hma! NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 89. 1906. Dinsdag 16 Januari 20e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH oop :oop :oop BOTTERDAM, aan!. Meift Buitenlasdseh Overzlebt. Gemengde Berichten. 000000000 rlees I a asthma, aldus verwaarloosde elziekten, kink- ngeti, Influenza artij vroege ippelen, stroo, bij C. BAAS sland (Oude dorp). ;de Meid, M e i tl ede Meid £el©3e 2e Knecht VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, le Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN H E R IJ K Rusland. an voortdurende srk missen, wan- eds zoo lang ge- JIJN, Dorstkade n onzen Verslag- ien veronaange- het somtijds zoo ht ik in een be- ikkig toeval werd ijsiroop, k loos- in gemaakt. Ik sterij „De Sala- het gebruik van ik reeds beter een muur vast ren. Het hijgen eb in het geheel ieuw geworden", mijne weikzaam- gevoel mij weer imenschen mongt en nuttig voor- mijne bewering AULO i.50. Korte Noordstraat KRTJININGEN GE H. DE KOK, )IE, CORTGENE; SXERXE; M. J. C.v. SCHAGEN, rWEBSE, WEST- D, VEERE; G. P. rX; L. PIETERSE, RITTHEM; J. tXEJ. HARPE, J, HANSWEERT, HJTSDIJX, C. DE D. v. a. ZWART )ost-Souburg. aan de rekening, z., Biggekerke. gevraagd TE, K 1 o e t i n g e Mei LJAARS Az., Aag- Mei .OUWS Az., Oost- t of Mei idigd West-Souburg. aagd mde Weduwe. In* 'mSE, St. Laurens. t van den tegen* iclkneelit [DEONSE, St. Laurens. iaart a.s. DE VLIEGER, o- en St. Joosland. nge Vei weet Goest IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Middelburg, ook voor St. Laurens en Nieuw- en St.-Joosland, 16,17,18,19, 23, 24, 25, 26, 30 en 31 Januari, 1, 2, 6, 7, 8. 9, 13, 14, 15, 16, 20,21,22,23,27 en 28 Fe bruari, 1, 2, 6, 7 en 8 Maart. 15 Januari 1906. Ook buiten onze gewone opgaven van den loop der bevolking in de verschillende gemeenten van Zeeland, verdient het ver melding dat voor de eerste maal een onzer gemeenten tot boven de 20,000 is gestegen. Vlissingen's bevolking is in een kwart eeuw verdubbeld en telt thans 20,002 zielen, en overtreft alzoo de hoofdstad met ruim 600 inwoners. Vooral De Schelde heeft ongetwijfeld veel bijgedragen tot die groote vermeer dering, waarvan ook Souburg, percents gewijze nog ruim zooveel, zijn deel heeft. Onder de beeldspraak van denjongsten verkiezingsstrijd kwamen telkens zweeg) en krukken voor den dag. Niet alle beeldspraak, vooral niet alle uit verkiezingshitte ontsproten behoudt zijn waarde. Maar deze wel. De zweep klapt, en de krukken steu nen. En zoowel hij die de zweep hanteert als zij die de krukken tot steun uitrei ken, vergeten maar zelden er een waar schuwing bij te voegen. Als de zweep klapt dan wordt herin nert dat ze ook striemen kan, en als de krukken tot steun aangegeven worden, dan wordt en passant gezegd hoe noodig ze voor nu en voor de toekomst zijn. Onmisbaar zelfs. Nu lijkt ons geen van beide begeerlijk maar als we kiezen moesten tussehen zweep en krukken dan nog maar liever de zweep. Die kan tijdelijk pijn doen, maar de krukken wijzen op onmacht. Het eerste is een harde remedie voor een acute ziekte. Het tweede een hulpmiddel bij chronisch lijden. In het jaar 1513 maakten die van Veere een aardig buitenkansje aan een zeeroover; Eeijgersberg verhaalt het volgende aldus: „Er kwam een kleijn scheepken inne „ter Vere in Wcdcheren, ghenaemt die „„Halve Karre," ende was uit Enghelandt, „ende die capitein ging logeren in 't beste „van der stad, in een herberghe daer En- „gelsehe cooplieden logeerden, ende men „meijnde dattet ai cooplieden geweest „hadden, zoo is 't in leste uijtgebroeht „geweest van een bootsman van uitselfde „scheepken, dattet een zeerover was, ende „sij werden alle ghevangen die op dit „scheepken waren, ende allen die schuld „hadden werden onthooft metten capitein „ende werden op raden geset. Deze capi- „tein hadde eeuen gouden halsbant, ende )>in ditselfde scheepken werd nog veel „gerooft goet gevonden dat veel schats „weerdig was", Als pendant van de armoede eener groot# stad, voor ons onbegrijpelijk, plaatsen we ditmaal de rijkdom eener groote stad, voor ons even fabelachtig. .ditmaal levert hetzelfde Londen, dat A 0 dakloozen op een winternacht te tel len geelt stof voor ons pendant. Men heeft ongetwijfeld wel eens gehoord van de reusachtige bezittingen, die zich in Enge land in enkele handen bevinden. uoif6*? XW;.et "dsschien dat 150 mensehen ha 1 Engeland in eigeudom hebben, en 75 half Schotland en 35 half Ierland. Maar wa men niet weet is ongetwijfeld dat de oceaan van huizen die Londen heet ook maar oen betrekkelijk klein aantal eige naars heeft Heele straten, heele wijken zelfs zyn het eigendom van enkelen. Vier voorname „huisbazen" telt Londen. Lord Portman bezit 2000 deftige heeren- huizen m het aristocratische deel, het "West- Jlndi Voor eenige jaren kon, door de toe» genomen waarde, Lord Portman de huis huur van zijn 2000 perceelen opslaan. In bezit en inkomsten is hij de meerdei e van keizers en koningen. Zes millioen aan hnur-penningen wordt voor den hertog van Portland per jaar aan huui-penningen ontvangen. Hij is bezitter van het kwartier waar den hoogen adel, vice-koningin van Indië en ministers wonen en waar de grootste weelde te vinden is. De hertog van Bedfort bezit het kwartier waar kantoor-personeel woont en waar men kamers verhuurt. Hem behooren ook de markten in dat kwartier toe waar hij markt-rechten heft. De vierde der grooten is de grootste van alle de hertog van Westminster. Zijn bezitting in Londen 250 hectare bebouwd en 12000 hectare onbebouwd buiten Londen. Zijn bezittingen omvatten een goed deel van het hart der reuzenstad. Wie betaalt hem niet pacht of huur? Zoo leven dakloozen en millionaire naast elkander. Armoede en rijkdom ontmoeten wel hier in letterlijken zin elkander. In de Oostzeeprovinciën heeft de revo lutie het bijltje er bij neergelegd. Wat niet wegneemt dat hier en daar nog bru tale rooverijen en brandstichtingen plaats grijpen. Op de lijn PetersburgMoskou spelen zich nog eiken dag ernstige toonee- len af, vooral nabij het station Twer waar de stakers der fabrieken van Morotzef steeds trachten het trein en vertrek te ver hinderen. De versterkingstroepen uit Pe tersburg hebben echter ook deze beweging gestuit. Het is nu nog een guerilla-oorlog die hen afmat en ophoudt. Vrijdag nog hebben 130 arbeiders, die zich op de spoor wegbrug van Twer bevonden, en 150, die zich daaronder hadden opgesteld, getracht een trein te doen stilstaan, maar de sol daten, die ter bewaking medegingen, openden het vuur en joegen de re vol tutio- nairen op de vluchtdeze laatsten wisten later zich meester te maken van de kas in een nabijgelegen station. Te Hasenpoth (bij Libau) telde men 28 in de asch gelegde landgoederen. De ge heimzinnige aanvoerder van den opstand, die o. a. te Riga onder den naam Maxim optrad, moet Sokoiofski heeten. Men heeft hem nog niet in handen weten te krijgen. In den Oeral mokt het ook nog zwaar. Over alle mijnen, de stad Perm en de aangrenzende spoorwegen is de staat van versterkte bescherming geproclameerd. In Polen smeult ook nog heel wat vuur onder de asch der puinhoopen. Donderdag avond drongen 6 met revolvers gewapen de mannen te Warschau een brouwerij binnen en eischten 2000 roebels voor de kas der anarchisten. De eigenaar teekende een mandaat dat de kashouder betaalde, doch inmiddels hadden zich eenige lieden verdekt opgesteld. Na de betaling ontstond een gevecht; de man met het geld werd neergeschoten, een ander zwaar gewond en het geld werd gered. Het stadje Nowominsk werd door in- lanterie en dragonders omsingeld en daarna huis voor huis doorzocht om de moorde naars van het distriets-hoofd in handen te krijgen. Ook in .den Kaukasus schuimt ook na het stillen van den storm, de kokende zee der revolutie nog na in troebelen en moordaanslagen, waarvan vooral Taffis het middelpunt is. Voortdurend moet de re geering er letterlijk met grof geshut op treden. Vele huizen zijn de vorige week nog verwoest en enkele personen gedood. De staat van beleg voor Batoem afge kondigd, blijft voortduren. Uit Siberië komen geen berichten dan dat de Barkal-ceintuurbaan nog geheel en al in de macht der opstandelingen is. Toch verliezen die ook daar terrein, al verspreiden z(j geheimzinnige geruchten. Veel waarde moet dan ook niet gehecht worden aan het bericht dat de gouverneur van Irkoetsk en het hoofd der politie door het grauw vermoord zijn. De regeering heeft nochtans goeden moed, nu zij met glans de moeilijke crisis te boven kwam. Witte wint weer aanhang en invloed te Tsarskoje Selo, waar de Czaar woont, zoodat te verwachten is dat hij meester van den toestand zal blijven tot het oogenblik, dat hij zelf heeft aangegeven, n.l. tot aan de opening der Doema. De jaardag van den 22sten Januari (de dag van Gapins in bloed gesmoorde betooging) zal dan ook heel anders verloopen dan in revolutionaire kringen werd gehooptniets anders zal plaats hebben dan een kalme betooging die meening schijnt ook het ministerie te deelen, want het heeft den arbeiders toe gestaan op dien dag in de voorsteden een doodenmis [te doen opdragen en hun tevens beloofd, dat zoo de dag ordelijk verloopt, op den volgenden dag eenige fabrieken zullen worden geopend, waar men tot dus ver het werk geheel had laten stilliggen. Het op 19 Januari plaats hebbende feest der waterwijding, waarbij verleden jaar het noodlottige kanonschot op het Winter paleis werd gelost, zal dit jaar, op aan dringen van generaal Trepof, voor het eerst te Tsarskoje-Selo worden gevierd. Deputaties van alle afdeelingen der garde troepen zullen aan de plechtigheid deel nemen. De'Jodenvervolging blijft hier endaar na-uwen. Tenminste uit Tsjernowitsj in de Boekowina wordt bericht -. In het dorp Czevleny in Bessarabië dwongen boeren, aangevoerd door het hoofd der gemeente, de Joden, onder bedreiging hen te zullen dooden, de streek te verlaten. De Jodengezinnen vluchten uit geheel Bessarabië naar de Boekowina. Alle treinen, die van de Russische grenzen komen, zijn propvol. Een helsche uitvinding der Russische terroristen zijn ontplofbare brieven. Don derdag moeten te Grodwo twee regee- ringsbeambten gedood zijn, doordat brie ven aan hooge ambtenaren gericht, bij het [openen in hun handen jonplofteri. Handelsmatrozen te Sewastopol en Odessa die weigerden soldaten met machine-geweren te helpen vervoeren, moesten er met geweld toe gedwongen worden. Altegaar feiten die nog niet op stilstand der golven wijzen. Engeland. Met belangstelling volgt men overal de overwinningen door de liberalen behaald. Reeds veroverden zij 50 zetels in het La gerhuis de werklieden-caudidaten door de liberale partij gesteund, waren er 10 zoodat de 73 meerderheid die de tory's in 't nu ontbonden Lagerhuis voor waren, reeds bijna ingehaald zijn. Opmerkelijkst is wel de verkiezing te Manchester dat 20 jaar lang in handen der tory's was geweest en niemand min der dan den minister Balfour, den leider der conservatieven afvaardigde. Zaterdag heeft Balfour het met een meerderheid van 2000 stemmen tegen een liberalen nieu weling moeten afleggen. Deze laatste be kwam 6900 hij zelf slechts even 4000 stemmen. Zoo gaat het op meerdere plaatsen. Overal winnen de liberalen 't met groote stemmenmeerderheid. In Ierland liepen de verkiezingen kalm af, wat zeer afsteekt bij de heftigheid waarmee de partijen in Engeland, Schotland en Wales elkander bekampen. Men kan nog niet veel zeggendoch zooveel is nu reeds zeker dat de listige truc door het afgetreden kabinet den liberalen gespeeld om nu reeds af te treden, anderhalf jaar te vroeg, en terwijl 't nog een meerderheid van 73 stemmen in het Lagerhuis en een overgroote meerderheid in het Hoogerhuis heeften het vermoeden kon dat de liberale partij nog niet klaar j zou zijn met de organisatie harer troepen, totaal is mislukt. En niet minder is mislukt de poging om de aandacht der kiezers van de pro- tectie-quaestie af te leiden naar de home- rule-quaestie. Zeer goed hebben de kiezers gesnapt waar 't om ging en zij lieten zich niet van de wijs brengen. De eerste minister Campbell Banner- mann, kortweg C. B. genoemd, is zonder stemming gekozen verklaard, wijl zijn tegencandidaat zich wegens ziekte had teruggetrokken. Ook de meeste overige ministers, ook Churchill, zijn herkozen of verwachten hunne verkiezing met groote meerderheid. België. Gelijk wij in ons vorig no. meldden heeft het Belgische kabinet met zijn door- steek-ontvverp de nederlaag geleden. Een amendement van Rozette dat den veilig heidsgordel poogde te behouden was bij staking van stemmen en 4 onthoudingen verworpen. Hierop volgde de aanneming van hel voorstel Helleputte om het mili taire en het commereieele deel van het ontwerp te splitsen, tegen den zin van 't kabinet en van een paar liberale Kamer leden werd dit voorstel doorgedreven, en zal wel de doodsteek voor den doorsteek zijnof 't de doodsteek ook voor het Kabinet zal wezen, moet deze week blijken. De premier De Smet de Naeijer, die in de tien jaren dat hij minister is, al wel voor heeter vuren gestaan heeft, werd terstond door heetgebakerde vrijzinnigen, o. a. den socialist Van de Velde geïnterpelleerd, of hij nu niet aftreden zou. De minister ant woordde kalm dat hij de tweede stemming af zou wachten. Hij hoopt derhalve nog enkele geest verwanten van gedachten te zullen doen veranderen, hetgeen wel niet mogelijk zal zijn. Hel zou gelijk staan met politieken zelfmoord, en daar is geen enkel Kamerlid op gesteld. De liefde voor eigen zetel gaat bij velen nog boven de liefde tot de partij of tot het kabinet dat op de eigen partij steunt. F r a n k r Ij k. Nu Faillieres en Doumer geen van beiden op een groote meerderheid mogen bogen, waarmede zij in hun voorzittereambt werden bestendigd» en Loubet beslist eeu hem aangeboden herkiezing weigert, duikt in staatkundige kringen de candidatuur op van Sarrien, die bij de verkiezing voor president van de Kamer 269 stemmen op zich vereenigde, als zuiver radicaal bekend staat en als vriend van Brisson die bij de jongste verkiezing voor een president der republiek met een kleine meerderheid was uitgevallen, vrij goede kansen heeft. Afwachten is derhalve de boodschap. Turkije. Een nieuw incident met België heeft zich voorgedaan. De politie te Konstan- tinopel heeft te Pera een Armeniër, Per zisch onderdaan met name Shirazi, in hech tenis genomen. Hij is correspondent van de III. London Neivs. De directeur van het hotel, een Belg, trachtte zich tegen de inhechtenisneming te verzetten doch de man werd met geweld weggevoerd onder voorgeven, dat hij als anarchist werd vervolgd in verband met den aan slag van 21 Juli. De Belgische legatie en de Perzische ambassade protesteeren tegen dit optreden der politie, die, zeggen zij, de hulp der diplomatie had moeten inroepen. Middelburg. Zaterdagmiddag verga derde de vereeniging „Walcheren", onder- afdeeling der vereeniging tot bevordering van de Pluimveehouderij en Tamme Konij nenteelt in Nederland, alhier. De heer J. F. v. Dunnê opent de verga dering met een welkomstwoord en spreekt den wensch uit dat dit jaar voor de ver eeniging een gelukkig zal zijn. De secre taris leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Daarna brengt de heer Meertens het j aarverslag van 1905 uit, hetwelk hij met groote blijdschap doet, daar dit verslag redenen tot vreugde geeft. Van de bibliotheek werd druk gebruik gemaakt. De penningmeester doet verslag omtrent den toestand der kas, de reke ningen worden door de heeren Maas en Mesu nagezien en goedgekeurd. Bij monde van den heer Mesu wordt het rapport omtrent het geldelijk beheer uitgebracht. Bij stemming voor bestuurslid, vacature H. J. v. Adrichem Boogaert, worden uit gebracht 23 stemmen, waarvan op de heeren J. Polderdijk 6, C. Boone 8, J. K. Mesu 6, van Adrichem Boogaert 2 en 1 blanco. Een nieuwe stemming is dus noodig. Vooraf vraagt de heer Polderdijk geen stemmen op hem uit te brengen. Bij vrije stemming wordt nu gekozen de heer C. Boone met 13 stemmen, terwijl de heer J. K. Mesu 9 stemmen verwierf en 1 stem werd uitgebracht op den heer Polderdijk. De heer Boone neemt de be noeming aan en wordt door den voorzitter geluk gewenscht. De ontvangsten bedroe gen in 1905 f 253,80 de uitgaven f 203,385, alzoo een goed slot van f 50. De begrooting voor 1906 wordt vastgesteld als volgt ontvangsten f 277,415 en uitgaven f 277,415, de voorzitter zegt echter bezuiniging toe. Voorstel tot het oprichten van een eieren verkoophuis of eierenmijn. De heer Meer tens licht dit voorstel toe, vooral met het oog op de tegenwoordigen eierenaanvoer daar die vooral in den laatsten tijd veel te wenschen overlaat, hij vraagt of de land bouwers die hier tegenwoordig zijn de eieren aan de mijn wilden leveren. De heer Polderdijk zegt, dat een mijn wel niet zal gaan, maar wel van levering aan een winkelier. Wat het stempelen der eieren aangaat vindt hij wel goed maar het boeten stellen van f 1 per slecht ei is te machtig dat gaat niet daar dit te hoog is. De heer Meertens zag het liever aan de commissie toevertrouwd en uitgewerkt. Algemeen, wordt met het geheele denk beeld van een eierenmijn instemming be tuigd. De voorzitter vraagt of het niet gewenscht is om eerst eene commissie te benoemen, die dan in eene volgende verga dering haar rapport uitbrengt omtrent hare ervaring. De v ergadering keurt dit denk beeld goed. Vooraf vraagt de heer Worst of het niet wenschelijk is om de drie com missies die benoemd moeten worden voor de eierenmijn. konijuenmarkten en aan schaffing eener boenderenmolen, daarna zegt de heer Polderdijk, dat dan een com missie van drie personen te weinig is, lie ver zag hij voor iedere commissie aparte personen benoemd. In beginsel wordt aan genomen het voorstel van het bestuur tot het houden van pluimveemarkten en ko- uijnenmarkten, voor lid der commissie der eieren-mijn wordt gekozen uit de leden den heer J. K. Mesu met 13 stemmen, terwijl op den heer Polderdijk 9 stemmen •n op verschillende personen 1 stem zijn uit gebracht. Tot lid der pluimvee-commissie wordt gekozen de heer P. Maas met 19 stemmen, terwijl op den heer J. Polderdijk 6 stem men en Mesu en v. d. Weel ieder 1 stem werd uitgebracht. Voor de commissie der konijnenmarkten werd gekozen de heer J. Buijs met 25 stemmen terwijl de heer Janse 2 stemmen verkeeg. Aan iedere commissie zal een lid van het bestuur worden toegevoegd en een lid der afdee- ling Walcheren van de M. van Landbouw. Omtrent het aanschaffen der beenderen- molen wordt gevraagd wat de bedoeling is met zoo een inolen. De heer jVraebuig licht het voorstel toe, het is de bedoeliug dat een lid dezer vereeniging voor eigen rekening zoo een molen aanschaft, terwijl dan het bestuur eene subsidie verleenen zal en den eigenaar dat beendei meel tegen een matigen prijs verkoopt. De heer v. d. Bel vraagt of het bestuur voorwaarden heeft voor de levering van dat meel, wat bevestigend wordt beantwoordhet is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1