NIEIIW8BLAD VOOR ZEELAND. No, 50. 1905. Dinsdag 28 November 20e Jaargang, GHRISTELIJK- HISTORISCH BiiUaludssk Overzien VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN U eels tszafc e se. RECLAMES. Gemengde Berichten. lam 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iGdere regel meer 10 cent. 27 November 1905. Het regeeringsantwoord op de alge- meene beschouwingen van het afdeelings- verslag der Tweede Kamer stelt de be schouwingen in de pers der rechtsche partijen bij 't optreden van het vrijzinnig kabinet gevoerd, in 't gelijk. De „regeering" zegtwij beantwoorden aan de uitkomst der verkiezingen, want de meerderheid was verplaatst van de rechter- naar de linkerzijde. En in één adem voegt zij er bij wij hebben eigenlijk de meerderheid niet, want geen enkele groep in de Kamer heeft de meerderheid. Nu is dit laatste waar, het was zelfs al jaren zoo. Maar hoe zit 't dan nu met de socialisten Die zijn toch in Juni in het bondgenootschap opgenomen geweest, terwijl men toch luide verkondde even ver van hen af te staan als van de christelijke partijen. Wreekt zich hier niet deze kiezers misleiding Blijkt zij niet nu reeds jammerlijke waarborg voor de zwakheid van dit kabinet? En dat in tegenstelling met het vorige dat, op drie aaneengesloten partijgroepen steunende, juist daarin het geheim bezat van zijn kracht? Wij blijven het er nog maar steeds voor houden dat dit kabinet een politiek zeven- maandeitje zal blijken, dat door het gemis van aaneengesloten steun, binnen de hem toegedachte vierjarige periode, aan bloed- gebrek zal moeten sterven. Neen maar die is goed In het regeeringsantwoord bovenge noemd ook trekt de volgende zinsnede de aandacht. Wij spatieeren enkele woorden De veronderstelling is juist, dat de Re- g e e r i n g de beslissing, door de wetge vende macht genomen omtrent de re geling van het hooger en lager onderwijs, denkt te eerbiedigen de Regeering vertrouwt daarbij, dat zij ook bij de medestanders van het vorige Ministerie steun zal vinden voor hare voorstellen tot verster king der middelen, welke mede tot dekking van de meerdere uitgaven voor het onderwijs noodzakelijk is geworden. Wat staat hier nu? Vooreerst dat de wetgevende macht en de Regeering volgens den schrijver van dit staatsstuk twee zijn. Blijkbaar beschouwt de Regeering, of liever dit mi nisterie, de Kamers als de wetgevende macht. En plaatst daar de Regeering, dat is dan 't Kabinet met de Koningin er tegenover. Of ook zij houdt zich aan de grond wettelijke bepaling de Koningin met de Kamers de wetgevende macht. Maar en dat is nog zotterdan scheidt dit Kabinet zicli af van de Koningin en noemt dan zichzelf regeering, die bereid is om de regeling door de Koningin be krachtigd, te eerbiedigen Een warwinkel waar wij niet verder op ingaan, maar die weer voor de zooveelste maal toont, hoe zonderlinge begripsver warring een vrijzinnig staatsman som wijlen te pakken heeft. Maar nu het andere, waar wij op wij zen wilden. Wij, regeering, zeggen de ministers, zullen de wet uitvoeren, maar dan moet gij, rechterzijde onze finantiëele voorstellen van de tien opcenten, steunen. Neen, maar die is goed, zeggen wij nogmaals. Het Kabinet is verplicht de wetten uit te voeren, en daarvoor 't geld te besteden. Er zijn geen aparte potjes waaruit de uitvoering van deze en die en weer een andere wet moeten worden gevonden. Er is één Rijkskas, en daar vindt de Regee ring de kosten voor de gansche wetge ving nit. De minister doet derhalve met de uit voering der onderwijswetten slechts het geen hem bevolen is. Het is derhalve een groote staatsrech telijke ketterij te zeggen dat de Chr. partijen het opcenten-ontwerp moeten goedkeuren, omdat de minister de onder wijswetten wil uitvoeren. Een ketterij, nog grooter dan die andere, waarin van Regeering en wetgevende macht gesproken wordt. Hoe is 't mogelijk dat een staatsman zulken onzin kan laten drukken in een officieel stuk aan de Volksvertegenwoor diging De regeling van het gezag op de open bare school, wat betreft de verhouding tusschen hoofden en onderwijzers, o. a. te Amsterdam eiseht dringend her ziening. Laat ons afwachten of de vrij zinnige pers haar krachtigen steun in die richting zal willen bieden. Tot nog toe zagen wij er niet veel van. Het schijnt al even langzaam te zullen gaan als bij de steunbieding aan de spoor- wegstakingswetten in 1903. Dat is jammer. Niemand zagen wij tot op dit oogen- blik opkomen tegen het revolutionaire optreden der Edelmans en consorten tegen het hoofd van school T. Maar wat wij wel zagen? In de eerste plaats een stukje in de Amsterdammer waarin de schrijver er tegen opkomt dat aan een openbai'e school te Rotterdam aan de kinderen een versje werd opgegeven waarin de volgende regels voorkomen Een zware donderslag, een straal Van flikk'rend bliksemlicht, Deed de ouders smeeken, Heere God Stel uit Uw strafgericht De schrijver noemt dit een „klapper- manspoëem", vraagt „wat is dat strafge richt van dien Heere God beklaagt ten ten slotte „de juffrouw en de arme kin dertjes", en acht „dat hij of zij die in Rotterdam de schoolpoëzie vaststelt, blijk geeft van een hoogst bedenkelijken smaak en zoo spoedig mogelijk dient te worden vervangen door iemand die wat beter op de hoogte is van de tegenwoordige school- lectuur en eenig begrip heeft van de be vattelijkheid van een kind". Dus hier ergernis, niet aan de gezags ondermijning maar aan den Heere God, op de openbare schoolIn de tweede plaats trof ons de gunstige beoordeeling, in die zelfde Amsterdammervan een kinderboek van Raemaekers, uitgave Hollandia-druk- kerij, Baarn, door mevrouw Kruijt-Hoger- zeil. Het boek verhaalt van drie jongens, die hun ouders ongehoorzaam zijn en spotten met het gezag van den meester op school. Dat vindt deze hoogst beschaafde beoor deelaarster mooi Hoor maar 1 „Er is prettige, gezonde vroolijkheid in dit boek; iets heerlijk opens; de jon gens leven hun guitenstreken zoo royaal en vrij uitgeen greintje kwaad zit er in. Ze gaan niet naar school ofschoon 't hun door moeder bevolen is maar stap pen uitdagend voorbij het huis van den schoolmeester. Die staat vreeseljk kwaad op zijn stoep, maar je voelt wel, dat drie tal kan hij niet aan. Ze gaan appels pluk ken, enz «De humor er in (vindt zij) prachtig". Is het te verwonderen dat bij derge lijk veroordeelen van wat de openbare school nog ten goede komen, en toejuichen van wat haar schaden moet, ten slotte alle eerbied voor orde daar op den loop gaat en dat bij zoo scheve critiek alle gezag er scheef komt te staan -*• Charles Boissevain, de Van-dag-tot-dag schrijver in Het Handelsblad, die zoo toornen kan tegen wie zich bij het Chris telijk volksdeel rekenen, komt in zijn laatste zeer zoetsappige morgenpreek op tegen de dwarschheid van sommige open bare onderwijzers, en hun „ongepast" optreden. Hij haalt er het bekende versje van „Wat gij niet wilt dat u geschiedt" averechtsohe variatie op 'sHeilandswoord „Zoo wat gij wilt dat u de mensehen doen zullen" bij aan, geeft vervolgens deze heeren een grootvaderlij ke vermaning legt ze daarna, zeker aan het onjuiste „tout savoir c'est tout pardonner" gedachtig, vergoelijkend de hand op het hoofd dier „edelen", zeggende („Ach ja,) soms is uw onverdragelijk optreden een gevolg van toorn jegens hoofden, die door hun verleden bij hun ondergeschikten een meer lijdzame houding hadden doen veronderstellen. En hierbij komt nog iets. Lijden niet sommige hoofden var. scholen wel eens aan gemakzucht Vallen op schoolvergaderingen niet soms harde woorden over de wijze waarop het hoofd zijn taak vervult Men verwijt hem dat hij zich be paalt tot administratieve bezigheden, terwijl het goed ware zoo hij dagelijks in verschillende klas sen zelf onderwijs gaf en dus op de hoogte bleef van de vruchten van den arbeid zijner mede werkers". Hier is de heer Boissevain mis. In dit laatste steekt 't bezwaar tegen het ambulantisme niet. De heeren zijn er zelfs tegen dat het hoofd op die wijs in hun klasse komt, hij, als hunner een Neen, het hoofd zelf een klas, en zich nooit bemoeien met de hunne, en voor zijn meerder salaris de administratie bijhouden in de tusschenuren, dat wil men. Maar de heer Boissevain is nog niet klaar. Hij wenkt even den heer Gerhard, den sociaal-democraat tot zich en stelt dit schoolhoofd aan zijn collega's ten voorbeeld. Hoofden, zoo klinkt 't ongeveer, wilt gij vrede en orde, zijns is de modelschoolwant dat wanneer zij met tact optreden, ook een groote mate van vrijheid denkbaar is, bewijst de school aan welker hoofd (deze) socialist, de heer A. H. Gerhard, staat. Van onderwijzers die onder hem arbeidden, kan men vernemen hoezeer op die school orde heerscht en hoe goed de geest onder het personeel is, dank zij der menschkundige leiding van het hoofd. Vervolgens krijgt het socialisme een pluimpje. En opzettelijk noemen wij als voorbeeld van een goed hoofdonderwijzer juist een socialist. Want er is niets in het socialisme, dat tot verzaking van tucht behoort te leiden. IntegendeelSocialisten zijn volgens hun beginsel ten minste juist het tegenover gestelde van anarchisten. En als men de bande loosheid van enkele onderwijzers bespreekt, zij men daarom rechtvaardig. Ja, ja, Van-dag-tot-dag aai dat beestje maar; het is een staaltje van uw goed humeur en groot vertrouwen. Maar ook van de oppervlakkigheid waar mede gij de diepte van dit kwaad hebt gepeild. De tijd zal 't leeren dat dit kwaad met geen praatje is goed te makendat het moet worden uitgesneden, of de openbare school gaat er aan. Rusland. Het zal wel een sensatie-bericht zijn zijn geweest dat het Mantsjoerijsche leger in oproer is en de muiters Karbin in brand gestoken hebben. Een bericht al even leugenachtig als het „beursbericht", laatst onder onze Telegrammen vermeld, dat Petersburg in brand stond. Het teekent echter 'l nog niet geweken gevaar van den toestand. Te Sebastopol staan de zaken evenwel heel kwaad. De matrozen en soldaten van het regiment uit Brest zijn tot muiterij vervallen. Behalve dat zij admiraal Pesa- refski gewond en een ander officier ver moord hebben, bevalen zij den comman deerenden admiraal de stad binnen drie dagen te verlaten en hebben het spoor wegverkeer doen ophouden. De ernst van de uitbarsting neemt elk uur toeer zijn uit Odessa troepen heen gezonden, doch het schijnt onzeker of zij wel iets zullen vermogen, terwijl ook de havenarbeiders zich bij de stakers hebben aangesloten. Noorwegen. Zaterdag vertrok onder een dikken, dichten, kouden mist, Koning Hakon uit Kopenhagen naar Christiania. Om 8 uur 's morgens lichtte de Dannebrog een Deensch Koninklijk stoomschip het anker; en om 11 uur begaven de Koning, de Koningin en de jonge Prins zich met de leden der Noorsche regeering bij Dröbak aan boord van het Noorweegsche oorlogs schip Hjemdalterwijl om half 2 onder het lossen van saluutschoten en het hoerage roep der bevolking de Koninklijke familie te Christiania aan wal stapte. Het stedelijk bestuur, wiens voorzitter een hoera op den Koning, de Koningin en den Kroonprins uitbracht, had zich bij de landingsbrug opgesteld. Koning Hakon sprak zijn dank uit en daarna begon de intocht in de stad, waarbij het vorstelijke paar overal door een gewel dige menschenmenigte werd begroet. Zoo reed het Koninklijk Paar naar het Slot, waar zich het Storthing en het Hoog gerechtshof hadden verzameld. De voor zitter van het Storthing, Berner, heette namens het Storthing en het volk den Koning welkom. Koning Hakon ant woordde „Ik aanvaard mijn hartelijke ontvangst als een waarborg, dat wij het volk met ons hebben en ik hoop, dat ook God met ons zal zijn". Daarna had de ontvangst van het corps diplomatique en de admiraals der buiten- landsche schepen plaats. De Koning werd door zijn schoonvader tot eere-admiraal der Engelsche vloot benoemd. Slot volgt. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Zaterdag) zijn veroordeeld wegens straatschenderijM. J. M. S., J. J. K., Middelburg, tot f 0,50 b. s. 1 d. h., A. v. d. W., L. J. D., Vlissingen, tot f 1 b, s. 1 d. h. laten staan van een trekdier op den openbaren wegJ. G., Veere, tot f 1 b. s. 1 d. h., P. S., Vlissingen, tot f 2 b. s. 2 d. h.iets uitgieten uit een gebouw dat iemand op den openbaren weg nadeel kan ondervinden J. G. P., Mid delburg, tot f 3 b. s. 3 d. h.nachtrumoer A. H., J. d. B., Middelburg, K. B., Vlissingen, tot 1 2 b. s. 2 d. h.loopen over eens anders grond die beplant is S. V., C. H. G. S., J. v. D., J. K., Middelburg, P. K., J. J., Vlissingen, tot f 0,50 b. s. 1 d. h.loopen over weiland in de maand SeptemberM. B. F., Middelburg tot f 0.50 b. s. 1 d. h.overtreding leerplicht wet J. v. D., Vlissingen, tot f 2 b. s. 2 d. h., W. W., Oost- en West Souburg, tot f 3 b s. 3 d. h.L. P. E. v. U., M. S. hvr. v. P. d N., Arnemuiden, tot f 5 b. s. 3 d. h.overtreding ijkwetJ. G., J. D., Middelburg, A. M., C. v. A., J. v. d. H., N. B. B., G. B„ C. D. v. N., A. P., T. M., J. v. d. R., E. P., A. B., F. W. M. B., I. j J. W. v. d. L., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h., A. E. H., hvr. van C. H. F. G., Vlissingen, tot 2 X f0.50 b. s. 1 dLh, iedere b., J. d. K., A. G., Vlissingen, tot 2 x f 1 b. s. 1 d. h. iedere b., H. J. S., Vlissingen tot 4 X fo.50 b. s. 1 d. h. iedere b., W. L. D., Vlissingen tot 5 X fo.50 b. s. 1 d. h. iedere b., H. M., Vlissingen tot 9 X f°,5o b. s. 1 d. h. iedere b., allen met verbeurdverklaring der in beslag genomen maten, gewichten en strijkers noodeloos schreeuwen op straat M. F., Middelburg, tot f 0.50 b. s. ld. h. wateren builen de bakken: M. J. S., Middel burg, tot f 1 b. s. 1 d. h.plaats nemen op een met een hond bespannen voertuigJ. v. d. B., J. W., Middelburg, P. W., Koudekerke, tot f 1 b. s. 1 d. h,zijn aangespannen hond niet voorzien van een aan den halsband be vestigd metalen kenteeken P. W., Koudekerke tot f 1 b. s. 1 d. h.met den rug tegen een winkelraam staan waardoor het bezichtigen van het uitgestalde kan worden belemmerd C. A., Vlissingen, tot fo.50 b. s. 1 d. h.zijn hond des nachts laten losloopen zonder toezichtJ. P. B., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.zich in een schuur bedienen van licht niet in een behoorlijk gesloten lantaarn J. v. d. M., Dom burg, tot f 1 b. s. 1 d. h.spelen om geld op den openbaren wegC. J. F., W. d. S., J. d. S., G. L. d. Z., Middelburg, C. A., J. V., L. d. R., Vlissingen tot f 1 b. s. 1 d. h.afsteken van vuurwerk zonder vergunning R. B., Mid delburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.en wegens dronkenschapM, J., A. M, v. d. P., J. v. d. P., A. v. O., W. E., Vlissingen, A. J., Oost en West Souburg, K. v. B., Arnemuiden, tot f 2 b. s. 2 d. h., j. G. P., A. M., Middelburg, tot f 3 b. s. 2 d. h., J. S., P. K., Domburg, tot f 5 b. s. 3 d. h.J. G. I-, Middelburg, tot f lo b. s. lo d. h. M. C. De directeur van Lotisico zal hooger beroep aanteekenen van het vonnis van den kantonrechter te 's-Gravenhage waarbij hij tot f loo boete is veroordeeld wegens overtreding van de Loterijwet. Zieltten te Goes. Er is niets wat iemand meer uit zijn humeur brengt, niets wat Uw geduld meer op de proef stelt dan jeuking der huid. Aambeien maken U bijna krankzinnig ze houden U den geheelen nacht wakker. Prikkelende huiduitslag is even slecht, en even moeilijk te genezen. Dergelijke kwa len worden met den dag erger. Dank zij verklaringen gelijk de volgende, beginnen de menschen in te zien dat zij een ge neesmiddel onder hun bereik hebben tegen deze ziekten. De heer Ch. RIJKSE, wonende 's-Heer Hendrikskinderenstraat te Goes, meldt ons Het is thans reeds drie jaren dat ik nu eens minder dan weer erger last had van een hevige jeuking aan het zit vlak, wat mij zeer hinderlijk was vooral 's nachts, zoodat ik er soms niet door kon slapen. Onwillekeurig krabde ik het open wat zeer pijnlijk was. Een mijner kennis sen raadde mij aan Foster's Zalf te probeeren en ik ben blij dat ik hiertoe onmiddellijk ben overgegaan, want ik had slechts een paar keer deze uitstekende zalf gebruikt, toen de hinderlijke jeuking geheel en al verdwenen was en sedert dien tijd heb ik kier geen last meer van gehad. Proefondervindelijk kan ik dan ook dit heilzaam geneesmiddel aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Zalt geeft, dezelfde die den heer CHR. RIJKSE gehad heeft. Ze is te Goes verkrijgbaar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10 voor zes dóozen. EHewoutsdijk. De beetwortelcampagne behalve het laden van een enkel schip nog aan de haven is alhier geëindigd. In het geheel werden alhier aangevoerd ruim 6.200.000 K.G. betrokken door een tiental fabrieken. Achtereenvolgens werden de meeste bieten verscheept naar de ver- eenigde Waalsche fabrieken (Henegouwen) De Mark te Oudenbosch en de firma Jager Cie. te Roosendaal. Waren ver leden jaar, omstreeks dezen tijd, duizenden mudden aardappels geladen, thans is het maar enkele honderden, zoodat wat de inkomsten der gemeente betreft aan de haven, hetgeen dit jaar gewonnen werd door meerdere hoeveelheid bieten, ver minderd werd wegens den slechten oogst der aardappels. Heinkenszand. Zaterdag viel het 5-jarig zoontje van P. M. zoodanig, dat hij een arm brak, zoodat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Tholen. Zondagmorgen omstreeks 2 uur heeft er ter hoogte van het zooge naamde Galgendijkje in de rivier de Eendracht, eene aanvaring plaats gehad tusschen de stoomboot „Stad Tholen", varende van hier op Rotterdam, en een ledig klipperschuitje, bevaren door A. van Vossem van St. Annaland. De aanvaring was van dien aard, dat genoemd schuitje aan stuurboordzijde de kop werd ingedrukt en binnen weinige oogenbjikken is ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1