Gemengde Berichten. Kerknieuws. de mannen uit Let naburige Debalzewo leden zware verliezen. Een regiment uit Sebastopol is te Jeka- teriuoslaf aangekomen na onderweg het station Sinelnikowo te hebben bezet. Te Alexandrofsk leden de opstandelingen een bloedige nederlaag. In de Nowoje Wremja heeft admiraal Rotzestwenski een brief doen afdrukken, die eindigt met de mededeeling, dat de Engelsche vloot te Wei-Hai-Wei is samen getrokken geweest, wachtende op bevel om de Russische vloot te vernietigen, voor het geval de Japanners daarin niet ge slaagd waren. D u i t s c h Afrika. Ook daar is 't nog niet zuiver. Naar men verneemt is in Zuid-Kameroen, een gebied vau de grootte van het koninkrijk Saksen, met ongeveer 10,000 weerbare negers, een oproer uitgebroken, waar tegenover slechts twee compagniën van de Duitsche beschermingstroepen en eenige kleino posten staan. Tot nu toe is het niet bekend om welke reden geen nadere berichten aangaande de daar Leerschende toestanden zijn ontvangen. Engeland. Waar 'n verkiezingscampagne al niet goed voor is Ook de industrie in Engeland heeft zich uitgerust tot den verkiezingsstrijd. Een gansche massa van bedrijven hoopt op een schoone winst in de komende weken. Daar heb je in de eerste plaats de druk kers. Die krijgen ettelijke inillioenen ver- kiezingskaarten en strooibiljetten klaar te maken. Dan de firma's, die van in de grootste stad tot in het kleinste dorp de muren met plakkaten van allerlei kleur en grootte te beplakken hebben. In de lintfabrieken wordt, zoo hard men kan, gewerkt aan het voldoen aan reusachtige bestellingen in veelkleurige linten, met de namen der candidalen bedrukt. De hoteliers spitsen zich op het logee- ren van redenaars, verkiezingsagenten en op het verhurenVan vergaderzalen. En zeer bijzonder interesseeren zich de eigenaars van hoedenfabrieken voor de verkiezingscampagne. Zij zien een ware vernieling van hoofddeksels tegemoet. Toch moet de verkiezingstijd voor de hoedenindustrie lang niet meer zijn, wat hij in den goeden, ouden tijd was, toen het een eerekwestic was, den redenaar van de tegenpartij den hoed in te slaan. Weshalve de hoedenfabrikanlen de verbe tering van de verkiezingszeden betreuren Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Ottolaud door J. v. Vliet, cand. te Overschie; naar Groot Ammers door J. de Bruin te Bleskensgraaf. De Nederlander ontvangt uit Fries land het bericht dat de meeting, die tot reorganisatie der Ned. Herv. kerk den tien Januari zou gehouden worden, is uitgesteld. Algemeene Synode. De vergadering wordt door den beer A. Loeff, pred. te Dordrecht, die als president is opge treden wegens het overlijden van den president ds. E. B. Gunning, geopend. Hij leest Ps. 121 voor en knoopt daaraan een toespraak vast. Een dankbare herinnering wordt gewijd aan den overleden president. Bij het welkom heeten der nieuw opgetreden leden herdenkt de president de groole verdien sten van den heer Chavannes, die door hem verleend emeritaat met 1 Januari heeft opge houden lid der Synode te zijn. Met het uitspreken van een gebed wordt deze voortzetting der vergadering van jl. zomer ge opend. Als secundus van den vice-president wordt gekozen ds. G. J. Weijland. Deze zitting is belegd om het rapport der commissie in zake het hooger onderwijs, in de zomervergadering uitgebracht, te behandelen. Bij de aan de orde stelling merkt prof. G o o s z e n op, dat in de wet van 22 Mei 1905 een algemeene herziening van de wet op het hooger onderwijs word, aangekondigd. Bij de algemeene beschouwingen drirtgt prol. Knappert er op aan dat ten opzichte van het hooger onderwijs van Staats wege wordt aangedrongen op handhaving van den bestaanden toestand, uit overweging vooral ook dat 10 Staatshoogleeraren en 4 kerkelijke van verschillende richting daarop aandringen. Hij herhaalt de waarschuwing in het rapport der Synodale commissie, dat niet ernstig genoeg kan worden gewaarschuwd tegen het betreden van den door prof. Daubanton aangeraden weg. Prof. Cannegieter spreekt allereerst zijn leedwezen uit over de aanneming van hel voorste!, welke tot deze beweging heeft aan leiding gegeven. Het ware de plicht der re geering geweest advies te vragen. Op de vraag zal deze regeering het voorschrift van de wet van Mei 1905 kunnen uitvoeren, antwoordt hij zonder weifeling neen. Geheele onthouding is in de bestaande omstandigheden aannemelijk. Er is in den bestaanden toestand geen dringende reden reorganisatie van het hooger onderwijs te vragen. De euvelen liggen in personen, de klachten zullen blijven, zoodat onthouding vol gens hem is aangewezen. De secretaris merkt op dat, al is de verhouding eenigszins anders, toch de gelegenheid niet lang mag worden verzuimd om gedaan te krijgen dat er enkele met name genoemde wijzigingen worden aangebracht. De vice-president acht mede onthouding gewenscht, ook met het oog op het hooger onderwijs vanwege de kerk gegeven. Voor optreden tot wijziging verklaren zich de heeren v. Dis, Rens, De Groot, Leen- mans en Straatsma. De heeren Cremer, Edlirig en Tonsbeek meenen dat het wenschelijk is uit te spreken wat op het gebied van gym nasiaal onderwijs en kerkelijk onderwijs ge wenscht is. De heer Siegers acht ingrijpen thans praematuur, terwijl de heer Weijland wenseht het kerkelijk hooger onderwijs te be houden en geen resprestinatie in zake de faculteit der godgeleerdheid aan de universiteit, terwijl prof Gooszen met kracht den wensch uitspreekt dat ihen zich nu niet zoo van de zaak zal afmaken, terwijl de president zich geheel bij den heer Weijland aansluit. Aan de gemeente Vrouwenpo'der wordteen subsidie uit de generale kas verleend. (Vad.) Evang. Luth. Kerk. Te Deventer is iu den ouderdom van 61 jaren overleden ds. C. F. Stellwag, sedert 1886 predikant bij de Luthersche gemeente aldaar, en bevorens te Doetin- che#i, Wee»p en Leeuwarden. No. 1 van Orgaan der Ncderlandsehe Zendingsvereeniging (secretaris F. A.v. d. Heijden, Stationsweg 7) bevat o. a. «Bij den aanvang" een woord van de redactie. Een schrijven van zendeling Blinde. En een belangrijk opstel van zendeling Ver meer over de scholen der gemeente In- dramajoe. Zij vooral dit laatste een op wekking voor menig christen om zelf ijveriger het Evangelie te zoeken en beter de Zending te steunen No. 1 van Berichten van de Utrechtsche Zendingsvcreenigiug (secr. ds. M. A. Adriani Jansveld) bevat o. a. Een nieuw jaar. Nieuw-Guinea. Halmahera-Galela jaarverslag. Dit laatste, door zendeling Van Baarda, verdient niet groote belang stelling gelezen te worden. Middelhurg. Woensdagavond hield de schippersvereeuiging „Schuttevaer'' hare vergadering in het café „Rotterdam''. De voorzitter de heer H. P. den Bouw meester opent de vergadering met een welkomstwoord. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering welke wor den goedgekeurd. Ingekomen is een brief van het consulaat van Vlissingen, houdende bericht dat de wenschelijkheid van het in de vorige vergadering uitgesprokene wordt overwogen. En van het gemeentebestuur van Zierikzee bericht dat het met het oog op de liooge kosten aan het verzoek van „Schuttevaer" niet kan voldoen. De reke ning van vorige jaren worden door de h.h. Vermeulen en v. d. Bent nagezien en goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f -12,'24 en de uitgaven 1' 57.825 zoodat et- een tekort is van f 15.585. Op de rijks postspaarbank staat nog f 2808. De beer v. d. Bent brengt verslag uit van de vergadering te Ter Neuzen, hij had een ivoord van lof aan die afdeeling voor de ontvangst en niet minder aan het gemeente bestuur van die plaats. De volgende ver gadering van het hoofdbestuur zal te Kampen worden gehouden. Aangezien de kas die kosten niet kan bestrijden wordt voorgesteld niemand naar die vergadering aftevaardigen. De heer De Meij vestigt de aandacht op de wenschelijkheid om een steiger te Vlissingen te krijgen. De voorzitter zegt dat dit reeds in onderhandeling is. Dhr. C. Venteville vestigt nog de aan dacht op het nut van een licht te Borsele, daar bij donker weer die haven niet te vinden is. Dit wordt toegezegd. Dhr. Vermeulen vraagt om aan Dordrecht te verzoeken het Mallegat zoo te krijgen dat dit een voldoende ligging waarborgt, daar er niet voldoende schepen aan den wal kunnen komen. Dhr. P. Vermeulen vestigt de aandacht op de moeilijkheden, veroorzaakt door den tram, aan de Loskaai met het vastleggen der schepen. Hem wordt echter opge helderd, dat dit reeds is verbeterd. Dhr. Venteville wijst nog ophetmoei- lijkeop hetOraujeplaatje bij Veere,omtrent de bakens dit is echter door het bestuur verholpen. Dhr. v. Duivendijk vraagt om een licht aan de brug over het station, daar de schippers niet kunnen zien voor den spoor- tijd, daar dit licht altijd rood is, en dit is niet volgens het reglement. Er wordt opgemerkt, dat het reglement dit niet aan geeft. De voorzitter zegt er met den hoofd-ingenieur over te zullen spreken. Tevens wordt er op gewezen dat de brugwachters aan deze brug de schippers steeds laten wachten voor ze draaien. Ook hier zal op worden gewezen. Dhr. Venteville vestigt nog de aandacht op het slechte licht te Zierikzee bij den balook hierop zal de aaudaeht gevestigd worden. Dhr. B. Siebenga klaagt nog over te weinig meerpalen bij Souburg bij de brug, ook hierop zal worden aangedrongen. Op de slechte aanlegplaats aan de kaai alhier wordt gewezen door dhr. Vermeulen De voorzitter zegt toe die aanlegplaats en de trappen te zullen laten inakeD. De heer v. d. Bent zou zoo gaarne in Middelburg eens een algemeene vergade ring hebben, en vraagt of dat niet moge lijk is die hier te krijgen. De Voorzitter zegt dat het nauwelijks 10 jaar geleden is dat dit hier heelt plaats gehad en iedere afdeeling een beurt krijgt, doch hij wil er wel eeus over spreken. De voorzitter sluit de veigadering nadat de heer v. d. Bent de voorzitter en secre taris heeft dank gezegd voor hunne be moeiingen in het afgeloopen jaar. Middelburg. De kolonel G. A. Buhl- man, commandant van het 3e Regiment Infanterie, woonde heden de kaderoefening op de kaart bij van ollicieren van het 2e Bataljon te Middelburg. Wolfsartsdij'c. Door het Burg. Arm bestuur alhier, is in zijn Woensdagavond gehouden vergadering met algemeene stemmen tot voorzitter herbenoemd dhr. J. P. v. Wel. Hansweerd. Mejuffrouw A. L. M. van Krieken, alhier, die vroeger aan het exa men voor telephoniste deelnam, wordt nu geplaatst en wel tegen 8 Januari a.s. te Rotterdam. Rilland-Bath. Naar aanleiding van het feit dat dhr. H. Bakker 40 jaar hoofd der school in onze gemeente was eerst te Bath en daarna te Rilland bracht do gemeenteraad hem Woensdagavond een bezoek. Namens den Raad feliciteerde de burgemeester den jubilaris hartelijk welke speech door dhr. Bakker in wel gekozen woorden werd beantwoord. Dhr. Bakker thans 53 jaar bij het onderwijs en is nog zoo kras als verscheidene jongeren. Rilland-Bath. Het aantal sterfgevallen in de laatste drie maanden in onze ge meente is in vergelijking van andere maan den zeer hoog te noemen. Zelden toch is het nog gebeurd dat drie lijken tegelijk boven aarde stonden. In deze laatste maan den evenwel had dit plaats. Rilland-Bath. Hedennacht 0111 half een werden de ingezetenen der gemeente wakker geschrikt door brandalarm. Spoe dig bleek dat er een zeer felle brand was uitgebroken in de schuur van den vracht rijder M. Augustijn en daaraan grenzende schuur van diens indbder. In een oogen- blik tijds stond alles in lichte laaie. Aan iets te redden viel niet meer te deuken. Alles brandde totaal af. Twee paarden, twee varkens, een hond en eenige kippen, benevens rijtuig en ander vrachtrijders gereedschap, alsmede hooi, enz. verbrand den. Door het (link werken der spuit gelukte het de aangrenzende gebouwen te redden, anders ware de ramp niet te overzien geweest. Assurantie dekt de schade gedeeltelijk. In den laatsten tijd was er van Bel gische zijde vraag naar Zeeuwsche mossel schelpen, welke in Duitsche fabrieken worden verwerkt. Jammer, dat gebleken is, dat de oesterschelpen voor hetzelfde doel niet bruikbaar zijn. Want van deze zijn in sommige plaatsen groote voorraden, die meestal gratis verkrijgbaar zijn voor verharding van rijbanen, erven, tuinpaden enz. Deze rijke voorraad van oesterschel pen staat in verband met de groote sterfte die gewoonlijk ouder de oesters heerseht en die onder de mosselen veel geringer is, terwijl de oesterperceelen veel meer van schelpen worden gezuiverd. Door het hoofdbestuur van den R. K. Boerenbond van Zeeuwsch-V laanderen O. D. wordt aan de afdeelingen voorge steld al de beetwortelen, die door de leden zullen geleverd worden, voor de volgende campagne gezamenlijk te verkoopen aan den fabrikant, die den hoogsten prijs en de billijkste voorwaarden van levering aanbiedt. De Bond telt 15 afdeelingen met circa duizend leden. Wij ontvingen den Staat der Zuider Hypotheekbank op 31 Dee. 1905. Te Amsterdam kreeg een 8-jarig meisje een pot met kokend vet over het lichaam, en bezweek aan de gevolgen. Te Hoornsterzwaag is op Niouwejaars avond een 18-jarige knaap door een schot hagel van zijn kameraad in 't gezicht getroffen. Een oog is hij kwijt en aan een oor is hij doof gebleven. Te Reuver (Linburg) is een arbeider bij het opdelven van klei door het instorten van zand tegen een der tramwagens geslingerd. Hij kreeg zulke hevige kneuzingen, dat hij eenige oogenblikken daarna aan de gevolgen is overleden. Te Sittart had een arbeider (weduwnaar) een ketel met varkensvoeder op vuur gezet en zich toen met zijn tien jarig zoontje te slapen gelegd. Des mor geus vond men het kind dood en den man bewusteloos in bed liggen, gevolg van kolendamp. Te Hengeloo is een doch tertje van een fabrieksarbeider bij de kachel staande in brand geraakt en aan de ernstige brandwonden bezweken. Een wegwerker te Roozendaal die door een uachtgoederentrein werd overreden en zwaar gekneusd, is aan de gevolgen gestorven. Te Rotterdam is een 7-jarig knaapje dat juist toen er een omnibus aankwam de straat wilde oversteken, ge vallen, overreden, ernstig aan het hoofdje verminkt en gedood. Te Enkhuizen is een 16-jarige jongeling, een eenige zoon, bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en ve dronken. Te Stroobrugge is Dinsdagavond door de tram tusscheu Mal- deghem en Aardenburg een voerman uit eerstgenoemde plaats overreden. De man was dadelijk dood. De tram derailleerde. Door de stoomtram Bergen op Zoom Antwerpen is te Stabroek door eigen onvoorzichtigheid een 7-jarig knaapje aangereden, waarbij hem beide beenen werden afgereden, ten gevolge waarvan het kind is overleden. Zooals was aangekondigd dat ge schieden zou, zijn de gisteren verschenen coupons der door Hollandsche Hypotheek bank uitgegeven pandbrieven uitbetaald geworden. Het ijs in de Zuiderzee heeft zich vastgezet. De haven en seinvuren zijn ge- bluscht. Er is echter in alle richtingen nog veel open water te bespeuren, zoodat, als het blijft dooien, de zee iu korten tijd weder ruim zal zijn. Hedennacht zocht de schipper W. van de 1:1a Petronella, liggende in de Wijn haven te Rotterdam, twist met den ka pitein II. van het lichterschip Libre Echange, varende op Luik en eveneens in de Wijn haven liggende. De schipper wilde zich met geweld toegang op de Libre Echange verschaffen, waarop de kapitein, gewapend met een dubbeloops jachtgeweer, twee schoten loste. Een schot trof den schipper in den linkervoet. Niettemin kwam hij weer terug aan boord van dc Libre Echange waarop de vrouw van den kapitein den schipper te water wierp. Door een agent van pol tie, die op het hooren der ge weerschoten was komen aanloopcn, werd de schipper gered en vervolgens naar het ziekenhuis overgebracht. De kapitein werd in arrest gesteld. (N. Ct.) De vorige week brandde te Ede een villa af. Thans is ter beschikking van de justitie gesteld een 20-jarige vriend van den eigenaar der verbrande villa, als ver dacht van opzettelijke brandstichting op verzoek en met medeweten van den eige naar. Het verbrande perceel was bij twee assurantie-maatschappijen verzekerd tot een zeer hoog gezamenlijk bedrag. Alhoe wel de aangehoudene alle schuld tot he den blijft ontkennen, vermeent men toch den dader te pakken te hebben. Ter uitbreiding van hetgeen wij gis teren in de Telegrammen meedeelden om trent de (iuanciëele „onregelmatigheden" van de hoeren Le Fèvre en De Geer diene het volgende Naar de Tel. uit goede bron verneemt, werden de tinancicelc onregelmatigheden ten kantore van den heer L. F. d. M. op 5 December door den chef de bureau van de Holt. Hypotheekbank ontdekt. Toen hij den heer Li. F. d. M. hierop opmerkzaam maakte, ontstak deze in groote woede, wat handtastelijkheden ten gevolge bad. Het geknoei met de pandbrieven moet uitgebreider zijn dan men aanvankelijk dacht en hierbij is een internationale lles- scheutrekkerslirma, die hare vertakkingen over geheel Europa heeft, betrokken. Deze tinna heeft indertijd ook hier te lande verscheidene personen opgelicht, door hun inooie kansen op de Fransche wedrennen voor te spiegelen. Dat de in leggers hun geld kwijt waren, spreekt van zelf. De heer L. F. de M. reisde in de laatste dagen voor zijn arrestatie naar Parijs om bij bovenbedoelde firma de zaak le regelen. Naar verluidt vroeg deze een groote som, die waarschijnlijk wel bij el kaar zou zijn gebracht, maar inmiddels werd uit Amsterdam geseind, dat de jus titie de zaak in handen had gekregen. Hierop /is de heer L. F. de M. naar Hol land teruggekeerd en bij zijn aankomst te Amsterdam gearresteerd. Hedenochtend werden eenige pandbrieven die ter verili- catie aan de Hollandsehe Hypotheekbank waren aangeboden, door de justitie in be slag genomen. De houders kregen hiervoor een bewijs in handen, door den officier van justitie geteekend. Nog meldt de N. li. Ct. Omtrent de malversatiën waaraan de ex-directeur der Nederl. Maatschappij van zekerheidsstelling voor ambtenaren en be ambten zich ten opzichte dier instelling zou hebben schuldig gemaakt, vernemen wij dat het hier niet geldt een meer saam- gestelde intrige als in de zaak der Hol landsche Hypotheekbank, maar een recht- slreeksclie verduistering van waarden, die in het bezit der Mij. waren. Hoe groot het verdwenen bedrag is, kan nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Men schrijft uit Oudkerk (Friesl.) Hedenmiddag omstreeks twee uur kwam hier een groote luchtballon uit het Oosten aanzweven. De ballon landde op een weiland ongeveer 400 meter van den grint weg. Er bevonden zich vier Duitsche luchtreizigers in: Hauptmann von Abercron en nog drie andere heeren, waaronder een luitenant en twee particulieren, die 's mor gens te 11 uur (Duitsche tijd) in Dussel- dorf aan den Rijn waren opgestegen. Met behulp van vele bereidwillige handen werd de ballon op een wagen geladen en naar Hardegarijp vervoerd, waarheen ook de heeren per rijtuig werden gebracht, om vervolgens per trein naar Groningen te vertrekken. De reis van Dusseldorf in nog geen 4 uur was zeer voorspoedig ge gaan, gemiddeld met een snelheid van 70 ii 80 K.M. per uur, zelfs gedurende een uur 100 K.M. wegens den harden wind. Volgens de verklaring van de heeren lucht schippers was het geen koude reis geweest. Zij waren zeer goed op de hoogte van het land waar zij zich bevonden en allen in het bezit van een stafkaart. Dat deze nederdaling hier veel bekijks had, zal men begrijpen. Te Rotterdam heeft zich in de vorige week een geval voorgedaan van meningitis cerebrospinales epidemica (epi demische hersenvlies-ruggemergs-ontste- king) bij een kind, dat daaraan is over leden. Het eiland Ameland is door het ijs geïsoleerd. Vijf onderwijzers, die tijdelijk te Hollum vertoefden, hebben daardoor ongevraagd verlengde Kerstvacantie. Naar De Tijd van zeer wel ingelichte zijde verneemt zal binnen niet te langen tijd te Utrecht een nieuwe katholieke inrichting van Middelbaar en Hooger onderwijs worden geopend. Meer mag het blad omtrent deze zaak, met welke nog andere gewichtige plannen samenhangen, voorhands niet mede deelen. De zaakwaarnemer B., die te Sche- veningen onder verdenking van valsch- lieid in geschrifte te hebben gepleegd, is gearresteerd, is naar het Huis van bewa ring overgebracht. Naar vernomen wordt moet de aangehoudene bekend hebben den heer G. door middel van door hem valschelijk opgemaakte stukken te hebben bewogen tot het ter leen geven van ver schillende bedragen tot een gezamenlijke som van ongeveer f 450. Op schier fabel achtige brutale wijze moet B. genoemd bedrag van den heer G. hebben weten los te krygen. N. R. C. De heer Dudok de Wit is dezer da gen door een onbekende in zijn eigen villa Slangenvecht te Bussuin bestolen, en later door een andereu persoon maar die wel bekend is, want hij heet Adolf Prinsen, opgelicht. Eenigen tijd geleden krijgt de heer De Wit een boodschap, dat zekere Adolf Prinsen, die i t een hotel te Breukelen verblijf hield, hem wenschte te spreken. Hij ging er heen en trof in 't hotel een jongen man aan, die^mededeelde, dat hij een weddenschap had aangegaan om den afstand van Gorkum naar Breukelen bin nen den tijd van tien uur af te leggen. Hij had dit volbracht en verzocht den heer De Wit te willen getuigen, dat dit werkelijk het geval was geweest. Deze tocht had hem echter zóó- overspannen dat hij bloed had opgegeven en zich lang niet lekker gevoelde. De heer De Wit had medelijden met den man en liet hem op zijn kosten door den dokter verplegen, ter wijl hij tevens den logementhouder las' ;af den overspannen wandelaar zooveel mogelijk ver sterkende middelen te doen geven. Dhr. De Wit ging hem bijna dagelijks bezoeken, en na dat hij ongeveer 14 dagen geheel op zijn kosten in het hotel was verpleegd, hetgeen den heer De Wit 1 36 kostte verdween hij op zekeren dag spoorloos, zonder zijn adres achter te laten. Nu gingen den heer De Wit de oogen open en begreep hij met een handigen oplichter te doen gehad te hebben. Eenigen tijd later ontving hij van Adolf Prinsen een brief met excuses over zijn plotseling verdwijnen en een verzoek om toe zending van geld, daar hij op zijn geforceerden wandeltocht zijn portemonnaie had verloren Dat de lieer De Wit op deze alleronbeschaamdste handelwijze niet inging, zal men kunnen begrij pen na hetgeen voorat was gegaan. Intussclicn was de heer De Wit te weten gekomen, dat Adolf Prinsen familie w as van den lieer Van Beusekom, arts op Marken. Hij schreef 0111 nadere inlich tingen omtrent Adolf Prinsen en vernam toen, dat deze jonge man in liet geheel niet wilde deugen en zijn familie reeds herhaaldelijk voor allerhande onaangename feiten had geplaatst, en dat het spelletje van *bloed opgeven" al sinds 20 jaren door Adolt Prinsen met succes in practijk was gebracht I Teneinde dit jongemensch, wiens ver blijfplaats nu niet bekend is, voor goed op de kaak te stellen, wordt door de heeren De Wit en Van Beusekom thans per adver tentie tegen hem gewairschuwd. Van werkman tot minister. John Burns, de nieuwbenoemde Engelsche minister voor plaatselijk Bestuur (President of the Local Government Board) is een oud-werkman. Buitengewoon eenvoudig in handel en wandel, is hij bijna nooit afgeweken van zijne oude gewoonte, gekleed te gaan in werkmanstrui. Zelfs toen hij ontboden was 0111 in handen des Konings den eed als minister af te leggen, ging Burns in een trui. Het is naar aanleiding van deze tee- keuende gebeurtenis wel interessant, hier te herinneren aan een andere truien-ge schiedenis waarin Burns de hoofdrol speel de. Het was bij gelegenheid van een groote opcnluchtmeeting in Battersea-park waar ook gesproken werd door John Burns. Deze was uitgedoscht in'een fonkelnieuwe trui, welke niet weinig de aandacht trok. Een van de hoorders voelde zich zelfs geroepen de opmerking te plaatsen, „dat het nog zoo'n kwaad baantje nog niet was, leider van de arbeiders te zijn." John Burns gaf daarna de volgende verklaring van zijn nieuwe plunje. Door een verte genwoordiger van hst Londensche Panop ticum „Tussaud", was aan hem gevraagd of hij het goed vond in de wassenbeelden verzameling te worden opgenomen. Nu, dat vond hij best; waarom nietHet beeld werd gemaakt en de gelijkenis was per fect. Maar om het geheel nog beter te doen slagen, vroeg de man van «Tussaud'', of Burns zijn oude trui, waarin hij had geposeerd niet zou willen afstaan. Daar tegen had „honest John" een groot be zwaar hij bezat maar één trui. Nu, dat was zoo erg niet: Burns kreeg een spik splinternieuwe trui, en zijn wassen conter- feitsel de oude. Eenigen tijd later kwam de eigenaar van een tweede wassenbeel dengalerij meteen dergelijk verzoek. John Burns poseerde, en stond ook, gracelijk, zijn inmiddels oTfdgeworden trui af. De nieuwe welke hij bij deze gelegenheid in ruil had ontvangen, was die welke hij bij de arbeidersbetooging in Battersea-park aan had. En toen Burns zich met den hem eigen humor, voldoende had gerechtvaar digd over de nieuwheid van zijn trui, werd hij door zijne hoorders toegejuicht en kreeg de man van de insinuatie een pak slaag. De oudste spoorwegmachinisl van En geland, zekere Edward Whittle, geboortig uit Yorkshire, is dezer dagen te Belfast overleden. De man had in zijn speciaal vak heel wat meegemaakt. Reeds in 1836 trad hij in spoorwegdienst; en hij beroemde er zich op, dat hij in zijn tijd den prins van Wales (tegenwoordig koning Eduard), Napoleon 111 en keizer Pedro van Brazilië nog heeft gereden. Toen Whittle 86 was nam hij zijn ontslag; hij had toen 60 jaar bij de spoorwegen gediend. De man was in 1848 in Frankrijk eu hielp bij die ge legenheid Louis Philippe te ontsnappen. Uit die dagen wist hij de ijsbaarlijkste avonturen te verhalen. Zoo reed hij eens met een trein vol adellijke vluchtelingen over een brug, die reeds door de revolu tionairen was in brand gestoken. In 1860 was hij in Weenen, waar hij meer dan eens de locomotief bestuurde van treinen, die onderweg werden aangevallen. Want in die dagen van Garribaldianisme heersch»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2