NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 56. 1905. Dinsdag 5 December 20e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH »SXr g C'TT' omdatrde Buitenlandsch Overzicht Gemengde Berichten VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De circulaire aan de Ned. Herv. Diaconiën in Zeeland. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dezer dagen zullen tal van Ned. Herv. Diaconiën in Zeeland een circulaire van hunne respectieve classis hebben ontvan gen, met verzoek tot steun of medewerking aan de stichting van een kinderhuis in het centrum der provincie. Op 1 December zijn de Kinderwetten in werking gekomen en het is in deze Kinderwetten dat het verzoek in bedoelde circulaire gedaan grond vindt. En naar aanleiding van deze is toe lichting voor velen misschien niet zoo geheel overbodig. Reeds maanden geleden hebben we in enkele artikelen in ons blad op de betee- kenis van deze wetten gewezen. Nu we aan de practische toepassing zijn gekomen, mogen we nog wel eens wijzen op het uitgebreide arbeidsveld, dat zich daar opent. Men wete dan in de eerste plaats dat een der hoofdredenen voor de aanneming der Kinderwetten gelegen was in de on voldoende berechting van jeugdige over treders. Daarin was het noodzakelijk verbetering te brengen. Van heden af zullen kinderen beneden de 18 jaren niet meer tot gevangenisstraf veroordeeld worden. Tegenover ouders bepaalt deze wet dat zij van hunne macht kunnen worden ont heven of ontzet, en tegenover kinderen, beneden den meerderjarigen leeftijd nu 21 jaren geworden dat voor hen zal worden gezorgd. Verlaten of verwaarloosde kinderen zul len onder voogdij van vreemden worden gesteld, en jeugdige misdadigers die voor den rechter komen, kunnen door den rech ter worden toevertrouwd aan tucht van familieleden, en zonder eenige straf aan ouders of voogden teruggegeven worden. Dat is natuurlijk de zachtste weg. Maar de rechter kan ook het kind ver- oordeelen tot plaatsing in een tuchtschool, en tusschen deze twee uitersten in ligt nu een weg waarop wij in't bijzonder wijzen willen en dat is die waarbij op deze jeug digen geen straf toegepast wordt, maar waarbij het kind gesteld wordt ter beschik king van de regeering, opdat van die zijde in zijn opvoeding worde voorzien. Niet ter bestraffing, maar tot betere opvoeding van het kind, kan de ouderlijke macht of de voogdij worden geschorst door den strafrechter. Dan komt het kind niet onder Staats- voogdij, maar het krijgt een opvoeding op bevel van den strafrechter, strafrech telijke dwangopvoeding dus. De Minister van Justitie treedt iu de plaats van ouders of voogden, die van hunne voogdij ontheven of ontzet zijn. Maar aan het Ministerie van Justitie in Den Haag is geen kostschool verbonden. 00 n°odig worden dan die kinderen ge plaatst iu Rijks-opvoedingsgestichten. Maar bij voorkeur zullen ze ter opvoeding worden toevertrouwd aan bijzondere ver- eemgmgen of stichtingen. e Kinderwetten bepalen dat door lief- a ïge instellingen voortaan zal kunnen kinderen Wor<^6n voor tweeërlei soort Van^en 6en strafrechterlijke i verdere opvoeding vïï lkki"s d« M1""» twee dens van hen die een civiel- rechterlyke opvoeding ontvangen, omdat hunne ouders door den burgerlijken rech ter van hunne macht zijn ontheven of ontzet. Om die beide categoriën van kinderen op te voeden als gedoopte christenen en niet als neutrale menschen gaat de oproeping van de Zeeuwsche classen tot de diaconiën der Ned. Herv. Kerk uit. Laaf ons er al dadelijk bijvoegen dat een stichting als de bedoelde van de regee ring voor de verzorging een niet al te karig subsidie zal ontvangen, maar zich dan ook zal moeten onderwerpen aan de niet al te eenvoudige eischen door de regee ring gesteld. Het arbeidsveld dat zich hier opent is nog onontgonnen. Niemand kan zeggen of' het cijfer dat onder deze vonnissen vallen zal hoog of laag, hoe hoog of hoe laag zijn zal. Maar dit is vrij duidelijk dat voor deze kinderen meer, veel meer gestichtsruimte zal gevorderd worden, en dat en dit is wel het voornaamste er alweder menschen zullen noodig zijn. Menschen vooral vrouwen, krachtig van lichaam, met vrouwelijke tact en vrouwelijke liefde. Met die eigenschappen voor [de opvoeding zoo onmisbaar en zoo uitnemend waarmee" GodJ de ^Heere de vrouw heeft gesierd. Alzoo wordt aan christelijke arbeidzaam heid en christelijke toewijding een nieuw arbeidsveld geopend. 4 December 1905. Het komt "meer en meer uit hoe schan delijk lichtzinnig de leiders der vrijzin nigen gehandeld hebbenmet naar de meerderheid te jagen zonder acht te geven op de vraag hoe men aan geld zou komen voor de uit te voeren en in te dienen sociale wetten. Er is nu een' tekort van 4"2 miljoen, dat door 't gelukkig accres der belastingen tot 1 miljoen vermindert, terwijl de 10e penning (opcenten' op vermogen en bedrijf) 't overige een miljoen vult. Maar nu de benoodigde gelden voor ziekteverzekering en voor uitbreiding der ongevallenwet tot landbouw en visscherij Die vragen saam wel ruim een miljoen, waarvan 8 ton voor de ziekteverzekering is aangewezen. Waar haalt de regeering dat geld van daan De regeering heeft gezegd dat de in voering der invaliditeits- en ouderdoms- verzekering wachten moet tot de daarvoor vereischte middelen gevonden zijn. Maar is 't dan niet een schromelijk spel gedreven met dat deel der arbeiders die voor de liberale candidaten gewonnen zijn met de belofte dier verzekering, terwijl men wist dat de vorige regeering de middelen er voor had aangawezen, en een vrijzinnige regeering die middelen verwerpen zou, en derhalve die noodige wetten niet zou kunnen invoeren Is de werkman met dit kabinet nu niet het kind van de rekening? Rusland. Er is iets griezeligs in de gedachte dat het groote Czarenrijk thans geheel van de buitenwereld is afgesloten. De eenige gelegenheid om te telegra- feeren, die over Denemarken en Zweden is thans ook afgesneden. Het is nu een groote worsteling achter de schermen. Niemand hoort er iets van, en iedereen weet toch dat het verschrikkelijk is. Vrijdag moet zelfs een aanslag op het leven van den Tsaar| {beproefd zijn, die, door een der grootvorsten nog wel, aan hand en hoofd gekwetst werd. De misdadige prins heet Dmitsi Konstan- tinowitsj. Ook de samenzwering onder de gardeolficieren schijnt ernstiger te zijn dan eerst beweerd werd. Er namen ook koogere officieren aan doel. Zeker is dat op 't leger niet meer valt te rekenen. Men vreest dat alle gevreesde kozakken in het rijk, ten getale van 400 duizend, onder de wapenen zullen geroepen worden. Een deputatie uit de stakende post en telegraafemployés heeft getracht, op audiëntie te gaan bij Witte. De staatsman weigerde echter terecht de heeren te ontvangen, maar liet hun mededeelen, dat in geen enkel beschaafd land een staking van post- en telegraafemployés zou worden geduld. De leden der deputatie moesten zich dan ook maar wenden tot hun onmid dellijke chefs. Overige landen. Overigens is het kalm op het wereld- tooneel. In Spanje is het nieuwe kabinet- Moret opgetreden. Voortzetting der libe rale firma onder anderen naam. Het conflict met Turkije nadert zijn einde. De Porte heeft aan Duitschland en Italië de bemiddelaarsrol opgedragen. Hierop was door deze beide mogend heden geantwoord, dat Turkije zou moeten beginnen 'met de voorgeslagen financieele regeling betreffende Macedonië te aan vaarden. Hierop moet de bevelhebber van het internationale eskader, de Oostenrijksche admiraal Von Ripper officieel bericht heb ben ontvangen uit Konstantinopel, dat de financieele controle door den Sultan was aanvaard. Een later bericht meldt echter dat de voorstellen der Porte door de mogend heden zijn afgekeurd, en het vertrek van het eskader naar Tenedos derhalve be paald blijft op heden Maandag. In Duitschland volgt men niet zonder bezorgdheid de debatten in den Rijksdag naar aanleiding van de belastingvoorstellen van Von Stengel. Deze minister van finan- tiën heeft een toon aangeslagen, die doet denken aan een positie die van'geen wijken weet maar van sterven of overwinnen. Hier valt derhalve óf de minister óf de Rijksdag; want geld moet er zijn, en een andere weg om 't te bekomen is er niet, volgens de regeering. Als dat maar niet op botsing en ontbinding uitloopt! Het is toch een feit dat enkele der voorgestelde belastingen voor een groot deel van het volk onaan nemelijk zijn. De bierbelasting bijvoorbeeld wordt voor de brouwerijen tot driemaal het tegen woordige bedrag verhoogd. En nog minder is men gediend van de verkeersbelasting. Het is een moeilijk parket voor de regee ring. Een ontbinding toch op de marine- voorstellen die ook nogal wat stof opjagen, zou haar positie sterken, doch een ontbin ding op de belastingvoorstellen zou de oppositie ten goede komen. Omtrent het eerste optreden van luite nant Schmidt, den rebel, die op het oogenblik in Sewastopol, hetzij gewond of ongewond, de lakens uitdeelt, wordt 't volgende verteld Op den 3den November had te Sebasto- pol een ongewone begrafenisplechtigheid plaats. De bevolking van de geheele stad en omgeving nam er aan deel. Dank zij de bemoeiingen [van den magistraat ver toonden zich geen politie of militairen op straat. De uit arbeiders gerecruteerde volksmilitie zorgde op uitstekende wijze voor de handhaving der orde. Het gold de begrafenis van de laatste slachtoffers, vóór het afkondigen van het 30 October- manifest. Nadat de kisten in de groeven gedaald waren, de burgemeester en andere waar digheidsbekleders eenige worden gespro ken hadden, trad luitenant Schmidt naar voren. Zijn verschijning trok de aandacht van de volksmenigte. Hij hield een rede, waarvan het slot en de slotscène ongeveer aldus luiden Een verschrikkelijk, nog niet gekende, misdaad is gepleegd, een groot, niet goed te maken, onrecht, door deze menschen, die de vrijheid zochten te dooden. „Wat zult gij thans beginnen met het hoogste goed, dat ons ontroofd is Hoe zult gij die vrijheid gebruiken Kunt gij ons beloven dat wij de „laatste slacht offers van de willekeur zijn En wij moeten de bedrukte zielen der dooden gerust stellen, wij moeten het hun zwerenWij zweren dat wij nooit en niemand iets zullen afstaan van ons zoo moeilijk ver kregen menschenrecht 1" „Ik zweer" zeide de redenaar, de beide handen hoogheffend. „Ik zweer" herhaalde de menigte. Wij zweren, ging Schmidt voort, dat wij ons werken, onze ziel, het leven of feren willen voor het behoud van onze vrijheidIk zweer". „Ik zweer" herhaalde menigte. „Wij zweren bij de dooden, dat wij al onze krachten zullen aanwenden ten bate der arbeiders,de [hulpbehoevende klasse. Ik zweer". „Ik zweer" herhaalde de menigte Hier klonk een snikken. „Wij zweren bij onze dooden, dat wij geen Jood, geen Armeniër, geen Pool, geen Tartaar zullen kennen. Wij zullen voortaan vrije broeders zijn van het groote vrije Rusland. Ik zweer En hetj'volk herhaalde'„Ik zweer!" „Wij zweren bij de dooden dat wij het werkjtot het einde zullen volbrengen, tot dat wij[ het algemeene, gelijke kies recht hebben Ik zweer". En weer antwoordde het volk„Ik zweer". Daar stond geen redenaar meer, daar stond een machtige heerscher, die tien duizenden tol volgen dwong. Schmidt zweeg. Men omarmde hem, men kuste hem. Een soldaat viel hem om den hals, vergat discipline en officiers rang. Schmidt verdween onder de menigte. Denzelfden avond werd hij op bevel van admiraal Tsjoeknin gevangen ge nomen, en onder sterke bewaking gebracht naar het pautserschip „Tri Swjatitelja". De geheele stad was na deze arrestatie in rocw. Niemand wilde het eerst ge- looven. En toen het bleek maar al te waar te zijn, wilden de menschen hem bevrijden. Doch de militaire autoriteiten namen daarvoor te strenge voorzorgs maatregelen. Dag en nacht werd hij be waakt, als een misdadiger. Niemand werd bij hem toegelaten, behalve zijn twaalf jarige zoon. Hem gaf Schmidt zijn „Open brief aan alle Russen mee, waarin hij vroeg om ontslag uit de gevangenis en justitiëel onderzoek naar het optreden der militaire autoriteiten. Hij onderteekende dezen briefSocialist niet bij de partij aangesloten." Spoedig daarop werd hij werkelijk op vrije voeten gesteld en plaatste zich toen aan het hoofd der muiters. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Onze lezers hebben in ons vorig num mer een aankondiging kunnen vinden be treffende de verloting van den arbeid door de blinden verricht en die hoofd zakelijk bestaat in het vervaardigen van de allerwege bekende cocosmatten. Reeds twee en veertig jaar heeft de blinden- inrichting en de verloting, die voor haar de voornaamste bron van inkomst is, burgerrecht in Zeeland. Zij staat in ons midden als een oude bekende. Op de Bree was al die jaren haar woonplaats. Maar ook blinden en blinden-inrichtingen hebben zich te onderwerpen aan den eisch des tijds, en van de Bree kwam de blinden- inrichting dit jaar op de Beestenmarkt te wonen, in een huis veel gerieflijker, veel doelmatiger, veel luchtiger, veel ge makkelijker, veel aanzienlijker. In dat breede huis, met het opschrift Blinden-inrichtingzal Woensdagmiddag van 24 ure en Donderdagmorgen van 1012 ure en ook 's middags van 24 ure de tentoonstelling van de door de blinden vervaardigde voorwerpen plaats hebben. Opdat onze lezers of lezeressen uit Mid delburg of uit onze omgeving, die Donder dag de marktdag bezoeken, eens een kijkje zouden nemen in deze nieuwe of eigenlijk oude inrichting, schrijven we deze regelen. Waarlijk een bezoek zal de moeite loonen. Goes. Zaterdag hield de Chr. onder- wijzersafd. Z.B. in de Chr. school te Goes iniiieiiii haar negende vergadering. De opkomst was bevredigend, hoewel een paar leden gemist werden, anders trouw vertegen woordigd. De Voorzitter, de heer Boot, sprak na zang en gebed een kort ope ningswoord, waarin hij o. a. den wensch uitdrukte, dat onze scholen, uiterlijk be- gui stigd door de nieuwe wetswijziging, ook mogen toenemen in innerlijke, paeda- gogische kracht. Met genoegen mocht hij constateeren, dat de Zand kreek niet lan ger de N.-Bevelandsche collega's weer hield met hun Zuidelijker broeders te ver gaderen. De heer Swart van Wissenkerke tenminste toonde dit metterdaad. Na notulen, voorstellen en mededee- lingen werden enkele woorden gewisseld over moeilijkheden in verband met de nieuwe onderwijswet. Bijbelsch en litterair onderwerp namen den restenden tijd in beslag. Het eerste punt, de gelijkenis der wijze en dwaze maagden, door dhr. de Koning ingeleid gaf vooral aanleiding tot levendige bespreking. Het zwaartepunt der diseussiën lag vnl. in de vraagHoe moeten de gelijkenissen is 't algemeen en deze in 't bijzonder in de verschillende leerjaren behandeld worden Spreker gaf niet zoozeer een schets van eene les, als wel algemeene, nuttige opmerkingen dien- omtrent. In 't bijzonder wees hij op het woord van Aurelius Augustinus„De gelijkenissen groeien met den inensch op". Dhr. Renes behandelde den „Historischen Roman". Een duidelijk overzicht gaf hij vooral omtrent den overgang van het Classicisme tot de Romantiek, Byron en Walter Scot kwamen natuurlijk ook ter sprake. Inleider sprak verder zeer onder houdend over de „Roos v. Dekama van v- Lennep en de Leicestertrits met de Delft, sche Wonderdokter van mevrouw Bos- boom-Toussaint. Dhr. Hage sloot deze goed geslaagde vergadering met dankzegging. Goes. Terwijl door het rijkstoezicht op de naleving der drankwet vroeger de meening werd voorgestaan dat vaste ramen gemeenschap geven tusschen twee locali- teiten, heeft thans de minister van bin- nenlandshe zaken als zijn gevoelen doen mededeelen, dat vaste ramen tot afscheiding van lokalen niet geacht kunnen worden zoodanige gemeenschap te vormen. Goes. De vrachtrijder K., alhier had een paard dat aan ziekte gestorven was verkocht, in plaats van dat onder politie toezicht te doen begraven. De politie heeft hiervan proces verbaal opgemaakt. Vllssingen. Tot leden der Kamer van Koophandel zijn gekozen de h.h. H. Cr. Beijerman met 44 en A. C. de Jonge met 42 st. Dhr. T. Manse had 29 stemmen. Middelburg. Gisteren is alhier aange komen het stoomschip „Elbing 1", kapitein A. Diesteabeck, met eene lading vuren delen en grenen dorschvloerdelen van Memel voor de firma I. de Broekert Oo. alhier. En verwacht deze week het stoom schip „Svea" met grenen en vuren bed dings en platen. Nieuwdorp. Donderdagmiddag is alhier bij hel uitgaan der haven door de mist omhooggeloopen een Belgische Spits, ge laden met suikerbieten voor de fabriek van Atli. (Belg). Het schip was zoodanig gehavend dat er onmiddellijk een 80000 kilo peen moest worden uitgeworpen, daar het groot gevaar liep van uiteen te slaan. Een juist daar liggend leeg vaartuig nam de vracht over. Alles is geassureerd. Door den jongsten stormvloed is aan de waterkeering van het calamiteuse waterschap Scherpenisse ongeveer 950 M2 Vilvoordsch steenbezetting beschadigd Van 2330 Nov. zijn verzonden van lerseke 890.000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen 95100 K.G. frs. 90—100, 80 K.G. frs. 75—80, 70 K.O. frs. 55—60, 60 K.G. frs. 35—40, 50 K.G. frs. 20—22, 40 K.G. frs. 10—14. Heinkenszand- Vergadering van den gemeenteraad op Dec. Alle leden zijn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1