NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 76. 1905. Zaterdag 30 December. 20e Jaargang. t CHRISTELIJK- HISTORISCH Bnitenlandscb Overzicht. RECLAMES. Gemengde Beriehten. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. F. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Altijd welkom te ^oes. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. BERICHTGEVERS. Berichtgevers voor dit blad worden gevraagd te Scherpenisse. Poortvliet. 29 December 1905. In 1905 zijn onder meer overleden Alexander van Lippe DetmoldGroot vorst Sergius van Rusland Prinses Emma van Bentheim; Leopold van Holienzollern Aartshertog Jozef van Oostenrijk Gravin Caroline van Lippe BiesterfeldPrinses Amalia van Beijeren; Prins Nicolaas van NassauFilips graaf van Vlaanderen Adolf, groothertog van Luxemburg. Onder de buitenlandsche staatslieden, soldaten, industriëelen of geleerden noe men wijLouise Michel, volksredenaar te Parijs Julius de Geyter Jules Verne Van Hammerstein, Pruisisch minister Silvolda, minister van SpanjeO'brien, Iersch parlementslid Delyannis, Grieksch premier Hay, Amerikaansch minister van binnenlandsche zaken Villaverdi, minis ter-president in SpanjeLambermont, secretaris-generaal van buitenl. zaken in BelgieGoblet, oud-minister in Frankrijk Vorst Troebetzkoi, rector aan de univer siteit te Moscou Ameshoff, oud-rechter der (voormalige) Zuid-Afrikaansche Repu bliek George Williams; Hendrik Wit- booi, leider van den opstand der Hotten- totten in Duitsch Zuid-West Afrikaen tal van Russische en Japansche hoofd officieren, laatst generaal Poetilef. In ons vaderland stierven onder meer v. Erp Taalman Kip De Waalen gene raal Beijen, oud-ministersmr. W. A. C. de Jonge, oud-lid van den Raad van State J. 'G. v. Lansberghe, oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indiëpater Wilde, leeraar aan het R.-K. gymnasium te Katwijkvoorts Kerdijk en Gerritsen, oud-leden, en Travaglino, lid der Tweede Kamer; v. Pallandt van Waardenburgen Neerijnen, De Vos van Steen wijk (voorz.), Dijckmeester en Regout, oud-leden, en v. Limburg Stirum, en Laan, leden der Eerste Kamerdé professoren Behrens, Guye en Rogge; de oud-hoogleeraren dr. J. H. Gunning en dr. W. C. van Manendr. H. J. Betz, schrijver van wijsgeerige geschriften dr. L. Bleekrode, scheikundige te 's Gravenhage v. d. Meer Mohr, majoor Indische legerJob v. d. Have, directeur van Frederiksoord Olie, oud-directeur der le Ambachtschool in Nederland Mevrouw Ottowv. d. Sluijs te Soemenep op Ma- doera, zendelinge v. d. Aa, letterkundige de Ned. Herv. predikanten L. Schouten, J. v. d. Veen en ter Haar Romenyde Gere formeerde emeritus-predikanten Gideonse, De Braai, Holster en Bennink, de Gere formeerde predikanten Tromp en Tangsma. Dr. J. T. Cattie, directeur der Rijks- Tuinbouwschool te WageningenLeopold, directeur der kweekschool voor onder wijzers te GroningenH. C. v. Calcar, echtgenoot van Elise dr. A. H. van Andel, inspecteur van het staatstoezicht op krank zinnigen en krankzinnigengestichten dr. Lamping, oud-hoofdredacteur der Nieuive Botterd. Courant jhr. mr. J. v. Doorn, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gra- venhage Brandt Buijs, componistVoute raadsheer in het Hoog-gerechtshof van Ned. IndiëDrost, wethouder van Rot terdam. En in onze provincieC. D. v. Noppen, gemeente-ontvanger enz. te Wissenkerke Wielemaker, lid van den raad te Koude- kerke Bolier, burgemeester van Scherpe nisse; de Jager, wethouder van Nieuwdorp; Gewin, lid van den raad te Vlissingen Bouwens, idem te KruiningenLange- beeke, idem te Vrouwepolder; v. Luijk, idem te StavenisseVan Leerdam, wet houder van Nieuw- en St. JooslandJ. B03 Az., lid van den raad te Vlissingen ^n lid der state» van ZeelandMinderhout, wethouder van Westkapelle G. A. Kesta- loo, secretaris van Westkapellev. d. Meer Mohr, oud-rechter in de arr. recht bank te Zierikzee en Goesde Jonge Mulock Houwer en Faberij de Jonge, oud-leden van den gemeenteraad te Goes Rcosenburg, griffier bij het kantongerecht te ZierikzeeMinnaard, oud-lid van den gemeenteraad te 's-Heer Arendskerke Van Uye, industrieel te Middelburg; Bommeljé, gemeenteveldwachter te Nisse v. Deinse en Grenu, leden van den ge meenteraad te NeuzenLouwerse en De Kam, gemeente-ontvangers te Grijps- erke Braam, gemeente-ontvanger te Sou burg Philipse, oud-lid van den raad te WolfertsdijkL. Paret, officier-machi nist te Den Helder; De Braai, adjunct commies bij „koloniën''terwijl wij onder onze gewaardeerde medewerkers in de anti-revolutionaire kiesvereenigingen en voortrekkers in de actie voor de chris telijke historische beginselen in staat en school, behalve enkele der boven reeds ge noemde, nog gedenken Jac. Fraanje te BiezelingeDaniël de Jonge te Wemel- dinge G. Moerdijk te Ierseke L. Oranje te Middelburg. Sf HODIE MIHI CRAS TIBI. Heden ik en morgen gij, 't Is een wet in 't sterflijk leven, Die de Schepper u en mij In het hart heeft neergeschreven En die, wat hier wijk of vall', Tot aan 't einde heerschen zal. Heden ik en morgen gij, Alles, alles neigt ten doode, Duizenden aan onze zij Vallen daaglijks, door Gods bode Weggehaald en 't „heden mij" Fluist'ren zij, „en morgen gij". Heden ik en morgen gij, Ach, de zonde heeft 't bedorven, En den dood heeft z'u en mij Als bezoldiging verworven. Gaan wij nu nog zij aan zij, Straks slaat 't uur voor u of mij. Heden ik en morgen gij, 'tls een stemme uit de groeven, 't Is een woord voor u en mij, Dat verblijdt of moet bedroeven, Dat nog steeds van oord tot oord Zonder pauze wordt gehoord. Heden ik en morgen gij, Wellicht zal het uur dra klinken, Dat ik in der zaalgen rij In aanbidding neer zal zinken, Eeuwig van de zond'e vrij Heden ik en morgen gij Timotheüs In de vrijzinnige pers circuleert een briefje door een hoofdonderwijzer te Ter Neuzen in het liberale Volksblad aldaar geplaatst, het is van een vader die zijn kind op de chr. school wil doen, omdat het bestuur dier school hem in de gelegen heid stelt 'l kosteloos te doen opnemen doch als de openbare school dat kind voortaan kosteloos toelaat, het liever daar houden wil. Aan dit bericht wordt natuur lijk de oude beschuldiging van „leeg pompen" toegevoegd. Doch nu blijkt uit een mededeeling van Luctor et Emergo de zaak heel eenvoudig te zijn geweest. Het Locaal-comité der Unie te Ter Neuzen had eenig geld beschikbaar, om daarmede voor enkele leerlingen het schoolgeld te betalen, indien de ouders voor hunne kinderen Chris telijk onderwijs begeerden en zelf niet in staat waren, het schoolgeld te betalen. De bestuursleden van het comité gingen toen de straat op en dwongen de kinderen naar de bijzondere school te gaan? Och neen, zij boden enkele ouders, van wie zij konden vermoeden, dat zij misschien van dit aanbod gebruik wilden maken aan, het schoolgeld voor hunne ktnderen te betalen. En als die ouders zeiden, dat zij van het aanbod niet gediend zouden zijn, wat deden die bestuursleden dan? Ia, wat deden ze dan Natuurlijk de menschen vrij laten en hun geld voor anderen bewaren. Hoe verschrikkelijk niet waar? Geen wonder, dat fluks een schrijver naar de pen greep, om in een ingezonden stuk dit boos bedrijf aan de kaak te stellen. Verbeeld u eens kinderen te lokken van de openbare school naar de bijzondere, en dat van vrijwillig bijeengebracht geld Intusschen mogen de ouders, die er over denken, hunne kinderen van de openbare naar de bijzondere school te doen verhuizen, wel voorzichtig zijn met het schrijven van briefjes aan de hoofden der openbare scholen. Een dier hoofden had de kieschheid afschrift van zulk een briefje te geven, om het te doen opnemen in de courant. Vooral in dat opzenden van dergelijke briefjes met de stijl- en taalfouten er in, aan de courant, ligt iets onedels. Wil Luctor den naam van dien hoofdonder wijzer eens pnbliceeren Rusland. Wij kunnen ditmaal volstaan met het volgende De stad Odessa bevindt zich in staat van oorlog. De algemeene werkstaking, die Maandag begonnen is, kan niet geheel doorgevoerd worden, omdat de bevolking een weigerende houding aanneemtde staking is op het oogenblik bijna geëindigd zonder tot ernstige ongeregeldheden geleid te hebben. Het aantal stakers in Petersburg be draagt 37,000. Eenige fabrieken en werk plaatsen, waarvan de eigenaars bevreesd waren, dat zij gedwongen zouden zijn vóór het Kerstfeest het bedrijf te staken, zijn gesloten. Gedurende de laatste week be loopt de loonderving der stakers de som van 52,800 roebels. Te Reval zijn zeventig afgevaardigden van een door de politie verboden congres van plattelandsvereenigingen, die gisteren nacht een geheime vergadering hielden in den kelder van een fabriek, gevangen genomen. Onder hen bevinden zich ver scheidene gemeenteraadsleden. De dienst van de post en telegrafie en het spoorwegverkeer (tengevolge van een staking der machinisten) zijn onregelmatig. Bij Kojala beheerscht een dievenbende uit Reval den toestand. Tot den bedelstaf ge brachte boeren loopen het land af. Te Moskou woedt de re; olutie in steeds feller kracht. Weer hebben de revolutio nairen versterkingen ontvangen uit de om liggende dorpen deze nieuwe strijders zijn vol geestdrift. Door het leegplunderen van treinen en wapenfabrieken, hebben zij zich weten te voorzien van voldoende levens middelen en ammunitie. Particuliere wonin gen zijn getransformeerd in vestingen. En die revolutionaire strijdmacht, gesteund door 100-duizenden wordt in bedwang ge houden door slechts 5000 soldaten. De muitelingen maken zich meester van par ticuliere woningen, waar zij zich verschan sen. De soldaten, die zich op straat ver- toonen worden van alle kanten uit die versterkte woningen beschoten. Dan ver schijnt de artillerie op het tooneel, en vernielt het huis. De revolutionairen heb ben inmiddels geruimen tijd gelegenheid gehad hun ontsnapping voor te bereiden en zijn bijtijds verdwenen. Alle officieren, soldaten of politie-agenten, die door de opstandelingen worden verrast, worden onder applaus op de plek afgemaakt. Een zeer eigenaardige ontvangst wordt bereid aan de uit Mandsjoerije gerepa trieerde soldatenzij worden door de bevolking aangevallen en geslagen, de officieren worden vermoord of geranseld, en beroofd van hun wapenen, geld en warme kleedingstukken. Velen dier sol daten, nog niet of nauwelijks van hunne wonden hersteld, zien zich genoodzaakt te bedelen. In enkele wijken der stad zijn de revo lutionaire» absoluut meester van den toe stand niemand durft zich daar verzetten tegen hun gezag en hun eischen. Gisteren werd de winkel van zekeren Screbikof in bezit genomen door een „strijdgroep". De eigenaar smeekte den opstandelingen hem en zijn huis niet aan een vreeselijke wraak bloot te stellen. Hij krijgt ten ant woord dat de revolutionairen zich uit sluitend laten leiden door tactische over wegingen. Heel kort daarop is het gansche gebouw door de artillerie in puin ge schoten. Te Karkof is het woord aan de geweren en de kanonnende gevangenissen en hospitalen zijn overvol. Maandagmorgen hielden de werklieden een monsterbij- eenkomet op het Nicolaasplein. Men be sloot, de kameraden uit de gevangenis te gaan bevrijden. Daar de menigte goed gewapend was, scheen zij te zullen sla gen doch de autoriteilen wisten snel handelend op te treden. De fabriek van Helferichs Saded, waar 1500 arbeiders beraadslaagden met het plaatselijk revolutionaire comité, werd omsingeld. De 1500 werden gesommeerd zich over te geven, wat werd geweigerd. Toen begon een geregelde beschieting, die natuurlijk ten slotte het gtwenschte gevolg had, doch niet vóórdat aan de zijde der werklieden 56 dooden en 180 gewonden waren gevallen. Goed nieuws van iemand uit onze om geving is ons altijd welkom en wij zullen met belangstelling het volgend berichtje van een Bergen-op-Zoomsche lezen. Het zal eveneens voor velen onzer waardevol nieuws zijn. Mejuffrouw A. Slager, wonende Klaver straat E 156 te Bergen-op-Zoom, deelt ons het volgende mede Voor ik gebruik maakte van uw Foster's Rugpijn Nieren- pillen, klaagde ik voortdurend over een hevige pijn in het benedengedeelte van den rug, die steeds erger werd. Gebukt, kon ik zelfs mijn huiselijk werk niet ver richten en ik was dan gedwongen op mijn knieën te gaan liggen. De urine was immer troebel en verspreide een zeer onaangename lucht, wanneer zij eenigen tijd stond, was er veel bezinksel in. Ik had zeer weinig eetlust en het weinigje dat ik sliep, werd nog gestoord door benauwde droomen. Ik was dan ook immer aangedaan met een vermoeid, afgemat gevoel. Ik bevond mij in een deerniswaardiger! toestand, toen ik ge lukkig kennis maakte met uw pillen dadelijk bij het gebruik hiervan bekwam ik verlichting en toen ik één doosje ge ëindigd had, greep er een algeheele ver andering bij mij plaats. De pijn ver dween en ik ben nu veel sterker en flinker en gaarne zal ik diegenen, die lijden zooals ik voorheen met uw probaat geneesmiddel bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op élke wijze die U goeddunkt. Het is rugpijn, waarmede het gevaar een aanvang neemt. Rugpijn is het eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster's Rugpijn Nierenpillen genezen de pijn in den rug, terwijl ze de nieren in orde brengen die zich daaronder bevinden, want inderdaad zijn het de nieren die de pijn veroorzaken en niet de rug. Verzeker U dat men de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geeft, dezelfde die Mejuffr. Slager gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Goes verkrijg baar bij de Firma NATHAN EMANUEL en te Middelburg bij den Heer Joh. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één of f 10.-r- voor zes doozen. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Gelijk, naar men zegt, een bruilofteen bruiloft voortbrengt, zoo brengt niet zelden het eene vervoermiddel het andere voort. Iloe meer hoe gemakkelijker, ook finan cieel, want de een voedt den andere, mits het geen concurreerende lijnen zijn. Zoo zijn er nu, op 't oogenblik dat de stoomtram Walcheren geopend staat te worden, plannen tot het leggen en exploi- teeren van een tramlijn MiddelburgVlis singen naast de nu een vijf-en-twintigtal jaren bestaande. De nieuw aan te leggen tram zou een electrisehe met bovengrondsche leiding zijn, ieder kwartier afrijden, langs de bin nenzijde van den Kanaaldijk, (de buiten zijde wordt voor een deel door den stoom tram Walcheren gebruikt) en in 14 minu ten met stoppen en al de pad afleggen. In Middelburg zou de alrit uit het cen trum, de Markt plaats hebben, rijdende Gortstraat, Vlissingsche straat, Wagen plein, Kanaaldijk om op het Dok te stoppen. Dat zijn, zoo men meent, de plannen voor den nieuwen ijzeren weg op Wal cheren, die misschien met een ceintuur baan aansluitende aan die te Domburg en het centrum van Walcheren als invloeds feer hebbende meer zou zijn gebaat. Maar het zijn dan ook nog slechts plan nen. Concessie is nog niet gegeven en kapitaal is nog niet verkregen. Twee factoren waarmee rekening gehouden moet worden en die oorzaak kunnen zijn dat nog meerdere kerstdagen zullen voorbij gaan vóór deze plannen tot werkelijkheid worden. Ongetwijfeld behoort de tramlijn Mid delburgVlissingen tot de meest produc tieve in ons land. Het vervoer op dat lijntje is buitengewoon groot en nog steeds toenemende. En nu is 't een gewoon verschijnsel, dat als iemand zich verheugen mag in een goed gemeubilleerden boterham, anderen zich haasten om zoo mogelijk althans een hal ven machtig te worden. Dat is de con currentie en tevens de vooruitgang. Dat is oorzaak dat ten slotte zich maar weinigen in zekere oppermacht kunnen verheugen. Deze plannen kunnen misschien oorzaak zijn dat de bestaande stoomtram iets meer doen zal aan de eischen van behoorlijk materieel. Vlissingen. De 71-jarige B. alhier, is deze week bij het eten, ten gevolge van een stukje vleesch dat hem in de keel bleef steken, gestikt. Goes. Heden werden de 15- en 11- jarige Jan en Cornelis Oostdijk door de politie alhier, naar hunne woonplaats te Middelburg overgebracht, als zijnde onder deze gemeente zonder middelen van be staan en zwervende aangetroffen. Goes. Met hartelijken dank ontving de Wijkzuster een gift van f5 voor ver leende hulp, en nog twee giften, een van f2 en een van fl voor de zieken. De maréchaussee De Leeuw wordt den 2 Januari a. s. overgeplaatst van Vlissingen naar Nieuw-Namen en de maréchaussée Nagelkerke van Nieuw- Namen naar Oostburg. De nieuwe kazerne te Nieuw-Namen wordt binnenkort be trokken en de brigade maréchaussée daar dan op een sterkte van vijf man gebracht. De St. Ct. van heden bevat de wet tot naturalisatie van G. de Buck, land bouwer, geb. te Wachtebeke, wonende te St. Jansteen. Men schrijft uit ZuiddorpeDe instructie inzake den moord op de oude Nelle van de Oudeburgsehe sluis is her opend. Zondagnamiddag werd A. de R., een persoon, die voor deze zaak reeds eenige weken in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht, op de gendarmerie te Selzaete ontboden en na een kort verhoor opnieuw in verzekerde bewaring genomen. Colijnsplaat. Zooals voorgenomen was werd hedenmiddag de phr. school alhier

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1