RECLAMES. On Uit de Tweede Kamer. Kerknieuws. Schooinieuws. LANDBOUW. e c is i s i a k e 11. Gemengde Berichten. nog in tijds terugtreden van het spoor der tweedracht, óf voor een laatste re- geeringspoging om nog meer toe te geven. BREDA, 39 November 1905. Dwarse strepen. Je leest natuurlijk geen clericale bladen. Nou eigenlijk moet ik je gelijk geven Zoo nu en dan koop ik eens een Stan daard. Niet omdat ik haar zoo gaarne lees. Beware neenMaar ik wil ten minste het verwijt niet verdienen van die zijde, dat ik de zaken van een kant alleen wil hooren. Alleen daarom doe ik het nu en dan, dat blad lezen. Maar alleen ook daarom. Iets flinks, dat hout snijdt, staat er eigenlijk nooit in. Integendeel, ik erger me altijl gruwelijk als ik de vitterij in dit blad lees. Verbeeld je, over die schoolkwestie in AmsterdamDat was natuurlijk koren op haar molen. Nu zou ze de goê ge meente het eens laten zien, hoe diep ver dorven die openbare school toch eigenlijk wel is. En in het blad van verleden week Dinsdag èn in dat van Woensdag stand het reeds in den eersten zin „anarchisme" en altijd „anarchisme" op die school. Dinsdag was het„Zaterdagavond „kwam dan nu eindelijk een besluit „van B. en W. van Amsterdam, waar- „uit bleek, dat men de laksche houding „tegenover het anarchisme op de open bare school wenscht te laten varen en in het volgend nummer „Toen we verleden week over de „openbare school der Hoofdstad schre den, waagden we schoorvoetend de „veronderstelling, dat Amsterdam wel „niet alleen zoo gelukkig zou wezen „van een openbare school te bezitten, „waar de anarchie heersckt." En waarom is dat nu Omdat er een paar onderwijzers een beetje b.-uut zijn opgetreden tegen het hoofd hunner school. En hebben ze eigenlijk geen gelijkDie hoofden zijn dat eigenlijk geen onnutten 'r Weten nu eigenlijk de onderwijzers zelf niet het best wat goed is voor hun klas V Kunnen ze nu zelf niet het best de maat regelen kiezen, nuttig voor hunne leer lingen Gezag, wat conservatiefEn vooral voor onderwijzers, allen vooruitstrevende mannen 1 Zulk gezag op bijzondere scho len, dat kan er nog mee door. Aan dien kant staat het intellect niet hoog goed opgemerkt door een der liberale bladen onlangs. Maar voor onderwijzers der open bare Kom foei Hoe durft De Standaard het eigenlijk aan tegen de frontmakers. En dan cüe flauwe mop over die „fijnbesnaarde kin derzielen". Dat woord is destijds in ver band met het aankweeken van godsdienst haat, op de bijzondere school, gebruikt. Natuurlijk begrijpt dat blad niet, dat die onderwijzers eerst eens een goed beeld gaven van „de verlichting" der nieuwe ideeën. Ik kan me dan ook best begrijpen dat het in zijn nopjes is over het besluit van B. en W. Aan de publieke macht mag ik niet tornen, maar toch ziet de Amsterdamsche gemeenteraad hier den toestand wel goed in Begrijpt ze het streven van den N. O. B. wel Als ik het had moeten doen een lintje voor de pseudo-anarchisten en de Hoofden aan den dijk. Dan zou het eerst goed gaan Ik kan er maar niet over uit. Om te meenen dat deze geschiedenis nadeeligeu invloed op de kinderen uitoefent. En om je te bewijzen dat het De Standaard alleen te doen is om ons afbreuk te doen In plaats, dat het haar nu voldoende is die Amsterdamsche kwestie uit te rafelen, gaat ze nog munt slaan uit de verklaring van een Hoofd uit een kleine provinciestad. Geïllustreerd geeft ze dat artikel uit het Nieuwe Schoolblad van 18 Nov. j.l. Nota bene in te gaan op de klachten van zoo'n nutteloos Hoofd, 't Is al te gek. Hoewel ik het van De Standaard, ja laat ik het maar ronduit zeggen, gemeen vind, kan ik het me van haar begrijpen, 't Is immers De Standaard maar. 't Ergste van al vind ik dat ook de libe rale pers, die nog al het monopolie van 'tware heeft, de openbare onderwijzers afvalt. Ze noemt het een teeken van verval en gaat in sommige plaatsen zoover te beweren, dat de Schoolwet van Kuyper iets goeds bevat. Verbeeld je! In de laatste dagen moest ik me daar misschien maar niet meer over verwonderen't schijnt wel dat de vrijzinnigen uitzinnig worden met hun toegevendheid, verdienste toe te ken nen van iets uit de portefeuille van het vorige ministerie, 'k Hoop ten minste dat dit veranderen mag. De anti-revolutionaire pers heb ik al lang opgegeven. O let eens op wat we nog te hooren krijgen over het, ter onzaliger ure, geop perde idee van die Tarief wet. Neen als ik het niet deed, zooals ik zeide, om den schijn van eenzijdigheid te ontgaan ik las ook zelfs niet meer enkele mum mers van De Standaard. KRASSER. Dinsdag waren de onderwijs-speciali- teiten aan het woord. Vooreerst dhr. v. Kol, de Indische specialist bij uitnemendheid. Ten onrechte heeft men hem, zoo zegt hij, zijn mindere belangstelling verweten voor het inlandsch pnderwijs. En dat onderwijs is bepaald slecht. Het verslindt schatten en is nog onvoldoende, ja schadelijk- De grondsla gen deugen niet. Bij zulk een onderwijs kan van karaktervorming geen sprake zijn. Het is te veel naar Nederlandsch model gevormd. En wat het ergste is, de helft van het onderwijzers-personeel zijn „beunhazen", naar een bevoegde verzekert. Maar hoe daarin beterschap te brengen Het geheele onderwijs dient gereorgani seerd te worden. En dat kost geen bagatel. Liefst 43 millioen. Volledig onderwijs van geheel de inlandsche bevolking is voors hands eene illusie. Daarom dient gestreefd naar eenige ontwikkeliug voor velen, in plaats van naar volledig onderwijs voor enkelen. En dan lette men vooral op de praktische vorming. Daarenboven is aan schouwelijkheid eene eerste vereischte. En dhr. Ter Laan dikt het gesprokene van den afgevaardigde van Deventer nog wat aan. Uitbreiding en verbetering van het in landsch onderwijs dient er te komen. Waar om voor een Europeeschen scholier ge middeld 143 gld. en voor een inlandsch kind slechts 34 gld. Betere opleiding voor onderwijzer dient er te zijn. Daar mede staat ook in verband de onvoldoende subsidie. Op den duur gaat door dien toe stand liet onderwijs op de buitenbezittingen over in handen der zending. Op zich zelf' zou dit nu zoo geen bezwaar zijn, maar het neutraal karakter van het onderwijs gaat er door te loor. Zijn ideaal is prac- tisch volksonderwijs. De heer Van Deventer wil daar ook wel van hooren, doch zijn idealen zijn niet zoo hoog als die der vorige sprekers. En daarbij ziet hij den toestand niet door zoo'n donkeren bril als dhr. v. Kol. Wel is hij het met dezen afgevaardigde eens, dat niet alle eisehen bevredigd kunnen worden, uit gebrek aan de noodige dub beltjes. Daarom zou hij willen adviseeren tot het onmisbare, nl. de uitbreiding vau het volksonderwijs. De aanzienlijke inlan ders vooral hebben geen reden tot klacht, er zijn genoeg scholen eerste klas, scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs. En zoo gaven bij dit onderwijsdebat, dat lang genoeg duurde, verschillende sprekers hun advies. Zoo wilde dhr. De Waal Malefijt de aandacht van den Minister vestigen op ontwikkeling en subsidieering van het zendingsonderwijs, vooral „omdat hij het onmogelijk achtte op gouvernemeatsscholen neutraal onderwijs te geven. Het particu lier initiatief dient meer te worden ge steund. En dhr, v. Bylandt wil de kleine gouvernementsscholen in de Minahassa aan de zending overdragen. Tegenover ai die adviezen behield mi nister Fock zijn ingenomen standpunt n 1. om een reorganisatie van dat onderwijs op touw te zetten. Eerst wil Z.Exc. om trent de wijze en richting van die organi satie de gevraagde adviezen en voorlich ting van de deskundige commissie afwach ten. Dan eerst kan er van een vruchtbaar debat over de richting van het.inlandsch onderwijs sprake zijn. Verder ontspon zich een tamelijk uit voerige discussie over den geneeskundigen dienst. Dhr. v. Kol sprak weer over vorschillende ziekten aldaar, als lepra, hondsdolheid, caissonziekte bij de parel duikers, malaria, adenoïde vegetalies enz enz., waartegen naar zijne meening zoo goed als niets wordt gedaan. Hij vond nu een bondgenoot in dr. Blooker, den bekenden geneeskundige. Deze afgevaardigde gaf als een der hoofd grieven tegen dezen tak van dienst op, hoe de 2'/2 millioen, telken jare voor ge neeskundige verzorging worden uitge geven, beter konden worden besteed. Er dient een algeheele reorganisatie tekomen. De geneeskundigen hebben te veel werk, karig loon en nog geen pensioen. Daarom mag hun de lof voor hun ijver en toe wijding niet onthouden worden. Maar met dit al blijft de burgergeneeskundige dienst in Iudië de asschepoetster. Pokken en malaria, om een paar verwoestende ziek ten te noemen, blijven zoo goed als on bestreden. Eu wat komt er van vacci natie en revaccinatie terecht Eenvoudig weinig of niets. Zoodoende kunnen ze geen voorbehoedmiddelen zijn tegen de gevreesde pokziekte. De afgevaardigde van Breukelen dhr. De Waal Malefijt meende uit dit gezegde van dr. Blooker te kunnen concludeeren, dat ook deze medicus het met deze vaccinatie in twijfel trok, doch deze gaf als antwoord hierop, dhr. De Waal Malefijt te verstaan, dat hij gaarne over dit onderwerp zou de- batteeren, zoodra deze regeering een ont werp tegen de vaccinatie zal hebben in gediend. Ten slotte komen de tinmijnen op Banka in behandeling, nadat dhr. Van Kol een treurige schilderij had opgehangen van de misstanden, die daar zouden heerschen, als daar zijn opiummisbruik, koeliewer ving, prostitutie, lage loonen en gedwon gen winkelnering. En met deze mis standen zegt dhr. Van Kol, houdt de meerdere opbrengst van de Banka-pro- ductie nauw verband. De groote fout hier is volgens dhr. V. d. Bergh, afge vaardigde van Rotterdam, het gebrek aan goede verstandhouding op Banka tusschen werkgever en werkman. Vandaar die moeilijke werving van koelies. Banka toch staat niet goed bekend in China. Het gaat toch al zoo moeilijk om koelies te krijgen, nu Engeland er zooveel noodig heeft. Dit is echter te laat bedacht. Vandaag voortzetting van het debat. Menige der zoogenaamde vrouwenziek ten kunnen gerangschikt worden onder ongesteldheden der lever, maag en inge wanden. Een vrouw heeft min of meer zittend werk, zij krijgt niet de beweging, de frissche lucht en de regelmatige uren van rust die een man heeft en dit ver oorzaakt veelal een onregelmatige wer king der ingewanden en later verstopping. De vrouwen weten wel, dat verstop ping het grootste gevaar is, dat zij te duchten hebben, want wanneer de darmen verstopt zijn, zwellen ze erg op, verplaat sen belangrijke organen van het vrouwelijk gestel en veroorzaken maagpijn, misse lijkheid, moeilijkheid bij het ademhalen, winderige krampen, hoofdpijn, slapeloos heid, braken, bloedarmoede, zenuwachtige aandoening enz. Iedere vrouw dienteen doosje Foster's Maagpillen bij de hand te hebben en een dosis te nemen, telkens wanneer er onregelmatigheid der inge wanden is. Dit middel geneest verstop ping, en elke lever-, maag- en ingewands ziekte, en daar het slechts uit plantaardige stoften is samengesteld, is het volkomen ve lig voor mannen en vrouwen, jong en oud. Overtuigt U dat U de échte Foster's Masgpillen krijgt, voorzien van de hand- teekening van James Foster op elke doos. (Inhoud 50 stuks). Deze pillen zijn te Goes verkrijgbaar bij den heer NATHAN EMANUEL en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157, a 0.65 voor één of f 3.60 voor zes doozen. Ned. Herv. Kerk. 's Heer Arendskerke. Herkozen tot notabelen de heeren F. de Ruiter met 57 en J. van der Poel met 47 stemmen. Op de heeren A. de Visser en Jan van Hekke werden respectievelijk 28 en 23 stemmen uitgebracht. Geref. Kerken. Beroepen te Marken, W. H. Bouwman, cand. te Nijkerk. Arnemuiden. De heer TuinteAalte- veer heeft zijn benoeming tot onderwijzer met den rang van hoofd en 23-jarigen leeftijd aan de openbare lagere school, in de kom der gemeente niet aangenomen, niettegenstaande de aanvangs-jaarwedde was bepaald op f 800. Geslaagd te 's-Oravenhage voor het Fransch Middelbaar Onderwijs A de heer A. Neter van Goes. Het Kaligebruik in den Landbouw. Zou er één plaatsje m Nederland zijn, waar de boeren geen Kali kennen, geen Kali gebruiken. We kunnen gerust zeg gen dat het Kaligebruik in den Landbouw op het oogenblik algemeen is, en een landbouwer zou zich schamen, als gij durfdet veronderstellen, dat hij geen Kaï niet, geen patent kali of chloorkali kende. En toch, wij behoeven slechts ongeveer 40 jaren terug te gaan, toen er van Stass- fiirter Kalizouten nog geen sprake was, toen nog niemand gehoord had van Kaïniet of iets dergelijks, toen men hoogstens wist, dat zeepsop, waschwater, houtasch en dergelijke goed was voor de planten. Het was in 'tjaar 1861, dat de Kalimij- nen te Stassfürt geopend werden en nu ruim 40 jaren daarna is de Kali een on misbare meststof, op de klei als op het zand en in 't veen. lu 't jaar 1865 werden 1313900 K.G. Kaïniet uit alle mijnen te zamen naar boven gehaald. In 'tjaar 1903 bedroeg dat aantal 1528052300 K.G. dus ongeveer 1200 X zooveel. In het jaar 1861 bedroeg de gezamenlijke hoeveel heid Kalizouten uit de Stassfiirter mijnen aan landbouw en industrie beschik baai- gesteld 2293000 K.G. In 'tjaar 1904 is door diezelfde mijnen verzonden 3939518700 K.G., dus ongeveer 1800 x zooveel. Ook in Nederland is het Kalige bruik in den landbouw enorm toegenomen. Volgens dezelfde officieels s atistiek, waaruit bovenstaande cijfers zijn genomen, was het verbruik van kainiet in 1895 in Nederland 13350500 K.G. en in 1904 ruim 4 X zooveel, namelijk 54606200 K.G. Ook het gebruik der geconcentreerde, gezui verde zouten neemt toe. Van chloorkalium b.v. werd in 't jaar 1895 in ons land gebruikt 396600 K.G. en in 1904 ongeveer 7 X zooveel, namelijk 2750600 K.G. Het gezamenlijk bedrag van alle kalizouten, die in den landbouw gebruikt worden is van 1895 tot 1904 toegenomen van 17615300 K.G. tot 70462700 K.G. Deze cijfers, die officieel zijn, zeggen meer dan boekdoelen vol. Ieder, die bij ervaring weet, hoe moeielijk het is, oude, ingewortelde ge woonten af te leeren en nieuwe methoden ingang te doen vinden, moet dan ook verstomd staan, bij het zien dezer cijfers. En 't kan niet anders of deze kolossale stijging van het kaligebruik in den land bouw zal door ieder toegeschreven worden aan de goede resultaten, die de bemesting met kali overal heeft. Het meest worden wel is waar, de kalizouten nog gebruikt op de diluviale gronden, maar de verslagen van de rij kslandbouwproefvelden in Zee land, Friesland en elders zijn daar om te bewijzen, dat kali ook op klei gebruikt kan worden en er op kleigrond met ver schillende kalizouten uitstekende resulta ten verkregen zijn en deze meststof dus kaD medehelpen om den landbouw winst gevender te maken. Natuurlijk is dit alles niet zonder moeite verkregen. De bestuurders van de Statss- furter Kalimijnen sprareu geen moeite om de landbouwers, omtrent het gebruik en de samenstelling der Kalizouten op de hoogte te stellen. In de voornaamste landen van Europa zijn kantoren of bureau's opgericht, waar de landbouwers en tuinlieden gratis inlichtingen kunnen vragen. Ook in het onze. In ons land is het Landbouwkundig Bureau van het Kalisyndicaat (Directeur Herman Lindeman, landbouwkundige) te Utrecht, Oude Gracht no. 4Sbis, bij de Bak- kersbrug. Mochten er lezers zijn, die bij het gebruik van de Kalizouten in den landbouw belang hebben en in het aan staande voorjaar deze meststof willen ge bruiken, dan kunnen zij aan genoemd bureau gratis en franco inlichtingen be komen. Door M. S16 jaar, koopman, ge boren en wonende te Goes, thans te Mid delburg in hechtenis, is hooger beroep aangeteekend tegen liet ten zijnen laste door de arrondissements-rechtbank te Mid delburg op tegenspraak gewezen vonnis, waarbij hij ter zake van mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge heb bende, is veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf, met in minderingbrenginy der doorgebrachte hechtenis. Vanwege het openbaar ministerie was beklaagde's veroordeeling tot 9 maanden gevangenisstraf gevorderd. Middelburg. Op den 30 Nov. zullen in het genot van tijdelijk verlof worden ge steld tot 30 Maart 1906, de miliciens dei- lichting 1905, behoorende tot de tweede ploeg van het blijvend gedeelte. Op 1 Dec. a. s. komen van tijdelijk verlof terug do miliciens z.g. viermaanders die tot de le ploeg van het blijvend gedeelte behooren en die op 30 Sept. met tijdelijk verlof wer den gezonden. Vlissitigen. Hedenmorgen is van hier, binnen door naar Nieuwediep vertrokken de onderzeesche torpedoboot „Luctor et Emergo" om aldaar ook nogeenige proeven te geven, om daarna door het rijk overge nomen te worden. Ook vertrokken daar heen de Amerikaansche ingenieurs Haij en Morrel, onder wiens toezicht de „Luctor et Emergo" werd gebouwd. Vlissingen. De dag-mailboot „Duitsch- land welke gisterenmorgen om 11 uur van hier vertrok is gisterenavond ongeveer half zes met behulp van sleepbooten hier teruggekeerd door een defect aan de machines. Post en pasagiers, ook die van de „Burgemeister", zijn overgegaan op de nachtboot en voor de tweedemaal gis terenavond van hier vertrokken. does. Door de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Rundveestamboek, was de gelegenheid tot gratis deelneming open gesteld tot het volgen van een cursus in veekennis, die geleid zou worden door den veearts, de heer Jac. Z. Risch. De aan melding was zoo gering dat de cursus niet kan doorgaan. lerseke. In de gisterenavond gehouden vergadering der Groene Kruisvereeniging „Ziekenzorg" alhier, werd voor kennisge ving aangenomen een schrijven van de Werkmansvereeniging „Eendracht maakt Macht", houdende het bericht dat aan „Ziekenzorg" eene gift is geschonken van f25, welke som dankbaar wordt geaccep teerd. Voorts wordt bepaald dat de ver strekking van versterkend voedsel aan één zieke achtereenvolgens niet langer zal ge schieden dan zes maanden deze bepaling- is noodig om uitputting der kas te voor komen. Daarna wordt mededeeling ge daan van de pogingen die in 't werk zijn gesteld om een spreker te doen optreden, wat evenwel niet is gelukt. Teneinde nu de leden toch eenigszins op de hoogte te brengen van hygiënische kennis, is besloten aan ieder lid een brochure te verstrekken over: „Eerste hulp bij ongelukken", het ander werkje „Voorkoming van besmet ting" is totaal uitverkocht, zoodat dit dus zal worden verstrekt na de verschijning van een nieuwen druk. In plaats van den heer S. E. de Jongh, die naar Gouda vertrok, werd met 15 van de 19 stemmen als bestuurslid gekozen de heer T. Cupéry. De heer Klenke verkreeg 4 stemmen. De aftredende be stuursleden C. Hartoog, J. A. v. Sprundel en P. de Veij werden als zoodanig her kozen. Eene kascommissie werd benoemd bestaande uit de heeren P. Huijssoon, C. Klaasse en J. Steenblok. Ten slotte werd de jaarwedde van den bode wederom voor één jaar vastgesteld op f 10. Het ledental der vereeniging bedraagt 185, waarvan (het bestuur niet medegerekend)9de vergadering bezochten. Te Scheveilingen werd eergiste renavond aah de Haringkade een 24-jarige man gehuwd en vader van drie kinderen, door een paar werklieden betrapt op lood diefstal, waarvan dezen kennis gaven aan een hen ontmoetend politiedienaar, in wiens handen hij liep hij had te voren het lood weggeworpen, toen hij zich ontdekt zag en zich bereid verklaard mede te gaan nu hij ontdekt was. Hij ontrukte zich echter aan den politieagent door hem met een mes van zich af te houden en ook een knecht van de melkinrichting De Land bouw op zijde te duwen, die hem trachtte tegen te houden. Daarop sprong hij in de kade en verdronk. Op een Maas- si uisschen logger welke blijkens thans ontvangen bericht verongelukt is, behoor den twee matrozen van de omgekomen bemanning te Scheveningen thuis, 't Waren twee broeders, 24 en 25 jaren oud en ongehuwd. Een bloedspuwing. Men schrijft aan de N. R o 11. C r t. De dokter wordt geroepen bij een alleen wonende vrouw, patiënte uit zijn armenpraktijk. Binnentredende vindt hij bloed op den vloer, bloed op het bed, enz. „Wat is hier gebeurd" vraagt hij de pa tiënte, die te bed ligt. Met flauwe stem ant woordt ze „Ken bloedspuwing". „Hm 1 Een bloedspuwing". Nauwkeurig be ziet hij een bewaarde hoeveelheid bloed en vraagt dan „Waar komt dat bloed vandaan" Met zwakke stem luidt het antwoord „De borst, dokter" „Zoo, zoo, uit de borst? Heb jij daar dan beestenbloed in" „Beestenbloed, dokter" „Ja beestenbloed! Want d a t is gf-en rnen- schenbloed. Zeg op, waar haal je hei" Zij schreit en kan niet antwoorden. Spoedig evenwel blijkt, dat het bloed afkomstig is uit een slachterij, en dat de ongehuwde patiënte zoo gezond is als een visch. Het was alleen maar een middeltje om meelij te wekken, en zoo aan eieren, melk en wijn te komen, vooral wijn Vroeger heeft die vrouw met dergelijk doel zich kreupel gemaakt. Door afbinding veroorzaakte ze zweren aan arm en beenen in plaats van middelen van den arts legde ze natte doeken op de wonden en baadde ze in een sloot. Het grenst aan het ongelooflijke, maar het is een ieit. En toch is die vrouw niet krankzinnig te noemen. Friesch Chr.-Hist. Partij. Gisteren had te Rotterdam een vergadering plaats van een aantal kiesvereenigingen, die zich in Zuid-Holland vereenigd hebben op grondslag van het Friesche program, en eenige andere belanghebbenden, teneinde de provinciale organisatie en vorming van een Nat. Bond met Frieschen stam tot stand te brengen. De vergadering nam, behoudens enkele wijzigingen, het Friesche reglement als grondvorm voor de Hol- landsche regeling aan. Het voorloopig provinciaal bestuur werd samengesteld uit de heeren ds. W. van der Bijtel, 's-Gravenzande, dr. Van der Griendt, te Giessen-Oudkerk, mr. J. Brant, te 'sGra- venzande, ds. J. Verschoor, te Hagensteiu, mr. J. Schokking, te Dordrecht, J. 11. Kloots, te Leiden, en ds. J. Plug, te Katwijk. Besloten werd dezen winter lezingen te houden. De rede van mr. J. Schokking over de huidige positie der Friesch-Christelijk-Historische partij werd uitgesteld. Tijdens een hevig onweder is eer- gisterennacht een bierhuis te Berg in Gel derland door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Zondagnacht werd in de Gerf. kerk te Vreeland brand ontdekt, welke door den geweldigen wind zoo snel toenam, dat binnen een uur tijds het kerkgebouw geheele afbrandde. Naar aanleiding van een dienstorder van den directeur der posterijen en tele grafie, waarbij verboden is dat besturen van vereenigingen van ambtenaren en be ambten zich rechtstreeks tot hem wenden, heeft het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Post- en Telegraafbeambten Ue Post zich met een uitvoerig adres gewend tot den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, o. a. met verzoek dat genoemde vereeniging worde erkend en het hoofd bestuur ter audiëntie worde toegelaten. In een ander adres aan den minister worden de grieven van genoemde vereeniging tegen de door den directeur-generaal ingestelde Commissiën van Onderzoek en Advies in zake het opleggen van straf aan ambte naren en beambten blootgelegd. Heldinnen. De „Vrije Hollander" brengt een lezing over „Heldinnen" in herinnering, gehouden te Pella, Hoewel de lezing gehouden is met het oog op toestanden in Amerika, meenen wij, dat er toch veel in gezegd wordt, waarmede men ook ten onzent voordeel kan doen. De spreker zeide het volgende Veel gewenschte Toehoorders en Mede leden De verwachting is misschien, dat uw onderdanige dienaar lezen zal over Ada en Zilla, tot welke de eerste helden zang gericht werd, of over Mirjam die den moed had om tegen Mozes op te staan, of over Debora, Jael of Judith, of over de Maagd van Orleans, of over Kenau Simons Hasselaer, of Anna Maria Schuur- mans, die niet alleen niet bang voor spin nen was, maar ze ook opat. Maar de vergadering zal zich in die verwachting echter teleurgesteld zien, om de reden dat het niet eerlijk zoude zijn van den eersten spreker, om alle volgend# den wind uit het zeil te nemen. En die lieden zijn ook al zoo lang doodMen gevoelt meer sympathie voor hetgeen onder onze oogen leeft en zich beweegt. Ik heb daarom mijn onderwerp gekozen, niet alleen uit den tegenwoordigen tijd, maar ook uit de onmiddellijke omgeving. In deze dagen van apenfatsoen, nu de daglooners ridders van den arbeid en de winkelmeiden saletladies zijn, zijn de hel dinnen de vrouwen, die aan de waschtobbe staan, en er zich niet voor schamen. Netjes gekleed in de parlor te zitten en met callers beuzelpraatjes te houden, daar is geen courage voor noodig. maar het werl^» I pak aan te trekkc roeren „Den bezemsteel vrouwen fluisteren. Grooter heldin voort), ,is zij, die waschtobbe zet. M de jonge juffers ii borduren, of een ro modepoppen aangel slieren, terwijl mo moeten slaven. En ons nog, als onze „we geen mannen kunne zoo aanzie, denk ik heer, die zijn Iersche had, en toen de b omdat hij geen vrouvi genomen bad, zeide burinnetjes genomei nog een meid gehui te passen. Dat is n „En waarom zou goed leeren haken en al is zij niet de dc storekuieper zeide de vrouw van een langer goed konde ook wel eens een g toch aan eiken ving wel een beau krijge zie je Ik heb er niets t vatte Z.) Ik weet c is niet meer zoo popu als het eens was. geëmancipeerd, ik en hebben trouwen, om onder i er is er toch missel daar eene, die het tr uit het hoofd gezet er nu onder mijne j ook maar eene zijn, denkt, laat mij dan 1 geen jongen, die h om den schoorsteen houden, eene vrouw n heeft de handen uit En nu, ten slott en allen, het ruwe v gedaan worden, en ii en hoe eer wij beslu en zonder er ons zqn aandeel van te d< ties, die ons nu pis zijn. De orkaan, die te Londen woedde, veroorzaakt. In het stead is een bakkers gedrukt. In Dover en de transatlanteisch de haven niet binne sloeg de zee het la spoordijk heen, waa kiezels op de lijn wi treinen niet verder I Op de motor-tento te Londen zijn de vori lioen guldens moters W ij hebben melding gemaakt ve nood, die op verschil delandelijke bevolkinj Gisteren is deze nooc weest van ongerege la Frontera. De art voor het raadhuis t de burgemeester eer vangen om de nooc ningsmaatregelen te genieester echter we te ontvangen en uit weigering plunderde winkels, waar levensn kocht. De burgemee besloot nu den leidei onderhoud toe te staa verklaren dat het h eenige hulp te verlee Men vreest nu vooi heden. Lord Mount Step zijn magnifieke bij dra aan het Kon. Alexa werkloozen zijn naai bracht heeft een uiterst loop achter zich. Hij de millioenen als here een cent op zak. Da; manufacturenzaak, en bij een begrafenisonde; hij ten slotte naar Ct de aanleg van de Cs in de gelegenheid fo: alleen, maar reusaeh te brengen. Toen hij verheven, was dit een ding daar vóór Moun Canadees op die wijzi Mount Stephen eenir bleet hij zich de hard herinneren: en hij b makkers te helpen we daartoe de gelegenheii Eenige zijner groots 40,000 pd. st. om te wor *V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2