JA LEESTAFEL. Ingezonden Stukken Evenredige Vertegenwoordiging. Afloop Yerkooplngen m LAATSTE BERICHTEN- Marktberichten. 31' D. G. iP. J-ijdag lieden blykt ps, de Van limis- irend psten, hern Ispre- iitiek, Tndië, legen- |ht hij van llandt Idoor- Ikornt iigde |chul- zake- brhey 1 wor- i niet stand Ir. De Itende at het aerpe Ichou- leger aande die Itelijk recht- naar lelijke 1 altijd pijnen poten, en ze jjoud- |n dan naar lacht- lOrde |t met br. v. Jafge- enste- I maar I Indië M ge- villen an de In de loting. even Itegen Isehe" ervol- |g vai} Indië ten beste te geven. Het is hoogst eenvoudig. Verschaf den Javaan het noo- dige kapitaal om te werken. Het zij alleen door middel van de bestaande in- landsclie organisaties of met behulp ook van andere hulpbronnen. En voorts kan men veel aan den Javaan zeiven over laten, vooral als hij bevrijd wordt van tusschenpersonen, die er zoo gauw mo- lijk bij zijn om zijn verdiensten in te palmen. Èen krachtige ontwikkeling van het credietwezen is eeu der beste red middelen van den Javaan, meent dhr. Troelstra. Of het op zich zelf voldoende is om Indië uit zijn toestand op te heffen is een andere vraag. Komen we nog even op de rede van den eersten spreker, dhr. Bos terug. Over de begrooting zelve is deze afge vaardigde niet heel best te spreken. Ze sluit ja, maar dat is ook al. Wnnt die sluiting is verkregen door bezuinigingen, die bedenkelijk zijn. Waar blijven de uitgaven voor irrigatiewerken, landbouw- crediet? En daarenboven is ze te slui tend gemaakt door nieuwe belastingen op tabak en suiker. En zoo zal het in het vervolg ook gaan, de begrooting zal slui ten, maar hoe Er dient verbetering te komen. Dhr. Bos wil bezuiniging _op militaire uitgaven, doch volstrekt niet ten koste van ons rechtmatig gezag, voorts wil hij aanleg van productieve werken. Tegen leening, daarvoor ziet hij allerminst op. Zulke werken brengen de rente ruimschoots op. Voorts wil de afgevaardigde van Win schoten krachtige exploitatie van de staats bedrijven en eindelijk bepleit spreker een betere, billijke verdeeling van lasten naar vast systeem. Zoodoende wordt een betere toestand voorbereid en heeft men althans gedaan wat immer kon. Vandaag is de Minister aan het woord. Aan de voeten van Paulus. Zijn onder richt aan de Efeziërsdoor dr. N. J. Hofmeyr, professor te Stellenbosch. Utrecht. P. den Boer. Aan dezen Brief ontleende de professor een tijd lang de stof voor zijne toespraken tot zijne leerlingen. Vers voor vers be handelt de schrijver met groot talent, in korte hoofdstukken, leerend, stichtend, uitleggend. Wie gaarne in en over de brieven van den II. Apostel Paulus leest, zal met genot deze meditaties volgen. Het is voor onze oudere kinderen een uitne mend feestgeschenk. De Kroniekschrijver van het Friesch Dagblad deed de olgeude rake zettei „Die drankwet, wat een ongehoorde plagerij. Welk een type kvan knoeierij op wetgevend gebied. Neen maar dan was 't talent der linksehe heeren van wat beter allooi. Ja, armzaliger genie dan Dr. Kuyper zich in die wet getoond had was schier ondenkbaar". Zoo droomde men in Juni in 't vrijzinnig kamp. En was het nu bij droomen gebleven, och, dan was het spoedig vergeten ge weest, maar zie, de heeren geloofden 't geen ze gedroomd hadden, en schreeuw den 't vriend en vijand in de ooren. In onze dagen begint echter hier en daar iemand den slaap uit de oogen te wrijven. Andere wetten worden bekeken, De leer plichtwet van vader Borgesius uiterst gebrekkig, noodig op de helling, roepen al direct geesteskinderen. De ongevallen wet, Goeman werkte ze tweemaal over voor ze gepresenteerd kon vindt wei nig gunstiger onthaal. Stel je voor wat een rompslomp en kostenen de mi nister wil bezuinigen. Tot nu toe ad viseerde de Directeur van de Groot' boeken der Nationale Schuld den mi nister omtrent de rekening en verant woording der Verzekeringsbank. Het nazien daarvan werd mede door vijf ad junct-commiezen verricht, 't Schijnt, dat er bij de grootboeken wel een paar man kunnen gemist, althans deze omvangrijke arbeid werd daar onder dak gebracht. Nu zou een boer zeggen, of mijn knecht ploegt of maait, doet er niet toe, 's Zater dags ontvangt hij zijn loon en daarmee uit. Zoo ging 't ook in Amsterdam. Of de grootboeken der Nationale Schuld onder houden waren of de rekening der bank werd nagecijferd, 't bleef alles bij 't oude Onze bezuinigings-minister vindt klaar blijkelijk dit minder in den haaken daarom f 1000 jaarlijksche toelage voor den directeur en een belooning van f 500 voor de helpers. Kom, Kamer slik maar f 1500 voor ingewonnen adviezen inzake de Rijksbank, waarover toch al zoo veel tevredenheid heerscht. Nu die directeur heeft wel een extraatje noodig. Zijn salaris toch bedraagt slechts f 5000 benevens f 1400 huishuur als directeur der groot boeken, en f 2250 als Commissaris bij de Nederlandsche Bankof te wel f 8650. Wat dunkt u van zoo'n werkkracht, en r inoff0-® over voor bijbaantjes van 1 1000 in tjaar. 'tls om te duizelen als men zulk een werkmachine tegen komt Heeft onze minister geen leuke methode van bezuinigen „Een geslepen diamant", zoo kan onge twijfeld 't voorstel van minister Rink in zake de landsdrukkerij niet genoemd wor den. Wat deze dan wil? Tijdens 't vorig ministerie werd een diree teur der landsdrukkerij benoemd, terwijl den hoofdcorrector den titel van „directeur der Staatscourant" werd toegekend. Nu had ieder zijn eigen werk. De een zorgde voor de drukkerij en de ander voor de courant. Twee vakmannen, wien de zaken toevertrouwd waren. Dat dit geen weelde, maar een eisch des tijds was, bleek vol doende. En toch wil mr. Rink laatstge noemde opdoeken en heel den omvang rijken arbeid in één hand brengen zoodat de directeur der drukkerij dus in 't vervolg zich ook nog heeft bezig te houden met de correctie, de bestudeering der olïicieele stukken, enz. enz. enz. Indien deze betrekking ooit vacant komt, zal ongetwijfeld de oproeping voor solli citanten er eigenaardig uitzien. Bijvoorbeeld Aan de landsdrukkerij ge vraagd een directeur, enz. Vereischten zijn Specialiteit in typo grafie, machineriën, papierbehandeling, en alles wat verder tot een complete druk kerij behoort. Voorts is noodig, dat de sollicitant beschikke over een zeer uitge breide kennis van Lands Zaken geschikt om ten allen tijde met oordeel des on derscheids alle mogelijke Staatstukken te kunnen bestudeerenen bovendien vrije tijd hebbende om des noodig met minis ters en Kamerleden te kunnen confereeren. De correctie, exploitatie enz. komt mede voor rekening van den benoemde". Wat moet zoo'n man wel niet verdie nen! Waar zou onze minister hem van daan halen. Werkelijk, indien de huidige directeur aan al deze vereischten voldoet, mag men wel zuinig met hem wezen 't kon de laatste van dat soort eens zijn. POLITIE. De Commissaris van Politie te Goes, verzoekt elkeen beleefd die loten gekocht heeft ad. 25 cents in de zoogenaamde zeven en dertigste groote \erloting in vijf klassen", en waarvan de ondernemer is .1. Franse Czn. te Goes, hem daarmede in kennis te stellen, daar deze verloting volgens de nieuwe Loterijwet, nimmer mag of kan plaats hebben, en dus aan de lotennemers een schadepost van 25 cents kan zijn berokkend. Goes, 22 November 1905. De Commissaris van Politie voorn., A. R. HOLSHEIMER. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Pensioenverzekering Zuivelconsulent. Mijnheer de Redacteur Voor het onderstaande verzoek ik U beleefd plaatsing in Uw geacht blad. In de vergadering van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij gehouden den 17 Nov. j.l. heeft de voorzitter de heer Mr. P. C. J. Hennequin getracht aan te toonen, dat ik „valsch en dom" was opgetreden in de kwestie betreffende de pensioenverze kering van den zuivelconsulent. Mijn valschheid zou bestaan in verkeerde voorstelling of verzwijging van cijfers en mijn domheid daarin, dat ik, eerst nadat de zaak reeds haar beslag had gekregen er toe gekomen was mijne hevige „infecties" (sic) naar het hoofd van het dagelijksch bestuur te lanceeren. De beschuldiging valt evenwel geheel terug op den voorzitter en secretaris van het Bestuur der Z. L. M. want wanneer iemand op de wijze die mij wordt aange wreven gehandeld heeft dan zijn het wel deze heeren. Niet ik maar zij hebben cijfers verzwegen. In 1904 heb ik tarieven van Kosmos ingezonden en den 9 Deo. 1904 heb ik, na kennis genomen te hebben van het verslag der vergadering van 10 Nov. 1904 nogmaals aan het Hoofd-Bestuur eene opgaaf gedaan van de premie van Kosmos met vermelding van het verschil. Deze opgaaf is dood gezwegen, hoewel ik er reeds op wees, dat het premie-verschil f 840 zou bedragen. Toerr ik in den loop van den zomer gewaar werd, dat de pensioenverzekering van den zuivel-consulent was afgesloten bij de 's-Gravenhaagsche Algemeene Maat schappij van Verzekering, zonder dat van mijne mededeeling notitie was genomen, is door mij aan de bestuursleden van de afdeelingen der Z. L. M. eene circulaire gericht, waarin ik onder elkaar plaatste de cijfers van Kosmos en die der 's-Gra venhaagsche Alg. Maatsch. van Verz. en op het verschil wees. Ik deed tevens mededeeling, dat de aan- deelen der 's-Gravenh. Algem. Maatsch. van Verz. vóór het afsluiten der ver zekering werden verkocht k 5 percent en in Juni 1905 a 1 percent. Volgens het verslag in de Middelb. Courant doet de heer Hennequin mede deeling dat de premie jaarlijks f24 f 30 .meer bedraagt bij de 's-Gravenh. Algem. Maatsch. van Verz. dan bij een andere Maatschappij en nu vraag ik, of ik als lid der Zeeuwsche Landbouw Maat schappij niet het recht zou hebben te wijzen op het ieder jaar en liefst gedurende 84 jaar terugkeerende nadeelig verschil voor die maatschappij. De secretaris de heer G. A. V. van Oijen heeft in twee circulaires naar aanleiding van deze zaak zich van zoo eigenaardige zijde doen kennen, dat verdere weerlegging onnoodig is. Hij noemt zich agent der 's Gravenh. Algem. Maatij. van Verz., maar geeft het bewijs absoluut niet op de hoogte te zijn van de Maatschappij, die hij ver tegenwoordigt. Hij blijkt niet eens bekend te zijn met de tegenwoordige samenstelling van het Qollege van Commissarissen en noemt daarin personen, die reeds lang met de Maatschappij hebben gebroken. Van de circulaires en bescheiden over deze zaak betrekking hebbende, zal aan ieder belangstellende gaarne door mij in zage worden gegeven. U dankzeggende voor de plaatsing, ver blijf ik met hoogachting, W. K. HERING, Lid van de Afd. Walcheren der Z. L. M. Middelburg, 2011'05. Men heeft zich herhaaldelijk warm ge maakt, en staat wellicht op 't punt dat opnieuw te doen, over de vraag: aan ivie zal het kiesrecht gegeven worden? Doch beter ware het zoo men in de eerste plaats zich eens ernstig ging afvragenwat wordt eigenlijk gegeven aan hen wie men het kiesrecht geeft? Zoolang men dit niet doet, zoolang men niet verzekerd is, dat hetgeen „kiesrecht" en voor alle daarmede begif tigden van gelijke waarde heet te zijn, wer kelijk voor die allen van gelijke waarde en werkelijk kiesrecht is, of m. a. w. zoolang men niet het kiesstelsel (d. i. de regeling der wijze van uitoefening van het kiesrecht) verbetert, zoolang ook zullen de uit dat kiesstelsel voortvloeiende onbillijkheid en onwaarheid met al de aan die beiden onaf scheidelijk verbonden gevolgen, bij elke uitbreiding van het kiesrecht grooter afme tingen aannemen. De fouten die ons kiesstelsel aankleven zijn ook weder bij de laatste; nog zoo versch in het geheugen liggende verkiezingen, duidelijk in 't licht getreden. Wij zouden de voornaamste grieven tegen dat stelsel aldus kunnen formuleeren: le. Kies recht is voor de meeste kiezers nog geen kies vermogen. Meer dan de helft der stemmen gaat verloren. M. a. w.: er worden méér stemmen uitgebracht op de niet-gekozen candidaten dan op de geko zenen. 2e. Ook voor de kiezers wier kiesrecht werkelijk tevens kiesvermogen blijkt, is toch de beteekenis van dat recht niet dezelfde. Door de ongelijke grootte dei- districten, varieert de waarde der stemmen, en dat wel zóó sterk, dat soms de eene stem meer dan viermaal zooveel gewicht in de schaal kan werpen als de andere. 8e. De gecombineerde werking van meerderheidsstelsel en districtsverdeeling heeft ten gevolge, dat de verplaatsing van nog geen 2000 op de ruim 600000 stemmen kan veroorzaken eene verplaat sing van 10 zetels. 4e. Waar zóó geringe stemmenver- plaatsing van zóó ongerijmd groote invloed kan zijn, is natuurlijk ook sterk de ver leiding om, ter verplaatsing dier enkele stemmen, de toevlucht te nemen tot de meest weerzinwekkende middelen. Hier ligt de hoofdoorzaak voor de verregaande felheid en bitterheid die den stembusstrijd kenmerkt. 5e. Dikwijls, ja bijna in den regel, be haalt, over heel het land genomen, onder het meerderheidsstelsel juist de minder heid de overwinning. Ook in de enkele gevallen waarin dit niet geschiedde, gaf toch altijd de Kamer een onjuist beeld van de kracht verhoudingen der partijen 6e. Herstemmingen en aanvullings verkiezingen, met de daarop weder vol gende herstemmingen, rekken het tijd perk van beroering en brengen voor een deel der kiezers dubbele, drie- of viervou dige moeite, kosten en ergernis. De reeks der grieven ware gemakkelijk nog langer te maken, maar deze zes zijn ongetwijfeld de ernstigsten. Men zou elk dier zes punten breeder kunnen uitwerken, daarbij zijn betoog illustreerend met tref fende voorbeelden en cijfers, zooals bij elke verkiezing als 't ware maar voor het grijpen hebben gelegen. Na aldus te hebben gewezen op de kwalen waaraan men onder ons vigeerend kiesstelsel te lijden heeft, kan worden aangetoond dat het geneesmiddel voor al die kwalen is gelegen in de invoering der Evenredige Vertegenwoordiging, om dat daardoor le. Kiesrecht voor allen tevens kiesver mogen ivordt. De Anti-revolutionairen in Drenthe, Groningen, Noord-Hólland en de groote steden, de Liberalen op de Veluwe, het platte land van Utrecht en Zuid- Holland, in Brabant en Limburg, de Katholieken beno.orden de Moerdijk, allen weten dan dat 'hun gang naar de stembus niet vergeefsch zal zijn- Enkele verloren stemmen zullen er óók dan na tuurlijk blijven. Dit is iets wat nu eenmaal geen enkel kiesstelsel verhelpen kan. Maar die stemmen zullen dan wellicht slechts evenveel tientallen zijn als nu tien duizendtallen. 2e. Dat kiesvermogen voor allen precies even groot zal zijn. Enkele vrij onbeteekenende uitzonde ringen daargelaten, zullen alle afgevaar digden gekozen worden met een even groot aantal stemmen. Alle stemmen zullen dus voor een gelijk gedeelte medewerken tot het aanwijzen van een afgevaardigde. De waarde van een stem wordt onafhankelijk van de woonplaats van den kiezer. Aan het thans wel niet officieel maar toch feitelijk bestaande meervoudigstemrecht, berustend enkel op het verschil van woonplaats (de meest ongerijmde basis die maar te beden ken is), komt dan een einde. 3e. De verplaatsing der zetels géli- tred, houdt met de verplaatsing der stemmen Waar thans eene verschuiving van 2000 stemmen J van [rechts naar links of omge keerd, op een totaal stemmencijfer van ruim 60000Ó, de verplaatsing van 10 zetels tengevolge kan hebben, zal dan, ter ver plaatsing van Vu der 100 zetels ook noo dig zijn eene verschuiving van '/io dier 600000 stemmen. De meerdere stabiliteit in de krachtverhoudingen in de Kamer, zal ons dus verlossen van de veel te snelle verwisselingen van personen en systemen, met de daaruit natuurlijk voort vloeiende vertraging en onvruchtbaarheid der electorale werkzaamheid. 4e. Aan het bezigen van kleine en lage strijdmiddelen grootendeels een einde zal komen Eenvoudig omdat die strijdmiddelen niet meer kunnen leiden tot het beoogde doel. Zij zijn geworden tot verouderd gesehut, dat niet ver genoeg meer draagt. 5e. De verhouding der partijen in de volksvertegenwoordiging dezelfde verhouding zal worden als die onder de kiezers. En waar de krachtsverhouding der par tijen in de Kamer eene getrouwe afspie geling wordt van die krachtsverhouding daar buiten, daar zal natuurlijk nooit meerderheid kunnen heeten, wat geen meerderheid is. 6e. Herstemmingen en aanvullingsverkie- zingen zullen vervallen; Voegen wij hier nog bij dat er ook geen tusschentijdsehe verkiezingen (door overlijden of neerlegging van mandaat) meer zijn zullen. Ik mag niet te veel plaats vragen, en zal dus dal alles niet breeder ontwikke len. Wie volkomen op dé hoogte der quaestie wil komen, die sehaffe zich aan het tijdschrift der Nederl. Vereen, voor Evenred. Vertegenwoordiging. De begeerte den lezer tot aansluiting bij deze Vereeniging op te wekken, is juist de drijfveer tot mijn schrijven. Ter bepleiting van het doel dier Vereeniging behoeft na het bovenstaande niets meer gezegd te worden. Alleen nog twee be zwaren die wellicht sommigen van toe treding konden weerhouden, wenseh ik bij voorbaat te weerleggen. Wie mocht vreezen dat deze politieke vereeniging den stempel van één der po litieke partijen zou dragen, vergist zich. Alleen reeds het feit dat beide oprichters waren Mr. J. A. van Gilse, Oud-lid der Tweede Kamer voor Sneek, gelijk men weet zeer geavanceerd Liberaal, en on- dergeteekende, behoorende tot de lijnrecht daar tegenoverstaande Vrij-Autirev. (thans Christ. Hist.) partij, zegt al genoeg. Onder de leden der Vereeniging viudt men dan ook mannen van alle richtingen. Zoo b.v. waren twee der leden van het vorig Ka binet en zijn drie der tegenwoordige Mi nisters lid der Vereeniging. Ook linantieele bezwaren behoeven nie mand te weerhouden. De contributie be paalt men zelf, mits niet lager dan f 0.25 per jaar. Hoe meer men boven dit minimum stijgt, hoe aangenamer het ons natuurlijk iswant een goede kas maakt krachtige propaganda mogelijk. Maar elk kan te raden gaan met eigen draagkracht. Boven dien is vergrooting van ledental toch van veel meer belang dan versterking der finantiën. Met aandrang wek ik dan ook eiken lezer op ons bij ons streven naar invoering van een beter kiesstelsel te steunen, door zich als lid aan te melden bij ondergeteekende, secretaris der Ned. Vereen, voor E. V. Met dankzegging voor de plaatsing, Hoogachtend, C. E. VAN-KOETSVELD. Rijsenburg. Donderdag 23 Nov. Midelburg, 8 uur in de Vergenoe- ning door not. v. Nimwegen 2 woonhuizen Noordsingel S 199 en 198 resp. 51 en 74 cA. En 2 winkelhuizen Nieuwstraat G 212 en Lange Gortstraat K. 20 resp. 72 en 94 cA. Te zien 22 en 23 Nov. 1012 en 24 uur. Vrijdag 24 Nov. Kloetinge, door deurw. Hollmann en Verhoek bij Minnaard 1 uur meubels, pluimbedden, glas- en aardewerk, bascule met gewichten, 25 H.L. poters, 33 ILL. groote aardappels, geit. Middelburg, voor Alberts Co., 10 uur, door not. Hosang houtwaren, eiken hout, mestputpalen, planken, enz. Wilhelminapolder, bijv. Dijke, door not. Pilaar, 1 uur, 15 olmen bij Rot tier, 21 bij de kweekerij, 3 op het dorp, 47 bij v. Putten, 124 aan den dijk. Zaterdag 25 Nov. Baarsdorp, 10 uur door not. Pilaar 66 olmen voor het gemeentebestuur van 's-Heer Abtskerke. Dinsdag 28 Nov. Vlissingen, 10 uur bij wijlen v. Steyn door not. Paap inboedel. Te zien Maandag 1012 en 24. Woensdag 29 Nov. T h o 1 e n bij wed. Bal door not. v. Steenbergen 10 uur meebelen, stoomfiets, goud en zilver. Stoomfiets. Rijwielen. Goes. Dinsdagavond werd alhier door not. Van der Kloes verkocht voor de firma Wed. M. N. Arentzlo: een winkelhuis (zadelmakerij) voor f4010, kooper dhr. S. van Strien2o. het recht van erfpacht met de daarop staande gebouwen café en woonhuis voor f4550, kooper dhr. D. Arentz3o. idem idem bergplaats voor f1460, kooper dhr. J. de Jonge Jz. Alles benevens 8onkosten: Middelburg. Heden had ten overstaan van dhr. Griffier der Staten van Zeeland in een der lokalen van het gewestelijk bestuur de opening plaats der inschrij vingen voor het leveren gedurende de jaren 1906, 1907 en 1908 van papier en drukwerken ten dienste der prov. griffie. Hiervoor werd ingeschreven door de vol gende heerenperceel 1, blanco schrijf papier (normaal papier), gebr. Van Straaten f4; 2e. papier voor de schrijfmachine, model A: gebr. Van Straaten f8,40; 3e. pak papier, model Bgebr. Van Straaten f23,50 en J. Olfhoff f23,75; 4e. de drukwerken en wel voor model C: gebr. Van Straaten f 4,60 en gebr. De Waard f5,85voor model D gebr. Van Straaten f 4,50 en gebr. De Waard f5,85. Voor model E gebr. Van Straaten f 5 en gebr. De Waard f 5,50, alles per riem 5e. omslagen voor brieven en wel voor model F J. Olthoff f 0,36 en gebr. De Waard f 0,45 voor model G J. Olthoff f 0,49 en gebr. De Waard f 0,53 voor model II dezelfde respectievelijk f 0,63 en f 0,99 voor model Ialsvoren f 0,80 en f 0,89 voor model K alsvoren f 1,30 en f 1,50 voor model L: alsvoren f2,70 en f 1,15 voor model M alsvoren f 1,25 en f 3 voor model N alsvoren f5,25 en f4,15; alles per 100 stuks. Van deze inschrijvers wonen de heeren gebr. Van Straaten en J. Olthoff te Mid delburg en gebr. De Waard te Haarlem. Vlissingen. De politie heeft een goede vangst gedaan door aanhouding van een persoon die valsehe guldens uitgaf. Oude'ande. Benoemd tot hoofd dei- openbare school dhr. De Potter te Anna Paulowna. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat van 28 November tot en met 27 December a. s. eene aanvraag om vergunning tot indijking van gronden in de gemeenten Biervliet en. Philippine met bestek, begrooting van kosten en teekeningen ter inzage van een ieder zal zijn nedergelegd op de secretarie der ge meente Biervliet en op de Provinciale griffie. De belanghebbenden zijn bevoegd binnen veertien dagen na afloop van dien termijn hunne bezwaren tegen de onder neming bij Gedeputeerde Staten schrif telijk in te dienen. 's-Gravenhage. Tweede Kamer. Indische begrooting. Minister Fock verdedigde zijn beleid en oordeelde de financieels toestand betrekkelijk gunstig, verzekerde dat de inlandsche bevolking niet zwaar der zal worden belast, dat herziening dei- bedrijfsbelasting wordt voorbereid en de irrigatie en Staatsexploitatie en exploitatie zooveel mogelijk zullen bevorderd worden. Opkomende tegen dhr. Van Kol's ver dachtmakingen en dhr. De Stuers bewe ringen, betoogde de minister dat de tegenstanders niet hadden aangetoond dat de door hen gewraakto expedities voor komen hadden kunnen worden. Niet uit zucht naar goud of verovering maar om de bevolking te beschermen tegen knevelarijen door Radja's,geschieden de expeditiesdaarna zijn de replieken aangevangen. Brussel. De [plechtige teraardebestel ling van den graaf van Vlaanderen had heden plaats met buitengewone deelne ming. De Burgerwacht en Militaire wacht namen de eeredienst waar. Prins Albert volgde onmiddellijk de lijkbaar. De Koning, prins Willem van Hohen- zollern en de prins van Roemenië in 't eerste rijtuig. De requiem-mis werd op gedragen in de kerk Sainte Gudule, daarna trok de stoet naar Laeken, waar de bij zetting plaats had i/d koninkl. graf kelder VERBETERING. Op de le bladzijde van dit no. staat in de 3e driestar de volgende bespotte lijke zetfout „deel D de canonieke en de gerefor meerde ouderling". Moet zijn „deel I de canonieke en de gerefor meerde indeeling''. OOSTBURG, 22 Nov. 1905. Oude Tarwe f7,75 a f8,15. Nieuwe Tarwe f 7,40 k f 7,75 N. Rogge f 6,40 k f 6,75 N. Wintergerst f 8,k f8,40 per honderd kilo. Zomergerst f 0,4 f 0,— per honderd kilo. Haver per 100 kilo f 8,f 8,25. Kook- erwten f 10,k f 10,40 Erwten f 0,a f 0, Paardenboonen f 7,50 k f 7,75. Koolzaad f0,— k f0.-. Waar 't er niet bij staat, is de prijs per H.L. B CRG F!RL LIKE STANI). Van 2022 Nov. MIDDELBURG. Getrouwd: M. A. van Munster, 40 j. jin. en A. E. M. Ceuleu, 37 j. jd.C. van Dijk, 26 j. jm. en E. A. van de Putte, 29 j. jd. Bevallen: A. Jansen geb. Hoogen- dam, d.P. Laineijn yeb. Wijkhuijzen, d.E. Bossers geb. Boom, z.S. W. Maljers geb. Meijler, z. Overleden: S. L. Hendrikse, 67 j., vrouw van W. N. A. C. de Brakke J. J. Crucq, 6 j., d. —GOES. Geboren: 21, Johanna Cor nelia Adriana, d. v. Adriaan de Beste en Jannetje Leijs. Overleden: 20, Jannetje, 3 dagen, d. v. Marinus Zwartepoorte en Johanna Maria de Busscher.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 3