Schoolnieuws. Uit de Tweede Kamer. Gemengde Berichten. hoorde een suizend geluid om de ooren. In een blok, een zoogenaamde „loopende Dirk" en in de giek waren deukjes ge vonden, zooals die door hagelkorrels ge maakt worden. Hagelkorrels zelf waren er niet gevonden. Kort na het schieten was beklaagde bij een brug door den brug wachter aangesproken, en getuige voegde zich daar bij hen en noodigde beklaagde uit, te komen zien welke schade er ver oorzaakt was. Tevens verweet hij hem het schieten. Beklaagde wilde wel zijn knecht sturen om de schade te bezichtigen, doch zelf weigerde hij te gaan en wat het schot betrof, zeide beklaagde daar over te moeten lachen, want hij had in zijn eigen dek geschoten en hij verzocht getuige naar de gaatjes in het dek te komen kijrfen, aan welk verzoek getuige echter niet voldaan had. De beide zoons van Visser bevestigden de verklaringen huns vaders in allen deele, een van hen had zelfs de kogeltjes zich zien verspreiden, in het geheel waren er 8 getuigen a charge en G i decharge ge dagvaard. (N. li. C.) Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Leiden dr. J. P. de Bie te Arnhem, T. Doevendans te Elburg en dr. B. van Meer te Slijk Ewijk. Bedankt voor Lienden door J. Visser te Culemborg. Co'ïjnsp'aat. De kerkeraad benoemde in zijne vergadering van Vrijdag tot ouder ling dhr. J. Kramer Pz. Dhr. P. v. d. Weele, thans diaken, daarvoor eerst ge kozen, had bedankt. In de plaats van dhr. S. van der Peijl, is thans gekozen dhr. A. de Pree Az. Dhr. W. Adriaanse, eerst gekozen, had daarvoor bedankt. Hoedekenskerke. Notabelen benoem den in hunne vergadering van Vrijdag tot Kerkvoogd dhr. M. J. Bakker, in plaats van dhr. C. Schrijver, die aan de beurt van aftreding was. Biezelinge. Notabelen hebben her kozen tot kerkvoogd dhr. M. Nieuwen- huize Sr. Dr. A. M. Brouwer te Haamstede, dr. J. Riemens te Hoogland en ds. H. J. Couvee te Kortgene staan op hetzes tal naar Meppel. Geref. Kerken. Beroepen te Overschie, G. L. Goris te Hoek van Holland. Ds. Bennink te NVesterbork heeft wegens voortdurende ongesteldheid eme ritaat aangevraagd. 51 jaren diende Z.Ew. de (Chr.) Ger. Kerk. Eerst te Wester- bork en daarna achtereenvolgens te Haren, Stedum Onstweddermussel, Haulerwijk, Bergentheim en sinds 1893 weer te Wes- terbork. Ds. S. O. Los te Hilversum pro moveerde gisteren te Utrecht op proef schrift als doctor in de philosophic. Het Handelsblad bevat een voordracht van B. en W. van Amsterdam met bij lagen 8 kolom druks beslaand, om de onderwijzers Edelman en Traanberg te ontslaan. Wij hadden geen tijd alles te lezen, doch hetgeen wij lazen uit 't rapport van het hoofd der school in deze quaestie, wettigt onzes inziens 't ontslag-voorstel volkomen. De openbare school kan bij de verwijdering van dergelijke individuen wier optreden zelfs het zachtmoedigste Chr. schoolhoofd dol zou maken, slechts winnen. Wij komen er op terug. Vrijdag was de regeering aan 't woord. Minister De Meester begint met zijn dank uit te spreken aan allen die sympathie hebben betuigd met het opgetreden ka binet en het vertrouwen of steun hebben toegezegd. Bij geen der leden van de oppositie ontbreekt het aan waardeering, tenminste het tegengestelde is niet uit hunne woorden op te maken, en al sluit het geen bestrijding uit van het zittend kabinet, deze strijd is meer te beschou wen als een steekspel, waarna men el kander de hand weer kan reiken. Z.Ex. zal niet treden in het gebeurde bij de verkiezingen, doch wel spreken over den uitslag dier verkiezingen. Er ontstond een crisis, waarvoor een oplossing moest gevonden. De heer Borgesias was voor de kabinetsformatie de aangewezen per soon. Dit is door rechts en links erkend. Wat aan die kabinetsformatie voorafging bespreken we niet, daarvoor zijn we trouwens niet verantwoordelijk, dit is 't gebied van de Kroon. Er is gezegd de yeheele linkerzijde had in het kabinet ver tegenwoordigd moeten zijn. Maar bij dit zeggen, schier een eisch, vergeet men eene zaak en wel deze, dat geen georga niseerde linkerzijde bij de stembus is op getreden. Er was geen vast accoord, geen voorafgaande afspraak bij de ver schillende groepen, al werkten ze ook in gelijke richting. Zelfs dhr. Troelstra heeft dit erkend door het feit, dat hij in het debat de saarawerking heeft afge wezen. Trouwens al begeert de regee ring ook den steun der sociaal-democra ten gelijk die van ieder andere partij, regeeren zou met hen niet best gaan. Ook de groep der oud-liberalen heeft bij monde van dhr. Tydeman haar steun toegezegd, wat den Minister dankbaar stemt. De heer Borgesius zal wel ge dacht hebben, dat hij thans een vroeger zeldzaam vertrouwen bij de rechterzijde geniet. Toch had die wetenschap, onder stel ze ware vroeger te zijner kennis gekomen, geen invloed uitgeoefend waar schijnlijk op zijne keuze, om zelf in het kabinet geen zitting te nemen. Trouwens dit behoefde ook niet. Of is het ministerie- Fock-v. Bosse van 1868, zonder den for mateur als lid, soms minder nuttig ge weest Afgezien daarvan, er was geen andere formatie mogelijk als de thans bestaande. 01' wellicht van de rechterzijde met de vrijzinnigen En hoe dan met de eischen die de afgevaardigde van Sliedrecht heeft gesteld voor de verzoenings-gezindheid van het kabinet, de groote beginselen van onderwijs en handelsvrijheid 'i Ware onder zulke omstandigheden een modus vivendi mogelijk geweest, om te regeeren Voor een Cabinet d' affaires was evenmin aanleiding. Maar waar is onze meerder heid Zulk een meerderheid is volgens erkentenis van dhr. Lohtnan onder de bestaande omstandigheden niet te eischen. We hopen een meerderheid voor onze voorstellen te vinden. Zekerheid daarvoor bestaat niet. Mocht dit vertrouwen be schaamd worden, dan zullen wij het be wustzijn in ons omdragen, dat wjj in moeilijke omstandigheden naar ons beste weten 's lands belang hebben bevorderd. En daarom streven we naar eerbiediging van aller rechten en vrijheden, hopen ons vrij te houden van elk exclusivisve en beoogen geen agressieve, aanvallende politiek. Vervolgens had de Minister het over de intrekking van aanhangige onderwer pen, waarover met reden geklaagd was. Waarom toch, zegt Z.Exc. en verontschul digt de regeering met de mededeeling bij liet vorig kabinet was het nog erger. Over vele zaken die volgden, b.v. benoe mingen, kosteloos lager onderwijs, vak onderwijs, openbaarmaking kohieren der vermogens- en bedrijfsbelasting, tijdreke ning, kunnen we het zwijgen toedoen. Ze zijn alle óf nader omschreven, óf al of niet wenschelijk verklaard, óf worden over wogen Afschaffing der staatsloterij acht de regeering niet dringend noodzakelijk. Eu dat waarom? Er zijn nog wel spelen, die meer afkeuring verdienen. En nu de finantiën, 's Ministers fort .De opcenten worden door hem warm verde digd. Natuurlijk als tijdelijken maatregel, ze moeten Diet duurzaam worden zooals bij Minister-Harte het geval zou zjjn geweest. Ze zijn dringend noodig. Waarvandaan moeten anders de 2'/2 millioen voor de uit voering der nieuwe schoolwet komen Later, wellicht binnen twee jaren, komt een herziening van ons belastingstelsel. Er zijn reeds bepaalde plannen zegt Z.Ex., of beter een samenstel van plannen. Het zal een gemengd stelsel zijn, waarbij niet alles gevonden wordt uit de directe belastingen. Een tariefswijziging wordt door Z.Ex. niet absoluut verworpen. Een onderzoek kan geschieden. Van protectionisme is echter de Minister geen vriend. W e hebben niet te letten op hetgeen de buurman doet, maar wel op de verhouding, die ten onzent bestaat tusschen de directe en indirecte belastingen. De Minister van Landbouw, dhr. Vee- gens, besprekende de klacht van sommigen over de intrekking van zooveel, dat de vorige regeering had aanhangig gemaakt, zoodat dit kabinet wel eens groot genoemd wordt in het intrekken van wetten, begrijpt volkomen, dat vooral de rechterzijde nog veel verwachtte van het vorig kabinet voor de sociale wetgeving, temeer waar nog zoo weinig is tot stand gekomen van hetgeen is ingediend. Erkennende de verdienste van hetgeen minister Kuyper voor het havenbedrijf te Rotterdam heeft gedaan, wil hij toch ook zeggen, dat de sociale arbeid van dhr. Kuyper niet altijd even practisch was. De gecompliceerde arbeidswet b.v. was niet geschikt voor een spoedige afdoe ning. Hoe vreemdsoortig zou deze uit de debatten zijn gekomen. Denk slechts aan de Drankwet. Daarom partieele be handeling, met dankbare gebruikmaking van de gegevens der arbeidswet. Z.Exc. sprak voorts belangstellend over verkor ting van arbeidsduur, kinderbescherming, Zondagsrust, die door den Minister op hoogen prijs wordt gesteld, naar ZExc. verzekerde. Minister v. Raalte (justitie) verdedigde de onpartijdigheid der voogdijraadbenoe mingen, terwijl de Minister v. Binnenland- sche zaken, het kiesrechtvraagstuk alsnog onbesproken latende, het zoogenaamde blanco-artikel besprak. Het kiesrecht be hoeft niet in de grondwet geregeld te worden. Hoe belangrijk ook, het kiesrecht is geen natuurrecht. Daarbij zijn ook wel andere even voorname rechten uit de grondwet weggelaten. Evenmin zijn er historische gronden aantevoeren voor het behoud van dit grondwetsartikel. Waarom het niet veranderd, als de meerderheid er niet aan hecht En zoo komt de Minister op de opdracht der benoemde grondwetscommissie. Over het besproken blanco-artikel had zij niel te oordeelen, de formuleering van het re- geeringsvoorstel was reeds aangegeven. Overigens werd aan de commissie volko men vrijheid van advies gelaten omtrent de artikelen, behalve die, welke het kies recht betreffen. Over de saamstelling der genoemde commissie, zegt de minister, dat ze klein moest zijn, slechts een zevental leden, geen politieke commissie, anders werd ze te groot, hoewel uit den aard der zaak de te benoemen personen niet zonder hunne politieke richting en inzichten konden,, worden_ gedacht. Aan het hoofd moet staan een kalm, practisch man, van ervaring op politiek gebied. Naast hem mannen van de theorie en ook van de practijk. Liefst ook anti revolutionairen. Maar daar deze partij meer dan eene schakeering heeft, en man minstens uit twee groepen had moeten kiezen, waardoor het aantal van 7 leden werd overschreden, bepaalde de regeering zich tot de vertegenwoordigers van de groote hoofdpartijen. Minister Staal (mi nister v. oorlog) bespreekt de opmerkingen omtrent den arbeidstijd van de geëm ployeerden bij het departement v oorlog, verdedigt zijn voordracht betrekkelijk de benoeming van kleine commissies, belooft te zullen streven naar zuinigheid, handelt verder over de organisatie onzer levende strijdkrachten, treedt te dien opzichte in een vergelijk van ons land met Zwitser land, waar veel meer belangstelling is voor de weerkracht van alle staatsburgers dan bij ons, waaraan hij vastknoopt een historisch overzicht, om te betoogen, dat wij nog heel ver af zijn van een volks leger en verkorten oefeningstijd zooals die in Zwitserland worden gevonden. Na enkele opmerkingen van den minister van Waterstaat, dringt de voorzitter bij de leden er op aan, met het oog op den beschikbaren tijd de replieken achterwege te houden of anders zooveel doenlijk te bekorten. Aan dien wenk werd gevolg gegeven. in de avondzitting werd het debat voort gezet, nadat in deze zitting nog dhr. Kolkman en Heemskerk hadden gesproken. Id vele plaatsen van ons land tracht men gelden in te zamelen voor een nieuwe Chr. school te Batavia. De kindertjes die daar onderwezen worden (het is een Zen dingsschool en Fröbelschool van de ge reformeerde kerk aldaar) huizen in voch tige, donkere vertrekken en dat nog wel voor veel geld aan huur (f'200 's jaars). Wie nog niet voor die school geofferd heeft, en wij hebben hier niet alleen de leerlingen zoowel der bijzondere als dei- openbare school, maar ook onze oudere lezers op het oog, dien zouden wij willen vragen toe geeft ook wat. Uw onderwijzer of een ander zal uw gave wel door middel van de een of andere Zendingsvriendin willen overmaken aan mevrouw Kuyper te Watergraafsmeer, en ds. Wijers uit Batavia, thans met verlof te Doesburg, hoopt weldra het ingezamelde mee te nemen. Doch men haaste zich. A.s. Donderdag is de laatste dag t M ddelburg. De heer L. C. van Noppen, adjunct-commies ter prov. griffie, wordt aangewezen om te fungeeren als ambte naar belast met de comptabiliteit ter grilïie, in plaatsjvan den heer C. J. Luijk. In de gemeenteraads vergadering op Woensdag 13 December, te 2 uur, zijn onderstaande zaken aan de orde Notulen Ingekomen stukken Definitieve benoeming van Dr. W. G. C. Wagner tot leeraar aan het Gymnasium benoeming leden bestuur Godshuizen, Burgerlijk Armbestuur, Commissie van toezicht op de scholen voor Middelbaar- en voor Lager Onderwijsvoor stel van B. en W. tot aangaan van eene geld- leening van f4000 en tot wijziging der gemeente begrooting voor 1905 idem van eene geld- leening van f 56000 en tot wijziging der begrooting voor 1906; voorstel van B. en W. tot het vaststellen van eene verordening tot regeling van de bezoldiging der agenten van politie idem paar aanleiding van het verzoek van de onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs om hun de 5% te vergoeden, welke zij moeten storten voor het pensioen voor hunne weduwen en weezenidem van het nader adres van het bestuur van de Ambachtschool, be treffende de subsidieidem van het verzoek van J. A van Helt, om een straat aan te leggen op een terrein bij Klein Vlaanderen idem van de firma D. de Jager Jr. om ver gunning tot het leggen van riool in het klinker pad in de Langedelft bij perceel B 149 150 idem van J. A. Vertregt om grond in de Kuiperstraat van de gemeente te koopen idem van Jhr. Schorer van de Souburgen, C. A. Messet en C. J. Cleuver om grond in den Dievengang van de gemeente in erfpacht te krijgen ol te koopen; idem vanJ. Kamermans en J. P. de Wagenmaker om stukjes grond achter de perceelen P 79 en P 80 aan den Korendijk van de gemeente te mogen koopen idem van J. Reijnierse om een stukje grond aan den Noordsingel van de gemeente te mogen koopen idem van H. J. van de Kreke, concierge aan de Burgeravondschool, om ver hooging van zijne jaarwedde. MiJdelburg. In zake het verzoek van J. A. v. d. Heil 0111 vergunning tot het aanleggen eener straat in een terrein bij Klein Vlaanderen stellen B. en W. voor dit af te wijzen, daar het plan in strijd is met de voorschriften der bouwveror dening. Op het verzoek van v. d. Kreke, con cierge aan de B. A. S., 0111 verhooging zijner jaarwedde, wordt eveneens door B. en W. afwijzende beschikking voor gesteld. De verzoeken van J. Kamermans en van J. 1'. de Wageinaker om een stuk grond te mogen koopen resp. achter hun perceelen P 79 en P 80 Korendijk worden voor inwilliging vatbaar geacht. Het verzoek der openbare onderwijzers 0111 hun de 5 procent van hun salaris te vergoeden voor het pensioen hunner we duwen en weezen moet volgens B, en W. worden afgewezen, wijl wat pensioen be treft nimmer eeuige band tusschen hen en de gemeente heeft bestaande ge meente de f2000 'sjaars hiervoor gevor derd, niet missen kan, en er kans bestaat dat een groot deel der adressanten kan worden ontlast wat betreft hunne bijdragen aan het Weduwen- en Weezenfonds voor gemeenteambtenaren, dewijl dr. Pox>rt te Leeuwarden bezig is een voor hen voor- deeliger regeling te ontwerpen. De commissie van financiën, meerder heid, kan zich hiermee niet geheel ver- eenigen. Zij acht 't ongewenscht onder wijzers die na 1 Jan. worden aangesteld le verplichten deel te nemen iu het W. en W. fonds der gemeente, en dringen aan op een regeling die hiermee rekent. De minderheid is 't eens met B. en W. Het verzoek van U. de Jager 0111 rails te mogen leggen in het klinkerpad tot aan de groote steenen voor den ingang zijner pakhuizen. B. en W. stellen voor tot wederopzegging de vergunning te ver- leenen, de rails te leggen volgens aan wijzing van den gemeente bouwmeester, de vorm en 't gebruik mogen geen hinder- of belemmering opleveren herstelling dei- bestrating enz. voor rekening van adressant. B. en W. stellen voor f4000 te leeneu voor aanleg van waterleiding en vernieu wen van de telefoon naar de Oranjezon en aan te gaan een geldleeniug van f 56U00 tot het uitvoeren van verschillende Raads besluiten in zake politiebureau, nieuwe werken gasfabriek, gasmeter en bovenge noemde aanleg. De meerderheid der linantieele com missie vereenigt zich niet met 'l voorstel wijl uit den maatregel een allossing op langeren termijn gekozen wordt, hetwelk niet iu het belang der gemeente schijnt. Naar aanleiding van een schrijven van het Bestuur der Ambachtsschool met nadere inlichtingen stellen B. en W. voor nu, door het afspringen der onderhande lingen met Bosman en v. Goozen, het be- noodigde deel van het terrein voor een te stichten nieuwe Ambachtsschool de ge meente ontgaat en B. en W. geen ander terrein weten, aan het Bestuur der Am bachtsschool te vragen of hun een geschikt terrein bekend is, en zoo ja, welk. Verzoeken om erfpachtsverlenging grond Dievengang behooren, naar B. en W. mee- nen, aan de aanvragers te worden toe gestaan. De Commissie van fabricage is er echter tegen. Zij geeft er de voorkeur aan dien grond te verkoopen ad f 3,30 per cA., wijl de gemeente geen belang heeft bij het in eigendom behouden van deze di verse stukjes grond. De meerderheid der commissie sluit zich aan bij B. en W. Mochten onverhoopt nist alle drie be langhebbenden tot aankoop genegen zjjn dan stelt de commissie voor tot uitgifte in erfpacht over te gaan en wel gedu rende 20 jaar tegen 10 ets. per centiare. B. en W. stellen voor vast te stellen een verordening tot regeling der bezoldiging van de agenten van politie le, 2e en 3e klasse. Na correspondentie met den com missaris stellen zij voor de jaarwedde te stellen op f 650 tot f 700 voor een agent le f 600 tot f 625 voor een agent '2e f 550 tot f 590 voor een agent 3e kl. Met verhooging na 3 jaren dienst met f'25; en die der le en 3e klasse resp. met f '25 en f 15, ook weer na 3 jaar dienst. Voor de thans in dienst zijnde agenten van politic, die ineer dan 3 dienstjaren in dezelfde klasse hebben wordt voor de iu deze Verordening bedoelde verhoogingen een diensttijd van 3 jaren in aanmerking genomen, zoodat zij bij het in werking treden van deze Verordening slechts voor de eerste verhooging in aanmerking komen. Voor de agenten van politie, die minder dan 3 dienstjaren in dezelfde klasse hebben tellen alle dienstjaren mede. Deze Verordening treedt in werking 1 Jan. 1906. Nog is ingekomen een adres van tal van bewoners van deii Seisweg om verandering- der verordening op de vleeschkeuring, en wel zóó dat een varken, voor eigen gebruik geslacht wordende, buiten die lastige keu ring valt. Een der adressanten had door willekeur van den keurmeester, die niet een oogenblik wachten wilde, het ongemak dat zijn slachter ruim drie uur niets kon uitvoeren, en eerst den volgenden dag het geslachte varken kon worden opgeruimd. Voorts nog een adres van B. ten Have, Heilgymnast en Masseur, om subsidie uit de gemeentekas voor het heilgymnastisch behandelen van onvermóganden. Bij dit adres zijn tal van bijlagen ge voegd, waaruit blijkt dat ernstige patiënten geen behandeling kunnen krijgen, in weer wil van 't geneeskundig voorschrift, en wel omdat de Vereeniging tot het bezoeken der armen hare ondersteuning van derge lijke patiënten heeft moeten intrekken wegens de groote uitgaaf van f800 per jaar op een ontvang van f1456 aan een voldoen aan alle aanvragen verbonden. Goes. In de Raadsvergadering van Dins dag 12 December 1905 te 7'/2 ure zijn aan de ordeIngekomen stukken. Adressen van de heeren J. M. Harinck, A. de Beste en J. A. van Heel, inzake uitgifte van grond in erfpacht. Aanvragen betreffende afschrijving van belasting en schoolgeld. Vaststelling van a. 2e Suppletoir kohier hoofdei. Omslag, dienst 1905; b. 2e Suppleioir kohier h mdenbelasting, dienst 1905 c. 3e Suppletoir kohier hondenbe lasting, dienst 1905 d. ie Suppletoir kohier schoolgeld voor school A, Cuisus 1905—'06. Benoeming gemeente-geneesheer voor het tijd vak 1 Jan. 1906—1 Jan. 1909. Benoeming van leden voor de verschillende Commissiën en besturen wegens periodieke aftreding. Voor- loopige goedkeuring der rekening over 1904 en van de begrooting voor 1906, van de rus tende Schutterij. Wijziging van het reglement voor het fonds tot ondersteuning van weduwen van gemeente-ambtenaren. Wijziging der ver ordening regelende het onderwijzend personeel aan- de O. I.. Scholen en zijne bezoldiging. Adres van de regelings-commissie der in Sep tember jl. gehouden Koninginnefeesten, hou dende verzoek om subsidie uit de gemeente kas tot aanzuivering van het nadeelig saldo der rekening van bedoelde commisise. Adres der firma weduwe J. H. C. Kakebeeke Gz. in zake het verkrijgen van grond in erfpacht aan aan den Oostwal. Wijziging van het loontarief voor gemeente-werken, Nisse. Vrijdagavond werd onder lei ding van Da. de Ligt uit Middelburg, alhier een afdeeling gesticht van de ver eeniging tot christelijke verpleging van krankzinnigen in Zeeland. Er zijn thans '25 leden. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren Ds. Pont, Jac. Eckkardt, D. G. Kloosterman en M. C. de Schipper. Er bestaat goede kans om hier een flinke afdeeling te krijgen. Wolfaartsdijk. In de gemeenteraads vergadering vau j.l. Vrijdag tegen woordig alle leden. Voorzitter de burge meester. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Af- en overschrijving gemeentebegrooting 1905 toegestaan. Idem burgerlijk armbestuur. Wordt met algemeene stemmen goedge keurd een voorstel tot wijziging van de allossing geldleening der gemeente van de Ned. Herv. Kerk in plaats van jaarlijks f 700 af te lossen het te brengen op f 500. Wordt met algemeene stemmen besloten f 25 toe te staan aan de onderwijzers voor tegemoetkoming der huishuur. Ingevolge nieuwe onderwijswet wordt met algemeene stemmen goedgevonden in het raadsbesluit regelende de jaarwedden enz. van de onderwijzers, een kleine wijziging te bren gen. Als gratificatie onderwijs vak j wordt met algemeene stemmen toegestaan f '25. Idem voor buitengewone politie f 25. Vast gesteld wordt het suppletoir kohier hon denbelasting. Een verzoek van de afd. Goes Ned. Onderw. Genootschap inzake bijdrage voor het pensioen der onderwijzers wordt met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Op het kohier van den hoofdelijken omslag 1905 hebben wegens vertrek eenige af schrijvingen plaats en wordt het suppletoir kohier hoofd, omslag 1905 vastgesteld. Westkapelle. Vrijdag werd door het bestuur der kolenver. „Helpt Elkander" de 5e jaarlijksche rekening en verantwoor ding gedaan. Aan de aanwezige leden werd medegedeeld dat 3 leden van de ledenljist zijn afgevoerd wegens vertrek naar elders en door overlijden en dat 11 nieuwe leden zijn ingeschreven, zoodat de vereeniging nu 244 leden telt, met een kassaldo van f '281,39. De kolenvoorraad bedroeg in 1904 862 H.L. In 1905 werden aangekocht 4455 H.L. en aan de leden aan huis bezorgd 4884 H.L., zoodat nu nog 433 H.L. in voorraad zijn opgeslagen. De kolen werden dit jaar voor f 0,91 per H.L. de leden aan huis bezorgd. Door A. Joosse wordt ontslag gevraagd als kolenafgever aan het pakhuis en in diens plaats met algemeene stemmen benoemd W. van Rooijen. De aftredende bestuursleden, L. Cijsouw, J. Brasser en A. Joosse, werden met algemeene stemmen voor den tijd van '2 jaar herkozen. De bode die tevens belast is met het ophalen van gelden op de boekjes, werd eveneens met algemeene stemmen herkozen, voor den tijd van één jaar. De gekozene en herkozenen namen hunne benoeming aan. Voorts werd nog besloten het salaris van het bestuur met f 10 te verhoogen en het salaris van den secretaris J. Kaland, die tevens be stuurslid is, met f2,50 daarenboven. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Stavenisse. Aan den zeedijk van den Calam. Oud-Keinpenshofstede polder alhier is dit jaar op het westelijk gedeelte over ongeveer 200 M. lengte een vakglooiing van zuilen- en zetbasalt aangelegd, rei kende van den vooroever tot den ver harden buitenberin. Daarmede is verkre gen een zóó flinke verdediging, dat gerust de wintervloeden kunnen afgewacht wor den. Vooral het werk, dat met de zware zuilen is gemaakt, munt uit door dege lijkheid. Op het oostelijk eind van den polder is, aansluitende aan de bestaande oeververdediging van 18811904 een strandhoofd aangelegd, lang ruim 60 M., verbinding vormende met den zeedijk. Door verschillende omstandigheden konden deze werken, die 15 Oct. j.l. moesten voltooid zijn, eerst dezer dagen worden opgeleverd. Toolsche Crt. Qrijpskerke. Door het bestuur der land- bouwvereeniging alhier werd heden tot secretaris, ter vervanging van den over leden titularis, benoemd de heerL. Bosse- laar, welkezichdaarvoor bereid verklaarde, en in zijne plaats als voorzitter gekozen de heer J. M. Geschiere. Pogingen zullen worden aangewend, iemand te verkrijgen voor het houden eener lezing in Januari a.s. over „de beste wijze voor gebruik van kunstmeststoffen". Bij kon. besluit is dhr. A. G. C. Danekaerts te Kortgene benoemd tot burge meester van Kortgene. (Dergelijke berichten worden in den regel door ons reeds in een groot deel der vorige oplage opgenomen. Wij zetten dit er echter maar niet bij. Red.) Neuzen. Heden morgen is de justitie te Middelburg, vergezeld van den heer Schoute, arts aldaar, hier aangekomen, teneinde een onderzoek in tt stellen naar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2