RECLAMES. Indien Ik geweten had. Uit de Tweede Kamer. Een dergelijk ongeval overkwam de Engelsche stoomboot Apollo, vertrekkend naar Cardiff, die de Oude dok uitvaarde en tegen den muur botste, waarbij zij beschadigd werd. Doch het ergste ge beurde met de Deeusche stoomboot Vend- sysael, aangekomen van Riga, met eene volle lading, die in aanraking kwam met de Noorsche stoomboot Anvers, aange komen uit Christiana met een volle lading. Het anker der Anvers is binnengedrongen in de romp van de Vendsyssel, nabij het achterschip, een zwaar lek teweegbrengend. De Veudsyssel is zelf op het droge ge- loopen, aan den bovenkant der Ballast- plaat, op den linkeroever, juist voor den hoek, tegenover de stad. De bemanning der Vendsyssel heeft zelf het lek gestopt en het schip is dezen nacht, bij hoog water, vlot gesleept en in de dok gekomen het zal hier in droge dok gaan. Wat de Anvers betreft, die heeft eveneens een gat in den boeg, lek, de voorpiek vol water en is nog met de tij van gisterennamiddag in de dok kunnen gaan. In 't geheel zijn er gisteren 43 schepen aangekomen en 17 vertrokken. Er liggen thans in de haven 47 zeil- en 132 stoomschepen in 't geheel 179 zeevaartuigen, ongerekend de schepen die geen plaats konden krijgen en achter den hoek liggen. O.-Souburg. De Nieuwjaarscommissie, bestaande uit de leden der diaconieën der Geref. en Herv. Kerk en van 't burgerlijk armbestuur, die drie jaar geleden werd gevormd met het doel om giften in te zamelen ter uitdeeling aan hen die gewoon waren langs de huizen nieuwjaar te wen- schen, teneinde aan die vermomde bedelarij een einde te maken, vergaderde gisteren alhier onder leiding van den burgemeester. Namens de diaconie der Geref. Kerk (die der H. K. was niet vertegenwoordigd) werd door ds. Kerkhof voorgesteld de commissie te ontbinden omdat het doel weg met het nieuwjaar wenschen voor de fooi was bereikt, zoodat het middel niet meer noodig bleek. Tevens werd door denzelfden spreker het voorstel gedaan dat elke diaconie voor kaar eigen behoeftige leden giften zou inzamelen en zoo mild mogelijk zou bedoelen. Door dhr. J. Kramer werden daartegen nog al eenige bezwaren ingebracht, wat evenwel niet belette dat 't voorstel van ds. Kerkhof met meerderheid van stemmen werd aan genomen. Men schrijft uit Vaals aan De Ned. Het bezoek aan het Casino wordt voort durend drukker. De geheele week maar vooral Zondags komen allerlei heeren en vooral ook dames hun geluk beproeven. Het roullette-spel schijnt nu meer de aandacht te trekken als het jeu de poule. Het wordt in een besloten gezelschap gespeeld, waarvan men tegen een bepaalde som lid kan worden. Het ledental bestaat thans uit meer dan honderd. Tot nog toe konden twee roulettes aan den speellust der bezoekers voldoen, dezer dagen zijn de zaken weer uitgebreid, nu men nog twee nieuwe dergelijke speelinstruinenten heeft opgesteld. Daartoe had meD ook meer localiteit noodig, de tweede étage van het bekende huis is mede in ge bruik genomen. De betrekking tusschen douane-kantoor en speelbank is dezeze zijn onder hetzelfde dak. Het rijk heeft voor den tijd van tien jaren het voorste en benedenste deel van dit precies op de grens gelegen huis gehuurd. Verder werd dit door verschillende families bewoond die nu langzamerhand alle vertrokken zijn, om voor de speelgelegenheden plaats te maken. Overigens heeft de bank niets met het douanekantoor uit te staan. Zij heeft haren eigene ingang. De roulette- club draagt den naam „High life", dat leest men ook op de pet van den bediende, 't Gaat er groot toe, de zalen zijn fijn gemeubileerd maar er wordt ook grof gespeeld. Onlangs hoorden we van iemand die in een paar dagen tijds 70.000 mark verspeeld had. Het kwaad woekert snel voort, zou er geen middel zijn het te stuiten Omtrent de oorzaak van de ramp op de Zinkwitfabriek te Maastricht, meldt men Woensdagavond is de heer Deprez, chef de reparation, bewusteloos gevonden achter de deur van zijn bureau de pogingen om hem weer in het leven terug te roepen hielpen nietde doctoren constateerden, dat de ongelukkige over leden was tengevolge van het inademen van koolzuurgas. Bij onderzoek is geble ken, dat door verzakking an den onder grond een scheur ontstaan was in deu bodem van der aschbak van een der nieuwgebou-'-je ovens. Daardoor is de ondergrond, destijds met asschen aange vuld, in brand geraaktde hierbij ont stane gassen, gedreven door de drukking die uit de ovens komt, hebben zich lang zaam door den zeer poreusen asschengrond omhoog gewerkt, om eindelijk op 3040 meter (in de richting van de vroegere gracht) ouder het bureau uit te komen. Zoodra de oorzaak van het ongeval ont dekt was, zijn de ventilatoren tot stilstaud gebracht om een verder toevoer van gas tegen te gaan. In den loop van den nacht werd geconstateerd dat vier nieuw go- bouwde ovens 2030 c.M. waren gezakt, waaruit blijkt, dat de ondergrond diep is uitgebrand. Op een hedenmorgen te Ijnuriclen aangekomen stoomschip viel in den afge- loopen nacht een matroos uit het kraaien nest op het dek. De uitkijk welke hem zou aflossen vond den man liggen met het rechterbeen gebroken en het linkerbeen zwaar gekneusd. Woensdag werd uit het water van de Prinsengracht te Am sterdam opgehaald een kinderlijkje van het mannelijk geslacht, gewikkeld in een deels vergaan linnen vrouwenhemd met kantje aan den hals en mouwen. Volgens deskundigen kan de geboorte van dit kind ongeveer drie weken geleden hebben plaats gehad en zijn er op dit lijkje blijkbaar sporen van gepleegd geweld waar te nemen. Over de redenen, die de regeerint; hebben bewogen om den exprestrein, die te 4 uur 14 min. des namiddags uit Den Haag naar Amsterdam vertrekt, te Haar lem te doen stoppen, wordt het volgende vanwege het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid gemeld „Door een van de Leden der Tweede Kamer is, mede uit naam van de overige inofbij Haarlem woonachtige Kamerleden, tot den minister van W. H. en N. hel verzoek gericht den bedoelden trein te Haarlem te doen stoppen. Dit verzoek is, zooals te doen gebruikelijk is, in handen gesteld van den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten om advies. Daarop geeft dit College bericht, dat tot voor korten tijd een sneltrein uit Den Haag naar Haarlem vertrok te 4 u. 4 min. des namiddags. Ter wille van de vervroeging van den Rarijschen trein no. 38 is die trein vroeger gesteld moeten worden, waardoor de bruik baarheid voor Kamerleden, die na alloop van de zitting (omstreeks vier uur ol later) huis waarts keeren, is te loor gegaan. Het ver zoek om trein 38 te Haarlem te doen stoppen, kwam dan ook aan genoemd college zóó ratio neel voor, dat het niettegenstaande de door de H. IJ. S. M. tegen den maatregel opgegeven bezwaren, in overweging gal' te bepalen, dat die trein te Haarlem zal stoppen, doch alleen tot het uitlaten van reizigersen voor de noodige aankondiging ten behoeve van het publiek te doen zorgen. Door den minister van W. H. en N. is daarop overeenkomstig dit advies beslist." Over deze quaestie zal 't laatste woord nog wel niet gesproken zijn. Vast staat dan nu dat 't stoppen van dien trein te Haarlem gevolg is niet alleen van een aanvraag van den stationschef Hugeuholtz, maar van nog een paar collega's kamer leden (Lieftinck, v. Styrum, e.a.) die geen kans schijnen te zien tien minuten vroeger weg te gaan of een volgenden trein to pakken. De jongeling Smits, van Utrecht wilde begin Mei van dit jaar gaarne dienst nemen bij de marine als stoker. Hij ging naar Amsterdam, waar hij werd afgekeurd, omdat hij platvoeten had. Daar hij gaarne in dienst wilde, probeerdo hij het na 14 dagen te Rotterdam, waai de officier van gezonheid Rademaker hem op 12 Mei goedkeurde. Na geteekeud tc hebben kwam Smits na verloop van 4 dagen verlof in Den Helder aan boord van de Van Speyk als stoker 3e klasse. Na 2 maanden kreeg hij last van zijn platvoeten, en was na dien steeds onder behandeling, kocht voor eigen rekening nog een paar platvoetzolen enz. Ook lag hij nog 4 dagen met die voeten in het hospitaal. Totdat eindelijk Smit werd afgekeurd voor den dienst, en hem door zijn commandant werd medegedeeld, dat hij in Maart naar huis kon gaan. Hij kreeg echter bericht Zondagavond bij 't naar kooi gaan dat hij Maandag d. a. v. zou worden ontslagen met eeu z. g. rood paspeort, hetwelk men aan de met wan gedrag ontslagenen uitreiktals reden, waarom hij werd ontslagen stond er op „Uit hoofde van ongeschiktheid voor de verdere waarneming vau den militairen dienst, tengevolge van lichaamsgebreken, na deze gebreken bij indiensttreding te hebben verzwegen met het bepaalde doel te misleiden." Bij het departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Neder- laodsch-lndië„Te Rappang meldden zich de gewezen Radja en de Kroonprins van Sidenrcng en te Loewoe twee zoons en drie kleinzoons van den Radja van Rooi. In West-Soppeng is de bevolking teruggekeerd. De moordenaar van den (blijkens een telegram van den gouverneur van Atjeh en onderhoorighedeu door eeu kwaadwillige vermoorden) opzichter van de stoomtram in Aljeh is door de bevol king gegrepen en uitgeleverd." Tot toeliehtiug van dit telegram diene De gewezen vorst van Sidenreng, die tevens bestuurder was ran het landschap Reppang, Celebes, had reeds eind October afstand gedaan van de regeering ten be hoeve van zijn tweeden zoon, die zich in den aanvang van die maand met zijn moeder en broeders had overgegeven Deze, als vorst ingehuldigd, heeft toen de z. g. Atjehverklaring geteekend. Sidenreng, zoo werd tevens bepaald, zou een oorlogs schatting van f90,000 en een jaarlijksebe belasting van f26,000 opbrengen. Hoewel deze onderwerping van gewicht mocht heeten, kon de toestand in Siden reng en de omliggende, onder den invloed van dit rijkje staande landschappen toch nog niet als volkomen bevredigeud be schouwd worden, zoolang de kroonprins, Karaëng Tinggimaë, doorgaans Aroe Ma- lolo (de jonge vorst) genoemd, zich nog niet onderworpen had. Deze kroonprins, zoon van den hoofdvorst van Wadjo, die met een zuster is gehuwd van den thans afgetreden vorst van Sidenreng, is de ziel van het verzet, in die streken getoond. Om hem heen hadden de onver- zocDÜjken zich geschaard en hij bezat ge noeg invloed en aanhang om het invoeren van een toestand van rust en bevrediging aanzienlijk te vertragen. Na de gevech ten in Augustus geleverd, was hij eerst naar Masenrempoeloe en daarna naar Wadjo gevlucht, medenemende enkele rijkssieraden. De andere zijn vroeger dooi den ouden vorst ingeleverd. Dat hij het thans noodig heeft gevonden zich te komeu onderwerpen, duidt op een zeer gunstige gezindheid van hoofden en bevolking jegens ons bestuur. Bestond deze niet, dan zou een invloedrijk vorsten zoon als Karaeng Tiuggitnaë op zijn vlucht voor den vreemdeling op zoovele plaatsen een veiligen schuilhoek hebben kunnen vinden, dat hij langen tijd de vervolging had kunnen tarten. Maar de vluchteling heeft zich niet langer veilig gevoeld en hij is het hoofd in deu schoot komen leggen. De onderwerping van de twee zoons en de drie kleinzoons van den vorst van Boni duidt op een zelfde verschijnsel. Mag in het noorden van het Schiereiland de toestand dus bevredigend worden geacht, in het zuiden schijnt hij dit minder te wezen. De vervolging van deu vorst van Gowa geeft tol dusver toch nog geen goede uitkomsten. Nieuwe Crl. Gisteren heeft een zoo pas ontslagen tuchthuisboef te Leeuwarden een moord aanslag gepleegd op een jeugdige dienst bode, een stil, bedaard en hoogst zedig meisje. Verwonderlijk was haar tegen woordigheid van geest na den aanslag. Niet alleen dat ze in haren toestand nog de kracht had, naar haar woning, die ongeveer 200 meter van het tooneel van het drama verwijderd is, te loopen, maar ze had zelfs het pakje en haar hoed, die bij de worsteling met haar aanvaller op den grond waren gevallen, opgeraapt en meegenomen. Omtrent den 29-jarigen jongen man, die den aanslag heeft ge pleegd, vernam de Leeuw. Cl. dat hij als werkman; althans bij de heeren Zeilstra, waar ook het meisje dient, v or vlijtig en oppassend doorging. In de Fabriekssteeg, waar hij woont, stond hij echter als per soon in geen besten reuk. De toestand van het 21-jarige meisje is zeer ernstig en haar leven verkeert in gevaar, dewijl haar luchtpijp is doorgestoken. Zij had drie sneden in den hals en het bloed liep langs haar kleeren. Haar aanrander, niet met de zwaarste bedoelingen, had eerst zijn meisje thuis gebracht, en daarna de dienst bode, Akke Kobus, uit Garijp afkomstig, aangegrepen en na eene lange worsteling gestoken. Hij had pas zeven jaar straf oudergaan wegens gepleegden moordaan slag op zijn vader. Hij is voortvluchtig. Amerikaansche bladen berichten over liet optreden van iMej. Ilenriëtte Kuyper (dochter van den Nederlandschen oud- Minister) „een zeer belangwekkende be zoekster van Amerika". Mej. Kuyper trad dezer dagen als spreekster op in groote ver gaderingen te Boston en gaf daar een overzicht van het geneeskundig zen dingswerk op Java, verricht door het Zendingsgenootschap, waarvan zij voor zitster is. De bladen getuigen, dat Miss Kuyper, de kunst van het woordvoeren verstaat, evenals haar vader. Aanplakbord. Op een aanplakbord stond, na alloop van de kermis, door het afscheuren bij gedeelten van verschillende aanplakbiljet ten, het volgende te lezen Te K. vrijwillige verkooping van .een groen geschilderd en schoon gevernist boekbinders knecht, die sedert lang zit in een rattenval en voorzien is van 5 pooten en begroeid metzwijnenhaar zooals aangewezen isop een aangeplakt hottentotje van dertig jarigen leeftijd, goed kunnende omgaan meteen monster- aehtigen zeevisch alhier aangespoeld op bevel van den burgemeesterlig gende nevens een ouden ezelmet een mand kreeften gebonden boven het vertrek van den minister van schildwachten die de orde zullen hand haven in een alkoof met verdere ge makken. Al degenen, die iets te vor deren hebben vaneen varken met drie pootengelieven hun pretensien in te zenden bijgedresseerde houden en apen,die op bevel van hun meester zit ting houden tot het kiezen van twee leden in den Gemeenteraadwaarna groot vuurwerk bij gelegenheid van het.in leggen en zouten vantwee ge pensioneerde majoors. Verkoop bij op bod vaneen huisknecht met trijp en springveeren te bezichtigen, inde Haarlemmeroliebij iemand, die eenige vrije uren heeft en ze besteden wil fnet't verslinden van de gekwetsten van Waterloo die te koop zijn voor 13,000 gulden, ter wijl men de helft der kooppenningen in de vlam eeuer kaars zal houden en verbrandenwaarna de heer Batnberg onmiddellijk overgaat tot het begoochelen vaneen oude ezel die door ziekte genoodzaakteen handel zal beginnen inoliekoeken, beignets en wafelseen canape, twaalf stoelen, schilderijen op linnen, voor stellende twee oude keukenmeiden Zegt het voortaan niemand. Uit Rusland. Onder verdenking den moord op geueraal Sakarof te Saratof te hebben gepleegd, is een slotenmaker gearresteerd. Hij zou zich als vrouw ver momd en zoo den generaal doodgestoken hebben. Te Sosnovvice is een fabrikant op verraderlijke wijze vermoord, omdat bij stakende werklieden door kozakken uit zijn fabriek had verdreven. Reeds vroeger was er een dynamietaanslag op hem gepleegd. In Dombrowa is een gen darme, in Tsjenstochau een wachtmeester der politie door onbekende revolutionairen doodgeschoten. Er zijn reeds twee duizend ontevreden Chineesche studenten uit Tokio vertrokken. De overige 6000 hebben ook besloten weg te gaan. De vrouwelijke studenten, 60 in getal, hebben zich bij de staking aange sloten. De beweging dreigt een leelijke slag te worden voor Japan's populariteit als alma mater. Een vijftig-jarig bruidegom te Parijs, de heer Polycarpe Binet, heeft een onaan- genamen trouwdag beleefd. Hij was smoor lijk verliefd geworden op een meisje van twee-en-twintig, die er in toestemde zijn vrouw te worden. Toen hij, na het trouwen zijne jonge vrouw in het bruidsvertrek bracht, zeide zij zich plotseling ongesteld te voelen en baalde hem over een dokter te gaan zoeken. De bruigom schommelde er een op en kwam met dezen ijlings in een rijtuig naar huis gereden. Maar de bruid was inmiddels verdwenen met een som van ruim 30,000 frs. uit ziju lessenaar. Van de politie moest de bedrogen echt genoot vernemen dat er niets aan de zaak te doen was, aangezien een echtgenoot, volgens de Fransche wet, zijn vrouw niet wegens een misdrijf kan vervolgen. Al wat hij kan doen, is haar dwingen naai de echtelijke woning terug te keeren. Of de man daar echter zin in zal hebben F Indien ik geweten had dat de Piukpillen mij zoo gemakkelijk, zoo snel konden ge nezen, zou ik uiet zoo lang geleden heb ben. „Men vindt deze volzin in vele brieven met genezings-atlesten. Het is dus tijd dit te zeggen, ,/ludieu gij ziek zijt en indien de behandeling die volgt l helpt, gaat voort. Indien de behandeling die U gevolgd hebt, U niet helpen, ziet alsdan of de ziekte waaraan gij lijdt, een dier ziekten is, die de Pinkpillen genezen, en zoo ja, neemt de Pinkpillen, want men moet wel weten dat de Piukpillen dikwijls genezen hebben, als wanneer de andere geneesmiddelen schipbreuk hebben geleden. Indien Juffr. Cato Hertogs, Kloosterstraat 222 te Roozendaal, of hare ouders eerder de merkwaardige werkdadigheid der Pink pillen gekend hadden, zou deze jeugdige persoon niet van af haar 14de jaar tot in den laatsten tijd geleden hebben. Juffrouw Hertogs is op 't oogenblik 21 jaar oud, het zijn dus 7 jaren van hare schoonste jaren die zij met lijden heeft doorgebracht, en zulks had zeer gemakkelijk vermeden kunnen wordeD. Juffr. Cato Hertogs, volgens portret. «Ik verklaar, zoo schrijft zij, dat ik aan bloedarmoede en al hare ongemakken van af den leeftijd van 14 jaren geleden heb. Ik ben nu 21 jaar oud en gedurende 7 jaren gevoelde ik mij zwak, zonder eet lust, slechte spijsvertering. Dikwijls had ik schele hoofdpijn, benauwdheid, duizelig heden. De geneesmiddelen die men mij- gedurende die 7 jaren heeft doen nemen hebben mijnen toestand niet kunnen ver beteren. Eindelijk heeft men inij de Pink pillen aangeraden. In eenige weken tijd hebben zij mij een gezondheidstoestand teruggegeven waarop ik niet meer hoopte, indien ik de merkwaardige werkdadigheid der Pinkpillen gekend had, zou ik ze reeds veel eerder genomen hebben en sedert langen tijd zou ik genezen zijn". Weet dus dat de Pinkpillen het genees middel zijn dat altijd slaagt om tegen te gaan, bloedarmoede, bleekzucht, neuras thenie, algemeene zwakte, maagkwalen, rheumaliek, zenuwzwakte, schele hoofd pijnen, zenuwpijnen, heupjicht. Prijs f 1.75 de doos f9.per6doozen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depothouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leiden dr. J. P. de Bie te Arnhem -, te Schagen G. A. Loicama te Bergen-op-Zoom. Ovezand. Benoemd tot ouderling alhier de heer J. Westveer. Souburg. Br. W. Pouwer, aan de beurt van aftreden, is als Ouderling her kozen en tot Diaken is gekozen, in de plaats van Br. Kluijfhout, Br. M. Joziasse. Zondagsbode. Men schrijft aan De Ned. Op 1 Juli 1.1. waren in de Ned. Herv. Kerk de volgende vacaturen Gelderland 10, Zuid-Holland 21, Noord-Holland 17, Zeeland 11, Utrecht 3, Friesland 29, Over- ijsel 13, Groningen 20, Noord-Brabant 10, Limburg 1 en Drente 6. Tezamen 142 vacaturen tegen 164 op 1 Januari 1905. Geref. Kerken. Drietal te Breda G. Elshove te Breu- kelen, J. v. d. Liuden te 's-Graveuhage en 11. J. Meijering te Katwijk a/d Rijn. Beroepen te 's-Gravenmoer K. W. Hui sing cand. te Amsterdam. Op de Olassicale-vergaderiug, te Utrecht gehouden, werd de missionaire dienaar, ds. Ingwerseu, door de daartoe aangewezen Deputaten der Gen. Synode, met goed gevolg geëxamineerd in de Zendiugsvakken. Ds. K. van Dijk, beroepen missionair Dienaar des Woords bij de Gereformeerde Kerk te Heeg, is aldaar Woensdag, 13 December, als zoodauig bevestigd door ds. De Jonge, na een leerrede over Psalm 22 28 en 29. Des namidda,,trad de bevestigde voor de gemeente op met een predicatie over Efeze 3 8. Namens de Provinciale Zendingsdeputaten werden ds. Van Dijk en de zijnen daarna eenige harte lijke woorden toegesproken en evenzoo namens de Deputaten der Generale Synode voor de Zending. Beide malen vulde een talrijke schare het kerkgebouw, waar onder zich vele afgevaardigden van onder scheidene Friesche Kerken bevonden, als ook belangstellenden, inzonderheid uit Knijpe, waarvan ds. Van Dijk beroepen werd. Ds. Van Dijk hoopt in het laatst van Januari 1906 te vertrekken naar Indië. Schooinieuws. De heer F. C. Dominicus te Miliingen staal no. 2 op de voordracht voor ouder wijzer aan een o. 1. s. te St. Philipsland. Gisteren promoveerde magna cum laude tot Doctor in de Godgeleerdheid aan de Vrije Universiteit de heer J. van Lonkhuyzen, predikant bij de Gerefonn. Kerk te Aarlanderveen, op academisch proefschrift getiteldHermann Friedrich Kohlbrilgye en zijn prediking in de lijst van zijn tijd. (Rott.j Tot leden van de Commissie van Beroep, uitgaande van de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs zijn gekozen: le. Door de schoolbesturende heeren W. J. J. Koole te MiddelburgDr. P. J. Kromsigt te R'dam en Prof. C. Sogers te Groningen2e door de onderwijzers de heeren Dr. J. Th. de Visser te A'dam J. H. Blum te Vlissingen en C. W. v. Bentveld te R'dam. Tot Voorzitter is gekozenJhr. Mr. P. A. J. Van den Brandeler, Van Eeghenstraat 157 Am sterdam. De zittingen zullen te Amster dam gehouden worden. II e c Is t s i a k e De Overwegingen in Zake het gisteren uitgesproken vonnis van J. V. (zie ons no. van gister) luidt als volgt Overwegende ten aanzien van de opte leggen straf, dat de als bewezen aange nomen feiten zijn gepleegd vóór den 1 December 1905, alzoo vóór het inwerking treden van de Kinderwetten van 12 Fe bruari 1901 (nos. 63 en 64) en dat der halve ingevolge art. 1 van het Wetboek van Strafrecht moet worden onderzocht of de bepalingen, geldende ten tijde van het plegen der feiten, dan wel die gel dende op het tijdstip der berechting en der uitspraak, als de voor den beklaagde gunstigste moeten worden aangemerkt.; O. dat volgens de oude strafbepalingen die feiten kunnen worden gestraft inet gevangenisstraf of geldboete, en volgens de nieuwe wet dwangopvoeding, tucht school, geldboete of, vermits de beklaagde boven de 16 jaren oud is, met gevange nisstraf; dat, terwijl in het gegeven geval het maximum der bedreigde geldboete onder beide wetgevingen gelijk is, wel is waar de dwangopvoeding tengevolge kan hebben, dat de veroordeelde lan- geren tijd van zijne vrijheid beroofd is, doch dat daartegen over staatdat de gevangenisstraf volgens de nieuwe be palingen tot een lager maximum is be dreigd, en dat de dwangopvoeding onge acht haren duur reeds daarom als voor den veroordeelde gunstiger moet worden aangemerkt, omdat de nieuwe strafbepa lingen ten doel en tot gevolg hebben eene zachtere en meer opvoedkundige behandeling van het kind en de dwang opvoeding op eiken leeftijd vóór het 21e jaar zelfs onvoorwaardelijk kan worden beëindigd, om welke redenen de Recht bank van oordeel is dat in deze de nieuwe strafbepalingen als de voor den beklaagde gunstigste moeten worden aangemerkt. Dhr. Hugenholtz zegt dat de begrooting van Marine, althans wat het materiaal be treft, staat in het „blanco" teeken. Spreker betreurt het niet, tnaar is toch niet ge rust, daar de minister in den slechten linan- tieelen toestand geen beletsel ziet, om zoo noodig gelden aantevragen voor nieuwen aanbouw. Waar is hier die veelgeloofde zuinigheid. De begrooting is reeds een half millioen hooger dan verleden jaar. En nu wil de Minister schepen van 7000 ton. Is dan de haven van Soerabaja voor zulke groote schepen in eens bruikbaar geworden F Wat dan gedaan met de schepen van 3500 ton en met het in aanbouw zijud^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2