Buitenlandscli Overziebt. Gemengde Berichten. het optreden van dit kabinet-Borgesius wel wegsterven als kreten in de lucht Predikanten in de Politiek. In Synode, Pers en Predikantenver- eeniging is het vraagstuk of predikanten ook op politiek terrein als voorlichter of medestrijder hebben op te treden, en of de combinatie Predikant-Kamerlid geoor loofd is van alle zijden bezien. De Rotterdammei' onze anti-revolu tionaire zuster heeft een belangrijke reeks artikelen aan quaestie gewijd en vat aan het slot van haar zevende opstel haar meening aldus saam dat liet liberalisme, in theorie steeds een onver zwakten weerzin heelt gehad van het optreden van predikanten op het gebie 1 der staatkunde dat het echter practisch nimmer bezwaar te berde bracht tegen den ijver der moderne domi nees voor de vrijzinnige beginselen, noch tegen den steun van socialistische of orthodoxe predi kanten aan het liberalisme zelfinderdaad over eenkomstig de vrijzinnige leer, die van geen gezag der Heilige Schrift in Staatsaangelegen- heden wil hooren dat de orthodoxe Hervormde predikanten bij de jongste verkiezingsactie wel voor het front moesten komen, wegens de aaneenschakeling van stembus-bedrog, door de vrijzinnigen met hun leugenen over het gevaar voor de Her vormde Kerk gepleegd dat op grond van anti-revolutionaire staat kundige beginselen in eene Volksvertegenwoor diging, die waarlijk wortelt in eene organisch ontwikkelde natie, de Kerk van Christus als integreerend lid van het volksbestaan niet mag worden gemist dat, afgezien van het optreden van predikanten als Kamerlid, krachtens onze beginselen ook predikanten eene roeping hebben voor de eere Gods op te komen en leiding te geven in het maatschappelijk verkeer en politieke leven dat echter een predikant wijs zal doen ter wille van de eere van zijn ambt, zich niet te werpen in de hitte van het stembusgewoel, waarin de onreinigheden der politiek het meest haar kwaden invloed uitoefenen en eindelijk, dat nooit ofte nimmer eenig predikant bij alle werkzaamheid van maatschappe- lljken of politieken aard zal mogen vergeten, dat de Kerk voorop moet blijven staan, wijl hij immers door de centrale actie der Kerk in groei en in bloei te doen verarmen, zeer bedenkelijk met de eene hand zou afbreken, waar hij met de andere hand zou meenen iets te bouwen. Tot zoover De Rotterdammer. Wij achten het niet noodig altijd op de schaduwzijden der vrijzinnige pers te wijzen. Zij spreken voor zichzelf. Maar onbegrijpelijk komt 't ons voor dat zoovele brave christenmenschen met zoo groot ge duld en door hun stilzwijgen, „blijkbaar met instemming'' velerlei uit die bladen als koek slikken, terwijl het toch onge twijfeld ook naar hunne opvatting, niet door den beugel kan. Beieren komt, na vijf en dertig jaren, in 't bezit van algemeen stemrecht, want de vertegenwoordiging heeft het algemeen stemrecht met algemeene stemmen aan genomen. Zoo berichten ons de dagbladen. Vermoedelijk behooren onder de stem gerechtigden die algemeen zijn vrouwen en mannen, hoewel we dit niet weten. Indien ooit de waarheid blijkt dat het najagen meer is als het bezitten dan wel bij het in kleineren of grooteren kring begeerde algemeen stemrecht. In Duitschland waar men in 't genot van dit voorrecht is, klagen de ontevreden groepen erger dan elders dat hun invloed op het staatsbestuur zoo gering is. In Frankrijk waar dit faveur evenzeer den volke gegund is, gaan velen met min achting de stembus voorbij, of meenen, dat alleen revolutie of staatsgreep hulp kau brengen. In Nederland werkt men aan het blanco- artikel en roept daarvoor een ietwat kunst matige agitatie in 't leven. Voorloopig, om de politieke verhoudin gen, werkt men wel zoo hard, dat niemand het merkt, maar men is dan ook nog geen vijf-en-dertig jaren aan den gang. Zeker is het dat het voortdringend libe ralisme op de lijn ligt die uitloopt op algemeen stemrecht. Voor onze tegenstanders is het alge meen stemrecht een kwestie van tijd. Vo«r ons nog niet. Ook af dringt het meer door tot de ons omringende landen, dan zijn we nog niet overtuigd dat alge- is geen sprake. Brengt het belang van den Brit dit mede, dan worden zij met den voet getreden en kan de nazaat de plek, waar het stof zijner voorvaderen rustte, nimmermeer terugvinden. Nu en dan bevatten de Nieuw-Holland- sche dagbladen berichten over de afgrij selijke op de zwarten gepleegde gruwel daden, maar slechts waoneer zij, om 't zoo uit te drukken, hemeltergend zijn, acht de regeering zich geroepen van de zaak ken nis te nemen. Vele zwarten zijn gedood door het nuttigen van met rattenkruit vergiftigd brood, dat men gelegd had op plaatsen, waar men kon verwachten dat het door hen zou geroofd worden. Bij meer dan eene terechtzitting werden der gelijke brooden overgelegd, maar het rech terlijk onderzoek leidde tot geen veroor deeling. BUnke getuigen werden niet ge vonden en de wet geeft geen zwarte het recht iü een geding als zoodanig op te treden. Er zijn nog meer dergelijke onverdachte getuigenissen. „Dr. Topinard dus schrijft Frie- drich von He'llwald „is van oordeel, Fr. von Hellwald, Natuurlijke Geschiedenis meen stemrecht, afgedacht van den oor sprong, aan, wenschen en behoeften zal voldoen. Wij houden, met alle antirevolutionairen, nog altijd vast aan het organiseeren van verschillende kringen in de maatschappij. Op welke wijze men die kringen be grenzen wil, is ons geen oorzaak i an strijd, maar wij zijn van meening, en de ervaring rondom ons optemerken spreekt dat niet tegen, dat de los naast elkander staande massa te duchten is, en het organisch op tredend volksleven niet, of althans veel minder. In de door geenerlei band saamverbon- den massa is het hoogste woord aan den ruwsten schreeuwer, in het organisch op tredend volksleven komt de bezadigde eerst meer aan 't woord. Algemeen stemrecht Wat zal men, in zekere kringen, Beijeren benijden De geheele inrichting der maatschappij moet veranderen. Daarom treedt de ar beidersbeweging zoo eenstemmig op po litiek terrein over. Want die andere in richting wacht men van den Staat, door middel van de wet. Is er eenmaal algemeen stemrecht, zoo redeneert men, dan hebben de arbeiders de meerderheid ook in de vertegenwoor diging, en langs vvettelijken weg kan dan een heel andere maatschappelijke toestand geboren worden. Met dat ideaal vleit men zich, o. i. ten onrechte. Beieren zal ons weldra bij Noord Duitsch land en Frankrijk de proef op de som kunnen leveren. Rusland. Een ontzettende maatregel hard tegen hard 1 wordt thans toegepast in de gou vernementen Cherson met inbegrip van Odessa Besarabië, Jekatarinoslaf en Taurië met inbegrip van Sebastopol. Generaal Kaulbars heeft by dagorder bekend gesteld, dat iedereen, die schul dig wordt bevonden aan poging tot het plegen of aan het uitvoeren van een aan slag tegen overheidspersonen door middel van ontplofbare stoffen, bommen, vuur wapens als anderszins, zoomede alle per sonen die zich tot zulke doeleinden dienende voorwerpen aanschaffen, vervaardigen, be waren of van de hand deen, voortaan bij wijze van administratieven maatregel zon der vorm van proces ter dood zullen wor den veroordeeld. Maar of 't ook noodig is Geen overheidspersoon, hij zij gouver neur, hij zij politieagent, is zijn leven zeker. Enkele staaltjes van de vele die open baar werden en de nog meerdere die ver borgen bleven, mogen dit bewijzen. Twee gendarmes, die Zaterdag te War schau bij een bomontplofling werden ge troffen, zijn Zondag in het hospitaal aldaar overleden. In dezelfde stad werden Zondag door onbekend gebleven personen twee brande- wynopslagplaatsen van het gouvernement geplunderd. Te Kielce schoot gisteren een onbe kende een politieagent dood en verwondde een soldaat, die den politieman vergezelde. Admiraal Doebasjof, die dezer dagen naar Moskou zou zijn teruggekeerd, heeft aan zijn voornemen geen gevolg gegeven. Er was nl. een complot ontdekt, om hem aan het station te vermoorden. Zaterdagavond werden te St. Petersburg een groote kist met dynamiet en verder een aantal revolvers en patronen ontdekt en in beslaggenomen. Te Wilna nam de politie vier personen in hechtenis, die in het bezit waren van een bom en vier revolvers. Te Minsk zagen twee anarchisten ook al in het bezit van geladen bommen zich gearresteerd. Vraagt gij nog lezer, of 't ook noodig is V Hier is recht tot zelfverweer. Indien de waarheid niet kras optreedt, laat zij zich als een beest doodschieten. Maar het is treurig dat slechts op derge lijke wijze in het groote en zwakke Czaren- rijk orde en rust kunnen terugkeeren Engeland. De Maandag te Londen gehouden optocht dat het ingrijpen in de levenswijze der Nieuw-Hollauders als hoofdoorzaak moet beschouwd worden voor het langzame uit sterven van hun ras. In elk opzicht ge voelt de zwarte zijn minderheid. Zijne vrouw verheugt zich niet in het vooruit zicht moeder te worden zij stelt er prijs op geen kinderen te krijgen, en worden deze geboren, dan heeft zij vrede met het door haar echtgenoot gevelde doodvonnis. Op verschillende plaatsen hebben de zwar ten verklaard, dat zij, hun land verloren hebbende, ook geen waarde meer hechten aan het leven van hun kroost. OpNieuw- Holland gebeurt thaDS hetzelfde wat een maal geschiedde op de Antillen, waar de bevolking, toen de Europeanen haar land in beslag namen, alles deed wat zij ver mocht om de kans op uitsterving van haar ras te vermeerderen". Elders in Australië hebbeu de Engelsehen 't niet veel beter gemaakt. „De wreedheden der Spanjaarden in Noord-Amerika", zegt Peschel, „hebben langen tijd als proeven van stijl gediend, waar het gold gruweldaden te schilderen van den eenen mensch tegenover den van den Mensch. Bewerking van Dr. Paul Harting, Haarlem, 1883, pag. 54. yan werkeloozen is ordelijkverloopen,maar de meeting in Hyde Park kenmerkte zich door krasse redevoeringen tegen de regee ring. Verscheidene sprekers verklaarden, dat 't er niet op aankwam wie in Engeland aan het bewind waren, daar de liberalen al even slecht voor de werkeloozen zijn als de unionisten. De bekende volksmenner Williams be pleitte de uitwerping van de ministers Bryce en Morley, er bijvoegende, dat zij slechts een eenigen vriend in 't ministerie hadden, namelijk Burnsdeze bewering lokte gejouw uit, terwijl men riep „ver rader". Oshea, die tegenwoordig de aanvoerder van de Noord-Engelsche wandelaars is, instede van Gibbons, die als zoodanig afge dankt werd, bevond zich ook onder de redenaars. Oshea snoefde er op, dat hij reeds twee jaren opzettelijk werkeloos was, want hij vond zulks een uitstekende bezig heid. (Gelach). Iumiddels heeft Gibbons, terzake onder vraagd, verklaard, dat hij heden de terug wandeling naar Liverpool zal ondernemen met zeven getrouwen. Gibbons verzekerde, dat de meerderheid der mannen hem heeft afgedankt, omdat zij niet genegen waren zijne bevelen in zake drankmisbruik enz. op te volgen. Vele parlementsleden van de arbeiders partij waren hedenmiddag verhinderd op de meeting in Hyde Park te komen, daar zij eene partij vergadering in Westminster moesten bijwonen, welke vergadering door een dertigtal personen bezocht werd. Op deze partij vergadering is besloten Keir Hardie tot voorzitter en Shackleton als ondervoorzitter van de groep te benoemen. De arbeiderspartij zal in het Lagerhuis aan de zijde van de oppositie zitten en slechts samenwerken met de handels-unionisten voor wat betreft de werkmansvraagstukken F r a n k r ij k. Het ceremonieel bij de a.s. overdracht der presidentieele waardigheid is nu defi nitief geregeld. Komenden Zondag zal Faillières zich, onder begeleiding eener afdeeling kuras siers, naar het Elysée begeven. Daar wordt hij door Loubet met een korte toespraak begroet en geïnstalleerd. Alsdan vertrekt Loubet, vergezeld van het kurassiers- escorte, dat hem brengt naar zijn parti culiere woning. Aan zijn opvolger laat hij dus ter verdere opknapping na Marokko en de quaestie dei- inventarisatie. Het moet zeker dezen „eer sten Staatsdienaar" tot beschaming strek ken dat verscheiden belasting-ambtenaren ontslag genomen hebben, wijl zij de hun opgedragen taak der inventarisatie van de kerkelijke goederen, niet konden overeen brengen met hun godsdienstige overtuiging. Venezuela. Wij noemden in dit verband niet de quaestie Venezuela, ofschoon deze er ook eene is. Maar dit is er eene die nog wel kan losloopen. Castro toch, de president van Venezuela, is wel oorlogzuchtig gestemd, en aast wel op eeu botsing niet F'rankrijk, maar dit schijnt tactiek te zijn, waarin hij wijlen Napoleon 111 wil nadoen. Wanneer deze zijn volk verbitterd zag dan zocht hij een afleiding in een oorlog. En zoo doet Gastro ook. Het volk is tegen hem en de beide vice-presideuten haten hem. Ilij moet hen beiden in de gaten doen houden, dewijl hij vreest dat zij, in geval van oorlog, hem, Castro, van zijn „troon" zullen stooten. Een niet onverdiende straf naar het schijnt. Immers er wordt beweerd, dat Gastro, meer dan '2000 politieke tegen standers in de gevangenis heeft laten wer pen. Het is volgens 's mans tegenstan ders tenminste absoluut noodzakelijk voorden binnen- en buitenlandscheu vrede, dat Gastro van het tooneel verdwijnt. Vóór dien tijd zal er geen rust zijn. Overigens begint in menigen staat deMon- roe-leer geen buitenlandsche staat, geen Europeesehe staat vooral menge zich in onze aangelegenhedenkrachtig door te werken. Dat geldt Venuzuela; het geldt ook China. Monroe met zijn „Amerika voor de Ame rikanen" heeft 't den volken buiten Europa geleerd. Gastro streng in zijn uitwerpen van buitenlanders roept 't nu ook anderen. De Brit heeft echter te dien opzichte geen recht van spreken. Men verontsehuldige de zaak niet door er op te wijzen, dat L«i gedeporteerden waren, aan wie de op Van Diemeusland beschreven gruweldaden moeten geweten worden. Reeds de beide Forsters hangen schrik wekkende tal'ereelen op van de wijze, waarop het scheepsvolk van kapitein Cook omging met de bewoners der Zuid/ee- eilanden en ook in lateren tijd hebben ettelijke „gentlemen" vreeselijke proeven van wreedheid en moordzucht ten besle gegeven. Is 't te verdedigen, dat Enge land zijne ergste misdadigers zond naar reeds bewoonde landen Y" Het zijn vooral de Tasmaniërs geweest, die een lange reeks van gruweldaden van de zijde der Engelschen hebben moeten ondervinden. Met slechts enkele bijzon derheden zullen wij volstaan. Men schaamde zich vroeger volstrekt niet luide te verkondigen, dat men zoo en zooveel „zwarte kraaien" had geschoten. Velen maakten jacht op de inboorlingen met het doel de gedoode lichamen tot voeder aan de honden te geven. De bran dewijn, die men hun liet drinken, was niet zelden vergiftigd. Kapitein Holman staat borg voor de volgende „aardigheid" „Venezuela voor de Venezolanen En in China werd 't algemeen „China voor de Chineezen." Al sedert maanden moeten Amerika en Rusland 't daar ontgelden. Het is een bewijs dat deze volken zich mondig voelen worden, tot nieuw leven ontwaakt zijn. Zij kunnen den grooten mogendheden, waartoe wij nu ook Japan en Amerika rekenen, nog veel last bezorgen. Te Washington althans acht men den slaat van zaken in China, en de anli-vreem- delingenstemming aldaar zoo ernstig, dat de minister van Oorlog, Taft, een voor loopig erediet van 100.000 doll, heeft aan gevraagd om uitzending van troepen mo gelijk le maken en te bespoedigen, Daar Taft echter had te kennen gegeven, dat het niet het plan was van de regeering troepen te zenden vóór de noodzakelijk heid zou zijn gebleken, de Amerikanen in China bescherming te verleenen, werd het gevraagde krediet door de betrokken Con gres-commissie geweigerd. Dat China en Amerika ondanks het feit dat China slechts toepast de leer waarbij Amerika groot geworden is het wel eens aan den stok zouden krijgen, en dat China met zijn vijandschap tegen de Blanken en het Christendom een groot gevaar voor den vrede worden kan, mag helaas niet meer worden ontkend. Uit New-Vork wordt zelfs gemeld dat China en Japan aan Noord-Amerika op helderingen gevraagd hebben nopens het zenden van versterkingen naar de Filip pijnen alsmede dat op den 25en dezer een vreemdelingenmoord op groote schaal in China te verwachten is, daar de her vormingspartij alsdan alle vreemdelingen zal verjagen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor IJselmuiden door B. Bate laan te Waarder. Goes. De naar hier beroepen ds. J. C. Schuller te Amerongen hoopt Zondag 1 April zijn intrede te houden en zal in zijn dienstwerk bevestigd worden door zijn vriend ds. G. van Dis van Zaamslag. Goesche Courant.) Geref. Kerken. Drietal te GrootegastG. Doekes te Heeinse, M. Elzinga te Zalk en J.Jansen te Nieuw-Buinen. Beroepen te Oldekerk A. J. de Boer te Grijpskerk. Geref. Gem. onder 't Kruis. Beroepen te Opheusden ds. G. H. Kersten te Meliskerke. Ev. Luth. kerk. Beroepen te Tiel C. F. Stellvvag prop. te Dei enter. Vlissingen. Jong gepensioneerd. De heer B. H. Determan, welke tegen 1 October 1905 den dienst moest verlaten als sluis wachter, is thans een pensioen toegekend van het departement van Waterstaat, ten bedrage van f286 'sjaars. De gepensio neerde is thans 84 jaar oud en heeft 50 jaar en 9 maanden den Staat gediend. Hij had nog zoo graag een jaartje in dienst geble ven, verklaarde hij. Heinkenszand. Van het ontvreemde goud en zilver van den koopman de G. zijn nog onderscheidene voorwerpen gevonden, niet ver van de plaats verwijderd, waar de kist gevonden is, waaronder nogal eenige goudstukken zijn beschadigd. Eenige per sonen zijn in verhoor genomen. Oud-Vossemeer. Tot lid van het be stuur van „de school inet den bijbel" is gekozen dhr. J. Meijll, ouderling bij de Ned. Herv. gemeente, inplaafs van dhr. C. Westmaas, die voor die betrekking be dankt had. Oostkapelle. Het adres tot opheffing van den vaccine-dwang aan H. M. de Koningin en aan de Tweede Kamer inge zonden, is alhier geteekend, beide door 132 ouderteekenaars. Biezelinge. W. v. d. Linde, onbezoldigd rijksveldwachter alhier, is aangesteld tot jachtopziener te 's-Gravenpolder. Verdere averij. Een van de schepeu van de Nova Cura, waarvan wij Zater dag schreven, de ijzeren aak Drie die in het brein van een Engelschen schurk was opgekomen De ellendeling nam twee pistolen, waarvan het een met los kruit en het ander met een kogel geladen was. Het eerste in de hand nemende, toonde hij aan een nieuwsgierigen zwarte, hoe men een tegen het oor gehouden pistool zonder schade kon afschieten, en toen de wilde ook het genoegen wenschte te sma ken, den knal zoo dicht bij het oor te vernemen, gaf de Engelschman hem het geladen pistool en joeg de ongelukkige zich een kogel door de hersenen (James Bomoick, the last of the Tasmanians, London 1870, pag. 67). Over de behandeling, die de vrouwen moesten ondergaan, is het beter in een dagblad te zwijgen. De jonge zwarten werden gestolen en verkocht aan de eige naars van pachthoeven om kleine diensten te verrichtten in de huishouding. De gevolgen van het optreden der En gelschen zijn niet uitgebleven. Den len December 1838 waren er van de Tasmaniërs nog slechts 59 mannen en 36 vrouwen over. Ook deze stierven uit in de maand Juni 1876 waren de Tas maniërs voor goed van den aardbodem verdwenen de laatste was een vrouw, Lalla llookh genaamd. Gebroeders, schipper P. J. de Lege, van Terneuzen, is toen de Nova Cura op 8 dezer haar reddingswerk in het Hellegat begon, op die boot geloopen en belangrijk beschadigd. Zij zetle haar reis zeilende voort, doch verloor in den storm haar achterzeil, stagzeil en een zwaard, zoodat zij ankeren moesf, terwijl de lading oud papier begon overboord te slaan. Op 9 dezer praaide zij de sleepboot Maria Cor nelia, die haar behouden naar Dordl bracht. Dit is dus wel geteld nummer drie. (D. C.) De kapitein G. J. P. A. Thomson, van het wapen der kon. marechaussee, blijft in zijn nieuwen rang gehandhaafd te Vlissingen. Veere. Voor een (link bezette ver gadering trad Maandagavond in de Voor- bereidingschoot op de WelEervv. heerds. Fleischer van Makkum, om te spreken over het doel en streven van de vereeniging „Het Groene Kruis". Nadat Z.Eerw. door den Edl.Achtb. heer Van Doorn aan de vergadering was voorgesteld, besprak hij in eene duidelijke heldere eu zeer bevat telijke rede de wijze waarop bovenge noemde vereeniging werkzaam is. Dal zijne rede bij de aanwezigen in den smaak viel bewees hel applaus dat hem ten deel viel. Onze geachte burgemeester was dan ook de tolk der vergadering, toen hij aan liet einde ds. Fleischer den dank namens de aanwezigen bracht. Nadat nog dooi enkele personen inlichtingen gevraagd en ver kregen waren, werd de gelegenheid geboden zich als lid op te geven, waaraan door 48 personen gevolg werd gegeven. Bij de keuring van zaaigranen te Rot terdam vanwege de Holl. Maatschappij an Ls&dbouw werd een bestuursprijs toege kend aan dhr. J. \V. Romeijn teOuwerkerk. Het onderzoek naar het fraudeleus invoeren vaD saccharine in België wordt, naar uit een grensgemeente in Zeeuwsch- Vlaanderen wordt geschreven, nog steeds voortgezet. Ook te Brussel, waarheen de saccharine gezonden werd, is er nauw keurig onderzoek in enkele bierbrouwe rijen ingesteld. Goes. De firma v. d. Bosch Co. alhier, behaalde op de zaaigranen-tentoonstelling te Rotterdam der Hollandsche Maatsch. van Landbouw, voor al hare elf inge zonden graansoorten, eerste prijzen. Geïmporteerde Royal, J ubilee haver Champion Chevaliergerst, Royal Jubilee haver, eenmaal verbouwd Probsteier ha ver, zomergerst, paardenboonen, veredelde kortlooferwten, kroonerwten, Harrison Glary schokker, bruine- en wilteboonen. Goes. Heden werd door de Landbouw- afdeeling Heinkenszand der Maatschappij „Zeeland", een algemeene vergadering ge houden in „de Prins van Oranje". 61 namen bevatte de presentielijst, dus was het een druk bezochte vergadering. Bij de eerste vergadering in dit jaar, sprak de voorzitt r, de heer I. G. J. Kake- beeke, een bemoedigend woord en wenschte voor 1906 een goede oogst, een flinke vee stapel en een gullen afzet der producten. Het in de vorige vergadering gekozen be stuurslid, de heer Van Liere, heeft die benoeming aangenomen. Zeven leerlingen volgen den cursus in paardenkennis, die geleid wordt door den heer J. Z. Risch. Deze is met zijn theoretische lessen voor de hoefsmidcursus klaar en spoedig zullen de practische lessen aanvangen. De aan vrage der afd. Wolfertsdijk aan het hoofd bestuur om steun der bibliotheek, moest afgewezen worden-, alleen de vereenigingen van oud-leerlingen der landbouw-winter- cussus komen daarvoor in aanmerking. De directie van het landbouwbureau vraagt inlichtingen over opbrengst en der gelijke om met het buitenland te verge lijken. Een kennisgeving van de nieuwe landbouwafdeeling te Axel wex-d namens den heer Dixhoorn ingezonden. Al deze dingen worden voor kennisgeving aange nomen. Door den heer J. de Feijter en anderen te Zaamslag is een adres opgemaakt om dit op te zenden aan H. M. de Koningin, in zake de onuitvoerbaarheid van het Kon. besluit van 5 Nov. j.l. inzake lantaarns op voertuigen. De klachten worden gegrond 1dat het lastig is lantaarns ongeschonden te vervoeren op vaste assen 2. drillen de lichten op vaste en vooral op ongelijke Ook den Maoris op Nieuw-Zeeland staat het lot van uitsterven te wachten. Toen Cook en Tasman hun eiland bezochten, waren de Maoris ruwe, maar volstrekt niet van talent ontbloote wilden. Hunne be schaving had een aanzienlijker hoogte be reikt dan dit bij de meeste wilde volken het geval is. öinds Engeland dus schrijft Hochstetter zich de opperheerschappij over deze eilanden heeft aangematigd, is het oorspronkelijke in de zeden der bewoners nagenoeg volkomen verloren gegaan. In 1840 telden zij nog 100000 zielen en in 1878 leefden nog slechts 23533 mannen en 19286 vrouwen. De Maori is zich trou wens zelf bewust vau den aanstaanden ondergang van zijn stam. Hij draagt zijn lot met onderworpenheid en schikt zich in het onvermijdelijke. Met pijnlijke welspiekend- heid drukt hij zich uit als volgtDe woe kerplant groeit ten koste van de plant, waarop zij leeft, de hond van den Euro peaan doodt den hond van den Maori, zijn rat verjaagt de onze, waarom zou dan ook niet onze geheele stam plaats maken voor dien van den pakeha? (3) (3) Von Hellwald-Harting, I. a. p., V*S- 193' -M-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2