Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. is, of de mededingende mogendheden Frankrijk en Duitschland het al een beetje meer eens zjjn geworden. De koele houding tusschen deze twee belet ook den anderen mogendheden zich positief uit te spreken. Zoo moet reeds twee weken geledeu de vertegenwoordi ger van Duitschland hebben voorgesteld aan Italië de organisatie op te dragen van de politie in Marokko. De Italiaansche regeering toonde zich zoo terughordend mogelijk. Duitschland en Frankrijk zou den het eens moeten worden en gezamen lijk bij Italië aankloppen, vóór het dit mandaat aanvaardde. Eerst dan zou de Italaansche regeering een voorstel in over weging kunnen nemen, dat een zware verantwoordelijkheid medebrengt. Zoo is de indruk. En men voelt, Italië zou, door op zulk een voorstel in te gaan, tusschen den hamer en het aambeeld komen te liggen tusschen een vriend en een bondgenoot. Intusschen mag men het er voor hou den dat de gedelegeerden er al weken op uit zijn een middel van overeenstemming een modus vivendi te vinden, om zoo tot een openlijk vergelijk in de algemeene zitting der conferentie te geraken. Aan de Oostzee zit het nog niet zuiver. Te Riga drongen gisterenochtend om 8 uur in het lokaal der veiligheidspolitie, waarin zware staatkundige misdadigers gevangen zaten, een aantal lieden, die oogenschijnlijk een verzoek kenbaar wilden maken. Zij verwondden den dienstdoenden politie-sergeant en een wachtpost en dron gen de cellen binnen, waar zij vijf poli tieke gevangenen in vrijheid stelden. De aanval, waaraan ook vrouwen deelname», ging zoo onverwacht snel, dat de infan- terie-afdeeling die in het politielokaal de wacht hield geen tijd had, hulp te brengen. Een in sommige kringen voor de zoo- veelste maal loopend geruchtdat de minister van Binnenlandsche Zaken Doer- nowo binnenkort Witte als minister-pre sident zal vervangen, wordt ook voor de zooreelste maal weer tegengesproken. Er is bericht ontvangen dat Wladiwostok opnieuw in handen van de opstandelingen is en dat het plunderen der stations voort duurt. De Russisch-Poolsche revolutionairen hebben den bankiers Mendelssoh» te Ber lijn verwittigd, dat de oude chef van de firma ter dood veroordeeld is, omdat hij het Russische absolutisme aan geld heeft geholpen. Twee afgevaardigden van het comité zouden reeds onderweg zijn om het doodvonnis ten uitvoer te leggen. Misschien verdient nog vermelding dat te Petersburg in den laatsten tijd een sterke toevloed van papieren geld naar de kassen en de staatsbank plaats heeft, zoodat op 21 Januari de hoeveelheid papieren geld bij de kassen een hoogte van 104,800,000 roebel bereikte. Om deze reden heeft de Bank aldaar besloten 25,000,000 R. papie ren geld aan het verkeer te onttrekken. Dientengevolge is heden de omloop van papieren geld van 1,290,000,000 R. ver minderd tot 1,265,000,000 R. In Frankrijk wordt een opstand der ambtenaren gevreesd. Zondag werden in alle groote steden, ook te Parijs, vergaderingen van ambte naren gehouden. Onderwijzers, postambte naren, arsenaal-werkers eischten, met het recht, syndicaten te vormen, afschaffing van de administratieve hiërarchie. De ambtenaren willen zei ven beschikken over bevordering, vaststelling van traktement, voorwaarden van arbeid. Het syndicaat zou souverein worden de ministers en het parlement konden naar huis gaan. Terug keer inet de automobiel van den vooruit gang, naar den gilden ty d Geeft het parlement niet voor 15 Maart toe, dan zullen volgens een alom aange nomen motie de ambtenaren „de maat regelen nemen, die zij gewenscht achten". Een gevaarlijk zaakje Een brutaal stukje revolutie Een alhoofdige republiek. Een staat in den staat. Wegens het overlijden van Koning Christiaan IX van Denemarken is Keizer Frans Jozef de nestor der regeerende vor sten geworden. Hij is geboren 18 Aug. 1830. Van de kleinere vorsten is de Koning van Saksen de nestor. Hij is eveneens in 1830 geboren. Dat men in het land der trotsche granden niet ingenomen zou zijn met de verloving van den erfgenaam der machtige Bourbons, aan de machtigste vorstenhuizen der aarde verwant, met de afstammelinge eener kamenier, laat zich wel eenigszins ver klaren, ofschoon niet te verontschuldigen. Want wat toch is de mensch wiens adem in zyn neusgaten is, waarin is hij te achtenZong niet Cats reeds Toen Adam werkte en Eva span Wie was toen de Edelman 'i Waaraan Huygens waarschuwend toe voegde Laet ons niet fier op vaer, of grootevaer, [of oom syn. Den rechten adel ist so wy maer selven j vroom syn Maar zoo is nu eenmaal een mensch, en vooral een Spanjaard, kleineerend graag in zijn gedachte, wie van een lager komaf is dan de zijne. En dat in weerwil van Barlaeus' alles- ïins juiste opmerking; Die van een afkomst klein klimt tot een [hoogen staat Veel meer te achten is dan die van jaanbeginne Zich op een afkomst groot of hoogen [stand verlaat, Want 't geen de ander erft, hij zeiven [moet gewinnen. Intusschen, de Koning zal er zich wel niet veel aan storen. Wel is de overgrootmoeder der bruid kamerjuffer geweest bij een landgravin van Hessen-Darmstadtdoch hare moeder was de vrouw van den prins Alexander van Hessen. En nu zijn de Battenbergers wel weinig vermogend maar hun tante Eugenie Frankrijks laatste ex-Keizerin is rijk en zal de bruid, die tevens haar petekind is, wel een rijken bruidschat mee geven. De Spanjaarden zullen het er mee moeten doen. Ten overvloede is de Koning Maandag opnieuw te Biarritz geweest om met prinses Ena van Battenberg een auto tocht te doen. Koningin Maria Christina kwam bij de prinsessen van Battenberg thee drinken en de Koning heeft een prach tig kleinood aan zijn «itverkorene geschon ken. En nu brengt hij bijna dagelijks in de villa Mouriscot een bezoek. En en ander ten overvloede om te be wijzen dat het hem werkelijk ernst is met de verloving. Het schijnt zelfs al vast te staan dat Keizer Wilhelm, Koning Eduard en Fal- lières zullen genoodigd worden op het ver lovingsfeest. De Keizer van Oostenrijk, bloedverwant van den bruidegom, heeft zich met het oog op zijn leeftijd \eront- schuldigd. Uit andere landen valt niet veel belang rijks te vermelden. Alleen het volgende: De Koning is dood Leve de Koning Zoo ging het in Denemarken. Koning Frederik VIII deelde bij monde van zijn ministers aan de beide kamers der Volks vertegenwoordiging In de Folkething-zaal mee de regeering te hebben aanvaard. Alle ministers waren bij die gelegenheid in ambtsgewaad. Het nieuwe ministerie in Italië heeft zieh aan de Kamer bij monde van minis ter Fortes voorgesteld, die verklaarde dat het nieuwe ministerie geen verandering zal brengen in de leiding der algemeene po litiek. Het program, dat op 17 December door de Kamer werd goedgekeurd is een parig aangenomen door zijn medewerkers zoodat men erop rekenen kan, in het tegenwoordige ministerie volkomen een heid van actie en geheele eenstemmigheid van bedoelingen te vinden. Voor menig kabinet om van te watertanden. Alleen maar dezen minister verklaarde ook dat de toestand der geldmiddelen geen groote vermindering der belastingen toeliet. Een algemeen kwaaltje! Het conflict tusschen Frankrijk en Venezuela is nog hangende. De president blijft een strenge houding aannemen. Hij heeft een uiterst pootige nota naar Frank rijk gezonden en heeft persoonlijk de tusschenkomst van den Duitsehen Keizer ingeroepen met verwijzing naar de Duit- sche belangen. Het conflict tusschen Oostenrjjk en Servië daarentegen nadert zjjn einde. De Servische regeering legde in de Skoepsjkina een regeeringsverklaring of over d» afsluiting der grenzen en hetgeen daaraan is voorafge gaan. In regeringskringen te Belgrado gelooft men, dat het conflict spoedig bjj- gelegd zal zjjn. Het goud-agio is weder gedaald. Alle tot uitvoer bestemde varkens worden thans door het departement van oorlog opgekocht voor de legervoorziening, zoodat althans deze tak van handel door dezen tarievenoorlog geen schade lijdt. Uit Japan komt berichtlo. dat men binnenkort de onderteekening van een ver drag tusschen Canada en Japan, overeen komende met het Japansch—Indische trac taat, mag verwachten2o. dat Prinses Nakajaima, moeder van den keizer van Japan, te Tokio overleden is; 3o. dat de kosten van den oorlog tot Sep'ember 1.1. 1,170,000,000 jen hebtien b dragen en 4o. dat 't gerucht als zou Amerjkt de Filip pijnen aan Japan willen veikoopen of Ja pan de Filippgnaen hebbe» wil, onjuist is. EERSTE KAMER. Ons hoogerhuis kwam weèr bijeen voor de Staatsbegrootingen. Gisteren werden de algemeene beschouwingen geopend. De heer Havelaar opende de rij der spre kers met er op te wijzen, dat de grond wetsherziening, de hoofdschotel op het menu der troonrede, niet in overeenstem ming is met de verzoenende leuze van deze regeering. Het gevolg van een en ander kan slechts zijn strijd en het uit slaan van politieke hartstocht. Een toe stand zal worden verkregen, leidend tot verzwakking van het gezag en vermin dering van de volkswelvaart. Voorzichtig zij de regeering met hare belastingvoor stellen. Vooral geen te zware belasting druk voor den middenstand. Dhr. Woltjer bespreekt het optreden, den oorsprong van het Kabinet en de misslagen vooral de onwaardige wijze waarop het vorig Kabinet is bestreden. Spreker noemt dan ook dit Kabinet scherp en vlymend waar, de vrucht van politieke ongerechtigheid. De leus der antithese was valsch en onder die leuze is het nieuwe Kabinet geboren. Dhr. Woltjer bespreekt voorts de veelgenoemde antithese als bestaande. Ze zal ook wel blijven bestaan. Niettemin is samenwerking mogelijk mits we indachtig blijven, dat de eenheid wortelt in de historie, niet in de afstam ming. Die eenheid raakt ook onze be- lastingpolitiek. En daarom geen eenzijdig heid van belasting, om b.v. de directe belastingen te veel op te drijven en dat den minderen man te veel onttrekt aan bij dragen in de volkslasten, want. daardoor wordt de volkseenheid niet bevorderd. Voorts zijn we wat die volkseenheid be treft een schrede vooruit ten opzichte van 't onderwijs. Daarom zijn we er nog niet. Zeker nog niet bij het middelbaar on derwijs. En soo bij het lager onderwijs blijft er in die richting nog veel te doen. Denk aan den geest van verzet bij de handhaving van het gezag. De scholen zijn over het algemeen te groot. We moeten kleinere scholen hebben en school- hoofde», die het geheel kunnen overzien. Terugkomend op den algemeenen politie- keu toestand, constateert spreker dat wij groot gevaar loopen met dit kabinet een bedenkelijke richting uittegaan. Toch wenscht dhr Woltjer ook in dit kabinet te zien den dienaar van de Koningin, de overheid, die God over ons heeft gesteld, Na dhr. v. Löben Seis, die in den breede betoogde de noodzakelijkheid van de ver sterking onzer vloot en van de kustver dediging, kwain dhr. Reekersaan het woord, die verklaart, dat dit kabinet fei telijk een cabinet e'affaires is, voor de neutrale zóne. Een kabinet uit de linker zijde had op een of twee groepen der linkerzijde moeten steunen. En nu, wat een verwarring reeds. De afwezigheid van den formateur Borgesius, opcenten en mid delenwet saamgevoegd en dan behalve het verleende verlof aan minister Kraus, die aangekondigde grondwetsherziening. Dhr. Regout besprak de organisatie van de afdeeling Arbeid aan het departement van Landbouw en toonde aan hoe bij de sociale wetgeving veelszins fouten worden begaan uit gebrek aan bekendheid niet de eischen der practijk. Er moeten meer mannen uit de praktijk zich met die or ganisatie onledig houden. Daarbij dient zij tot een zelfstandige positie te geraken, de afdeeling arbeid, gelijk nu landbouw. Dan wordt zij een bureau van voorlich ting voor de departementen, in zoover deze in de sociale wetgeving betrokken zijn. En de meerdere uitgaven om tot zulk een organisatie te komen worden ten slotte ruimschoots vergoed door het prac- tische werk. De heer Vermeulen zal niet over het verleden spreken. Het kabinet is er en de zaken liggen er nu eenmaal toe hjj zal zich hoofdzakelijk bepalen tot de voorgestelde grondwetsherziening, die hij verfoeit als het eindstation algemeen kiesrecht wordt. Hij noemt dit een soort van geestelijke epidemie. Met alle kracht zou hij die kwaal van het land willen afweren. Eindelijk had dhr. Lean het over han del en nijverheid. Meer hulp en belang stelling van regeeiingswege vooral voor den kleinhandel waren zijne verlangens. Hij drong dan ook aan op oprichtiug van een regeeringsbureau voor handelsinlich ting en reorganisatie van de Kamers van Koophandel. Voorts klaagt spreker over den administratieven omslag van de on gevallenwet, een wet, die zoo schadelijk en demoraliseerend werkt voor den werk man, maar geeft ten slotte zijn blijdschap er over te kennen, dat het ministerie ver zoenend zal optreden. Moge het ook een ministerie van actie zijn op oeconomisch gebied. Dan worden we, wat we wezen moeten, oeconomisch sterk, ai zijn we ook politiek zwak. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Simonshaven J. W. Tons- beek, cand. Aangenomen naar Oosterland op Wie- ringen A. L. Reinders, cand. te Wilsum. Bedankt voor Wolfertsdijk door G. E. Meloen te Kloe tinge. Ds. A. Prins, te Papendrecht, die het beroep aannam naar de gemeente te St. Maartensdijk, hoopt 25 Febr. afscheid van zijne gemeente te nemen en op 4 Maart intrede te doen te St. Maartensdijk, na des morgens te zijn bevestigd door Ds. C. Bouthoorn, te Dordrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Hoogvliet H. Haspers te Hardinxveld. 's-Heerenhoek. Aan de hoogeschool te Utrecht is geslaagd voor het kerkel. voorber.-examen dc heer A. E. K. Pols, alhier. Aan de universiteit te Utrecht is af gelegd het eerste natnurkundig examen door mej. M. J. G. Spuybroeek. Ter navolging. De heer Fransema te Godlinge heeft, naar de N. Prov. Oron. Crt. meldt, den bouw eener chr. school aldaar met al de kosten geheel voor zijn rekening genomen. Onze Middelburg8che corresp. schrjjft Maandag j.l. werd ons de tjjding gebracht tan een man, aan Zeeland nauw verwant, en door zjjn arbeid aan Zeelands water staat algemeen bekend. De heer D. A. Dronkers was op 79-ja- rigen leeftijd overleden. Zoon van den bekenden ontwerper van den Zeeuwschen spoorweg, was de heer Dronkers opgegroeid bij de groote werken, die omstreeks de helft der vorige eeuw zoo groote beteekenis voor onze provincie hadden. Ds indijking der Engelsche polders en het graven van het kanaal door Zuil-Be veland behoorden althans voor een deel tot zijn arbe d. En al behoorde de Zeeuwsche spoorweg niet direct tot den arbeid van de heeren Dronkers, hun proj'-ct gaf de leidlraad aao, en hun invlo9d b'eef onmiskenbaar. Reeds op jeugdigen leeftijd nam de h8er Dronkers afscheid van do aannemersloop baan. Jaiea lang had hij zitting in don Middelburgsehen gemeenteraad en eenige van die jaren vervulde hij dc betrekking van Wethouder van openbare werken. In de Provinciale Staten vertegenwoor digde hjj vele jaren het district zijner in woning. Maar zijn hoofdwerkzaamheid was het Voorzitterschap van het groote water schap de Polder Wakkeren, dat hij een kwart eeuw vervulde. Hij, de man die onze dijken en duinen, onze brandingen en onze gevaren op de kust kende als weinigen, en bij die de oeververdediging kende van zijn jeugd tot zijn g ij ze degen was voor zoovelen op dat terrein, voor Zeeland van zoo groot belang, een ver trouwde gids. Hij heeft, door hoogen leeftijd gedrongen, de bevelhebbersstaf overgegeven, naar de moening van deskundigen, met een kust verdediging beter in orde dan ooit. De naam van den overledene bljjft aan de groote waterstaatswerken in de laastte halve eeuw in Zeeland uitgevoerd verbonden. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie in dit no. waarbij worden aangekondigd eenige voordrachten door dhr. Worst op sommige plaatsen van Waleberen te houden in 't belang van de Tamme-Konijnenteelt en Pluimvee bouderij Waar op menige plaats vereenigingen in 't belang van deze zaak worden opgericht, verdient 't plan om daartoe ook in onze om geving stappen te doen alleszins toej niching. Laten onze landbouwers en hunne gezinnen te Koudekerke, Serooskerke, Westkapelle enz., van de vergadering een belangstel lend gebruik maken. Middelburg. Dinsdagmiddag hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken eene vergadering. Voorzitter de heer J. P. Fokker. Afwezig met kennisgeving de heer den Bouwmeester, Lutejjn, Geyzon, Kakebeeke tegenwoordig 8 leden. Ingekomen een schrij ven van den Dir.-Gen. der Staatsspoorwegen omtrent inlegging der sneltrein. De commissie heeft bovenbedoeld schrij ven van den Dir.-Gen. met ingenomendheid begroet. Het komt haar voor dat door de in te leggen sneltrein het verkeer zeer zal worden gebaat, en adviseeit dat het de Kamer voorkomt dat die trein aan de meest algemeene wenscben zal tegemoet kernen. Tevens zou da Kamer van deze gelegen heid gebinik kunnen maken aan den Dir.- Gen. te verzoeken of niet mogeljjk is trein do. 340 die ten 9 uur v.m. uit Vlissingen vertrekt en ten 11 uur te Rosendaal aan- komf, hetzjj door het uur van vertrek te vervroegen, hetzjj door sneller rjjien, zoo te regelen dat de aankomst te Rosendaal in die mate worden vervroegd, dat aanslui- op trein 103 naar Belgle werden verkregen. Ten slotte ware nogmaals te beprooven gedaan te krjjgen. dat een der treinen 85a 85b of 87 des avonds te Middelburg stopte, desnoods alleen op verzoek tot het uitstap pen van reizigers zonder bagage. Blijkens het schrjjven van den Dir.-Gen. is hjj voornemens op het verzoek der Kamer een sneltrein des namiddags ingaande met de a.s. ZomerdienstregeliDg te geven op den lijn VlissingenRosendaal en wel als volgt Vertrek van Vlissingen 1.10 n.m. Middelburg 1.18 Goes 1.38 Be-gen op Zoom 2.11 aankomst Rosendaal 2 27 vertrek van Rosendaal 3 56 Bergen op Zoom 4.13 Goes 4.46 Midde'burg 5.06 aankomst Vlissingen 5.13 Van de Kamer van Koophandel en fabrie ken te Bergen op Zoom is bericht inge komen om op deze missieve spoedig te antwoorden aan den Dir.-Gen. en wel in deze geesf, dat eene verbinding die verbe tering brengt in den tegenwoordigen toe stand die des namiddags t sschen de aan komst der treinen te Rosendaal een ruimte laat van 2.25 tot 6 07 hoogBt noodzakelijk is daarom sluit de Kamer zicb| gaarne aan bij het vsrzoek der B. op Z. Handels-reizi- gersvereeniging om een trein in te leggen die te Vlissingen p.m. 2 30 vertrekt, stopt aan alle stations dus p.m. 4.25 te Rosendaal aankomt. De Kamer van K. en F. te Vlis singen juicht het voorstel van den Dir.-Gen. harteljjk toe, zjj vereenigt zich met bet voorgestelde door den Dir.-Gen. en geeft in overweging stappen te doen tot het tot stand komen hiervan. De heer Sprenger vraagt of de commissie niet mede gaat met Bergei op Zoom waarop de voorzitter zegt van neen, daar men veel gebaat zou zjjn met den voorgestelden treinenloopm-'n mag niet te veel vrageDalleen kan er werden gewezen op de wenschelijkheid van dat verzoek. De heer Boasson vraagt om toch in het request er op te wjjzen. De heer Boudewjjnse zegt dat toch aan al.e wenschen niet is voldaan, waarop de voorzitter nog antwoordt dat men voorzich tig moet zjjn met vragen. De heör v. Adri- chem Boogeart wil ook wel meerdere treinen zien komen. De heer Luteyn is het eens met het rap port, al heeft hjj geen bezwaar tegen eene wjjziging in den geest van den heer Boude wjjnse. Deze licht zijne bedoeling nog nader toe. De voorzitter zegt dat er toch overleg moet gepleegd worden met de Provinciale bootenmaar dit is voor de Vlissingsche Kamer van meer belang. Da heer Boude- wynse stelt thans voor om den trein van Bergen op Zoom te vervroegen. Daarover staken de stemmen 4 tegen 4. Daarna wordt het rapport aangenomen. Inzake de Qraanbeurs-belssting, zegt de commissie voor de maand Januari, dat zy het gewenscht vindt, dat de Graanbeurs des winters wordt beschermd tegen koude en trcht, en acht deze klacht zeer gegrond. Zij vindt eene afsluiting met glas, die des zomers wordt woggenomeD, wenscheljjk. De heffing eener belasting om de beurs te be zoeken, acht zjj minder gewenscht, doch met het oog op de groote kosten van jaailjjks terugkeerenden aard en dan staat ihr ge- ineente-fiaanciën, geen overwegend bez aar, mits d6zc heffing zoo laag mogelijk wor t gesteld. Met het oog daarop, geelt zij in overweging B. en W. te adviseereu het abonnement niet hooger te stellen dan f 1 eu de toegangskaarten voor 1 dag op 10 cent te bepalen. Hierbij is overgelegd een schrjjven van do afdeeling „Walcheren" van de Alaatschapj ij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, waarin rij wjjst op de hooge noodzakelijkheid van afsluiting gedurende de wintermaanden. Zy schat de uitgaven voor een dergeljjfee afsluiting op f700, ter wijl buitendien het gewone jaarlijkechterug- keerend onderhoud op een uitgaaf van f 20 moet worden gerekend. Tevens is nog door hen overgelegd een schrjjven aan den Raad dezer genreonte, met een dergelyk verzoek en een ontwerp tot regeling dier beLsting. In haar ontwerp stolt zjj den Raad voor deze belasting te stellen op f 1,50 en 10 cent per dag. De heer Sprerger licht dit voorstel toe, als zjjnde een groote uitgaaf voor de ge meente. Hg acht het wenscheljjk om de belasting te heffen van f 1,50. Do voorzitter zegt dat men niet te hoog mag gaan met dit stelsel, anders zou er kans bestaan dat het bezoek vermindert aan de beuis. De gemeenteraad behoeft niet met dit adv ie s mede te gaandoch B. en W.vragen om advies en deze geeft ds Kamer. De heer Boasson is wel tegen belasting, doch wanneer er toch belasting moet worden geheveD, dan zoo weinig mogelijk. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 6 stemmen tegen 2, die der heeren Sprenger en Mes. (Dit verslag ontvingen wjj Woensdag morgen trein 8 unr. De Middelburysche Cou rant met het gedrukt verslag ontvingen wij Dinsdagavond 8 uur. Red.) Middelburg. Gisterenavond bad in de concert- en geUoorzaal alhier eene vergade ring plaats van wege de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, waarin als spreker optrad dhr. G. Muller, Bscretar,s der vereeniging 't Koggeschip te Amsterdam, die tot onderwerp had Vreem delingenverkeer en Reis wezen. Spreker be gon met te zeggen dat er misstanden zyn in het reiswezen en vreemdelingenverkeer, doch daarvoor zgn geneesmiddelen, men kan niet genoeg doen voor het trekken van vreemdelingen naar onze steden. De stad die hen trekken wil moet aantrekkelijk worden gemaakt en er moet reclame worden gemaakt. De vereenigingen moeten meer leden hebben die medewerken aan dit algemeen belang, zelfs keizer Frans Jozef zag in dat ontspanning noodzakeljjk wa-, wast hij richtte vermakelijkheden op voor zijne militairen. Weinig vreemdelingen kennen het scboone van ons land, menig v.etmdeliDg slaat niet eens zgn oog, wan neer hij ons land binnenstoomt b.v. op Arnhem en ons schoone Gelderland. Er kan echter in het buitenland niet genoeg worden gewezen op het schoone van ons land en welke plaatsen hierop kunnen bogen. Voor de conducteurs diende de bepaling in het leven te worden geroepen dat zy taalkennis moesten hebben, ook dit zou eenige medewerking kunnen zijn voor het v eemdelingen be roek. Hier in ons land zgn mouie BtrandeD, landen enz., we'nig toeristen die ors land ia zyn scbomebe- zttingei kennen, z lf onze tigen lenigo- nooten kennen die nog niet eens, dit is treu: ig. Spreker juicht de anthomobielen toe die een massa zullen bjjdragen tot meerdere kennis van ons land, maar ook de ge meente zelf moet medewerken tot aan trekkelijkheid door hare openbare gebou wen, antisko poorten enz. goei te doen onderhouden, dit is van groot belang voor de asntrekkelykheik voor v;eemdelingen. Spreker toont aan wat de groote stad Brussel des'jjds deed voor het vreemde lingenverkeer, dit heeft wel veel geld ge kost, maar dat levert nu weer ruimschoots zijn rente op; voor kleinere provinciesteden is muziekuitvoeringen zeer gewenscht. Ook de type der kleederdrachten van sommige streken werkt mede tot vreemdelingenbe- zoek. Vooral het eil nd Marken met zjjn schoone kleederdrachton en in Zeeland het zeeuwsche mu'rje. Ook de to'ken ku»nen veel medewerken tot het bezoek, natuurljjk fa'soenlyke tolken die den vreemdelingen op nette wjjze be handelen, zjj moesten echter betere salaris sen hebben en niet moeten leven van tooien. Maar ook de politie moet medewerk«n to{

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2