NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 98. 1906. Vrijdag 26 Januari 'Oe Jaargang. eHRISTELIJK- HISTORISGH en - Ontbijtkoek, Gemengde Berichten. aliteit in Mtrrata. KOOP ^ersknecht de Bakkersknecht ppersknecht denkiiecht VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Perfide Albion. 000000000 en kwaliteit, met of 5,10 tot 50 cent. alle soorten •ij H. J. SEGBOER rlissingen. S, over de rekening, Pz., Biggekerke. met Mei a.s. jakker te Serooskerke 3t Mei idsUneclit DE VOS, Mr. Smid, at Mei idskueclit oed werken kan, bij gediplomeerd Hoef- Lirg. jt Mei ndknecht VOS, Kondekerke. rstond dj J. H. VAN OOST, e. JHR. HOVE3TAAD, lore (Kruiningen). 3t Mei )E RIJCKE, Gapinge. eesche of Spoortjjd. a) J) nm. 3,23 c) g) a) nm. 3,50 g) nm. 1,55 t ij 3,23 e) en na het vertrek van jrke n. Neuzen vm. 8,30 jrsselen en Neuzen ten minuten wachten, leien en Neuzen ten minuten wachten. gemaakt, a 1,55 van Neuzen naar voerd. r Cl. op deze missive rooncler voor haar ver- ,t hem zulks zal worden uit naem van hunne ■toe werd hij dan ook d ontboden, maar wei- Ive door Mr. Jan Za- iat hij voor de Classis dag der Cl. vergadering Op denzelfden dag notie nog eenmaal aan of hij zou verschijnen, ij een ontkennend ant- e kennen dat hij in elijden zoude, dat hij lij met geen predikant er spreken wilde. Jacomijntje schijnt het zijn geweest, waarop jndmaal werd ontzegd ,n haar man werd be- zou toegelaten worden, ïhe begrippen vaarwel oe van het tegendeel ttersehe vergaderingen ienst van ds. Beukelaar, lotte, komt in de acte e zaak Toonder" voor. op 1 Jan. 1708 voor werd hem afgevraagd, rte had tot de gemeen- vorden. Hij antwoordde doeh wensehte te orwaarden. Hem werd art. 5 der vergadering welke eisch hij zeide, t te zullen nakomen, vroeger beledene dwa- ol hard en. van een en ander was, jenden keer zien. Wordt vervolgd 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UIJGAVE DPR FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. iiiaaaauinaanaHBHMHMni Slechts weinigen in Engeland erkennen dat Engeland aan de Hollanders veel te danken heeft. En nog minderen stemmen u toe dat de zucht tot onderdrukking van het Hollandsche ras, den Hollandschen han del, de Hollandsche welvaart en de Hol landsche vrijheid van eeuwen her den En- gelschen in het bloed gezeten heeft. Dat Engeland het altijd op Hollands ondergang gemunt gehad heeft, valt ge makkelijk te bewijzen. W ij behoeven daartoe niet eens tot het grafelijke tijdvak terug te gaan, ofschoon het niet moeilijk zou vallen om te bewijzen dat ten onzent in den strijd tusschen vrij heid en verdrukking Engeland, zoo het er zich in mengde, zich steeds aan de zijde van den dwang heeft geplaatst. Nemen wij echter een sterker sprekend bewijs in de geschiedenis van de opkomst onzer republiek. Tijdens den opstand der Watergeuzen zorgde aanvankelijk de Engelsche regee ring wel dat de Geus in haar land geen bescherming vond. Een oogenblik slechts veranderde de staatkunde, toen Elizabeth den troon be klommen had. Doch het was waarlijk niet uit lust om Holland voort te helpen, dan wel uit vrees voor de vastigheid van haar troon, dat zij Leycester hierheen zond. En dan, hoe weinig genoegen beleefde Holland van Engelands hulp. 't Is waar, de teleurstelling was wederkeerig. Maar gering waren ook de resultaten van die Engelsche medewerking. En toen Engeland zag dat Holland in den wedstrijd der volken hem de loef af steken zou, veranderde hij van taktiek liet ons niet alleen in den steek, maar keerde zich zelfs herhaaldelijk tegen ons, met de bepaalde bedoeling ons te ver nietigen. De Engelsche oorlogen van 1650 tot 1671 bedoelden niets anders. Cromwell, de groote, de ij veraar, de calvinist, had onder zijne vele gebreken en ondeugden ook deze, dat hij in het Ne- derlandsche volk het gevaar voor den bloei van zijn land zag en het daarom op allerlei wijze meende te mogen vervolgen. Niet zoodra had hij gezien dat de Wilt zich niet in de val lokken liet, en een bondgenootschap afwees, of hij zorgde dat Engeland ons den oorlog aandeed, na vooraf door de acte van navigatie gepoogd te hebben den Hollandsehen handel, vooral op Azië, te nekken. Dezelfde verhouding als in 1902 tusschen Boeren en Engelschen bestond, was ook die in de 17e eeuw tusschen Engelschen en Nederlandersgespannen. Ook toen hetzelfdeimperialisme". Schot land en Ierland waren Engelsch geworden, de vloot was hervormd, de vlaggen der natiën zouden voortaan voor de Engelsche gestreken worden. Met Frankrijks regeering op goeden voet, had Cromwell zijn vloot naar Duin kerken gezonden, een haven hem door Frankrijk beloofd, om vandaar Nederlands handel te hinderen en te fnuiken. Duinkerken, wie denkt hierbij niet aan Delagoa van thans, eveneens een gemak kelijke prooi voor Engelsche hebzucht. De Witt w'ist de onderhandelingen en samensprekingen met geduld te voeren. I)och Engeland wilde den oorlog. Men kon het zien aan het groote getal zijner ver gezochte grieven. Onze Staatslieden gaven alles toe. In plaats van het door hen afgewezen staat kundig verbond, dat van Engelands kant de geschiedenis van den ijzeren pot en den aarden pot bedoelde, boden de Staten eene volledige handelsunie aan; ruime schadeloosstelling beloofden zij voor een moord, reeds dertig jaren geleden op En- gel sen e onderdanen op Jamaica gepleegd; de vlag zouden zij strijken overal in altoos; Tromp zou gedesavoueerd worden voor de schade aan de Engelsche vloot toege bracht, Het Engelsche parlement antwoordde dat de Staten oorlog wilden blijkens hunne oorlogstoerustingen En bij alle volgende oorlogen heeft Engeland het telkens weer Holland doen gevoelen dat het hem in den weg stond. Engeland begeerde een alleenliandel der wereld, c aartoe moest deze lastige mede dinger van de baan, diens invloed gebro ken, het gezag van diens naam, van zijn taal, zijn historie en traditie te niet gedaan. De uitbreiding der Oost Indische Com pagnie was den Brit een doorn in 't oog. En om haar afbreuk te doen, achtten de Cbristenstaatslieden uit Cromwell's school bet beste nog goed genoeg. Z'-Z, Een Engelsche vloot werd in 1664, in vollen vrede, naar West Afrika gezonden om de Nederlandsche vestigingen te ver meesteren. Eveneens werden in 1899 Brit- sche troepen, in vollen vrede, hangende de onderhandelingen, naar Zuid Afrika gezon den, om de kinderen van het Hollandsch voorgeslacht ten onder te brengen. De tweede Engelsche oorlog had een treurig verloop. Rampspoeden wisselden elkaar af in allerlei vorm. Pest en brand en eindelijk de vernieling der Engelsche vloot tot in Londens eigene havens. In 1672 was het wederom Engeland, dat, nu in bond met Frankrijk, de republiek beroofde. Wel redde Willem III Neerlands onafhankelijkheid en hield de Ruyter Neer lands roem ter zee op, doch dien aanval kwam Nederland niet meer te boven. Van dien tijd dagteekent het verval van zijn handel. Toen in 1689 Willem III naar Engeland toog om het zijne godsdienstige en burger lijke vrijheden te gaan hergeven, beloonde Engeland deze zelfopoffering van de zoo vaak beleedigdé republiek, door in een zoogenaamd bondgenootschap steeds meer Hollands handel tot zich te trekken en zich te zijnen koste te verrijken. Steeds meer punten op de wereldkaart, eerst met Hollands kleuren getint, werden door Engeland bezet. Allengs slokte het al onze koloniën op ook de Kaapkolonie, ook Java; en dat men ons dit laatste teruggaf, was waarlijk niet van schuldbesef en zelfinkeer, maar van egoïsme de vrucht, dewijl Java een schade post voor hem was gebleken. Trouweloos Engeland. Dat bleef het tot den einde Na in 1814 de onnatuurlijke vereeuiging van Noord- en Zuid-Nederland te hebben doorgedreven, teneinde zoo op het vasteland een bolwerk tegen Frankrijk te hebben, was het in 1830 Engeland het eerst die voor de Belgen met Frankrijk tegen Nederland partij koos en onzen eersten koning Willem I zulke grievende vernederingen wist te bezorgen. De Engelsche regeering heeft altijd trou- welooslijk gehandeld jegens het Holland sche volken niet het minst jegens hel nageslacht dier tiëre Hollanders der zes tiende eeuw, niet alleen in Afrika, maar ook in Amerika. Van Afrika behoeven geen voorbeelden gevraagd te worden. De geheele ge schiedenis der Kaapkolonie van 1806 tot heden is een lange lijst van onrecht jegens onze goede Boeren, Maar ook in Amerika heeft Albion aan diezelfde zonde zich schuldig gemaakt. Heeft Engeland in Zuid-Afrika 't altijd voor den Kaffer tegen den Boer opgenomen en wilden tegen beschaafde mannen op gezet, ook in Amerika trachtte, van 1775 tot 1782, de Engelscliman deAmerikaan- sche nederzettingen te vernietigen door de medewerking der Hessen en der wilde Indianen. Door Engelschen zelfs wordt dat erkend. Een Engelsche schrijfster uit onzen tijd, miss Green, heeft Engelands gedrag tegen over Nederland in de 17e en 18e eeuw scherp gegisptStead, de bekende En gelsehman die 't voor de Boeren opnam, heeft Engelands schandelijke staatkunde jegens Transvaal en Vrijstaat gehekeld. Een Engelsehman in Amerika - R. Kidd- herinnert de Engelschen aau hunne laag heden in Amerika aan den dag gelegd. Hij houdt hun het volgende voor oogen. „Van 1775 tot 1782 zocht Engeland onze koloniën ten onder te brengen, door medewerking der wilde Indianen. Van 1790 tot 1796. stookte Engeland de In dianen onophoudelijk aan om onze neder zettingen en grenssteden met geweld aan te vallen in 1790 verklaarden de bar- baarsche zeeroovers, aangevoerd door ad miraal Levinson (een Engelsehman) oorlog tegen de Vereenigde Staten. Van 1789 tot 1812 vielen Engelsche oorlogsschepen Amerikaansche koop vaardijschepen aan, zoo dikwijls het hun welgevallig scheen, en overrompelden de manschappen. Engeland trachtte in 1809 een scheiding tot stand te brengen met Nieuw Engeland. Van 1812 tot 1815 voerde Engeland weder een oorlog met de Ver eenigde Staten. In 1814 verbrandde Enge land ons Gouvernementspaleis te Washing ton, in 1818 leidden twee Engelsche offi cieren, Ambrustor en Arouthnot, de Sami- noolsche Indianen ten oorlog legen de Ver eenigde Staten. Generaal Jackson vingen hing ze, en Engeland begroef hen met haar helden van Staal in de Westminster Abdij in 1837. Engelands soldalen over stroomden den staat New-York, verbrand den de stoomboot Carolina en vermoordden elf onzer Amerikaansche ingezetenen ook is er nooit eene vergoeding of herstelling geboden voor eenige van die wandaden. Van 1830 tot 1853 werden verscheidene Amerikaansche schepen genomen en ver beurd verklaard door Engeland. In 1855 brak de Biitsche vertegenwoordiger de wet der neutraliteit door onze rekruten in te lijven om tegen de Russen op te treden en werd daarom ontslagen. Van 1861 tot 1865 zocht Engeland onophoudelijk een opstand te beramen tusschen de Ver eenigde Staten, Amerikaansche visschepen werden genomen of verjaagd. Van 1866 tot 1870 trachtten Engelsche agenten Zuid- Califoniië te stelen". Meer schrijven wij niet over. Hel is al bewijs genoeg voor de juistheid van Engelands bijnaam Perfide Albion (trouwe loos Engeland)dat betoonde het zich in de vorige eeuw jegens Hollanders en Ameri kanen, jegens Boeren en Kaffersdenk aan Dinizulujegens Afghanen en Arme niërs jegens Australiërs en Indiërsja waar al niet. Alles achtten zij geoorloofd, aangevoerd als zij waren door een man als Joe Chamberlain die van radicaal tot conservatief alle politieke phasen doorliep en met zijn suggestieven invloed alle staats lieden, tot zelfs den Duitschen Keizer wist te beheerschen. En de geschiedenis der laatste jaren be wees hetWhig's en Tory's zijn al even verwaand als hij. Hier is het meest onnatuurlijke bondge nootschap tusschen de dienaars van den Christus en de vrienden van den Mammon, beiden in ijdelen waan voor de wereldheer schappij bestemd te zijn. Tusschen de aboriginal Societies en de missionary Societies de zendingdrijvers en de koloniseerders de materialisten die in het koloniaal kapitaal, en de metho disten die in de Missie voorwaarde voor Engelands heerschappij zien. En nu er weer een liberaal kabinet, een kabinet met edeler aspiration dan zijn voorganger den Koning in de regeering zal ter zijde staan, mogen wij den wensch herhalen Och, dat Engeland nog tot inkeer kwame. Het is zulk een goed land geweest voor de reformatie der kerk, en voor de christia- niseering der volken. Hoe velerlei arbeid voor het Godsrijk door Engeland begonnen is ook Nederland niet ten [goede gekomen Te veel haast om te noemen. Maar het is uitgevallen uit zijn vastig heden. Zijn trots speelt hem parten. En met zijn waan dat zijn stamboom tot voor Juda's koningen ligt, teekent het zijn eigen doodvonnis. Afstammend, zoo het beweert, van Simeon, den meest ontaarden zoon van Jacob, zal het, tenzij het zich be keert, in het oordeel van zijn stamvader deelen van wien geschreven staat dat hij in zijns broeders land in de gevangenis ging in het land zijner vaderen verstrooid werd onder de stammenen in het vreemde land het juk der ballingschap moest torsen. 25 Januari 1906. Op de a. s. jaarvergadering van de wel bekende patroons-vereeniging „Boaz" zul len o. m. een tweetal onderwerpen be handeld worden, die zeer actueel zijn Vooreerst zal ter sprake komen de wen- sehelijkheid en mogelijkheid om van de Kamers van arbeid een soort verzoenings raden te maken, zoodat deze bij eventueel conllict tusschen patroons en werklieden als zoodanig kunnen optreden. Het tweede niet minder belangrijk onderwerp, dat reeds meer dan een pen in beweging heeft gebracht, is n.l. „het Pachtcontract'', waar over prof. mr. Diepenhorst een referaat zal leveren. Bij de bespreking en het debat zal ook dan wel blijken, hoe ook op dit gebied meer te regelen is dan op pervlakkig wordt vermoed. Bij ieder con tract en niet het minst bij dat van huren en pachten komen wederzijdsche belangen in het spel, waarmede voldoende rekening dient gehouden te worden, zoo dat de verpachter niet lacht en de pachter niet schreit, zooals inen wel eens in het dagelijksche leven zegt. De namen van de heeren juristen, die beide onderwerpen zullen bespreken, n.l. mr. S. de Vries Cz. en mr. Diepenhorst waarborgen de dege lijke bespreking. Mettertijd hopen we eenige conclusion over deze beide punten te kunnen mede deel en. Zooals de lezers, die geregeld de ru briek „Uit de Tweede Kamervolgen, weten kunnen, werd er in ons lagerhuis nog onlangs geklaagd over het gebrek aan personeel bij sommige onzer rechtban ken, in aanmerking genomen de steeds toenemende werkzaamheden als gevolg van de voortdurende vermeerdering van wetten. Die klacht geldt ook de rechtbank van Den Haag. Bij gelegenheid van de instal latie van een tweetal nieuwe functiona rissen hield de president der rechtbank aldaar eene rede, waarbij hij op dit ver schijnsel wees. Toen in 1877 de rechtbank bij de nieuwe organisatie werd vastgesteld, telde de resi dentie een honderdduizend inwoners, nu tien jaren geleden reeds bijna eens zoo veel en nog steeds is de bevolking sterk vooruitgaande. Maar ondanks de vermeer dering der bevolking en den nieuwen aanvoer van wetten, nu hetlaatst de kinder wetten, welke de werkzaamheden deden toenemen, bleef die onhoudbare toestand nog altijd voortduren. Het kan dus geen verwondering baren, zei de voorzitter bij de installatie, indien het werk, dat door de rechtbank wordt verricht, niet altijd voldoende kan zijn voorbereid, om tot de juiste uitkomsten te leiden. Het eenige redmiddel is meer rechters, en wel een aantal in evenredig heid met de van hen gevorderde werk zaamheden. De nieuwe rechter kreeg een Latijnsche spreuk tot troost mede, wanneer de hem opgelegde werkzaamheden soms te mach tig zouden worden. Aan het onmogelijke toch, zoo meende de voorzitter, is niemand gehouden, dus ook geen rechter. In het Januari-nummer van het Orgaan van den Bond tegen Vaccinedwang lezen we het volgende Beweging. In Zeeland is op het oogenblik eene beweging gaande om per adres aan de Koningin te verzoeken de verplichting om een kind, dat de school moet bezoeken, te doen inenten, weg te nemen. W e wen- schen den petitjonarissen veel goeds toa, vooral dat de beweging op andere pro vincies oversla. Wanneer zal ons volk toeli wakker worden Evenals in Rusland hebben wij tegen een soort bureaucratie, n.l. de heerschappij van het medisch dogma te strijden. De werken van Antwerpen zijn door de Belgische Kamer aangenomen. Bij tweede lezing ging er met 81 tegen 74 stemmen en 7 onthoudingen een amendement door, ongeveer gelijk aan 't verworpen amen dement Ruzette, en thans door de re geering voorgesteld, om het verdedigings stelsel dat de omvalling zal vervangen bij afzonderlijke wet te regelen. De ge heele wet is daarop aangenomen met 82 tegen 77 stemmen en 3 onthoudingen. Antwerpen wordt tengevolge van deze beslissing een der sterkste vestingen der aarde doch het clericale ministerie en de rechtsche meerderheid gaat er, naar te vreezen staat, met Mei a.s. mee van de baan. Minister De Smet de Naeijer en zijn helpers hebben zich voor 't belang van Vorst en Land opgeofferd. Onze MiddelVurgsche corresp. schrijft Woensdag trad voor de vrijzinnig-de mocratische kiesvereeniging alhier wier leden meestal door afwezigheid schitter den op do heer Brouwer van Utrecht om te spreken over de arbeiders-verze kering en te pleiten voor vereenvoudiging van verzekering. De heer Brouwer bepleitte het idéé om de ongevallen-verzekering uit te breiden tot alle bedrijven, om de ziekte-verze kering, ook tot chronische reeds be staande ziekte-verschijnselen uit te strek ken om het ouderdoms-pensioen te doen ingaan op hoogstens 65-jarigen leef tijd en het invaliditeits-pensioen onbeperkt en eindelijk om te komen tot verzekering tegen werkeloosheid. Natuurlijk was het ministerie Kuyper, dat verzuimd had de sociale wetgeving in orde te brengen, en voorstellen in reactio nairen geesthadgedaan,mikpuntvan critiek. Dat behoeft geen afzonderlijke vermelding. Indien de heer Brouwer bij de verkie zingen in 1909 nog niet tot dê overtuiging is gekomen dat zijne wenschen nog een onafzienbarentijd lot het gebied der idealen zullen behooren, dan zullen we zeker om streeks dien tijd, en eenige volgende kee- ren, den heer Brouwer een dergelijke re de kunnen hooren repeteeren. Toch, indien we een oogenblik den partij strijd kunnen wegdenken, en de critiek op de daden van de vorige kabinetten, zoowel liberale als antirevolutionaire, als een zekere noodzakelijkheid bij zoodanig op treden kunnen beschouwen, dan doet het weldadig aan dat er nog, ook onder de democraten menschen zijn met zoovele idealen, dat ze de illusies vrij wel naderen. Middelburg. Gisterenavond trad voor de Vrijzinnig-Democratische kiesvereeni ging op in het Schuttershof de heer N. G. Brouwer van Utrecht, voorzitter van het Nederlandseh-Werkliedenverbond, met het onderwerp „Arbeidersverzekering". Spr. zei o. a Onze sociale wetgeving be hoort ter hand te worden genomen om eene zuiveren toestand te verkrijgen en omdat ons volk te veel gedrukt wordt door tinanciëele zorgen, de linaneiëele zor gen ontstaan bij den arbeider o. a. door ziekte, iedere week gaat het loon op en is er steeds te kort hoe zuinig 't ook wordt aangelegd, zoodat de wetgeving hem hetere levensvoorwaarden moet verzekeren. Uitbreiding van de ongevallenwet over alle arbeiders is. wenschelijk. Uitgesloten van deze eerste sociale wet zijn o. a. de landbouw arbeiders en de visseherij, voor hen dient te worden gezorgd, dat zij zoo een ongeval hen overkomt, niet in armoede vervullen, de vorige regeeringen hebben a

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1