NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 95. 1906 Dinsdag 23 Januari. 20e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISGH Bultenlantlseh OveriieM. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Heclstszakesi. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De eeuw wan het kind. I. Het is volstrekt geen nieuws dat naar mate onze stemming is, of naarmate het oogpunt is waaruit men het ons omringende beziet, de tijd looft of laakt. De ty d heeft een breeden rug. Hij krijgt op zijn rekening het kwaad dat ons wel eens wedervaart, om op ande ren tijd wel eens uitbundig geprezen te worden. En zoo komt het dan ook dat de eeuw van het kind een van de lieflijke namen is waarmee men de hedendaagsche tijd siert. Bij de meerdere zorg voor onderwijs en voor lichaamlij ke welstand van het kind, is nu ook nog gevoegd de wettelijke bescher ming van het kind. Aan die wettelijke besoherming hebben we eenige maanden geleden reeds een paar artikelen gewijd. Maar toen stonden we voor de profetie, nu voor de vervulling. Toen waren de Kinderwetten nog slechts in uitzicht, nu roept de practjjk om aan die wetten vorm en leven te geven. Toen kenden we de misstanden, nu hebben we ieder in zijn kring een wapen in de hand om die misstanden te bestreden. Toen betreurden we, kennende de hooge waarde van het familieleven, allerlei afwijkingen, nu wordt het de vraag, de practische vraag, op welke wijze is 't best tegemoet te komen of te verzachten die afwijkingen. Een eerste teeken waaruit bly kt dat men zich in breeden kring beijvert om de Kin derwetten vruchtbaar te maken voor het leven, werd in onze provincie de vorige week openbaar. In het vooruitzicht van de invoering dezer Kinderwetten is door de Synode der Ned. Herv. Kerk aan de diaconiën opge dragen het duurzaam verzorgen en opvoe den van weezen en hulpbehoevende of verwaarloosde kinderen, die tot de ge meente behooren. Getrouw aan de eenmaal afgelegde doopsbelofte, wenscht de christelijke ge meente deze kinderen onder hare hoede te nemen. De diaconiën in Zeeland wenschen dit gezamenlijk te doen. Indien men nu daarbij in aanmerking neemt, dat het vraagstuk van Kinderver zorging voor hen die door opheffing of ontneming van voogdijrechten, ook in de Gereformeerde Kerken opkomende is, dan bestaat er naar onze meening, voldoende reden om nog eens op die zoogenaamde Kinderwetten terug te komen en te be proeven voor onze, in dit opzicht, belang stellende of belanghebbende lezers die wetten zoo duidelijk mogelijk te maken. Vooreerst wete men dat de thans in gevoerde wetten dagteekenen van 1901. Vijf jaren bijna zijn met voorbereidende werkzaamheden heengegaan. Eerst zijn door de regeering de bij de wet gevorderde tuchtscholen gebouwd, en de bestaande rijksopvoedingsgestichten zijn gewijzigd naar het doel dat er de wet mee beoogt. Voorts is in 't leven geroe pen een algemeen collegie van toezicht, bijstand en advies van het Rijks-, tucht- en opvoedingswezen, aan hetwelk opge dragen is te adviseeren aan den Minister van Justitie omtrent het vaststellen van gewichtige maatregelen in verband met de Kinderwetten, en het houden van al gemeen toezicht over de tuchtscholen en rijksopvoedingsgestichten en op de nale ving van de regeeringsvoorwaarden, voor de bijzondere stichtingen, die deze voor waarde hebben aanvaard. En eindelijk zijn 21 voogdijraden benoemd, aan welke de taak is opgedragen de rechtbank te adviseeren bij maatregelen in het belang van minderjarigen, het houden van toe zicht over de kinderen die onder voogdij staan van Vereenigingen, stichtingen en instellingen van weldadigheid het be hartigen voor de rechtbank van de be langen van verwaarloosde, bedreigde en wankelstaande kinderen het uitoefenen yan de onraiddelijke en tijdelijke be scherming over deze kinderen (o. a. bij schorsing in de ouderlijke macht en ein delijk het ontvangen en verrekenen der geldelijke bijdragen door ontheven of ont zette ouders, ten bate der opvoeding hun ner kinderen gestort. Deze maatregelen zijn 'genomen om de Kinderwetten aan hun doel te doen be antwoorden, want de bedoeling der Kin derwetten is lo. de Kinderen te beschermen legen misbruik, dat ouders of voogden kunnen maken van hun macht over hen 2o. een dam optewerpen tegen de toe nemende misdadigheid van minder|arigen door, zoo die van slechte opvoeding het gevolg is, tijdig daarin te grijpen en het ongewenschte gezag door beter te ver vangen 3o. de berechting en bestraffing van minderjarigen en hun belang te verbeteren 4o. de vrouw, alsmede de Vereenigingen, stichtingen en instellingen van weldadig heid meer te gebruiken als voogden over minderjarigen ten nutte van dezen. Dat is de bedoeling der Kinderwetten, en nu volgt in onze beschouwing de be palingen der Kinderwetten. Eerst de voorbereidende maatregelen, dan de bedoeling en nu de voorschriften. Onder minderjarigen worden verstaan allen die beneden 21 jaren zijn. Wie dien leeftijd heeft bereikt is meerderjarig. De ouderljjke macht berust bij beide ouders, zoodat van haar slechts sprake kan zijn, als alle twee, vader en moeder, leven of hun huwelijk niet door echtscheiding ig ontbonden. Zoodra een der ouders over leden is, of echtscheiding plaats had, houdt do ouderlijke macht op en begint de voogdij. Op de moeder gaat van rechtswege de ouderlijke macht over als de vader daar van is ontheven of ontzet. Vereenigingen, stichtingen en instellingen van weldadig heid kunnen in aanmerking komen, om met de voogdij over minderjarigen belast te worden, welke aan zekere eischen voldoen. Die eischen zijn voor instellingen van weldadigheid waartoe diaconiën behooren de volgende Ten eerste dat zij in het koninkrijk gevestigd zij. Ten tweede, dat hare reglementen duur zame verzorging van minderjarigen voor schrijven, en ten derde, dat zij om een voogdij te aanvaarden een bereidverkla ring aflegt om benoemd te worden. De instelling van weldadigheid behoeft geen gesticht ter beschikking te hebben. Gezinsverpleging is evenzeer toegelaten. Het is ook geen vereischte dat de ver pleging kosteloos geschiede. Als de op- genomenen vermogen bezitten mag dit voor onderhoud en opvoeding besteed worden, en voor de verwaarloosden kan een subsidie door de regeering verleend worden. De rechter bepaalt of eene in stelling van weldadigheid aan de eischen voldoet, en of het wenschelijk is dat het kind aan haar toevertrouwd worde. Op neming in een rijksopvoedingsgesticht of tuchtschool kan worden verkregen op een schriftelijk verzoek van de diaconie. De regeering blijft echter vrij in het opne men en kan ook de minderjarige die op genomen is, terugzenden aan de diaconie, als zij meent dat de oorzaak voor die opneming niet meer bestaat of het ver blijf hem daar zedelijk en lichamelijk nadeelig is. We zullen nu hier een punt zetten. Na ditmaal over de instellingen verbon den aan deze nieuwe organisatie gespro ken te hebben, spreken we een volgende maal over de personen, de minderjarigen, over welke deze voogdij gaat. 22 Januari 1906. Om een voorstelling te geven van den ontzaglijken rijkdom en de uitgestrekte hulpbronnen der Vereenigde Staten van Noord-Amerika kan het volgende dienen. Indien al het bebouwbare land in cultuur werd gebracht, konden de Amerikanen 450,000,000 menseken voeden, en dan nog tot spijziging varf de overige wereld 2,554,000,000 schepels graan uitvoeren. Zij zouden ruimschoots kunnen zorgen voor 1,000,000,000 menschen, en bijna de geheele wereld tegen den hongerdood kunnen beveiligen. De geheele bevolking der Vereenigde Staten zou in Texas kun nen wonen, en dan zou het nog niet eens even dicht bevolkt zijn als Duitschland. Amerika's nationale rijkdom bedraagt te genwoordig 69,000,000,000 dollars. Hier voor zou men kunnen koopen het Rus sische en het Turksche Rijk, de konink rijken van Zweden, Noorwegen, Dene marken en Italië, benevens Australië, Zuid-Afrika en geheel Zuid-Amerika, de gezamenlijke bezittingen van 170,000,000 menschen, waarna zij nog ongeveer 10,000,000,000 dollars zouden overhouden als spaarpot. Europa vertegenwoordigt de opeenstapeling van eeuwen, terwijl het grootste gedeelte van Amerika's rijkdom gedurende de laatste vijf-en-dertig jaren is bijeengebracht. Zyn fabrieksnijverheid overtreft die van Groot-Brittannië met meer dan 1,000,000,000 dollars. Op het gebied der uitvindingen gaan de Ameri kanen de geheele wereld voor, daar 't Gouvernement ongeveer vijfmaal zooveel octrooien uitgeeft als de Engelsche Regee ring. Ook op het stuk van machinebouw en werktuigkunde staan zy aan de spits der beschaafde wereld. Al de markten van den aardbol zijn voor hen opengesteld en hunne hoogste bestemming is de werk plaats der wereld te zijn. Rusland. De zegening van de wateren van de Newa door den Tsaar Vrijdag was de verjaardag van het geheimzinnige kartets- schot heeft dit jaar te Tsarskoje Selo plaats gehad, hoewel de rivier nog al een eindje van dit buitenverblijf is ver wijderd. De boerenonlusten strekken zich nu uit tot onder de muren van het paleis van den Tsaar. In Peterhof drongen de plun derende boeren de bosschen van het keizer lijk domein binnen. Een keizerlijke oekase van het hoogste gewicht is een dezer dagen in het Rus sisch Staatsblad gepubliceerd geworden. Haar strekking bedoelt de legerhervor- ming in de hand te werken, door 19 gene raals aan den dienst te onttrekken, allen lid van den krijgsraad, en voor 't meeren- deel ertegenwoordigers van de hooge militaire bureaucratie. Al de thans ontslagen hoofd-officieren hebben zich steeds vijanden betoond van het program der moderne hervormingen, die voor het Russische leger onontbeerlijk worden geacht, en de gevolgen van deze daad van den Tsaar, die op doeltreffende wijze het opheffen van den beruchten krijgsraad bespoedigt, kunnen niet anders dan uiterst gunstig zijn voor het reor ganisatie-plan. Engeland. De liberalen in Engeland blijven aan de winnende hand, al ondervinden zij de nadoelen van een langdurige verkiezing. Hadden de verkiezingen in twee dagen kunnen afloopen, de uitslag ware allicht vrij schitterender geweest. Maar nu duren zij tot 29 dezer, en dit maakt dat vele werklieden, Ieren, vrijhandelende unio nisten en andere malcontenten, ziende dat de meerderheid zoo groot wordt, nu op den conservatieven candidaat gaan stem men. Dit heeft al eenige zetels aan de winnende partij gekost. Wat echter niet wegneemt, dat de liberalen in het Lager huis op geen der samenwerkende partijen zal behoeven te steunen, tenzij eigen zwak heid of verdeeldheid haar daartoe dwingen mocht. Die verdeeldheid heeft haar bij de stembus enkele zetels doen verspelen. Dat onder meer de eenige minister uit het vorige conservatieve kabinet, die van oorlog, Foster, herkozen werd, is daarvan een gevolg. Hadden de werklieden kunnen besluiten de liberalen te helpen, alle 14 de oud-ministers zouden zijn weggevaagd uit het parlement. Nu zit er dan nog deze eenling bij de gratie der werklieden. Chamberlain, die ook tot de herkozenen behoort, was geen lid van het vorige kabinet. Hij was reeds drie jaar te voren vervangen, wegens verschil met den toen- maligen premier, Balfour, over het pro- tectie-vraagstuk. De democratische richting van het Lagerhuis betreurt de niet-herkiezing van den tory-democraat Gorst, die zijn zetel als vertegenwoordiger der Cambridge- universiteit verloor omdat hij zich aan de zijde der vryhandelaars voegde. Die uni versiteit heeft twee afgevaardigden die gekozen worden door de personen die aldaar hun opleiding genoten. Een dier twee wil nu zijn zetel aan Balfour afstaan, ofschoon die toch ook nog niet als zoo'n overtuigd protectionist openbaar werd. Van de 670 zetels in het Lagerhuis zijn er thans reeds 270 door liberalen, 35 door werklieden, 78 door lersche nationalisten en 110 door unionisten bezet. O o s t e n r Ij k. Het is begrijpelijk, dat de komende wij zigingen in v. Gautsch' Kabinet de verschil lende nationaliteiten in spanning houden. De geruchten zeggen ongeveer het vol gende. Graaf Dzieduszychi zou den Pool- schen nationaliteits-minister dr. Pientak, dr. Paszak den Tsjech Randa aflossen. De Duitsch-Bohemer dr. Derschatta zou dan eveneens zonder portefeuille als Duitsche dwarskijker worden opgenomen. De Duitschers dringen er echter op aan, dat Derschatta de portefeuille van Handel zou krijgen en diens landgenoot Prade minister-dwarskijker zou worden. Von Gautsch handig als hij is vindt alles goed, wanneer alle partijen het er maar over eens zijn en hem als tegen prestatie in de Kamer steunen met zijn kieswet en verdere parlementaire werk zaamheden. Duitschland. Aller joog is op Berlijn gevestigd, waar de socialisten de groote binnenkamersclie agitatie ter herinering aan het Peterburgsehe bloedbad van 't vorige jaar heden zullen uitvoeren. De Berlijnsche Polizeiprasident heeft nog een laatste waarschuwing laten aan plakken met het oog op de te vreezen gebeurtenissen van morgen, waarin hij verklaart, dat niettegenstaande de ver maningen van de hoofden der socialisti sche partij het mogelijk is, dat de opge wonden volksmenigte de orde verstoort. Alle ongeregeldheden zullen echter krach tig worden tegengegaan zoonoodig zelfs door de krachtigste middelen, die de wet kent. Daarom worden alle ordelievende burgers uitgenoodigd thuis te blijven, op dat geen onscliuldigen min of meer ern stig zouden worden gewond. Marokko. De conferentie te Algesiras is in zoo ver aan het meevallen, dat het eerste punt van geschilhet tegengaan van frandu- leusen invoer van wapens in Marokko tot oplossing zal worden gebracht. De com missie kwam met haar desbetreffend ont- werpreglement gereed, in hetwelk is be paald dat o. a. aan Spanje wordt opge dragen, of liever gelaten de bewaking van den frauduleusen invoer van wapens op de grenzen van de Sahara. Opdat het ontwerp zal kunnen worden toegepast, zal het kracht van wet moeten verkrijgen in ieder land. Het is onjuist, dat in deu boezem der commissie eenige oneenigheid zou bestaan, gelijk het gerucht heeft geloopen. Alle leden van de commissie hebben geen oogenblik geaarzeld te toonen, dat zij met den besten wil bezield waren. Argentinië. Ook dit land heeft zijn nationale groot heden en weet ze te eeren, Dezer dagen overleed de 84-jarige generaal Mitre. Deze oud-president van Argentinië heeft, zooals niet anders te verwachten is, een zeer woelige loopbaan gehad. Hij werd in 1821 te Buenos-Ayres geboren, was in zijn jonge jaren journalist en nam op 30-jarigeu leef tijd deel aan den opstand van Oergioezas tegen Rosad en werd later afgevaardigde. In den oorlog van den staat Buenos-Ayres tegen de Argentijnsche federatie, voerde hij als Minister van Oorlog het bevel over de troepen van den Staat, doch leed de nederlaag; maar bij den 1861 hernieuwden strijd, bleef hij overwinnaar en werd in 1862 voor 6 jaren tot president der Ar gentijnsche Republiek gekozen. Als opperbevelhebber der vereenigde le gers van Argentinië, Brazilië en Uruguay voerde hij oorlog tegen Paraguay. In 1868 werd hij niet herkozen en toen hij in 1874 weer niet herkozen werd, be gon hij, zooals toen te doen gebruikelijk was, eene revolutie tegen president Avel- lanado hij werd echter verslagen en ge vangengenomen en werd verbannen: Hij leefde daarna te Bordeaux en te Madrid en keerde in 1892 naar zijn vaderland terug om zich nogmaals candidaat te stel len voor het presidentschap, dooh zijn tegencandidaat Saenz Pena werd gekozen. Sindsdien bepaalde hij zieh bij zijn letter kundige bezigheden. De deelneming in Buenos Ayves is al gemeen, overal zijn de winkels gesloten en wapperen de vlaggen halfstokde dagbladen verschijnen in afzonderlijke uitgaven. Mitre ontvangt eene nationale begrafe nis, waarhij het heele garnizoen benevens een regiment uit Uruguay eu de beman ning van den Italiaansche kruiser Fiera- mosca hem de laatste eer zullen bewijzen. Venezuela. Castro, de „aap van de Andes" zooals een verontwaardigd Amerikaansch blad hem noemt, heeft weer twee Franschen, de directeuren der Fransche kabelmaat schappij, te La Guayra uit het land gezet. In de Vereenigde Staten gaat het ge rucht, dal Frankrijk zieh niet met een blokkade zal vergenoegen maar troepen zal landen. De Anierikaansehe kruiser Denver heeft last gekregen naar de eilanden onder den wind te gaan om er een oogje in het zeil te houden. Dit laatste is een gevolg van de koele houding van president Castro jegens den Amerikaanschen gezant te Caracas, Russell. Men heeft aan president Castro iaten weten dat een optreden tegen Russell, als dat tegen Taigny, niet zal worden geduld. Een der door Frankrijk gestelde eischen is, dat op staanden voel door Venezuela een duidelijke betuiging van leedwezen worde afgelegd voo,r de bejegening, door Taigny ondervonden. Frankrijk beschouwt de weigering orfl Taigny te La Guayra weer aan den wal te laten komen als een oorlogsdaad. Een bespreking der overige Fransche grieven blijft achterwege, totdat de excuses van Venezuela zullen zijn ingekomen. Ook deze quaestie zal weer wel losloopen. Maar de kleine staten hebben af en toe een herinnering noodig dat in deze eeuw bij de groote mogendheden der wereld macht boven recht gaat Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens wederrechtelijk wegblijven als getuige R. S., Vlissingen, tot i' 10 b. s. 5 d. h.vervoeren van een dier op noodeloos kwellende wijzeJ. M., Middelburg, tot f 3 b. s. 2 d. h.; overtreding jacht wet F. B., Oostkapelle, tot f 2 b. s. 1 d. h., met verbeurdverklaring van-het geweer, bevel tot uit levering of betaling der waarde ad f 1 s. 1 d. h.; C. d. K., Middelburg, tot 4 d. h. met verbeurdver klaring van het wild, hevel tot uitlevering of beta-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1