Kerknieuws. Schooinieuws. ZKNDirN Gr, Uit de-Tweede Kamer. f£ e c li t s z a k e is. bekoren, al moeten wij de artistieke wijze van uitvoering loven, zoowel als de meester lijke wijze waarop de lieer Kooiman de begeleiding van den Violist in de nos. 2 en 8 wedergaf. De heer De Boer vond in de voorge dragen nos. aanleiding om zich te doen kennen als een waringevoelend kunstenaar. Vooral in de' „Chaconne" van J. S. Bach had men gelegenheid, naast de genialiteit van den grooten toondichter, de hoogst artistieke wijze waarop deze nog jonge kunstenaar dit hooge eischen stellende werk weergaf, te bewonderen. Heerlijk klonken de tonen der viool, nu ernstig aangrijpend dan jubelend opstijgend door de groote gewelfde ruimte. Op even uitnemende wijze werden door den heer Z de zangnummers vertolkt en de gedachten der componisten weer geven. Meenden we in de „Kerk-Aria" van Stradella een kleine indispositie waar te nemen, dit herstelde zich weldra en maakten de twee liederen van Bt oh, even als het „Komt, laat ons aanbidden'' enz. uit Ps. 95 van Mendelssohn een diepen indruk op het talrijke gehoor. Dankbaar zal dan ook ieder wel het kerkgebouw verlaten hebben, dankbaar aan de uitvoerenden, die ons dit kunst genot verschaften, aan de Commissie, die deze uitvoering organiseerde aan het Kerkbestuur dat bereidwillig het ge bouw daartoe afstond en zeker zal ook in menig hart een danktoon zijn opgestegen tot Hem, die zoo heerlijke gaven zijnen schepselen schenkt en van Wien en tot Wien alle echt kunstgenot is en wederkeert. Volledigheidshalve vermelden we nog dat de begeleiding der zangstukken ge schiedde door den heer v. d. W., die op even bescheiden als uitnemende wijze zich hiervan kweet. Moge deze „eerste" uitvoering binnen niet al te lang tijdsverloop door een „tweede" op even waardige wijze gevolgd worden. lerseke. Gedurende de afgeloopen sui kerbieten-campagne werden op de haven alhier aangevoerd 3214621 kilogram sui kerbieten en ruim 1200000 kilogram pulp. Het voorgevallene aan boord van de Wilhelm ina''. Het Vad. ontving het volgendeschrijven In Het Vaderland kwam een bericht voor, overgenomen uit Het Volk, waarin het verhaal wordt gedaan, dat aan boord van hel stoomschip »Wilhelmina" jl. Dinsdag eten te kort was, zoodat aan een bak zeven schepe lingen zelfs bijna niets gehad hebben dat het grootste deel der équipage daarop reclameerde, doch van de reclame niets hoordeen er ook niet 4oor te e'en kregen, terwijl toen te 1 uur gefloten werd»aan het werk" er tien man bleven staan en eerst vroegen te eten en gezegd zouden hebben anders niet aan het werk te gaanenz. Naar aanleiding van dit bericht acht ik het niet ondienstig u de ware toedracht der zaak mede te deelen, op dat u zelf en ook het lezend publiek zal kun nen oordeelen in hoeverre aan dergelijke be richten waarde kan worden gehecht. Dinsdag 14 Nov. jl. kwam kort na het schaften een reclame in, dat er aan sommige bakken (tafels waar de mindere schepelingen aan eten) te weinig aardappelen waren het rantsoen voor dien dag was vleesch, groenten en aardappelen. Door den officier van de wrek werd on middellijk een onderzoek ingesteld en van den uitslag aan den eersten officier gerapporteerd. Uit dit onderzoek bleek, dat er werkelijk een tekort aan aardappelen was geweest en dat door een onoordeelkundige verdeeling van de aard appelen door sommige bakmeesters aan enkele bakken eenige schepelingen in het geheel geen aardappelen kregen, in stede van ervoor te zorgen dat ieder een ietwat kleinere portie bekwam. Doch hoe ook, tien man hadden bij hun vleesch en groenten geen aardappelen gehad. Iets over 1 uur werd het voorgevalle den commandant gerapporteerd, die de billijkheid van de reclame erkennende, onmiddellijk order gaf om dadelijk voor 10 man aardappelen uit te geven en te bereiden en om ook dadelijk het brood, anders bestemd voor des avonds, te verstrekken. Onder wijl was het te 1 uur bakgewijs (aantreden na rusten) geweest en werd door de bakmeesters de reclame nogmaals overgebracht. Toen daarop door den schipper gefloten werd»aan het werk" hebben de bewuste 10 schepelingen opge paste wijze gevraagd om het eten te mogen hebben voordat zij aan het werk gingen waarop zij voorloopig werden vrijgesteld van de werk zaamheden, in afwachting van wat omtrent hun eten zou zijn beslist. Dat in de wijze waarop door die tien schepelingen bedoelde vraag werd gedaan niets onmilitairs gelegen heeft zooals men uit het bericht in Het Volk opgenomen gereedelijk zou kunnen opmaken, moge daaruit blijken, dat daarvan geen melding werd ge maakt aan den commandant en deze dit voor val dan ook eerst vernam, nadat hij kennis had genomen van het uit Het Volk over genomen bericht, en naar aanleiding daarvan verdere navraag deed. Onnoodig zal het wel zijn te zeggen, dat door den commandant ook maatregelen werden getroffen, opdat er in den vervolge geen tekort meer wezen zal. Bij Kon. Besl. is aan den adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, den vice-admiraal A. G. Ellis, met 1 December 1905, op zijn verzoek, wegens langdttrigen dienst, eervol ontslag verleend uit den zeedienst, onder toeken ning van pensioen, met bijzondere dank betuiging voor de uitnemende diensten, door hem in verschillende gewichtige be trekkingen aan den lande bewezen, en hel bedrag van het pensioen bepaald op f 5050 's jaars. Uit de telegrammen in ons vorig no. kan de lezer zien dat volgens mededee- ling van den minister van koloniën inde Tweede Kamer de vorst van Boni en zijn vrouw zijn gevangen genomen, en de zoon van den vorst is gesneuveld. Daarmee wordt bedoeld de oudste zoon, want hij heeft nog twee zoons, maar die bestaan nog. Veel beteekent de gevangenneming overigens niet, wijl de vorst, wiens eigen lijke naam is Lapapawooi Karaeng Segeri, na de inneming van zijn residentie Watam- pone in Juli j.l., met achterlating van de geheiligde rijksornementen, al zijn invloed kwijt was, zoodat zelfs de rijksraad (Hadat) zich reeds onder aanbieding van al deze sieraden, was komen onderwerpen. Uit de kazerne. Sergeant (voorlezend). De volgens bevel van Zaterdag laatstleden van Maan dag op Donderdag gebrachte Woensdags inspectie heeft van af heden Vrijdags, en op feestdagen Dinsdags plaats. Toen Dinsdagavond de bewoners van een- huis in de Weimarstraat te Den Haag de voordeur hoorden opengaan, verkeerden ze in de meening dat het een der htiisge- nooten was, die thuis kwam. Doch toen ze een oogenblik later eens gingen kijken, bleek 't dat het in plaats van een huis genoot een dief was geweest, die met een valsehen sleutel de deur had geopend en een rijwiel ter waarde van f 150, had mee genomen. Het was een als heer gekleed persoon, volgens de bewoners, die hem net zagen verdwijnen. De tot generaal-majoor commandant der 3e divisie infanterie benoemde kolonel S. J. de Vetter van het 3e regiment infan terie, komt te Breda en de tot kolonel com mandant van het 3e regiment infanterie benoemde luitenant-kolonel G. A. Buhlman van den staf der infanterie, te Bergen- op Zoom in garnizoen. Door de politie te Hilversum zijn achter een boom in de Wilhelminastraat een zestal messen met zilveren hechten gevonden en mede onder een duiker een drietal bossen sleutels, afkomstig uit de villa Lindenheuvel, waar eenige dagen geleden werd ingebroken. Voor de firma Tattersall Holds- worth werd eergisteren te Enschedé per as aangevoerd een stoomketel, getrokken door 8 paarden, 't Is een kolossus, we gende 60,000 pond. Op de rijkstraverse ging het vervoer naar wensch, doch in de Langestraat te Enschedé, waar de straat pas vernieuwd is, kon men niet verder, het plaveisel bezweek. Zelfs 14 paarden vermochten niet er mede verder te komen. Daar men hier op den gemeenteweg was, waarop voor 't vervoer geen verlof was gevraagd, verbood de burgemeester verder te gaan. Het voorkomen van de briefkaart voor binnenlandsch gebruik is weder ge wijzigd voor den 4en keer na 1899. Eerst werd het wapen in den linker bovenhoek gewijzigd. Verleden jaar werd het vakje voor naam en adres van den afzender aangebracht en daarna nog eens een lijn aan de adreszijde toegevoegd. Hierdoor echter kreeg het geheel een zóó onregelmatig voorkomen, dat een der voor mannen in het drukkersvak er aanleiding in vond er op te wijzen, hoe dit formulier in strijd was met de moderne zettechniek welke zich kenmerkt door strakheid van lijn en soberheid van lettersoort. De op merking werd gemaakt, dat het formulier in 15 woorden 7 lettersoorten bevatte. Bij de nieuwste wijziging is aan deze bezwaren zooveel mogelijk tegemoet ge komen. (N. v. d. D.J Eeue weduwe te Zwolle, wier kleeren in brand vlogen door een warme stoof, waarop zij haar voeten had gezet, is in het ziekenhuis overleden aan de brandwonden. Door de stoomti-am tusschen Rottex-dam en Oud-Beijerland is nabij Klaaswaal een man overreden. Hem werd het hoofd van de romp gescheiden In een kamer in de Blasiusslraat te Amsterdam waren eenige kinderen aan 't spelen. Tijdens de afwezigheid der moe der nam een 6-jarig meisje een doosje lucifers die zij aanstak, waarop zij in brand geraakte en derwijs gebrand werd dat zij aan de gevolgen bezweek. Een zachte wenk. Door een der sollicitanten naar de be trekking van inspecteur van de bouwpolitie te Delft, werd in zijn sollicitatiebrief de veronderstelling geopperd, dat in de ad vertentie, door Burg. en Weth. geplaatst, een drukfout geslopen was en dat de jaar wedde niet f 900 maar f 1900 moest zijn Graaf Civry te Brunswijk, een afstam meling uit het Hannovei'aansche huis, die al lang bezig is, om een erfenis van 23 mil- lioen mark los te krijgen, welke indertijd verdeeld schijnt te zijn tusschen den hertog van Cumberland en de stad Genève, heeft opnieuw tegen deze beiden een geding aan gevangen. De eischer beweert dat hij kortgeleden een stuk uit Londen in handen heeft gekregen, volgens hetwelk zijne grootmoeder als dochter van hertog Karei II geécht en erfgerechtigd verklaard is. In Engeland zullen er sanatoria voor longzieken oeder werklieden opgericht worden. De eerste komt in Kent, met omtrent 100 H.A. grond erbij. De herstel lende zullen er ook weer aan arbeid ge wend worden. Zonder dat, zeide een dokter op de vergadering, waarop Zaterdag te Lon den de zaak aan de orde was, zou de be handeling voor het vervolg een slechten invloed op de zieken hebben. Crooks, de bekende werkliedenafgevaardigde, zeide, dat de werklieden hun sanatoria zouden maken tot een voorbeeld voor de geheele wereld. Gisteren is te Nantes een tram ont spoord, het rijtuig sproug in de Loire. Et- waren vier reizigers ia, behalve het be dienend personeel van twee man. Vier personen sprougen er nog bij tijds uit een jong meisje, een reiziger, de bestuur der en de conducteurde twee anderen, een heer en een dame, verdwenen mee in de diepte. Het lijk van de dame werd eenige uren later uit het rijtuig te voor schijn gebracht, maar dat van den heer is waarschijnlijk weggespoeld. De Loire, de Rhone en andere ri vieren in Frankrijk wassen nog steeds, en verscheiden plaatsen zijn weer overstroomd. Er wordt veel schade aangericht, vooral in het zuiden. 1000 dollar. De vlootvoogd van het Britsche eskader dat eenige dagen voor New-York heeft gelegen, prins Louis van Battenberg, had zich daar door een Amerikaanschen tand arts laten behandelen. De dentist hield zijn vorstelijken patiënt in de verschillende visites elf' uur op den martelstoel, plom beerde hem vier kiezen, plaatste een val sehen tand en berekende daarvoor slechts 1000 dollar. De prins, graud-seigueur en Engelsch gentleman als hij was, zeide niet veel, betaalde, maar verzocht den tandarts toch, een specificatie te willen overleggen aan het Britsche gezantschap. De tandarts wilde dat niet doen 1000 dollar dat was zóó zijn prijs. Misschien is ook dit wel het geval, maar wij willen voor den prins van Battenberg hopen, dat de vullingen in alle geval nog goudvullingen zijn ge weest. Overigens zal de taudendokter uit „het land der Vrijheid" waar de prinsen van den bloede uit den aard der zaak schaarsch zijn, wel hebben geredeneerd als het oude boerinnetje, dat, toen een jagend koning toevallig aan haar hut af stapte om een glas melk te drinken, daar voor een goudstuk vroeg. Waarop dc koning, verwonderd „ls de melk hier dan zóo zeldzaam Wat door het vrouwtje werd beantwoord mat een gemoedelijk „Nee de melk niet, maar de koningen ziet U En Z. M. zag het in (N. Crt.) Een curieuze vondst Een prachtig bewaard exemplaar van de „Verdediging der zeven sacramenten tegen Maarten Luther" door koning Hen drik VIII, is bij de stad Roscommon ge vonden door een broei-, die in zijn land aan 't spitten was. Zijn spade kwam in aanraking met een kleine houten doos, die bij het uithalen en openen in stukken viel. Daar binnen was een lederen foedraal, waarin het boek was besloten. Ter beloo ning voor het publiceeren van dit boek kreeg Hendrik VIII voor zich en zijn opvolgers, bij een bull van Paus Leo X, den titel van Verdediger des Geloofs (Fidei Defensor), een titel waarop men in het protestanlsche Engeland ook in latere eeuwen zoo prat was, dat b.v. in 1849 een hennunting bevolen werd, omdat uit het randschrift van den gulden de letters F. D. waren weggelaten. De Paus vereerde tegelijk aan Hendrik VIII een ander ge schenk, een prachtig geëmailleerd zwaard ten teeken van zijn nieuwe waardigheid van Fideï Defensor, dat tot op den huidigen dag bewaard wordt in het Ashtnolean- museum te Oxford. Dc krankzinnige jodenhater graaf' Puckier is een van de weinige menschen, die dezer dagen glimt van genoegen, dat er zooveel jodengruwelen in Rusland zijn gepleegd. Voor een stampvolle zaal heeft hij dienaangaande zijn hart te Berlijn ge lucht. Toen hij echter de Berlijnsche smidsgezellen uitnoodigde als de eersten van de „Berlijnsche Zwarte bende" daar ter stede een flinke jodenvervolging te be ginnen, sloot de aanwezige politiebeambte ouder hettig geprotesteer van spreker en zijn vrienden de vergadering. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar St. Maartensdijk, door A. Prins te Papendrecht (Handelsbl.) Bedankt voor Hiaure door J. J. G. de Bel cand. te Bttssem. Serooskerke. Bij de Woensdag ge houden stemming voor de benoeming van 3 Notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn inet bijna algemeene stemmen herkozen dhr. C. Kluijfhout, A. Louwerse en J. Root. (Dit bericht ontvingen wij weder na het afdrukken van ons blad van gister. Red.) 's-Heerenhoek. Gekozen tot ouderlin gen de heeren L. Almekittders en L. de Visser, tot diaken W. Westcrweele, in plaats van de heeren I'. Wondergem, N. Pols en J. Dronkers, die niet meer in aan merking wenschten te komen. Geref. Kerken. Beroepen te Westkapelleds. J. Boeijenga, te Aruemuiden te Emmer Compascuum dr. C. Veltenaar te Laar. Hersteld Luth. Gem. Bedankt voor Medemblik door D. J. Leepel te Gorinohem. Geslaagd te Groningen voor het le ge deelte van het arts-examen de heer P. B. Westerhuis, geboren te Ter Neuzen. Te Leiden is op eene daartoe belegde en druk bezochte vergadering in beginsel besloten tot het oprichten eeuerchr. kweek school voor onderwijzers en onderwij zeressen. De Amsterdamsche openbare onder wijzeressen en onderwijzers Zander, en 27 andei en waaronder ook de bekende heer Ploeger en zekere heer Th. M. Ketelaar, hebben op de vei-gadei-ing der afdeeling Amsterdam van den Bond van Nederl, on derwijzers, die door 't bestuur expres is belegd om te spx-eken over „de schorsing van de collega's Edelman en Traanbei-g", een voorstel ingediend »De vergadering kennis genomen hebbende van de klachten der verschillende raadsleden over het optreden in 't openbaar, de ontevredenheid en den toon der onderwijzers herinnerend dat de afdeeling ter jongste ver gadering met meer dan 700 leden bijeen een- stommig verzet heeft aangeteekend tegen het vernederend karakter der nieuwe instructie constateerende dat onder het Amsterdam sche onderwijzerscorps algemeene ontstemming heerscht over het uitvaardigen van de »slag- circulaire", het puntens elsel, het inkrimpen van de bevoegdheid der schoolvergaderingen, en de nieuwe instructie spreekt als haar ernstige overtuiging uit dat de inhoud van moties, adressen en artikelen een noodwendig gevolg was van bureaucratische maatregelen der autoriteiten dat de toon waarin de moties gesteld waren in geen enkel opzicht afkeuring verdient; en verwacht dat het Bestuur der Afdeeling en de Redactie van het orgaan zullen voortgaan de belangen van het onderwijs en de onderwijzers te behartigen". Deze motie is mede geteekend, zeiden wij, door zekeren heer Ketelaar, liet, pas, onder het nieuwe ministerie, door de Koningin geridderde, vrijz. democi-atische Kamerlid en den heer Ploeger, die door den wethouder Van Hall gepasseei-d werd bij de salarisverhooging wegens wange drag, doch op zijn geschrijf in het orgaan door dien wethouder (of B. en W.?) van zijn tinancieele straf ontheven, met hand having, zooals de wethouder in de jongste gemeenteraadsvergadering zei, van zijn zedelijke straf. Of die man ook veel voolt van zijn zedelijke straf Het Zendingsblad no. 11 (November 1905) van de geref'. kerken in Nederland red. ds. H. Dijkstra en ds. H. Hoekstra bevat weer veel lezenswaardigs. Vooral brengen wij „Een extra collecte voor de Zending" onder de aandacht. De Zendingskas is namelijk ledig. Moge de oproep gehoor vinden. Trouwens voor de Zending moet en wil ook de gemeente zorgen. ln de Brieven naar Antiochië meldt ds. Dijkstra dat het blad 1 Jan. van uitgever verandert. Wie 't voornemen hadden op dit Zendingstijdschrift der Kerken in te teekenen, teneinde den Zendingsarbeid te steunen en op de hoogte te blijven van wat de Zendelingen der kerken in onze schoone Oost zooal ven-ichten, die zenden daarvan bericht aan den nieuwen uitgever H. Kruyver te Ermeloo. Aandoenlijk is in dit no. het verhaal van Marietje Leijs te Doetinchetn met het portret van dit kindje, dat 27 Sept. j.l. zoo noodlottig om het leven kwam. Toen haar door een dorschmachine de schedel was ingedrukt, kon zij nog zeggen „Jan breng mij naar huis", en zij was niet meer. „Drie maanden in dienst der Zending", mocht van dit aanvallig 9-jarig meisje gelden, die in dien lijd vier abonné's wierf voor het Zendingsblad en 't abonnements geld te Doetinchem ophaalde en in een portemonnaietje bewaarde. Na haar dood kweet haar diepbedroefde vader zich van de droeve taak het geld aan de redactie over te maken. Nog beval dit no. 11 het portret van Mevrouw Wielinga en haar eersteling, met bijschrift van de redactie. Donderdag werd de behandeling dei- Indische begrooting voortgezet. Dhr. De Waal Malefijt liet in zijne optimistische repliek voaral tegenover de sombere be schouwingen van dhr. Van Kol duidelijk uitkomen, hoe men allerminst ï-echt heeft voor altijd door af te keuren, als men nalaat de middelen tot herstel aan te geven. Inkrimping van gezag wil men. Best, maar hoe moet dat in zijn werk gaan Moeten wij onze bezittingen maar overgeven Of ze soms aan Engeland verkoopen Laten we ons zeiven toch niet onder curateele stellen, zoolang dit niet noodig is. En dit is volstrekt niet noodig. Laten we veeleer het ideaal hoog houden en ook vooral niet spreken van „militairisme", zoolang de uitgaven, de eigenlijke militaire uitgaven, ongerekend de 12 millioen voor de vloot, welke we in geenen deele missen kunnen, een totaal bedi-ag uitmaken van 26 millioen, waar onder nog de uitgaven voor de politie corpsen. De afgevaardigde van Win schoten, dhr. Bos, die later op sommige punten van 's Ministers met genoegen aan gehoorde redevoering Hoopt terug te ko men, zal zich nu meer bezig houden met de redevoeringen van dhr. Van Kol en Tx-oelstra. In plaats dat dhr. Van Kol een breed democratisch-koloniaal stelsel uiteenzet, houdt hij zich slechts met en kele bijzondei-heden onledig. Met genoe gen heeft hij gehooi-d, dat het vakonder wijs, de voorbereiding tot de technische ontwikkeling van den Javaan, naar voren is getreden bij het onderzoek naar den oeconomischen toestand van Java. 'l^egenover dhr. Troelstra, die spreker een aanval op de koloniale politiek van de sociaal-democratische partij heeft verwe ten, houdt hij staande, dat wij rekening moeten houden met het histoi-isch verleden van ons koloniaal bezit. Een van tweeën, we moeten het óf handhaven, óf prijsgeven. Anders voert men, spreker herhaalt dit, een „politiek van verlegenheid". Van de militaire uitgaven kunnen we niets missen, dhr. de Waal Malefijt heeft er de aandacht zoo pas op gevestigd. Maar coöperatieve beweging dan, zegt dhr. Troelstra. Dit is een middel van verbetering. Best mogelijk, zegt dhr. Bos, maar hij ziet meer heil iij een afzonderlijke zelfstandige huishouding van Indië en Nederland. Indië dient zich zelf te helpen door middel van een leening voor productieve werken. Wat ons daaren boven kan baten, is vrijheid vrijheid van handel en verkeer naar onze histox-ische tradities. Ook de heer Troelstra x-opliceert, in de eerste plaats om dhr. v. Kol iu bescher ming te nemen. De „betrouwbaarheid" en de „bekwaamheid" van den kolonialen specialist vau de sociaal-democratische partij staan boven alle vex-denking, zegt deze afgevaardigde. En dat wil hij nader verklaren tegenover de bewex-ingen vau den Minister. Zoo o.a. texx opzichte de vex-houding van den in- en uitvoer op Java tot die van Ceylon. Dhr. v. Kol had daarbij iets vex-geten te zeggen en de Minister, die dit best kon weten, noemde om die kleine weglating, een verzuim alzoo, dhr. v. Kol onbetrouwbaar. Ook in zake de Paketvaart-maatschappy was de mededeeling van dhr. v. Kol vol strekt niet onjuist. Nader dringt dhr. Troelstra aan op de overlegging van mi nister Cremer's brief aan den gouverneur- generaal betrekkelijk de staatsexploitatie, waartegen de schrijver geen bezwaar heeft, de Minister echter wel. Het is geen usantie, zegt Z.Exc. om dergelijke vertrouwelijke briefwisselingen over te leggen. En dan in de Atjeh-zaak zegt dhr. Ti-oelsti-a. Als regel moet men niet geheimhouding aannemen. Voorts betoogt deze afgevaardigde, dat voor alles de oeconomische ontwikkeling van den inlander gaat. En daarom alle hinderpalen daartegen, n.l. te zware be drijfsbelasting, zoutbelasting en landrente, weggenomen. Ook verdiend de suiker industrie wel eene afzonderlijke beschou wing. In hoeverre zijn, zoo kan men vragen, coöperatieve suikerfabrieken mogelijk 't En kan de suiker in dien zin een product van landbouw worden Dergelijke over wegingen en maatregelen zijn onmisbaar, willen wij werkelijk tot oeconomische verhellingjkomen. De intellectueele ont wikkeling kan daax-mede gepaard gaan. Het is volgens dhr. Troelstra volstrekt niet noodig, dat eex-st alle kinderen der inlandex-s kunnen lezen en schrijven. Hierop week deze afgevaax-digde ten zeerste af van de gedragslijn in zake onderwijs door dhr. v. Deventer en Bos aangegeven. Zij toch wilden het onderwijs als nummer een hebben op het program. Na een repliek van minister Fock, waarop we niet ingaan, wordt de algemeene be raadslaging gesloten en komen de afzon derlijke stukken in behandeling. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag,zijn veroordeeld wegens: beleediging van een ambtenaar W. d.R., 31 j., commissionair, Borssele, tot f 10 b. s. 10 d. h. vernieling: P. J. Th. B., 51 j., timmer man, Neuzen, tot f 10 b. s. 10 d. h. diefstal: J. de R., 14 j., zonder beroep Neuzen, tot 7 d. gev. straf; mishandelingM. S„ 16 j., koopman, Goes, thans te Middelburg in hechtenis, tot een jaar gev. straf, met mindering der preventieve hechtenis, en C. M., 20 j., iandbouwersknechl, St. Kruis, tot 7 d. gev. straf; mishandeling, huisvredebreuk en vernie ling C. v. HL, 33 j., kellner en werk man, Goes, tot 14 d. gev. straf. Vrijgesproken: N. G., 43 j., wed. C. K., herbergierster, Kattendijke, geappel leerde van een vonnis van het kantonge recht te Goes, met bevestiging van het vonnis van genoemd kantongerecht, be klaagd van overtreding der drankwet. De vordering tegen K. S., scheeps- jager te Hans weert, beklaagd van diefstal van een paard uit een wei in den Dames polder, is 3 jaar gev. straf met mindering der preventieve hechtenis. Beklaagde bleef den diefstal van een paard halstarrig ontkennen. Zijn verdediger mr. C. L. Gratama, advocaat te Middelburg, vroeg vrijspraak op grond van gebrek aan wettig en over tuigend bewijs. Uitspraak 1 Dec. a. s. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen E. E. V. D., oud 54 jaar, zonder beroep en vaste woon plaats, thans gedetineerd, ter zake dat hij in twee brieven, gedagteekend 11 Juli 1905, geschx-even en op dien dag, althans op 12 Juli 1905 op de post bezorgd te Middelburg, gericht aan de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen, waarvan de eerste valscbelijk door hem is onder teekend Max Weber, welke brieven door genoemde burgemeesters zijn onvati- gen op 12 Juli 1905,die burgemeesters heeft gedreigd dat hun woonhuizen en die van andex-e ingezetenen zóó zullen bescha digd worden, dat het aan de ingezetenen duur zal te staan komen, indien één van beide burgemeesters aan hem, beklaagde, geen f25 wilde ter leen geven. Aan den beklaagde is de heer mr. J. J. Heijse, advocaat le Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. Het gerechtshof te 's-Qravenhage bevestigde het vonnis der rechtbank, waarbij Marinus Brouwers, de dader van den moord in de Scheveningsche Bosch- jes, wegens ontoerekenbaarheid ontslagen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2