hierin grnote schuld, tegenover het volk. Wanneer men ziet per advertentie voor 2 weduwen met 14 kinderen giften vragen, daar hunne echtgenooten en vaders zijn verdronken, dan schreit onze ziel bij de gedachte dat die ongelukkiger) aan de algemeene liefdadigheid moeten worden blootgesteld. Tal van Staten zijn ons voorgegaan met deze sociale wetten, dus ook onze regeering moet hare aandacht hieraan wijden. Bij de ziekte-verzekering is dit precies het zelfde. Ook deze is niet tot stand gekomen, hoewel minister Veegens zelf erkent dat dit aan de ongevallen-verzekering dient gekoppeld te worden. Doch als wij een ziekte-verzekering als die van dr. Kuyper krijgen, zou spreker dit ten zeerste be treuren. Deze verzekering zouden de arbei ders zelf betalen en dat mag niet. Spreker gaat in den breede na wat voor eene ver zekering tegen ziekte moet gedaan worden en hoe particuliere maatschappijen met hunne af te sluiten posten handelen. Onge vallen, waar arbeiders groote risico bij loopen, nemeu zij nietmaar ongevallen die zeer zelden voorkomen nemen zij wel, tegen eene goede premie. Ook met ziekte-verzekering bleef ons land ten achter met andere landen. Maar als ze dan komt, dat zij dan kome wat beter dan de ongevallen-verzekering van thans. lnvaliditeits- en ouderdoms-verzekering is helaas ook nog niet tot wet ver heven. Eene commissie, destijds door de regeering benoemd, doordat Heldt een voorstel in de Kamer deed in dezen geest, was ongelukkig zoo conservatief samenge steld, dat zij zeide dat de arbeiders moesten gaan sparen. Dit was de beroemde ('r) wettenmaker v. Houten volkomen met hem eens. De arbeider, zeide hij, moet sparen bij de spaarkassen en wel zoo, dat hij op 70 of 75 jaar een aardig duitje heeft bespaard. Spreker verkeert veel onder de arbeiders, maar het is hem niet duidelijk hoe dit mo gelijk zou zijn. De bond voor staatspensio- neering gaat eigenaardig te werkde financieele zorgen dienen dragelijk te zijn er is een gemakkelijke lijn te trekken en wij willen eene spoedige pensioneering van den staat, gedeeltelijk door deze, gedeelte lijk door den patroon en gedeeltelijk door den arbeider, wanneer deze een behoorlijk loon verdient, en verdient hij een klein loon dan is hij vrijdoch toch verzekerd. Deze meeniug wordt ook door anderen gedeeld en is dan ook wel mogelijk. Wanneer wij de ingediende wetsontwer pen nagaan zien wij dat hieraan niet is voldaan, de premie voor de arbeiders is te hoog en daarbij een leeftijdgrens van 70 jaar is voor de arbeiders onaannemelijk. De vorige regeering wilde voor deze pen sioneering een tariefwet, doch dit was ni t doenlijk, dit zou slechts eene vergoeding zijn voor wat de arbeiders aan deze be lasting gaven. (En de arbeiders zouden 't heelemaal zelf hebben moeten betalen, zei deze Spreker daareven Red.) Ook de werkloosheid-verzekering wordt door spreker besproken, daar wordt nog zoo bitter weinig aan gedaan. In Gent be staat zij reeds en ook spreker zou deze zoo gaarne hier in ons land hebben. In Duitschland is men daarmede druk doende, daar is men van oordeel dat een staats verzekering noodig is, ook in ons land zal wel binnen korten tijd eene poging worden gedaan in dezen geestdoor een vereeni- ging die zich hiervoor erg interresseert. Niet alleen leden der vakvereenigingen maar ook zij, die niet willen vereenigen moeten hierin kunnen deelen. Nu zou spreker nog wenschen dat de uit betalingen aan de Rijksverzekeringsbank wat vlugger gaan en geen 6 weken duren eer men zijn geld krijgt, dat is te lang, dat kan een arbeider niet uithouden, dit kan echter veel korter gaan door eene gïoote verzekering in 't geheel, dan zal van zelf de u'itkeerlng veel vlugger gaan, daar dit nu nog Ie veel langs de verschillende afdeelingen moet passecren. Hiervoor moeten de verschillende veveenigingen van arbeiders werken door aan te dringen bij den minister op eene betere regeling. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door dhr. Jeronimus. Hij wenscht eenige kleine inlichtingen omtrent dc heffing der premie aan de Rijksver zekeringsbank, hij meent dat die toch daar toe het recht heeft wat de ziekteverzeke ring aangaat, daar betaalt toch de patroon ook aan. De heer Brouwer autwoordt den debater. Vreemd vind t hij het dat hij de verschillende verzekeri8gs-maat8chappijen hoog houdt tegenover een Rijksverzekering, hij zet zijne bezwaren tegen zulke maatschappijen uiteen, en dringt nogmaals op wettelijke regeling van alle door hem genoemde arbeiders-belangen aan. De voorzitter de heer H. Snijders, dankte spreker, debater en vergadering. Middelburg. De kapitein A. C. de Vos van het 4e Reg. Inf., thans op non activiteit, wordt met ingang van 15 Maart a.s. iu actieven dienst hersteld en inge deeld bij het '2e Bat. 3e Reg. Inf. alhier en belast met het bevel over de 4e Comp. Goes. Ter bevordering van den han del in vee zullen alhier veemarkten wor den gehouden den 2en en 4en Dinsdag van Februari toten met October, en iederen Dinsdag, behalve den eersten Dinsdag iu November. En een paarden- en veulen- markt op den len Dinsdag in Juli. Wolfaartsdijk. Woensdagavond werd door Volkswêerbaarheid en Schietvereeni- ging alhier, een algemeene vergadering gehouden in de zaal van dhr. S Berrevoet. De vergadering werd geopend door den voorzitter, die voornamelijk het woord richtte tot hen die nog niet als lid bij „Volkswêerbaarheid" aangesloten zijn, met enkele bewijzen weerleggende de verschil lende motieven die door sommigen aange voerd worden, om niet als lid van Volks wêerbaarheid toe treden. Uit het verslag des secr. van Volkswêerbaarheid en Schiet- vereeniging bleek, dat eerstgenoemde ver- eeniging van 36 tot 43 leden geklommen was, laatstgenoemde was gedaald van 38 tot 32 leden. Hoewel de schietvereeniging in het afgeloopen jaar achteruitgegaan is in ledental, toch mag zij zich verheugen in bloei, terwijl door de leden de schiet oefeningen met lust gehouden worden. De openbare vergadering werd gesloten met eenige voordrachten van de heeren C. P. v. d. Ende, M. Kloosterman, J. Okker en P. v. d. Linde. In de hnishoude I\jke vergadering werd besloten de oefe ningen op de lange baan in Goes te gaan houden. Het nadeelig saldo bedraagt f 0.14. Nog gaven zich in de huishoudelijke ver gadering op 4 leden voor Volkswêerbaar heid en 3 voor Schietvereeniging. Krabbendijke. Woensdagavond trad voor de anti-revolutionaire kiesvereeniging in openbare vergadering op de heer X. Oosterbaan, van Doesburg, met het onder werp: Vrijzinnigheid en vrijheidszin. Nadat de vergadering op de gewone wijze was geopend door den voorzitter, kreeg de heer Oosterbaan het woord en zei eerst wat we onder vrijzinnig op godsdienstig terrein verstaan en daarna, dat volgens prof.Treub (1901) alle vrijzinnigen dit gemeen hebben, dat ze elke politiek verwerpen die in de openbaring haar uitgangspunt neemt. Daarna toonde spreker aan, hoe de vrij zinnigen wel voor vrijheid spraken, maar in de praktijk die vrijheid hebben tegen gestaan a. op godsdienstig terrein (ver volging in den tijd der afscheiding 1834 1836); h. op het gebied der school (eerst mochten volstrekt geen vrije scholen wor den gesticht; later, toen dit veranderd was, kon men dubbel betalen)c. bij de vrijheid van geweten (gedwongen vaccinatie voor schoolgaande kinderen)d. bij dm arbeid (men deed niets tot wegneming van den druk van velen). Het ministerie Kuyper moest weg, en daaraan hielpen ook do sociaal-demokraten, die zich als de ware strijders voor vrijheid en recht aanmerken. Nu gaat de vrijzin nigheid weer op de oude paden en werden de ingediende wetten, die den arbeider konden ten goede komen, ingetrokken. Voor het debat gaf zich dhr. Ossewaarde van Ierseke op, die het bleek in afkeuring van veel in de vrijzinnigen met spreker eens te zijn, maar alleen heil voor de maat schappij van zijn socialistisch standpunt verwacht en dan ook heel wat, niet zoozeer op de rede van dhr. Oosterbaan, als wel op de anti-revolutionairen had aan te merken. Dhr. Oosterbaan ging daar in den breede op in en toonde tevens aan dat de sociaal democratische partij zich wel de arbeiders partij noemt, maar het intellect ook daar de leiding geeft en allerlei fouten ook daar voorkomen en overal moeten voorkomen door de zonde (wier bestaan en werking van die zijde liefst wordt ontkend. Red.) De vergadering had niet zoo'n verloop als gewenscht ware geweest, door een fout in het strooibiljet (vrij debat) en een fout bij den leider der vergadering, die niet te voren den geachten spreker met de wen schen der Krabbendijkenaars had in kennis gesteld. Niemand wilde echter de ver gadering na kwart over 10 nog een uur gerekt zien en daarom werd de vergadering met psalmgezang en dankgebed gesloten. Ingelanden van de polders Konings en Van (Jitters, Maandag in vereenigde zitting vergaderd, benoemden tot vertegen woordiger in den dijkraad voor de water- keering van den Calainiteuzen polder Borssele, den heer M. van 't Westeinde, dijkgraaf van den Van Citterspolder te 's-Heer Arendskcrke. Dinsdag namiddag voer schipper Van Marken van Boom (België) met zijn met steenkolen geladen spits Oursson en Valen- tijn tegen een der palen bij de Bonzij brug te Wemeldinge, waardoor een groot gat ontstond in den voorsteven beneden de waterlijn. Het voorschip liep weldra vol water en inen was genoodzaakt het schip tegen den dijk te zetten. Alvorens het te lossen, zal men eerst trachten het op de slikken buiten het kanaal te zetten om het lek te kunnen stoppen. In Den Haag is overleden de 100- jarige weduwe Zomerfreugd. Men schrijft uit 's-Gravenzande Dat de inbrekersvrees er bij velen diep inzit, bleek hier Woensdag j.l. Een kerk ganger, huiswaarts keerende, passeerde drie zwijgende politieagenten met de kra gen op, die hij niet als zoodanig herkende. Zijn door inbrekersverhalen bewerkt ver stand begon argwaan te krijgen en daarbij gevoegd dat de weg huiswaarts eenzaam is en hulp dus ver zou zijn, werd ras besloten terug tekeeren. Weer voorbij de zwijgen den en toen het op een loopen gezet. Dit was juist voor onze actieve politie een slecht teeken en met spoed werd den nu juist niet moedigen kerkganger nagezet. Deze alzoo versterkt in zijn inbrekers manie, stak de handen naar boven en begon luidkeels moordmoordte roepen. Spoedig was nu èn van vervolgers èn van vervolgde de identiteit vastgesteld en kon de kerk ganger met een hart onder den riem huis waarts gaan. Terwijl Dinsdagnacht de politieagent A. te Kralingert op surveillance was, heeft een brutale inbreker daarvan gebruik ge maakt om in diens woning met een valschen sleutel binnen te dringen in de voorkamer, zonder dat de vrouw, die in de achterkamer sliep, er iets van bemerkte. Hij maakte zich meester van een groot bont, alsmede van f 3 a f 4, welke in een kast geborgen waren. Schutteraer. Te Kampen werd de 34e Algem. Ver-_ gadering vau de Schippersvereeniging „Schuttevaer" door den voorz. mr.Smeenge. geopend. Hij herinnerde aan de instelling eener staatscommissie, die een onderzsek zou instellen naar den toestand van de binnenschipperij, met het recht voorstellen ter verbetering van dien toestand in te dienen. Het tot stand komen dezer com missie vormde een belangrijke periode in het bestaan van de vereeniging, ofschoon de samenstelling der commissie wat leden tal beter kon. Voorts aan de statutenwijziging waarbij bepaald werd dat op deze vergadering van „Schuttevaer" niet alleen aan de orde zouden worden gesteld technische punten, maar óók quaesties van sociaal-economi- schen aard. Deze wijziging in de statuten was te gewichtiger, omdat bij de bespre king der zoo juist bedoelde onderwerpen zeer moeilijk politiek en godsdienst zouden zijn buiten te sluiten. Maar 't zal moeilijk gaan hier uit de slagen te blijven. Eindelijk releveerde de voorzitter een brief die onlangs voorkwam in het week blad Schuttevaer waarin men de meening uit, dat hij het vertrouwen der vergade ring heeft verbeurd, omdat hij ijverde voor den openbaren aanleg van een tram. De voorzitter verklaarde reeds meermalen zich aan dat kwaad te hebben schuldig gemaakt, en hij op dit punt niet van plan was te „schipperen". Besloten werd in verband met den wensch kleinere schepen in de ongevallen wet niet met grootere op één lijn te stellen, den termijn van vijf jaren te laten af- loopen, aan het eind van welken de tarieven der Rijksverzekeringsbank moeten worden herzien, en dan handelend op te treden. Te Amsterdam zal een poging gedaan worden tot meerdere openiug van de spoor brug bij de Haarlemmerpoort en te Zwolle om te komen tot afschaffing van kaai en diepgelden. De afdeeling Amsterdam vraagt vau het voorstel Amsterdam om pogingen in het werk te stellen, die er toe leiden, dat het der schipperij mogelijk of gemakkelijker worde gemaakt bij verkiezingen haar stem uit te brengen. Van verschillende kanten werd de wenschelijkheid van het aanbren gen van een veraudering in den huidigen gang van zaken bij de verkiezingen betoogd voor schippers en visschers. Voorgesteld werd in iedere aanlegplaats bussen voor alle districten te doen plaatsen; het bezwaar dat de schipperij thans heeft tegen de gel dende bepalingen van de huidige Kieswet, zal ter kennis van dc regeering gebracht worden. Met het oog op de drukke scheepvaart op de Maas voor Rotterdam anaf de Maas brug tot den mond der Leuvehaven, welke drukte ontstaat ten gevolge van de verbo den doorvaart van de Koningshaven te Rotterdam, stelde Bergen op Zoom voor, pogingen te doen, dat de ligplaats voor zee- booten aldaar worde opgeruimd. Na lange discussie werd besloten hierop de aandacht van R otterdam's gemeentebestuur te vesti gen. Van meer dan eene zijde werd ge klaagd over het onvoldoende licht op het fort Pampus, de sterkte van dat licht liet veel te wenschen, terwijl het bovendien niet hoog genoeg voor de scheepvaart is aangebracht. Hel hoofdbestuur zal nog maals krachtig aandringen op versterking van het Pampus-licht. De afdeeling Dedemsvaart verzocht aan te dringen dat voor schippersjongens de inspectie voor de nationale militie worde gehouden tusscheu Kerstmis en Lichtmis, Dit voorstel vond algemeenen bijval en werd dau ook met algemeene stemmen aan genomen. Het stellen van een algemeen geldend voorschrift zal worden aangevraagd. De afd. Hoogeveen verzocht den bevoeg den autoriteiten te verzoekenOp het vaarwater van Dintel naar Oudenbosch of Slikgat den sleepdienst onbelemmerd vrij te stellen of, evenals op het Merwede- kanaal,de groote vaartuigen, boven zekeren tonneninhoud, bij het sleepen voor twee vaartuigen te rekenen. In dien geest werd door de vergadering besloten. Dezelfde afdeeling verzocht aan het Hoofdbestuur zich in zijn qualiteit niet op politiek terrein te begeven. Een der afgevaardigden van Hoogeveen lichtte dit laatste voorstel toe met de mededeeling, dat bij de jongste verkiezingen in den afgeloopen zomer een aanbeveling van candidaten was ondertee kend door hoofdbestuursleden van Schutte vaer. Dit nu achtte de spreker een stap op den verkeerden weg. Onder applaus werd van de bestuurstafel geantwoord dat de bedoelde candidaat Smeenge toch zou aanbevolen zijn al ware hij clericaal geweest, door Schutte- vaers individueele leden, wijl hij in de Kamer hoort. Nog kwam daarna een voorstel aan de orde, eveneens ingediend door de afdee ling Hoogeveen om geen plannen op te nemeu of te steunen, waardoor de arbeid op Zondag zou kunnen worden bevorderd. Vanwege het hoofdbestuur werd uitdruk kelijk verklaard, dat het zich nimmer spande, noch spannen zal voor een werk waardoor in het bijzonder de arbeid op Zondag wordt bevorderd. Natuurlijk on vermijdelijkheden voorbehouden. Getracht zal worden aan de kleine sluis van de buitenhaven te Vlissingen het zoozeer noodige remmingswerk aan te brengen, ten gerieve van de scheepvaart desnoods over een lengte van 50 meters. Herhaaldelijk werd een poging daartoe gedaan, maar steeds stuitte deze af op de tegenwerking van de loodskotters, die daar ter plaatse hun booten in het slik zetten en hiermede zouden moeten eindi gen, als het remmingwerk wordt aange bracht. De belangen van de scheepvaart dienen op dit drukke punt echter zwaarder te wegen. Aangedrongen zal worden op verscher ping van de voorzorgsmaatregelen bij 't schijfschieten van marine-vaartuigen op de Rebben of de Hinder in het Goereesche gat. Meer dan éénmaal bleek hier wer kelijk groot gevaar te bestaan voor ern stige ongelukken. De vraag van den voorzttter, naar aan leiding van een opmerking uit de ver gadering, of hij behalve schippersbelan- gen ook andere nationale belangen in de Tweede Kamer mag bepleiten, werd met algemeene stemmen tot tweemaal toe be vestigend beantwoord. In het bestuur werd in plaats van dhr. K. v. d. Linde gekozen de heer H. de Rijke, van Zonnemaire. liet vergaan van de Stad llrusnel". Op de meest stellige wijze is, schrijft de Oord. Crthetgeen wij over het ver gaan der goederenboot „Brussel'' schreven, bevestigd. De Rijkswaterstaat heeft heden ter plaatse een onde.tzoek ingesteld en ook vanwege de assuradeuren zijn de heeren W. van der Tak en de firma Hoebee pools hoogte gaan nemen met een bomschuit en een duiker om te zien of de boot ge licht kon worden. De „Brussel" ligt niet in het vaarwater, doch slagzij tusschen de zwarte tonnen. Men houdt het voor waarschijnlijk dat de boot vóór den wind, voor het noodweer vluchtend, zoo- hard ze halen kon, langzamerhand is vervuld door de rollers die haar achterop liepen. Nog een minuut of vijf en ze was behouden binnen geweest. De branding op de plaat moet het ten slotte gedaan hebben. Bij het onderzoek vond de duiker geen lijken, doch de lezing dat de bemanning in de sloep, die ledig is aangespoeld, was ge vlucht, vond bij de varenslui geen steun. Men noemde ons als getal der slachtoffers vijf Een gerucht dat vrouwen of kindereu aan boord waren, werd ons tegengespro ken. De scheepshond alleen is gered. Hij zit te Willemsdorp in zijn aangespoeld hok. De commissie der koninklijke sub- sidiën voor jonge kunstschilders (Neder landers van geboorte) brengt ter kennis dat zij, die voor deze subsidiën in aan merking wenschen te komen, hunne in zendingen het aantal studiën of schil derijen mag hoogstens vijf bedragen en wel zonder lijsten ter beoordeeling kun nen inzenden vóór 16 Februari e. k., na tuurlijk vrachtvrij, in 't gebouw der Loge, Fluweelen Burgwal, 's-Gravenhage. De terugzending geschiedt vrachtvrij, doch voor eventueele schade kan niet worden ingestaan. Zeeuwsche Oesters. Blijkens een be richt uit Parijs iu Het Handelsblad bevat het jaarverslag der Nederl. Kamer van Koophandel aldaar een resumé van een rapport van den heer Bunge over den afzet van Zeeuwsche oesters in Frankrijk, naar aanleiding van een opmerkiag der Kamer voor het minder gunstige van dien afzet. De heer Bunge had inlichtingen ge vraagd aan den Nederlandschen minister van waterstaat, en deze op zijn beurt aan het rischbestuur te Bergen op Zoom. Aan 't rapport is nu het volgende ont leend In Frankrijk werden volgens opgave, ver strekt door het Bureau de Statistique Commer- ciale van liet Ministerie van Financiën, in 1902 ingevoerd 1,023,000 stuks Zeeuwsche oesters, in 1903 925,000 en in 190+ 1,878,000 stuks, zoo dat in 190+ de aanvoer meer dan het dubbele bedroeg van dien in het voorafgaande jaar. Gaan wij den invoer uit Engeland en België na, dan vinden wij den volgende invoer voor eerstgenoemd land: In 1902 682,000, in 1903 637,000 en in 190+ 1,897,000 stuks. Van het in de tweede plaats genoemde rijk uit bedroeg de invoer van zoogenaamde Ostendsche oesters in 1902 916,000, in 1903 772,000 en in 190+ 9+9,000 stuks. De totale aanvoer van vreemde oesters in Frankrijk gedurende deze jaren was als volgt Van uit Nederland 3,826,000 stuks. Engeland 3,216,000 België2,637,000 Wat de consumptie van Zeeuwsche oesters in Parijs betreft, is 't van algemeene bekend heid, dat de cliënteele van die oesters hoofd zakelijk uit vreemdelingen bestaat, die gewoon zijn goede prijzen te betalen. De Zeeuwsche oesters, bekend onder den naam van Imperialen, hebben den meesten aftrek, doch het is moeilijk zich deze geregeld in de gewenschte grootte te verschallen. Geklaagd wordt, dat de Zeeuwsche oester vaak een bitten.*nasmaak achterlaat. Herhaal delijk heeft men de oesterhandelaars in Zeeland op dit gebrek opmerkzaam gemaakt en ontving men van hen den raad de oesters vóór het gebruik in water te leggen, waarin een weinig zout is opgelost. Evenwel zou het aanbeveling verdienen dit reeds in Zeeland vóór de ver zending te doen, aangezien hier de tijd en de gelegenheid daartoe vaak ontbreken. De oor zaak van dien bitteren nasmaak schijnt te liggen in het brakke water op de Ooster-Schelde. Im mers, oesters van Vlis-singen aangevoerd, be zitten dien minder aangename n nasmaak niet, althans in veel mindere mate. Voorts beklagen de handelaars zich alhier, dat zij na Februari direct uit Nederland niet meer geregeld oesters kunnen betrekken. Zij moeten zich dan wenden tot handelaars in Brussel, waar zij de Zeeuwsche oesters wel iets duurder betalen, doch alwaar de sorteering meestal beter is dan in Zeeland zelf. Dc prijzen, die de Franschen in Zeeland be talen zijn van 90 tot 160 frank de 1000 stuks en de verkoopprijs 2.50 tot 4 francs per dozijn. De inkoop van de Zeeuwsche oesters geschiedt in afwijking van de gewone wijze van zaken doen mot het buitenland, direct, d. w. z. de handelaars alhier geven zonder tusschenkomst van agenten hunne orders aan de oesterhande laars in Zeeland. Contracten voor een seizoen worden hier niet gemaakt. De bestellingen worden gedaan naarmate de verkoop zich laat aanzien. Geregeld zenden de Zeeuwsche oes terhandelaars aan do-afnemers alhier prijscou ranten. Men zoude echter de voorkeur er aan geven, dat de oesterhandelaar, die een goede qualiteit heeft aan te bieden, oesters op proef zond mat opgaven van het aantal stuks, het welk hij daarvan zou kunnen leveren. De verpakking laat somtijds te wenschen, vooral bij verzending van groote hoeveelheden. Dan worden de vaten te zwaar gemaakt. Daarom geeft men hier den raad de vaten niet grooter te maken dan voor 300 a +00 stuks. Thans, bij verzending van vaten van 1000 stuks, wordt 8 a 10% oesters onbruikbaar. De grootsts concurrent alhier v in de Zeeuw sche oester is de sWhitestable". Deze heeft niet dien bitteren nasmaak en woidl door de Kngelsche handelaars geregeld geleverd bij iedere hoeveelheid en tot het einde van het seizoen. Vat de goedkoopere soorten der Zeeuwsche oesters betreft, kunnen de Fransche oesters van Belon en van Vannes op zeer voordeelige wijze met hen concurreeren, en wel met een prijs verschil van 20 Irs. de 1000 stuks. Deze Fransche oesters worden dan ook ge regeld door de restaurateurs onder den naam van ïZélandes" den gasten voorgezet. Wat de inkomende rechten, alsmede octrooi- of stadsrechten betreft, zijn deze de volgende Douane 1.50 frs. per 1000 stuks en octrooi 18 frs. per 10o kilo's netto gewicht. De Zeeuw sche oesters zijn in dit opzicht begunstigd boven de oesters van Ostende, die 36 frs. per 100 kilo octrooi betalen. De Engelsche daarentegen zijn aan dezelfde rechten onderworpen als de oesters van Zeeland. Niet overbodig is het hier te vermelden, dat er in Frankrijk een syndicaat van oesterkweekers en -handelaars bestaat, hetwelk ten doel heeft den oesterhandel te verbeteren. Naar ons ter oore kwam, bestaat het plan om Zeeuwsche oesters op de kusten van Noord-Frankrijk en in de Somme over te brengen. ResutueerendeOm te kunnen blijven coneurreeren en de afzet te vergrooten moeien de Zeeuwsche oesterhandelaars er zich op toeleggen de zoogenaamde „Impe rialen" tot het einde van April leverbaar te houden en er voor zorgen, dat de dik wijls bittere nasmaak verdwijnt. Wat de goedkoopste soorten van Zeeuw sche oesters betreft, zullen deze hoe langer hoe meer concurrentie krijgen van de Fran sche oesters, die aan de kusten van Bre- tagne gekweekt wordt en, hoewel in quali teit gelijk, aanmerkelijk goedkooper zijn. Te Bolnes is een werkman, pas sints een paar weken werkzaam op de werf, uit een roeiboot in de Maas gevallen en ver dronken. Te Amsterdam is een 29-jarig man door een zenuwtoeval getroffen te water geraakt, bewusteloos opgehaald, en nadat de levensgeesten weer waren opge wekt, naar het ziekenhuis gebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Een schuitenvoerder die gisterenavond te Am sterdam met zijn met olievaten geladen schuit door een sleepboot naar Zaandam zou gesleept worden, bleek bij aankomst er niet meer te zijn. Waarschijnlijk is hij onder weg over boord gevallen en ver dronken. Te Oosterhout is een land bouwer door onbekende oorzaak in de waterloop geraakt. Zijn lijk werd eenigen tijd daarna gevonden. De nachtwacht en lantaarnopsteker te Vroomshoop, is Dinsdagnacht in het Overijsselsche kanaal geraakt en verdronken. Acht jaren geleden was op dezelfde plaats een dochtertje van dien man verdronken. Te Friezenveen is een polderwerker door een collega ge stoken en aan de gevolgen overleden. De bekende Doris Driessen uit Didam die zich sinds eenige maanden in de bos- schen verscholen had om te ontkomen aan de hem opgelegde gevangenisstraf, is ein delijk gevat en naar Arnhem overgebracht. Men zal zich herinneren dat in Sep tember 1.1. verschillende fantastische ver halen de ronde deden over de bestemming van een schip, de „Sirius", dat met een groote lading wapenen en ammunitie de Amsterdamsche haven ging verlaten. Thans blijkt, uit een schrijven van den „eigenaar", den heer C. Cornelissen te Parijs, (ond- Hollander, bekend anarchist, vroeger on derwijzer te Middelburg) dat, na ontzet tende bezwaren, de „Sirias" met zijn lading- oorlogsmateriaal (tien wagens groot) be houden op de plaats van bestemming 'een der havenplaatsen in den Kaukasus is aangekomen. Het oorlogsmateriaal was voor de Georgiërs bestemd en 15 Jan. j.l. is het schip weer te Amsterdam terug gekeerd. Het gerucht gaal dat de brand die Vrijdagavond een deel der stroohulzen- fabriek te Eindhoven in dc asch legde, aangestoken is door een der arbeiders die eenige dagen te voren ontslagen was. Hij had namelijk aan enkele medearbeiders verklaard „als ik den zak krijg, gaaf het boeltje in brand". Vrijdag kreeg hij gedaan, en Vrijdag brandde de fabriek gedeeltelijk af. Dc jongen heeft de be dreiging erkend doch ontkent de uitvoe ring er van. In een smidse te Jambes heeft een knecht den meesterknecht die hem be rispte, met een voorhamer de hersenpan verbrijzeld. De dood van den getroffene is onvermijdelijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2