Kerknieuws. Uit de Tweede Kamer. werd mede herzien en vastgesteld. Daarin is ook de bepaling opgenomen, dat voortaan het venten langs de huizen, zonder ver gunning van den burgemeester, verbodenis. Zaamslag. Door mej. de wed. Dekker zal aan de Ned. Herv. Kerk alhier een gift van f 400 worden geschonken tot aanschaffing van gasoline-gloeilampen. (Z.) Tholen. Dinsdag is reeds het 5e paard van den landbouwer D. van der Maas gestorven. En nog steeds kan men niet verklaren wat de oorzaak der sterfte is. Wel zijn er hersenen opgezonden naar de Veeartsenijschool te Utrecht, doch men kon tot heden ook daar niets bespeuren, wat de oorzaak der ziekte aangeeft. De gestorven dieren, (wij meldden het gister reedswaren niet verzekerd, zoodat de landbouwer een zwaar verlies lijdt. Door de duisternis misleid, is op de slikken onder den Zierikzeeschen wal omhoog gevaren de ijzeren sleepkast Mag- dalena 3. Het schip is geladen met pl. m. 500 last petroleum van Vlissingen en bestemd naar Mannheim. Vermoedelijk moet het schip ten deele gelicht worden om vlot te komen. does. Dooi- de Afdeeliug Goes van het Groene Kruis, werd Dinsdagavond in de Prins van Oranje eene algemeene vergadering gehouden die door 5 bestuur- en 12 gewone leden bezocht werd. De voorz. dr. Coenen deelde mede, dat de '28 Juli j.l. aanbestede regenbak, door den aannemer van Riet is gebouwd het werk is goedgekeurd en de oplevering 12 Oct. j.l. plaats vond. Dat er voorts weer enkele nieuwe leden tot de afdeeling toetraden. De begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 875. Onder de ontvangsten komt een goed slot vorigen dienst voor van f 325, terwijl onder de uitgaven een onvoorziene post van f 415 werd bestemd. Een der leden wenschte van de onvoorziene post nog geld te bestemmen voor verplegingsartikelen waarvoor een post van f 150 was uitge trokken. De voorzitter achtte zulks niet noodig er zijn artikelen genoeg in voor raad en als meer behoefte neodig mocht blijken, dan wordt de onvoorziene post aangesproken. Van de bibliotheek is een catalogus aangelegd en bevat ontspanningslectuur voor herstellende zieken. Op voorstel van een der aanwezigen zullen ook boeken van vakkennis in de bibliotheek opgenomen worden. Cursussen waren door het bestuur van de agenda afgevoerd, wel was de eerste cursus eerste hulp bij ongelukken geslaagd, maar de baker-cursus en de zie- kenverpleging-cursus in de laatste 2 jaren op touw gezet konden niet doorgaan wegens te geringe deelneming. Een viertal sprekers braken een lans voor cursussen en om het nog eens te probeeren, desnoods met salarieeren door den leider. Na die besprekingen doet de voorzitter de toe zegging nog eens rijpelijk met de overige bestuursleden te overwegen of nogmaals zal beproefd worden cursussen in 't leven te roepen. Alsdan zal de uitnoodiging per briefje aan al de leden worden toegezonden. De begrooting werd alsnu zonder hoof delijke stemming vastgesteld. Heinkenszand. Toen de landbouwer M. de Jonge deze week in zijn stal kwam, kwam hij tot de ontdekking dat een zijner stieren, wegende 746 halve kilo's geworgd was. Het vleesch is voor de eomsumptie verkocht. Een zeer zware mist, die nu en dan het uitzicht op 10 meter afstand totaal be lette, heeft Amsterdam gisterenmiddag een paar benauwde uurtjes bezorgd. Met volle lichten op konden de trams niet dan heel kalm voort en op het water was 't nog slimmer. Als voorzorg tegen te water te loopen, werden de straatlantaarns eerst die op de bruggen te drie uur ont stoken. Kort daarop kwam er eenige door zichtigheid in het floers en langzaam werd de mist minder, 'tis in jaren zóó niet geweest. Op het Y werd een praamschip door een stoomboot de kop ingedrukt. Er is bericht ontvangen dat de logger «Maassluis 27", schipper C. Schie, waar omtrent men zoo lang in ongerustheid heeft verkeerd, helaas, werkelijk met man en muis is vergaan. Op dezen logger bevonden zich drie Arnemuidenaars, nl. J. van Bel- zen met twee zoons, Joost van Belzen en D. van Belzen. De man laat een vrouw met nog 4 kinderen achter. Men meldt uit Arnhem Omtrent den diefstal met braak in de pastorie te Arnhem en den dader daarvan vernemen wij nog, dat B. bekend heeft de navol gende diefstallen met braak te hebben gepleegd lo. te Zwolle, 2o. te Apeleldoorn, 3o. te Elden, 4o. te Arnhem, op welke laatste plaats hij op vier plaatsen inbrak of pogingen daartoe deed. Alles in het tijdperk van 1 Nov. tot 16 November. De gemeenteraad van Gennep heeft met 4 tegen 3 stemmen (die van den burge meester en de twee wethouders) besloten de jaarwedden der wethouders met de helft te verminderen, en zulksomdat zij toch niets doen". De gewone audiëntie van den mi nister van Marine op Vrijdag 24 dezer, die van den minister van Oorlog op Donder dag 23 dezer en die van den minister van Koloniën op Vrijdag 24 dezer zullen niet plaats hebben. Reeds eenige weken lang maakten twee bekende ladelichters, den omtrek van de Bellevoystraat onder Delfshaven on veilig, Verscheidene ladelichtingen wer den door hen gepleegd zonder dat men er in kon slagen hen in handen te krijgen. Een boter- en kaashandelaar beraamde een plan om ze op heeterdaad te betrap pen. Toen op zeker oogenblik een klant in den winkel kwam, stonden dc twee personen op verdachte wijze door de ra men te gluren. De vrouw deed toen het ontvangen geld in de lade en sloot deze af, waarop man en vrouw zich achter het glazenschot verdekt opstelden. Nauwelijks was de klant vertrokken of de grootste der personen kwam met een stok om de bel stil te houden, waarna de kleinste op zijn teeneu naar binnen ging. Op het oogeublik dat deze zich over dc toonbank bukte om in de lade te komen, werd hij door den winkelier bij zijn kraag gegrepen. De andere ging op den loop, doch werd later ook gearresteerd. Beiden zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Uit een vergadering. Een lid Meneer de voorzitter, ik heef gemorken. Stem zachtjes achter hem„ik heb gemerkt''. Hetzelfde lid hou je snoet, (met sterke stemverheffing) meneer de \oorzitter ik heef gemorken. (Historisch.) (N. II. C.) Dr. Kuyper is in de hoofdstad van Roemenië o.a. de gast geweest van Koningin Carmen Sijlva. Te Termunten is een 1-jarig kindje in een haardvuur gevallen en aan de ge volgen overleden. Te Amsterdam ontstond twist tusschen een echtpaar in de Wageuaarstraat, waarop de vrouw bij een buurman invluchtte. De buurman ont ving voor deze hulp een paar doodelijke messteken van den man in de borst. Aan het station te Nieuwersluis is gis terenavond door een trein een tot nog toe onbekend man overreden. Het hoofd werd van den romp gescheiden. Een hoop steenen die in de Newtonstraat te 's Ura- venhage tegen een heining stond, ver schoof, terwijl aan de andere zijde der heining een put werd gegraven. De stee nen sloegen met schutting en al om en kwamen terecht op twee werklieden, die in den put aan het werk waren, waardoor de een ernstig werd verwond en de ander gedood. De kleeren eener 67-jarige weduwe te Zwolle, geraakten door het vuur eener stoof in brand. Zij bekwam ernstige brandwonden aan het onder lichaam en aan de beënen en overleed aan de gevolgen. Te Ermeloo reed de automobiel van een heer in volle vaart tegen de kerk aan. De heer werd er uit geslingerd waardoor hij een schedelbreuk bekwam en na eenige minuten overleed. De automobiel is geheel vernield. Te Dalem heeft een werkman die niet goed bij het hoofd is, in een zenuwaanval zijn bij hem inwonenden schoonvader door wurging om het leven gebracht. De on gelukkige dader werd gearresteerd, be kende onmiddellijk en is voorloopig in het Gorkumsche gasthuis opgenomen. Op de terugreis van de veemarkt te Hee renveen is de 40-jarige veehandelaar Slagter, door de duisternis in de Schoter- landsche Compagnonsvaart geraakt en ver dronken. Toen men zijn lijk vond, had hij nog zijn stok in de hand en de pijp in den mond. Bij kon. besluit zijn benoemd met ingang van 1 Dec. a. s. tot generaal- majoor, commandant van de 3e divisie infanterie de kolonel A. J. Vetter, com mandant van het 3e reg. inf. En bij het 3e regiment tot kolonel, commandant van het corps, de luitenant-kolonel G. A. Buhl- man, van den staf der infanterie, toege voegd aan den inspecteur van het wapen. Bij kon. Besluit is met ingang van 16 December 1905, benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Raamsdonk, P. Böckling, thans commies der telegraphie van de 2de klasse. Een sigarenhandelaar te Haarlem heeft als verpakking van een merk een nagebootst effect gebezigd, waarvan het zoogenaamd couponblad als bedekking dei- waar dient. Een handig oplichter heeft het blad weten los te maken en een Amsterdamsch tapper bewogen hem op dit ongeteekend en waardeloos stuk f 100 te geven. Vorst. De Gouwzee tusschen Marken en Mon nikendam ligt bijna geheel met ijs bezet. De motorboot stoomt er evenwel nog lustig door. Men meldt uit Rozendaal dat door de Mij. tot Expl. van S S. is besloten ter zijde van het voorplein van het nieuwe station een aantal woningen te bouwen voor de hoofdbeambten. Men moet altijd voorzichtig zijn met het overnemen van berichten uit Het Volk. Dit blijkt nu weer. Wij hadden, vertrouwende op de wel ingelichte zijde van het sociaal-democratische blad, het bericht overgenomen dat aan boord van de „Koningin Wilhelmina" een deel dei- bemanning onlangs geen of weinig eten had gehad, en daarom dienst weigerde. Thans blijkt, naar De Haagsche Courant (een vrijzinnig blad) verneemt, de zaak aldus gezeten te hebben Eenige matrozen hadden aan den bottelier opgegeven, dat ze met verlof gingen, en ten gevolge daarvan was des ochtends minder rantsoen uitgegeven voldoende voor die genen, die niet aan wal zouden gaan. Op stuk van zaken bleven toen echter ook de man nen, op wie niet meer gerekend was, aan boord. En ja, toen was er natuurlijk en nu voor allen te weinig, Toen 't karige maal van 12 uur afgeloopen was, verklaarden eeni- gen, hoogst kalm, dat ze niet genoeg hadden gehad. Onmiddelijk daarop werd dien men- schen toen broo<§= voorgezet, dat ze anders eerst in den namiddag om half 5 uur zouden hebben gekregen. En tevens werd gezorgd, dat ze om half 5 den kost kregen, die bestemd was voor 12 nur. Er was dus, per saldo, slechts sprake van een „omzetting" van twee maaltijden. En de heele kwestie had een volkomen ordelijk verloop. Dat 's een heel andere lezing. Die van Het Volk schijnt derhalve venijnig en minder waar geweest te zijn. Sunde Meert en. Aan de hand van een ouder zusje kwam ze uit een donker zijstraatje in het volle licht van de groote winkel-straat. Ze had een groote lampion in de hand om mee langs de huizen te gaan in den drukken avond. Een koude wind blies door haar dunne kleertjes en deed haar lampion heen en weer slingeren. Met het bezorgd gezichtje van een half verkleumd meisje keek ze naar het won derlijke papieren ding, dat ze als in stille vrees voor zich uithield in het kleine vuistje. Het zachte rose licht bescheen het teere gezichtje onder een rooden hoed met breeden rand, waaronder de krullokken uitkwamen. Schuchter ging ze voort, bang dat groote jongens haar de lampion zouden stuk slaan en afnemen en toch verlangde ze te zien in de stad hoe het daar toeging- op zoo'n avond, het was de eerste keer dat ze mee mocht. Haar andere zus had haar geleerd de oude deunen van St. Maarten, die zij met haar hoog kinder stemmetje had nagezongen. Nu verlangde ze te hooren of anderen ook zóó zongen, was ze nieuwsgierig of ze véél zouden krijgen. Groote jongens met de groote klos-klompen aan hun voeten liepen hard voorbij en meisjes ook liepen van de eene deur naar de andere, stonden door elkaar voor een winkel te kibbelen en te zingen. Daar zou ze ook moeten staan. Ze gingen vooruit, drongen er tusschen en wilden meezingen. Het zusje wist hoe het moest. Zij stond met de kleine aan de hand. Nu kwam de winkeljuffrouw in de deur, het troepje kinderen zong iets harder, met verlangen in de stem. De kleine stond daar tusschen, ze opende haar mondje, maar zong niet, ze voelde zich zoo heel klein bij die anderen. Toen er iets gegeven werd, drongen de grooten en sterken naar voren, duwden de kleine ruw op zij, zoodat de groote roode papieren lichtbol bijna ingedrukt en in brand ge raakte. En toen de deur reeds weer dicht was, stond ze daar aan den kant van de straat en keek angstig rond. Een paar heeren zagen haar zoo staan en kregen medelijden. Daar lagen in een oogenblik een aantal centen in het kleine handje, dat toen het gesloten was geheel vol leek. Zij wist niat wat ze zeggen moest en stond maar stil te kijken. Na een poosje nam de oudere zus haar weer bij de hand en ze verdwenen in het gewoel van de drukke straat, waar kinderen met lichtjes gingen en zongen. (N. Gr. Ct.) Hard. Mijnheer Kortendik. U herinnert mij levendig aan een citaat van Schiller juffrouw. Juffrouw Boouestaak (gevleid). Van Schiller, den lofdichter der vrouwen O, het zal zijn Het eeuwig vrouwelijk be koort ons immer Mijnheer Kortendik. Pardon, dat is van Goethe. Ik meen de woorden uil Wilhelm TeilZiet gij dien hoed daar op dien staak Een trein uit Parijs is gisterenavond aan het grensstation Quévy op een ande ren trein geloopen. l)e botsing was ge weldig en twee rijtuigen werden geheel verbrijzeld e» geraakten in brand. Een Fransche conducteur werd gedood. Een ander beambte doodelijk gewond. Er is in Transvaal weer een plan gemaakt om een gymnasium op te richten. Het gaat uit van oud leerlingen van het gymnasium te Ermelo. Een voorloopige commissie, bestaande uit de heeren W. II. Collins, J. H. Coetzee en A. I'. Smith, heeft den schouder al onder het wiel ge zet. Het gymnasium zou te Ermelo moe ten komen. Er is al een oproeping ge daan om bijdragen te geven en in Decem ber wordt er weer vergaderd. De welbe kende heer J. R. Buhrmann steunt het plan door een kostelijke schenking, ul. de helft van de plaats Berbice, in het dis trict Piet Retief, en de helft van de plaats Kleinbuffelspruit, in het distrikt Carolina, en twee erven gelegen in de nabijheid van Jouberts Park ten dorpe Ermelo. Hij stelt daarbij echter de volgende voor waarden 1. Het volks-gymnasium zal opgericht wor den te Krmelo. 2. De betrekking Van rector aan dit gymna sium zal aangeboden worden aan dr. Reinink, vroeger rector van 't staats-gymnasium. 3. Er zal steeds en altijd een leerstoel zijn voor het Nederlandsch. 4. Zoo spoedig mogelijk zal er een leerstoel zijn voor landbouw-wetenschappen. 5. De school zal steeds geopend worden met 'tOnze Vader in Nederlandsch van de dagen van Riebeek. 6. Bij alle hoofdingangen der school zal het vijfde gebod in Nederlandsch van denzelfden tijd ingebeiteld worden. 7. Als schenkers van genoemde gronden zullen beschouwd worden de ouders en schoon ouders van den heer Buhrmann (wijlen de heer en mevrouw H. T. Buhrmann en wijlen de heer en mevrouw W. Steenkamp), waarom in de school portretten van gemelde personen zullen opgehangen worden, alsook een portret van prof. N. J. Hofmeyr van Stellenbosch. 8. Bij feestelijke gelegenheden in verband met de inrichting zal mielie-pap en mielie-koffia de hoofdschotel en de hoofddrank zijn. Dit laatste zal wel ter altijddurende herinnering aan den oorlog zijn gelijk de Paaschceremoniën onder Israel (Exodus 12 26, 27). De zes overlevenden van de Hilda, die bij Saint-Malo vergaan is, gaan voor uit en zijn nu buiten levensgevaar. Allen liggen in hej.ziekenhuis te Saint-Malo. Het zijn James Grinter, een stoker, en vijf uieuverkoopers uit de buurt van Finisterre. De meesten kunnen geen inlichtingen ge ven over de rampzij waren, toen het gevaar dreigde, in den mast geklommen, voelden dat het schip zonk, hebben uren lang kou geleden en zijn gered. Het is hun als een booze droom, met geen andere werkelijkheid dan den gordel met goud stukken die mee behouden is gebleven en die zij met welgevallen betasten. De stoker Grinter weet wel meer te vertellen. Hij had, toen het ongeluk gebeurde, geen dienst De schok wierp hem uit zijn kooi, hij vloog naar dek, klom dadelijk in een mast en zette zich daar schrap, geheel bovenaan. Hij zag dat het middelste ge deelte van het schip, door de ontploffing van den ketel opgelicht werd en daarna in de diepte zonk. Op de voorplecht hadden zich eenige inenschen vastgeklampt, maar een voor een werden zij weggeslagen dooi de golven. Om zich heen viel nu en dan een ongelukkige uit den mast, verstijfd van koude en niet in staat, zich langer vast te houden. De Noordewind was ver stijvend, en de zee ging hoog. Grinter moest met zijn beenen tegen het want blijven wrijven om te beletten dat ze gevoelloos werden hij heeft zich op die wijs het vel van de becnen gescheurd. De slachtoffers hadden allen gordels aan en zijn van kou omgekomen. Hunne lijken zijn aangespoeld, sommige met niets dan een hemd aan 't lijf. Achteraf blijkt dat de reddingsboot uit Saint-Malo hulp had kunnen verleenen als de telefoonlijn die de stad verbindt met het strategische belangrijke punt Cézembre, dicht bij de plaats van het onheil doorgetrokken was geweest naar den vuur toren. Want daar heeft men de ramp waargenomen en vuurpijlen opgelaten, deze waren echter in den mist niet te zien. Uit New-York komt het onaange name bericht, dat twee geleerden, die hel vorige jaar op het eiland Tiburon in de Golf van Californië een wetenschappelijken verkenningstocht hadden ondernomen, door de inlanders zijn gedood en opgegeten. Een zelfde lot moet reeds meer onderzoekers op het eiland hebben getroffen. China eischt 20,000,000 dollars ver goeding voor de schade in den Russisch- Japanschen oorlog geleden. Bij de nieuwe telling van de stemmen, uitgebracht bij de verkiezing voor het bur gemeesterschap van New-York, blijkt dat Hearst, de tegen-candidaot van den her kozen burgemeester Mc Clellan, lang niet zooveel in stemmenaantal vooruitgaat als men verwachtte. Er schijnt geen sprake van te zijn dat de verkiezing van Mc Clellan deswege vernietigd wordt. Koning Peter I van Servië heeft dezer dagen zijn oudsten zoon (een echten schobbejak) 10 dagen kamerarrest ge geven, toen deze zich onvoegzaam had ge dragen tegenover zijn gouverneur, een Franseh kolonel. De opstand in Wladivostock. Eerst Kroonstad, toen Wladivostock en reeds vroeger de geschiedenis met de „Potemkin''. Uit al die muiterijen blijkt, dat Rus land zijn vertrouwen op de vloot wel kan opzeggen. Was het geval met de «Po temkin" al ernstig genoeg, wat in Kroon stad heeft plaats gehad was veel erger. En de nadere berichten uit Wladivostock melden, dat de muiterij aldaar die van Kroonstad verre in de schaduw stelt. Het moet er woest, echt vandaalsch zijn toe gegaan. Het begon Zondag met de plun dering van een bazaar door reservisten en daarna, toen deze zich de handen vrij wisten, volgde de berooving van winkels en handelshuizen. De matrozen sloten zich spoedig bij de reservisten aan. Toen be dronken de muiters zich en werden als wilde beesten. Ze zetten overal den boel in brand en sloegen alles wat in hun weg kwam kort en klein. Ze waren echter zoo goed menschenlevens te sparen De stad stond binnen zeer korten tijd zoo goed als geheel in brand. De autoriteiten, die eerst machteloos waren en misschien wel overbluft, zagen later kans tegen de woestelingen op te treden. Driehonderd opstandelingen, voor het meerendeel ma trozen en artilleristen, werden op den eersten dag gedood of gewond. Maandag was de toestand in de stad critiek. Er dreigde een hongersnood. Latere berichten melden, dat de opstand geheel onderdrukt is en er weer rust heerscht in de stad. De boni-aanslag te Konstantinopel, waarvan gisteren bericht werd, heeft nie mand het leven gekost. De bom was ge munt op het leven van een gehaat hoog geplaatst ambtenaar, den beruchten chel der geheime politie, Fehim Pascha. Voor de deur van hel café „Luxemburg", in de wijk Pera kwam een individu op het rijtuig van Fehim af en slingerde de bom. Noch de wagen, noch de inzittenden wer den getroffen. In het restaurant en alle huizen daarnaast en tegenover werden de vensterruiten verbrijzeld. Een Armeensche tabakswinkel werd door de politie bestormd _eu de eigenaar werd gevangen genomen, ook een Griek- sche familie, die tegenover het café Lu xemburg woonde. Men^gelooft, jdat dit geschiedt om de aandacht te doen aflei den van het echte spoor, daar men ver moedt, dat de dader in„hoogere kringen te vinden is. Volgens een ander telegram wordt vermoed, dat de aanslag tegen Fe- hem Pascha er maar 0111 gedaan is om hem weder bij den sultan in den pas te brengen. Sedert dezen zomer was hij eenigszins in ongenade. Ongetrouwde Millionairs. In Amerika is men op het idee gekomen de millionairs, die hun leven lang jongge zel gebleven zijn, een belasting van 5 pc. van hun jaarlijksch inkomen oj> te leggen. Wordt deze gedachte een wet, dan zou menige Amerikaan jaarlijks sommen tot 120.000 dollar toe moeten betalen. Want hoe ongelooflijk het ook schijnen moge niet weinig koningen uit het dollarland hebben de verleiding weerstaan van de ontelbaren, die maar al te graag met hen voor het altaar zouden getreden zijn. De 1 erleidelijkste van allen io James Hazen Hyde, wiens vermogen geschat wordt op 25 millioen dollar en die open lijk verklaard heeft, dat hij tot nog toe geen meisje ontmoet heeft, dat in staat was zijn hart eenige slagen meer per mi nuut te laten kloppen. Ook een revolutie Het Italiaansche republiekje San Marino is op zijn beurt in revolutie. Het volk eischt staatkundige vrijheden. De regee- ring van dit Staatje, dat 9535 inwoners telt, is in handen van een senaat van 60 leden, en het uitvoerend bewind van drie cappitani regenti. De senaat wordt ge kozen volgens een census en nu protestee ren de 400 gezinshoofden van San Marino tegen dien verouderden toestand. In tal van vergaderingen eischen zij, dat de 60 zullen aftreden en dat hun zeiven kiesrecht zal worden verleend. Het leger van 950 soldaten is in de kazernen geconsigneerd. Ademloos ziet de wereld naar hetgeen daar gaat gebeuren. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Rotterdam, door D. J. v. Aalst te Amersfoort. Heinkenszand. Gekozen tot notabele J. Dekker in plaats van L. van Duijven- bode die als zoodanig had bedankt. Geref. Kerken. Beroepen te Grandrapids (N.-A.) G. Wisse te Leiden. De rede van dhr. v. Kol van Vrijdag was bij meer dan een zijner medeleden niet in goede aarde gevallen, wat bly kt uit het debat van Dinsdag. Dhr. Bos, de eerste spreker, begon er reeds mede. Van Kol's voorstellingen waren te pessimis tisch, zijn toon van spreken te af keurend en denigreerendde inlandsche vorsten, soms ware „despoten" worden door hem in bescherming genomen. Het komt spre ker voor, dat de socialistische politiek, welke Van Kol wil voeren in Indië, eigenlijk niet meer is dan een verlegen- heidspolitiek. Tal van millioenen acht hij noodig, maar hij weet niet, waar ze van daan moeten komen. Ook dhr. v. Bylandt vindt, dat dhr. v. Kol te veel heeft door gedraafd op zijn stokpaardje. Hij komt o.m. er tegen op, dat deze afgevaardigde ons Indisch leger van „lafheid" beschul digt. Er zijn soms expedities noodzake lijk. Zoo denkt er ook de heer Verhey over. Het gezag moet gehandhaafd wor den, soms krachtig ook. Hebben we niet daardoor in Djambi een desolaten toestand doen ophouden V Over die expedities sprak ook dhr. De Stuers een woordje mee, liefst in zittende houding. Hij herinnert zich nog best het debat van verleden jaar en de scherpe critiek naar aanleiding van zijne beschou wingen over het optreden van ons leger in de Gajoe en Atlaslanden, bestaande meestal in „stupide opmerkingen", die critiek n.l. Hoe wordt spreker door het kostelijk rapport van overste Van Daalen gerecht vaardigd. De geheele expeditie was, naar nu bij vernieuwing blijkt, een werkelijke „veroveringstocht", waarbij niet altijd zachthandig is te werkgegaan. Als konijnen hebben zij de menschen dood geschoten. En dan de drijfveeren. Wat waren ze anders dan „militaire hoogmoed en goud exploitatie",welke jniet a'.ders kweeken dan onrust, vrees, wantrouwen en zucht naar wraak, afgedacht nog van de vele slacht offers, die daardoor gemaakt worden. Orde en rust worden niet in Indië gebracht met de bajonet. Meer steun ontving dhr. v. Kol van zijn socialistische mede-afge vaardigde Troelstra.* Van Kol's optreden had veel.verdienste lijks. Het zou vooral later, als maar eerst het kapitalistisch wanbeheer in Indië verdwenen was, blijken, hoe v. Kol ge lijk had. Ook ten opzichte van het willen overbrengen van den rentepost (van de daartoe benoodigde millioenen) van de Indische op de Nederlandsche begrooting. Voorts kwam Troelstra om nog even bij hem te blijven, met kracht op tegen de „kapitalistische" en „imperialistische" rede van dhr. Van Deventer, om vervol gens zijn advies inzake de verheffing van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2