NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 42. 1905. Zaterdag 18 November. 20e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandscü Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUiJ, te Middelburg. PT?IJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. v. Cam- 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN t van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 17 November 1905. Wij verwijzen de lezers van ons blad naar de advertentie in dit no. van liet Algemeen Israëlitisch Verbond. Reeds te lang wachtte men op een oproep van die zijde. Velen, die hunne gift voor de ver volgde en beroofde Joden in Rusland, hunne weduwen en weezen gereed had den, wisten niet best aan wie zij die bij drage hadden te adresseeren. Men weet het dan nu. Te Goes kan men bij dhr. Neter, te Vlissingen bij dhr. Polak terecht, en te Middelburg zijn adressen van zeer geachte ingezetenen uit welke men een keuze kan doen. Moge er een milde stroom van bijdragen vlieten, ook uit onze pro vincie, want daar is groote nood, en wie spoedig helpt, helpt dubbel. Wat de opbrengst der Rijksmiddelen betreft, heeft de maand October het niet zoo schappelijk gemaakt als zijn voor gangers. Hij leverde 4 ton minder op dan zijn naamgenoot van 't vorige jaar. Toch blijft de opbrengst in deze tien maanden nog ruim 3 miljoen meer dan in die van 1904. De mindere opbrengst van October zit voornamelijk in den suikeraccijns en het successierecht die saam 1 miljoen minder opbrachten dan in October 1904. Al het overige bracht meer op o. a. de invoerrechten f 77000 de posterijen f 112000 de rijkstelegraaf f 22000. Rusland. Dat de regeering het gezag uit de han den gevallen is, en de geregeerden nu baas zijn blijkt uit het brutale optreden van leger en vloot, die in vergaderingen hun goedkeuring uitspreken met het manifest van de stakings-comité's de gehoorzaam heid opzeggenen plundering plegen in plaats van de rust te bewaren en de goe deren der onderdanen te beschermen. Maar nog meer uit het smeekschrift door Witte tot de arbeiders gericht om toch rustig te worden en de vrees voor nog erger dingen die het gedrag der overheden en magistraten beheerscht. Witte heeft aan de arbeiders van alle werkplaatsen en fabrieken telegrammen doen toekomen van dezen inhoud ^Broeders, arbeiders gaat weer aan het werk. Doet niet langer mee aan de onlusten. Hebt medelijden met uw vrouwen en kinderen. Geeft geen gehoor aan de raadgevingen van slecht- gezinde lieden. De Tsaar heeft ons bevolen bijzondere zorg te wijden aan het arbeiders vraagstuk en voor dat doel is een speciaal ministerie voor Handel en Industrie in het leven geroepen, dat de betrekkingen tusschen werk gevers en werknemers op rechtvaardige wijze zal regelen. Schenkt ons tijd om voor u alles te doen wat mogelijk is. Geeft gehoor aan den raad van een man die u lief heeft en u alles goeds toewenscht. (w. g.) Graaf Witte". De „broeders" hebben geantwoord met nog meer stakingen en oproerige verga deringen. Te Petersburg vooral is de toestand dreigend. Alleen te Moskau is de staking mislukt, wijl de meesten wei gerden een staking te beginnen voor de Poolsche zaak. Gelukkig dat te Warschau de toestand minder onrustbarend schijnt. Dat kan den voortgang der stakingen elders nog ean weinig belemmeren. Op het oogenblik echter is de toestand zeer ernstig. Niet de Czaar maar het Stakingscomité regeert. Zoodra dit laatste Woensdag zijn wachtwoord had gesproken, bleven de treinen stilstaan aan de fa brieken werd alles stopgezethet goe derenverkeer werd gestremd, 's Avonds verschenen in Petersburg geen couranten. In de straten verzamelden zich groote volksmenigten, die de Marseillaise aan hieven. De betoogers waren allen gewa pend met mes en revolver. Troepen, die ijlings uit Petershof naar Petersburg wa ren gesneld, moesten even spoedig weer terug. De dreigende menigte wordt nog steeds door patrouilles in bedwang ge houden, doch zij wacht slechts op een aanleiding om te kunnen gaan rooven. Wat hier de regeering redden kan, schijnt volgens sommige dagbladberichters niets anders te zijn dan onvoorwaardelijk aan de revolutie alles toegevendadelijke opheffing van den staat van beleg over het gansche rijk, met verleening van volledige amnestie aan alle politieke misdadigers (de muiters van Kroonstad en Wladiwostok inbegrepen), verder de staking der anti- Poolsche dwangpolitiek en de spoedige bijeenroeping van het zemsüvo-congres om zitting te nemen als adviseerend lichaam. Wel een ontzettende toestand! T u r k ij e. Er heerscht veel tegenstrijdigheid in de berichten over de voorgenomen vloot- demonstratie in de Turksche wateren, welke ten doel heeft den Sultan te dwin gen de ontworpen internationale controle op de Macedonische financiën te aanvaarden. Verschillende buitenlandsche bladen blijven beweren, dat mocht de Sultan niet nog bijtijds toegeven, de oorlogsschepen der Mogendheden zullen samenkomen voor de Piraeus onder het opperbevel van den Oostenrijkschen vice-admiraal Ripper. Anderen meenen dat vermoedelijk lord Charles Beresford de vlootvoogd van het smaldeel zal zijn. Doch zeker is dat Duitschland, hoewel het, inzake de diplomatieke onderhande lingen met de Porte, steeds solidair is ge weest met de overige mogendheden, niet zal deelnemen aan de blokkade, onder voorgeven het op het moment geen oor logsschepen in de Middellaudsche Zee heeft. Keizer Wilhelm blijft derhalve conse quent in zijn Balkan-politiek, die eenvou dig hierop neerkomtzich onder alle om standigheden 's Sultans besten vriend in Europa te toonen. Middelburg. Vergadering van het hoofd bestuur der vereeniging van Landbouw en Veeteelt in Zeeland in het hotel Verseput" alhier te 1 uur. De voorzitter den heer Hennequin opent dc vergadering; tot bijwoning dezer ver- gaderingzijnuitgenood'gd dhrn. dr. Hissink, directeur der Landbouwschool te Goes, I.G. J. Kakebeeke, Rijkslandbouwieeraar, L. J. M. Koert, zuivelconsulent en J. P. M. Cam- man, Rijkslandbouwleeraar in Zeeland en N.-Brabant. Tegenwoordig zijn de heeren Boogaard voor Walcheren, voor Zierikzee de heeren Moolenburg en Mulock Houwer, Tholen den heer Stein, Kruiningen Domi nions en J. J. Moens, Heinkenszand, Zuid- weg N.-Beveland, Tazelaar en Roggen- band, Oostburg, Hulst J. van Hoeve. De notulen worden goedgekeurdals plaats voor in 1906 te houden algemeene vergadering en tentoonstelling wordt aan gewezen Tholen. De vermoedelijke ontvangsten zullen ziji f 12,147,90. De uitgaven zullen vermoede lijk zijn f10,988,735. De begrooting wordt geraamd op f 1151,16s. Door de afdeeling Tholen wordt gevraagd een dubbel sub sidie dus 2 x f50 voor 2 keurmeesters met de tentoonstelling. Dit wordt goedgevonden nadat dit door den heer Dorst wordt toe gelicht. Aan de leeraren der Rijksland bouwscholen wordt een extra belooning toegekend voor onkosten van hunne reizen. De uitgaven voor subsidiën zijn f 12,801,10 en voor onvoorziene uitgaven wordt ge rekend f917,365. De voorzitter raadt de afdeelingen aan om toeh maar te beginnen voor de hoefsmid- cursussen met 6 leerlingen daar er toch ligt meerderen volgen. De begrooting wordt met algemeene stemmen aangenomen. Be noeming van een lid van het uitvoerend deel, wegens aftreding van den heer C. A. H. Wagtho, deze wordt met algemeene stemmen herkozen. Benoeming van een afgevaardigde naar het N. L. C. wegens aftreding van den heer P. C. J. Hennequin deze wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Voorstel van den heer Ph. J. van Dix- hoorn c. s. om de afdeeling Hulst te splitsen in twee afdeelingen Hulst en Axel. De voorzitter licht deze splitsing toe en adviseert tot toestemming. De heer Van Dixhoorn licht het voorstel toe, daar dit zeer in 't belang is der afdeelingen, daar dan het ledental aanmerkelijk zou stijgen hij dringt aan op aanneming van zijn voorstel. De heer Welleman is er indirect niet voor, daar ook dan wel andere afdeelingen met zoo een verzoek zouden kunnen komen. De voorzitter verdedigt het voorstel met kracht, enkele leden spreken voor en tegen, het voorstel wordt aangenomen met 18 tegen 2 stemmen. Voor de Paardenfok kerij is uitgetrokken voor prijzen 8 maal f500 voor bekroningen. Verzoek van de afdeeling Tholen om een curcus in Paardenkennis te houden met den heer v. d. Sanden, veearts, als leeraar dit wordt goedgevonden. Van den heer H. A. Hanken is een brief ingekomen over den aankoop van een Yorkshire fokbeer en dat deze beschikbaar is. Van den Inspecteur van Landbouw zijn de voorwaarden voor het verlengen eener Rijkssubsidie voor hoefbeslag-cursussen ingekomen. Deze wordt aangenomen voor kennisgeving, idem van den Directeur- Generaal omtrent de toelage van f944, Gedeputeerde Staten geven f600. Heinkenszand acht een cursus in hoef beslag gewenscht, als veearts wordt aan gewezen de heer J. Z. Risch, afdeeling Noord-Beveland wenscht een cursus te Cortg§ne, veearts dhr. D. B. Wagenaar Zierikzee idem met leeraar J. P. L. Goe- mans, afd. Hulst leeraar L. Bogaart, afd. Oostburg met 7 leerlingen leeraar M. Lucieer, afdeeling Heinkenszand met 17 leerlingen. Goedgekeurd wordt de reke ning der landbouwcursussen 1904/05 even eens van de winterschool te Goes, benoemd worden als leden van de commissie van toezicht op den landbouwcursus te Tholen dhrn. M. G.v. Stapel te Tholen, C. A. II. Stoutjesdijk te Tholen en A.vanTilbengh te Oudvosmeer. Dhr. D. J. v. d. Graaff t raagt eené subsidie van f10 voor reiskosten, wordt aangenomen. De heer A. M. Ver mast, veearts te Oosterbeek biedt aan voordrachten te houden over voeding, ge zondheidsleer enz., van landbouwdieren wordt onder dankbetuiging aangenomen. De heer M. S. Vas Dias biedt een goed- koope gelegenheid aan tot verspreiding van berichten. Van den heer M. K. He- ring lid der afdeeling Walcheren is een klacht ingediend over het Hoofdbestuur aangaande de pensioenverzekering voor den zuivelconsulent, hij schrijft dat het hoofdbestuur niet accuraat te werk is gegaau, nu heeft de heer Hering wel alle hoogachting voor de voorzitter doch deze staat maar liever buiten de hoogachting van genoemden heer. De voorzitter deelt verder mede dat uit ingewonnen informa ties gebleken is dat de verzekering ge sloten bij de Maatschappij een solide is, de vergadering keurt ook dit schrijven af. Aan de Maatschappij „Kosmos" zal een schrijven worden gericht over haren agent de heer Hering. Voorstel Welleman houdende wijziging der Statuten der Maatschappij, het hoofd bestuur gaat niet in alie deelen mede met zijn voorgestelde wijziging, de voorzitter wijst met tal van voorbeelden dit aan daar er in de wijzigingen dwang is te bespeuren. De heer Welleman zegt dat hij hier erg moeilijk zit daar hij vernomen heeft dat in verschillende afdeelingen een besluit is genomen in dien zin dat hij toch geen succes zal hebben. De voorzitter zegt dat hij van oordeel is dat de voor steller toch daarom zijn voorstel kan Ver dedigen, het blijkt echter dat bijna alle afdeelingen tegen deze wijziging zijn, daar alle leden een mandaat hebben om te stemmen. De heer Welleman verdedigt zijn voor stel hij wijst er op dat hij tot zijn voorstel kwam om reden, dat er op de vergade ringen slechts 10 percent der leden komen en door zijn wijziging hierdoor verbetering in zou komen, hij zet het groote nut zijner wijziging uiteen als zijnde in het groote belang der Maatschappij. De voorzitter spreekt een en ander van het door dhr. Welleman genoemde tegen, dit met verschillende voorbeelden stavende, verschillende sprekers voeren hierover nog het woord, allen zijn het eens dat de wijziging voor het kringenstelsel niet goed zal werken het zal geven verdeeldheid in de afdeelinagn en dit is toch allerminst weuschelijk/rot zelfs de kleinste dorps- vereenigingen werken op deze wijze zeer goed. De heer Kakebeeke heeft nauw keurig onderzocht in hoeverre het wen- schelijk was de voorgestelde wijzigingen aan te brengen en hij heeft de ervaring- opgedaan dat deze nietwenschelijk zijn ook hij is err persoonlijk tegen. De afdeeling Kruiningen is echter voor de wijziging het blijkt echter dat deze vrijwel alleen staat. De voorzitter zegt dat het bezwaarlijk gaat een besluit te nemen daar den keer Welleman enkele wijzigingen terug neemt o. a. het kringenstelsel en hij dan met het bestuur in contact treedt, neemt hiermede de vergadering genoegen. Alsnu verkrijgt de heer Koert het woord over de boterbereiding bij de boeren in Zeeland, voor een groot deel wordt zij verhandelt op de markten of in de winkels als ruilartikelen, hij wijst op verschillende plaatsen waar de boter wordt verhandelt aan particulieren en voorts aan margarine- fabrieken in Zeeuwsck Vlaanderen is die toestand weer anders daar komt men op de hofstede koopen en deze worden daar rond gevent. Hij wijst er op dat echter de markt der boter niet is zooals het behoort, de afdeeling Middelburg geeft dit goed ingezien en heeft eene onpartijdige marktzetter aangesteld. Verder verwijst spreker op de verschillende slechte kwa liteiten van boter die gemaakt worden, gaarne zou spreker zien dat de ruilhandel op hield te bestaan, daarom roept spreker met kracht op goede kwaliteit te maken, daar er dan ook eene betere prijs te maken is, hij zag gaarne een corporatie ingevoerd voor de boter, niet in den zin van dentegenwoordigen tijd, maar daarover wil hij later spreken wanneer hij meerdere gegevens heeft, verschillende sprekers vragen inlichtingen aan den spreker die hij gaarne verstrekt met cijfers. De voorzitter zegt den heer Koert dank voor zijne keurige inleiding. De heer Zuidweg vraagt om een betere losplaats aan 's-IIeer Arendskerke, hij vraagt of het hoofdbestuur hierover eens wil onderhan delen, dit werd beloofd onder voorwaarde dat door de belanghebbenden een persoon lijk bezoek wordt gebracht bij den heer Directeur Generaal der Spoorwegen. De heer dr. Hissink vraagt in de a.s. zomer vergadering meer tijd om te bespreken of het niet wenschelijk is of er wat meer zorg wordt besteed aan onderzoekingen, hierna sluit de voorzitter de vergadering- onder dankzegging voor de opkomst. Middelburg. In een Woensdagavond gehouden vergadering van leden van het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 't Algemeeu werd behandeld een voorstel van de Spaarbank-commissie, het* luidde als volgt„de Spaarbank en het Departement zullen voortaan geheel vrij en afgescheiden van elkaar zijn. Geen enkele band zal er meer tusschen hen bestaan en ook geen enkele verplichting, die zou kunnen voortspruiten uit vroeger genomen besluiten. Daarentegen betaalt de Spaarbank aan het Departement de som van f18.000 en geeft aan het Depar tement ten geschenke al de vorderingen, die de Spaarbank heeft op het Departement, zijnde.- leening school Vlasmarkt f 6500, leening school Schuitvlotstraat f6000, leening Badhuis f2700 en verbouwing scholen f1800, samen f 17.000''. Het voorstel werd toegelicht en ver dedigd door den voorzitter van genoemde commissie den heer jhr. mr. W. II. Snouck Hurgronje, en bestreden door de heeren mr. M. J. de Witt Hamer en H. Snijders, welke laatste ten slotte de volgende motie voorstelde „De departementsvergadering, overwe gende dat volgens hel bestaande reglement geen voorstel tot afscheiding van de spaar bank kan in overweging worden genomen gaat ten opzichte van het daartoe strekkend voorstel der spaarbankcommissie over tot de orde van den dagwelke motie na bestrijding en verdediging met 34 tegen 13 stemmen werd aangenomen het tweede deel der motie „en spreekt den wensch uit dat bij de a.s. reglements herziening zal worden gelet op hetgeen in sub 2, 3 en 4 van de toelichting tot genoemd voorstel is vermeld" kwam met goedvinden des voorstellers niet in stem ming". In de commissie voor de reglements herziening werden benoemd de heeren L. K. v. d. Harst (voorzitter) en J. 6. Er- merius, uit het bestuuren mr. G. J Sprenger en M. G. Boasson uit de leden. Goes. Met harlelijken dank ontvangen door de wijkzuster een gift van f2,50 voor verleende hulp en drie pakken kleeren. Goes. Wij herinneren er aan dat professor dr. H. Bavinck a.s. Maandag 20 Nov. te 8 uur D.V. optreedt voor de ver eeniging „Wetenschappelijke Belangen" met het onderwerp„Oorsprong, wezen en toekomst der maatschappij". Vlissingen. Naar verluidt zal nog een ander, groot gedeelte van de vest bij het zgn. Glacis op dezelfde kunstmatige wijze worden gedempt als thans geschiedt. Kamperland. In de Donderdag alhier gehouden jaarvergadering der landbouw- vereeniging waar rekening en verantwoon- diging werd gedaan en mededeeling om trent den toestand der vereeniging, bleek dat er vooruitgang was. Deze vereeniging pas opgericht kon het eerste jaar van ge- zamcnlijken aankoop nog niet aan 900 balen komen tot een bedrag van f 3122.06, terwijl er nu waren aangekocht 1560 balen kunstmeststoffen tot een bedrag van f6970.43. Voorts waren de ontvangsten f90.70, uitgaven f62.17, alzoo een batig saldo van f27.90. Verder werd er door aftreding en bedanken eenige verandering in het bestuur gebracht, de aanbe stedingsdatum vastgesteld, enz. Er komt merkbaar meer leven en belangstelling voor deze zaak die hoofdzakelijk zich ten doel stelt het zelf steken en beheereu der monsters, uitlossingen, enz., om langs dezen weg te weten dat men de vereischte waarde voor zijn geld krijgt. Ovezande Bij den landbouwer J. Boon man Dz., is hij het voeren van rundvee, de arbeider N. v. 't Westeinde, zoodanig tegen een stijl gedrukt, dat er genees kundige hulp moest worden verleend, waarbij den docter een gebroken rib con stateerde. Gelukkig dat de man in de werkmansvereeniging is, want de Onge vallenwet voorziet nog niet in zulke ge vallen. 's Heerenhoek. Door den inspecteur der Veiligheidswet, is de stoombakkerij van H. v. 't Westeinde alhier afgekeurd, waardoor hij genoodzaakt is zijn fabriek geheel te verbouwen, 't welk natuurlijk groote onkosten oplevert. Neuzen. Het Waalschip „Limpopode- nos", kapitein P. de Vos, van Parijs met* cokes naar Rotterdam, is Dinsdagavond aangevaren op het kanaal GentTer- neuzen, door het stoomschip HSuez" en nabij Sluiskil gezonken. De opvarenden konden zich redden. Schip en lading zijn verzekerd. Goes. Hier ter stede heeft zich eene commissie gevormd bestaande uit de heerenJ, Fransen van de Putte, ds. G

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1