helpers, heeft 8 hoogescholen en 900 volks scholen. Nog merkt de spreker op dat velen denken dat de zending der G. K eerst dagteekent van 1896, wat onjuist is daar toch reeds in 18541857 door de Generale Synode der Afgesch. G. K. aan eene commissie van 10 deputaten het werk des zending is opgedragen. Aan het einde zijner rede sprak Z.Eerw. den wensch uit dat de tijd spoedig moge aanbreken dat de kerken in Zeeland er toe komen een eigen dienaar naar onze koloniën uit te zenden. Daarna sloot de voorzitter de vergadering en nadat vooraf was gezongen het 3e vers uit 't Gebed des Hearen, ein digde ds. Kerkhof met dankgebed. Middelburg. Gisteren avond had in het Schuttershof alhier, onder voorzitter schap van den heer Bimmel eene open bare vergadering plaats van de S. D. A. P., waarin als spreker optrad Dr. Gorter ▼an Bussum, met het onderwerp„De Revolutie''. Spreker begon met te zeg gen dat het '22 Januari 1905 de herdenk- dag is van de groote revolutie in Rusland hij treedt hierover in beschouwingen, en toont aan wat de groote oorzaak daarvan was en is. In Frankrijk is de omwente ling begonnen 1789, daar was reeds de revolutie aan het wortelen en steeds is zij doorgegaan, doch in Rusland is dat eenigs- anders, daar treedt de arbeidersklasse vooraan, ongeveer een jaar lang is men in Rusland bezig en nog is zij niet ver slagen, doch hoe de omwenteling zal zijn, is nog niet uitgemaakt, wel is er een kleine stilte waar te nemen, doch binnen korten tyd zal zij weer ontbranden en de Czaar zal veel van zijn macht ver liezen, het volk van Rusland was niet alleen gebonden aan den Czaar op staat kundig maar ook op godsdienstig gebied, zijn; wil is wet, zijne bevelen op beide gebieden uitgesproken moeten worden opgevolgd. Spreker meende de grond oorzaken der Revolutie te moeten zoeken in de hooge belastingen die daar worden geheven, hij is er van overtuigd wanneer dat zoo niet drukte, deze revolutie was vermeden. In Rusland is de toestand vkn de 900000 boerenarbeiders zeer slecht en op hen is de belastingdruk het zwaarst. Een kleine boer moet daar betalen voor 5 Hectaren grond f '200 belasting. In 29 gouvernementen heerscht in de laatste jaren hongersnood alleen door het be lastingstelsel. Het gemiddelde loon der arbeiders is zeer gering een monteur bv. geniet f '26 per maand en de andere ar beiders hebben een zeer klein maandgeld. Spr. toont met verschillende gegevens aan hoe de arbeiders daar leven. Hij zegt dan ook gerust dat de regeering zelf deze re volutie in het leven heeft geroepen. In 1880 is de eerste beweging begonnen toen is het zaad gezaaid dat nu is ontsproten. Echter heeft de -regeering nooit geluisterd naar het volk, zelfs niet toen er bommen en dolken werden gebruikt. Nu is dat wel niet de weg tot verbetering, maar het waren zware roepstemmen. Doch het mocht niet baten, er kwam geen verbetering. Nu is er eene nieuwe beweging die blijkt de ware te zijn (volgens spreker). Spreker bespreekt in den breede de verschillende organisaties die i" bestaan en hoe zij wert- -< i.uoiand en in het bizo»^, —..«u door stakingen iiiiinermffêr de hongerstaking in de gevangenis. In de Pauze die nu volgde werd het lied van dr. Gorter door de zangvereeuiging „de Volksstem" gezongen. Thans schetste spreker de strenge maat regelen die de politie destijds op het ver gaderen had, vergaderen met meer dan 7 personen was verboden, zelfs mocht men geen familiemaaltijd hebben of de politie had het recht beslag op het gebouw te leggen en de hoofdpersoon te verbannen, dit slechte stelsel heeft ook medegewerkt tot dezen toestand. Een geluk noemde spreker den oorlog met Japan die een eerste plaats heeft ingenomen in deze re volutie. Toen telkens de telegrammen vaq den ral van Rusland binnen kwamen, toen begreep hel volk, dat ook zij sterk stonden tegenover den Czaar, en begon de revolutie haar vrijen loop. Toen in 1904 minister Plehwe werd vermoord be gonnen de liberalen met een deputatie te zenden tot den Czaar die eischte betere toestauden en eene volksvertegenwoordi ging, dooh de Czaar gaf geen gehoor, en liet den tijd om een revolutie te voorko men, voorbijgaan. Thans heeft hij wel beloofd dat er eene volksvertegenwoordiging komt, doch nog is het einde niet, maar met deze belofte heeft hij toch van een groot deel zijner macht afstand gedaan. Op het leger kon de Czaar niet rekeneD. Wel koos dit niet tegen den Czaar partij, maar streed ook niet tegen de arbeiders, want ook de revolutie was onder hen eenigermate uitgebroken, en dat vergrootte de kracht der arbeiders. Spreker is van oordeel dat het resultaat van dezen strijd zal zijn dat er zal komen een gewoon par lementaire regeering, zooals in alle be schaafde landen het geval is. Nadat nu nog de „Volksstem" een lied had gezongen en er zich niemand voor debat aanmeldde, sloot de voorzitter deze vergadering, met dank aan den spreker en de zangvereeniging. Ten laatste kwam de Lange nog een enkel woord spreken over de algemeeue werkstaking. Hij vindt dit een machtig wapen, wat door dr. Gorter niet is behandeld. Hij wordt door dr. Gorter uitvoerig beantwoord. Borssele. Gisterenavond werd door het muziekgezelschap Oefening baart Jiunat" een serenade gebracht aan den alhier overgekomen burgemeester Richel, met welkomstwoord van den heer direc teur. De burgemeester sprak een woord van dank daarna volgde gezellige bijeen komst. Bij de jongste veranderingen in het personeel der Rijksveldwacht zijn ver plaatst: J. Pijpelink, brig.-tit., van Veere naar Tholen, en P. Kik van Brouwers haven naar Veere. Aangesteld tot rijks veldwachter ter standplaats Brouwers haven C. P. Heerebout, varensgezel aldaar. Kruiningen. Blijkens de Goesche Crt. van gister zijn candidaten voor den ge meenteraad (vac.i-Bouwens) de heeren M. C. Bouwens, J. H.O. Dominicus,M. KoleJz. (Dit bericht ontvingen wij heden Dinsdag 4 uur van onzen berichtgeverRed.) Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Schiedam, dr. M. A. Brants, burgemeester der gemeente Zelhem, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag uit laatstgemelde betrek king. (De heer Brants is lid der Tweede Kamer, zitting hebbend voor Ede. Deze benoeming behoort niet tot die, de aan neming waarvan tot een nieuwe Kamer verkiezing aanleiding geven zou). De sociaal-democraten zijn o, zoo voor de vrijheid, vooral die van het woord, wanneer die henzelven geldt; zoo zelfs dat zij die aan een ander niet gunnen. Zoo verhaalt de Nieuwe Courant van een gisteienavond door hen in de war gestuurde meeting te Amsterdam, die in het Paleis voor Volksvlijt was samengeroepen door den Duitschen „tentzendeling" Henrich. De oproeping tot de vergadering was spe ciaal gericht aan godloochenaars, ongeloo- vigen en twijfelaars. De tentzendeling gaf overzicht van de tentzending in Duitschland en hoe men daar met drie groote tenten rondreist, onder elk waarvan 2 a 3000 personen kunnen plaats vinden om het Evangelie te hooren verkondigen. Hij be handelde rervolgens welke hindernissen er zijn voor den mensch in den tegen- woordigen tijd om te gelooven en gaf achtereenvolgens antwoord op de bezwaren, daartegen van ongeloovige zijde geopperd. Toen de vertolker hierop mededeelde dat er gezongen zou worden, ontstond er geroep en geschreeuw om debat. De tent zendeling zeide dat dit geen gewoonte van hem was. In kleinen kring was hij daartoe gaarne bereid. Daartegen werd geprotes teerd, waarop eensklaps de socialisten- marsch door de zaal klonk. Het grootste deel ging nu heen, terwijl een paar hon derd socialisten bleven doorzingen. Toen daarop een rechercheur en een vijftal agenten in de zaal verschenen, kwam ook aan het gezang een einde en werd de zaal ontruimd. Zoo zijn hunne manieren De vorige week overleed te Tiel iu de volksbuurt het Bleekveld een man, wiens lijk in de eenige bedstede der woning bleef liggen. Toen de kinderen voor de begrafenis hun vader nog eens wilden zien, bleek het, dat de ratten een groot van aangezicht en hals-1" jo1, knaagd. -«n» ™dden wegge- Uit eh*. v»F /\rnhetn meldt menMej. D., ■„wJren S., onlangs in hechtenis genomen verdacht van poging tot vergiftiging van haar echtgenoot, bevindt zich nog steeds in voorarrest. Haar echtgenoot tracht haar echter het leven in de gevangenis zoo aangenaam mogelijk te maken. Op zijn kosten wordt haar bijv. extra voedsel ver schaft, terwijl hij ook een aparte cel voor haar heeft bekostigd. Omtrent deze zaak, die zeer veel opzien verwekt, vernemen wij nog het volgendeDe heer D., die ingenieur is, is van goede familie. Hij is sedert saren ziekelijk, lijdende aan rheu- matiek, waarbij in den laatsten tijd vol slagen blindheid is gekomen. De verdachte is indertijd als huishoudster bij hem in dienst gekomen, doch spoedig is hij met haar getrouwd. In het begin was de ver houding goed, doch in de laatste jaren liet zij zijn verpleging nagenoeg geheel aan de dienstbode over. De verdachte blijft nog steeds ontkennen het opzet ge had te hebben haar man te dooden. Tel. De minister van Oorlog wenscht voortaan door de commandeerende en hoogere officieren te worden in kennis gesteld met leemten, die de richtige uit voering van de reglementen in den weg staan. Het ter zijner kennis brengen dier leemten in de dagbladen door mindere militairen, hoopt de minister daardoor te vermijden. Eeil gedenkteeken voor Vondel. Joost van den Vondel stierf 5 Februari 1679 in een huis op den Singel te Am sterdam. Dit perceel is verdwenen bij den bouw van de Raadhuisstraat. Op de plek waar de zijmuur van dit huis stond, verheft zich thans de voorgevel van het telefoongebouw. Op den hoek daarvan aan het Singel zal op Maandag 5 Februari een eenvoudige gedenksteen worden ge plaatst, ontworpen door den beeldhouwer Zijb Naar men verneemt is door het openbaar ministerie bij de Haagsche recht bank geen cassatie aangeteekend van het vonnis van dat college van Donderdag j.l., waarbij in hooger beroep de directeur van Lotisico is ontslagen van rechtsvervolging ter zake van de ten laste gelegde over treding van de Loterijwet 1905. - Naar men aan Het Centrum mede deelt, vertoeft dr. A. Kuyper thans in Cairo (Egypte), en is hij in Jeruzalem begeleid geworden door dr. J. Benzinger, waarn. vice-consul van Nederland te Jeru zalem, Gedenkteeken mr. I. da Costa. Uit Amsterdam meldt men aan de IV. R. C.: Hedenmiddag is in de Nieuwe Kerk een gedenkteeken onthuld voor mr. Isaac da Costa, vervaardigd volgens teekening van den architect der Ned. Herv. Gemeente alhier, den heer Posthumus Meyes. Het wordt gevormd door een plaat van bruin rood marmer, bevestigd tusschen twee kolommen, die urnen dragen. Op de plaat leest men Mr. Isaiic da Costa, geboren 1+ Januari 1798 Overleden 28 April 1860. En daaronder O NederlandGij zult eens weer Het Israël van 't Westen worden! God zal uw Kerk met licht omgorden, Uw Koningen met David's eer Geestelijke Wapenkreet. 2e stuk 1825. Door de Vereeniging ter Verbreiding der [Waarheid 1906. Het gedenkteeken is geplaatst tegen den pilaar, staande ter linkerzijde van het bekende koperen koorhek, op weinige schreden van het graf. Ter andere zijde wordt het hek geflankeerd door het gedenk teeken van Vondel. De plechtigheid werd voorafgegaan dooi de variaties op Da Costa's lied„Zij zullen het niet hebbenwelke de organist, de heer W. Rijp, speelde. Van de aanwezigen noemen wij in de allereerste plaats mevrouw de weduwe A. Ramann-da Costa, dochter van den dichter, en twee zijner kleinzoons, mr. I. en A. J. da Costa. Van de familie Pierson, die altijd zeer aan de da Costa's verknocht was, waren tegenwoordig mr. N. G. Pierson (de oud minister) en ds. H. Pierson, van Zetten, die straks het spreekgestoelte zou bes tij geit. Ook jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman behoorde onder de aanwezigen, terwijl dr. J. Th. de Visser, die mede het woord zou voeren, door ongesteldheid verhinderd was te komen. Na het zingen van Gezang 160 2 en een openingswoord van den heer Muller, voor zitter der Ver. t. Verbr. der Waarheid, trad ds. Pierson op. Hij wees op den tegenzin waarmede velen eenmaal het optreden van da Costa beantwoordden. Na zijn dood echter werd hij hoogelijk gewaardeerd, en zoo zal het ook nu gaan. Voor het letter kundig Nederland van onze dagen is da Costa echter dood, maar ook daarvoor zal hij herlevenLeelijke dingen zijn laatst nog van hem gezegd, klinkend als het zwaar gekreun van een leelijk orgel. In vele kringen is de belangstelling voor dezen grooten man tot het vriespunt ge daald. Maar men bekommere zich daar niet te zeer over. Da Costa zal zijn invloed in de harten herwinnen, omdat er eene levens kracht van hem uitgaat die tot groote Vervolgens had de overdracht plaats aan den Kerkeraad en de commissie voor deverzorging van gebouwen en monu menten. Ook ds. Hartgerink voerde nog eenige oogenblikken het woord. Verschillende telegrammen van hulde en sympathie werden voorgelezen. Ten laatste sprak mevr. de wed. Ra- mannda Costa, ook namens de familie een woord van dank, en ging in gedach ten in het verleden terug als eenig over gebleven kind getuigenis afleggend van hare liefde en vereering voor den vader. Hare zuster, mevr. Rebecca Ramann—da Costa, die ouder was, en steeds met vader op reis ging, overleed het vorig jaar. Thans bestaat de familie dus uit de eenig over gebleven dochter, haar zwager, den heer Willem Ramann, en drie kleinzoons. Een dezer was vandaag verhinderd. Vervolgens bracht de spreekster in her innering hoe hier in de Nieuwe Kerk voor 46 jaren da Costa's stoffelijk overschot ter aarde werd besteld. Toen is er ge tuigd 'en met recht, dat hier een innige, vurige christen ter ruste is geleid, die geleden en gestreden heeft. Treilende kleine voorvallen bracht spreekster dan bij van het geloof haars vaders, dat vooral uitkwam gedurende zijn lang lijden, van 15 November tot 28 April. Na elke benauwdheid was hij weer even moedig, en ieder die hem bezocht ging getroost heen. Dezen dag noemde spreekster de hoogste en aandoenlijkste van haar leven. Zij en hare familie zijn innig dankbaar voor hetgeen heden is geschied. De plechtigheid werd besloten met het zingen van psalm 72 11. Twee knapen eener Christelijke school voor M. U. L. O. te Alfen a. d. Rijn kregen twist waarbij de een den ander met een mesje in den rug stak, zoodat het een bloedend spoor in het hemd van den knaap achterliet. De politie is met het feit in kennis gesteld. {Tel.) Het Diaconie-vrouwtje. Men schrijft aan de N. B. C. Zij was 86 jaar en woonde in een huisje van de Diaconie, nu is ze dood. Sukke lende, riep ze vóór een jaar of 5 de hulp in van een dokter niet den diaconiedokter, een ander wilde ze hebben. Toen ze des tijds wat opgeknapt was, vroeg ze om haar rekening het antwoord -. „moedertje, e hebt nu wat extra noodigbesteed liet geld dat je mij zou willen geven, voor vleesch en eieren", liep een glimlach op het gerimpelde gelaat. Telkens had ze den dokter noodig, was na een tijdje weer wat beter, kwam ook weer op straat, totdat ze vóór een week of acht zich zieker voelde dan ooit. Ze ontbood haar dokter en nauwelijks was zij op haar kamertje, 1" l' „1 J ^4 dingen in staat is. Spr. haalde hierbij de -ze' grabbelde met haat* ositrleeschde getuigenis aan van ziin brogjJgjTJJ^^ej.. vingers in een ouden zwarten zak en biacht kundiggjV^rd Pierson, 'en ci'teerde wat «=n zilveren knipbeursje te voorschijn, deze iu ziin Intimis verhaalt over zijne aan- opende dit en den dokter een gouden raking met da Costa, over diens vurig tientje in de handen stoppende, zeide ze karakter en sterk geloof. Ook las hij een paar zinsneden voor van hetgeen een ander familielid, een vertegenwoordiger van een jonger geslacht, mr. A. de Graaf, schreef over de herdenking van den 100-jarigen geboortedag van da Costa in den Haag. Men had aanvankelijk gedacht dat een klein zaaltje wel alle belangstellenden zou kunnen bevatten, maar toen het uur der bijeenkomst was aangebroken, bleek het dat de Groote Kerk aldaar nauwelijks in staat was om allen een plaats te verschaffen. Op dienzelfden dag was 't ook het ge boortefeest van Thorbecke, die zijn stand beeld heeft te Amsterdam, maar dat feest ging onopgemerkt voorbij. Intusschen, onze hedendaagsche letter kundigen mogen da Costa niet. Zij. beschul digen hem van rethoriek. Maar ook in dit opzicht overdenke men wat mr. de Graaf schreef. Men beschouwe da Costa in ver band met zijn afkomst. In hem huwden zich de Portugeesche Jood en de Neder lander twee tijden waren in hem ver- eenigd hij kon slechts vurig liefhebben of haten. Waardeering kende hij niet. Waardeeren zeide hij eens, kan ik mijn vijand, en spr. verklaarde het met die opvatting volkomen eens te zijn. De Costa leed aan rethoriek zegt men en Busken Huet schreef eens terecht dat de dichter slechts één snaar bespeelt. Maar da Costa bespeelde die op allerlei wijzen, zóó als niemand zou kunnen omdat hij profeet-dichter, en dichter-profeet was. Het ideaal van letterkunde dat hem voor oogen stond, was die van het Oude Tes tament. Jesaja was even rethorisch, als da Costa thans in de oogen van velen. Bij da Costa waren vorin en inhoud van een gedicht zóódanig saamgesmolten, dat men zich niet kan voorstellen, dat hij eraan zoo gaan retoucheeren. Het was prachtig of niet, maar altijd was er een bloed en een kracht in, als bij geen ander, en een elk die als hij eene wedergeboorte doormaakte, moet zijne gedichten bewon deren en liefhebben. Eenig noemde spr. ten slotte da Costa als Israëliet om de vastheid van zijn chris telijk geloof. De Israëlieten zijn groot op elk gebied, als: musici, staatslieden, phi losopher!, maar ze werden helaas meestal ongeloovig als ze groot werden. Da Costa nu vormt eene heerlijke en gelukkige uitzondering op dien regel I Ds. Pierson verzocht daarop aan mevr. de wed. Ramannda Costa het gedenk- teekcB te willen onthullen, aan welke uitnoodiging de grijze maar krasse oude dame welwillend voldeed, zacht,,Je hebt me destijds gezegd dat geld te besteden voor extra-vleesch en eieren, ik heb het niet noodig gehad, maar eerlijk voor jou bewaard nou ga ik gauw sterven en ik wil niet dat het in verkeerde handen komt, als ik straks bij onzen lieven Heer ben". Men schrijft aan de Maasbode: Zooals velen zich nog zullen herinneren werd voor ongeveer zeven jaar de rentenier Ripping, te Berkel, vermoord. Thans zou bij een familie aldaar van een bloed verwant uit Amerika een brief zijn ont vangen waarin de schrijver o. a. meedeelde dat hij in Amerika in kennis gekomen is met een persoon, die het gouden horloge van den vermoorden Ripping droeg. De naam van den vermoorde stond er voluit in gegraveerd. Daar de schrijver den bewusten persoon niet bij name kende, zou hij ook zijn portret gestuurd hebben, waaruit zou gebleken zijn, dat deze persoon te Berkel en ook met de levensomstandig heden van wijlen Ripping zeer goed be kend was. Gisteren is te Gotha in het proces ïot echtscheiding tusschen den prins en de prinses van Saksen Coburg is heden uit spraak gedaan. Het huwelijk is ontbonden verklaard, de kosten van het geding komen ten laste van prinses Louise. Door geen van beide partijen was aangedrongen op bet bewijs inzake de schuld-quaestie. Door gevolmachtigden van partijen werd afge zien van eenig verzet tegen de uitspraak. De Servische konings-moordenaars hadden een samenzwering op touw gezet om hun voornaamste tegenstanders uit den weg te ruimen het complot is door de politie ontdekt en verijdeld. Eergisteren kwam te Petersburg een goederenwagen aan vol lijken. De over heid te Moskou had den wagen wegge zonden met de bedoeling dat deze lijken van slachtoffers van het oproer op 't veld buiten Moskou begraven zouden worden, maar door een vergissing is de wagen doorgezonden tot Petersburg waar het ont stelde en ontstemde publiek, gelijk te be grijpen is, dadelijk tot oproer oversloeg, waaraan de kozakken een einde maakten. Naar aanleiding van den op Zondag den 8sten dezer gepleegden doodslag op E. Teijsen, op de Nederlandsche en Bel gische grens, meldt men, dat de bewuste Teijsen Zaterdagavond aan de gevolgen is overleden, een weduwe met nog vier kleine kinderen nalatende. President Roosevelt en de pers. Toen, enkele jaren geleden, prins Hein- rich van Pruisen zijn merkwaardige tour- née door de Vereenigde Staten maakte, vertelde hij aan een te zijner eere gehouden diner, dat do Keizer hem had opgedragen, vooral aanraking te zoeken met de Ameri- kaansche journalisten omdat dezen in positie eenigszins waren te vergelijken met „commanpeerende generaals" in Duitsch land. Maar deze Amerikaansche „comman deerende generaals" worden den laatsten tijd door sommige autoriteiten in het eigen land volstrekt niet met égards behandeld. Vooral te Washingtonen speciaal dooi den President zelf wordt de pers nogal eens hard aangepaki. Een dag of wat geleden vond nabij het Witte Huis een pijnlijke scène plaats. Een dame, wier man uit zijn regeeringsbetrekking was ontsla gen, had zich aan de ambtswoning van den President aangemeld en drong op een particulier onderhoud met het hoofd van den Staat aan. Deze zeide, haar niet te kunnen ontvangende dame bleef echter aandringen, maar werd ten slotte met geweld verwijderd en naar een politie bureau gebracht. Deze overbrenging moet zeer hardhandig in haar werk zyn gegaan de opgewonden dame werd door blanke en neger-politieagenten meegesleurd enz. Na tuurlijk werd dit feit door de pers te Washington besproken, ook door eenige journalisten, die diest doen op het Witte Huis (als journalist, wel te verstaan). Niet tevreden over enkele dier persbeschouwin gen, liet Roosevelt een der persmannen ontbieden an gaf hem een woedend standje. Dit werd door de collega's kwalijk ge nomen en de heele Washingtonsche pers is tegen den President in verzet gekomen. Voor deze laatste is dit lang geen onver schillige zaak. Bij het toenemend verzet dat zich in het Congres openbaart tegen Roosevelt's verschillende hervormings plannen heeft de President meer dan ooit den steun en welwillendheid der pere van noode en dit weet hij zeer wei. Het heeft den laatsten tijd in het Witte Huis dan ook gestormd. De President geeft zijn secretaris Loeb de schuld van den vijan- digen toon der pers, en deze het Kabinet. Want in den laatsten tijd is het meer malen voorgekomen, dat aan de pers moei lijkheden zijn in den weg gelegd door de ministers. De leden van het kabinet echter beweren dat de President zelf de schuldige is Zondag reeds zijn de Marokkaansche gedelegeerden te Algeciras aangekomen, aan boord van den Spaanschen kruiser ,,Rio de la Plata", die hen van Tanger had afgehaald. Toen zij aan land gingen vuurde de „liio de la Plata''saluutschoten af. Bij de landingbrug werden zij door den gouverneur der provincie en den alcade (burgemeester) van Algeciras verwelkomd. Hollende paarden. Een Fransche tijd schrift deelt mede dat, toen op zekeren dag te MQpfreuü een paard voor een licht wagentje pijlsnel voortvloog, zekere Leo pold Horsin, op 50 meters van het dier verwijderd dat op hem aankwam, zijn blauwen kiel uitdeed, dezen in elkander draaide en zoo snel hij kon er mede ging draaien in kringen het paard steigerde, maar bleef op twee meters voor hem staan. Er kwam hulp opdagen, het paard werd gegrepen en Horsin wierp zijn kiel over den'kop. Ik ben een boerenzoon, zeide Horsin, aan de over zijn meesterstuk verwonderde toeschouwersreeds meer dan 50 keeren heb ik van hetzelfde middel gebruik ge maakt en slaagde er altijd in. Men behoeft slechts een kiel, een vlag, om het even van welke kleur, in kringen rond te draaien, om de paarden tot staan te brengen, waarbij zij zelfs niet op zij springen. Zij blijven bewegingloos staan, omdat draaiende voorwerpen hun schrik aanbrengen en zij daardoor tot bezinning schijnen te komen. Het gerucht loopt, dat groothertog Wilhelm Ernst van Saksen-Weimar, als hij van zijn reis uit Indië terug is, zich zal verloven met prinses Hermine van Reuss, een jongere zuster van zijn over leden gemalin. Prinses Hermine is kort geleden negentien jaar geworden. Het gerucht heeft vroeger ook al geloopen. Uit Buenos-Ayres, de hoofdstad der Zuid-Amerikaansche republiek Argentinië, wordt gemeld De douane-wacht w 1de drie matrozen van het Italiaansche stoom schip „Margherita" wegens rustverstoring arresteeren. Zij wisten echter aan boord van hun schip te ontkomen en de geheele bemanning sloeg nu aan 't muiten tegen den kapitein, omdat die beval de drie matrozen uit te leveren aan de Argentijn- sche autoriteiten. De kapitein kon slechts met behulp der mariniers van den Argen- tijnschen kruiser „Fieramosca" de orde aan boord van zijn schip herstellen. Ook het Russische Nieuwjaarsfeest, 13 Januari, is te St. Petersburg althans, vrij rustig voorbij gegaan, ofschoon daar altijd nog1 eenige fabrieken zijn, die hun deuren voor het werkvolk nog niet hebben geopend. De correspondent van de Matin maakt echter melding van een bloedig drama, dat plaats had in den nacht van Zaterdag op Zondag in het restaurant, de Beer. Onder de daar volgens hst ge bruik ter eere van het Nieuwjaarsfeest soupeerende gasten behoorde ook de stu dent Davydof. Om middernacht werd het Russische volkslied door de muziek aan geheven, voor hetwelk het publiek pleegt op te staan. Davydof deed dat ook, maar lennde daarbij in achtelooze houding met zijn knie 'op een stoel. Een gewezen Ba™e* officier, een zekere Okoonef, ergerde zich

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2