Goeden eet !ust. Goede spijsvertering Pinkpillen RECLAMES. Uit de Tweede Kamer. Kerknieuws, Schoolnieuws. Gemengde Berichten. De regeering zit er overal onder. De minister van binnenlandsche zaken Doernovo had aan het personeel der posterijen en telegrafie streng verboden lid te worden van den ambtenarenbond 25 ambtenaren werden tegelijk geschorst. Doch wat doen hierop de overigen Zij zenden een ultimatum aan den pre mier inwilliging van al onze eischen vóór 12 uur. Witte antwoordde niet. Het beste dat hij in de gegeven omstandig heden doen kon. Gevolg was algemeene staking aan telegraaf en post. En nu komen de werklieden met hunne oeconomische eischen den kritieken toestand nog ver ergeren. Dat 't in Sebastopol voorloopig nog zoo „goed" gaat, ligt alleen aan verdeeldheid onder de muiters, die de stad geheel in hun macht hebben, doch niet eenstemmig zijn over de vraag wat met haar aan te vangen, wat bij de verscheidenheid der gaven niet is te verwonderen. Nu wordt de stad geblokkeerd, doch door een vloot wier bemanning gansch onbetrouwbaar is, terwijl de garnizoenen te Tiflis en Tasjikant teekenen van on gehoorzaamheid beginnen te vertoonen. De revolutie schijnt in het Zuiden te zullen beginnendoch in het hart des lands en in Siberië ligt de brandstof klaar om haar te voeden. Inmiddels gaat het langzaam met de hervormingen. Ook al niet te verwonderen, waar de regeering geplaatst wordt voor een geheel nieuwen toestand. Wie weet of de eisch der Zemstwo-mannen zelfregeering voor Finland, Polen en Kaukasië, nog maar niet het beste was, tenzij de Czaar beter ge vonden had ze aan zijn buren over te doen, zooals de Keizer van Oostenrijk in 1866 met V enetië deed dat hij aan Frank rijk schonk, waardoor hij de eer redde en de revolutie voorkwam. In ieder geval de toekomst blijft droevig donker. Gelijk in de natuurdes mor gens dikke mist, des middags sombere nevel, des avonds nachtelijke duisternis, en dat alles gepaard met kilheid en koude, en neerdrukkend het gemoed zelfs van den meest blijmoedigen optimist Duitschland. Bij de opening van de zittingen van den Rijksdag, heeft Keizer Wilhelm nog eens aangedikt hetgeen hij bij de ont hulling van het Moltke-standbeeld tegen den generalen staf aan een feestmaal zeide, ten aanzien van de noodzakelijkheid voor dat rijk om zich ten oorlog toe te rusten dewijl het den vrede wil. Daar de woorden van den Keizer altijd bijzondere beteekenis hebben, heeft men zijn krijgszuchtige openingsspeech nog eens goed overgelezenen de slotsom is dat er geen aanleiding is tot gerustheid. Alleen vraagt men zich af, wien de Keizer op het oog hadFrankrijk of Engeland, die een algemeen wantrouwen tegen Duitschlands werken en politiek willen wekken, gelijk onder anderen in de quaestie-Marokko gebleken en verijdeld werd. In ieder geval is den omwonenden vol ken weer eens duidelijk gemaakt dat de geharnaste en tot de tanden gewapende Hohenzollern zijn rechten zal weten te handhaven. Overigens vertellen wij nog uit den Rijksdag dat het bureau evenals 't vorige jaar is saamgesteld. Ook heeft de Rijks dag een memorie ontvangen van het Prui sische ministerie van Landbouw, waarin de resultaten van het onderzoek inzake de duurte van het vleesch in dit jaar zijn neergelegd. Volgens deze memorie hebben de vleesch- prijzen een tot dusver ongekende en on- gewenschte hoogte bereikt. De stijging is hoofdzakelijk een gevolg van den hooge- ren levensstandaard en van de hoogere prijzen in de naar Duitschland uitvoerende staten. De geringe vermindering van bin- nenlandsch aanbod en de hoogere buiten- landsche prijzen zijn een gevolg van den slechten oogst van 1904 en slechts voor bijgaande verschijnselen. De duurte deed het vleeschgebruik slechts weinig terug- goan, zoodat buitengewone maatregelen in geenen deele gerechtvaardigd zouden zijn. De Duitsche landbouw zal evenals tot dusver de vleeschbehoefte in hoofd zaak kunnen dekken, wanneer zij ook voortaan op voldoende bescherming tegen veeziekte en op behoud van het douane stelsel zal kunnen rekenen. België. In de politiek kan 't zonderling loopen. Gisteren hadden wij den indruk dat de regeering op haar laatste beenen liep, dank zij het voorstel Beernaert om de heele doorsteek-wet naar eene commissie door te zenden. En nu is de regeering weer springlevend. De minister van oorlog Cousebant bestreed het voorstel van den heer Beer naert in twee zittingen zeer uitvoerig, en 't gevolg was dat de voorsteller het introk. De beraadslagingen worden inmiddels voortgezet. Noorwegen. Koning Hakon heeft ongeveer van alle monarchen en staatshoofden van Europa telegrammen van gelukwensch ontvangen. Ook van Rooseveltook van Koningin Wiihelminaook van Oscar van Zweden, en die was niet de minst hartelijke. De Minister erkent dat de zaken op Banka ten volle de aandacht verdienen. De eer van Nederland is er mede ge moeid. Daarom is de regeering ook ijve rig werkzaam om de bestaande misstan den op te ruimen. Dit deed zij trouwens reeds sinds 1899. En daarbij moet men niet vergeten, dat dhr. Van Kol niet vrij is van overdrijving in dezen. Zoo o. a. in zake de „gemerkte" teruggezonden koelies. De heer Van Kol sprak van „brand merken", alsof ze gewond werden. In- tusschen zijn er maatregelen genomen tegen dat „merken" van koelies. De gouverneur-generaal heeft uit eigen be weging zich tegen die gelaakte koelie- merking verklaard. Tegenover dhr. v. d. Bergh, die zich een onjuist beeld gevormd heeft van dit op Biliton werkend stelsel houdt de Minister vol, dat chef van het mijnwezen op Banka de resident moet zijn, en niet de ingenieur, wat ook dhr. Van Kol moeilijk kan aannemen. Deze laatste toch verwacht inzake de leiding van de mijnen alles van een technisch chef. Nu komt het zelfs voor, dat de resident van Banka van „corruptie" wordt beschuldigd. Dat zou dan uit zijn, zegt dhr. Van Kol. Tegen deze bewering komt Minister Fock in verzet. Mocht de resident, hier bedoeld, ontheven worden van zijn post, dan zal het alleen zijn, omdat hij niet krachtig genoeg wist op te treden. Aan dhr. IJzerman, die verschillende wenken gaf, om te komen tot betere resultaten met de Ombiliën kolenvelden, antwoordt Z.Exc. dat aan de grieven van dhr. IJzer man een einde gemaakt kan worden, door uitbreiding van de exploitatie, ook door verplaatsing van den spoorweg, door het aanleggen van een lijn naar de oostkust, waaromtrent reeds plannen in overweging zijn. Doch dit eischt minstens een uitgaat van 18 millioen. Het is dus zeer de vraag, of deze uitgaaf loonend zou zijn. Daar enboven heeft de chef van de Ombiliën- mijn nog een ander plan, dat ook al in overweging is. Plannen alzoo in de lucht. Wie meer van de becijferingen ten opzichte van de exploitatie der Ombiliën kolenvelden wil weten en dhr. IJzerman wil volgen in zijn nauwkeurige berekeningen, om nl. te weten te komen, of genoemde exploitatie al of niet voordeel aanbrengt, verwijzen we naar de Handelingen der Btaten-Generaal. Wat de Minister omtrent de zoutfa- bricatie in het midden bracht, is niet opwekkend. De exploitatie gaat niet naar wensch. Men denkt er sterk over om van de drie in werking zijnde fabrieken er twee te sluiten. De quaestie is een voudig daar, dat de geheele zoutfabricatie niet oordeelkundig is ondernomen. Daar enboven schijnen er niet altijd der zake kundige personen te zijn aangesteld. De regeering zal trachten zooveel mogelijk daarin verbetering te brengen. De heer v. Deventer bepleitte de belangen der visscherij. De zeevisscherij gaat volgens spreker achteruit, ook vooral door invoer van Siameesche visch. En dit is te be treuren. Spreker denkt, dat het noodig is o. a. door zoutprijsverlaging alsmede door aanmoediging van den inlaudschen scheepsbouw dien achteruitgang zooveel mogelijk te keeren. De Minister is het eens omtrent het belang der visscherij met dhr. van Deventer. Hij hoopt de aan gegeven middelen te kunnen aanwenden. Vooral de goedkoeper en gemakkelijker verkrijgbaarstelling van het zout. Dhr. Van Kol, die nog sprak over reorganisatie van den Waterstaat vaststelling van een algemeen werkplan voor irrigatie ant woordt de minister, dat plannen daartoe overwogen worden. Voorts zal een nieuwe regeling der olFi- cierstraktementen worden ingevoerd, eene regeling echter, niet geheel en al naar den zin van dhr. Eland, Verheij en Ter Laan. Ten slotte maken we er nog melding van, dat dhr. Duymasr van Twist bij den Minis ter, van wien hij met genoegen constateert, dat hij de voetstappen van zijn voorgan ger wilde drukken, ook ten opzichte dei- zedelijke en godsdienstige ontwikkeling van den militair, aandringt op Zondags rust, op beperking van het concubinaat, handhaving van het subsidie voor de Mili taire Tehuizen. Voorts beveelt deze af gevaardigde aan de pensioneering van de weduwen en weezeu van mindere mili tairen. Ook laat dhr. Verheij zich nog hooren omtrent Indië's verdediging tegen een buitenlandschen vijand in ver band met de taak der Marine. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aduard, P. G. Vlieg te Hengeloo. Wolfertsdijk. Door het bedanken van dhr. Jacs. v. Strien Az. als ouderling (gekozen in de vacature C. Philipse, overl.) is gekozen dhr. E. Meulenberg, die onmid dellijk bedankte, en is in diezelfde ver gadering in diens plaats benoemd dhr. J. v. d. Ende. Kruiningen. Het kiescollege verkoos tot leden van den kerkeraad de drie af getreden© leden, de .heeren P. Polderman en P. de Smit, ouderlingen, en P. Witte, diaken. Hoedekenskerke. Bij de Maandag ge houden stemming voor een notabele is met algemeene stemmen herkozen dhr. A. v. d. Durpel. Borsele. Tot ouderlingen herkozen de heeren F. van Duijne en A. Bakker en tot diaken de heer J. van Liere. Krabbendijke. Gekozen tot notabele dhr. Th. Langendijk in plaats van dhr. J. v. 't Leven, die bedankt heeft. Herkozen tot diaken dhr. Th. van Doorn en gekozen dhr. H. Breker in plaats van dhr. J. Alle- wijn, die eveneens bedankt heeft. Oud-Vosmeer. Gekozen als ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente alhier (in de plaats van 't aftredend lid Sonke, die be dankte voor zijn herbenoeming) de heer J. Meijll, tot heden diaken. Herkozen als diaken de heer J. L van Luijk. De kerkeraad van Oud-Vosmeer, evenals eenige weken geleden die van Poortvliet, heeft bij de Synode geprote steerd tegen de vrijspraak van dr. L. Bahler door -de Synodus Contracta. Geref. Kerken. Bedankt voor Vlissingen door J. J. Berends te Maasland. (Handelsblad.) Ierseke. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school 2 werd benoemd mejuffr. B. Baelens alhier. Aan de Universiteit te Utrecht slaagde voor het candidaats-exameu theologie I, de heer B. de Ligt, van Middelburg. De heer Ketelaar meldt aan De Stan daard dat de heeren Edelmau enTraanberg op aanraden van het Hoofd- en Afdeelings- bestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers bij de officieren van justitie te Amsterdam en Rotterdam een aanklacht wegens lasterlijke aaktijging tegen ver schillende uitgevers van dagbladen hebben ingediend Z K D I G. Te Amsterdam vergaderde heden Don derdag de vereeniging „Het Java-Comité". De secretaris de heer L. Kuperus, bracht verslag uit, omtrent den arbeid op Oost- Java en Sumatra. Ten aanzien van het eerste vernamen wij dat zendeling v. d. Spiegel met vrouw en twee kindereu (twee waren te Zetten op de Chr. Normaalschool achtergelaten) te Bondowoso is teruggekeerd, hij nam het werk weer over van zendeling Schelf horst, die, bij gebrek aan grondige kennis der Madoereesche taal, wel niet alles kon doen wat des pandita's is, maar toch een rijken zegen verspreidde, inzonderheid door de behandeling der honderden ko mende en gaande kranken die in de zen dingsziekenhuizen vertoefden. De gemeente breidde niet uit, maar het Evangelie werd aan zeer velen gebracht, dank zij het gezegende werk der ziekenverpleging. Zoo ook door zendeling Hendriks te Soemberpakem en den inlandschen zende ling Paq Ebyng te Salateng. Op de school te Soemberpakem werkt tot tevredenheid van den zendeling, Soleiman, de zoon van Paq Ebyng, evenals Soerian een leerling van het Seminarie te Depok. Voor den laatsten pas teruggekeerde, oudsten zoon van Paq Soerian, wiens belijdenis van den Christus hem al zijne bezittingen had ge kost, wordt een standplaats gezocht, Bij de zieken behandeling staat Paq Sar- dan den zendeling ter zijde. Het getal Christenen te Soemberpakem bedroeg 30 September dezes jaars 73, dat te Salateng 17 zielen. De school op den hooldpost werd toen bezocht door 20, die op het filiaal door 8 leerlingen, terwijl zr. Hendriks les in handwerken gaf aan een 9 tal meisjes. Voor Bondowoso waren toen de cijfers 44 Christenen en 32 scholieren, terwijl op het filiaal Pakobesi eenige leerlingen ouderwijs ontvingen van den heiper Amin, die zich daar heeft gevestigd, Vele zijn de moeilijkheden, waarmede genoemde Amin na de stichting van zijn post heeft te lijden gehad. Wat al ondank en vij andschap als antwoord op aangeboden hulp Het schooltje liep elk oogenblik weer leeg. De toegestoken vriendschapshand werd afgeslagen en en de jonge Christen was der verachting ten prooi. Zelfs zijne familie betrekkingen maakten hem het leven moei lijk. Toen werd getracht den kleinen zendingspost door vuur te vernietigen. Men wist, dat Amin en zijn vrouwtje met huu kind in de keuken huisden deze stak men 's nachts in brand gelukkig waren de bewoners toen juist naar een ander vertrek verhuisd. En hoe radeloos onze jonge broeder nu ook was, hij hield den moed er in, bouwde de keuken op, en ging weer aan den arbeid. De leuze „volharden in het geloof', naar de teekening van wijlen br. T. M. Looman in het vaandel van het Java-Comité gestikt, is ook de levens spreuk van Amin, als van al onze evan gelieboden onder de Madoereezen. En nu? Het laatste bericht spreekt van toenadering van de zijde der Moham medanen. Men begon met Amin te dulden en zal straks voortgaan met hem te waar- deeren. En dan zal het ook blijken, dat zijn arbeid niet ijdel is in den Heer. Reeds wordt de door hem geboden geneeskundige hulp op prijs gesteld in het eerste kwar taal van 1905 werden 211 patiënten door hem geholpen, en werden 520 maal medi cijnen uitgereikt. Op Oost Java is de tegenstand der hadji's zeer groot. Het werk moet nu onder drie zendelingen worden verdeeld. Het J. C. hoopt in staat te worden gesteld spoedig nog een of twee zendelingen uit te zenden. Ook het werk onder de Bataks in het landschap Angkola op Sumatra ging ge zegend voort, in harmonie met die van het Rijusche Genootschap arbeidden daar de drie zendelingen van het J. C. Zen deling Dammerboer werd 22 Mei jl. 75 jaar. Hij arbeidt reeds 47 jaar in Indië, en thans op zijn post Oeta Rimbaroe met de bijbehoorende filialen Moppang, Simasom en Sindjoman, gesteund door de helpers Jonatan, Philemon, Joab, Alexander en Cornelis. Zoo nu en dan werden de ge noemde bijposten door hem bezocht, ook de hoofdplaats Padang Sidempoean, waar voor Europeanen en inlanders gepredikt werd. Met de helpers werden op geregelde tijden samenkomsten gehouden de rap porten over hun werk waren gunstig. Ook kwamen met den ouden broeder de jongere W. H. Th. van Hasselt en H. J. Eggink zoo nu en dan bijeen om de belan gen van het gemeenschappelijk werk te overwegen en te bespreken. Door prediking en huisbezoek, school onderwijs en ziekenbehandeling werd onder de inlandsche Christenen en de omwonende Mohammedanen gearbeid. Zen deling Van Hasselt, werkzaam te Si Ma- torkis en Si Soendoeng, werd daarin gesteund door de helpers Marinus en Si Karim. Zendeling Eggink te Pargaroetan door Elias Harahap en te Goenoeng Manoengkap door Doewaman, die zich op genoemd filiaal, dat 30 Juni 25 Christenen van wie 13 kinderen, telde, in dit jaar vestigde. Het Java Comité heeft nu een halve eeuw bestaan. De secretaris eindigt zijn verslag aldus Gisteren was het op den dag af 200 jaar geleden, dat de zendelingen Ziegen- balg en Plütschau zich te Kopenhagen in scheepten voor Indië. Toen, in 't begin der 18de eeuw, ontwaakte een nieuwe zendingsgeest in Europa. Zij woei van Halle uit over Groenland en Labrador, over Trankabar en Ceylon straks de ge heele wereld over. Mocht eenmaal het eeuwfeest van het Java-Comité worden gevierd met de mede- deeling „als een dankoffer den Heere, werd ter gelegenheid van het gouden jubileüm het getal evangelieboden met twee vermeerderd". De maag geeft vreugde of pijn. Eene goede maag is een fortuin waard. Een arm menseh met een stuk brood, kaas, water, een goeden eetlust en goede spijsvertering is een prins in vergelijking met het ongelukkige slachtoffer met eene slechte maag. De purgeermiddelen doen niets voor hem die eene slechte maag heeft, zij zijn eerder nadeelig voor hem. De beste behandeling voor de slechte magen is die met de de beste versterker der maag. De Pinkpillen bevorderen den eetlust, maken de spijsvertering gemakkelijk, geven U eene nieuwe maag en her stellen tegelijkertijd het afnemen Uwer krachten. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam. Hoofddepöt- houder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. De lezer vindt het overzicht Ver- koopingen en Bestedingen op de 4e bladz'jde van ons blad. Middelburg. Een brief uit Gelderland naar hier verzonden, kwam hier meer dan een jaar later aan het goede adres aan nadat hij de reis gemaakt had naar alle mogelijke Middelburgs, zelfs naar Middel burg in Zuid-Afrika! N. R. C. Vlissingen. Heden Donderdagmorgen kwam de nacht-mailboot „Koningin Wii helmina" cenigen tijd te laat op de haven door de mist en iu de haven voer zij tegen een dukdalf aan die erg werd beschadigd de Wiihelmina bekwam averij, aan de raderkasten, waardoor zij hedenavond niet kan varen de „Regentes" zal den dienst vervangen. De Duitsche post- en passa giers vertrokken even voor 7 uur, die voor Holland met den gewonen sneltrein van 7 uur. Vlissingen. De provinciale booten kon den door den mist heden Donderdag niet varen alleen de eerste reis naar Neuzen werd uitgevoerd-, zij vertrok van Neuzen op gewonen tijd en kwam eerst tegen 11 uur hier aan naar Neuzen was heden middag nog geen boot vertrokken van en naar Breskens in 't geheel nog niet. De post werd naar en van Breskens per sloep overgebracht. Nieuwdorp. In deze gemeente zagen we in de laatste dagen een 50-tal per sonen met een 12-tal handkarren zich be geven naar het aardappelland van enkele landbouwers met het doel om daar aardap pels weg te halen. Ze hadden n.l. verlof van die^landb. om kosteloos zulks te doen. Zoodoende krijgen vele gezinnen op eene goedkoope manier hun winterprovisie bij elkaar. In onze gemeente is b.v. een gezin dat 16 mud aardappels heeft verkregen. Bij kon. besluit zijn de inspectiën der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen Bergen-op-Zoom, Roozendaal, Breda, Waalwijk en Tilburg toegevoegd aan de directie Middelburg. Bij kon. besluit is ongegrond ver klaard het beroep van den raad der ge meente Zierikzee, tegen het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij goed keuring is onhouden aan de begroeting van die gemeente voor 1905, omdat daarop een post wegens teruggaaf van te veel genoten rijksbijdrage in de kosten van het lager onderwijs voor memorie was uitge trokken in plaats van op een bedrag van f 10.99, waarop het te veel genotene blij kens een beschikking van den minister van Binnenl. Zaken moest worden gesteld. Tholen. Woensdag zijn de laatste suikerbieten die op de haven lagen op gestapeld scheep gebracht. Over 't alge meen is de landbouwer hier tevreden over de opbrengst. Op gehalte zijn hier geen bieten hoegenaamd aangevoerd. De op brengst per gemet (300 roeden) varieerde vanaf 12- tot 20,000 K.G. De prijs was per 1000 K.G. netto zijnde f 11, levert dus voor hen die 20,000 K.G. rooiden, een groote pacht op. Zoodat er zeer veel kans bestaat (indien de fabrikant weer voor denzelfden prijs contracten wil af sluiten), dat het volgende jaar alhier vele bieten zullen worden uitgezaaid. Niet tegenstaande het gedurende het najaar veel nattig weer was is de datum van opruiming toch nog vroeg, wat hiervan daan komt dat er dit najaar zeer vele schippers voorhanden waren, wegens het stilstaan van den aardappelhandel. Benoemd tot directrice in het Huis van Barmhartigheid te Wagenborgen, Gro ningen, „Huize Salem", mej. P. J. de Bakker, geboren te Noordwelle. De heer G. J. Boot te Haamstede, surnumerair uit de directie Rotterdam, is met 30 November a.s. belast met de waarneming van het belastingkantoor IJselmonde. St.-Filipsland. Voor 2 jaren had men de verregaande laagheid om den regenbak van C. V., door 't ingooien van petroleum, voor eenigen tijd onbruikbaar te maken. Gisterenavond heeft men 't weer gedaan, doch nu schijnt de hoeveelheid petroleum nog grooter geweest te zijn. Ofschoon de man zich niet bewust is vijanden te heb ben, of 't iemand lastig te maken, meent men toch, dat men hier met een daad van wraak van de allerlaagste soort te doen heeft. Te wenschen was 't dat men den dader kon ontdekken. Nieuwsbode. Als bewijs van groote werkkracht bij hoogen ouderdom kan wel dienen, dat de 84-jarige v. d. B. dit najaar, ondanks het vele gure weer, nog geregeld van 's morgens tot 's avonds peeën gebot heeft. Marius Brouwers, de dader van den moord in de Scheveningsche Boschjes, is naar Medemblik overgebracht om, krach tens het arrest, van het Haags«he gerechts hof, in het krankzinnigengesticht aldaar te worden opgenomen. De heer R. P. Dojes, te Uithuizen, zal zich metterwoon bij Groningen ves tigen, naast de villa „Gelria" van den heer J. E. Schol ten. De beide Groningsche leden der Eerste Kamer worden alzoo buren, Te Amsterdam is gearresteerd een valsche munter, zekere Rond, schoenlapper van beroep, die reeds eenmaal wegens eenzelfde misdrijf tot 2 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. De aanhouding ge schiedde op aanwijzing an twee recher cheurs, die hem aan den Haarlemmerweg wat onder den grond hadden zien stoppen. Dat bleken 84 valsche guldens te zijn. Het materiaal dat voor de vervaardiging ervan gediend had, werd thuis bij den man ge vonden. Die slimme weezen. Iemand te Utrecht heeft in zijn tuin eenige vruchtboomen, hij brengt elk jaar aan den voet van den boom rupsenlijmbanden aan, die er op ge maakt zijn, dat alle insecten daarin kruipen en op die wijze denken den langen winter door te brengen. Dat dit niet gebeurt,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2