NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 72. 1905 Zaterdag 23 December 20e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH BuitenMscb Overzlebt. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG D'ES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. eaa«ia«it UMWimHEsaanaaEMHBWMgMMMHag Zij die zich met 1 Januari op oiim blad abonneeren, ontvan gen het tot dien datum gratis. BERICHTGEVERS. Berichtgevers voor dit blad worden gevraagd te St. Annaland. St. Philipsland. Scherpenisse. Poortvliet. 22 December 1905. In het bericht uit Middelburg, in ons no. van Woensdag, na groote aarzeling door ons opgenomen van hoogst betrouw bare zijde, komen, volgens een ons ge zonden rectificatie, eenige onjuistheden voor, die wij bij deze herstellen. De voor stelling in bedoeld bericht is zeer over dreven. Het misdrijf is gepleegd met eene dienstbode, niet met een catechisante (dit meenden wij ook te weten, doch gaven onze meening voor beter)terwijl de vlucht van ds. S. naar het buitenland hem niet belet heeft, weder te komen en ter plaatse waar het behoort schuldbelijdenis te doen. Ofschoon wij het met onzen geachten opponent niet eens zijn dat misstappen van geestverwanten door ons stelselmatig behooren verzwegen te worden, doet 't ons toch genoegen dat wij deze „verbetering" in onze kolommen kunnen opnemen. Voor het amendement der socialisten tot het weglaten der derde herhalings oefening in 1906, welk amendement met 49 tegen 33 stemmen, dus bij afwezig heid van 28 Kamerledenverworpen werd, stemden uit de rechterzijde de an tire v. heeren Van Alphen en Van Vliet, en de katholieke heeren Fruijtier en Pas- stoors met nog 4 hunner geestverwanten benevens 26 vrijzinnigen van alle kleur, van Van Foreest tot v. d. Zwaag. Deze verwerping spijt ons. Rompslomp, ongemak, schade voor de betrokken miliciens, ellende voor hunne gezinnen, onderhoudskosten enz. wegen, dunkt ons, niet op tegen de door deze laatste herhalingsoefening verkregen strijd vaardigheid. Be Staatscourant van j. 1. Dinsdag (wij meldden het Dinsdag reeds) bevatte de volgende mededeeling Wij Wilhelmina, enz. enz. Hebben goed gevonden en verstaan De Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag aan te wijzen als bevoegd in de van de Vereeniging uitgaande „Vrije Universiteit" een bijzondere Universi teit te hebben, die ten aanzien van de door haar te verleenen graden in de rechtsweten schap, in de klassieke letterkunde, in de Semitische letterkunde en in de wijsbegeerte gelijke rechten heeft als de Rijks Universi teiten. Onder de meest belangrijke jaren van haar bestaan zal de Vrije Universiteit wel dit jaar, het vijf en twintigste van haar bestaan, mogen tellen. De tonne gouds, die het tastbaar be wijs was van de voortdurende trouw en liefde van het deel onzes volks dat met haar, in geestelijken zin, en nu deze rechtsgelijkheid, in harden politieken strijd gewonnen, en als erfenis van het afge treden kabinet verkregen, vormen be langwekkende datums in haar levensge schiedenis. De Vrije Universiteit ga, gesterkt door deze overwinning, geworteld en gegrond door den verkregen invloed, verder haar rustigen gang en blijve of worde meer en meer voor het christelijk Nederland de plaats tot opleiding" zijner zonen voor de verschillende betrekkingen in Staat en Maatschappij en Kerk. De storm in een glas water heeft uit- ewoed. Minister Staj op alle punten gewoed. Minister Staal versloeg zijn aanvallers Zijn begrooting werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Dus ook met de stemmen zijner felste aanvallers Thomson (unie-liberaal), Mar- chant (vrijzinnig-democraat) en Troelstra (sociaal-democraat). Van Thomson wiens rede één afbreken van den Minister was geweest; van Mar- chant die hem namens de vrijzinnig-demo craten den oorlog had verklaardvan Troelstra die hem een motie van wan trouwen had thuis gezonder. Den minister van oorlog onzen oprechten zegewensch met zijn zegepraal. De landsdefensie is bij hem in goede handen. Natuurlijk zou de rechterzijde als één man, tegen de gansche linkerzijde desnoods in, hem gesteund hebben. Doch zoo is 't beter. Loonen. De Protectiebode ontleent aan een artikel, door de JV. li. Ct. vertaald uit de Revue Economique International, een overzicht over de loonen in Frankrijk. Door de aanhangers van het dogma van den vrij handel wordt het steeds zoo voorgesteld, dat protectie, duurder brood, groot onheil teweeg brengt. Reeds van het tarief- ontwerp van Harte, waarin van een recht op graan geen sprake was, heette het reeds dat de grootste rampen er het gevolg van zouden zijn. Nu is Frankrijk een land van protectie. En toch blijkt uit de vergelijkende loon- staten, dat de loonen in Frankrijk in het tijdvak 18061893 stegen met 125 pCt., terwijl de kosten voor het levensonderhoud stegen met slechts 36 pCt. De Protectiebode zegt „Of de welvaart in dat land ook te verklaren is V En toch duurder brood Ja, maar wie zou bij zoo'n stand niet kunnen betalen en met gemak betalen Het duurder brood is hoogstwaarschijn lijk één der meewerkende factoren om tot dat prachtige resultaat van 125 pCt. te kunnen komeu". Men behoeft dit oordeel niet te onder schrijven, om toch dit te kunnen vast stellen, dat invoerrechten op graan en andere levensmiddelen niet per sé armoede en ellende ten gevolge hebben. En waar in Frankrijk de algemeene toestand, ondanks de invoerrechten, zoo ziender- oogen verbeterde, waarom zou elke ver hooging van het tarief ten onzent dan onheil brengen Een stijging van 125 pCt. van de geld- loonen weegt dubbel en dwars op tegen een stijging der onderhoudskosten met 36 pCt. (N. Prov. Gron. Crt Een sclioone gelegenheid. Men schrijft aan het Centrum: „De heer J. H. Blum, antirev. schoolopziener in het district Mid delburg heeft gemeend zijn ontslag te moeten nemen. Dit is jammer. Want in zijn hoedanigheid van schoolopziener was hij bij allen gezien en werd hij ook door velen zeer geprezen. Nu een van rechts in een district, dat geheel anti-liberaal is aftreedt, is het voor de Regeering niet moeilijk, daar ook weer een antirevolutio nair of mogelijk zelfs een katholiek te be noemen als er maar flinke katholieken zich aanmelden. Het district Middelburg omvat: Walcheren overwegend antirevol. of chr.-hist. en het land van Hulst met Zeeuwsch-Vlaanderen, beide overwegend katholiek. Hier kan de regeering een anti liberaal benoemen. Van antirevolutionaire zijde wordt reeds gesolliciteerd". Wij ook, zijn zeer benieuwd, wat de verzoeningsgezinde regeering doen zal. Verwachten doen wij van haar niets. Edoch zelfs de meest pessimistische kan zich nog wel eens vergissen 1 Waar was ie? Oom Politicus schrijft in O. C, aan zijn neef: j 't Was vermakelijk Onrustig liep hij heen en weder, mijn heer de Kabinets-i'ormateurzoekend naar 'n rustpunt voor z'n dobberenden voet en z'n slingerend verstand. Wat zou-ie doen! Voor of tegen wat moest het zijn „Voor! zegt z'n vriend, de secretaris der „Unie". „Natuurlijk stem jij voor We hebben 't immers burger en boer ge predikt, dat er bezuinigd moest worden. Met name op militaire uitgaven. Nu kun je bezuinigen allo dan Ja daar was niets tegen te zeggen. 't Ging om 'n „dokkie" zooals 'n Rot terdammer naast me zei. De min. van Marine wou 'n apart doks ken hebben voor grootere torpedovaar tuigen; bruto prijs f40.000. Netto vallen zulke dingen altijd tegen. Die veertigduizend pop moesten d'r af meenden de bezuinigers. Dan kan 't volk zien, dat het toch ernst is. Ze kunnen dienen als grondslag voor 'n arbeiders pensioen van f 6 's weeks op 60-jarigen leeftijd. Als je ze rente op rente zet, dan zijn ze na twee eeuwen tot een enorm kapitaal aangegroeid. Als we dan nu al vast 'n pensioen-wet maken, kan die in 2105 worden ingevoerd Veoruit dus met dat geld, afstemmen Maar de minister hield zieh taai en zei, dat-ie dat geld voor 's lands verdediging noodig had. Daar stond Borgesius nu Land en volk bedotten ging toch niet aan. Z'n adjudanten hebben in de boe renherbergen te veel losgelaten. Maar z'n eigen kindeken, met zooveel moeite ter wereld gebracht, dat dierbare ministerie dat zijn vaderhart sneller kloppen doet, 'n duw geven dat ging toch óók niet En moedeloos wrijft hij inet de hand palm over den kalènden schedel. De griffier roept de stemlijst af. „BorgesiusGeen antwoord. De leden kijken elkaar aan. „Waaris-ie Net weg gegaan. Of-ie 'n noodige boodschap had, weet ik niet, neef! Maar ik zal 't maar gelooven, want dadelijk na de stemming, zie daar was-ie er al weer In het liberale kabinet in Engeland heeft thans, gelijk wij reeds vroeger meldden, een oud-werkman zitting. Het is John Burns, een der leiders die 't meest in staat geacht wordt, met kennis van zaken, de sociale quaestie op te knappen. Hij behoort tot de meest woorden rijke van zijn met de gave der lippen, doorgaans nog al gezegende partijge- nooten Hij die eischen stellen kan, alleen in het oog van socialisten niet onzinnig Wat hij doen zal? In het oog zijner partijgenooten niets goeds natuurlijk. In de weinige dagen van zijn bestuur is de algemeene bijdrage van 120.000 pond sterling, (natuurlijk een droppel aan den emmer) tot algemeene ontevreden heid verdeeld. En hij heeft, in zijn vroeger district, een honderd man aan 't werk kunnen helpen tot het aanleggen van een kerkhof. Zeker omdat er buitengewone sterfte onder de werkeloozen gewacht wordt, zeggen de partijgenooten. Geen doeltreffender middel om te over tuigen dan de practijk. Ieder die aan 't werk gaat voelt het onmogelijke, en wordt over boord geworpen. De rijkdom vormt een pyramide met breeden grondslag waarvan de dikte zeer gelijkmatig van boven naar beneden zich uitbreidtde groote fortuinen stellen den scherpen top voor, de vergulde punt die glinstert in de zon en van verre de aan dacht trektmaar het zwaartepunt berust in waarheid op de middelste zoo niet op de onderste lagen, en de pyramide neemt gelmkkig sneller toe in breedte dan in hoogte. De groote staking schijnt dan toch over Rusland te zijn gekomen, met grimmigen ernst, wel voorbereid, en gedekt door schiet voorraad en wapenen. Eén lichtpunt de regeering treedt krachtiger op dan ooit om deze doodelijke revolutie te keeren. Vooral de arrestatie van den socialist Trotski, die kort geleden uit Genève was aangekomen, is van groote beteekenis. Het ontbreekt overigens dezen heeren nog niet aan slimme leiders, die al hun best doen om de troepen tot hunne zijde over te halen, overtuigd als zij zijn, dat ook deze revolutie mislukken moet, wan neer zich het leger Diet bij haar aansluit. Reeds nu ondervindt zij tegenstand, in de eerste plaats bij een aanzienlijk getal kleine neringdoenden, die zich nu reeds in benarde omstandigheden bevinden, en door deze nieuwe staking zouden worden ge ruïneerd. In de tweede plaats bij vele arbeiders die hun laatste hulpbronnen hebben uitgeput. Doch het meest door de ingetre den nieuwe stakingsverordeningen. Bovendien dreigen op sommige plaatsen de boeren, de spoorwegemployés te zullen dooden, indien dezen het werk neerleggen. Onlangs vervoegde zich ergens in Polen een deputatie boeren bij een stationschef ten plattelande. De landbouwers gaven onomwonden te verstaan, dat zij voor hun bestaan afhankelijk zijn van het geregeld functioneeren van den spoorweg. Zij waren niet van zins, nogmaals een lijdensperiode door te maken als by de vorige staking. Ergo, zouden zij een ieder dooden, die het werk zou neerleggen. Dat de strijd overigens van weerskanten meenens is, blijkt onder meer hieruit dat in de Oostzeeprovinciën sommige steden aan een formeel beleg zijn blootgesteld. Zoo onder anderen heeft de stad Toekoem in Koerland zich aan de Russische troe pen overgegeven na een zwaar gevecht, dat twaalf uur duurde. De stad was voor treffelijk en naar alle regelen der taktiek versterkt. Rondom waren verschansingen aangelegd en valkuilen, en waren machine geweren in stelling gebracht. Zoowel bij de oproerlingen als bij de troepen zijn vele dooden en gewonden gevallen. De volgende berichten, ook al kunnen zy overdreven zijn, komen onze ongerust heid vermeerderen, namelijk dat de revo lutionairen zeer veel wapenen toegesmok- keld krijgen via Finlanddat in de Russische gebieden van Centraal-Azië afschuwelijke slachtingen plaats vonden; dat in Toerkestan hongersnood is ontstaan en te Koesj ka de staat van beleg afge kondigd werd en dat in Astrakan de pest haar gevreesde verschijning heeft gemaakt. Zoo volgt de eene beproeving de andere. Hierbij komt dat men te Odessa zeer bevreesd is voor een herhaling van de Israëlieten-gruwelen. In de stad waren dezer dagen biljetten aangeplakt, welke onderteekend waren„de officieren en soldaten van het garnizoen". Op deze biljetten stond te lezen, „dat het gespuis der achterbuurten en de politie zouden worden neergeschoten". Over het algemeen hangt nu in Rusland alles af van de trouw der troepen, en de vastberadenheid der regeering; derevolutie waagt thans haar laatste krachtproef. En wat de positie van Witte aangaat, die wordt sterker. Immers de burge meester van Moscon Guschkof, die door den Czaar ten paleize geroepen was, misschien wel om over de vorming van een nieuw kabinet te worden geraad pleegd doch zeer stellig om aan de kies- wetconferentie deel te nemen, ontving bij aankomst ten paleize bericht dat de Czaar hem niet ontvangen kon. Hij is hierop terstond naar Moscou teruggekeerd. Ove rigens hebben wy omtrent den toestand te Moscou, aan hetgeen wij gisteren in onze Telegrammen hebben meegedeeld niets toe te voegen. Het sociale leven is daar volkomen gestremd. Het is alleen maar gelukkig dat de kwaal zich niet verspreidt, tenzij dan over Polenmaar daar schijnen de menschen ook al heel vatbaar te zijn. Uit overig Europa geen ander nieuws dan dat in Griekenland het nieuwe kabinet is opgetreden de premier heet Theotokis dat te Londen het sensatieproces tegen het voormalig Parlementslid Watt, be schuldigd van het smeden van een com plot ten einde zijne vrouw te vermoorden, welk proces vele dagen geduurd heeft, is geëindigd met de schuldigverklaring van den beklaagde en zijn veroordeeling tot vijf jaar tuchthuisstrafen dat te Ant werpen gisteravond in het Keizershof in een door vijfduizend menschen bijgewoonde meeting de zaak Joris is besproken, en. een tamelijk opgewonden motie is aange nomen, waarin België wordt uitgenoodigd stappen te doen bij de Porte om Joris te redden. Omtrent laatstgenoemde vergadering, waarin liberalen en socialisten het woord voerden en burgemeester Jan van Rijs wij ck schriftelijk zijn instemming betuigde met het optreden van het „Joris-comiteit", vernemen wij nog dat het er tamelijk roerig was, doch dat eenparig besloten werd de volgende dagorde te seinen aan den Koning, aan de voorzitters der beide wetgevende Kamers en aan den minister van buiten- landsche zaken „De meeting, belegd door het Antwerpsche comité ter verdediging van Edward Joris, maakt aan de wet- geyende Kamers, aan de regeering en aan den Koning den innigen wensch bekend van de eensgezinde Antwerpsche bevolking, zij verlangt dat België het noodige doe om ons door traktaten gewaarborgd recht te doen eerbiedigen, zoodat Joris aan de Belgische overheid worde overgeleverd om geoordeeld te worden door de rechters, die de traktaten en wetten hem toekennen, lü geval Turkije het goed recht van België zou weigeren te erkennen, beslist de meeting desnoods een beroep te doen op het geweten van de mogendheden en in de eerste plaats van het edelmoedige Fransche volk, dat eenmaal de rechten van den mensch heeft uitgeroepen en steeds bescherming heeft verleend aan de Europeanen in het oosten, opdat het ons ter hulp kome in een geval dat voor alle beschaafde landen van belang is." Ook deze motie de Belgen, minder prat op stadhuiswoorden dan wij, Hollan ders, noemen haar dagorde riekt aardig wat naar revolutie. Zij zal echter wel geen oorlog tengevolge hebben. Geen land ter wereld maakt van de arrestatie van een die den sultan dooden wou, een oorlogsgeval op grond van het feit dat deze in een brief aan zijn moeder het feit ontkent, of omdat diens zaak wordt berecht ter plaatse waar het misdrijf ge pleegd werd. Uit China komt bericht dat de oproeren in Shangai en omliggende plaatsen ge dempt zijn. Uit Amerika komt bericht van een klein incidentje tusschen den President en den Senaat. Roosevelt wil een zijner beschermelingen zekeren Bishop een goed bezoldigde betrekking bezorgen bij de uitvoering der Panama-kanaalwerken. Bishop was reeds geruimen tijd „pers agent" der kanaal-commissie op een trac- tament van 10,000 dollar 's jaars. Dit vonden de parlementsleden te Washington toch te bespottelijk, en Bishop kreeg zijn ontslag. Roosevelt wendde nu al zijn invloed aan, om zijn beschermeling een andere Kanaalbetrekking te verschaffen. Maar de Senaat weigerde diens benoeming te bekrachtigen. Enkele leden, uit beide partijen, hebben bij die gelegenheid in ongemeen krachtige bewoordingen Roose velt's al te persoonlijk beleid als presi dent afgekeurd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1