NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 69. 1905. Woensdag 20 December. 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandsch Overzieht. Gemengde Berichten. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN BERICHTGEVERS. Rechtszaken. Middelburg. Uit goede bron vernemen wij dat q.q. aan het Verpleeghuis in de Langeviele alhier eene gift is toegezegd 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ca» 5?|j «llo alch mot I Jnnuaci op ons blad abonneeren, ontvan gen het tot dien (Intuin gval is». Berichtgevers voor dit blad worden gevraagd te St. Annaland. St. Philipsland. Scherpenisse. Poortvliet. 19 December 1905. De socialisten die stuivertje wisselen als het op het begrip van rechten en plichten aankomt en geen autoriteit wen- schen te erkennen, laten eigen autoriteit gaarne gelden. Dat is nu niets nieuw en we nemen het ook geen mensch kwalijk. We willen er slechts e^en op wijzen, dat de socialisten met deze menschelijke zwakheid behept zijn, en hun theoretisch geschreeuw even aan de practische wer kelijkheid toetsen. De Hollandsch IJzeren Spoorwegmaat schappij heeft een trein loopende die aan sluit aan den sneldienst Parijs-Brussel- Amsterdam. Die trein komt 4,14 Den Haag voorbij, stopt daar, maar gaat van Den Haag, zonder te Leiden of te Haarlem te stoppen, tot Amsterdam door. Voor de te Haarlem wonende Kamer leden, waaronder ook behoort het socia listische Kamerlid Hugenholtz, bekend om zijn liefhebberijen in spoorwegzaken uit de stakingsdagen, biedt de juist op dat uur passeerende trein een korte en koste lijke gelegenheid tot huiswaarts keeren aan. Tachtig handelsreizigers of bij den han del betrokkenen boden verleden een ver zoek tot stoppen te Haarlem aan ter plaatse waar het behoort, maar kregen nul op het request. Maar nu komt één Kamerlid, de heer Hugenholtz, (de meeningen zijn verdeeld over de vraag of ook anderen hem steunden) en hij maakt gebruik van zijne Hoogmo gendheid, zet democratie- en proletariërs begrippen tijdelijk op non-activiteit, klopt aan bij den Minister van Waterstaat, en krijgt gedaan dat die trein voortaan te Haarlem stopt, om passagiers uit te laten. De unie-liberalen en vrijzinnig-demo craten te Leiden woonachtig zullen nu probeeren of zij het met hunne Hoog mogendheid voor hunne woonplaats even ver zullen kunnen brengen. Zóó is de theorie en zóó is de prac tische toepassing. In den laatsten tijd is er te Lochem een remonstrantsch kerkje afgebrand, werd te Winterswijk in een gereformeerde kerk het haar van een meisje een weinig ge schroeid, en werd een onbeduidend bin nenbrandje gebluscht in de christelijk geref. kerk te Haarlem. Naar aanleiding van deze feiten meer toch kunnen er niet bekend zijn zegt Het Volk„De Kuyperiaansche kerken hebben den laat sten tijd erg van brand te lijden'' Nu weet men dat een remonstrantsche en een chr. geref. kerk juist niet door „Kuyperianen" worden bezocht. Of men met de berichtjes uit dat blad ook voorzichtig moet zijn De geschiedenis van het te Go a gevon den portret van het Kamerlid Van Kol, hsor Vrije Socialist het eerst ver teld, zoodat men er voorzichtig mee moet wezen. Dit soc.-dem. Kamerlid heeft aan dien kant zijn vijanden wonen, en hij heeft ze ook in den neutralen hoek. Zoo noemde hem eens De Telegraaf 11 Maart) een harmonisch mengsel van bier, bief en buitenlucht. Wat ook een terugslag kan geweest zijn op de hatelijkheid van Het Volk aan minister Harte's adres, dat hij leefde bij wijn, wild en wierook. In ieder geval het verhaal is niet weer sproken en het werpt, gelijk wij reeds zeiden, een zonderling licht op der socia listen afschuw van het aristocratische, im posante, het schijnvertoon ook in hun kleed ij, dewijl ook voor hen aanmatiging de pruik der intellectueele kaalheid is. Wij vestigen de aandacht op enkele be palingen uit de motor- ot' rijwiel-wet. Met 1 Januari moeten alle motor rijtuigen waarmede over een weg gereden wordt voorzien zijn van eene hoorn of trompet, waarvan het geluid op een af stand van 100 M. duidelijk hoorbaar is. Een motor-rijtuig op meer dan twee wielen, dat zich tussehen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zons opgang op een weg bevindt, moet voor zien zijn van minstens twee aan weers zijden van het rijtuig aaugebrachte lan taarns, die voorwaarts een helder wit licht uitstralen. Een motor-rijtuig op twee wielen, waar mede een weg wordt bereden, moet gedu rende een half uur nk zonsondergang en ■een half uur vóór zonsopgang voorzien zijn van minstens één lantaarn, die voorwaarts een helder wit licht uitstraalt. Met 1 Februari moet elk rijwiel, waar mede over een weg gereden wordt, van minstens één bel, waarvan het geluid op een afstand van 50M. duidelijk hoorbaar is, voorzien zijn, en tussehen een half uur mi zonsondergang en een half uur vóór zons opgang van minstens één lantaarn, die voorwaarts een helder wit licht uitstraalt. Art. 23, een geheel nieuw artikel, dat voor alle rij- of voertuigen, motor-rijtuigen of -rijwielen geldt, luidt„Met uit zondering van kruiwagens en kinder wagens en daarmede gelijk te stellen rij- of voertuigen, moet elk rij- of voertuig, geen motor-rijtuig of -rijwiel zijnde, waarmede over een kunstweg wordt gereden, tussehen een uur nk zonsondergang en een uur vóór zonsopgang voorzien zijn van minstens een lantaarn, die vooraan geplaatst is aan de linkerzijde, tenminste even ver naar die zijde reikt, als de lading van het rij- of voertuig, een voorwaarts en helder wit licht uitstraalt. N.B. 't Zal een aardig gezicht worden, hooiwagens enz. met licht op aan de buiten zij de der lading. Wanneer de socialisten of de antise mieten ons vertellen dat de groote fortuinen de kleine verslinden wanneer zij beweren dat het bezit meer en meer zich beperkt tot weinige kapitalisten die dan ook ge doemd zijn om te worden „onteigend", dan hebben wij hen slechts te verwijzen naar het Grootboek van de Nationale Schuld en de registers van de groote maatschappijen. Willen zij zich de moeite geven daarin eens een kijkje te nemen dan zouden zij, vlak in strijd met hun geliefkoosde stelling, bemerken, dat de renten zich al meer en meer verdeelen over steeds meer hoofden. Het grootste deel van het roerend vermogen van Frank rijk behoort aan de „kleine luyden." En hetzelfde geldt voor de andere landen in Europa. Er schijnt haast geen week te kunnen voorbijgaan zonder dat er hier of daar een kabinet omvalt. Alle landen krijgen zoo ongeveer een beurt. Nu is het Italiaansche ministerie-Fortis weer van de baan. Het stond zwak, wegens zijn voorstel inzake een verdrag met Spanje. De invoerrechten op Spaansche wijnen zouden zoo meenden de talrijke wijn brouwers in Zuid Italië, de doodsteek voor hun [industrie zijn. Dit heeft invloed gehad op de stemming der afgevaardigden. Met 277 tegen 127 stemmen werd het tractaat door de Kamer afgekeurd, doch met een meerderheid van 93 stemmen tegelijk ver trouwen uitgesproken in den premier, die nu wel met de vorming van een nieuw kabinet zal belast worden, doch met uit lating van de ministers die door hun voor gesteld tractaat zich onmogelijk hebben gemaakt. Gisteren vermeldden wij van straffe maatregelen door de Russische regeering genomen tegen de pers, en met reden. De revolutionaire toon, dien enkele bladen aanslaan is in één woord afgrijselijk. Een gelijkluidend manifest van den na volgenden lasterlijken inhoud werd in vele bladen verspreid De Regeering heeft het land veranderd in een puinhoop, en het met lijken bezaaid. De uitge putte en uitgehongerde boeren zijn niet bij machte de belastingen op te brengen. Met de gelden der bevolking heeft de Regeering kredieten geopend voor het groot-grondbeziten op het moment weet zij niet wat zij met de verpande goederen zal beginnen. Met leeningen in het buitenland ge sloten, heeft zij spoorwegen aangelegd, oorlogs schepen en vestingen gebouwd en wapenen ge kocht. Op het oogenblik, nu deze bron is opge droogd, en er door de Regeering zelf geen bestellingen meer worden gedaan, staken de fabrieken haar bedrijf. Het eene bankroet volgt op het anderede banken staan aan de vooravond van een „Krach". De handelsomzetten zijn tot op een minimum teruggebracht. De inkomsten des Rijks zijn reeds lang verkwist aan leger en vloot. Scholen zijn er niet; de wegen zijn verwaarloosd. En nog ontbreekt het aan geld voor 't onderhoud van de soldaten. Een deel van de nederlagen in den oorlog was het gevolg van het ontoereikende der militaire voorraden. Overal in den lande komt het hongerlijdende leger in opstand. Het spoor wegbedrijf is gedesorganiseerdde kassen der spoorwegen zijn door de Regeering leeggehaaldi De Regeering plunderde de spaarkassen en ge bruikte het geld der inleggers om er particuliere banken mee te steunen en, dikwijls onbestaanbare nijverheids-ondernemingen. Jaar in, jaar uit heeft de Regeering gewerkt met vervalschte begrootingen. De ünantieele verwar ring zal niet eindigen, vóór de autocratie zal zijn gevallen. En op dien toon gaat het manifest door, om te eindigen met een opwekking tot belastingweigering. Hier moest wel ingegrepen worden. Hier was verregaand misbruik maken van de persvrijheid. Hoe het inmiddels in de Oostzeepro- vinciën staat Te Riga is het weer rustig de algemeeue staking duurde drie en een halven dag, zonder dat er buitensporig heden of gewelddadigheden gepleegd wer den. Het geheel wegblijven van berichten deed echter bij de bevolking onrust ont staan. Thans herneemt alles allengs zijn gewonen loop; ontegenzeggelijk zijn er geruchten in omloop, dat er waarschijnlijk een nieuwe staking zal uitbreken. De in Petersburg en in het buitenland verspreide geruchten over verwoestingen en brandstichtingen in Riga vinden waar schijnlijk hun oorsprong in de berichten over zeer ernstige uitspattingen ten platte- lande, waar, naar verteld wordt, brand stichtingen, moorden en andere geweld dadigheden voorgekomen zijn en vele goederen en kasteelen geheel en al ver woest werden. Met uitzondering van een enkele stad zijn de post- en telegraafkantoren weer aan 't werk gegaan, nadat de regeering al hunne eischen had ingewilligd. De vele telegrammen in ons blad van gister zijn van deze hervatting van den dienst het bewijs. Te Shanghai (China) zijn deze week onverwachts onlusten uitgebroken, tegen de vreemdelingen gericht en het gevolg van ophitsingen in de pers, alsmede van het opstoken door plakkaten. Vele vreem delingen zijn tijdens het volksoproer aan gevallen, hunne voertuigen en automo bielen werden vernield. Allerwegen wer den de winkels in de stad door het ge peupel geplunderd. De Bokseropstand van 1900 is daar om te bewijzen, dat dergelijke anti-vreem delingen-bewegingen in China zeer snel om zich heen grijpen en dikwijls een nood- lottigen alloop kunnen hebben. De positie der vreemdelingen in Sjanghai is zeer bij zonder. Er is een speciaal Fransche wijk, verder een Engelsch en een Amerikaansch kwartier. In laatstgenoemde twee wonen, behalve vele Fransehen, Duitschers en andere Europeanen, ook vele Chineezen. Deze Europeesche wijken hebben haar eigen bestuursinrichting welke, wat aan gaat de Fransche wijk, staan onder toe zicht van den Franschen consul, wat be treft de Engelsch-Amerikaansche wijk onder toezicht van het consulaire corps. Het oproer is, gelukkig, spoedig onder drukt door politie, matrozen en vrijwil ligers nadat 2 vreemdelingen en 20 Chi neezen gedood waren. Er dreigen nieuwe onlusten op de Noordwest-grens van Britsch-Indië, waar reeds zooveel Engelsch bloed heeft ge stroomd. Den 17en November 1.1. werd majoor Donaldson van de Bannoe-brigade vermoord. Bij onderzoek bleek dat de Mullah Powindah, een priestervorst van grooten invloed in die streken, de daad had gelast, om zoodoende wraak te nemen voor de bestraffing, die enkelen zijner lieden hadden ondergaan, naar aanleiding van een vroegeren moord, op een Britsch officier gepleegd. De Mahsoeds de volgelingen van den Mullah Powindah zijn nu door dezen bijeengeroepen om te beraadslagen over wat hun te doen staat, wanneer de Britten een tuchtiginsexpeditie zouden willen op touw zetten. Door de Britsch-Indische regeering is den Mahsoeds aangezegd, dat zekere eischen zullen worden gesteld en dat zouden die niet worden ingewilligd krachtige maatregelen zullen worden ge nomen. De Mullah is, van zijn kant, vastbesloten, te vechten tot het einde. Hij heeft zich om steun gewend tot den Emir van Afghanistan. Raad van beroep (ongevallenverzekering) te Middelburg. In de heden gehouden openbare terecht zitting had de uitspraak plaats, in de zaak van A. d. P., Sluiskil, en de Verzekerings bank „de Nieuwe Eerste Nederlandsche" te 's-Gravenhage (Partij van rechtswege A. d. P. Sluiskil) contra het bestuur der Rijksverzekeringsbank, waarbij werd ver nietigd de beslissing van het bestuur der Rijksverzekeringsbank en bepaald dat A. d. P. Sluiskil een rente toekomt ten be drage van 15 cent per werkdag van af 10 April 1905. De raad stelde de onge schiktheid, na bezichtiging van den ge troffen vinger, op 15%, daar d. P. niet alleen het eerste kootje van den rechter wijsvinger mist en het tweede gewricht van dien vinger stijf is, maar bovendien het tweede kootje cenigszins vergroeid is en pijnlijk bij aanraking, met welke pijnlijk heid, die hem ongetwijfeld het werken moet bemoeilijken, door het bestuur klaar blijkelijk bij de vaststelling der ongeschikt heid op 10% geen rekening is gehouden en hem derhalve moet worden toegekend een rente van f 0.15 zijnde IO'/ï van zijn dagloon. De vordering werd ontzegd in zake J. K. en C. A. ,D„ Yerseke en de Ongevallen Verzekering Maatschappij Fatum te 's-Gra- veuhage (partij van rechtswege P. R., Vlissingen). De Raad vereenigde zich, voor wat de eerste zaak bet'-eft, met de meening van de Bank, dat niet kan gezegd worden, dat de bijdrage die A. Mi K. (verdronken) gaf in de kosten van het huishouden van zijn ouders en waarvoor hij zelf kost en inwoning genoot, noodzakelijk was voor het levensonderhoud zijner ouders, wat het geval zou moeten zijn om hem in den zin van art. 23 der Ongevallenwet 1901 te kunnen noemen de kostwinner zijner ouders en hen derhalve terecht de ge vraagde schadeloosstelling is geweigerd en wat de tweede zaak betreft, was de Raad van oordeel, dat het verlies van de gezichtsscherptë lan een oog, terwijl het ander normaal is, en de getroffene bij den door hem gewoonlijk verrichten arbeid niet in bijzonder mate van het gezicht vermogen gebruik moet maken, gelijk in casu het geval is, een verlies aan arbeiders geschiktheid medebrengt van 30% en derhalve terecht aan R. is toegekend eene rente van f0.35'/2 zijnde 21% van zijn dagloon. M. C. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens laten staan van trekdieren op den openbaren wegC. J. M. L., Middelburg, tot ft b. s. 1 d. h.nachtrumoerF. P., A. M., J. G. P., Middelburg, tot f 1 b. s. I d. h.overtreding jachtwet: A. d. V., Vrouwepolder, tot 2 X f tO b, s. 3 d. h. iedere boete niet verbeurdver klaring van het geweer, bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad f 6 s. 2 d. h. over treding arbeidswet G. J. v. R., Middelburg, tot f 10 b. s. 3 d. h. en f 3 b. s. 1. d. h.over treding veiligheidswetC. M., Middelburg, tot f2 b. s. 1 d. h.overtreding ijkwetM. A. vr. v. P. W., Sint Laurens, tot f 1 b. s. 1 d. h., E. F. d. M., Middelburg, tot 2 X f 1 b. s. 1 d. h. iedere b., G. vr. v. D. v. d. B., Mid delburg, tot 3 X fl b. s. 1 d. h. iedere b., C. W., H. M. v. B., Middelburg, tot f3 b. s. 2 d. h. allen met verbeurdverklaring der inbe- slag genomen maten en gewichtenrijden met een middel van vervoer over een klinkerpad J. L., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.plaats nemen op een met een hond bespannen voer tuigA. F. F., Veere, tot f 1 b. s. 1 d. h. als bestuurder van een middel van vervoer zich niet gedragen naar de bevelen der politie A. G., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h. noodeloos schreeuwen op de straatH. V., C. T., H. A., J. J., J. C. S., J. J. G., I. B., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.doen begraven van een uit nood afgemaakt stuk vee dat niet is gekeurd L. W., Middelburg, tot f3 b. s. 2 d. h.doo- den van een vogel op eens anders grond P. M., Koudekerke, tot f 5 b. s. 2 d. h.van gen van vogels op eens anders grondG. S., Middelburg, tot f3 b. s. 2 d. h.en wegens dronkenschap: I. B., W. J. C. v. W., G. J. H., Middelburg, M. C. v. O., A. S., J. K. C.. A. D., Vlissingen, M. K., Serooskerke, J. H. Wemel- dinge, W. S., Oosterland, P. d. \V., 's Heeren- hoek, tot f 2 b. s. 2 d. h., A. v. d. M. Vlissin gen, tot f3 b. s. 2 d. h., W. L., Vlissingen, tot f5 b. s. 3 d. h., J. v. E., Middelburg, tot 1 week h., H. B., Vlissingen, tot 3 weken h. Ontslagen van rechtsvervolging isC. d. J., Middelburg, beklaagd van het vervoeren per rijwiel van het lijkje van een levenloos geboren kind. Bekrachtigd is het vonnis gewezen den 1 November j.l. tegen M. A., Middelburg, waar tegen dezej was gekomen in verzet. (M. C.) --- De Hooge Raad verwierp het cas satieberoep van O. d. J., koopman te Middelburg, door den kantonrechter ver oordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechte nis, wegens het rijden met een vervoer middel over een wandelweg. Men schrijft ons uit Middelburg Met leedwezen, maar niet minder met verontwaardiging werd in onze kringen de laatste dagen der vorige week het ge rucht gehoord waarvan de bevestiging al spoedig volgde dat de jeugdige predi kant der geref. kerk te Schoondijke zich aan onzedelijke handelingen tegenover een minderjarige cathechisante had schuldig gemaakt en zijn gemeente den rug had toegekeerd, om in het buitenland schande en straf te ontloopen. Dit hoogst laakbare feit van een man van wien men door belijdenis en ont wikkeling en positie zoo heel anders mocht verwaehteD, bewijst nog eens te meer een van beide, èf dat de zonde een macht is die zetelende in het hart, door geener lei uiterlijke omstandigheden is te over winnen, öf dat l'hypocrisie est un hommage que la vice rend a la vertu.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1