NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND. No. 68. 1905 Dinsdag 19 December. 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HIST0R1SGH Bnitenlandscb Overzicht. Gemengde Berichten. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, le Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 7 m IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zfj die zich met 1 Januari op ons blad abonneeren, ontvan- gen het tot dien datom gratis, BERICHTGEVERS. Berichtgevers voor dit blad worden gevraagd te St. Annaland. St. Philipsland. Seherpenisse. Poortvliet. 18 December 1905. Een zweep en een pluim. De sociaal-democraten zijn voor de leer „niets voor niets", of „voor wat hoort wat". Dat ondervond deze week op gevoelige wijze de voorzitter der Kamerjhr. Roeli. Gelijk men weet, hebben de sociaal democratische kiezers te Utrecht hem als Kamerlid en de 'sociaal-democratische Kamerleden hem als voorzitter helpen kiezen. Zonder hunne hulp zou hij geen van beide gebleven of geworden zijn. Het laatste heeft de heer Schaper dezer dagen in de Kamer hem eens heel vrien delijk maar er is ook een vlijmende vriendelijkheid, die pijn doet! onder het oog gebracht. Getrouw aan de socialistische leer van „niets vergeten", herinnerde hij hem het volgende Wij hebben bij de verkiezing van een Voor zitter van deze Kamer bij tweede stemming gestemd op u, Mijnheer de Voorzitter, op den liberalen candidaat. Wij rekenen ons dat vol strekt niet aan als een verdienste, het is een erkenning van uw verdiensten en bovendien een bewijs hiervan, zooals reeds door Troelstra is gezegd, dat wij de Regeering een Kamer voorzitter wilden geven waarmede te werken valt, zoodat zij een schoone kans heeft om haar werkplan uit te voeten. Wij bedoelen ook niet dat er in ruil daarvoor wat gegeven wordt. Maar gij zult erkennen, dat van uw zijde wij erkend dienen te worden als een gelijkberechtigde fractie in deze Kamer. Welnu, daarop wachten wij. Wij spreken niet over de verkiezing van rapporteurs in de afdee- lingen, maar het is ons wel opgevallen, dat bij het benoemen van Commissiën onze fractie zoo goed als gepasseerd is. Ik wil daar niet verder op ingaan, het is absoluut geen dreigement, maar ik heb het toch even willen aanstippen. Men voelt wel, het ging heel vriend schappelijk, maar Schaper liet toch even het zweepje zien. Hoe moet jhr. Roëll, de „spoorweg koning", daarbij te moede geweest zijn 1 Maar Schaper had ook nog een pluimpje in de hand, waarmede hij den voorzitter aaide. Een pluimpje, zij 't ook met ste keltjes, wat de opwarming eener oude waarom niet vergeten geschiedenis aangaat. Het was de geschiedenis van zekere balkonspeech aan den avond van den ver kiezingsdag, toen Roëll gekozen was, en burgemeester Reiger een feestrede hield en de overwinnaars fuifden en de liberalen het Wilhelmus wilden zingen doch niet durfden omdat de socialisten er ook bij waren, en Heel vriendelijk sprak de heer Schaper De heer Passtoors heeft in het bijzonder ge sproken, Mijnheer de Voorzitter, over uw ver kiezing in Utrecht en het heeft mij inderdaad weldadig aangedaan, dat door u destijds zelfs van af een balkon is gesproken tot de volksmenigte dat was voor een oud-liberaal inderdaad een zeer frissche werkzaamheid in dubbel opzicht. Ik hoop dat gij ook eens op andere tijden in aanraking zult zien te komen met het volk. Daar worden jaarlijks in Utrecht dat is ten minste al eenige keeren gebeurd betoogingen gehouden voor het algemeen kiesrecht. Ik hoop dat gij, Mijnheer de Voorzitter, zelf als afgevaar digde van uw district u eens zult oVertuigen van de wijze, waarop de arbeiders daar manifesteeren voor hun eerste burgerrecht. Van den heer Van Karnebeek durven wij dat inderdaad niet te vragen, daar is geenerlei hoop meer op. Toen bij het jongste Adres-debat de heer Van Karnebeek met jeugdigen veerkrachtigen tred, zooals ik nooit bij hem had opgemerkt, naar de spreek plaats ging, dacht ik een oogenblikzou ook hem het socialistische herstemmingsbad hebben opge- frischt Maar helaas, dat was niet het geval, dat bemerkte men onmiddeilhjk. Hij is gebleven, wat hij was, en zal altijd bereid zijn om te remmen en dat ook in deze Kamer zooveel mogelijk trachten te doen. De heer Roëll is een hoffelijk, goed aardig man. Toch twijfelen wij of op deze prikke- lend-kittelende aanspraak van Schaper een hoffelijke buiging of goedige glimlach van den aangesprokene is gevolgd. En dan was dat alles nu waarlijk wij zeggen niet in orde, maar in de orde In Frankrijk vormen de groote fortui nen geen tiende deel van het nationale kapitaal. Onlangs berekende men, dat in Pruisen al de revenuen hoven de f 3700 te zamen nog slechts het elfde of twaalfde deel van de gezamenlijke inkomsten des lands uitmaakten. At Een 83-jarig Japanner. Hara Tois-kisai behoorde lot den krijgs- adel, de Samoerai. Van beroep was hij geneesheer. Door geboorte en opvoeding was hij Boeddhist, maar op rijpen leeftijd werd hij een ijverig volgeling van Confusius zedeleer en eeredienst. Op 82-jarigen ou derdom kocht hij een Evangelie van Lu- kas. Hij las en herlas dat, en het beviel hem zoo goed, dat hij zich ook het Evan gelie van Mattheus aanschafte. Eens had hij een ernstig gesprek met een Christen werkman. Deze raadde hem aan voortaan de kerk te bezoeken, omdat hij daardoor veel beter zoude leeren vatten, wat hij in het Evangelie las. De grijsaard volgde dien raad. Den lsten Mei 1894 bezocht hij voor het eerst in zijn leven de kerk, waar juist de zendeling voorging. Deze werd getroffen door zijne verschijning een 88-jarig grijsaard, deftig, aristocratisch van uitzicht, ernstig, verstandig van ge laat, en met een langen, golvenden baard. Na den dienst sprak de zendeling hem aan. De grijsaard vond die kennismaking zóó aangenaam, dat hij terstond zijn leerling werd. Na 2 maanden vond de zendeling vrijmoedigheid hem te doopen. De geneesheer Hara Tois-Kisai, die den 24sten Juni 1891 op 83-jarigen ouderdom gedoopt werd, ging kort daarop in tot de vreugde zijns Zaligmakers, dien hij pas zoo laat had leeren kennen. De zendeling, die hem dikwijls bezocht, verhaalt over hem „Kort na zijnen Doop werd hij ziek, maar bleef opgeruimd an helder van geest. De Bijbel was steeds zijn grootste schat. Eens zeide hij tot mij ik zat aan zijn ziek bed „Ik heb de beste Boeddhistische en Confuciaansche boeken gelezen. On danks het vele goede, dat ik er in vond, meen ik, dat zij, met den Bijbel vergeleken, al erg nietig zijn. Naast het licht des Bijbels, moeten al die lichtjes verbleeken." Later zeide de grijsaard tot mij„Gansch Japan heb ik doorgereisd, en overal het water der beroemdste bronnen gedronken. Maar och, wat beteekenen al die wateren tegenover „het Water des Levens", dat mijn Hemelsche Vader mij nu in over vloedige mate te drinken geeltAch, hadde ik jong mijnen Zaligmaker gevonden Dan zoude ik mijne kinderen in Zijn dienst hebben opgevoed. Helaas, dat is voorbij Een regeering die op socialisten steu nen moet, staat nooit sterk, ja is innerlijk zwak. Het Volk heeft het zeer juist getee- kend in haar jongste ZondagsbladDe premier van het vrijzinnige kabinet, op kruk en st >k geleund, door Troelstra den weg naar links op geholpen terwijl de kabinetsformateur van achter de struiken het aanziet. Zoo is het in Frankrijk gegaan. Zoo zal het ook ten onzent worden. Wilt gij weten hoe men er in Frank rijk mee gevaren is? Het ministerie-Combes dat van Jaurés c. s. afhankelijk was, gedroeg zich laf bij de werkstakingen van het scheeps volk te Marseille, en deed heelemaal niets tegen den burgemeester van Limoges, die, zelf socialist, toeliet dat een fabri kant in zijn eigen woning en fabriek door zijn werklieden belegerd werd, diens zoontje die voor de hongerige huisge- nooten om brood ging een paar ribben werden gebroken en een dokter die het kranke kind verbinden moest de toegang- werd geweigerd, en ten laatste met deze revolutionairen aan het onderhandelen ging in plaats van ze achter slot en gren del te doen zetten. Men zegt dat het in Nederland zoo'n vaart niet loopen zal. Zoo'n vaart dat is mogelijk. Maar te vertrouwen is het socialisme niet. En te vertrouwen is derhalve ook niet een ministerie dat met dit socialisme rekenen moet, politiek van hetzelve af hankelijk is, en zich door Troelstra c. s. laat beïnvloedendesgewenscht ook bij benoemingen. In den Duitschen Rijksdag hebben Von Bulow en Bebel het aan den stok gehad in de Fransche Kamer zijn Deschanel en Jaurès slaags geweest. Bebel was zeer bitter. Hij verweet den burgerlijken partijen sluipmoord on ver raad, en verwees naar Rusland, dat door de regeering geaaid wordt, terwijl zij tegenover Engeland en Frankrijk met den sabel klettert. Von Bulow heeft hem krachtig hierop gediend. Juist gij, zei hij, legt het er op toe, Engeland's wantrouwen tegen ons op te wekken, door den Koning van Enge land tegen den Keizer uit te spelen. En het is dan ook een idiote leugen dat deze twee vorsten het niet eens zouden zijn. In de Fransche Kamer heeft bovenge noemde liberale oud-voorzitter den tegen- woordigen onder-voorzitter der Kamer aan den tand gevoeld naar aanleiding van de anti-patriottische en anti-militairistische uitlatingen van diens partijgenoot Hervé. De aangesprokene verklaarde dat zijn partij het met Hervé niet eens is en dat de arbeiders, naarmate zij revolutionair worden, zullen begrijpen dat zij het vader land moeten verdedigen. Deschanel hield een schitterende rede, die, volgens besluit der Kamer in alle gewesten zal worden aangeplakt, en be stemd schijnt crm hem Deschanel naar voren te brengen voor het president schap der republiek. Dat zou niet aangenaam zijn voor Dou- mer, na de overwinning door diens partij behaald, toen de Kamer het voorstel ver wierp om den president der republiek te doen verkiezen bij geteekende stembiljetten, dus de stemming niet meer geheim! De toestand in Rusland blijft hoogst hachelijk. De laatst* berichten luiden nog steeds bedenkelijk. Plehwe heeft de revo lutie voorbereid, zoo zegt men, en Witte heeft haar een heel eind vooruit geholpen. De beweging tegen Witte neemt dan ook toe. En ofschoon hij Woensdag nog bij den Keizer heeft gemiddagmaald, schijnt de Keizer hem te willen vervangen door Goetsjkof, den bekenden Moscouschen Zemstro en broeder van den nieuw be noemden militairen gouverneur van Moscou. Hij is reeds bij den Czaar op Tsarskoje Selo op audiëntie geweest, naar men zegt om over een nieuw te vormen ministerie te spreken. Wat niet onmogelijk schijnt, dewijl het bekend is dat rechts en links, hofpartij en revolutie om 't zeerst bezig zijn Witte's zetel om te trekken. Velen meenen dat Goetsjkof meer in eer dan Witte, het verzet zou breken, de zemstro 's zou hij terstond bevredigen en de revolutie aangrijpen met flinke hand. Op het feest van de ridders van Sint Joris, dezer dagen op Sjarskoje Selo ge vierd, heerschte een gedrukte stemming. f m Onder de aanzittenden waren twaalf marine-officieren, die als uitgestootenen aan een aparte tafel zaten. De nieuw be noemde gouverneur-generaal van Moskou ontving zijn gelukwenschen met de tra gische opmerking dat hij ten doode op geschreven was. De bedwinger van den opstand te Sewastopol, generaal Möller vertelde dat hij voor 't uitbreken der openlijke muiterij, op een kleinen stoom- kotter alle oorlogsschepen had bezocht om zich van de stemming te overtuigen. De officieren hadden hem met tranen in de oogen gesmeekt hen mee te nemen, uit vrees dat de matrozen hen zouden dooden. Ook vernam men dat de gisting onder de artillerie sterk toeneemt, terwijl het in enkele compagnieën van het lijf garde-regiment tot openbaar verzet en dienststaking kwam, wegens weigering aan de soldaten om zekere kranten te lezen. Is 't wonder dat de stemming ten pa- leize gedrukt was, in weerwil van 's Keizers poging om de gesprekken in de bedding van de koetjes en kalfjes te leiden Bedenkelijk is 't ook dat de Oostzee- provinciën Lijfland, Esthland en Koer land in openbaren opstand gekomen zijn. De afkondiging der republiek wordt elk oogenblik verwacht. Oorlogschepen wor den niet uitgezonden wegens onbetrouw baarheid der bemanning. Vooral te Riga blijft de toestand hoogst ernstig. De stad is geheel van het overige deel des Rijks afgesneden. Alle fabrieken staan er stil. De arbeiders zijn gewapend en beletten de nadering der stad. Op alle schepen is het werk gestaakteveneens op de spoorwegen. Overal staan de regeerings- gebouwen in brand. Telegraaf- en spoor wegverbindingen zijn in handen der op standelingen. In het gouvernement Minsk zijn de soldaten aan het muiten geslagen. De Czaar ontvangt dagelijks gezanten uit allerlei kringen, zoowel rechtsche als linksche. Zijn antwoord aan eerstge noemde getuigt van vastberadenheid. Hij zal 't manifest van 30 October handhaven de hervormingen invoeren de vrijheden vermenigvuldigenen het gezag hand haven dit is de samenvatting er van. Wachter, wat is er van den nacht? Onze Middelburgsche correspj schrijft: Te midden van de vele zorgen aan schoolbesturen en onderwijzers, door de nieuwe wet op het lager onderwijs opge legd, en die we gaarne dragen met het oog op den vooruitgang waarin zich door deze wet het christelijk onderwijs zal mogen verheugen, kwam ons de tijding verrassen dat onze districts-schoolopziener op zijn verzoek, op 't tijdstip dat de nieuwe wet in werking zal treden, ontslag had bekomen. Ons blad deelde aan belangstellenden mede dat eene partij-benoeming oorzaak was van deze ontslag-aanvrage. Uw correspondent is er zeker van het leedwezen van allen die het volksonderwijs op de juiste waarde weten te schatten, als hij getuigt dat dit ontslag met meer dan gevvoon leedwezen scheiden doet altijd pijn is vernomen. Niet alleen bij allen die meeleven met het christelijk onderwijs, maar ook bij alle ernstige mannen die 't openbaar onderwijs dienen. De heer Blum stond hoog genoeg om in den strijd onzer dagen tusschen open baar en bijzonder onderwijs, als rijks ambtenaar noch voor de eene noch voor de andere partij te kiezen. Hij was een streng tuchtmeester, maar tevens een wel willend wegwijzer. Ons is nooit ter oore gekomen dat één onderwijzer, hij zij dan bij het openbaar- of bij het bijzonder onderwijs, over eenige handeling van den heer Blum klaagde die van partijzucht getuigde. Hij wist op zeldzame wijze zijn private mimi ii nwift meening tegenover zijn invloedrijke amb tenaars-verplichting te handhaven. Intusschen de slag is gevallen. De eerste en hoogste autoriteit in ons district op onderwijsgebied zal zeker in den eersten tijd niet een man van onze beginselen zijn. Dat we dit diep betreuren, behoeft niet gezegd te worden maar we hebben onder tegenspoeden en teleurstellingen niet te vergeten, dat de School met den Bijbel er niet is opdat we zekere ijdelheid zouden kunnen botvieren, of opdat we zouden kunnen poseeren als volksopvoeders, maar om als propaganda-school dienst te doen voor de christelijke beginselen onder ons volk. En die zullen groeien en bloeien, al is geen der autoriteiten onze beginselen genegen. Daarvoor strekt de geschiedenis ons ten waarborg. Voor de christelijke actie in het centrum onzer provincie, waaraan de heer Blum op zoo hartelijke en gewaardeerde wijze deel neemt, hopen we hem nog eenigen tijd te zullen behouden. We zijn zoo gelukkig te kunnen meê- deelen dat, naar het zich laat aanzien, de kiezers voor den gemeenteraad of voor de Provinciale Staten in onze districten vooreerst wel niet voor een vacature-Blum ter stembus zullen geroepen worden. Middelburg. De heer A. Salomé, ambtenaar bij den provincialen waterstaat te Neuzen, is in gelijke betrekking over geplaatst naar hier. Middelburg. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon die een lading ongekeurd vleesch op een wagen van buiten de stad invoerde. Op het vleesch is tevens beslag gelegd. (M. C.) Middelburg. Wij vernemen dat de directie van de stoomtram „Walcheren" voornemens is nog dit jaar een proefrit naar Domburg te maken. Het is nog niet bekend wanneer de lijn voor het publiek verkeer zal worden opengesteld, vermoedelijk in het begin van 1906. Goes. Tegen P. P. alhier is proces verbaal opgemaakt wegens verduistering. Goes. J. 1. Maandag werd te Middel burg een velocipède ontvreemd. De dader die later opgespoord werd, zijnde een zekeren J. P. uit Kapelle is met deze fiets gereden onder de gemeente 's-Heer Arendskerke, alwaar hij haar ongevraagd verruilde met een die aldaar voor een herberg stond, waarna hij naar deze ge meente reed en bang voor ontdekking haar tegen de gasfabriek zette, van waar zij op het politiebureau werd gedeponeerd. Goes. Het Bestuur van Handelsbe langen alhier zond aan de Tweede Kamer der St. G. in, een adres tot het niet aan nemen van het voorstel tot heffing van 10 opcenten op de bedrijfsbelasting. Goes. De weekmarkt van Dinsdag a.s. is verzet door B. en W. op W7oensdag 27 December. Goes. Zaterdagavond vergaderde de ring «Goes'' van Chr. Jongelingsvereen. voor het laatst in 1905. Goes was wederom het punt van samenkomst en tal van ring- leden waren dien avond in het gebouw der Goesche C. J. V. aanwezig. De ring „Goes" mag zich in voortdurenden bloei ver heugen. De vergaderingen worden immer talrijker bezocht en steeds wordt er voor een goed program gezorgd. Ook nu was er weêr een goed voorziene agenda. Ac- lueele punten, het vereenigingsleven zeer nauw rakende, zouden ook nu weêr aan de orde komen. Geen wonder, dat de opkomst de verwachting zeer overtrof. Dhr. H. Janse Bz. van Goes presideerde. Hij verzocht te zingen Ps. 95 verzen 1 en 2, las Jesaja 12 en ging toen voor in gebed. Daarop volgde een woord van z/welkom" aan de opgekomenen. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd. Verschil lende mededeelingen werden daarna ge daan. Belangrijk waven de mededeelingen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1