Buitenlasdsch Overzicht. RECLAMES. Eene gedachte te doen verdwijnen. Kerknieuws. Uit de Tweede Kamer. gelegd. Toe, Kamer, vraag het maar, opdat wij u laten zien dat wij den Minister raad weer ingericht hebben gelijk die voor 1901 was! Hierin is, zeiden wij, de zwakheid van het vrijzinnige kabinet, opnieuw aan het licht gekomen. De Kamer heeft hoegenaamd geen recht zich met het reglement van den minister raad, gelijk met ieder ander reglement, van welk lichaam ook, in te laten. Het reglement van den ministerraad is het particulier bezit van deze negen ministers. Toch bieden de ministers inzage aan, en maken er gebruik van. In de aanbieding zoowel als in den eisch der inzage ligt iets van een stil zwijgende afspraak om saam nog eens even te onderzoeken of hij die 't regle ment veranderd had zoo men meent, wel goed dood is. R evolutie-bouw. Mr. Troelstra gaf van 't nieuwe Kabinet een keurige teekening. Geslecht is de sterke burcht der gevallen Regeering, waaruit het krijgsgeschal zoo hevig kon klinken bij monde van den burchtheer als hij zijn troepen commandeerde en aanvoerde tegen de aanvallen van die »anti-Christelijke wereldmacht", die »verdaan" moest worden. Dat kasteel is geslecht maar wat is er verrezen op de plaats waar het gestaan heeft hen gebouw zonder stijl, licht en luchtig, opgetrokken met halvesteens-rauurtjesde deuren hangen niet eens goed in de hengsels; men is er aan weer en wind blootgesteld revolutiebouw Het is niet slechts niet bestand tegen aanvallen van buitenmaar de bouwmeester zelf vertrouwt zijn hechtheid zoo weinig, dat hij, met het oog op zijn vurig temperament, het niet eens aan durft, daarbinnen plaats te nemen. Het is, of die strijdlustige, vaak zoo onrustig heen en weer loopende bouwmeester, bang is dat door zijn zwaren tred de planken vloer van die woning zou worden ingetrapt en als hij eens met het hoofd tegen den muur liep, de half-steens-muren het niet zouden houden en op zijn hoofd zouden neerkomen. Dit nieuwerwetsche regeerkasteel is alleen bewoonbaar voor tamme, hartstocht- looze gemoederen, meer specialiteiten dan poli tieke aanvoerders, mannen die reeds door hun politieke persoonlijkheid het voor de ergste tegenstanders niet de moeite waard doen achten om een aanval op de slecht gevoegde half- steens-muren te doen. Zij hebben, zoodra zij zich in de woning hebben ingericht, onmiddellijk een kaartje gestuurd aan al de buren die in vroegere tijden van deze soort van kasteelheeren zooveel te verduren hebben gehad, met de boodschap, dat het hun hoogste wensch is, met alle buren goede vrienden te zijn, dat zij tegen niemand eenig kwaad in den zin hebben en dat hun hoogste wensch is, zoo mogelijk vier jaren in genoegelijke tempering van alle politieke en sociale geschillen daarin te blijven wonen. Na de hevige beroeringen van de laatste jaren, na den heiligen verkiezingsstrijd van dit jaar zouden de heeren niets liever willen dan het Nederlandsche volk in een oase van rust en vrede te leiden, naar een idylle van vrien delijkheid en samenwerking, zooals het Neder landsche Parlement nog nimmer heeft aan schouwd. We zullen liet wel laten deze teekening onjuist te noemen. Maar wat is liet treffende Dit, dat Mr. Troelstra openlijk ver klaarde „wij zullen niet te vinden zijn voor eventueele pogingen der rechterzijde om de verloren macht weder in handen te krijgen". Wat met andere woorden wil zeggen als de nood aan den man komt, dan zullen de socialisten bereid zijn het Kabinet van half-steens-muurtjes te schragen. Enfin, dan beleven we ook nog eens in Nederland het schouwspel, dat socialisten zich opwerpen als verdedigers van „slechte woningtoestanden". (Rotterdammer). In een onzer dagbladen vonden wij eDkele uittreksels uit een nieuwe reeks schetsen door Mr. Antonie. Deze, een journalist, die telkens in de Kamers aan wezig is, geeft heel eigenaardige teeke- ningen van de verschillende personen in ons parlement. Niet 't minst voor hen die geen gelegen heid hebben zulk een tafereel met eigen oog te gaan zien, is het aantrekkelijk iets te hooren over het doen en laten der mannen van politiek. De krantenverslagen brengen meestal slechts den ernst der woorden onder de oogen, het gewoon- menschelijke doen der sprekers wordt hier verschalkt. 't Zijn schetsen uit de vorige ministe- riëele periode. Wij nemen ze over uit De Volksbode. „De ministers nemen hunne fauteuils aan de groene tafel in. Aan den hoek ziet men het kleurige, gezonde, rustige, open gelaat van den heer Loeffnaast hem de smalle, gesoigneerde, modieuse, elegante verschijning van baron Van Lyn- dendan de solide, vierkante, ineen ge schroefde figuur van den premier, van dr. Kuyper, met het baardelooze, onbeweeg lijke gelaat van forsche lijnen, de beide handen steunend op het tafelvlak, met norsclrpeiuzend-onverschillige uitdrukking starend naar een onbepaald punt op 't groene vlak vóór hem voorts den jovialen, mondainen minister Ellis, met grijs haar en zwarten knevel, met levendige oogen van wereldsch-lustig en bewegelijk-san- guinisch man; dan, afgepaster, pedantes- ker, in z'n keurig zwart wandeltoilet ge schroefd, Z.Exc. Harte van Tecklenburg, kaarsrecht in z'n leunstoel, zeer geduldig- luisterend, 'tnog jeugdige gelaat met het glinsterende in goud gevatte brilletje den kleinen, kranigen, parmantigeu generaal Bergansius, met z'n millitairen sneeuw- witten knevel, die iets te geweldig is voor het kleine kogelronde hoofdje en de tengere figuur, zoodatt men onwillekeurig denkt aan prentjes van de gelaarsde kat De fijn-elegante Oyens is er, de vingers tegen elkaar gespreid, met een allerbemin nelijkst glimlachje rondziend en dan het eerlijke, fiksch-ernstige gelaat van den minister Idenburg, met donkeren knevel, met rustig-mannelijken en vertrouwen wekkenden oogopslag". Men behoudt uit het boekje ook een goede herinnering aan dr. Kuyper „De lichtbundel uit het glazen koepel dak stroomt neer op de kleine, vierkante, forsch-gebouwde gestalte van den premier. Wij zien nu zeer scherp dat forsche ge laat van ruwe lijnen. De mond van ge weldige wilskracht, met de liphoekeo wat naar beneden geduwd, de onderlip ietwat naar voren hellend. En de forsche trekken van den neus. En het breede voorhoofd. En de scherpe, tintelende, doordringende bruine oogen. Hij is geen grijsaard, niet een die de- zeventig gaandeweg nadert, deze minister-president. Het hoofdhaar, schoon wat dunner geworden, is nog weinig ver grijsd. Kracht spreekt uit gansch deze kleine, forsch-ineengeschroefde figuur. Kracht uit de niet-welluidende, harde stem, komend uit liksche longen. Hij zoekt geen oogenblik naar z'n woorden. De zinnen zijn kort en strak. Hij beheerscht volkomen zijn gedachten, deze spreker. Hij is nooit of te nimmer onder den indruk van het oogenblik, onder de macht der emotie van gedachtenoverstrooming. Hij is de be- heerscher, de meester, ook over hetgeen daar leeft en woelt in het machtige brein. Hij geeft schoone, sobere zinnen vol kracht. Van hem uit gaat sterke suggestie dat gevoelt men". De leden der rechterzijde komen er over het geheel goed af en dr. Kuyper vooral heeft geen reden tot klagen. Zelfs 't U. U. zal er vrede mee kunnen hebben. Nog enkele grepen doen wij Daar is b.v. de heer Van Alphen. 't Is een kijkje in de Kamer als zij op 't punt is uiteen te gaan. „De portefeuilles worden gepakt. De laadjes opengeschoven en allerlei paperas sen te voorschijn gehaald, apart gelegd. De boden draven heen en weer. Krijgen bergen instruction. De groene deurtjes wapperen aanhoudend. In de zaal is 't bedenkelijk leeg geworden. De president doet allerlei moeite om de lui nog zooveel mogelijk bijeen te houden. Maar 't dunt, 't dunt almaar. Enkele oudjes zijn dood bedaard gebleven. Naast den voorzitter staat een schrale, bejaarde meneer met zwart kalotje op't hoofd. Zijn smal gelaat wordt beheerscht door een grooten gebogen neus en een grauwig ringbaardje geeft aan de expresse ervan iets „bijzonder- ouderwetsch" De bril rust op 't puntje van den geweldigen neus. En om de dunne lippen van den grijsaard ziet men een oolijk-gemoedelijk glimlachje over al de herrie van zoo'n laatste zitting, gelijk hij zoo vaak had meegemaakt Het is de heer Van Alphen, die meermalen als „nestor" fungeerde. De door-en-door practiscke man van het model-Conrad, die zijn redevoeringen opbrabbelde met de radde, mompelend-onverstaanbare manier va* een notaris, die een akte, waarvan ieder der hoorders strekking en inhoud kent, afratelt De heer Van Alphen, de kundige en practisch-degelijke man van veel gezag, algemeen geëerd en sym pathiek, een der besten en nuttigsten van de Kamer". Onder degenen die ook in de „Kamer van morgen" een rol zullen spelen schaart de schrijver den heer Aalberse, iemand wiens type van „mondaine' lustigheid getuigd, wiens modieus geknipt baardje en levendige gebaren een prettigen indruk maken. De heer A. behoort tot de jongere flank dei- katholieke partij, tot het groepje waarvan de guitig-geestige mr Kolkman de leider mag worden genoemd, democratisch tintje brengend in het katholieke conservatisme van voorheen, van nu Indien, gelijk gewoonlijk het geval is, de beurs de thermometer van den toestand is dan ziet het er met de toestanden in Rus land treurig uit. Men kan den stand dor beurs het best en het gemakkelijkst beoordeelen naar het meest bekende en meest verspreide fonds de 4% staatsleening. De eerste daling van beteekenis kwam voor bij den val van Port-Arthur toen daalden de genoemde papieren tot 89. Toen de Russische vloot onderging kwam de tweede daling tot 83'/2. En nu, Maandag, vooral door de be richten uit het zuiden, Sebastopol vooral vielen deze zelfde papieren tot 79. Precies als bij een koortslijder, met dit verschil dat naarmate de temperatuur stijgt de toestand van den koortslijder erger wordt, en dat naarmate de temperatuur der effecten op de beurs daalt de toestand van een lijdend volk verergert. Het voornaamste nieuws uit Rusland is dat de regeering bericht heeft in een manifest, dat zij onwrikbaar besloten is de op 30 October j.l. beloofde hervor- vormingen ten uitvoer te leggen, dat de oude wetten van kracht moeten blijven tot de hervormingen bij de wet zijn vast gesteld. De ontwerpen voor tijdelijke bepalingen ten aanzien der vrijheid van drukpers en het recht tot vereeniging zijn klaarde beraadslagingen over de her vorming van den Rijksraad en uitbreiding- van het kiesrecht loopen ten einde. Met de verkiezingen voor de Rijksdoema wordt haast gemaakt. Er worden maatregelen genomen tegen rustverstoringen, die de openbare vrijheid bedreigen. Aan hetgeen wij reeds gisteren omtrent den toestand te Kieff meedeelden, kunnen wij toevoegen dat daar een ware schrik heerscht. De bevolking vlucht een groot deel der troepen is aan het muiten. In de Polytechnische school heeft een vergadering van 1(1,000 personen plaats gehad. De muitende soldaten beschermden het gebouw tegen de politie. De minister Doernowo heeft zonder medeweten van het Kabinet den staat van beleg afge kondigd te Kieff. Slechts Witte wist er van. Op het platteland neemt de opwinding toe. Te Riga zijn twee Baltische edellieden vermoord. Een menigte van eenige hon derden verscheen in het donker op het slot Sesswegen, waar een kleine af deeling soldaten van 16 man stond. Deze werden ontwapend, en daarna drong de bende het slot binnen, waar zich de beide edellieden, de gebroeders Von Aderkas, bevonden. Deze waren spoedig gevangen genomen en gebonden, waarna het geheele slot werd doorzocht, en toen men daarbij een paar jachtgeweren vond werden de beide ge vangenen daarmede onder den uitroep „Go hebt wapenen verborgen gehouden doodgeschoten. Dezelfde bende heeft zich daarna in het bezit gesteld van den lokaalspoorweg, en rijdt thans brandschattend door deze streek. Er zijn kozakken heengezonden, maar door de staking der postambtenaren ontbreken nog nadere berichten. Nog stelde op een andere plaats, te Jürgensburg, het volk zich in het bezit van het Raadhuis en joeg de troepen met salvo's op de vlucht. Te Rodenpois, (20 K.M. van Riga) bij de begrafenis van de gevallenen bij de volksverzameling van den vorigen Zondag, verwacht men enorme samenstrooming van menschen en nieuwe botsingen. Afgevaardigen uit geheel Liv- land, die naar Rodenpois reizen, houden op de stations ophitsende redevoeringen. De gouverneur heeft tweehonderd dragon ders gezonden, die bevel hebben in ieder geval te beletten dat redevoeringen worden uitgesproken. Overigens, wegens de slechte aansluiting geen nieuws uit Rusland. Wij tasten in het duister. Uit Amerika komt nieuws dat getuigt van het tegenovergestelde. Van een presi dent die krachtig den staatsteugel han teert van een volk dat in meerderheid zijn regeering verstaat en gehoorzaamt; en van misstanden uie flink en met vaste hand worden aangepakt. President Roosevelt is een groot man die weel wat hij wil, die niets anders wil dan den bloei van zijn land, hetwelk hij onafhankelijk wil maken van Europa, ja van de geheele overige wereld. Zijn einddoel is de eenheid van Amerika. En daarom begint hij met sociale verbete ring hij pakt de groote vereenigingen aan die het kapitaal ophoopen op één hoop, en zoo een macht vormen die het gezonde sociale en staatkundige leven belemmert. In zijn Boodschap aan het Congres heeft hij bereids aangekondigd de spoorwegtrusts te zullen aanpakken. Overigens bevat deze Boodschap nog menig belangrijk punt, meer zelfs dan menige Troonrede. Laat ons hopen dat hij slaagt, en dat de corruptie, waarvan hij gewaagt, niet zoo gevaarlijk is dat zij hem het leven kost gelijk zijn voorgangers de Lineolns, de Garlields en de Mc Kinley's. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nes op Ameland M. Laur- man, rustend pred. te Alkmaar. iVel'Skerke. Gekozen' tot diaken de heer Jan Allewijnse, welke die benoeming heeft aangenomen. Geref. Kerken. Beroepen te Scherpenzeel W. H. Bouw man, cand. te Nijkerk. Ev. Luth. Gemeente. Beroepen te Thesinge (gem. Ten Boer) dhr. Winsenius, cand. te Groningen. LAi^'DBOÜW. Mededeelingen van hel Rijkslandbouw- proefstation te Goes. Eind October ontving ik van een han delaar in voederartikelen het volgende schrijven „Gisteren werd mij door een reiziger uit Eindhoven een meelsoort aangeboden, volgens hem een meel van een Engelschen wortel, dat reukeloos, smakelijk en vrij van schadelijke bestanddeelen is, zeerge schikt om door ander meel te mengen, f 35 per 1000 K.G. bij wagonlading tege lijk. Het wordt geïmporteerd uit België door een scheikundige, hetgeen een waar borg moest heeten van de goede kwali teit Het bijgevoegde monster bleek te zijn een grijsachtig gekleurd poeder, dat met zuren een sterke opbruising gaf. Volgens een scheikundig onderzoek be vat het poeder 96.7 pCt. koolzure kalk phosphorzuur is afwezig. De Directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, Dr. D. J. HISSINK, Hoop doet leven Het is bepaald valsch. Vele zieken verbeelden zich en hopen dat de ziekte zal verdwijnen zooals dezelve gekomen is. „Dat zal wel voorbij gaan". Als zij geen andere behandelingen volgen als de hoop, hebben zij alle kans dat de ziekte zal toenemen en zij sneller zullen sterven. De hoop dat de ziekte uit zichzelve zal verdwijnen doet niet leven; zulks doet sterven. De ziekte is steeds eene klacht der Natuur, eene klacht tegen een misbruik of eene onachtzaamheid. Het is dus noodig, dat gij maatregelen neemt, dat gij U met de Natuur accoord stelt; hoopt niet dat zulks uit zichzelve zal komen. De behandeling met de Pinkpillen, die de uitwerkingen Uwer nalatigheid of misbruik verbetert, zal U met de Natuur accoord stellen, d.w.z. zal U die goede gezondheid doen terug vinden, waarvan gij de waarde gevoeld hebt op den dag dat gij dezelve verloren hebt. De behandeling met de Pinkpillen herstelt op snelle wijze de personen die aan ziekten lijden voortkomende uit de armte van het bloed of de zwakte van'het zenuwgestel. Deze ziekten zijn bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagkwalen, rheuma- tiek, neurasthenie, zenuwzwakte, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht. Genezen door de Piukpillen. Met groote vreugde verklaar ik U dat de Pinkpillen mij geheel en al genezen hebben zoo schrijft ons mej. A. Linssen, Kruit- heerenstraat 4, te Roermond. Ik leed aan hevige pijnen in den rug en was uiterst zwak. Vele geneesmiddelen had ik geno men, zonder eenig resultaat tot op den dag, dat ik de Pinkpillen genomen heb. Thans na het gebruik dezer pillen voel ik mij sterk als voorheen, zoodat ik in staat ben het zwaarste werk te verrichten in mijn huishouden, terwijl dat ik voorheen zelfs niet meer kon loopen. Prijs f 1.75 de doos f9.perödoozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depotliouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. De sprekers van Woensdag, vooral de heeren Roessingh en Roodhuyzen, brachten in hunne speeches of toespraken weinig nieuwe punten naar voren. Het bleven inderdaad algemeene beschouwingen. De heer Roessingh begon met een zoogenaamd corrigendum van de averechtsche wijze, waarop -altijd door dien Drentschen afgevaardigde de heeren v. Vlijmen en Heemskerk de uitkomst en het resultaat der verkiezingen hebben voorgesteld. De val van het Ministerie was niet een gevolg van een strijd tegen Kuypers persoon, waardoor een groot man niet zou zijn geëerd, maar was en is geheel te wijten aan de opwekking van kerkelijke hartstochten. De antithese, en nog eens de antithese. Het „odium theologicum" werd aangewakkerd. Men stelde zich zeiven als geloovigen voor, de rest als vijanden van het christendom. Men prikkelde de liberalen, dwong mannen als v. d. Vlugt hun innerlijkst gemoeds leven open te leggen en sprak smalend van het geloof in de binnenkamer, enz., enz. Het overige kan de lezer zelf wel aan vullen. Spreker verdedigt voorts het op treden van het nieuwe Kabinet alsmede van Borgesius als den kabinetsformateur, die wat spreker verheugt, geen steun bij de rechterzijde heeft gezocht. Deze hecht veel te veel aan de persoonlijkheid van één man, wat zoo telkens uitkomt en nu nog in de speech van dhr. Heemskerk uitgekomen is. Dit Kabinet berust op het verschijnsel, dat de meerderheid der kiezers wilde de zege der vrijzinnige be ginselen, al moge er dan geen numerieke meerderheid zijn voor een program van actie. In dezen kan hij niet instemmen met den afgevaardigde van Tiel, dat vooraf moet vast staan de aanwezigheid van een meei-derheid voor elk onderdeel. De volgende spreker, dhr. Reyne had het over den finantieelen toestand. Gun stiger noemde hij dien toestand dan dhr. Patijn had voorgesteld. Als men maar zuinig en omzichtig te werk gaat. Spreker is tegen geflatteerde balansen, De groei van uitgaven "en inkomsten is normaal. Toch dienen de middelen versterkt. De helling der „opcenten" zal niet zoo drukkend zijn als dhr. v. d. Bergh van Heemstede meent. Bij een inkomen van 650 gld. zal men 14 cent meer moe ten opbrengen, twaalf en een halveu stui ver bij eeu vermogen van 15060 gld. Daarenboven is de draagkracht van het volk wel wat vermeerderd dat blijft o.a. uit de toeneming van de suikerbelasting en vooral uit de opbrengst der belasting op de rijwielen. En dan komende tot het tarief, merkte deze afgevaardigde op voor al van het adres van dhr. Heemskerk, dat niet de linkerzijde, maar wel de rech terzijde van het tarief een politieke quaeslie heeft gemaakt. Ook met dhr. Troelstra wil dhr. Reyne afrekenen, omdat deze heeft getracht het liberale belastingstelsel aautevallen en te declineeren, te verklei nen, wat deze partij op belastinggebied heeft gedaan. Ons belangstelsel spre ker bedoelt gelukkig het Nederlandsche is niet bepaald slechthoewel voor ver betering vatbaar kan het den toets met andere landen b.v. met Frankr waai de sociaal-democratie den meesten imloed heeft, glansrijk doorstaan. Is de financiëele toestand niet onrustbarend, toch dient er bezuinigd te worden en bij mogelijke be lasting hervorming dient in de richting der liberale politiek voorgegaan. Op de toespraak van dhr. Roodhuijzen kunnen we moeilijk ingaan. Hij liet het voorkomen zijne beschouwingen liepen grootendeels over den afgeloopen verkie zingsstrijd alsof hij, de man van ge matigdheid, daarin den onnoozele ge speeld had. De geheele toespraak was eigenlijk tegen Kuyper en de kerkdijken gericht zelfs de Standaard moest er bij en liep uit op een persoonlijk debat tusschen den spreker en Heemskerk over het al of niet ingooien van ruiten bij ds. Hannik. Het is een spel van nietis en welis zouden de Amslerdamsche jongens zeggen. Er zijn geen of er zijn wel ruiten in gegooid. De afgevaardigde van Sliedrecht noemde zelfs het respectabele getal van 51, zegge 51 ruiten. Dhr. Roodhuijzen keerde zelfs het blaadje om. De «molestaties' en «mani festaties", welke er hebben plaats gehad, gingen uit van de partijgenooten van dhr. Heemskerk. Dat is wat anders. En dan te Zierikzee o, dat is eeu aardigheid, men moet die niet zoo hogisch opvatien. In Londen is het in verkiezings dagen nog erger, daar „bedraaft" men niet alleen zijn candidalen, maar „ver brandt" ze zelfs op den koop toe. Men moet maar durven. Na hem dhr. Kolkman en Drucker. De eerste was maar matig tevreden. Hij meende, dat dhr. Borgesius van de kabi netsformatie had moeten afzien, toen hem duidelijk was geworden, dat het hem on mogelijk was, uit de geheele linkerzijde, daarbij gerekend de socialisten, een mini sterie saam testellen. Zonder de regeering nu juist een kwaad hart toetedragen, had hij het liever anders. Hij wil in den toe stand berusten en zal de wetsvoorstellen, die gedaan zullen worden, zouder verkeerde gevoelens, onbevangen onderzoeken. Geen reactie echter tegen de wetten van het vorig kabinet verwacht hij, ook niet wanneer in 1907 de verkiezingen voor Provinciale Staten voor de linkerzij een gunstigen afloop mochten hebben. Over de voorgenomen grondwetsherziening was dhr. Kolkman al even slecht te spreken als over de „opeenten". Als deze laatsten slechts een „tijdelijke" maatregel zijn, dan kan men nog wel een poosje wachten op de vaste verhooging der directe belastingen. Dhr. Kolkman is maar bang, dat men anders in het geheel niet van die opcenten afkomt, Dhr. Drmcker beschouwt het ministerie als de meest wenschelijke oplossing der crisis. Het was als het ware aangewezen. Daarom is hij over het optreden der re geering tevreden, en ook tevreden over de wijze waarop de portefeuilles verdeeld zijn. Als nu maar de regeering met be kwamen spoed handelt en niet vreest om van wal te steken. Zooveel werk wacht. Herziening van het defensiewezen, liefst een volksleger op Zwitsersche leest ge schoeid, verzekeringswetgeving en vooral moet ernst gemaakt met de voorgenomen grondwetswijziging, in verband met het blanco-artikel, door ons allen aanvaard. Wij blijven hechten, zegt spreker aan het algemeen stemrecht als middel om te komen tot de sociale wetgeving. Laat alzoo de regeering hiermede niet dralen tot het einde der vierjarige periode, want dan is het te laat. Dit was het einde van 's heeren Druckers belangrijke rede, die met eenige practi scke onderwerpen over tijdregeling, ge meente- en rijksfinantiën begonnen was en tot middelmaat had een beschouwing over den politieken strijd, waarin we dezen afgevaardigde niet volgen, omdat het eene herhaling is van hetgeen we reeds vroe ger uit de „persoverzichten" en „ver slagen" in ons blad hebben kunnen lezen. De avondzitting werd door het vertellen van „verkiezingspractijken" nog gedeelte lijk in beslag genomen door dhr. Schaper, na het bezadigd woord van dhr. Aalberse over het „algemeen kiesrecht" en het principieel staatkundig standpunt der re geering, niet het minst in verband met de middenstandsbeweging, waarvoor hij hoopt dat de regeering al eerste eisch van goede sociale politiek iets doen zal. Ten slotte dhr. Schokking. Deze af-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2