingen. De desbetreffende wet van '25 October 1905 wordt ingetrokken, terwijl de nieuwe wet bepaalt, dat vergaderingen van kiezers van den eersten graad zonder aanwezig heid van een vertegenwoordiger der po litie kunnen plaats vinden. Alleen moet aan de politie vooraf kennis worden ge geven. I)e kiezers van den tweeden graad zijn bevoegd zonder kennisgeving aan de politie vergaderingen te houden. De nieuwe wet zal de volgende week afgekondigd worden. Men moet niet te veel geloof hechten aan de alarmeerende berichten van Wolff's bureau, in zake Algeciras, welke berichten ook wel eens onder onze telegrammen voorkomen. Het is wel eens meer gebeurd dat de pers de brandklok luidde terwijl er geen vonkje te zien was. En ook dat het tus- schen twee vorsten o zoo critiek scheen te staan, terwijl de verlegenwoordigers dier regeeringen het geheel eens waren. De algemeene indruk is dan ook dat Frankrijk en Duitschland het in zake Marokko op de conferentie te Algeciras of niets van de herkomst der tienden af weten waarom we nu, aan de haud der geschiedenis, eens zullen onderzoeken, in hoever de tiendheffer gerechtigd is dezen cijns van den gebruiker van het land, te vorderen. Hebben wij deze zaak nu be sproken en bezien, dan kimnen we beter een zelfstandig oordeel vellen over het al of niet rechtmatige van de tiendheffing. Zooals we boven reeds zagen zijn tien den eene belasting welke van het ruw bedrag der oorspronkelijke voortbrengse len, in evenredigheid eener bepaalde hoe veelheid, geheven wordt. Deze hoeveel heid bedraagt niet altijd, zooals men uit de benaming zou kunnen opmaken, het tiende, maar somtijds het achtste of twaalfde gedeelte enz1 Zij is zeer oud, want, zooals we in het Oude-Testament kunnen lezen, wijdde de wetgever der Joden reeds de Tienden van alle vrachten en dieren des lands aan God, of liever aan de priester schap, de Levieten. De christelijke geestelijkheid, meenende in de plaats van deze getreden te zijn, matigde zich hierin, reeds zeer vroeg, nog vóór Constantijn den Groote hetzelfde reeht aan. In de schriften der godgeleerden en kerkvergaderingen van dien tijd, werd nog wel eens zullen worden. Hetgeen be- teekent dat de wereldvrede alsnog niet wordt verstoord. In Frankrijk blijft de uitvoering der scheidingswet van Combes de menschen en de slachtoffers dezer hatelijke wet be roeren. Reeds hebben in 7600 kerken boedel beschrijvingen plaats gehad. Toen de amb tenaren de kerk te Tours wilden binnen gaan, om den inventaris op te nemen, verklaarde bisschop Renon hun dat hij de kerk ten teeken van rouw gesloten had en dat hij het hem als aalmoezenier van het leger geschonken kruis van het Legioen van Eer niet langer wenschte te dragen. Ook op andere plaatsen hadden vrij ernstige betoogingen plaats, ondanks het gestrenge optreden der regeering. Wat andere landen aangaat, ook daar is onrust en vrees. De jarenlange oppositie der Hongaren tegen den Koning (Keizer Frans) is eindelijk uitgeloopen op een ontbinding van den Hongaarsehen Rijksdag. Dit zal in een vergadering van den Rijksdag moeten worden aangekondigd. Maar hoe nu, zoo de President van den Rijksdag weigert die vergadering bijeen te roepen Hij is be reids aangezocht, een zitting bijeen te roepen op 19 Maart. Voor 't geval hij weigert, zal een koninklijke commissaris het in diens plaats doen. Baron Fejevary is voor nadere instructies naar Weeuen vertrokken. Het conlliet op de Turksch Perzische grens is dreigender geworden. De sultan heeft 29 bataillons soldaten naar de grens gezonden. Ken later bericht meldt, dat een bataillon deserteerde wegens slechte verzorging. Te Moekden zijn er teekeneu van woe ligheid onder de Chineezen. Dezen klagen, dat zij door de Japauners als een over wonnen volk worden behandeld. De Japanners maken zich meester van de vergunningen, die vroeger door de Euro peanen waren bezet. In Duitsch Afrika wordt de algemeene toestand met den day beter. De gouver neur Goetzen telegrafeert uil Dares Salem dat den 9en Febr. twee detachementen in fanterie naar huis gezonden zijn. Ver scheidene colonnes murcheereu op Mahenze aan waar nog een groote inassa opstan delingen verzameld is. De Times publiceert een tnededeeling van den correspondent te Johannesburg, waar uit blijkt, dat deze pas teruggekeerd van een reis naar Natal, den toestand ernstig inziet. Hij raadt o. a. de regeering aau onmiddellijk gebruik te maken van de aanwezige Britsche troepen en aan de op roerige houding onmiddellijk een einde te maken, door den eisch te stellen van on verwijlde voldoening der verschuldigde belastingen, en dien eisch, zoo noodig, kracht bij te zetten door het zenden van mobiele colonnes. Een dergelijk optreden zou volgens hem de inlanders dadelijk tot rede brengen. Van alle zijden komen waarschuwingen van bevriende inlanders, dat er wat broeit, ofschoon algemeen wordt aangenomen, dat de Kaffers niets zullen ondernemen, alvo rens de oogst binnen is, dus omstreeks April of Mei. //Ik", zegt de correspondent, //Overdrijf de beteekenis van een Kaffer- opstand geenszins, maar, al is hij nog van zoo localen aard, hij brengt steeds dezelfde gevolgen mede, moorden op blanken en slachtingen van inboorlingen. Het is de plicht der regeering beide te voorkomen en daarom dring ik aan op krachtige actie, zoowel in het belang van inboor lingen als van blanken". Tot voorzitters der afdeelingen werden benoemd de heereu Roessingh, Van Vlijmen, Talina, Smeenge en Bos. Aan de orde is bespreking van den toestand van het post en telegraafpersoneel. Verschillende leden voerden daaros'er het woord. De rij werd geopend door dhr. Ketelaar, die stuk voor stuk de grieven opsomde. Bij het lezen van al die klachteu, erkent men ten volle de waarheid van het zeggen van dhr. Tak, den volgenden spreker, hoe men zich bij de kennisneming van al die klachten dient te hoeden tegen overdrijving. zelfs den geloovigen de tiendplicht op het scherpst ingeprentdoch werden de nala- tigen alleen met goddelijke straffen be dreigd. Karei de Groote echter, en zijne opvol gers verorderden, dat de geestelijke en wereldlijke overheid den geestelijken aan de nauwkeurige opbrengst der Tienden de behulpzame hand zouden bieden, wanneer men weigerde, dien te geven en hierdoor verspreidde zich het recht der geestelijk heid over het grootste gedeelte van het toenmaals beschaafde Europa. De Saksers verzetten zich langen tijd tegen deze belasting, en zelfs later ont stonden hierover in Thuringen en andere Duitsche landstreken hevige twisten, zoo dat zich nog tegenwoordig iu Duitschland zeer veel tiendvrij land bevindt. Boven dien had men reeds toentertijd, gelijk ook tegenwoordig, Tienden, die door eigenaars van boeren-kofsteden aan particulieren werden uitgekeerd, of door de geestelijk heid aan de leden waren afgestaan, van daar dan ook, dat er tegenwoordig zoo veel tienden particulier eigendom zijn. In die tijden was niemand tiendvrij, wanneer hjj niet door privilegiën, verdragen of ver jaring daartoe het recht verkregen had. De Tienden in ons land worden vordeeld En welke zijn nu zoo ongeveer de grieven van het post- en telegraafpersoneel, zooals behalve dhr. Ketelaar, meer dan een spre ker die voorstelde Ze ontstaan meest uit de leiding van den dienst, volgens dhr. Ketelaar. Vooral in de bekende dienst order no. 248, waarin z.i. de vrijheid van vereeni- ging, het recht van petitie en het vakver- eenigiDgsleven bemoeilijkt wordt. Het zou een goede stap vooruit zijn, als de minister den directeur-generaal een wenk wilde geven, het vereenigingsleven voortaan niet tegen te werken, maar zelfs aan te moedi gen, en voorts geen klachten bij het hoofd bestuur tegen te gaan, maar veeleer het inbrengen van rechtmatige klachten te bevorderen, in 't belang van het personeel. Vervolgens oordeelde dhr. Ketelaar, dat het beheer bij post- en telegrafie te weinig stabiel was en dat op de keper beschouwd, de organisatie van het personeel aan het opzicht en de controle der Kamer onttrok ken wordt. Er is gemis aan goede leiding en gebrek aan organisatie. Waartoe bijv. die hulp-telegrafisten?Feitelijk benadeelen ze de positie van de klerken. Hoe denkt de minister zich de toekomstige positie van die hulp-telegrafisten. En dan die „jongelingen" bij de tele grafie, die een verklaring moeten teeke- uen dat hunne tijdelijke diensten niet voor het pensioen mederekenen en dat zij op 21-jarigen leeftijd den telegraafdienst moe ten verlaten. Worden ze op dien leeftijd bij de post aangesteld, dan moeten zij, willen zij aanspraak op pensioen kunnen krijgen, zich opnieuw laten keuren, na 5 jaren op het rijwiel aau weer en wind blootgesteld te zijn. En wat is dan nog het loou Verder behandelt de heer Kete laar de kwestie der emolumenten, de exa mens voor klerken, bij welke examens het gemis aan stabiliteit op verschillende punten uitkomt. Wat een naijver Is er vaak te bespeuren tusschen de verschil lende takken van dienst. Wat lange dienst tijd voor de rijks-telephonisten, vooral zoo uadeelig voor de dames-telephonisten. Ovei deze vrouwelijke ambtenaren weidt spreker nog al uit. Hij brengt er mede in verband de kwestie der ongehuwde vrouwen. Zoodra deze iojjhet huwelijk treden moeten zij aftreden. En dat waarom? Welk dienstbelang is daaraan verbonden? Het huwelijk als zoodanig maakt toch niet ongeschikt voor den dienst. Zoo ja, dan is dit even goed voor den man ais voor de vrouw. Er worden door het huwelijks verbod toestanden in het leven geroepen zegt spreker, die veel erger zijn, dan die, welke men wil voorkomen. De Staat heeft z. i. alleen te vragen, of de dienst be hoorlijk waargenomen wordt. De rest gaat den Staat niets aan. Geen achterstelling van de vrouwelijke ambtenaren. En zoo volgde de eene klacht na de andere. En toen dtfr. Ketelaar uitgeklaagd was, volg den nog drie, vijf, ja acht klagers. Aan klachten en klagers alzoo geen gebrek. In dezen kan men ook van het goede te veel krijgen, vooral als men dezelfde klach ten meermalen, zij het ook in andere woorden, moet aanhooren. Geen wonder, dat de aniino er bij de kamerleden spoedig af was, wat o. m. bleek bij de rede van dhr. Tak, die door het debiteeren van enkele aardigheden, de aandacht van de Kamer gedurende zijn speech nog wist te boeien. Zooals we boven zeiden sprak dhr. Tak een waar woord. Men dient zich te hoe den voor overdrijving. De wonde, bij aldien ze er is, dient gepeild, doch daarbij behoeft ze nog niet altijd opengereten te worden. Op middelen ter genezing komt hel aan. En ook hier bleek, dat de ad viezen der deskundigen nog al uiteenlie pen. Zoo gaf een der sprekers, die ook verschillende grieven had te berde ge bracht, den raad, om de verschillende rangen bij den dienst, die van klerken, eommiezen en helpers eenvoudig op te heffen en één corps ambtenaren te vor men, waarin ieder naar zijn verdienste zou kunnen verhoogd en bevorderd wor den, doch daartegenover stellen twee andere sprekers, dhr. Janssen uit Maas tricht en Verhey hunne bezwaren. En om nog iets te noemen, tegen de rede neering van dhr. Ketelaar, dat hij het verkeerd vond, dat vrouwelijke ambte- in grove, smalle en krijtende tienden van de eerste geniet de tiendheer van de daarin bezaaide tarwe, rogge, gerst, spelt, boekweiterwten, boonen, haven, wikken, hennip en vlas, of hoedanig het osk ge noemd wordt de tiende hok of schoof doch van raap- of koolzaad is dit in ons land ongelijk in Zeeland is het dertiende mud koolzaad voor den tiendheffer, uit hoofde van de onkosten voor den tiend- plichtige, wegens dorschen, schoonmaken en naar huis brengen, daarop vallende. Deze tienden worden alleen van bezaaide landen geheven bosschen, boomgaarden, grienten en weilanden zijn er vrij van, zoolang zij in dien staat blyven, doch worden zij weder, na verloop van jaren, zelfs boven menschelijk geheugen, onder den ploeg gebracht, dan zijn zij weder aan het tiendrecht onderworpen. Onder smalle tienden worden gerekend aardappelen, meekrap, mangelwortels en suikerbieten. Ook van deze producten is de helling in Zeeland ongelijk. In Schou- wen-Dairtland b.v. bedraagt de cijns op aardappelen f 1,80 per gemet. Onder krijtende tienden verstaat men het heffen van belasting op lamineren, biji n enz., moetende de eigenaar van deze diersoorten het tiende lam of do tiende naren, die in het huwelijk traden, ge dwongen werden ontslag uit den dienst (e vragen, stelde dhr. Schokking een te genbetoog, waarin hij die bepaling, dit K. B. verdedigt. Men vergete toch niet, zegt dhr. SehokkiDg o a., dat bij het aan gaan van een huwelijk ook de oeco- nomische verhoudingen van het gez'n ver anderen, welke tot hoogere iinaucieele eischen kunnen leiden. Daarbij komt, dat de plaats van de gehuwde vrouw in 't gezin is, waar zij de zorg heeft over 't gezin. Doch genoeg over de grieven. Van daag koinl de Minister aan het woord. Dhr. -Kolkman zal later de re geering interpelleereu over het verlof aau minister Kraus. S|iiiiaiDU9itii)iitq?ifiiiiinTi.uiiiiiiiii!9tiiiiiiii.)i/g De kinderen, de jonge meisjes verbergen dikwijls voor hunne ouders, ook dikwijls voor den huis dokter de ongemakken die zij on dervinden. Zulks is zeer gevaar lijk, omdat de ziekte vorderingen maakt en het is dikwijls te laat om dezelve uit Ie roeien. Het is dus vau belang dat de moeders het uiterlijk voorkomen hunner kinderen nagaan. Als zij bleek zijn, als zij aan tafel niet eten, als zij des nachts slecht slapen, als zij treurig zijn, als zij terstond vermoeid, en buiten adem zijn, dan is dit een teeken van bloed armoede, armte van het bloed en zij hebben de Pinkpillen noodig. Door hen gedurende eenige we ken aan de behandeling met de Pinkpillen te onderwerpen, zullen zij hun goed uiterlijk weder terug bekomen. De Pinkpillen geven bloed en krachten, wekken den eetlust op, bevorderen de spijsvertering, ma ken de opneming van het voedsel gemakkelijk. Prijs 1' 1.75 de doos, f9.per 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabiliè, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepót- houder voor Nederland en Apo theken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr.JMuhler, Dro gerijen en Verfwaren. Om u de waarheid te zeggen, heb ik mezelf dikwijls van ondankbaarheid be schuldigd, als ik, mijn tuin door wandelde, de roode en zwarte aalbessenstruiken, de kruisbessenstruiken en de frambozen be keek. "Wat worden ze verwaarloosd en wat brengen ze betrekkelijk toch nog veel op", heb ik menigmaal gedacht. Maar van die ondankbaarheid heb ik me niet alleen te beschuldigen, zou ik denken. Want in de meeste tuinen, vooral bij zoo genaamde tuinliefhebbers, worden boven genoemde gewassen schandelijk behandeld. Als zij er eenmaal staan, moeten zij in 't vervolg maar van zelf groeien. De grond onder de struiken wordt ternauwernood nog eens opengeingakt, tenminste, als er bijenkorf aan den tiendheer of zijn pachter afstaan. In Frankrijk heeft men bij de omwen teling de Tienden afgeschaft. Wij willen ons nu meer bepalen bij den oorsprong der Tienden in Zeeland. Uit de charters of brieven, bij welke de Landsheer schorren in Zeeland ter be dijking uitgaf, blijkt, dat hij met die uit gifte o.a. ook tienden bedong, hetzij van het vee, dat daarop zou weiden of wel van de vruchten, welke op de bedijkte gronden zouden wassenwelke tienden hij dan bedong, óf wel van diegenen, welke hij daarmede reeds had begunstigd, •flater,bij verkoop zou willen begunstigen. Het tiendrecht, hetwelk van Goddelijken oorsproDg beschouwd werd, naardien de Geestelijkheid, in den tijd der middel eeuwen, dit recht als zoodanig voorstelde, maar tevens te baat nam om zich te ver rijken en daardoor een algemeenen invloed uitoefende, bestond intusschen zooals we te voren zagen reeds eeuwen lang vóór het Christendom en was bjj de Ro meinen even als later bij de Germanen en Franken in gebruik als een recht, hetwelk uit wederzijdsche, bij de wet geoorloofde, overeenkomsten voortvloeide. (Slot volgt).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2