NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 111. 1906. Zaterdag 10 Februari, 20e jaargang. P. Merckens. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN "talma. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Voor een lid. van den gemeenteraad (vacature-Loois) steunen wij de candi- datunr van den bekwamen arts, volks man en Statenlid H E R IJ K Middelburg, ook voor St. Laurens en Nieuw- en St. Joosland, 13,14,15,16, 20, 21, 22, 23, 27 en 28 Februari, 1, 2, 6, 7 en 8 Maart. 9 Februari 1906. Tot en met 14 Febr. a. s. kan men op 't secretarie terecht om zich aan t,e geven voor huur-, loon-, examen-, grootboek of spaarbankkiezer. Ook moeten zij die uit een gemeente zijn gekomen om zich in een andere ge meente te vestigen, op de secretarie der gemeente waar zij nu wonen, hun voldaan belastingbiljet komen toon en om in de nieuwe gemeente belastingkiezer te kun nen worden. Huurkiezers die 't al waren, doch in den loop van het jaar verhuisd zijn, moeten zich opnieuw aanmelden, om op de kiezers lijst te kunnen blijven. Men vergete dit alles niet. Laten onze kiesvereenigingen in dezen hun dure roe ping verstaan en hun plicht doen. Men kan niet weten, hoe wij èlkander dit jaar noodig kunnen hebben bij de stembus. De aangifte moet vóór 15 Februari geschied zijn. Tusschen 23 Maart en 21 April moet iedereen aan het stadhuis gaan zien, of hij op de kiezerslijst staat. Tot en met 15 April kan bij 't Gemeente bestuur verbetering worden gevraagd. Iemand kan verbetering vragen voor een ander. De gemeenteraad beslist tusschen 23 April en 15 Mei. Gedurende 5 dagen is appél bij den kantonrechter. De besturen van kiesvereenigingen be- hooren zich de voorloopig vastgestelde kiezerslijsten aan te schaffen en nauw keurig nagaan, of al hun leden en al de hun bekende leden van de partij, die kiezers zijn, op de lijst staan. Naar mijn meening moeten gods dienst en politiek niet worden ver mengd, wanneer men onder gods dienst verstaat kerkelijk leven, cultus en al wat daarmede in verband stsat. Het verband tusschen politiek en godsdienst ligt m.i. hié;ip,,dat iemand, die God wil dienen, zulks doet in alle zaken, dus óók in zaken van Staat. En wat men ook moge zeggen, de vrijheid kan daardoor nimmer worden bedreigd. Er is geen grondslag voor de politiek, welke meer de beteekenis der persoonlijkheid doet uitkomen en die persoonlijkheid hooger eerbiedigt dan in de christelijke religie. Het beruchte stuk van mr. Piepers die 't „ploertig" vond van gouverneur Iden- burg dat hij 't buiten huwelijk samen leven van gouvernements-ambtenaren in de West tracht tegen te gaan, is afge keurd door De Vrijzinnig Democraat. Mr. Piepers is oud-vice-president van het Hooggerechtshof in Indië. Daarom doet ons deze openlijke afkeuring van vrijzinnig democratische zijde dubbel ge noegen. Hier is dan toch één blad dat openlijk de goddelooze leer afvalt dat er tweeërlei zedelijkheid is voor den man en voor de vrouw Ter navolging Nog altijd zijn er in onze kringen brave protestanten die uit vrees voor den invloed yan „Rome" weigeren onze candidaten of R.-K. candidaten te steunen en, recht streeks of zijdeling, steun bieden aan den liberaal. Voor dezulken mogen wij nog wel eens de aandacht vestigen op een stuk van prof. v. d. Vlugt, een liberaal, die bij de jongste verkiezing een belangrijk aandeel had in den val onzer candidaten en het Chr. kabineten wat ook iets beteekent te Leiden door een Hervormde kiesver- ee'niging bij de herstemming is geprocla meerd tot caüdidaat, en door ds. "VVagenaar van Leeuwarden en de Friesch Christelijk- Historischen is aanbevolen of gesteund. Prof. v. d. Vlugt dan heeft het in Onze Eeuw over den R.-K. invloed onder liberaal regime. Hij bepleit een nieuwe partij- groepeering waarbij R.K. en liberalen samengaan. Het //gevoel van wantrouwen tegen elke gedachte aan een samengaan met Room- schen", acht hij een der machtigste oor zaken, waarom onder sommige vrijzinnigen „het denkbeeld eener partijgroepeering, los van geloofsverdeeldheid, niet recht wil aanslaan trots allen wrevel tegen de anti- thesepolitiek". M.a.w. sommige vrijzinni gen zijn zóó antipapistisch, dat ze nooit in eenige groepeering naast de R.K. zouden willen staan, ook al houdt die onwil de antithese in stand, waar ze zelf tegen protesteeren. Prof. v. d. Vlugt tracht hen nu van zienswijze te doen Veranderen door de mededeeling, dat bij de. .huidige politieke tegenstellingen de R.-K. toch de lakens uitdeelen, ook al regeeren de liberalen. Hij schrijft aldus Mochten, wie zich door dergelijk gevoel laten leiden, toch leering willen trekken uit de ieiten Konden zij maar eens inzien, dat Rome niet be slister ten onzent de lakens vermag uit te deelen, dan bij de bestendiging der wipspel-politiek tusschen de rechter- en de linkerzijde van dusver. Meent men waarlijk, dat een enkel „cabinet van links", bij de hopelooze politische verdeeldheid zijner slechts door hekel aan dominees- .en priesterheerschappij vereende „geestverwanten" kan nalaten op den duur om rekening te houdèfi' met de wenschen van die parlementaire „pha lanx", die ruim een derde der Nederlanders" vertegenwoordigt en mede in hare houding'met opzicht tot „liberale" regeeringen, steeds het spreukje indachtig zich heeft betoond, dat men geene vliegen vangt met azijn? Wie ook de zege danke aan de stembus, zoolang de tegenwoordige partijgroepeering stand houdt, blijft Rome leiding geven aan het spel. Onder een ministerie van rechts, voor het voetlicht, met officieele mede verantwoordelijkheid. Onder een, als het tegen woordige, van achter de schermen, en zonder, vormelijk, tot rekenschap te zijn verplicht. Een merkwaardig woord; dat, uit dezen liberalen mond, zijn weg vinden zal tot die velen ook in onze gelederen, die zich nog maar niet kunnen losmaken van anti pathieën tegen „Rome" en de coalitie waarin „Rome" vrijwat loyaler over 't alge meen met de Protestantsch Chr. groepen saamwerkt, dan omgekeerd. In een Engelsch blad schreef dezer dagen de socialist Blatchford het volgende Er is nu een arbeiderspartij en er zal een socialistische partij wezen. Men zal de socialisten niet omkoopen. Geen vergelijk is mogelijk. Geen beloften zullen baten. Zelfs al kon de liberale partij de helft geven geven, niet beloven van wat de socialisten verlangen, zou er geen vrede worden gesloten. Wij moeten alles hebben. De strijd moet uitgevochten wor den. De socialistische beweging is het begin van een wereldomwenteling. Zoo lang er een arme overblijft, een hongerig en niet onderwezen kind, een overwerkte en onteerde vrouw; zoo lang ongelukkigen worden vervolgd en ver hoogd worden wie het niet verdienen; totdat de aarde aan alle menschen hoort, en alle menschen vrij zijn, en er meester noch knecht is, zullen de socialisten voor het socialisme vechten en onvermoeid aanvallen en meedoo- genloos verpletteren elke partij die de vrijmaking van het menschelijk geslacht tegenhoudt. W aar ik dus tegenover de liberale en ook de Tory-partij vijandschap zonder genade bepleit, hoop ik dat onze menschen in den langen en zwaren strijd, die komen zal, persoonlijke bit terheid zullen vermijden en tegenover hun tegenstanders alle mogelijke hoffelijkheid en verdraagzaamheid in acht nemen. Onder hen zijn er honderdduizenden, die oprechtelijk ge- j looven dat hun partij het recht aan haar zijde heeft. Laten wij ridderlijk vechten ook tegen de Christelijke Kerken en slagen uitdeeien i en ontvangen met gelijke blijmoedigheid. Wel, meneeren, over eenige jaren zijn we allen dood, en het gras zal groeien boven ons en ons aller hart zal kou 1 zijn en onze lippen hebben opgehouden kwaad te spreken, en de zon zal edelmoedig schijnen over de meizoentjes, en over socialisten, liberalen en Katholieken en Lutheranen. Intusschen wij gaan de liberale partij verpletteren Selah. Wij hebben niet alleen de Tory's en de libe ralen tegenover ons, hun partij en hun pers en hun rijkdom, maar ook de geweldige macht van de Christelijke Kerken. En evenmin als in den politieken strijd kan er hier genade betracht of kwartier gegeven worden. De Kerken moeten bestreden en verslagen worden, zoo goed als de partijen. Het volk moet bevrijd worden van bijgeloof en priesterheerschappij, zoo goed als van politieke dwaling en de heerschappij van den Mammon. Hetgeen deze Engelsolie socialist leert, is door de Nederlandsche socialisten, in ruwer vorm, al zoo vaak gezegd dat wij er niet meer van opschrikken. Alleen ons] kruit droog houden, dat is de boodschap. De strijd gaat tege" de kerken. Maar een Nederlandsche socialist heeft eens gezegd een kat is een kat en uw pastoor is^eeir .bedrieger Welnu deze en zijn volgelingen kunnen van hun Engelschen geestverwant nog wel wat leeren. Tenzij en wij vreezen dat zulks het geval zal zijndeze Nederlandsche socialisten zullen zeggen dat deze Engel- sche vriend het socialisme nog niet goed te pakken heeft, met zijn aanmaning tot hoffelijken strijd. Want hoe kan een socia list hoffelijk zijn op het standpunt van den klassenstrijd Terecht herinnert dan ook De Nederlander, die ons de vertaling van Blatchfonds vromen krijgszang bezorgde, èr aan, dat nog onlangs bij de lijkbaar yan den grooten Van Marken, door den Nederlandschen socialist v.d.Goes werd be toogd,dat het onderscheid tusschen „model fabrikanten" als Van Marken en gewone fabrikanten is, dat de eersten hun arbeiders niet alleen uitzuigen, maar ook bedriegen. En hoe het op politiek terrein gaat, weet men. De niet-socialistische staatslieden komen voor hun eigen of hun klassebe- lang op, en zoo zij dit ontkennen, worden ze al spoedig tot „bewuste of onbewuste huichelaars" bevorderd. Het woord van deu Engelschen socialist, hier aangehaald, is trouwens nog erg genoeg strijd tegen de kerken en dat wel tot den jongsten dag dewijl hetgeen hij verlangtvechten tot de laatste arme rijk gemaakt, en de laatste onteerde gewroken zal zijn, in deze zondige maatschappij niet te verwezen lijken zal zijn. Laten wij hierop ook vooral de aandacht onzer kinderen vestigen, die straks onze plaatsen zullen innemen, wanneer de zon zal schijnen over onze graven. L A I%' 1> IJ O 8J W. De Landbouwproefvelden. Het Maandblad, uitgegeven door de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland, bevat het jaarverslag over 1905 van den Rijksland- bouwleeraar voor Zeeland, dhr. G. J. Kakebeeke, over de Landbouwproefvelden in die provincie. Hij zegt daarin o. a.Het jaar 1905 is voor de proefvelden in mijn ambtsgebied niet bijzonder gunstig geweest. Veel regen in bijna alle maanden, warm weder met herhaald onweder en slagregens in Juni en Juli hebben verbazend veel schade gedaan aan den landbouw in Zeeland en ook de proefvelden hebben daarvan hun deel gehad. In het bijzonder hebben de aardappel- en tarweproefvelden geleden. 1905 is een zeer nat jaar geweest. Even als in 1904, zijn dit jaar op een viertal proefvelden enkele tarwe-variëteiten ver bouwd. De Wilhelmiua-tarwe heeft ook dit jaar de overwinning behaald, doeh de witte-dikkop was een gevaarlijk eon- current, De aardappel-proefvelden hebben weinig resultaat opgeleverd slechts is gebleken, dat de Eigenheimers zeer sterk tegen de ziekte bestand zijn. De opbrengst der bieten was goed en het gehalte bevredigend, doeh natuurlijk minder dan in het bij uitstek gunstige voorgaande jaar. Evenals in vroegere jaren, zijn ook in 1905 enkele proefveldjes ten behoeve der wintereursussen aangelegd. Voor 1906 is door het Rijk en de Provincie voor dat doel een extra-bijdrage van f100 toegezegd. Was het tot 1905 de gewoonte de proef velden der Land bouw wintereursussen in Zeeland te doen dienen- om de leerlingen door aanschouwing onbekende gewassen of onkekende variëteiten van bekende gewassen te leeren kennen, dit jaar hebben enkele gediend om vergelijkende proeven te nemen. Te Oudelande werden gezaaid verschil lende variëteiten tarwe, gerst, rogge, haver, uien, mangels, suikerbieten, paardepeen, vroege aardappels, alsmede eenige gras soorten, enz. Daar deze gewassen in hoofd zaak dienden als leermiddelen, zijn geen vergelijkende beschouwingen gemaakt in de beteekenis, die men hieraan gewoonlijk hecht. De haver legerde al vroeg, het uienloof verdorde ontijdig, de wortelge wassen gaven een overvloedigen oogst en de oogst der aardappelen, vooral die der late, bleef verre beneden het middelmatige. De gewassen, op den zandgrond thuis behoorend, leverden, doordat ze zeer goed groeiden, overvloedig materiaal voor het onderwijs. Proefvelden met suikerbieten-variëteiten, in de polders Zimmerman en Frederiea, uitgebracht door W. Kakebeeke te Goes. Doel van de proeven was evenals in de voorafgaande] jaren een vergelijking te maken, zoowel wat opbrengst in K.G. bieten als in K.G. suiker betreft, tusschen verschillende suikerbieten-variëteiten, ge zaaid en uitgedund op een wijderen (33 bij 30 c.M.) en een nauweren (28 bij 25 c.M. afstand. Tengevolge van ongunstigen bodeintoe- stand en insectenvraat was de stand van de meeste variëteiten op het proefveld in den Zimmermanpolder ie dun om betrouw bare cijfers te kunnen leveren, zoodat de hieronder volgende cijfers betrekking heb ben op het proefveld in den Frederica- polder. Het proefveld was gelegen op tamelijk zwaren kleigrond en had in 1904 tot voorvrucht blauwmaanzaad. Begin Maart werd het land bemest met 400 K G. -superphosphaat per hectare, terwijl bij het zaaien op 6 Mei een ammoniak-super- phosphaat-bemesting van 250 K.G. per hectare plaats had. De Chili-salpeterbe- mesting werd in 2 keeren gegeven en wel op 1 Juni tegen 125 K.G. en op 18 Juni tegen 165 K.G. per hectare (samen 290 K.G. per hectare. Daar laat uitgezaaid werd, vertoonden zich weinig zaadbieten. In de groote cultuur was het opvallend, dat de variëteit S. N. Shreiber vrij veel zaadbieten (door schieters) gaf. Volgens de waarneming gaat de varië teit Dippe W. R. het meest vooruit, en is die op gelijke lijn te stellen met het zaad van Rabbetghe en Glesecke, terwijl Sehreibers's variëteit S. N. prachtig van gehalte blijft, wat echter ten koste van het gewicht gaat. Voor hem, die op gewicht verkoopt, is de vauiëteit Klecan Elite van Benies zeer aanbevelenswaardig. Het eindcijfer v an alle variëteiten sa mennemende verkrijgen wij cijfers, die een tegenstelling leveren met de gewone resultaten, daar dit |aar de wijdere af stand een hooger gehalte aantoont en eene lagere akkeropbrengst dan de nauwere stand. Proefveld op middelmatig zwaren kleiyrond. Proefnemer de heer J. J. Mol te Waarde. Doel: een variëteits-proef met aardappelen. Het geheele proefveld, groot 16 Aren, werd verdeeld in 8 perceelen, ieder 2 Aren groot. Verbouwd werden Bont- blauwen, Eigenheimers, Munsterschen en Zeeuwsche-blauwen, Iedere variöteit werd op 2 veldjes gepoot. De voorvrucht was suikerbiet, bemest met 500 K.G. superphosphaat en 250 K.G. Chili-salpeter per Hectare. Het proefveld ontving dezelfde bemes ting als in het voorgaand jaar. Het super phosphaat werd uitgezaaid op 23 Februari, de Chili-salpeter werd in twee keer, op 3 en 16 Juni als overbemesting gegeven. De aardappels werden bij regenachtig weer op 7, 14 en 18 April met het zet- houweel gepoot. De afstand der rijen bedroeg 58 c.M en de afstand der'planten in de rijen 40 cA. De eigenheimers kwamen op 26 Mei het eerst boven den grond spoedig gevolgd c oor de andere variëteiten. De stand van eerstgenoemde variëteit was gedurende den geheelen groei tijd prachtig. De Mun sterschen bleven vrij goed, doch de beide andere variëteiten waren reeds vroeg ge heel door de ziekte aangetast. De Eigen heimers bleven tot half September groen. Op 19 September werd bij droog weer gerooid en de navolgende opbrengsten werden daarbij verkregen per H.A. Blauw-bonten, groote 6287,5 K. G., poters 5512.5 K. G., zetmeelgehalte 8 Eigenheimers, groote 11637.5 K.G., poters 2600 K.G., zetmeelgehalte 22.5 Munster schen, groote 6150 K.G. poters 4600 K.G,, zetmeelgehalte 15.8Zeeuwsche-blauwen, groote 7337.5 K.G., poters 7375 K.G., zetmeelgehalte 9.7. De smaak van .de Eigenheimers was zeer goed, die van de overige variëteiten bepaald slecht. Uit den staat van opbrengst blijkt, dat, met uitzondering van de Eigenheimers, de oogst vrij wel als mislukt is te 'oe- schonwen. Het is op dit proefveld hetzelfde resultaat, dat dit jaar in de geheele pro vincie verkregen werd. Het is niet mogelijk om dit jaar een vergelijking tusschen de verschillende variëteiten te maken en slechts de ge volgtrekking, dat Eigenheimers veel beter bestand zijn tegen de ziekte dan de bont- blauwen, Zeeuwsche-blauwen en Munster schen, kan gemaakt worden. Wellicht leert deze uitkomst, dat het voor de Zeeuwsclie landbouwers aan te bevelen is, om niet uitsluitend bontblau- wen en Zeeuwsche-blauwen te poten, doeh ter verdeeling der risico, een ge deelte van het aardappelland te bepoteu met Eigenheimers. De uitslag van de proef door dhr. V. v. Oyen te Aardenburg heeft nogmaals bevestigd, dat de behandeling met bouillie- bordelaise een afdoend voorbehoedmiddel tegen de ziekte, is, doch de vele werk zaamheden op de boerderij, gepaard aan het gebrek aan arbeiders, zijn oorzaak, dat van die behandeling wel niets zal komen. Door den heer Hanken werden in den Wilhelminapolder proeven genomen met soorten van gerst. Hij maakt daarbij de navolgende op merkingen. De landgerst ontwikkelde zich normaal, de uiistoeiing was goed en het gewas was vrij goed. De Primus-gerst was zeer achterlijk. Uitstoeling had bijna niet plaats en de planten zagen er, door tal van doode bladen, ziekelijk uit. Deze variëteit is voor Zuid-Beveland geheel ongeschikt. De Princesse-gerst ontwikkelde zich zeer goed en stoelde krachtig uit. Deze varië teit belooft iets voor onze streken en zal in 1906 in 't groot verbouwd worden. De Hannchen-gerst ontwikkelde zich in den beginne beter- dan de andere

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1