NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 52. 1905. Donderdag 30 November. 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH THOLEN. Buitenlanfiseh Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN V 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aan onze geestverwanten op Tho- len zonden wij gedurende eenige dagen een nommer van ons biad ter kennismaking. Vandaag ontvangen die te Oud- Vosmeer, St. Maartensdijk, St. Anna- land, St. Philipsland en Poortvliet de courant voor het laatst. Laten onze vrienden zich daarom vandaag eens bedenken of zij zich niet op ons blad zouden abonneeren. Zegt gij, maar dat is te veel voor mij alleen, welnu zoekt dan een vriend die met u saam de krant lezen wil. En is met uw beiden het nog te „schadelijk", allicht vindt gij er dan nog wel een derden lezer bij. Maandag a.s. zal onze agent u be zoeken om uw antwoord te vernemen. Wij hopen dat de leiders in dat deel onzer provincie hem alle gewenschte inlichtingen wel zullen willen ver schaffen. Tholen stemt goed op anti-revolu- tionaire CANDIDATENmoge het langs dien weg gewonnen worden voor de anti-revolutionaire BEGINSELEN 29 November 1905. Geen pleisterwerk. Onder dit opschrift schrijft de (antir.) Rotterdammer Zeldzaam komiek. Iedereen die in het laatste jaar in Neder land heeft meegeleefd, hij zij vrijzinnig of niet, weet, dat de nederlaag der Chris telijke groepen in Juni bijna enkel is te wijten geweest aan de bijzondere stembus manoeuvres der vrijzinnigen. Alleen daardoor kon het liberale Kabinet de plaats van het oude, dat ruimen moest, innemen. Wat klinkt het dan zeldzaam komiek, thans ditzelfde Kabinet in de Memorie van Antwoord te zien verklaren »Met belangstelling heeft de Regeering kennis genomen van de beschouwingen over de wijze, waarop de verkiezingsstrijd is gevoerd. Het gebruik maken in dien strijd van onwaardige en oneerlijke middelen verdient ongetwijfeld ernstige afkeuring en van geheeler harte sluit de ondergeteekende zich aan bij den wensch, dat de verontwaardiging, door zulke practijken opgewekt, er toe mogen leiden voortaan van het bezigen daarvan af te zien". Dit schoone antwoord is niet voldoende. De Minister had nn ook moeten zeggen degenen die door zulke middelen gekozen zijn, moesten de beleefdheid hebben te bedanken. Dan zouden er heel wat heeren aan het „napeinzen" moeten gaan. De heer Reijne zou moeten indenken o. a. de werking van het lasterpraatje over het vat jenever, dat in Kampen bij Prof. Noordtzij zou zijn thuisbezorgd. En de heer Pierson zou eens moeten nalezen, wat bijv. de Nederlandsche Stem- men van 12 Juli schreef over de verkie zing in Gorincliem. Immers daarin staat afgedrukt In Gorinchem luidde het stembiljet Andel L. van Pierson Mr. N. G. Van liberale zijde heeft men nu de volgende manoeuvre uitgevoerd, waarvan wij overigens de qualihceering aan den lezer overlaten. Om de antirevolutionaire kiezers in verwarring te brengen, heeft men in een strooibiljet er op gewezen, dat Pierson Nederduitsch Gerefor meerd was en Van Andel liberaalhet stembiljet gaf dat immers aan door de letters N. G. en L. Pe manoeuvre heeft succes gehad en menige kiezer, die de personen der candidaten niet kende, is er ingeloopen 1 2oo is er veel meer geschied Menige zetel zou door de vrijzinnigen niet zijn gewonnen, ware het niet geweest op de meest treurige wijze. Dat valt door geen vriendelijke en zoete Voordekens van Mtmsler De Meester te bepleisteren. Althans wij hebben aan dat pleisterwerk geen behoelte, Van-dag-tot-daggeprikkeld dat da. I Jongebreur zijn blad tot de organen des ongeloofs telt, schrijft een lang artikel daar tegenin, aan het eind waarvan hij zich beroemt iedere hulp, ook van sociaal democraten toe te juichen, om een partij als de antirevolutionaire, er onder te houden. Maar hoe nu de sociaal-demooraten over zijn partij oordeelen Het Volk schreef eenigen tijd geleden Het liberalisme zegt aan de massa niets het geloof alleen als politiek wapen is nog een poos sterk tegenover de sociaal democratie. Het liberalisme heeft dus de sociaal democratie den grootst mogelijken dienst bewezen met de partij van „liet geloof" te verdringen. Zij hebben elkaar een pleizier gedaan. De vrijzinnigen willen niet de partij van het ongeloof zijn. Ons is dit wèl. Maar zij hebben bij de verkiezingen so ciaal democraten in de Kamer gebracht. En hoe die tegenover 't geloof staan, weet men wel van hun voormannen. F. v. d. Goes schreef in „De Nieuwe Tijd" Nov. 1902 bladzij 725 „dat gods dienstloosheid een evenzeer werkelijk deel uitmaakt van de socialistische theorie als welke oeconomische of politieke leerstel ling ook En Loopuit (Kroniek 10 Dec. 1902 (blz. 408)„In onzen tijd is er maar één criterium voor hen die zich in de rijen van onze beweging stellen. En dat is, hoe staat gij tegenover den klas senstrijd, en niet, voelt gij o zooveel voor het socialisme? „Christendom en Klassenstrijd zijn twee begrippen welke elkander in onze dagen volkomen uitsluiten". En van den Italiaanschen sociaal de mocraat Ferri is het bekende woord het is een taak der soc. dem. het Godsbe ginsel te ondermijnen". Verdient de sociaal democratische partij derhalve geen vertrouwen om haar ver houding tegenover den godsdienst, haar oeconomisch standpunt schijnt al even weinig deugdelijk. Een buitenlandsch blad de Kölnische Zeit. nam indertijd een stukje over uit het orgaan van de timmerliedenvakvereeniging, aldus lui dende „Het is een algemeen bekend feit, dat de sociaal-democratische partij (wij kunnen, zonder protest van de zijde van onze kameraden, wel rondweg zeggen onze partij) zich sedert langen tijd in een onaangenamen toestand bevindt, die nog erger dreigt te worden in de naaste toekomst. Haar belangrijkste theoretische leerstellingen zijn onhoudbaar of twijfel achtig gebleken de „Verelendungs-theo rie" is opgegeven moeten wordende „instortings-theorie" kan niet worden vol gehouden de „crisis-theorie" is zeer twij felachtig geworden en zoo staat het ook met de opvatting van de chronische over productie en andere leerstellingen. In ieder geval vindt dat alles geen voldoen den steun in de economische ontwikke ling der laatste tientallen van jaren. Bij de arbeiders bestaat wel nog een betrek kelijk krachtig geloof aan deze leerstel lingen, maar bij de partijleiders niet, en zeker niet in de politieke werkliedenpers. Reeds daardoor komt de partij in den toestand van een overhellend schip, en de partijgenooten krijgen ongeveer het zelfde gevoel, dat men kan waarnemen bij de passagiers van een overhellend schip. De menschen worden zenuwachtig." En Hel Volk van 29 Maart van dit jaar schreef„Gorter sprak te Amsterdam in het Nut als zijn meening uit dat Marx' voorspelling omtrent de concentratie in den landbouw gelijk in den handel en de industrie, thuis is gelogenstraft". De groote aanwas der soc. dem. partij op Europa's vastlandt en met name in ons land, moet dan ook aan andere oorzaken worden toegeschreven. De macht van het geld en de waarde van het kapitaal verminderen, naarmate het geld en de rijkdom vermeerderen. Daar entegen neemt de waarde van den arbeid aanhoudend toe, naarmate de rijkdom wast. De voortdurende toeneming van den rijk dom keert zich in zekeren zin tegen de rijkenzij geschiedt op kosten van hel verkregen kapitaal, op kosten van de geërfde fortuinen en ten bate van den arbeid, ook van [den handenarbeid. Het roerend vermogen neemt, door zich opeen te hoopen, af in waardehoe meer het aanwast, hoe [minder het rendeert. Het vadsig egoisme van den rentenier beklaagt zich niet zonder reden 't wordt dagelijks moeilijker voor hem, om van zijn renten te leven en naarmate de algemeene rijk dom vermeerdert, verminderen de in komsten der individueele fortuinen. Rusland, de Joden en Elim. Sinds den Bartholomeusnacht en het Parijsche schrikbewind en de gruwelen jn Armenië heeft grooter wreedheid niet plaats gevonden. „De anti-Joodsehe uit barsting in Rusland is het grootste onheil, dat ons ras getroffen heeft sinds Titns Jeruzalem vernielde", schrijft Oscar Swab. De middeleeuwen zijn getuigen geweest van verschrikkelijke Jodenvervolgingen Spanje en Portugal hebben Israël ge dwongen tot verzaking van het voorva derlijk geloofDuitschland verwees de Joden naar afzonderlijke [kwartieren. En thans liggen in Rusland de lijken opge stapeld van de zonen en dochteren dezes volks en rijzen de klachten ten hemel der verminkten, der beroofden, der we duwen, der ouder-[[en kinderloozen. Toen wij hierboven schreven van het aanschouwen van zoo menigeen uit zijn vaderland als verbannen ^Israëliet, langs Rotterdams straten, dachten wij niet, dat wij slachtoffers van de vervolgingen zou den aanschouwen. Want ook die worden hier gevonden. Treedt met ons het bekende „Elim" binnen, in de Tulpstraat alhier. De heer Zalmann zal u den toegang niet weigeren. De ruime zaal is geheel gevuld, hoofdza kelijk met Russische Joden. Hun ge sprekken zijn levendig. Zou het komen omdat zij in dit „Elim" een rustplaats heb ben gevonden op hun langen en hangen zwerftocht Of zouden zij er over spre ken, dat het toch niet waar is, wat zij in de laatste weken zoo dikwijls in hun on wetendheid hebben gezegd dat er niet één goede Christen is, en dat, ware Jezus niet gekomen, zij thans de haat der Chris tenen niet zouden ondervonden hebben Hier, onder dit dak althans, ondervinden zij de liefde van Christenen. Hier wor den zij getroost en verkwikt, en, zoo noo- dig, gekleed en gevoed. Zoowel het een als het ander is voor hen noodig. Ziet gij daar dien man zitten met diepe groeven aan het voorhoofd Zijn naam is Kotkin. Weinige weken geleden nog was hij een welgesteld burger van Kisjinef. Daar bezat hij een huis ter waarde van 20,000 roebels en te Odessa een van 60,000 roebels. In kelders in zijn woonplaats had hij voor een waarde van 15,000 roebels aan wijn. Die man is thans geruïneerd hij bezit niets meer. Nu is hij dankbaar voor een sigaret. Aan gindsche tafel zit een grijsaard, naar gissing 70 jaren. Naar gissing, zeggen wij, want de man is 44 jaar oud. De doorge stane angsten en smarten maakten hem evenwel in korten tijd op betrekkelijk jeugdigen leeftijd een grijsaard. Op éénen dag verloor hij niet alleen have en goed, maar werden vier zijner kinderen ver moord. Met zijn vrouw en eenige over gebleven dochter redde hij door de vlucht het leven en kwam in Rotterdam. Ons oog rust op een eenmaal welgestelde vrouw uit Warschau, Zij is thans weduwe, want haar man werd, nadat hij eerst ge marteld was en hem o.a. de ooren afge sneden waren, gruwelijk vermoord. Van alles ontbloot, kwam zij in Rotterdam aan, en bad zelfs de allernoodzakelijkste klee- dingstukken niet. Zulk lijden te aanschouwen wekt deer nis en diep medelijden, en het doet wel dadig aan, te bemerken dat de bezoekers van „Eliin" een beteren indruk van het Christendom hebben ontvangen. Zij ge voelen zich liier thuis. Zooals wij zeiden, worden deze opge- jaagden zoo noodig gekleed en gevoed. In „Elim" bevindt zich bijv. een kleeren- kast, die voorzien wordt door hen die Is raël beminnen. Van allerlei, onder- en bovenkleeding, schoenen en hoeden, is er in te vinden. Maar deze week raakte zij uitgeput. Wanneer men bedenkt dat elke week honderden arme Joodsche landverhuizers „Elim" bezoeken, dan begrijpt men wat er voor deze ongelukkigen noodig is. En nu allerwege giften worden ingezameld voor de arme vervolgde Russische Joden, nu meenen wij de aandacht der Christenen in ons vaderland met alle vrijmoedigheid te mogen wijzen op het werk der barm hartigheid dat in „Elim" verricht wordt. Rusland. Sebastopol is in de macht der opstande lingen. De regeering tracht het feit te bewim pelen maar de toestand is zoo ernstig, dat het niet ernstiger kan. Er wordt niet gemoord, maar integendeel rustig gewerkt. En de muiters gehoorzamen tot in 't ge ringste aan de leiders der beweging. Daar werklieden- en spoorwegbeambten zich bij den opstand hebben aangesloten, is het onmogelijk versterkingen per spoor naar Sebastopol te zenden. De nu afgetreden commandant van Sebastopol, admiraal Tsjoekmin, schreef aan den gouverneur-generaal van Odessa generaal Kaulbars dat de matrozen van de Potemkin dit oorlogsschip verlieten en zich vereenigden met het regiment van Brest dat op hen afgezonden was om ze te bedwingen, en dat zij nu gezamenlijk de kazernes bezet hebben van waar zij dreigen met kanonnen. Vele officieren zijn gedood en de versche troepen zijn onbetrouwbaar, de artillerie heeft zich zelfs reeds bij de muiters aangesloten. Dit is een zeer bedenkelijk berichten 't teekent eer te zacht dan te scherp den desolaten toestandwant niet alleen is het leger onbetrouwbaar, maar alles loopt over; en niet vele, maar alle officieren zijn door de muiters te Sebastopol vermoord. Gevolg van een en ander zal wel zijn dat de regeering aan alle eischen der oproer lingen zal moeten toegeven. De arbeidstoestand verergert te Peters burg en Moskou. Nog meer fabrieken zijn gesloten. Zondag hield het arbeiderscomité te Petersburg een vergadering. Allen kwamen overeen, dat er geen gedeeltelijke werk stakingen behooren voor te komen. Zij hebben dientengevolge besloten, aan de regeering te vragen, de werkplaatsen te heropenen, waar de arbeid hervat zou worden, waardoor de algemeene werksta king kon worden voorbereid. Ingeval de regeering niet aan dit verzoek zou voldoen zou men haar onmiddellijk een indrukwek kend en uitdagend antwoord zenden. Het comité zond aan het ministerie een verzoekschrift in dezen zinhet heeft bovendien besloten, indien men het met de autoriteiten niet eens kan worden, naar de provincie afgevaardigden te zenden belast met een algemeene werkstakingsactie, die werklieden, soldaten, matrozen, telegraaf- beambten, enz. omvat. In elk geval wil het comité voor een algemeene werkstaking den 22en Januari niet afwachten. «g In Petersburg beschouwt men dit optre den van de werklieden als berekend, om beter den slag voor te bereiden, dien zij willen toebrengen. Uit Moskou komt bericht dat de tele- graafbeambten hebben gestaakt. Gebouw en toestellen worden door troepen bewaakt. Onder de telegrafisten heerscht groote opwinding. Ook het garnizoen te Moskou vertoont tèekenen van ongehoorzaamheid. En tegelijk plunderen de stakers de fabrieken, particuliere woningen, en bran- dewijn-depöts. De werklieden aan de telefoon beletten de dames, die de toe stellen bedienen aan den arbeid te gaan, zoodat deze vervangen werden door mili tairen. De kelnners staken. De restaurants en wachtkamers van de stations zijn ge sloten. Bij een vechtpartij tusschen sta- tion-kellners en andere spoorweg-beamb ten werden velen gewond. De staking der huisknechten en dienstboden duurt voort. De meisjes loopen in troepen van twee- drie honderd door de straten. Zelfs de gymnasiasten weigeren naar school te gaan, omdat de autoriteiten niet wilden hebben dat het gebouw gebruikt zou wor den tot het houden van politieke verga deringen. De agrarische opstand neemt toe in omvang en hevigheid, vooral in het Zuiden. Ontzettende wanorde heerscht in vele districten. De boeren 'schijnen besloten t© zijn den grond in bezit te willen hebben, het koste wat het wil. Het zuiden van Rusland en vooral de Kaukasus wordt geteisterd door opstand. Gevreesd wordt voor een gewapenden opstand zelfs. Uit Charbin en "Wladiwostok komen berichten van hernieuwde muiterij, zoodat overal getwijfeld wordt aan de trouw van het leger. Het Zemstvo-congres te Moskou heeft alle eischen van Polen goedgekeurd, zich uitgesproken voor bijna alle eischen van de uiterste revolutionaire partij. Zoo is in enkele dagen tijds de toestand ten slechte veranderd België. België schijnt Engeland achterop te moeten. Dreigt in Engeland de conser vatieve meerderheid ten gevolge van ver deeldheid te zullen ineenstorten, ook de conservatieve meerderheid in België dreigt groot gevaar. Het heeft nu 22 jaar goed gegaan; doeh nu zullen de liberalen wel aan't roer komen. De elericale partij telt vele knappe man nen, doch het doorsteek ontwerp heeft hen tegen elkander in het harnas gejaagd. De groep Woeste en de groep Beernaert staan scherp tegenover elkander. Die doorsteek wordt de doodsteek voor de regeeringspartij Het kabinet heeft haast alle bezwaren der elericale Kamerleden ondervangen. Van het doorsteekontwerp zijn feitelijk de doorsteek en de forten al losgelaten. Maar nog is Beernaert niet tevree. Hij stelde daarom voor het ontwerp toch nog naar een commissie te verzenden. Het Kabinet, wel wetende dat dit een eervolle begrafenis voor het ontwerp be- teekent, weigert dit voorstel te aanvaar den. In een vergadering van het Kabinet onder voorzitterschap van den Koning moet dan ook reeds besloten zijn de kabinetsquaeslie te stellen. Derhalve, wordt het voorstel-Beernaert heden aan genomen, dan gaat dit ministerie heen of de Kamer wordt ontbonden. En geschiedt dit laatste, dan is't gevaar- groot dat de gezamenlijke liberalen en socialisten het winnen. Na langdurige onderhandelingen tus schen de gemachtigden der Brusselsche conservatief-clericalen en de onafhanke lijke clericalen is het samengaan bij de verkiezingen onmogelijk gebleken. De clericalen 'zullen dus in de hoofdstad tweeërlei candidaten stellen. En dat zou den doorslag kunnen geven, öf voor eep

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1