NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 48. 1905. Zaterdag 25 November. 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bnitenlandsch Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUiJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 24 November 1905. Weer een geval. Onlangs constateerden wij, dat verschil lende vrijzinnige bladen, als zij 't beleid van dit Ministerie willen vergoelijken, min of meer bedektelijk, op de koningin wijzen, aldus de kroon gebruikende als een schild-voor het huidige Kabinet. Dat doen vrijzinnigen, die zich verleden jaar zoo uitsloofden om aan te toonen dat Minister Kuyper de kroon zou schaden. Het Friesche Dagblad wijst in haar num mer van Dinsdag op een nieuw geval. Het blad schrijft Mr. Fock, de Minister van Koloniën, heeft tot vice-president van den Raad van Indië be noemd Jonkheer O. v. d. Wfjck. Deze benoeming wordt een kolossale fout genoemd door de Indische bladen. Allereerst is de benoemde een tegenstander van den nieuwen bestuurskoers, -/elke aanstuurt op decentralisatie, die algemeen noodzakelijk wordt geacht. Voorts schijnt hij tamelijk onbekwaam te zijn. Tenminste wordt van „gewaardeerde zijde" aan het »Soer. Handelsblad" geschreven »Dat de benoeming van Jhr. O. van der Wijck tot vice-president van den Raad van Indië hartige commentairen zou uitlokken, was te verwachten. Uit de openbaar gemaakte ver slagen van de Algemeene Rekenkamer is indertijd gebleken, dat de heer Van der Wijck als departe mentschef het ergerlijk heeft laten liggen. Toen hij heenging om in Nederland verpoozing te zoeken, moet de achterstand op het Departement, door hem beheerd, zulk een omvang hebben verkregen, dat de Algemeene Rekenkamer zich verplicht achtte met nadruk daarop te wijzen". Kortom, die benoeming heeft groote ergernis gewekt. En wie krijgt nu de schuld De Koningin De ^Locomotief" schrijft maar brutaalweg, dat Minister Fock dien man benoemd heeft om a.an den wensch te voldoen van een macht boven de Ministers. Nu wordt dus de Koningin gebruikt om Minister Fock te dekken. Terecht noemt het Friesch Dagblad deze tactiek afkeurenswaardig. En elke poging in dien geest moet dadelijk als onwaardig strijdmiddel worden afgewezen. (N. Prov. Gr. Crt.) Rusland. Te Petersburg houdt men zich minder bezig met de afgeloopen werkstakingen, dan met de nog komende. Rusland is, van den hoogsten sport tot den laagsten, door een ware werkstakings-epidemie be zeten. Vandaag zijn het de kamermeisjes te Moskou, die staken, omdat zij in een ver gadering gehouden in een tingetangel- zaaltje besloten hebben niet langer te werken dan van 7 tot 11 's morgens en van 3 tot 11 's namiddags. Ziedaar bij komstigheden van de Russische omwen teling, waar niemand zich meer over verbaast, want de algemeene toestand is te gespannen, het volksleven te moeilijk geworden. In afwachting van ergere rampen ver melden wij de bedreiging van het per soneel van den Nicolaasspoorweg, dat d» spoorwegstaking weer zal uitbreken indien de directie niet binnen acht dagen aan hun eischen voldoet. De marine-werven zijn nog gesloten. Een manifestatie van de werklui is door troepen onderdrukt. In den omtrek van Poltawa zijn de boeren in opstand. Te Saratof worden eiken dag dozijnen gevangen genomen, en vaak verschrikkelijk mishandelde boe ren binnengebracht. De overheid deelt geweren uit aan de veldwachters. Er loopen allerlei geruchten over de politieke plannen van de regeering. Vol gens een daarvan zou de Tsaar reeds twee oekazen geteekend hebben, om ge volg te geven aan zijn beloften, betref fende het recht van vergadering en de vrijheid van drukpers. Ook is besloten gelijk en geheim algemeen kiesrecht in te voeren, maar of de verkiezingen recht- streeksch of indirect zullen zijn, weet men nog niet. Uit Odessa wordt geseind Nu alles hier weer tot rust gekomen is, ga ik een rondreis maken door de woeligste streken. Naar 't schijnt zal het hier wel kalm blijven tot einde Januari. De gemeenteraad van Odessa heeft zijn dank betuigd aan de studenten der univer siteit, die door hun verzet tegen het ge peupel een deel der stad voor plundering hebben bewaard. Aan de zijde der stu denten zijn daarbij tweehonderd dooden en gewonden gevallen in bijna alle ge vallen bij botsingen metde troepen. Uit Minsk wordt geseind dat de zwarte bende voornemens was, den 24en dezer een algemeenen moord uit te lokken, door te schieten op godsdienstige ommegangen, de heilige synode heeft nu de plechtigheid verboden. Het winterpaleis te Petersburg is radio grafisch verbonden met Tsarskojc-Selo. Thans verluidt dat de geheimraad Ge rard, voorzitter van de afdeeling van den Rijksraad voor burgerlijke en kerkelijke aangelegenheden, tot gouverneur generaal van Finland is benoemd. De Londensehe Standard maar met de Engelsche pers moet men oppassen bericht dat de minister-president Witte ziekelijk, zorgelijk krank zelfs is. Aanvallen van verlamming, een euvel waaraan Witte reeds vroeger leed, zijn opnieuw voorgekomen. Een verlamming van;den linkerarm zou zelfs urenlang hebben geduurd, en met bewusteloosheid zijn gepaard gegaan. T u r k ij e. Wat er van het conflict tusschen de Porte en de Mogendheden moet terecht komen De Sultan lacht met vlootbe- toogingen. Maar als 't nu eens rneenens wordt. En daar is gevaar voor. De Engelsche kruiser Lancaster, twee Fransche, twee Italiaansche en twee Oosten- rijksch-Hongaarsche oorlogsschepen zijn in den Piraeus aaugekomen, en de betrok ken scheepseommandanten hebben reeds bezoeken gewisseld en, vermoedelijk, ook al van gedachten gewisseld over het plan van actie. De actie zal wel neerkomen op een lan ding op Mytelène en inbeslagneming van de douane-kantoren aldaar. Aan een in bezitneming van het douane-kantoor te Smyrna schijnt voorloopig nog niet te worden gedacht. In Konstantinopel zelf is men ernstig be ducht voor een effectieve blokkade van de Dardanellen invaart;deTurkscheregee ring doet dan ook of zij een hardnekkigen tegenstand voorbereidt. En misschien is het dezen keer meer dan schijn. Toch moet de Sultan het hachelijke en gewaagde van gewapend verzet tegen de internationale demonstratie beginnen te beseffen. Zelfs moet hij zich tot keizer Frans Jozef en tot den Tsaar hebben ge wend met het verzoek om uitstel der vloot- betooging. Het uitstel kon evenwel niet worden toegestaan. De Zeit (Weenen) laat uitkomen dat geen Duitsch oorlogsschip zich nog bij het betoogende eskader gevoegd heeft. Dit ligt niet aan gebrek aan schepen, want de Stein en de Charlotte bevinden zich in de Grieksch-Italiaansche wateren. Klaar blijkelijk moet men de bijzonderheid dus opvatten als een poging van den Duitschen Keizer om den Sultan nog te sparen. Het zon ook kunnen zijn dat de Keizer, kennende des Sultans zwak om te lachen met vlootbctoogingen, voorzien heeft dat bij mogelijke weigeiing, niet de Sultan maar de demonstreerende Mogendheden in een moeilijke positie kunnen komen, en de Keizer daar liefst niet bij zou zijn. BREDA, 22/10'05. Dwarse strepen. 't Heeft zwaar gedonderd. Van alle kanten zijn de donderwolken samengepakt. Knetterend zijn de slagen uit den hemel gevallen. Ratelend snelden ze soms langs het luchtruim om heel in de verte weg te sterven. Loodrecht zijn de bliksemstralen naar beneden gepijld. De wolkenmassa als doorklievend hebben ze soms het heelal met fantastisch licht overgoten. Maar nu is het over. En blij,- dat de atmosfeer is 'opgelucht ben ik gaan wan delen. Aan den horizon weerlicht het nog wel wat en een enkel maal nog een onbe stemd gerommel, maar dat is ook al. 'k Vraag dan ook verwonderd, wat gindsche oude boer nog hoofdschuddend naar het oosten tuurt, 't Is nu toch over man Is 't niet 't Kan wel zijn m'neer, maar 't kan ook niet. 't Wil me niet bevallen dien donkeren hoek daar gindsch nog. Ik ken datDe lucht is ook nog niet als ze wezen moet. Ik hoor ook nog geen vogel. Ik weet het niet 't Kan uit zijn, maar ook niet Rusland heeft ons al de verschrikkingen der ontketende hartstochten doen zien. Als een onstuimige zee hebben daar'de golven der revolutie gewoed. De revolutie op het land en te water in het leger en op de vloot. De revolutie van de mannen van kennis, van het proletariaat. Nu aan de donkere oevers der Zwarte Zee, dan aan de boorden der Newa. Nu in het geknechte Polen, dan in het woelige Finland. En somtijds overal gelijk. 't Schijnt nu echter eindelijk gedaan. De „Vader aller Russen" gaf eene con stitutie en Witte heeft het van Trepof gewonnen. Heeft zijn troon ook gedaverd, door 't vele schudden gewankeld, met pilaren van volksmanifesten heeft Alexander zijn troon weer hecht gemaakt. Witte wierf door broedernaam het volksvertrouwen. En blij dat de lucht is opgehelderd, de donkere wolken van despotisme zijn vaneengescheurd vertrouwen we op hech ten vrede voor Rusland en de Russen. 't Rommeld hier en daar nog wat en van verre bliksemflitsen zien we soms nog het matte weerlicht, maar dit is niets, 't Afdrijven van de onweerswolken 1 Hoe Fronst ge nog het voorhoofd 't Is nu toch wel gedaan Ik weet het nietDe lucht is nog niet zuiver. Ik denk voor Rusland aan het woord van onzen Da Costa „WachterWelk een dag wordt aan [den kim gewacht „De morgen is gekomenAch en 't is [nog nacht Ik hoor nog geen vogel. 't Kan uit zijn, maar ook niet. KRASSER. Wij ontvingen het Rapport over de Stierenkeuringen in de Provincie Zeeland. Alsmede Vereeniging „Het Nederlandsche Rundveestamboek''. Mededeelingen en be richten le deel (aflevering 30. Een lijvig boekdeel dat wij zeer in de belangstel lende kennisneming onzer landbouwers aanbevelen. Vooral het verslag der af deeling Zeeland is zeer lezenswaard. Als mede het bezoek aan zeeland, Goes, Wil- helminapolder, enz. door de baltisch- lithausche „Kartell-Commission''. Middelburg. De persoon die te Vlis- singen is gearresteerd wegens het uit geven van valsche munten, moet dit even eens op andere plaatsen hebben gedaan, o. a. te Bergen-op-Zoom, waar ook enkele dier muntstukken in beslag zijn genomen. Goes. Aan de „mededeelingen aangaande de werkzaamheden van den Chr. Volks bond" alhier (1 Oct. 1903 tot 30 Sept. 1905) ontleenen wij dat de Commissie tot Werk verschaffing in 1903 aan 47 en in 1904 aan 43 werkloozen werk verschafte alsmede dat het Bestuur een der lokalen van het gebouw van den Bond 's-Heer Hendriks- kinderenstraat heeft afgestaan aan het Bestuur der Afdeeling Goes van den Ned. Vrouwenbond, hetwelk beoogt het bezig houden van dienstmeisjes gedurende een paar avonden in de week, die daar een Tehuis vinden, waar goede boeken voorge lezen worden door dames, die zich het lot dier meisjes aantrekken. Het tekort van den Volksbond is f 400 tegen f 862 in 1902 en dit tekort wordt gedekt door den inventaris. De Commissie spreekt den wensch uit dat milde gaven ook 'dezen winter mogen vloeien, te meer wijl de aardappeloogst mislukte en het erwtenlezen schaarsch zal zijn. De collecte zal plaats hebben in de volgende week. De Commissie van Werkverschaffing verschafte in 1904/1905 werk aan 43 per sonen, zonder de stuk- en huismatters, gedurende 856 dagen. Reeds 24 Oct. werd met bezemmaken, 4 Nov. met bosjesmaken en 4 Jan. 1904 met matten begonnen. De mattenverkoop ging slecht. De blokjes verkoop ging beter 13766 blokken, 18340 bosjes, 223 bossen groote bezems en 27 manden los hout. De accurate bode Rottier werd op zijn verzoek eervol ontslagen, en door den niet minder accuraten M. Ilillebrand vervangen. Vlissingen. Het kanaal bij de Keersluis tot aan de zeesluizen zal nu wel zoo zachtjes aan leeg gebaggerd komen. Reeds enkele maanden is dagelijks een bagger machine aan het werk, die de modder in bakken werpt, welke bakken geledigd worden om daarmede het Glacis te dem pen, welk werk, zooals bekend, kunstmatig geschiedt. Vlissingen. In ons vorig nummer noem den wij de vereeniging „Gemeenschappe lijk Belang", die de heeren J. G. de Jonge en T. Manse tot candidaten voor de Kamer van Koophandel hebben gesteld, een vrijzinnige vereeniging. Wij haasten ons evenwel deze fout te herstellen. Het is immers bekend dat „G. B." zich niet met de politiek inlaathet is de bekende winkeliers-vereeniging, die de belangen van den Middenstand behartigd. Vlïssingen. Tot secretaris van den Bond van opzichters bij den dienst van weg en werken bij de Staatsspoorwegen is benoemd de heer R. H. de Koning alhier. Vlissingen. Donderdagavond hebben de verificateurs in de visitatiezaal aan het station alhier een goede vangst gedaan. Een zekere mej. S., wonende Kanaalstraat alhier, had een reisje gemaakt naar En geland en keerde van daar met de dag mailboot terug. Op de vraag of zij ook iets voor de belasting had aan te geven gaf zij een ontkennend antwoord maar men scheen haar niet te vertrouwen en bij onderzoek bleek zij in een koffer en hoededoos en rond haar midden heel wat zijde verborgen te hebben. Men zegt ook nog gouden en zilveren werken althans voor een groote som aan waarde. Borssele. Woendag benoemde de ge meenteraad tot lid van het burgerlijk arm bestuur den heer J. L. Richel, ter ver vanging van den heer J. Bruinooge Az., die wegens hoogen ouderdom ontslag heeft genomen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden her kozen de heeren D. Wisse, C. van de Velde en A. de Priester en, ter vervan ging van de heeren J. Rottier Lz. en J. Bruinooge, gekozen de heeren J. L. Ri chel en C. Mol Az. Met ingang van 1 December a. s. worden de na te noemen telephoonkan- toren en de eventueel aan deze kantoren aangesloten telephoonnetten, alsmede de eventueel aan deze kantoren rechtstreeks aangesloten of nog aan te sluiten percee- len en openbare spreekcellen opgenomen in het Nederlandsch-Belgiseh telephoon- verkeer, zooals hieronder is vermeldt de rijkstelephoonkantoren te G o e s, V1 i s- singen en Ierseke worden toegela ten tot het telephoonverkeer met de Belgische telephoonnetten te Antoing, Ath, Brugelette, Celles, Leuze, Lessines, Pecq, Péruwelz, Queveaucamps, Taintegnies en te Templeuve. ■M—nmwwiMM Bruinisse. Deze week overleed hier in den ouderdom van 88 jaar L. Kraak, hij was in deze gemeente de laatste oud strijder uit den Belg. opstand. De over ledene was indertijd ook werkzaam bij hel graven van het Suez-kanaal in Egype. Bruinisse. Donderdagavond vergaderde de hier bestaande vereeniging „Algemeen Schippers- en Visschersbelang" in buiten gewone vergadering. Na de opening door den voorzitter en de vaststelling der no tulen wordt door den voorzittter een voorloopig verslag uitgebracht over de inkomsten voor en de uitgaven aan de reddingsboot. Hieruit blijkt dat verleden jaar ontvangen werd f 941.75 en sinds sedert het in den handel brengen der prentbriefkaarten enz. eene som van f 549.94, totaal een bedrag van f 1491.69. De uitgave aan de reddingsboot, geheel compleet, bedroeg f 1342.79, zoodat in kas is plm. f 150. De voorz. deelt mede dat door bemiddeling van den heer Patijn is ingekomen een ontwerp van wet regelende de zoetwater- en zeevisscherijen, ontwor pen en ingediend door den afgetreden Minister van Waterstaat, den heer de Marez Oijens, met verzoek oih dit ontwerp te behandelen en daarbij de in de praktijk noodig te oordeelen veranderingen aan te wijzen. De voorz. stelt voor daarvoor eene commissie te benoemen, enkele leden daarentegen meenden dat het bestuur daarvoor in de eerste plaats aangewezen is en werd dientengevolge besloten. In eene eerstvolgende vergadering zal door het bestuur over deze zaak rapport worden uitgebracht. Naar aanleiding van de Conferentie, verleden week gehouden, met den afge vaardigde der Tweede Kamer, stelt dhr. W. Otte voor de plannen tot het verkrijgen eener Yluchthaven in den Stoofpolder, weder onder de aandacht der autoriteiten té brengen. Besloten wordt het bestuur te machtigen al die stappen te doen welke het in het belang dezer zaak noodig oor deelt. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Stavenisse. De suikerbieten-campagne is hier, op het bevrachten van een paar vaartuigen na, eindelijk afgeloopen. Naar matige schatting zullen er uit deze haven 8 i 9 millioen K.G. bieten zijn verscheept, d. i. dus voor eene verkoopswaarde van 90 k 100 duizend gulden. De minste opbrengst was 15000 K.G. per Bloois gemet (39,24 A.), de hoogste 22000 K.G. Het grootste suikergehalte bedroeg 16,6 het laagste 15,5 Zoowel over opbrengst als over suikergehalte kunnen de verbouwers alleszins voldaan zijn de onkosten van vervoer waren dit jaar echter buitengewoon hoog, een gevolg van den desolaten toestand van velden en wegen. Nïeuwdorp. Donderdagavond had de tweede jaarlijksche feestvergadering van de Ger. Meisjes vereeniging „Uw Koning rijk kome" plaats, in de consistoriekamer van het Geref'. kerkgebouw. Tegen woordig waren de leden en begunstigers, benevens de afgevaardigden van Goes en Wolfaartsdijk. De avond werd doorge bracht met Orgelspel, Zang en gezellige zamenspraken. Heinkenszand. Bij den landbouwer M. de Jonge, die verleden week een paard, en deze week een stier verloor, zijn niet minder dan 21 varkens gestorven. Goes. Donderdagavond had in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. de eerste uitvoering yan Gewijde Muziek plaats. Een talrijke menigte vulde het middengedeelte en de zijbanken van het ruime en grootsche (wel wat kille) ge bouw. Het ligt niet in onze bedoeling en zou ons ondoenlijk zijn in een uit voerige bespreking te treden van de instru mentale en vocale nos. van het programma. Door den heer Kooiman werden op be kende, uitnemende wijze de orgelstukken uitgevoerd: de nos. 46 en 76 konden ons, in het kader van 't program, het minst

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1