NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 99. 1906. Zaterdag 27 Januari. 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandsch Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Snippers uit de oude doos. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. H E R IJ K Middelburg, ook voor St. Laurens en Nieuw- en St. Joosland, SO en 31 Januari, 1, 2, 6, 7, 8. 9,13,14,15,16,20,21,22,23, 27 en 28 Februari, 1, 2, 6, 7 en 8 Maart. Engeland. Het Lagerhuis (House of Commons) telt 670 leden. Op het oogenblik zijn er 600 gekozen, en van deze zijn 341 liberalen. Dus op 't oogenblik reeds zijn de liberalen vijf stemmen boven de meerderheid, zelfs voor 't geval de overige 70 gekozenen (dat wordt Maandag bekend) altegaar conservatief waren. «Voor het eerst in twintig jaren baas in eigen huis" dat hebben dan nu de liberalen onder Campbell-Bannerman's leiding bij deze verkiezingen bereikt. Voor C.-B., die sinds einde 1898 als leider der liberale oppositie in het Lager huis een ondankbare taak had te vervullen, en die, tijdens en kort na den Zuid-Afri- kaanschen oorlog als „landsverrader" ge brandmerkt, heel wat bittex-e uren moest doorleven, is het wel een triumf om later met trots op terug te zien. Toch is de positie van den huidigen premier, trots zijn ontegenzeggelijk overweldigende stem busoverwinning, niet zoo sterk als zij op pervlakkig wel schijnt. Het kabinet toch, dat C.-B. onder zijn vaandel heeft bijeen gebracht, bestaat weliswaar bijna uit sluitend uit liberalen, maar er zijn er onder van alle denkbare schakeeringan. Daarbij komt nog dat in het liberale kabinet mannen van uiterst sterk sprekend karakter zitting hebben. 79 FEUILLETON. DOOK SCALDIS. 's-Heer Abtskerke c. a. (Slot.) Ds. vanOitüenburg heeft eene leerrede in het licht gegeven getiteld „gedenktee- ken van de vernieuwde Kerk en herstelde godsdienst te Baarsdorp ofte eerste kerk inwijdingsleerrede, gedaan op Pinxteren den 18en Mei 1755 over Ezra 615 en 16." De opdracht aan de Amb. Ileeren is onderteekend ;'s Heer Abtskerkeden I3den Oct 1755." Uit die leerrede blijkt, dat ds.vanCui- lenburg voor zijn tijd een bekwaam man was. Zijne taal en stijlproeven van taal kennis en godgeleerde wetenschap, geven er .getuigenis van. Hij betoogde in zijn voorrede, alles in zijne „standplaatsen en gemeentens naar wensch te hebben (cur sief gedrukt) en geene bevordering te be doelen". //Hij had reeds vroeger deze pre- „dicatie sehetsgewijze ontworpen, om in „zijn gemeente voor te dragen en haar „op te wekken tot dankbaarheid aan de „Ambs. Heeren van 's Heer Abtskerke, die „de kerk aldaar, schoon veel geordend, ech- «ter zeer verbeterd en versierd hadden, „onder toezicht van den Heer en Vrouwe „van Nisse, oudste Ambachts Heer en Vrou- „we van 's Heer Abtskerke en werd daar- „voor beleefdelijk bedankt. Nu zocht hij „de schets weer op, beschaafde ze en „vormde haar tot deze leerrede. Omtrent het prediken te Baarsdorp leest *n. voorrede ook het volgeüde «Jttet huis des Heeren te Baarsdorpwaarin „de Herv. Godsdienst van de gezegende tvjden der Reformatie af, nooit geoefend „was, had lange woest gelegen, doch de „vervallende muuren buiten, het versleten „dak van boven en al het gestel van „binnen, dat door ouderdom vergaan was „waren door de goedgunstigheid van dé „Hoog en Weled. Amb*. Heeren volkomen „hersteld, vernieuwd en alles was gereed „gemaakt ter verrichtinge van den open- baren predikdienst; eenige verhinde- H ringen deden echter dit werk eenen ga- Staatslieden met een temperament als Asquith, Churchill, Burns laten zich niet kneden. Het zal voor C. B. wel de grootste toer zijn die allen onder een liberalen hoed te houden. Tot dusver zijn van het vorige Kabinet slechts drie leden herkozen. Austen Cham berlain, Foster en Douglas. Lord Selbourne kon natuurlijk niet vallen hij had zitting in het Hoogerhuis en is nu bovendien in Z.-Afrika. Maar zijn zoon heeft het toch moeten afleggen. Deze, lord Kerry, stond voor het district Westmore-land-Noord, waar nu de liberaal J ones hem met 3 stem men meerderheid versloeg. De zitting van het Parlement zal Maan dag 19 Februari door koning Eduard in persoon worden geopend. Z. M. zal bij die gelegenheid vergezeld worden door de Koningin. Het nieuwe Lagerhuis komt echter reeds 13 Februari bijean om den Speaker te kiezeneen formaliteit, daar Lowther zonder twijfel wordt herkozen, ofschoon hij een conservatief, en dus lid van de oppositie is. Maar dat is nu eenmaal gebruik. De verdere dagen tusschen 13 en 19 Fe bruari zullen worden besteed met het be- eedigen der leden, en het vervullen van verschillende formaliteiten. Luxemburg. Het wordt niet meer onder stoelen of banken gestoken dat de ziekte van Groot hertog Willem van Luxemburg, die nu nog slechts twee maanden aan de regeering is, het gevolg is van de vaccinatie. Natuurlijk heet het dat de vorst is ingeënt geworden met „onzuivere pokstof". Maar wie con troleert datHet bewijs is weer geleverd ruimen tijd achter blijven. Verscheidene „Roomschgezinden gaven daarvan, volgens „geruchten, wonderlijke dingen ophier „mogt, hier kon door geen Gereformeerd „predikant geleert worden, of daar zouden „mirakelen geschieden de voorlezer zoude „bassen als een hond, de leeraar zou ver stommen en niet konnen sprekende „bijbel zou toegeslooten of van den predik stoel geworpen worden de D(uijvel) zou „den predikant van den stoel halen en „elders henen voeren en diergelijke bijge- „loovige beuzelingen meer". „Het behaagde echter den Hoog en „Weled. Amb Heer van Baarsdorp (welke „ook zijn weldoende Amb. Heeren van mijn „twee gecombineerde plaatsen s-Heeren iiAbts- en SjnoutsJcerken) goed te vinden „en te bezorgen, dat één- en andermaal „in hunne vernieuwde en herstelde kerke „gepredikt wierde, en zulks mij goed gunstig op te dragen, gelijk ik dan, met „vertrouwen op de menigmalen onder bonden Goddelijke hulpe, mij des niet „onttrokken, maar daarvan met deeze eerste „kerk-inwijings leerreden op den eersten „dag van Pinxteren deses jaars MDCCLV „eenen aanvang gemaakt hebbe, zullende „deze, onder inwachting van Jehova's „verderen zegen, ingevolge de beraamde „schikking der Amb. Heeren, viermaal des „jaars, gelijk reeds geschied is, alleen ook „door gebeden, predicatiën, dankzeggingen „en Psalmgezang achtervolgt, dochonder- „tussen de weinige opgezetenen van Baars- ndorp vooralsnog, benevens alle welke va* „andere gemeentens, lust mogten hebben „om viermaal des jaars naar Gods huis te Baarsdorp op te komen, voor het overige „in alles gelaten worden aan het opzicht, „waaronder zij kerkelijk behooren' Deze leerrede berust in het kerkelijk archief te s-Heer Arendskerke. De kosten van de herstelling van de kerk bedroegen 2987.60 gld. Ambachts Heeren van Baars dorp hadden met ds. van Cuilenburg eene overeenkomst aangegaan om de dienst waar te nemen tegen vergoeding van 24 gulden 's jaars en vrij rijden. Niettegenstaande de pred. van s-Heer Arendskerke, ds. van Velsen daartegen sterk ijverde en zelfs een protest indiende, op gronddat de bewoners van Baarsdorp als naastbijgelegen, zich va» oudsher vrijwillig dat in weerwil van uiterst zox'gvuldige voorzorgsmaatregelen (die toch zullen wel betracht zijn aan het Luxemburgsche hof de mogelijkheid blijft bestaan dat een tegen de pokken ingeënte tengevolge van de inenting sterft, althans gevaarlijk ziek wordt. Immers ook andere personen op het kasteel Hohenburg, die zich hadden laten inenten, zijn ziek geworden. Er openbaar den zich, zoo verhaalt men „te bevoegder plaatse", er openbaarden zich bij sommigen groote gezwellen aan de armen, welke liet voor enkele ingeënten noodzakelijk maak ten, een dag of wat het bed te houden. Aan het Hof te Weenen spreekt men het onver holen uit, en de aartshertogin Maria The- resia, broeder van den groothertog, liet het dooi haar secretaris aan de couranten mee- deelen dat de ziekte het gevolg is van een inenting. Kreta. De verkiezingen op Kreta zijn op één uitzondering na in volmaakte rust en kalmte gehouden. Die éene uitzonde ring viel voor in het Italiaansche controle- gebied, waar een Italiaanseh soldaat, die dienst deed bij de stembus, vermoord werd. De Grieksche pers betoogt dat het ge brek aan tact van den Italiaanschen consul- generaal te Canea oorzaak is van het ge beurde. Italiaansche soldaten zouden twee Kretenzers hebben gedood en vijftien anderen gewond. Eerst daarna volgde de vergeldingsdaad van Kretenzische zijde, welke den soldaat het leven kostte. Naai de Grieksche bladen melden, zijn op het eiland gekozen: 48 aanhangers der regee ring en 24 oppositie-mannen. De Italiaansche consul-generaal had den bij de kerkgemeenschap van 's-H. Arends kerke hadden aangesloten, gelijk ook de kerkeraad van laatstgenoemde gemeente die bewoners steeds tot het genot der Bondszegelen toegelaten en tevens hunne armen, hoezeer onverplicht, ten allen tijde gealimenteerd had, bleef ds. van Cuilenburg evenwel in die dienst volharden tot aan zijn overlijden. Op gelijke wijze werd diens opvolger ds. van Doesburgop dezelfde voorwaarden benoemd doch deze, tenge volge van wangedrag zijne pred'.betrekking zelf nedergelegd hebbende, werdhij daaruit dan ook ontslagen. Intusschen liet men het zich te 's-IIeer Arendskerke maar gansch niet welgevallen dat de dienst te Baarsdorp door 's-Heer Abtskerke werd waargenomen, zoodat van wege den kerkenraad aldaar met ds. du Bols aan het hoofd, den 5 Oct. 1761 aan de 01. eene instructie werd ingediend, waarbij werd aangetoond hoe de gemeente van Baarsdorp eigenlijk als herderloos was te beschouwen, enz. De Cl. antwoordde hierop den 13 Oct. d. a. v. den kerkeraad, last gevende om de gemeente Baarsdorp, ad interim, op den ouden voet te blijven behandelen en inge volge dien last, werd dan ook nu, voor het eerst in 1762, en sedert geregeld de dienst te Baarsdorp aan die van's-Heer Arenskerke opgedragen. Hoezeer het niet rechtstreeks blijkt, dat het ontslag van ds. Van JQoesburg daartoe aanleiding gegeven hebbe, zoo is het evenwel zeker, dat Amb. Heeren van Baarsdorp in 1773 de predikanten aldaar, voor zooveel maal als hij dit zelf goed vond, aan ds. Ballot van's-H. Arendskerke opdroe gen, die daartoe dan ook vergunning kreeg van zijn' kerkeraad, onder voorwaarde dat de liefdegaven in de diaconie-kas van 's-H. Arendskerke zoutj^n vloeien endatds. Ballot zijn dienst te Baarsdorp niet verder zou uitbreiden dan viermaal 's jaars. Gelijk door Amb. Heeren van Baarsdorp de eerste voorwaarde werd toegestaan, zoo verbond ds. Ballet zich, niet meer dan éénmaal 's jaars aldaar te prediken, naar dien hij alleen de handhaving van de Herv. gods dienst ten oogmerk had. Uit hoofde van zijn kortstondig verblijf te 's-H. Arendskerke heeft deze slechts 2- maal de dienst op Baarsdorp verrichten wel op Pinkster-Maandag van 1773 en 1774. eiseh j'gesteld, dat aan de verwanten van den vermoorden soldaat een schadever goeding zou worden uitgekeerd, de schul digen zouden worden gestraft en van ofïicieele zijde leedwezen zou worden be tuigd over het gebeurde. Daar de regee ring van Kreta aan deze eischen niet vol deed, werd, in opdracht der Italiaansche regeering, beslag gelegd op de douane- kassen in het Italiaansche controle-gebied op het eiland. Zuid-Afrik a. De Nederlander ontving uit Johannes burg van een zich noemenden Afrikaander een reeks aandoenlijke klachten over de gevareD waaraan het door „Perfide Albion" geknechte volk van Transvaal blootstaat. Aan het schrijven ontleenen wij het volgende Onder de regeering van President Kru- ger kwamen er van de zijde der uitlanders gedurig klachten in dat er in de Transvaal geen veiligheid was en dat zij in gedurige vrees stonden van vermoord te worden. En nu nu zijn het juist diegenen die zoo vol klaagliederen waren die terug verlangen naar de dagen van „Oom Paul". „En waarom wordt er gevraagd. Aha 1 die Chinezen Ja, die Chinezen Er ligt een wonderlike kracht in die woorden. Als uw kind huilt en gij wilt het stil hebben, zeg maar net „Daar kom die China-mans" en hij zal dadelik stil blij ven En wat is er dan zo vreseliks in de Chinezen Ja watOnze voorouders hadden het bitter onder de kaffers, maar zij hadden toch hunne trouwe „roers" en konden zich verdedigen. Maar nu is het gans anders gesteld met ons arm Afri Sedert dien tijd werd dan ook de zaak op goeden voet gebracht, naardien Baarsdorp voortdurend tot de kerkelijke gemeente van 's-H. Arendskerke gerekend wordt en aan de predikanten dezer gemeente de verplichting werd opgelegd, om, onder het genot van de daarvoor later verhoogde toe lage telken jare, op Pinkster-Maandag de dienst te Baarsdorp te vervullen. Dit duurde zoo voort tot 1880 toen den 22 Aug. van dat jaar de kerk voor afbraak werd verkocht. Eindelijk zij hier nog vermeld, dat we in het actenboek en tijdens de dienst van ds. van Cuilenburgd.d. 11 Mei 1747 nog het volgende besluit vinden genotuleerd „is eenparig besloten door den kerkenraad om in deze gevaarlijke oorlogstijden na Utrecht over te maken de boeken van St. Abts en Sinoulsk.ke, als een k.ke reso lutieboek, dit nieuw k.ke resolutieboek een trouw en doopboek, het Diaconie rekeningboek en het goed slot van de Sinoutkerksche rekening ter somma van 3 19 4 Pd. Vis. en,van 's-H. Abtsk.ke 43 8 2'/2 Pd. VI., welke alles de predi kant beloofd weder te leveren als de k.ke en het land betere veiligheid der vijanden genieten zal en indien deze boeken met het geld wel overkomen" enz. Blijkens een kantteekening is alles naderhand onge schonden terug ontvangen. Zooals we reeds te voren zagen was de opvolger van ds. van Cuilenburg JACOBUS GERARDUS VAN DOESBURG. Te Amsterdam wonende werd deze propo nent bij de Cl. vau Utrecht den 2 Juni 1761. Als zoodanig alhier beroepen den 26 Febr. 1764, werd hem den beroepsbrief persoonlijk gebracht en werd hij bevestigd 17 Juni d.a.v. door ds. I'. Geensen van Baarland. Als spoedig liet zijn zedelijk gedrag veel te wensehen over. Gedurig was hij in twist met gemeenteleden en zijn kerke raad. Eene zaak met den ouderling Janus Hollestelle, die gecensureerd en uit den ouderlingenbank geweerd was, kwam voor de Classis en haalde hem eene nadrukke lijke berisping op den hals. Hem werd bij de censura morwn van 9 April 1767, dgor den kerkeraad ver- kaanse volk. De onderdrukker wil ons niet toelaten om enig soort wapen in huis te hebben. Hij zal ons beschermen tegen de moordenaars. Wij moeten hem maar vertrouwen en rustig op onze plaatsen leven. Er worden politie-dienders uitge zonden in al de kleine dorpjes. Daar blijven zij dag en nacht, daar, waar geen gevaar is. Maar de arme man die een half mijl of meer van 't dorp verwijderd is, hij kan maar vermoord worden. Als alles eerst voorbij is, ja, dan komen zij daar met hun vijf of zes stuks en vragen allerlei vragen omtrent het gebeurde en spreken hun opienies uit, of zeggen „Waarom het jij nie zo, of zo gemaak nie". Is dat nu het werk van een politie- diender In stede van de wacht te hou den dat er niet zo iets kan gebeuren wil len zij zich komen slim houden. Hier op ons dorpje zijn der een stuk of 10 dien ders die niets anders doen dan stil zitten of paarden leeren, terwijl onze arme men sen op de plaatsen vermoord worden. Da gelijks komen er berichten in van moorden en roverijen. De kranten zijn er vol van. Allen spre ken er over. De Chinezen zijn tot een vloek en pest voor ons arm land. En wie draagt de schuld van dit alles? Wie is het, die eerst ons land door en door met bloed bevlekt heeft, en nu dat hij hier niet langer kan uithouden de Chinezen hier invoert om zijn afschuwelijk werk van moord en roof hier voort te zetten Wie is die onbeschaamde moordenaar van een edel volk Wie is het ja wie de dode vrouwen en kinderen die in de kam pen zijn omgekomen antwoorden u, ,/Lord Milner''. De mensen door de Chinezen zocht„zich van 't gebruik des Avond- maals te onthouden, wegens gegeven erger nis door rusie", Hetzelfde had plaats 30 Juni 1768, waarbij sommigen den wensch uitdrukten, dat hij het Av.maal door één van de naburige predikanten zou laten waarnemen. Den 3 Aug. 1768 verliet hij de gemeente en bedankte voor zijne bediening, en kreeg 20 Oct. d. a. v. zijn ontslag. Na dit ont slag is hij geruirnen tijd buiten dienst ge bleven, maar is in 1790 werkzaam ge worden als hulpprediker voor ds. van Waalwijk te Tuilvervolgens werd hij 20 Febr. 1791 pred. te Ritthem en kwam eindelijk den 30 Maart 1794 te Zoutelande in de bediening, alwaar hij in 1797 over leed. Hij was gehuwd met Jacoba van den Berge. Gedurende zijn dienst alhier komen in het actenboek gedurig de volgende ver klaringen voor„Nadeinaal Janus Holle- stelle mij voor een leugenaar, ten andre voor een leeraar, die valsche stellingen had omtrent 't wezen des geloofs, had uit gemaakt, zoo erkent bij met deze onder- teekening dat hij in desen valsch gesproo- ken had en nu den E.Hr. Predikant voor een braaf, eerlijk man en regtzinnig leer aar erkent". Hij had de voorzichtigheid om altijd dergelijke stukken te laten on derteekenen, en in het actenboek vindt men geheele bladzijden door zijne hand doorgeschrapt, op de getuigenis van zoo iemand is zeker niet geheel te bouwen. Nochtans klaagt hij over verzuim van de openbare godsd.oefening, waarvoor hij zelfs meermalen sommigen censureerde, dan weder protesteerde hij tegen het besluit der meerderheid, om aan eenigen, die zich bij gelegenheid der Kruiningsche kermis aan buitensporigheden hadden schuldig gemaakt, het Avondmaal te ontzeggen. Zoo had dan de man, die zelf niet on berispelijk was, eindelijk den invloed ver loren om het berispelijke in anderen legen te gaan. Het is een waar gezegde dart allereerst den Evangelie-dienaar geldt: „medicijn meester, genees u zeiven!" (Bevolking 's-Heer Abtskerke in 1824 305, in 1906 326 zielen.) -M- l

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1