Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Beriebten. Schoolnieuws. bij het uitbreken der ziekte vaccinneert of re- vaccineert, het gevaar wijkt. WelnuDit wijst ons den weg. Laat het voorbehoedmiddel worden toegepast, zoodra de epidemie er is. Laat dan de geheele school zich laten vaccineeren, tenzij de ouders liever hunne kinderen tijdelijk terugnemen. Laat men vooral gebruik maken van het isoleeringsstelsel, dat ook in andere landen wordt toegepast, en heel wat betere vruchten afwerpt, dan de vaccinatie, terwij de Christenen in de ook uit hygiënisch oogpunt zoo voortreffelijke Mozaïsche wetgeving het bewijs leveren dal isolcering van zieken geen ongeoorloofde inbreuk is op de vrijheid." Het spijt ons zeer dat door de vervan ging van het kabinet-lvuyper door het kabinet-Veegens deze rechts-quaestie tijde lijk op den achtergrond is geraakt. Doch wij hebben aan te houden in onzen strijd, in het gebed bovenal dat de tijd van rechtsherstel spoedig kome, gelijk de strijd voor de vrije school zoo ongedacht in den laatsten tijd tot onze vreugde en verademing werd beslecht Het is eene onwaarheid dat de rijken steeds rijker en de armen steeds armer worden. Houdt men zich aau de feiten, let men op den loop van den rijkdom ach ware het ook zoo ten aanzien van het zedelijk gebied, ten aanzien van het hart en de ziel der menschen dan wordt de klove die rijk en artn scheidt, in plaats van dieper minder diep. Al blijft de gelegenheid der toestanden een droombeeld, toch moet de geleerde, die de economische feiten op wetenschap pelijke wijze ontleedt, in onze maatschappij eene neiging constateeren tot mindere onge lijkheid. Rusland. Wij geven eenige nadere bijzonderheden omtrent den opstand te Moskou doch staan voor de juistheid van alles niet in want de berichten zijn zeer tegenstrijdig. Doch ook bij de zwakste voorstelling blijven de feiten verschrikkelijk. Het zegt al genoeg, dat de revolutionairen de straten met prikkeldraad versperden, van sleden deuren, steenen en ijzerwerk, overal bar ricaden opwierpen en dat deze dan met geschutvuur, met kartetsen werden be schoten, terwijl volksmenigten met ma chinegeweren, die in één minuut een regen van kogels afzenden, werden uit een gejaagd. Het Nikola-station is doorzeefd van kanonkogels en gedeeltelijk afgebrand. Het Rjasanstation, dat door de opstan delingen was bezet, is platgeschoten. Eu met iederen dag begonnen de gevechten opnieuw. Op het Artal plein werd het artillerievuur anderhalf sur volgehouden. In de Sadowajastraat, die telkens met barricaden wordt bedekt, werden giste ren 60 shrapnels afgevuurd en het aan tal huizen, restaurants, drukkerijen, die door geschutvuur zijn vernield, zijn niet te tellen. De lloetsjnarief-drukkerij was door de revolutionairen tot gevangenis ingericht. Zij hadden daar oflicieren en soldaten in opgesloten, die zij als gijze laars wilden gebruiken. Een der meest dramatische tooneelen van den opstand had plaats in den nacht van Zondag op Maandag, bij het huis van den uitgever Systin, waar 80 a 90 revolutionairen, die hun salvovuur op de soldaten hadden gericht, omsingeld wer den door de troepen. De revolutionairen werden gesommeerd zich over te geven, maar zij antwoordden met een nieuw salvo, dat een aantal sol daten deed sneuvelen. De ontboden artillerie schoot een huis in brand. De soldaten en brandweerlieden wilden optreden, maar de schoten der revolutionairen deden hen achteruit dein zen. Het instortende dak heeft al de re volutionairen in den vuurgloed doen om komen. (Volgens een ander telegram zijn zij echter ontkomen.) Zooals men weet is Moskau gebouwd om het heilige middelpunt, het Kremlin, dat aan de Noordzijde van de rivier de Moskwa grenst. In twee concentrische cirkels, beginnend en eindigend aan de rivier, buigen zich twee groote boulevards om het Kremlin heen. De binnenste boule vard, of liever reeks boulevards is in het bezit der troepen de buitenste boulevard (waarvan het grootste gedeelte de Sado wajastraat heet) die tevens bijna de bui tengrens van de aaneengebouwde stad vormt is het slagveld, waarvan de tele grammen gewagen. Het schijnt het streven te zijn van de niet zeer sterke troepen men spreekt van slechts 17000 man om de gewapende opstandelingen buiten den binnenste cirkel te houden. Klaarblijkelijk is tnen daar tot dusver in geslaagd en ruimt men nu telkens op de buitenste, de Sadowaja- boulevard en de verbindingsstraten der van het Kremlin als middelpunt uitgaande straten, de barricades, versterkte huizen enz. zoo spoedig mogelijk en ten koste van duizenden menschenlevens op. De jongste berichten luiden niet minder ongunstig. Gisteren, Woensdag zoo seint men droeg de stad het karakter van den staat van beleg. Gisteravond werden alle voorbijgangers door patrouilles gefouilleerd wie zich verzette werd neer geschoten. Na negen uur 's avonds bra idt in de huizen geen licht meer. Het schieten duurde gisteren ononderbroken voort tot na middernacht. Het plunderen der win kels neemt in omvang toe men heeft het vooral op kleedermagazijnen en melkwin- kels voorzien. Het schieten begon reeds in den vroegen ochtend tegen het Nicolai-station. Drie afdeelingen gewapende opstandelingen trokken in drie richtingen op een met roeren en geweren bewapende afdeeling rukte aan op de spoorweglijn Moskau Kazande voorhoede dezer afdeeling trachtte zich van het Nicolai-station meester te maken en de verbinding tusschen Perowo (een middelpunt der revolutio nairen) en Moskau door treinen in stand te houden. De tweede afdeeling revolutionairen be stond uit met revolvers gewapende man nen en vrouwen, te zatnen ongeveer dui zend koppen tellende en opereert in de buurt van de Sadowajastraat en de na burige boulevards, van de Triomfpoort tot aan de Soekareftoren. Overal werden in dat stadsgedeelte barricaden opgericht, de opstandelingen verschenen in kleine afdeelingen en vielen de troepen op bui tengewoon dappere wijze aan. Vooral de vrouwen gedroegen zich verschrikkelijk. De derde en sterkste afdeeling opereert in de buurt van het Brest-station. Hier waren de gevechten talrijker dan ergens anderseen afdeeling der revolutionairen verschanste zich in de Kommissarofschool, welk gebouw toen met artillerie werd beschoten en sterk werd beschadigd. Ook een ander gebouw werd met kanonnen beschoten. Er zijn veel dooden en ge wonden. In een straat werden twintig gendarmen door 100 opstandelingen overvallen en in gesloten, slechts een gendarme ontkwam. Hospitalen en doodenhuizen zijn gevuld inet lijken en gewonden. Ook vele parti culiere huizen zijn in ambulances herscha pen. De gaslantarens branden niet. De barricades zijn zoo sterk gebouwd, dat zij letterlijk niet af te breken zijn en den toegang tot sommige wijken geheel versperren. De barricades in de Dolgoerokistraat vooral zijn geweldig en bestaan uit tram rijtuigen, palen, ketels en meer dan twee kilometer lange draadversperringen. Voor andere groote barrikaden zijn diepe grach ten gegraven. Straten zijn afgesloten door hagen van boomtakken, telegraaf- en tele foonpalen. De opstandelingen zetten de guerilla voort en leveren groote slagen. Te Odessa schijnt het rustig te worden. De staking der postbeambten is geëindigd na 26 dagen te hebben geduurd zij richtte groote schade aan in het economisch leven der stad. De graanuitvoer is tottolslagen stilstand gekomen en vele lirma's zijn ge failleerd. Toen in het huis van den handwerks man Leikin een huiszoeking werd gedaan ontplofte een bom, waardoor verscheidene politieagenten en andere lieden werden gekwetst. In het huis werden nog ver scheidene botntnen gevonden. Den 21en dezer trad een jongmensch den porcelein winkel van Soesman binnen en wierp een bom, waardoor de eigenaar en eenige bedienden werden gewond. Soes man had geweigerd om het verlangen der anarchistenorganisatie in te willigen om eenige honderden roebels aan die organi satie te betalen. Te Petersburg daarentegen is het nog lang niet zuiver. Wel zijn er weder alle bladen verschenen, doch het grootste deel der fabrieksarbeiders staakt nog. Het komt vaak voor, dat politiebeambten in arbeiderswijken vermoord wordenook komen er botsingen met kozakken voor. Op de spoorwegen is, wat eenige lijnen, zooals den Baltischen spoorweg, betreft, de dienst nog niet over de geheele lengte hersteld. Op den spoorweg naar Warschau moeten aau de grens pogingen in het werk gesteld zijn om het verkeer te stremmen. Op het oogeblik staat het bedrijf stil in 74 fabrieken en belangrijke nijverheids inrichtingen met 44.385 werklieden hier onder zijn de Poetilof- en Nefskifabrieken begrepen. Verscheidene fabrieken en in richtingen zijn door de eigenaars zelf gesloten. De gebeurtenissen te Moskou hebben ook hier een terugslag gehad. Zoo heeft men daar Maandagavond ook een barrikade trachten op te werpen. Er volgde een botsing tusschen de troepen en het werkvolk. De werklieden van de Poetilof-fabriek staakten gisteren opnieuw. De stad Twer, een van de groote stations aan de lyn van Moskon naar Petersburg, zou in handen van de op standelingen zijn. Een Fransch ingenieur, uit Bakoe aan gekomen, zegt dat heel de Kaukasus in opstand is en dat de Georgiërs voorloopige regeeringen hebben uitgeroepen te Batoem en Tiflis. Heel het zuiden van Rusland is in openlijken opstand; het midden van Rus land is ten prooi aan hongersnood. Te Wilna heeft men de locomotief van den sneltrein uit Zuid-Frankrijk in de lucht laten vliegen. Te Samara moet ook een gewapende opstand zijn uitgebroken, terwijl uit Lociz wordt gemeld dat de werklieden daar van daag een gewapenden opstand in de kolen bekkens van Sosuowice en Dombrowa beginnen. Zij zeggen dat zij over 12,006 gewapende mannen beschikken. Onderwijl 't leger met grof geschut het oproer tracht te bezweren, tracht de Tsaar de natie te bevredigen met „oekasen", dat wil zeggen geschriften waarin privileges worden verleend. Zoo heeft hij in zijn jongste oekase het kiesrecht voor de rijks- doema toegestaan aan eigenaars van onroe rende goederen waarvoor belasting moet betaald worden, indien zij minstens één jaar in 't bezit daarvan zijn aan eigenaars van industrieele ondernemingen, waarvoor belasting betaald moet worden aau per sonen, die woningbelasting betalen aan personen, die bedrijfsbelasting betalen aan personen, die een woning op hun eigen naam kebben en aan personen, die een salaris betrekken van den staat, van de Zemstwo's, de gemeente of bij de spoor wegen deze personen hebben ook 't recht deel te nemen aan de keuze van stedelijke vertegenwoordigingen. Arbeiders in fabrieken waarin het totale getal arbeiders niet minder dan vijftig be draagt, hebben 't recht één gevolmachtigde naar de kiesvergaderiugen te zenden. De arbeiders in fabrieken, waarin van vijftig tot duizend menschen werken, mogen één gevolmachtigde zenden op de honderd arbeiders in fabrieken, waarin meer dan duizend werklieden zijn, kiezen één gevol machtigde op de duizend arbeiders. De eigenlijke kiezers worden door de gevol machtigden gekozen. De eerste vergade ring van de Doema kan eerst geopend worden, nadat de Senaat een lijst zal ge publiceerd hebben, die minstens de helft der namen van het totale aantal der Doema- leden zal bevatten. De Tsaar beval bespoediging der ver kiezingen, alsmede, dat de minister van Binnenlandsche Zaken maatregelen nemen zou, opdat de Doema zoo snel, als mogelijk, zou kunnen bijeenkomen. Frankrijk— Duitschland. Hoe 't met tie quaestie Mavokko alloopen zal, weten wij niet, doch de goede ver standhouding tusschen bovengenoemde lau den pas hersteld zal er geen gevaar bij loopen. Volgens het Frausehe blad Temps (De Tijd) toch heeft de Duitsche Keizer in een particuliere bijeenkomst verklaard lk wil geen oorlog, daar ik dien in strijd acht met mijn plicht tegenover God en in ij tl volk. De handelingen van Delcassé hebben mij verbi lord, maar ik breng hulde aan den takt en oprechtheid van Rouvier. Ik zal niets doen om moeielijkheden te scheppen en heb dan ook.aan Tallenbaeli lastgevingen verstrekt, die zoo verzoenend mogelijk zijn. Dus dat is weer een donkere wolk weg gevaagd. Frankrijk kan zich nu uitsluitend met zijne presidentsverkiezing, en Duitschland met zijn binnenlandsche vijanden bezig houden 1 België. Nog iels wij hopen voor 't laatst in verband met de quaestie- Joris. Voor een talrijke vergadering is gisterenavond te Brussel door den radicalen Brusselschen volksvertegenwoordiger Lorand in heftige bewoordingen op de bevrijding van dezen „goeden" anarchist aangedrongen. Een Vlaainsehe socialist en de christen democraat abt Daens, volksvertegenwoor diger voor het Kamer-district Aalst. Als Frankrijk niet te hulp schiet, zal men de zaak voor het Haagsche Hof van Arbitrage gooien Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lckelbert, G. Venuma, cand. te Groningente Voorhout, J. Klinkhamer Bredius te Kage te Oost huizen, A. van Iterson te Gorredijk. Bedankt voor Oud Beijerland door H. v. Griethuijsen te Delft; voor Wolferts- dijk door J. H. Schreuder te Arnhem. (Reeds gemeld in een deel der vorige oplaag). 's-Heererthoek. Bij de Herv. Gemeente alhier is tot notabele herkozen de heer J. Wiskerke Mz., en gekozen de heer H. Lanse Jz, beide van Nieuwdorp. In de kerk te Zaandijk zijn, met eene rede van ds. H. J. E. Verwey over 11 Korinthe 1 vers 24, twee nieuwe naam borden „ingewijd'Het eene bevat in Romaansehe gouden letters de namen der voorgangers in de oude in 1 ~>78 afgebrande kerk, beginnende met Jacobus Borstius, 16381643; het tweede die der predikanten van de nieuwe kerk, welke den 29 Jan. 1880 werd ingewijd. (Zoo ver het Oosten verwijderd is van het Westen zóó ver verschillen natuurlijk de leer van den hekenden reehtzinnigen Borstius (den schrijver van het bekende vragenboekje „Wie heeft u geschapen" (van 1643'53 pred. te Dordrecht en van 1653'86 te Rotterdam) en den tegen- woordigen modernen predikant) Geref. Kerken. Beroepen te Sauwerd, R. W. Huizing, cand. te N. Pekelate Opeinde T Gerbes te Boornbergum. De te Groningen den jougsten zomer gestichte Kweekschool met den Bijbel is nu al te klein zoodat spoedig lot ver grooting zal overgegaan worden. Voor dit doel is een perceel grond voor f9000 er naast aangekocht. Men heeft nu ruimte voor een dubbel zoo groot gebouw. Te Amsterdam zal op vier open bare scholen een proef worden genomen met schooltafels en -banken van een geheel nieuw systeem. Het is ontworpen dooi den heer A. Wijnands, hoofdopzichter en chef der werkplaatsen van de afdeeling publieke werken aldaar, en thans goed gekeurd door de ambtenaren van de ge meentelijke inspectie en den wethouder voor het onderwijs. Ze bestaat voor ieder kind uit een stoel en een lessenaar. Men kan dus wel twee kinderen naast elkander plaatsen, doch dat is niet noodzakelijk. De stoel en de lessenaar voor ieder kind zijn niet aan elkaar verbonden, en worden ieder afzon derlijk op den vloer vastgeschroefd. De stoel bestaat uit een verticale stang, waar aan de zitplaats zóó is verbonden, dat ze hooger en lager kan worden gesteld. Boven de zitplaats bevindt zich aan dezelfde stang de rug- en lendenleuning, welke eveneens met zeer gerings moeite op de hoogte kan worden vastgeschroefd, welke voor den leerling past. De zitplaats is draaibaar en kan bij wijze van klapstool opwaarts worden bewogen. De tafel be staat eveneens uit een verticale staDg, welke toelaat, dat de lessenaar meer of minder hoog wordt gesteld. De lessenaar kan bovendien om een horizontale as draaien, zoodat hij elke willekeurige hel ling kan aannemen. Het kind kan het leerboek daardoor bijna verticaal plaatsen, zoodat het nadeelige vooroverzitteu bij het leesonderwijs vermeden kan worden. De lessenaar kan zelfs op de knieën worden genomen. Ilech tszui ken. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad nam conclusie in de zaak van J. Belderok, meubelmaker te Middelburg, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens medeplichtigheid aau bedriegelijke bankbreuk. Als eassatiemiddel was aan gevoerd dat de requirant niet was le be schouwen als medeplichtige aan het mis drijf van art. 346 van het Strafwetboek, omdat dit misdrijf eerst gepleegd wordt te beginnen met liet oogenblik waarop het faillissement is uitgesproken, terwijl deze requirant zijn buurman, vóórdat deze fail liet ;was verklaard, behulpzaam was ge weest een groot aantal aan deze toebe- hoorende goederen in zijne woning te ber gen. Adv.-gen. kon dit niet toegeven. De faillietverklaring geeft wel aan het voor afgaand onttrekken zijn misdadig karakter, maar beheerscht het misdrijf niet. De me deplichtigheid is even strafbaar als het houfdmisdrijf, ouder voorwaarde dat de faillietverklaring volgt. Ook viel het dooi den requirant gepleegde niet onder art. 344 Strafrecht. De qualilicatie achtte ad v. gen. ecliter onjuist; in zoover tot vernie tiging van het adres eoncludeerende, strekt de conclusie overigens tot verwerping van het beroep. Uitspraak 22 Januari. Onze Middelburgsche eorresp. schrijft: Gelijk voor ons de Nachtwacht van Hém- brandt of de Stier van Totter tot onze nationale bezittingen behooren, met geen goud te betalen, zoo bezit de t oormalige republiek van Venetië ten kunstwerk van de hoogste waarde in een brevier of getijde- boek. Waarschijnlijk heeft een der vele monniken, waaronder enkele kunstvaar dige waren, dit boek,J in een lang leven, in zijn eenzame kloostercel vervaardigd. Van de 1580 bladzijden kregen kunst liefhebbers op de Kerstdagen tot Zater dag een honderdtal te zien op twee bovenzalen van de sociëteit „Sint Joris", indien zij ztcli daarheen een reisje ge troosten wilden. Niet liet boek zelf, dat wordt bewaard met zevenvoudige zegels, maar de repro ducties door photografie in kleuren ver kregen. Die reproducties, van zeldzame kostbaarheid, op een atelier te Berlijn vervaardigd, en uitgegeven door een Ne- derlandsch uitgever voor den prijs van f 1500 en in 'l bezit van een onzer stad- genooten, werd door hem op deze stille feestdagen ter bezichtiging gesteld. En voorwaar het is der bezichtigingoverwaard. lil zoo'n boek gaat weer een heel mu seum open. Die zeldzaam schoone, sterk sprekende Bijbelsclie tiguren of natuur- tafereelen getint door het mijstieke waas der Middeleeuwen die zeldzaam schoone harmonie van kleuren, in landelijke voor stellingen, vogels, bloemen, planten, schel pen, aardwerk, smeedwerk gevat en de meest merkwaardige randteekeniugen ma ken dit boek wereldberoemd en bekend onder den naam van Breviarium Orinüna tot een van de kunstschatten der wereld, welke te zien een zeldzaam genot is. In die bladen spreekt niet alleen een stuk kunstgeschiedenis, maar die bladen bevatten ook een magazijn van materiaal voor de geschiedenis der menschheid. Een rijkdom van Tafereelen staat hier voor u uitgespreid, meer dan talrijke boeken u zeggen kunnen. Hier dompelt de kunst u in een bad der geschiedenis. Ilier zingen de middeleeuwen u een melodieus lied van lieven eu leven en ge- looven en aanbidden. De lezer vindt het Overzicht Verkoopingen en Bestedingen op de 4e bladzijde van ons blad. Goes. Vrijdag (reedt de heer A. M. du Celliee Muller uit Nijmegen, in de Sociëteit op voor de Vereeniging A. W. B. niet „De totale Zonsverduistering van 30 Aug. 1905, waargenomen te Borges, toegelicht door een 50-tal lichtbeelden". 's Heerenhoek. De Collecte voor de Nieuwjaarsbedeeling, heeft opgebracht, de som van f 155,05. lerseke. Konden gedurende de Kerst dagen wegens Zondagsdienst geen oesters verzonden worden, gisteren is de ver zending weer begonnen. Niet minder dan 20 volle wagens werden vervoerd naar 't station Kruiningenlerseke. Men schat het aantal oesters dat gisteren verzonden is op 350.000. lerseke. De schipper bij de Visschery- politie C. L. van Roeijen, is met ingang van 1 Jan. a. s. bevorderd van de 3e naar de 2e klasse, en schipper Van de Zande te Hausweerd van de 2e naar de le klasse. Gedeputeerde Staten benoemden met 1 Januari definitief dhr. 11. Adriaausens le Hansweert tot hoofdagent van den provincialen stoomboot- en wagendienst, later tramdienst, Walsoorden—Vlake, standplaats llausweert. De reeds vermelde komst van de Middelburgsclie justitie te Koewacht, te zamen met het parket uit Gent, betrof een onderzoek naar de gebeurtenissen van Zondagavond 15 October 11. in eene lier- berg onder de Belgische gemeente Moer- beke. Toen waren aldaar eenige Belgische en Nederlandsehe jongelingen op de ker mis handgemeen geraakt. Er werd mes sen getrokken en er werd met bierglazen geslagen, waarbij den 21-jarigen Belgischen jongeling A. Raes, levensgevaarlijk werd gewond. Als vermoedelijken dader werd nog dienzelfden nacht gearresteerd zekere van de Vijver, uit Moerbeke. Deze liield echter steeds zijne onschuld vol en beweer de dat een Nederlandsch jongeling den noodlottige» steek bad toegebracht. Ook de gekwetste durfde den verdachte niet als dader aanwijzen. De Nederlandsehe jongens als getuigen te Gent gedagvaard weigerden te komen; daardoor werd nu een onderzoek op de grens noodzake lijk. In eene herberg, juist op de grens scheiding, zat de Belgische justitie met den verdachte. Ook waren aldaar de Belgische getuigen. Buiten, vóór het open venster, juist op Nederlandsch grondgebied, ston den de Nederlandsehe getuigen met de justitie uit Middelburg en een aantal ma réchaussees, om het volk te keeren. De gekwetste was. op raad van de genees- heeren thuis gebleven. Het verhoor duurde ruim een uur. De verdachte hield al schrei ende zijn onschuld vol, en wees zekere V. als den dader aan. Na het onderzoek werd de 23-jaria;e verdachte, die nogmaals zijn onschuld uitriep, geboeid naar het rijtuig gebracht dat hem vervolgens weer naar de strafgevangenis te Gent vervoerde. (Vliss. Ct.) IJzendijke. In den vroegen morgen van den eersten Kerstdag is weer een vreeselijk drama nabij de Nederlandsehe grens op een hofstede bewoond door den heer Dossche, oud 32 jaar, en liggende even voorbij Watervliet in de richting Waterland-Oudeman afgespeeld.De vrouw des huizes was met de knecht naar de vroegkerk te Watervliet. Even na hun vertrek werd op de deur van het woon huis geklopt en gevraagd of de baas wel wist dat de stieren los liepen. Bij het openen der deur ontving de landbouwer een schot hagel in het hoofd, waardoor een oog werd vermorzeld. Een worsteling ontstond en begunstigd door den donker, wist de baas in de schuur te ontsnappen, met de zware wond in het hoofd. Na eenig zoeken vond de dienstbode later de baas in de schuur in zijn bloed badende. Later toen de vrouw reeds uit de kerk terug was gekomen, begon men den koewachter pas te missen. Men vond die dood in zijn bedstede, in zijn bloed ba dende, met 4 messteken in het lichaam en verbrijzelden schedel. De bedstede is in de schuurmen had de deuren zorg vuldig gesloten. De onverlaten moeten dus eerst die jeugdige persoon, oud 16 jaar, ter dood gebracht hebben. Vermoe delijk hebben de onverlaten gevreesd, toen zij de baas niet meer vonden, dat hij om de politie of marechausseé's was geloopen in den donker en daarop het hazenpad gekozen. Er is spraak dat de toestand van den landbouwer maar ernstig is het oog is met goed gevolg geheel ver wijderd. Tholen. In de gemeenteraadsvergade ring van Woensdag waren tegenwoordig 8 leden afwezig de heeren v. Vredenbureh en Hollestelle. Na goedkeuring der notu len werdt in stemming gebracht het aan gehouden voorstel van B. en W. tot ver hooging van het salaris van den gemeente ontvanger dhr. Avé en dit te brengen van i'600 op f700. Na een ampele discussie waaraan wordt deelgenomen door de hee ren Overman, Kegge, Elsacker en Moelker, wordt het voorstel van B. en W. ver worpen met 5 tegen 3 stemmen. Voor de Wethouders en de Voorzitter; tegen Overman, Moelker, Kegge, C. A. Wagtho en Vau Elsacker. Verschillende ontvangen stukken betreffende de begrootingen van Arm- en Weezen bestuur terug gekomen van Ged. Staten worden voor kennisgeving aangenomen. De opname der kas van den gemeente-ontvanger wordt goedgekeurd. Verschillende verzoekschriften o.a. van den Nederlandschen onderwijzersbond om over neming door dc gemeente v an de pensioen bijdrage der onderwijzers, en van den bond van gemeente-ambtenaren om subsidie worden aangehouden, üp het verzoek van den veldwachter Kaan wordt met alge- meene stemmen beschikt tot vrijstelling van pacht voor zijn stukje grond, om reden de liooge waterstand van dit jaar het ge durig deed ondervloeien. Aan de afdeeling Tholen van de Land bouwmaatschappij wordt afgestaan een der lokalen van de openbare school om daarin te houden eeq

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2