Uitknippen en Bewaren AdvertentiSn. ïtranalliil„Ds AiDtatesttal" LEESTAFEL. iarktberichfen. MIDDELBURG. Meid-Huishoudster gevraagd verk oopen verlioopen gemeente Westkapel le. 1. Een perceel Bouwland v, en Sprink, 2. Een perceel Bouwland, 3. Een perceel Bouwland, 4. Een perceel Bouwland, 5. Een perceel Bouwland, 6. Een perceel Bouwland, 7. Een perceel Bouwland, verkoopen: A genaamd „Klein Valkenisse" 1 Geit, 13 Kippen en Haan, Turk, Handblok, Geeselstoel met Steen, Ladders, Slijpsteen, Wind molen, Tonnen, Staander, Vorken, Graanschoppen, 'Blokken, Platen, Ribben, Delen, Kiekenrennen, Bal ken, Touwwerk, Schaafbank, Buil molen, Timmergereedschappen, partij groene Mutsaards, Snijstroo, en Mest, enz. Bestuurder lacht, agent lapht, publiek acht, soldaat alleen lacht nietbemerkt niet eens, dat-ie in een auto zit. Vanmorgen is hij dit eerst gewaar geworden. En zoo geschiedde, dat een der firmanten van de firma L. 11. Goettsch Co. der politie een dienst bewees, die, afgaande op Ket succes, niet genoeg door haar gewaar deerd kan worden. Utr. Ct. De sociaal-democraten als kapitalisten. Als antwoord op de bewering van den heer Van Kol, die in de Hilversumsche Courant verklaarde, geen mijnaandeelen te bezitten, is in dat blad een schrijven opgenomen van den heer A. Blom (den debater op de lezing van dr. Van den Brink, te Hilversum gehouden). In dat schrijven houdt de heer Blom vol, dat de heer an Kol wel degelijk mijnaandeelen bezit, lie heer B. schrijft o. a.: lie heer Van Kol heelt destijds medeopgericht (en het is door ol namens hem erkend in het soc.-dem. dag blad Het Volk, toen hij zich tegenover Domela Nieuwenhuis verdedigde over een ongeveer gelijksoortige opmerking) een mijnbouw-exploratie, d. w. z. onderzoe- kingsmaatschappij, welke vennootschap l^ter is omgezet in een exploitatie-maat schappij, toen door de exploratie of onder zoekingen gebleken was dat de gronden delfstoffen bevatten, en heeft deze Maat schappij, waarvan de heer Van Kol aan deelhouder was, volgens verklaringen van den heer Van Kol in een ingezonden stuk in het Katholiek-Sociaal Weekblad van den 9en April 1904, blz. 178, le kolom, 33e regel van boven, slechts twintig procent dividend uitgekeerd. Nu moge de heer Van Kol na of in 1904 de aandeelen die hij in de «Maatschappij tot exploitatie van het land Pautjoer te Sitoebondo" had, ver kocht hebben, een feit is het, en het is, zooals gezegd, door den heer Van Kol in 1904 erkend, dat hij aandeeletl heeft of gehad heeft waarop in één jaar twintig" procent dividend is uitgekeerd, waarvan elk sociaal-democraat, dus ook de heer Van Kol, zal zeggen, dat zulk een hoog dividend nooit bereikt kan worden dan door het onttrekken van meerwaarde aan den arbeid, of om in de heeren hun eigen terminologie te spreken, door het uitzuigen der arbeiders. In eene door de vrije socialisten- vereeniging te Amsterdam gehouden openbare vergadering voerde o. a.jhr. inr. du Quesne v. Brughem het woord. Deze sprak zich (volgens een verslag in liet Volkzonder omwegen en zoo beslist moge lijk uit voor het anarchisme. In art. 2 van de statuten der S. D. A. P,zeidehij, zit een groote foutdaar wordt in al. 8 de politiek vooropgezet met de bedoeling natuurlijk dat de vakbeweging een «bij sleepje" is. Wij willen eerst en vooral de vakaetie en voor bijkomende dingetjes heeft de politiek misschien wel iets goeds in zich, maar dan toch zoo weinig, dat ik getracht heb het er heelemaal builen te houden, «maar dat wou me niet lukken''. Hij zag verder 'zeer veel nut in samen werking en als 't kon samensmelting tus- schen vrijen en sociaal-democraten. Volgens bericht uit Durban zijn drie onruststokers tot gevangenis- en gee- selstraf veroordeeld, die de kaffers in Natal en Zoeloeland tegen de blanken hadden opgezet. Zij beweerden van Dini- zoeloe te komen met het bevel dat de inboorlingen hun varkens moesten dooden, geen huizen van Europeesch model moch ten bewonen of iets van Europeesche her komst aanraken en geen wegen mochten betreden, die door blanken gemaakt waren, alles vanwege de nieuwe hoofdelijke be lasting. Dinizoeloe, zoo zeiden zij, had twee kanonnen, een ervan, een luchtkanon, om hen bij het vechten te helpen, en er waren tien boden uit Basoetoland tot Dinizoeloe gekomen, om den oorlog tegen de blanken te beramen, De kaffers ge loofden deze verhalen, slachtten hun var kens en weigerden het hoofdgeld te be talen. Men hoopt dat zij, nu de bedriegers aan de kaak zijn gesteld, weer rustig zul len worden. De White Star laat te Queen's Island het stoomschip Adriatic bouwen, dat'25,000 ton zal meten, 710'/2 Eng. voet lang, 75 voet breed en 50 voet diep zal worden. Het zal het grootste schip van de wereld .worden. De Vesuvius werkt nog altijd, De spoorweg is op drie plaatsen onder de lava gekomen. Te Simferopol kwam dezer dagen een jonge man uit Boekoe bij Tsjirachof, een Armenisch millionair, met de bood schap dat de revolutionaire partij 24,000 gulden van hem moest hebben en dat hij in geval hij weigerde een kind des doods was. De millionair, die tachtig jaar oud is, zeide dat hij het geld zou gaan halen. Maar zoodra de jonge man zijn revolver in den zak had gestoken, vloog de tach tigjarige hem naar de keel en riep om hulp. Twee uur nadat de aldreiger in hechtenis was genomen, werd het huis door een bende van 20 man aangevallen, maar de politie kon hen bijtijds verdrijven'. Feizi pasja, de bevelhebber over de Turksehe troepen die tegen de opstande lingen in Jemen vechten, is met een deel van zijne strijdmacht tusschen ^Sanait en de kust in de klem, terwijl zijn achter hoede afgesneden en zijn tros grootendeels buit gemaakt is. Ofschoon er reeds 30,000 soldaten naar Jemen gezonden zijn, ver trekken er nog voortdurend versterkingen. De door de opstandelingen behaalde yoordeelen hebben aan Mahmoed Waja, hun aanvoerder, nieuwe aanhangers be zorgd. Eenige jongelieden, die zich Don derdag in de Ste Oiotilde te Parijs aan de belastingambtenaren vergrepen hadden, zijn tot gevoelige straffen veroordeeld. De zoon van generaal Petit kreeg 6 maan den gevangenisstraf. De studenten in het recht aan de Parijsche universiteit hebben een bond gevormd tot verdediging van de kerk. In de Morgue te Parijs, een begraaf plaats waar de lijken van zelfmoordenaars bewaard worden, kwam Zondag een man van naar schatting G5-jarigen leeftijd bin nen, ging naar de bezichtigingszaal en zette zich op een stoel nabij het bureau van den bewaker. Daarop trok hij een revolver, plaatste de loop in den mond en schoot zich dood. In een der zakken van den zelfmoordenaar vond men een briefje van den volgenden inhoud lk verzoek niet uaar mijn woning te worden teruggebracht. Ik wil niet begraven wor den. Ik schenk mijn lichaam aan de geneeskundige faculteit. Bovenal vraag ik om mijn naam niet in de couranten te zetten. Waarschuw Francois Radigot Faulfourg St. Ant-oine. Indien men mij toch zou begraven, dan wil ik niet dat Radigot bij mijn begrafenis komt. (get.) Carbonarij. Te Littai in Krain werd Zondag te 43/4 uur een tamelijk hevige aardschud- ding waargenomen, bestaande uit drie golfvormige stoóten van het noorden naar het zuiden. Te Weenen werd aan het Zuiderstation te 3'/4 uur hetzelfde ver schijnsel geconstateerd. Uit Petersburg wordt gemeld dat de gevangenissen te Petersburg, Kroonstad, Warsehau, Sewastopol en Moskou propvol zitten. Men weet eenvoudig geen raad met al de gevangenen. In politie-cellen te Petersburg voor twintig menschen zitten er tot zeventig toe. Het schijnt nu werkelijk weer tot een zeer groote staking in de Yereenigde Staten te zullen komen. Uit Pitsburg word geseind dat alle hoop op een vrede lievende schikking van het geschil tusschen de eigenaars der kolenmijnen en de werk lieden opgegeven is, en dat reeds toebe reidselen gemaakt worden voor de grootste werkstaking die ooit in de Unie gezien is. Een vierde deel van alle Atnerikaan- sche mijnwerkers maakt zich gereed tot de worstelinghet verbond moet reeds 3 millioen dollar bijeengebracht hebben, terwijl de kooplieden zooveel steenkolen opslaan als mogelijk is. Alle mijnen van Authraeiet- en bitumineuss kolen zijn bij de beweging betrokken. De overheid van Pennsylvanië versterkt de politiemacht te Harrisburg en op andere plaatsen in het mijndistrict. Zwilsersche bladen melden Te Zweisimmen, in het kanton Bern, heeft men in 't laatst van de vorige week in groote ongerustheid verkeerd overeen Hollander, den heer (Huyssen van Kat- tendijke, uit Den Haag. Hij was's Vrij dagsmorgens elf uur, bij ongunstig weer alleen uitgegaan om een grooten tocht op sneeawschoenen le maken, 's Namiddags om drie uur begon het te sneeuwen en in de bergen loeide de storm. Toen de heer Van Kattendyke 's avonds half elf nog niet terug was, zond de skiclub te Zwei- simmen twee colonnes uit, die den geheelen nacht naar hem hebben gezocht. Er viel aldoor veel sneeuw. Zaterdagmorgen vroeg vond men hem, geheel ongedeerd, op Barwengen. Er heeft in de buurt van Tucson, in den Staat Arizona, weer eens een ouder- wetsch gevecht plaats gevonden tusschen roodhuiden en bleekgezichten. Een talrijke bende indianen van den Jaquistam deed, dicht bij Fort Buchanan, een aanval op een goederentrein, waarin zich een troepje milititairen bevond. De Indianen waren goed bereden en bewapend en er ontspon zich een heete strijd. Twaalf soldaten en 8 trein-employés sneuveldenslechts 2 soldaten wisten te ontsnappen en Fort Buchanan te bereiken. Nadat de indianen den trein hadden leeggepluderd, staken zij de wagens in brand en bliezen toen den aftocht. Leer om Leer. Twee jonge dames stappen op de tram, die binnen in geheel bezet is. Er is nog maar één zitplaats. «Ga jij maar zitten fluisterde de eene, een by de-handje, de ander toe; je zult zien dat ik ine wel red." Tegelijk stapt zij mee binnen en brutaal op een heer van middelbaren leeftijd toe. Hé, meneer Jansen hoe aaidig dat ik u weer eens zie. Hoe gaat het? Ik zou u haast niet gekend hebben 1 Of ik uw plaats wil hebben Heel graagU is wel erg vriendelijk. Dank u wel. Ik ben werkelijk erg moe. De heer, die een oogenblik verbauwer- eerd is opgestaan, ziet zijn plaats onmid dellijk ingenomen door de hein volkomen onbekende dame, die al triomfantelijk lacht over haar welgeslaagde list. Maar meneer ook niet mal, laat zich maar zéé niet van zijn plaatsje berooven, zonder zich een kleine wraak te gunnen, en met een allervriendelijkst gezicht, zegt hij Hé, Toontje, ben jij het ik had zoo gauw geen erg in je. Hoe gaat het je in je nieuwen dienst Je bent een heele dame geworden 1 Nu, ik zal de groeten maar aan mevrouw voor je doen Met die woorden neemt meneer gelaten plaats op het platform. De jonge dame vindt het nu in eens niet aardig meer in de train, waar ieder haar (hans aanziet voor een mooi aangedirkte diénstbode. De moordenaar van den kelluer Giernoth te Berlijn, de lederwerker Rudolf Hennig, die tot nu toe met groote handig heid wist te ontsnappen aan alle vervol gingen dey politie, werd gisterenmorgen eindelijk gesnapt. Bij de politie werd mededeeling gedaan dat Hennig geslapen had in een huis in de Chorinerstraat. Twee agenten werden op hem afgestuurd, die hem gevangen namen en wilden brengen naar den dichtstbij zijuden post. De moor denaar liep kalm mee tot dicht bij het bureau, gaf dan echter een der agenten een slag in het gezicht met een revolver. Daarop maakte hij zich snel uit de voeten, rende een huis binnen en vluchtte over verschillende daken. Ofschoon de politie dadelijk alle huizen in de buurt liet be zetten, is het niet gelukt hem in handen te krijgen. Later is gebleken dat hij binnen geklommen was in 'n huis in de Treschow- straat, waar 'n schoenmaker woont. Zonder een spoor van opwinding te laten merken, leende hij een blauw boezeroen, een pet. en vilten pantoffels. En kalmpjes liep hij de voordeur uit, wandelde langs de agenten, die er niet aan dachten dat deze man, die er uitzag, op zijn vilten pantoffels, of hij juist ontwaakt was uit den slaap, Hennig was. In rijtuigen en automobielen komen re chercheurs en agenten aan. Telegraaf en telephopn werken. Slotenmakers, leien dekkers en schoorsteenvegers worden bij tientallen ontboeten. Elk hoekje en gaatje wordt doorsnuffeld. De moordenaar is spoorloos verdwenen De inventarisatie in de kerken van Frankrijk, dat wil zeggen de opschrijving van Staatswege van hetgeen eigendom der kerken is, vindt nog steeds weerstand. Zoo hebben de katholieken te Montpel- lier nadat de genie een kerkdeur had laten springen, een aanval gedaan op het ge bouw der prefeetuur. Men drong binnen en begon de bureaux te vernielen. De concierge en een ambtenaar werden leelijk toegetakeld tot ten slotte de politie, kwam en vele betoogers in hechtenis nam. Ze kere markies De Surville werd denzelfden dag nog tot dadelijke hechtenis van 14 dagen en 500 francs boete veroordeeld. Bij een tegenbetooging der socialisten werd een katholiek oud-otïicier die eert" roode vlug trachtte meester te worden, doodeiijk gewond. De concierge van de vrijmetselaarsloge en zijn vrouw werden eveneens gewond. Te Toulouse werd er eneens de vrij metselaarsloge aangevallen en de aanwe zigen mishandeld. Te Cherbourg deden zelfs marine-inge nieurs in uniform aan de clericale betoo gingen mede en werden wegens handtas telijkheden in arrest gesteld. In Bretagne kon op verschillende plaatsen de inven tarisatie gisteren niet doorgaan evenzoo te Limoges. Te St. Claude vernielden socialistische betoogers de ruiten van het bisschoppelijk palets en de katholieke sociëteit en lever den sneewballengevechten met de cleri- calen. De dwangwet is in de Iersche distric ten waar zij van kracht was, ingetrokken, Bij de verkiezing van leden van de katholieke kerkbesturen in de Beiersche parochies Schwabing en Sendling zijn gis teren voor het eerst een aantal sociaal democraten gekozen. Boeddhisme en Christendom door dr. H. Bouwman Kampen, J. H. Bos. Prof. Bouwman heeft zijn rede bij de overdracht van het rectoraat aan de Theo logische School op 6 Dec. j.l. in broederen vorm ter perse gelegd, zoodat nu ook de leden der gemeente deze rede kunnen bestudeeren. Het is geen rede om vluchtig door te lezen. Wie dat doet heeft er niets aan en miskent ook haar degelijken, weten- scliappelijken inhoud en de bedoeling van den geleerden schrijver. Want het Boed dhisme is een ontzaglijke macht in onze dagen, die vele zwaarmoedig aangelegde zielen, wier „geloof" is losgemaakt van zijn wortel, bekoort, aangrijpt en meesleept naar het Nirvana, het „zalige" niet. Dr. Bouwman verhaalt iets over den stichter van deze godsdienstige secte behandelt de leer van het Boeddhisme, toont aan, waar zij middellijnlijk overstaat tegen het Christendom, en stelt haar ten toon in hare vijandschap jegens het Evan gelie, haar zelfverheffing en rampzalige strekking. Het overprikkeld geslacht der 20e eeuw moet onder de beademing dezer ontzaglijke dwaalleer in den döod van het pessimisme ondergaan. Aan het slot van zijn beschouwing doet de hoogleeraar een krachtig woord van vermaan uitgaan tot de gemeente Gods om te strijden voor het geloof, eens den heiligen overgeleverd, en met alle liefde zich te geven voor Christus. Mogen velen zijn woord lezen en bespre ken en de voorgangeren die in vreemde talen thuis zijn hen bij de vertaling en toelichting behulpzaam zijn, wat evenwel wij voegen dat>er met genoegen bij 1 slechts op enkele bladzijden noodig zal wezen. BURGERLIJKE STAND. Van 3—7 Feb. VLISSINGEN. Ondertrouwd: L. van Beusekom, 22 j. jm. en M. vanLeer- snm, 22 j. jd., Bevallen: J. E. Warren geh. De Kunder, z.J. Schuijt geh. Bossehaart, d. Overleden: M. Wouters, 2 d., d. T. Mulder, 23 m., d.J. M. de Nooijer, man van C. Meulmeester, 87 j. Over de maand Januari. 's HEER ARENDSKERKE. G e h uw-d-i 18, Christiaan Marinus van Iwaarden, 35 j. jm. en Martina Jacoba Nijsse, 23 j. jd. 25, Abraham de Kok, 54 j. jm. en Jo hanna Hannewijk, 44 wed. Geboren; 2, Gilles Jacobus, z. v. Cornelis de Kooning en Maria Menheere; 8, Elisabeth, d. v. Adriaan Gerard Ver burg en Katharina Otte 12, Ferdinand, z. v. Huibrecht Griinminck en Elizabeth Vreeke; 19, Jan, z. v. Joris Kaaijsteker en Maatje den Toonder; 24, Pieter, z. v. Joost de Kok en Neeltje Meulblok Willem, z. v. Jan Marinus Blankenburgh en Anna Iloogstrate. Overleden: 5, Elisabeth Versprille, 85 j., wed. van Abraham van Dale 17, Neeltje, 6 j., d. v. Nicolaas Smit en Laurientje Imanse. MIDDELBURG, 8 Febr. 1906. Tor Graanmarkt van hedeu (Donderdag) was ds aanvoer voldosnie voor do vraag. P/ij'.en onveranderd. Men besteeddo voorJarige Walch. tarwe f 0, ft f 0,nieuwe Walch. tarwe f6,75 it f6.90; Jarige Rogge f 0, it t0,— Nieuwe Rogge f5.75 k f6, Nieuwe Wintergerst f 0, k f 0,— Nieuwe Zomergerst f 5 it f 5,10; haver f 0, tuinboonen f 7.k f 7.25 ronde bruineboo- nen f 11,k f 11.25; lange dito f9,75 k f 10.paardenboonen f7,50 a f 7,75 witteboonen gelezen f 16.25 k f 16,50; ongelezen fk fgroene orwten f0,— it f0,nieuwe kroonerwten f 8.50 k f9,koolzaad f0,k f0.karwjj- zaad per 50 K.G. f—k f Alles per H.L. Opgaaf v. d. marlctietters, handelaren. Boter f 0,58 k f 0,64 per '/2 kilo. Eieren f3,80 per 100 stuks. Opgaat v. d. Zeeuwsche Landb. Maatsch. Boter f 0,6 k f0,65 per '/2 kilo. Eieren f 4,per 100 stuks. Heden overleed, voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde moeder, behuwd- en groot moeder, mejuffrouw ADRIAN A HUBRECHTSE VERMUE, weduwe van den heer Petrus Jacobus van Kalmtiiout, in den ouderdom van 79 jaar. Namens allen, J. B. VAN KALMTHOUT. Goes. Eenige kennisgeving. Heden ontsliep zacht en kalm te Leiden tot onze diepe droefheid, in de hope des eeuwigen levens, onze ge liefde Broeder en Behuwd broed er, de Heer GODFRIED OTTO DONNER, in den ouderdom van bijna 51 jaar. Dat zijn heengaan vrede was, lenigt onzg smart. J. DONNER. M. DONNEU-Meijler. Goes Nieuw- J. H. DONNER, v. d. nt. dorp i C. DONNER-Pdantfeber. Goes, 7' Febr. 1906. TB Bij den aanvang van den nieuwen Cnrsüs kunnen geen nieuwe leer lingen geplaatst worden. Namens het Bestuur L. K, VAN DER HARST J.Jz., Secretaris. Staalpillen per 1000 stuks fl, Verzilverde Staalpillen f 1,25 per flac. Kinadroppels Dr. de Vrij f 0,50 per flac. Eiwitstaai fl,— per literfl. Quina Laroche met en zonder staal. Hofman's Bron zouten per flac. f 0,55. Pinkpillen - Nierpillen - AWijpillen. Abdijsiroop - Indianensiroop - Borsthonig. Anker Pain Expeller en andere Rich- ter's Geneesmiddelen. Urbanuspillen en Slijmpillen 25 ct. p doos Kiespijnpoeders - Maagpijn poeders - Hoofdpijn poedet s. Likdoornpleisters - Likdoornzalf - Lik doorntinctuur. Gezuiverde en ongezuiverde Levertraan. Scots Emulsie en witte Levertraan. Drogisterij „DE STER", Vlasmarkt Middelburg. Gevraagd in een Hollandsoh gezin te Londen: een9 aankomende Dienstbode (16 a 18 jaar), P. G. Adres: Boek li. FANOY, Middelburg. Door huwelijk met Mei eene bij A. BOOGAARD, te Koudekerke. De Notaris J. C. PAAP, zal op Woensdag 21 Februari 1906, des avonds 8 uur, in het Koffiehuis „De Oude Vriendschap" aan de Groote Markt in het openbaar 1. Het HUIS en ERF te Vlissin- g e n aan de Lange Nieuwstraaf, wijk H 231, kad. grootte 1 Are 98 Centiaren- 2. Het HUIS en ERF aldaar, naast het vorige perceel, wijk H 232, kad. grootte 79 Centiaren. De perceelen worden eerst afzonder lijk, daarna gecombineerd geveild. Te bezichtigen daags vóór en op den dag van verkoop van 10 12 en 2 4 uren, op vertoon van een Toegangs kaart, verkrijgbaar ten Kantore van voornoemden Notaris, waar nadere in lichtingen worden verstrekt. De No'aris D. C. VAN NIMWEGEN te Middelburg is voornemens op Woensdag 28 Februari 1900, des namiddags 2 uurin do he(rberg „Het Wapen van Zeeland", te West- ka p e 11 o in het openbaar te gelegen achter „Poppekerke", groot 1 29,22 Aren. gelegen aan den Zandweg, groot 51,20 Aren. In 2 perceelen en in massa. gelegen in „Papenhoek", groot 38,80 Aren. In 2 perceelen en in massa. gelegen aan K. de Vos' Wegeling, groot 42 Aren. In 2 perceelen en in massa. gelegen nevens perceel 4, groot 40 Aren. gelegen aan den de Ri.ike's weg, groot 21 Aren. geleeen aan Pauuts' Wegeling, groot 35,60 Aren. Breeder bij biljetten. Te bezichtigen eiken werkdag. -- Nadere inlichtingen verstrekt genoemde Notaris, kantoor Londensche Kade H no. 50. De Notaris D. C. VAN NIMWEGEN te Middelburg, is voornemens op Woens dag 7 Maart 1906, te BIGGEKERKE, in het openbaar te des voorm. 10 uur, in liet Ge- I meentehuis bewoond door en eigendom van den Eer- zamen J. WIELEMAKER, bestaande in Woonhuis, Schuur, verdere Getimmerten en Erf, benevens eenige perceelen Bouw en Weiland, alles aan en bij elkander gelegente zamen groot 1 Hectare 4 Aren, of 2 Gemeten 195 Roeden. Te veilen in 4 perceelen en in com binatiën. des namiddags 2 uur, op voor- I meld Hofsteedje Breeder bij biljetten. Inlichtingen ver krijgbaar ten kantore van genoemden Notaris, Londensche Kade, H, no. 50.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 3