RECLAMES. Semengda Berichten. De dankbaarheid van een inwoner van Viissing/en. Kerknieuws, Schooi nieuws. M c c h t s z a k e n. Ingezonden Stukken Uit de Tweede Kamer. Uit dankbaarheid voor de verkregen weldaden en met den wensch dat velen nut mogen trekken van zijne ondervinding, machtigt ons een inwoner van Vlissingen zijne volgende verklaring te publiceeren. De heer J. Ossel, wonende Lange Zelke 136 te Vlissingen, meldt ons Sedert ruim drie jaren klaagde ik over de nieren, ik had steeds verschrikkelijke pijn in den rug en in de lendenen en was immer aange daan met een door en door vermoeid, af gemat gevoel hetgeen zich reeds 's mor geus openbaarde. Mijn eetlust was zeer verminderd en ik was zeer neerslachtig en moedeloos, toen men mij opmerkzaam maakte op Foster's Rugpiju Nierenpillen. Op aanraden van een vriend begon ik deze onmiddellijk in te nemen en dit was mijn geluk, want na een paar dagen gevoelde ik reeds dat ik opknapte en veertien dagen later was de pijn geheel en al verdwenen. Uit erkentelijkheid zal ik steeds gaarne de uitstekende hoedanigheden van Uw pillen bekend maken en ik geloof dat ik daardoor tevens velen nierlijders een dienst bewijs. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Verwaarloos nooit een pijn in den rug. Het is het spit zegt gij, en gaat van zelf weg, zooals het gekomen is, maar dat is niet zoo, want al schijnt het weg te gaan, het komt veel érnstiger terug. Deze pijn in den rug is gewoon nierziekte en de natuur waarschuwt U op deze wijze dat Uw nieren hun plicht niet doen en niet op de gewone wijze de onzuiverheden afvoeren van het bloed, dat ze tiltreeren moeten. Het bovenstaande is een over tuigend bewijs dahrvau. Verzeker U dat men U de echte Fosters Rugpijn-Nierenp<llen geeft, dezelfde die de heer OSSEL gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Goes verkrijg baar bij de Firma NATHAN EMANUEL en te Middelburg bij den Heer Joh. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Beusichem G. Th. Gerrit- zen te Noordbroek te Monnikendam A. v. d. Zwaai, hulpprediker aldaar te Ottoland J. v. Vliet, cand. te Overschie. Aangenomen naar Krimpen aan de Lek door J. A. Broekers te Nijega. Bedankt voor Noorden J. Japchen, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Aangenomen naar Emmer Compascuum door dr. (J. Veltenaar te Laar. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen naar Hollum door J. M. Erkelens, cand. te Haarlem. De commissie uit het curatorium van het Geref. gymnasium te Kampen met gedeputeerden der gymnasium-vereeniging te Groningen hebben Woensdag te Zwolle vergaderd. Een concept contract tot ver plaatsing van het Gereformeerd gymna sium van Kampen naar Groningen is goedgekeurd. Wordt het contract door de wederzijdsche besturen goedgekeurd, dan heeft verplaatsing waarschijnlijk nog plaats tegen den aanvang van den nieuwen cursus September 1006. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de zaak tegen P. P. V., 38 j., gewezen brievengaarder en secretaris-penningmeester van het gods huis te Veere, thans te Middelburg in hechtenis. Beklaagde werd wegens „het als ambtenaar opzettelijk geld, dat hij in zijne bediening onder zich heeft, te ver duisteren" en „verduistering, gepleegd door hem die goederen uithoofde van zijn persoonlijke dienstbetrekking onder zich heeft", overeenkomstig de vordering van het openbaar ministerie veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met mindering dei- preventieve hechtenis. Voorts zijn veroordeeld wegens dief dal en verduisteringW. S., 30 j., winkelbediende, Vlissiugen, tot 6 m. gev.- straf met last tot gevangenneming, en eenvoudige beleedigingM. d. V., 52 j., h.vr. van K. G. M., zonder beroep, Eede, tot f 1 b. s. 1 d. h. Voor het gerechtshof te Amsterdam zou gisteren in hooger beroep dienen de zaak van het verwisselde kind. Zij werd echter weer tot over 4 weken verdaagd. Ondergeloopen. Nog zelden heeft het water zoo hoog gestaan in de slooten en rivieren als in het najaar van 1905. En nog zelden is er zooveel water door het land heenge trokken en hebben de polders zoo lang ondergestaan als in dit najaar. Verleden week stonden we aan een tramhalte te midden van een polderweg te wachten, eenige landbouwers en ik. Wijl keken naar het ondergeloopen land. «wel, wel" zei er een, «wat zal dat land valsch zijn 't is in geen twee jaar weer in orde, de karwielen zijn er een meter ingezonken". «Ja, zei een ander", dat moet je gelooven en waaraan ik ook altijd denk, als ik het land zoo doortrokken zie met water, dat al die voedingsstoffen, welke door ons in den grond gebracht worden, al die dure mest, zooals chilisalpeter en ammoniak en zoo meer, maar naar de maan gaan met al dien regen en dal natik geloof, dat er veel van ons lieve geld door de slooten naar de rivier gespoeld wordt. «Dat heb ik al zoo lang gedacht, bracht een derde in het midden en daarom ge bruik ik altijd mest, die niet zoo gemak kelijk wegspoelt en wal langer in het land blijft, zooals stalmest en Pcru-Guano, Peru-Guano heeft jonge en oude kracht. Ze werkt dadelijk en gaat met den regen toch niet gauw den grond uit. Dat is het ware". «Daar zeg je zoo iets, ik geloof ook Meer hoorde ik niet. De tram was in middels aangekomen en ik moest instappen. Opbrengst Nieuwjaarscollecte. Koudekerke f 427,85. Goes. Met hartelijken dank ontvangen door de Wijkzuster voor de zieken, twee giften van f 2,50, een van f 2 en een van f 5. Goes. In de concertzaal der sociëteit V. O. V. werd Donderdagavond eene open bare vergadering gehouden om de rekening en verantwoording aan te hooren der ge houden Koninginnefeesten op 12,13 en 14 September j.l. De commissie was met een twintigtal personen tegenwoordig, waar onder ook de eere-voorzitter de burge- meestex-. De zaal was met vlaggedoek en tropheën versierd en op het tooneel stond de harmonie Euphonia gereed om muziek te maken, waarbij ook Hosanna afwisse lend zou optreden. De voorzitter de heer D. D. van den Bout, sprak een welkomst-, openings- en herinneringswoord, waarin hij wijzen kon op aangename samenwer king en goed geslaagde feesten. Met Wilhelmus (oude toonzetting) ving vervolgens de muziek aan, waarop mar- sckeu enz. volgden. Toen verkreeg de penningmeester, de heer P. A. de Ligny, liet woord om een explicatie te geven der ontvangsten en uitgaven, waaruit bleek dat aan ontvangsten geraamd was f 1904.90, dat de werkelijke ontvangst f 1803.88 bedroegdat de uitgaven, ge raamd op f 1750, f 2106.68 hebben beloo- pen, zoodat in plaats van een geraamd goed slot van f 154.90 er een tekort was van f 302.80, welk bedrag is gedekt voor f 59 door de kasteleins en de rest f 243 80 door de gemeentekas. De meerdere uit gaven kwamen 't meest uit bij drukloon, geraamd f 90 uitgegeven ruim f 200 muziek en optocht geraamd f 470,uitgegeven circa f 600 en onvoorzien raming f 79, uitgegeven f 186. Overige posten bleken secuur of zelfs iets te hoog geraamd. De commissie zal den raad een dank betuiging zenden. Do voorzitter, de heer van den Bout, sprak een woord van dauk voor de alge- meene medewerking om het feest te doen slagen, inzonderheid aan den heer burge meester, eere-voorzitter, de vereeniging „Handelsbelangen", den gemeente-archi tect, den heer Rothuijzen, de verschillende commissie- en juryleden, en den heer J. G Snouck, voor de leiding van den kinder zang, en de muziekgezelschappen. De vergadering was zeer gezellig, dank zij de gewaardeerde medewerking van Hosanna en Euphonia. Veere. Met ingang van 16 Jan. a.s. is alhier tot brievengaarder benoemd de heer A. Venteviile, thans postbode van Veere op Vrouwepolder. Zierikzee. Dc aannemer P. Both, van Vlaardingen, heeft alhier in een nacht een krauig stuk werk verricht, dat niet alle dagen voorkomt. De gashouder van 17.6 M. middellijn moest worden verplaatst, zonder te worden afgebroken. De aan nemer liet toen om het terrein, waar het reservoir stond, en waar het moest heen gebracht worden, een uoodkade leggen cn liet toen het omkade terrein vol water loopen. De gashouder werd toen drijvende en kon naar zijn bestemmingsplaats worden gebracht. Dc burgemeester en wethouders en vele autoriteiten en gas-direeteuren van elders waren des nachts te 2 uur op het terrein er bij tegenwoordig. St. Maartensdijk. Door den gemeente raad is krachtens art. 7 en 11 der drankwet bepaald, dat 't sluitingsuur voor herbergen en bierhuizen op Zondagen en den len Kerstdag voortaan zal zijn om 9 uur. Ove rigens blijft het vroegere sluitingsuur van 11 uur gehandhaafd. Verder wordt den herbergiers vergunning verleend ook op de openbare straat drank te verstrekken, mits niet verder dan op een afstand van 2 M. van hun lokaal verwijderd terwijl bij het gebruik maken des avonds van deze ver gunning, die plaats dan verlicht moet zijn. Op een verzoek van de afd. Tholen van het Ned, Onderw.gen. om de premie der onder wijzers ter pensioneering hunner weduwen en weezen voor rekening der gemeente te nemen, werd met alg. stemmen afwijzend beschikt. Heirikenszand. Op verzoek van de burgerij zijn in het Clara'spad twee nieuwe lantaarns geplaatst. Heinkenszand. Onder vele blijken van belangstelling vierde gisteren de WelEd. lieer B. Vermande zijn SOsten jaardag Aan de armen van alle gezindten werd krentenbrood uitgereikt. Wegens sterf geval in de familie werd geen serenade gebracht. Het muziekgezelschap werd evenwel goed onthaald. 's-Heerenhoek. Woensdagavond ont stond alhier bij den schoenmaker D. B. een kleine binnenbrand, door het vallen van de petroleumlamp op de tafel. Door het krachtdadig optreden der bewoners, geholpen door eenige buren, was het ge vaar spoedig geweken. De eigenaar beliep bij het blusschingswerk eenige brand wonden aan de hand. Assurantie dekt de schade. Colijnsplaat. De meisjesvereeniging „Dorcas" alhier hield Woensdagavond een tentoonstelling van de door haar vervaar digde kleedingstukken, die bestemd zijn om uit te deelen op het a.s. Kerstfeest aan de minvermogende kinderen der Zondagsschool. Aan elk der 162 leer lingen hoopt men Dinsdag a.s. in de Herv. Kerk een geschikte prijs uit te reiken. Een aardig versierde kerstboom zal het feest opluisteren. Het is zeer te hopen dat het goed moge slagen en de moeite van de leden der meisjesvereeniging moge beloond worden. Colijnsplaat. Donderdagavond hield ds. Feijkes alhier eene lezing in de Herv. kerk voor de chr. Werklieden-vereen. Na ingeleid te zijn door ds F Staal, die de vergadering met gebed opende, nam eerst genoemde het woord en begon de behan deling van het onderwerp «Organisatie der Werklieden". Te veel wordt daarbij gedacht aan het ziekenfonds daaraan ver bonden en spreker betoogde dat de ver eeniging zelfs wel reden van bestaan heeft, zonder hel loads. Nu noemde hij eerst de gebreken en vervolgens de goede zijde van de chr. werklieden-vereeniging, waar zij een dam is tegen het socialisme zooals ook bleek in de dageu der stakingen. De zooge naamde neutralewerklieden-vereenigingen, vergeten le veel dat zij, behalve hun rechten, ook hunne plichten hebben. Aan 'teind wijdde spreker ook nog een woord aan het ziekenfonds, dat niet op den voor grond, maar in de tweede plaats dient te komen, en noemde het als zeer nuttig voor de maatschappij en voor de Iaden in 't bij zonder. De vergadering was tamelijk goed bezocht cn niet aandacht werd de spreker ten einde toe gevolgd. Na door ds. Staal namens de vergadering dank gebracht te zijn voor de aangename en duidelijke uit eenzetting van het behandelde onderwerp, sloot ds. Feijkes de vergadering met dauk- zegging. In 'teind van Jan. a.s. zal de tweede lezing voor dit doel alhier worden ge houden door ds. Meloen van Kloetinge, die dan vermoedelijk tot onderwerp zal hebben «Het Huisgezin". Ierseke. Door de Handboog-Schutterij „St. Sebastiaan" alhier is aan het Muziek gezelschap Mozart" eene extra subsidie geschonken vau f 10 voor het aankoopen van een vaandel of voor andere doeleinden. De commissaris der Koningin heeft met 1 Januari eervol ontslag verleend aan J. W. L. Hengelaar te Bruinisse als lid der gezondheidscommissie, zetel Zierikzee. Kapelie. Herbenoemd tot lid van het Burgerl. Armbestuur alhier dhr. A. Nijssen. Bij iemand te Gennep werd dezer dagen een varken geslacht. Bij de slach ting waren zijn kinderen aanwezig. Het jongetje van 3 jaar had de zaak goed af gezien, en ging vervolgens ook aan 't werk. Hij nam een heete pook, welke hij als slachtmes gebruikte, eu legde zijn zusje van U/2 jaar op den vloer. Op het hulp geschreeuw van 'tslachtofl'er kwam moeder aanloopen, doch bemerkte dat de kleine al reeds jammerlijke brandwonden aan het keeltje had opgeloopen. Een paar dagen geleden was de rijks veldwachter-jachtopziener K. Stel le Bor ger op surveillance in het jachtveld toen hij drie stroopers ontdekte, ieder van een jachtgeweer voorzien. Stel bemerkende, gingen zij op de vlucht, door den rijks veldwachter achtervolgd. Een derstroopers keerde zich op een gegeven oogenblik, toen Stel ongeveer 100 pas afstand was genaderd, om en dreigde hem te zullen doodschieten als hij niet bleef staan. Toen Stel verder ging schpofjie strooper zijn geweer af. Stel kreeg het sehot hagel in 't gezicht, boven het oog. De pet zat vol hagelkorrels, die niet voldoende kracht hadden om door de kleeren heen te gaan. Stel achtervolgde de stroopers nog, maar moest het ten slotte opgeven, daar hij vrij erg bloedde en duizelig werd. De stroopers bleven onbekend. Op 1 Jan. a.s. zal de heer Tijs Buijs, te Cocksdorp, 50 jaren als post- sehipper tusschen Texel en Vlieland werk zaam zijn geweest. Meer dan 30,000 maal heeft hij den overtocht over het Eier- Iandsche Gat gemaakt. Nog doet de krasse 70-jarige man dagelijks de reis. Op het strand te Vlieland had men dezer dagen een niet alledaagsche vondst. Men vond een kist, waarin een slang van 3.40 M. lengte, vermoedelijk een boa con strictor. De kist was gemerkt «Singapore". Hondentrouw. De oude schipper Jacob Pronk, te Scheveningen, is Dinsdag morgen, 84 jaar oud, begraven. Zijn trouwe hond, waarmede hij dagelijks, toen hij nog uitging, langs het strand liep, heeft na den dood zijns meesters niet meer willen eten en werd gisteren nabij de woning dood gevonden. Een duur stuk grond. Gistetavond werd in publieke veiling te Hillegom verkocht 3 Are 30 Centiaren bloembol- lengrond voor den kolossalen prijs van f37,485, waarbij nog komen f3160 on kosten. Koopster was de bekende Ilille- gomsche firma Van Til Hartman. Omtrent den moord te Nederweert verneemt men naderDe vermoorde scheen op afschuwelijke wijze te zijn mis handeld. De snede in den hals was meer dan 10 c.M. diep en vertoonde eene ope ning, waarin men wel een hand kon leg gen. Het afgebroken stuk mes, dat in het been van het voorhoofd was blijven zitten, was nog 7 c.M. lang. In zijde en rug waren buitendien nog verschillende mes steken toegebracht, ieder op zichzelf vol doende om een mensch te dooden. Als verdacht van dezen moord te hebben ge pleegd, zijn in hechtenis genomen twee jongelieden uit de Moost, beiden ruim 20 jaar oud. Naar verluidt, hebben zij met den verslagene de herberg van Cox ver laten, na eene woordenwisseling binnen, terwijl ze na eenige oogenblikken met bebloede kleeren weer terug keerden in de herberg. De man, die op zulk een jammerlijke wijze in de kracht van zijn leven hij was circa 35 jaar zijn dood moest vinden, was overigens, wat vechtpartijen aangaat, voor de justitie geen onbekende, alhoewel men in den laatsten tijd niets van hem hoorde. De weduwe, die met een 3-tal kinderen onverzorgd, en daarbij in gezegende omstandigheden, achterblijft is door het gruwelijk feit zoo geschokt, dat men voor haar verstand vreest. De knecht van een ijzerhandelaar te Utrecht viel uit het zolderraam van een magazijn en bezweek aan de bekomen kwetsuren. De 2e luitenant v. L. van het 8e regiment infanterie te Arnhem is niet van een hem verleend verlof in zijn garnizoen teruggekeerd. Meu ver moedt dat hem een ongeluk is overkomen. Te Bergen-op-Zoom is eeu 3-jarig kind in aanraking gekomen met een gloeiende kachel en aan de bekomen ern stige brandwonden overleden. Geleende plunje. Men schrijft aan de Dord. Ct.: „Voor wie er belang in stelt kunt gij melden, dat de jas waarin Van Kol het bewuste portret liet maken, geleend was van het Kamerlid F. Lieftinck te Haarlem. De sociaal-democraten zijn toch altijd practische menschen. Trouwens, Van Kol kan op een precedent wijzen. Herinneren we ons niet goed, dat Troelstra, bij de Staten-verkiezingen in 1904, den dag na zijn rede op „Seinpost" gezien is in een gekleede jas van Mr. Borgesius 1 Door het bestuur der Vereen, tot chr. verz. van krankzinnigen is thans voor de te bouwen vierde stichting een ter rein aangekocht in de onmiddellijke nabij heid van het station Wolfhezen ten zuiden van de spoorbaan. Het is een prachtig terrein, groot 80 bunder. Rotterdammer, Dr. Jb. van Geuns schrijft in het T ij d s. v. Gen.: Enkele jaren geleden leerde ik bij patiënten een Atnerikaansch middel tegen kink hoest kennen bestaande uit een lampje, be stemd om een vloeistof „vapocresolene" ge naamd te verdampen. Het daarmee verkregen resultaat was zóó verrassend, dat ik het middel toepaste bij de volgende gevallen van kink hoest en steeds weder met uitnemend gevolg. Ik krijg nu telkens van collega's verzoek om nadere inlichtingen en ter vereenvoudiging zou ik nu wel gaarne hetgeen ik telkens schrijf in ruimer kring ter kennis brengen. Oorspronkelijk moest een en ander telkens uit Engeland ko men, waar een depót gevestigd is, totdat de heer Scheltema, firma Tubbergen, apotheker te Haarlem, wiens nichtje het middel gebruikte, de samenstelling der vloeistof vaststelde, al thans een vloeistof maakte die alle eigenschap pen en, wat de hoofdzaak is, de curatieve wer king vertoonde der vapocresolene. Sedert dien bestel ik dan ook steeds het middel bij hem, terwijl door hem ook een lampje erbij gele verd kan worden. De toepassing is eenvoudig deze, dat in een niet te groot slaapvertrek ge durende den nacht de vloeistof verdampt wordt voortdurend maar in kleine hoeveelheid. Vaak reeds den eersten nacht neemt het aantal aanvallen aanmerkelijk af, wordt soms al tot twee of drie beperkt, maar buitendien vermindert de duur en hevigheid ook onmid- delijk. Bij vroegtijdige toepassing wordt het braken geheel voorkomen. Bij kinderen onder liet jaar is het een uitkomst, en sedert ik het middel heb toegepast zijn ook alle zuigelingen, die ik met kinkhoest behandelde, zonder eenig bezwaar er doorgerold. De duur der ziekte wordt aanmerkelijk verkort. Het lampje dat de vloeistof verdampen moet, wordt oorspron kelijk met petroleum gevuld en moet laag branden. Het resultaat daarvan is een onaan gename geur van petroleum. Eenvoudiger en aangenamer is het daarom om de vloeistof in een uitdampschaaltje te plaatsen op een thee komfoortje en er een Verkade's nachtlichtje onder te zetten. De daardoor ontwikkelde warmte is voldoende. Te Chicago zijn bij een ketelont ploffing 40 man gedood. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie! Ik dank den door u geraadpleegd en zetter wel voor zijn inlichtingen het spijt mij evenwel dat hij er niet bij zegt waar om er bij de eieren met een halve stui ver niet gerekend wordt, Waar er in Zuid-Beveland jaarlijks voor duizende guldens eieren tegen den middenprijs van de hand worden gedaan in Kloetinge ieder jaar voor minstens negen duizend gulden daar is het toch van groot be lang dat de middenprijs zoo juist mogelijk wordt vastgesteld. Wel is bij den ver koop van 13 stuks een afgerond cijfer gemakkelijk, doch daarom niet noodza kelijk, dat blijkt op andere markten waar wel degelijk met een halve stuiver wordt gerekend. Dat er met de willigheid van de markt rekening wordt gehouden is zeker goed, tnaar om hiernaar middenprijzeu af te ronden gaat niet aan, want het is zeer wel mogelijk dat de willigheid van de markt van dien aard is dat het nadeel altijd valt naar den kant van den ver- kooper. In dit geval zouden de halve stuivers een verlies worden voor den kippeuhouder op Zuid-Beveland van hon derden guldens. Het komt mij voor dat eeu juiste middenprijs verkieselijker is dan een afgeronde. U mijnheer de redacteur dankzeggende voor dc verleende plaatsruimte, verblijf ik met achting, Uw dw. dnr., Kloetinge. Q. TRIMDE. Meer dan een spreker uit do linkerzijde sprak in de avondvergadering van Woens dag den aangevallen Minister ook nog aangevallen door v. d. Zwaag, den man tegen elke oorlogsbegrooting gekant bemoedigende woorden toe. De heer Eland begon er reeds mee. Minister Staal, zoo sprak deze, is een uiterst bekwaam man, zeer voor bezui niging Z.Exc. wil immers het blijvend gedeelte verminderen en is voorstander van een volksleger, dat hij wil invoeren ter rechter tijd. De Minister is wat zijne plannen betreft wel terdege in beginsel één met liet manifest der liberale unie, dat vooropzet bezuiniging, verkorten diensttijd en volksleger; alleen maar die punten zijn door Z.Ex. niet zoo naar voren gebracht als naar soimniger meaning wenschelijk is. En dhrn. v. Karnebeek en Tydeman spreken ook in dergelijken geest. Zie, zegt de afge vaardigde van Tiel iu aansluiting aan het woord van dhr. Eland, al heeft de Minister het woord volksleger, dat zoo dikwijls aan leiding geeft tot dubbelzinnigheid, niet gebezigd, toch heeft hij de zaak, door dit woord bedoeld en uitgedrukt, n.l. de weer baarheid van het gansche volk, als zijn doel en eindpunt niet verloochend. De grieven van dhr. Marchant zijn bepaald voorbarig, voor zoover deze afgevaardigde ze gericht had op Minister Staal. Laat de Minister met dat volksleger nog maar wat wachten, tot er in het volk zelf wat meer plichtsgevoel voor 's lands verdediging is ontwaakt. Er mag in dit opzicht nog wel een weinig enthousiasme bij. We zijn op een goeden weg. De persoonlijke dienst plicht ligt al achter ons, aan de betere inrichting der kazernes wordt nog steeds de hand gehouden. En wat de bezuiniging betreft ook dhr. Karnebeek sprak daar over na de rede van dhr. Marchant onder handen genomen t® hebben meende dhr. Tydeman, dat 't noodig is en wel dringend noodig, om een onderzoek in te stellen, wat bij onze defensie blijven moet en wat niet. Blijkt het, dat op zele zaken moeilijk bezuinigd kan worden, dan weet men al vast zeker, dat er geen geld onnut wordt uitgegeven. Een soort bezuinigingscom missie, waarvan sprake was onder het beleid van minister Bergansius wil dhr. Tydeman nu juist niet wel dhr. Talma de afgevaardigde van Tiel ziet voor voor het oogenblik meer heil in kleine, op bezuiniging gerichte commissies. Ook dhr. Van Vlijmen liet zich nog even hooren, voornamelijk om zich aan te slui ten bij dhr. Talma in zake de centrale bezuinigingscommissie, waarvan ook deze afgevaardigde met meer anderen een voorstander is. Gisteren was de Minister zelf aan het woord. Eerlijk en oprecht kwam Z.Exc. voor zijn gevoelen uiteen. Persoonlijke critiek tot brutaliteit toe, zal hij niet af keuren. Nu dit toonde hij ten volle, toen hij rondborstig weg, de speech van Troel- str als geestig en geestdriftig betitelde. Dat mag ik wel, voegde Z.Exc. er aan toe. En dan die jas van den tamboer majoor, waarover Troelstra de heeren zoo liet lachen wel, het pleit voor 's heeren Troelstra's prettig, vroolijk humeur. Maar dan {die motie De Kamer, constateerende, dat het op treden vrn den Minister van Oorlog niet den waarborg biedt, dat zijn bewind in overeenstemming is, met de eischen door de vrijzinnige concentratie bij de afge- loopen verkiezingen gesteld, gaat over tot de orde van den dag. Die was ook van dhr. Troelstra. En ernstig gemeend ook. Zij werd echter verworpen met 16 tegen 20 stemmen. Toen de naam van Roodhuizen afgeroe pen werd was deze afwezig. Nu, hij was het niet alleen, zooals de lezer uit het aantal stemmen kan zien. Den Vorigen avond moest dhr. Ter Laan de eerste spreker zijn speech houden voor vier, zegge vier leden. Arme voorzitter en arme pers, die altyd tegenwoordig moeten zijn en het langst moeten blijven, even als een scheepskapi tein op de brug. Doch ter zake. De motie Troelstra werd verworpen, nadat dhr. Heemskerk, namens de antir. partij, had gezegd hoe zijn partij over de motie denkt. Eigenlijk gaat zij haar niet aan, daar zij alleen betreft de liberale concentratie, wier wen- schen niet zijn vervuld. Doch dit zijn nog niet de belangen des lands. Wat moet de rechterzijde nu doen? Blanco stemmen gaat niet. Heengaan Nu, dat is niet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2