NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 60. 1905. Zaterdag 9 December. 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandsch Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN RECLAMES. Altijd welkom te Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Rusland. Wat 'n treurige boel toch in Rusland. De berichten komen slechts schaars binnen, dewijl zij eerst per automobiel naar Duitschland gebracht moeten worden eer ze kunnen worden geseind. Maar wat daar loskomt doet ons met bezorgdheid staren op Ruslands donkere toekomst, waarin geen enkele lichtstip te ontdekken valt. Boeren die rijksgvond, als ware 't het hunne, gaan verdeelen. Rijksambtenaren die bij duizenden uit bun betrekking loopen. Officieren die vol angst en vreeze uit den dienst treden. Soldaten die weigeren de stakende tele- graafbeambten te vervangen, en dan den commandant te lijf gaan, onder de roode vlaggen, een muziekkorps voorop, mui tende de stad intrekken. Een minister uitgezonden om te beproe ven de rust te herstellen door een vrouw doodgeschoten. Dreigende schoolkinderen zelfs Ziedaar de enkele berichten die los komen. Wat moet er toch van komen Uit Kasan trokken troepen om de boeren- onlusten in het Gouvernement van dien naam te onderdrukken. In het gouver nement Astrakan besloten de boeren de landerijen te verdeelen in dier voege, dat iedereen P/2 dessiatien zou krijgen (1 (less. c.a. 10,000 M2.). Ook willen de boeren de rijksbosscben in bezit nemen. Er is militaire macht ontboden. De post- en telegraafbeambten bielden gisteren te Moscau een vergadering. Door één der drie sprekers werd een mede- deeling voorgelezen van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Daarin worden de stakers erop gewezen, dat indien zij den 9en dezer den arbeid niet hebben hervat, zij hun woningen, voor zoover deze het eigendom zijn van den Staat, binnen acht dagen zullen hebben te ontruimen. Bij den directeur der posterijen zijn 700 aanbiedingen ingekomen van per sonen, die bereid zijn de plaatsen van stakers in te nemen. Uit 2000 stakers hebben zich 50 genegen verklaard, weer aan 't werk te gaan. Te Riga hielden Woensdag de leerlingen der scholen een ommegang door de straten. Voor aan den stoet werden roode vlaggen gedragenincidenten kwamen niet voor. Generaal Sakarof, minister van Oorlog, gedurende den Russisch-Japanschen oorlog, die van de regeering de opdracht had ge kregen, het gouvernement Saratof te be zoeken om er de boeren te bedwingen en tot rust te brengen, is gisterenmiddag dood geschoten. Een vrouw, behoorende tot de „vlie gende collonnes", welke door de revolu tionairen zijn georganiseerd om het land te terroriseeren, vervoegde zich aan de woning van den gouverneur van Saratof, vroeg generaal Sakarof te spreken en loste drie scholen op hem, zoodat hij op de plek doodbleef. Men vreest, dat de revolutionairen zich door deze daad zullen laten inspireeren tot nieuwe aanslagen. De voornaamste regeeringspersonen zijn echter besloten, desnoods hun leven op te offeren. Uit Kief komen geen meerdere bijzon derheden. Wij kunnen derhalve slechts herhalen, wat de lezer reeds wist, dat de muiters, na zich vereenigd te hebben met een afdeeling infanterie, een troep kozak ken en een groot aantal werklieden, door de stad gingen. Maar de optocht liep in een hinderlaag, bij welke gelegenheid een 100-tal personen werden gedood of ge kwetst, voor het meerendeel niet-soldaten. Uit Petersburg, waar de bloem des legers, en uit Worone3h, waar het schuim des legers woont, komen slechte berichten. De genie en de artillerie te Petersburg, wapens, waartoe de intelligentste jongelui bebooren, staan op het punt, zuiver en alleen uit politieke beweegredenen (want voeding en kleeding zijn daar zeer goed tot muiten over te slaan. En te Woronesh wij meldden bet Maandag reeds loopen dagelijks beele benden „ldassianen'' dronken langs de straat, loopen de dorpen af en persen de boeren geld af. In de voorstad Pridatsj a geraakten zij slaags met de burgerij en werden vele burgers gekwetst. Overige landen. Verder geen nieuws dan alleen dat de taak van den leider der liberalen in het Engelsche Lagerhuis Campbell Ban- nerman zeer verzwaard, zoo niet on- mohelijk geworden is door het optreden der Ieren, namens wie de leider Redmond verklaard heeft dat hoezeer toejuichende den val van bet Tory-kabinet, dat zich had gekenmerkt door zijn Iersche dwang- politiek en zijn vijandschap tegen het Ilome-j'ule-hegmscl, de Ieren elk bondge nootschap met de liberalen beslist afwij zen. Een andere leider, Dillon, was van meening dat Ierland het niet moest heb ben van de beloften der liberalen maar van de inspanning der Ieren zeiven. Camp- bell-Bannerman en Morley achtte spr. fatsoenlijke liedende overige liberale leiders vertrouwde hij maar zoo zoo. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op invoering- van een Wetgevende Vergaderingeneen Uitvoerend Gezag voor Ierland. Indien de Ieren gesteld dat de libe ralen in het Lagerhuis de in meerderheid komen terstond met een voorstel in laatstgenoemden geest komen mocht, dan kon het liberale kabinet zich wel beschou wen als een doodgeboren kindeke. Het Duitscbe ministerie schijnt bet in de vergaderingen van den Rijksdag, welke thans gehouden worden, ook taai te hebben. Gisteren was de leider der soc.-dem. Bebel aan 't woord. Hij laakte Duitsch- land's buitenlandsche politiek, en noemde de reis des Keizers naar Tandzj er een uit tarting. Dat nu geen oorlog is uitgebroken, is aan de sociaal-democraten te danken, zoo meende hij. De groote menigte speelt tegenwoordig een nieuwe rol in buiten landsche kwesties. De volkeren laten zich niet meer in den oorlog jagen, alleen wan neer zij het doel kennen zijn zij daarvoor te vinden. Deze woorden wekten een lang durig rumoer en heftige tegenspraak. De West-Europeesche volkeren zouden hun overheerschers hetzelfde kunnen ver- toonen als het Russische volk, zei Bebel. De geheele vlootuitbreiding is enkel en alleen tegen Engeland gericht. Daarbij kunnen in geval van oorlog Engeland en Frankrijk tezamen de Noordzee mot oor logsschepen bedekken. Spreker bestreed natuurlijk de tot dek king der kosten voorgestelde belastingen. Baron von Rheinbaden, de Pruisische minister van financiën, weerlegde ver scheidene beweringen van Bebel. In elk geval, sprak de minister, stelt Beb els mededeeling onwrikbaar vast, dat bet aan den vrijen wil der arbeiders zou moeten worden overgelaten of zij aan de oproeping van den Keizer gevolg zouden geven, en of zij in geval van nood het vaderland zouden willen verdedigen. Bebel zou beter handelen met het fiere Engelsche woord „right or wrong my country" tot het zijne te maken, in stede van andere naties te prijzen en het eigen land te smaden. Daarna bepleitte de minister zijn ont werp van wet op de hervorming dei' rijks middelen. In de Oostenrijksobe Kamer kwam het weer tot heftige tooneelen wegens voor stellen door de oppositie ter tafel gebracht om de scheiding tusschen Oostenrijk en Hongarije uitte spreken. Het voorstel om deze behandeling spoedeischend te ver klaren, werd door den minister Von Gantsch streng gegispt. Maandag voortzetting, China. De regeering van China wordt actief en zelfbewust. Eeji groote hervorming van het leger is door haar opgezet in den geest van de Japansche organisatie. Een wet dienaan gaande is ingediend en in geestdriftige bewoordingen door haar toegelicht. Er zal een actief leger zijn, een eerste reserve en een tweede reserve. Er zullen infan terie, cavalerie en geniekorpsen worden opgericht en een divisie uit deze korpsen worden samengesteld. Men zal 36 divisiën oprichten, waarmede reeds dit jaar zal worden begonnen, maar de organisatie zal niet gereed zijn vóór 1922. Voor Europa mag dit laatste een tijde lijke geruststelling zijn, meer dan een tijdelijk is het toch niet. Wee, wee, over Europa wanneer het Gele Ras, zich zijner kracht bewust, zijn geheel naar den nieuwen tijd ingerichte legerscharen over de geuzen zendt en als de Hunnen in den ouden tijd zich komt nestelen in Europa's steden t Goed nieuws van iemand uit onze om" geving is ons altijd welkom en wij zullen met belangstelling het volgend berichtje van een inwoner van Zoutelande lezen. Het zal eveneens voor velen onzer waarde vol nieuws zijn. De heer A. Wijkhuijs, wonende te Zou telande, meldt ons Het is thans reeds an derhalf jaar geleden dat ik gesukkeld heb aan een hevige pijn in den rug, de pijn verliet mij geen oogenblik en ik kon er zelfs 's nachts niet behoorlijk van slapen, 's Morgens bij het opstaan was ik dan ook meer vermoeid dan den avond te voren bij hel naar bed gaan. Ik had immer een duizelig gevoel in het hool'd en ofschoon ik geen moeite ongedaan had gelaten om hiervan verlost te worden, scheen het wel, dat men de werkelijke oorzaak van inijn ziekte niet kon vinden. Ten slotte raadde men mij aan Uw Foster's Rugpijn Nie ren Pilien eens aan een proef te onder werpen en ik kan niet anders zeggen dan dat deze pillen mij zeer goed bevallen zijn. De pijn is thans veel minder, ik bemerk niets meer van de vroegere dui zelingen om echter van een volkomen genezing zeker te zijn, zal ik nog eenigen tijd met uw goede pillen verder gaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te makeu op elke wijze die U goeddunkt. Het is rugpijn, waarmede het gevaar een aanvang neemt. Rugpijn is hel eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de pijn in den rug, terwijl ze de nieren in orde brengen die zich daaronder bevinden, want inderdaad zijn hel de nieren, die de pijn veroorzaken en niet de rug. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geeft, dezelfde die den Heer WIJKHUIJS gehad heeft. Zij zijn te Goes verkrijgbaar bij de Firma NATHAN EMANUEL; en te>Middelburg bij den Heer Joh. DE ROOS,Vlasmarkt K 157. Toezending ge- schiedtfranco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één of f 10.— voor zes doozen. Middelburg. Naar wij uit zeer goede bron vernemen zal zich hier ter stede begin Januari een homoeöpathisch arts ves tigen, n.l. dr. Rolvink uit Arnhem. De heer Van de Garde, apotheker, Korte Noordstraat zal zich installeeren teneinde de homoeöpathische geneesmiddelen af te leveren. Vlissi'ngen. Het nieuwe radersloomsehip W ester Schelde'' gebouwd aan de Machine fabriek „Kinderdijk" van de heerenL en H, Smit bestemd voor de dienst van Vlis- singen op Neuzen en Breskens is gisteren avond ongeveer half negen hier gearriveerd en ligt gemeerd in de tweede binnenhaven. Het is een prachtig schip en heeft boven aan het dek een groote salon en plaats voor 800 personen. Het zal bevaren wor den door de oudste dienst doende kapitein J. de Zwarte. Tot secretaris der gemeente Eede (Z.-Vlaanderen) is benoemd de heer C. J. van Vooren, lid van den gemeenteraad. Met hem stond op de voordracht de beer G. P. H. Wijffels te Aardenburg. Goes. Donderdagavond bad de aan gekondigde samenkomst plaats in het lokaal „Samuel" waarin de heer H. W. Verhoeff van Apeldoorn als spreker optrad. Na het zingen van Ps. 119 5, het lezen van Efeze 5 vrs. 1 tot 13 en gebed be handelde de spreker het onderwerp „Be arbeid der Middernachtzending, hare taak en beteekenis voor heel ons volk". Met bezieling bepaalde de heer V. zijn aan dachtig en talrijk gehoor bij dien arbeid, als zijnde een arbeid van reddende, ge tuigende maar niet minder strijdende liefde. Tal van voorbeelden bracht Z.Ed. bij, als bewijs van de noodzakelijkheid, om dat werk te steunen, wijl de zonde van on tucht zoo menig jongeling en jongedochter erwoest voor tijd en eeuwigheid. Met niet minder ernst besprak ZEd. het voortwoekerende N. Malthusanisme (2 kinderen stelsel) als een vreeselijke zonde, in strqd met Gods Woord, maar ook tot verderf van de moeder. Helaaser zijn ook Christenen die deze zaak voor staan, waaronder ook eenvoudige moeders die door „deskundigen", welke adverten ties plaatsen, om den tuin geleid worden. Na zijne hoorders en hoorderessen gewezen te hebben op de dure verplichting en de hooge noodzakelijkheid om in eigen kring die zonde tegen te gaan, en de zaak der Middernachtzending aanbevolen te hebbeD, sloot deze aangename spreker deze ver gadering met een vurig dankgebed. Wij hopen dat deze nuttige samenkomst ook een gezegende is geweest. Goes. Om een verkeerde meening weg te nemen, die bij velen vooral buiten de stad is ontstaan door de advertentie, waarbij Benjamin Faberij de Jonge verklaard is in staat van faillissement, deelen wij mede, dat genoemde B. Faberij de Jonge niet is B. Faberij de Jonge Bz., die onder de firma Wed. B. Faberij de Jonge handel drijft in lampen, galanterieën, naaimachines, speelgoederen enz. maar B. Faberij de Jonge Johz., planter te Cuba en aldaar zijn domicilie houdende. Goes Voor de Yereeniging voor Alge- meene Wetenschappelijke Belangen treedt Vrijdag 15 December a. s. te 8 uur op in de zaal der Sociëteit „V. O. V." de heer A. K. Zweede. OnderwerpVloeibare lucht, door proeven toegelicht. Waarde. Ook in deze gemeente gaat de bietencultuur vooruit. Werden verleden jaar op de weegbrug gewogen 2,565,534 K.G. bieten, dit jaar bedroeg dit 4,170,267 K.G. Wolfaartsdijk. Door de meisjesver- eeniging „Jisca" alhier, waren Donderdag middag in de consistoriekamer der Geref. kerk verschillende kleedingstukken uitge stald, welke door de leden der vereeniging in het afgeloopen jaar zijn afgewerkt. Voor belangstellenden waren de verschillende artikelen van des namiddags half twee uren te bezichtigen en te koop. De op brengst van den verkoop zal, naar ons gemeld wordt, overgedragen worden in handen van de alhier bestaande commissie voor een op te richten chr. school alhier. Nisse. Donderdag hield de kolenvereeni- ging haar jaarvergadering. Uit het verslag bleek dat het aantal leden geklommen is tot 81. Het afgeloopen jaar werd er geleverd 475'/2 H.L. steenkool in 't voorjaar, en 1113'/2 H.L. in 't najaar, tegen den prijs van f 0,81 en f78 de H.L. op den wagen. De uitgaven bedroegen f 1531,52 en de inkomsten f 1545,13 alzoo een goed slot van 1'13,61. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden M. C. de Schipper en A. v. d. Vrie, die beiden herkozen werden. Er was weinig opkomst. Serooskerke. Woensdagavond trad in bet kerkgebouw der Gereformeerden alhier ds. de Ligt van Middelburg op, om eene rede te houden in 't belang der christelijke verpleging van krankzinnigen in Zeeland. De spreker knoopte zijne rede vast aan Jesaja 33 24. Allereerst wees hij op de blijdschap des christens, ondanks al de ellende die hem omringtalsmede op de weinige waardeering van de groote schat der gezondheid. Vervolgens wees hij op de krankheid des geestes, de verschrikkelijke krankzinnigheid, die op zoo'n ontzettende wijze toeneemt. Als oorzaken noemde spreker eigen zonde en zonden der ouderszedeloos heid, drankzucht, hoogmoed, de overprik keling ouzes tijds en veler bange twijfel omtrent de gewichtigste vragen onzes levens. De krankzinnigheid eischt ver pleging buitensbuis. Was in vroeger tijd een krankzinnige een voorwerp van spot, thans is hij gelukkig een voorwerp van deernisvooral voor christenen, die de roeping des Heeren verstaan, zooals God dat van ons eischt in Zijn Woord. De spreker wilde de neutrale stichtingen niet veroordeelen, maar wij christenen mogen niet neutraal zijn de liefde van Christus is het heerlijkste motief voor de christe lijke verzorging der krankzinnigen. De spreker vroeg, om dien arbeid te steunen met bet gebed, wat zoo'n groote maclit is in het leven der christenen. Spr. wees er op, hoe 't lijden van anderen ons tot zegen kan zijn, als wij de lijdende mensch- heid willen dienen. Daarna wees spreker op de bestaande stichtingen, die helaas, overvol zijn. Alleen uit Zeeland worden 300 krankzinnigen verpleegd. Daarna be handelde hij de vraag, waarom voor Zee land een christelijk gesticht noodig is, en wees hij op de roeping van alle Zeeuwsche christenen, om tot dit schoone doel mede te werken. Groot en veel zijn de moeilijkheden, maar wij hebben te doen met een rijken God, voor wien geen moeilijkheden be staan. Als wij maar getrouw zijn, zal Jezus ons pogen zegenen en dan zal de stichting, die komt, een gedenkteeken zijn van de trouw aller christus-belijders. Spreker eindigde zijne schoone, onder ademlooze stilte aangehoorde rede met den wensch, dat nog velen hunne roeping mogen gevoelen, om medewerkers te wor den in dezen schoonen arbeid. Een landbouwer te Boschkapelle, die een ziek paard had, kreeg dezer dagen van de Verzekering-Maatschappij bericht, dat het dier uit de verzekering geschrapt was. De directie had een ongeteekend schrijven ontvangen van iemand, die ver klaarde, dat de behandeling van het zieke dier veel te weuschen overliet. De land bouwer heeft deze verdachtmaking weer legd en de Justitie met de zaak in kennis gesteld. De Maatschappij heeft inlusschen dadelijk de schrapping weer teruggenomen. Verscheidene gezinnen te Hoens- broek zijn Maandagnamiddag de dupe geweest vau een sluwen oplichter. Hij gaf voor woonachtig te zijn te Vucht en Pen- ders te beeten. Het doel zijner reis was zijn broeder, die door den bekomen schrik tengevolge van den val van een paard aan vallende ziekte leed, daarvan te genezen. Hij was te Heerlerheide geweest en volgde nu de voorschriften ter eere van den H. Cornelius. Te dien einde moest hij zoo veel koren verzamelen, als het gewicht van den lijder bedroeg, of wel eene som gelds, gelijk aan de waarde van deze hoeveelheid rogge. Hij nam laatstgenoemde taak op zich, omdat deze hem niet zoo zwaar viel. Daar men naderhand achter docht kreeg, werden den volgenden morgen bij den pastoor van Heerlerheide infor maties genomen. Hier bleek echter, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1