NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. f No. 67. 1905. Maandag 18 December. 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Gemengde Berichten. wilster Fc JCHT, ?rder kersknecht Ls C H E L D E 8,- 8.- 8, 8, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE J0NGE-VERWEST, te Goes BERICHTGEVERS. F. P. D'HUiJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN JRGRAAF, leid BREGTSE,. [echt len kan be- ORN, Ged. ld e k e r k e. s. of eerder ïssand. et de paarden Ichikbaar, de [ruiningeit. leeht t)OD, Seroos- leolit IAKER Mz., IG, Cortgene. jodigd CUWESE te Axel. G E A A F. (behalve Maan- Antwerpen Ps morg. 7.— n. EN ST LAKE |ake 5,45, 8,45, ien 8,08,11,01, 24 9,— 10,30 .2510, - 10,— 2610,30 10, 2711,— 10, 28 7,— 10, 29 7,30 10,— .30 8,— 10,— .31 8,30 10,— r een datum ia tweede getal ii ZIEKIKZEK. Van Zierikzee. 16 7,30 1,30 17 7,30 j. 18 7,30 19 7,30 n 20 7,30 1.21 6,30 3.22 7,30 r. 23 7,30 12,30 24 7,30 n.25 7,30 26 7,— n 27 7,30 3.28 6,30 .29 7,30 r. 30 7,30 31 7 30 1,30 1,30 1,30 2- 1,30 1,30 1,30 1,30 2- 1,30 1,30 ROTTERDAM v. Midd. v. Rott. 8,- 8,- '8,- 8- 8,- 8- 8, - 8,- 8,- 8,- 8. 8,- 8,- 8,- Verwest - Goes, 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN Zij «lie zieli met i Januari op ons blad abonneeren, ontvan gen liet tol clien ciatam grat its. Berichtgevers voor dit blad worden gevraagd te St. Annaland. St. Philipsland. Scherpenisse. Poortvliet. 16 December 1905. Herinnert gij u nog de debatten in de volksvergaderingen dezen zomer en her haaldelijk ook in de vorige jaren toen wij het kabinet-Kuyper-Loeff nog hadden Wat geschetter over de Snelvuurka nonnen, de Speetwet, en dergelijke. En wat ziet men nu Het vrijzinnige kabinet vraagt een mil joen aan voor snelvuurkanonnen. En wat het speetwetje aangaat, minister Vee- gens zegt in zijn Memorie van Antwoord op Hoofdstuk X dat intrekking van dit wetje vooralsnog niet gewenscht is, want, zegt hij, „in verschillende gemeenten lean de hulp van vrouwen hij het haringspeten na des avonds 10 uur nog niet worden gemist" Zoo worden een voor een de verkiezings leugens der vrijzinnig-democratische volks redenaars door de vrijzinnige ministers te niet gedaan. Er zullen er nog wel volgen De sociaal democraten, schoon verwer pend het koninklijk gezag, weten zich zoo mogelijk wel koninklijk in te richten en zich te omgeven met een koninklijken nimbus die de oogen van den eenvoudigen buitenstaander verblindt. "Van Hugenholtz die zie N. R. C. van heden aanvraag deed en verkreeg dat voor hem de trein te Haarlem stopt, en wiens majesteit nog uit de dagen der spoor wegstaking, van zeker spoorwegstation u tegengluurt, zwijgen wij. Doch wat te zeggen van Van Kol, omtrent wien de Makassaarsche Crt. yeen clericaal blad) ons het volgende komt openbaren Verleden week na de vlucht van den vorst van Goa, werd bi) het doorzoeken van het koninklijk verblijf gevonden een portret van Van Kol groot formaat, afgebeeld in vol ofhaaTvan Lid der Tweede Kamer met steek en degen, een figuur om voor te knielen, om tot koning uit te roepen Je begrijpt de verbazing der ontdekkers Daar hing de democraat in de receptiekamer van een vorstelijk paleisdaar stond de eenvoud- prediker te poseeren in de kleedij der fjdelheid, de anti-militair met de hand aan een wapen, stelselmatig door hem en de zijnen verfoeid, de rok bestikt met bet goud dat aan de gemeen schap was ontroofd Het was geen snapshot, het was een heusch portret, waarvoor expres- selijk geposeerd was. En dat in een ambts kostuum dat deze heeren socialisten in Neder land niet gebruiken De schrijver verhaalt verder dat, toen de vorst van Goa in moeilijkheid kwam met ons gouvernement, hij een telegram om hulp zond aan dhr. Van Kol, welk telegram niet doorgezonden werd. Als dat waar is, mogen wij zeggen dat er ook onder de soc. democratische groot heden vreemde dingen gebeuren. Zou er ook verband zijn tusschen de roerigheid dezer vorstjes en het bezoek aan Indië van /Koning" Van Kol Wanneer het bovenstaande geen ver zinsel is, zou men het haast denken. In officiëele vergaderingen hoort men telkens weer de uitdrukking: „Barbertje moet hangen". Dat in bladen onzer richting, of door mannen onzer kringen dergelijke flater gemaakt wordt, is te begrijpen. Maar dat men zulks doet in vrijzinnige en socialistische kringen, is toch wel t'enden uit. Nu weer bezigde de heer Tak, sociaal democraat, de uitdrukking in een Amster- damsche gemeenteraadsvergadering. Men zou haast denken dat deze heeren hun Multatuli, met wien zij anders zoo dwepen, niet gelezen hebben. Men kent toch het voorbericht uit zijn Max Havelaar? Het tooneel stelt voor een rechtszitting. De beschuldigde is Lothario die een zekere Barbertje gedood en in stukken gesneden heeft. De rechter veroordeelt hem ten slotte ter dood voor de twee genoemde feiten en voor nog één eigenwaan Beschuldigde had namelijk beweerd een eerlijk man te zijn en dat hij Barbertje niet gedood of in stukken gesneden had. Daar verschijnt, terwijl men Lothario, zoo heet de beklaagde, naar de galg bren gen zal om te hangen, op eenmaal Barbertje en maakt door hare verschijning het dood vonnis krachteloos. Doch de rechter, van oordeel dat wel de twee eerste punten van aanklacht zijn vervallen, doch niet het laatsteeigen waan, handhaaft 't vonnis. Lothario moet hangen wegens eigenwaan. Dus niet Barbertje. Een rijmpjeop straat gevonden. Als ik met een diepen zucht dool Waar een hoofd door „pesten" lijdt, Denk ik er is thans een „tuchtschool", Maar de „schooltucht" zijn wij kwijt! (Hbld.) Deze week vierde een welbekende uit lang vervlogen dagen zijn zeventigsten jaardag. Het was de Berlijnsche predikant Stöcker, bekend als de Duitsche hofprediker onder Wilhelm I. Velen herinneren zich wellicht zijn heftig optreden tegen de Joden, zijn strijd voor de handhaving der belijdenis in de Evan gelische Kerk, zijn prachtige, krachtige organiseering der chr. arbeiders en zijn imponeerend optreden tegen het socialisme. Als men den arbeid van Stöcker met onze Hollandsche maat meet, dan kan aanspraak maken op die arbeid geen onze sympathie. Wanneer men den arbeid van Stöcker afmeet naar het succes, dan is er zeer weinig öp te fötSïiïëtj', 'zd/rb weinig van te zeggen. Maar als men dien arbeid zet in de lijst van zijn tijd en beschaduwd ziet dooi de geestelijk en kerkelijk dorre omgeving van het Duitschland zijner dagen, dan zal men wel zien een lichtstraal van kleiner of grooter afmeting over dien arbeid gespreid. Stöcker heeft te midden van het religieus zoo slappe Duitsche volk, dat hem zoo dikwijls een rumoermaker schold, gepleit voor het hoog houden of het opheffen der christelijke belijdenis. Hij heeft Staat en Kerk op hunne roeping gewezen, zich te wenden tot God en Zijn Woord, om Zijn zegen te erlangen. Hij deed dat tot verdriet zijner tegen standers, en in vormen ons niet bekorend. Maar hij deed het op zijne wijze, naar de mate zijner gaven en in verband met de omstandigheden hem geboden. Daarom verdient hij onze herdenking. Hij was een der profeten onzer dagen. Middelburg. Het was Vrijdagavond de avond van het concert in het Schuttershof. Hoe moet van dezen avond verslag gegeven worden? Moet de kunst een woordje meespreken Aan den hoogen toegangsprijs zou men zeggen, ja! Me dunkt, als men een gulden neerlegt, mag men wel vragen: krijg ik waar voorm'n geld Maar dan zou ik den hoorders, die talrijk waren opgekomen den raad willen gevenleg er een andere maal nog 50 cent bij en ga het Parijsche of Boheemsche kwartet hooren, als de gelegenheid zich daarvoor aanbiedt. We zullen de kunst maar niet aan 't woord laten, al moeten we met nadruk opmerken, dat ook bij kinderuitvoeringen de kunst wel degelijk gediend kan worden. De avond werd geopend met het Wil helmus. Ik hoop in 't vervolg van dit verslag nog menigmaal de loftrompet te steken, maar nu moet me toch even van 't hart, dat zóó ons volkslied niet is. Wat was dat een saai, taai tempo De kinderen moesten wel midden in de woorden op houden, om even op adem te komen. En het tweede couplet, dat men graag wat langzamer inzetNeen, 't kon niet meer Wel opmerkelijk, dat het volgende nummer met het Wilhelmus begint, en dat het daar wel tweemaal zoo vlug genomen werd. Heeft de heer Morks dat soms ingestudeerd Dit nummer bracht een beetje geest in den avond, 't Werd zeker beter gezongen, dan 't volgende nummer Bede voor het Vaderland. Daar kwam niet veel van terecht. Maar dat kan ook niet goed gezongen worden door zoo'n schare kinderen, 't Is ook geen kinderlied. De leider diende de moeilijkheden, die het biedt, te kennen. Dan zou het niet opgenomen zijn op het programma. De phraseering was hier en daar mal. Als men toch toelaat dat de kinderen zingen o vro- medicknu dan moest men liever dat lied laten liggen. Huldiging van den heer Lijsen werd beter gezongen. De Nederlandsche vlag van Brandts Buijs liep flink van stapel en had succes. In de pauze werden de kinderen getracteerd op een glas melk. Men klaagt wel eens over het stemmen der violen voor het begin van een concert. Maar hior was wat anders te hooren Verbeeld je ook 450 kinderen in feeststemming bij elkaar! En dan een pauze van een goed half uur! De opgewondenheid der kinderen bereikte een aardige hoogte. Maar na de pauze hadden ze toch nog genoeg aandacht voor het hoofdnummer van den avondDe Oranje-Nassau-Cantate van Cath. van Rennes. Dat nummer werd met opgewekt heid gezongen. De jongens geraakten af en toe zóó in vuur, dat er van de melodie der meisjes niet veel te hooren was. 't Liep ook wel eens naar de grens van den omvang der kinderstem, wat wel een gevolg was van de hooge stemming der begeleiding. Vmderen zongen deze cantate be vredigend, maar "de herleiding was niet tegen haar taak opgewassvn.. Trouwens den heelen avond was het muziekcoi-js een beetje van de wijs. De stemming scheen maar niet in 't reine te willen ko men. De fluitist heeft heel wat op zijn geweten De Suite de Miniatures van den heer J. Morks werd met aplomb voorgedragen. Het bevat pittige nummers, niet het minst No. 2 Scherzo. Toch een harmoniecorps doet het niet in een zaal. De klank is wreed. Achteraanzittenden konden gerust af en toe de ooren dichtstoppen. Dat ligt niet aan de quantiteit van het geluid, maar aan de qualiteit. Welk doel heeft men gehad met het organiseeren van dezen avond De kunst te dienen toch nietDen kinderen een prettigen avond te bezorgen Dan is men volkomen geslaagd. Want opgewekte ge zichten kon men zien, en feestelijk gejoel Misschien komt dë vereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" wel tot de ontdek king, dat zoo'n pret-avond nog al wat kost Gisterenavond zijn er door de dag boot der maatschappij Zeeland te Vlis- slngen uit Engeland, behalve de gewone Engelsche post, 669 Amenkaansche post zakken aangebracht, zoodat er 6 postrij- tuigen in den Duitschen mailtrein moesten loopen, die twee machines had. N. R. C 's Heer Abtskerke. Door het gemeente en kerkbestuur dezer gemeente is besloten de toren en kerk te Sinoutskerke, in het aanstaande voorjaar aftebreken. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 's Heer Abtskerke. Voor de vervul ling van ééne vacature in den raad dezer gemeente is door Burgemeester en Wet houders de verkiezing (candidaatslelling) bepaald op 30 December a. s., terwijl de stemming en herstemming, zoo noodig zullen plaats hebben op 13 en 20 Januari 1906. Deze vacature is ontstaan wegens wooDplaatsverandering van dhr. I. Wil- lemsen. Ter Neuzen. De gearresteerde persoon A. S. uit Oss, die zijn kameraad jl. Zondag zoo erg met een mes of dolk verwonde, werd Woensdag geboeid door de gemeente politie van hier naar het huis van bewaring gebracht. Deze persoon schijnt in Duitsch land voor een dergelijk gepleegd feit, nog gevangenisstraf te goed te hebben. Aan boord werd in zijn bezit gevonden een geladen revolver, een boksbeugel en meer gevaarlijke voorwerpen. (Zelandia). Grijpskerke. Vrijdag had in deze ge meente een droeve plechtigheid plaats. Een geacht ingezetene der gemeente de heer P. de Kam werd onder veel belangstelling naar zijne laatste rustplaats gebracht. Aan de groeve sprak de Burgemeester dezer gemeente eenige waardeerende woorden, vooral er op wijzende hoe in dit jaar ten tweede male een ontvanger door dén dood werd weggenomen. Ds. Koopmans her dacht den overledene als ouderling der Geref. kerk alhier, waarna de heer Van der Welle namens onderwijzers en het bestuur der bijzondere school alhier eenige woorden sprak, getuigenis gevende wie de overledene voor de school is geweest. Onder den indruk dat-een gewaardeerd burger was weggenomen, verliet eene groote schare den stillen doodenakker. Grijpskerke. De Raad dezer gemeente heeft tot tijdelijken ontvanger benoemd den heer P. K. Geschiere, alhier. Grijpskerke. Nadat reeds geruimen tijd de begeerte zich had geopenbaard voor het verkrijgen vanjeen orgel in de Gerefor meerde kerk alhier, heeft de commissie van administratie dier kerk, met machti ging van den kerkeraad, naar wij ver nemen, daarvoor besluit genomen en de levering van een geschikt kerkorgel op gedragen aan den heerJac Staal Pz., agent in orgels enz. te Kapelle bij Goes. Koudekerke. Vrijdagavond trad voor de afd. Patrimonium alhier op de heer J. van der Molen uit Leeuwarden om doel en beteekenis van Patrimonium, vooral voor een plattelandsgemeente als de onze, uiteen te zetten. Sprekende over naam en grondslag, deed spreker schoon uit koken dat, zoo we den band van het Woord Gods en de traditiën van ons volksleven doorsnijden en dus geen zorg toonen voor het ois toebetrouwde pand, we allengs verwilderen. De 'jlDeralën hebben ons voor die aloude traditiën de denkbeelden der Pransche revolutie in de plaats willen schuiven, die voor het maat schappelijk leven hier op neer komen „Ieder voor zichzelf en God voor ons allen'' waarbij dan natuurlijk op het eerste ge deelte alle nadruk werd gelegd. Tegen die Kains-gedachte wenscht Patrimonium te stellen, zoowel voor patroon als voor arbeider, de eischen van Gods Woord. Op dezen hechten, betrouwbaren grond slag wenscht Patrimonium de belangen der maatschappij in haar geheel, dus niet uitsluitend dfe van den arbeider, maar ook die van den patroon te bevorderen. Er moet samenleving en samenbinding zijn. Voorts werden enkele dingen uit het Sociaal program aangestipt, en wat de loonregeling betreft zegt spreker, dat nooit door één van beide partijen deze zaak mag geregeld worden. Nooit mag uit het oog verloren worden, dat Gods Woord j eischt, dat de baas de belangen van den arbeider, en deze wederkeerig de belangen j van den baas heeft te behartigen. Dan is er de gewenschte verhouding, zooals er was tusschen Boas en zijn werkvolk. Door een paai' der aanwezigen werden enkele vragen tot den spreker gericht. Bij de beantwoording daarvan vond deze nog gelegenheid de aanwezige niet-leden op te wekken zich bij Patrimonium aan te sluiten,om gezamenlijk op den gronds'ag van het Woord Gods, te trachten de maatschappelijke vraagstukken tot oplos sing te brengen. De ongeveer 100 aanwezi gen volgden den spreker met de grootste aandacht. Na de schoone rede dankte de voorzitter den spreker en sloot deze met dankgebed de vergadering. De mist op de Sehelde. Het Handelsblad van Antwerpen meldt Wij zeiden gisteren dat er wegens den mist niet minder dan 43 schepen op de rivier voor anker lagen tusschen Vlissingen en Antwerpen, en dat ook in de haven een groot aantal schepen het oogen 1)1 ik afwachtten om te kunnen vertrekken. Men begrijpt nu wat eene beweging er gisteren namiddag rond 3 ure op de reede heerschte, toen, bij wassende tij, de mist optrok en het weer opklaarde. Bij zulke ongewone beweging, die de oudste waterratten zelden bijwoonden, waren ongevallen onvermijde lijk, en zij hebben zich dan ook voorge daan. De Herula, van Antwerpen naar Glasgow, eene gansch nieuwe boot die hare tweede of derde reis doet, lag sedert Maandagavond op de reede voor Antwer pen, waar zij wegens den mist het anker had moeten laten vallen daar is zij in den nacht van Dinsdag op Woensdag aangevaren door de Amy, komende van Odessa met een lading graan. Wegens hare zware, volle lading lag de Serula diep in 't water. Zij werd langs stuur- boordtzij aangevaren door de Amy, die haar den voorsteven indrukte, waarna het anker van het aanvarende schip, in de berst vastgeraakt, heel de reeling van het stuurboordzij en al wat er naderbij was, wegsleurdeal de reddingsbooten van het schip werden aldus beschadigd. Ook de averij van de Amy is aanzienlijk en beide schepen zullen moeten repareeren te Antwerpen. Maar, tusschen 3 en 4 ure, gisterenmiddag is het er waarlijk rampvol toegegaan. De Duitsche st. Heidelberg, komende van Bremen met eene volle lading- kwam, ten gevolge eene verkeerde manoeuvre, in botsing met de Engelsche st. Indian Prince, aangekomen uit Bey routh. Beide schepen moesten het wrak vermijden van het aldaar gezonken bin nenschip, dat ten zeerste de scheepvaart hindert en op hetzelfde oogenblik ma noeuvreerden er vier groote stoomschepen in de nabijheid. De Heidelberg kreeg een groote, gapende opening in de zijde en de Indian Prince een groot gat in het achter schip. De Lloydboot lag aan de kaai sedert enkele uren, doch moest plaats maken voor de Prinzess Alice, van dezelfde lijn, aangekomen uit Kobeen 't is bij het v'er- trea'tsn van de kaai, om op de reede van Austruweel 'e gaan ankeren, dat de Hei delberg in botsen kwam. De Engelsche stoomboot Phidia, van Buenos-Ayres, kwam voor de sluis lór nieuwe dokken in aanvaring met de Duitsd:^ st. Thuringia, aankomende van Hamburg. Geide heb ben averij. De Thuringia heeft. Ie bak boordsboeg ingedrukt, en anker en ketting verloren- De Thuringie kwam te Ant werpen om de lading in te nemen van de Negada, die over een lOtal dagen hier in aanvaring kwam met de Cupido en welke op dit oogenblik hare scha repareert in het droge dok. Nu moet de Thuringia op hare beurt herstellingen ondergaan eri eene derde stoomboot zal moeten komen, om de lading, die nu reeds 10 dagen op de kaai ligt, in te nemen. De Hollandsche stoomboot Senior, kap. Oudendijk, ver trekkend naar Genua, stootte tegen de Rijnkaai, die beschadigd werd, terwijl ook het schip averij opliep. De Engel sche stoomboot Ben Ledi, vertrekkend naar Leith, stootte tegen het hoofd der nieuwe dokken, beschadigde den muur en eene daarop staande kas en liep zelf ook scha op.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1