Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. klein zicli te verstoppen. De stokers, die slechts enkele korrels kolen op den vloer morsten, kregen dadelijk de zweep over hun naakte lichaam. Twee maanden lang heb ik op di« vloot rondgescharreld, nooit heb ik daar een bevel op hebbelijke, niet ruwe manier hooren geven. Dat zou er mee door kunnen, maar ook buiten be velen hoorde ik zelden of nooit de man schappen door hun meerderen op schap pelijke wijze toespreken of terechtwijzen. Bloedrood heb ik ze menigmaal zien wor den onder 't slikken van al dat beleedi- gend gevloek dat 't schaamte zou geweest zijn, kan ik me slecht voorstellen. Inge houden woede is begrijpelijker, en zulke menschen, die met stokslagen als vee naar de slachtplaats gedreven werden, zouden er nog de weelde van vaderlands liefde op moeten nahouden bovendien Wel wat veel gevergd. Indien admiraal Rozjestwenski wat meer onderscheid had gemaakt tusschen een troep dieren en zijn ondergeschikten, zou de vloot van Togo dan niet heel wat meer scheuren en gaten hebben opgeloopen in den slag? Wie heeft er eigenlijk gevochten De Japanners zullen 't heusch zoo moeilijk niet gehad hebben en als ze 't onverhoopt ooit met eene andere natie aan den stok krijgen, zullen ze nog wel andere bokke- sprongen moeten' uithalen De Russische rijksraad heeft besloten om 23 millioen roebels kwijt te schelden van de termijnen die de boeren gedurende 1906 verschuldigd zullen zijn voor het koopeu van de landerijen die hun in 1861 zijn afgestaan. Verder zullen de gezinnen van mannen die in den eorlog gesneuveld zijn, vrij gesteld worden van alle betalingen aan den staat. Bij anarchisten die te Moskou in hech tenis zijn genomen, zijn vele brieven ge vonden, waaruit zou blijken dat er een samenzwering tegen het leven van den Tsaar gesmeed is. Omtrent degruwelen te Kroonstad zijn nog al overdreven berichten verspreid geweest. Een ofïieieele mededeeliug over de on lusten aldaar stelt vast, dat tezamen 18 personen gedood, 8 aan bekomen ver wondingen bezweken, 2 officieren en 81 marinesoldaten en burgerpersonen gewond zijn. Vijf huizen zijn afgebrand, 6 offi cierswoningen, 143 winkels en 9 wijn huizen zijn geplunderd. Alle muiters en planderaars zijn gevangen genomen. Op het appél ontbraken 34 matrozen. Een gestreng onderzoek is ingesteld. Als dat geëindigd is begint het strafgeding. De Kroonstadsche matrozen dreigen dat zij een officier zullen dooden, te beginnen met admiraal Biriljof, voor eiken muiter die den kogel krijgt. Alle matrozen zijn ontwapend en tien afdeelingeu zijn in het fort opgesloten. Kanonnen bestrijken de stad. De officieren dreigen, uit lijfsbehoud, met desertie, wanneer de doodvonnissen tegen de matrozen voltrokken worden. Volgens een particulier telegram uit Wladiwostok is de muiterij daar ontstaan doordien men een aantal soldaten had opgesloten, die hadden durven reclameeren tegen 't slechte voedsel. Hunne kameraden sloegen toen tot muiten over, bevrijdden hunne gezellen uit de gevangenis en staken deze in brand. Matrozen sloten zich bij de muiters aan en het gepeupel begon de stad te plunderen. Men zegt dat al de magazijnen, het post kantoor en de woniDg van den garnizoens commandant zijn afgebrand. Vrouwen, kinderen en talrijke kooplieden hebben de vlucht genomen op schepen in de haven. Naar luid van de laatste berichten waren de muiters nagenoeg meester van de ge- heele stad. Velen zijn gedood in botsingen met de politie. Het heet dat graaf Witte binnenkort de befaamde afdeeling van de geheime politie, die onder Plehwe zoo bloeide, zal afschaffen en ook de veelgehate gendarmes zal af danken. Uit Boekarest komen nog eenige bijzon derheden over de jodenmoorden te Boer- gade en Danoetseri, in Bessarabië. De joden werden daar, nadat hun huis ver brand was, op allerhande manieren gemar teld. Joodsche meisjes en vrouwen werden naakt op straat gesleept en ergerlijk ge schonden. De opperrabijn van Kisjinef is met petro leum begoten en levend verbrand. Te Petersburg is de algemeene werk staking opnieuw afgekondigd en heeft zich wel over het binnenland uitgebreid. Het besluit is tot nu toe opgevolgd door het grootste deel der spoorwegbeambten, haast alle fabrieksarbeiders, boekdrukkers, zet ters, alsmede door de werklieden van de verschillende ondernemingen op electr'sch gebied. Er verschijnen geene couranten. Patrouilles doorkruisen de stad. In eenige stadsgedeelten moeten op bevel der politie de ingangen der huizen en koetspoorten van 's avonds acht uur af gesloten gehouden worden. Naar verluidt zal in Petersburg de staat van beleg worden afgekondigd. De be volking is zeer ongerust. In de voorsteden zijn de winkels weder met planken dicht gespijkerd. Gisteren bestormden duizenden het spoor station en drongen erop aan toch treinen af te laten rijden alvorens het geheele verkeer stilgezet wordt. Het kabinet heeft Rozjestwenski (den vloeker bestemd tot opvolger van admi raal Biriljof in Kroonstad en dienover eenkomstig aan eerstgenoemde die be trekking aangeboden. Overigens gaan er praatjes omtrent Witte, als zou hij de Poolsche afgevaardigden hebben afgesnauwd met een weigering van de gevraagde politieke vrijheden, en dat deze afwijzing is geschied onder Duitsche pressie. Maar de Duitsche reggering ont kent dit. Men kan het ook haast niet ge- looven, want de toestand in Polen begint te beteren. Immers in een vergadering van arbei ders en beambten van den spoorweg WarschauWeenen en de Weiehselspoor- wegen is besloten voorloopig den arbeid te hervatten en met betrekking tot hunne verdere houding in overleg te treden met de leiders van de algemeene werkstaking- in Rusland. De gewone dienst begint den 17en dezer. Te Warschau is alles weer rustig. De scholen zijn heropend, en worden door troepen bewaakt. Er zijn enkele politieke „misdadigers" gevangen genomen. Ook te Moskau heerscht thans rust. Het stadsbestuur bereidt de verkiezing van een nieuwen burgemeester voor. Te Odessa heeft de nieuwe gouverneur een onderzoek bevolen naar het optreden van de agenten van politie gedurende de laatste onlusten. In de districten Gori en Doesjet is de orde hersteld. Een aantal gevangen ge nomen personen is vrijgelaten. Uit Petersburg verneemt men nog dat de keizerlijke familie van Peterhof naar Tsarskoje Tselo verhuisd is. Gisterenmiddag is te Petersburg ten ge volge der algemeene werkstaking het ver keer op de spoorwegen stop gezet. Duitsch-Oost-Afrika. De commandant van de Thetis meldt uit Zanzibar, dat de 2e-luit. Paasche ach ter den Panjaniwaterval de lieden van Kilwa heeft aangevallen. De vijand ver loor 2t dooden, waaronder de raddraaier van hel gezelschap Hongo. Een aantal vijanden werden gevangengenomen. De opstandelingen hebben zonder succes Kibata aangevallen op 27 October en Kilossa op 11 November. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Lippenhuizen door E. T. de Boer eand. te Witmarsum. Bedankt voor Dokkum door H. H. Evers te Oudkerk voor Kropswolde door J. T. Huisman cand. te Schildwolde voor Kamperveen door J. Rijnenberg te Kam pen voor Aartswoud door E. T. de Boer cand. Scherpenisse. Bij de. stemming voor nota belen werden uitgebracht 41 st., waarvan dhrn.C.J. de Bruijne 40,Jan Muller 37 en D. Duijnhouwer 37 stemmen verkregen, die dus alle drie zijn herkozen. Voor de vacatures, ontstaan door het vertrek van J. Rijstenbil en de benoeming tot kerk voogd van W. M. Slager, is gekozen de heer J. Potter met 21 stemmen, terwijl dhr. I'. Noordijke Mz. 20 en M. Tholenaar 7 stemmen verkregen, zoodat tusschen hen herstemming zal plaats hebben. Biezelinge. Bij de stemming voor twee notabelen bij de Ned. Herv. gem. wegens periodieke aftreding der li.h. J. Zuidweg en A. Bruinooge, bekwam J. Zuidweg 49 en A. Bruinooge 47 van de 54 uitgebrachte stemmenzoodat genoemde heeren met groote meerderheid zijn herkozen. De overige stemmen waren verdeeld. Baarland. Tot ouderling is herkozen de heer J. Pot, tot diaken gekozen de heer A. W. Spruit, ter vervanging van den heer C. Haasdonk, die niet meer ie aan merking wenschte te komen. Krabbendjike. Herkozen tot notabelen de heeren J. van 't Leven en Fr. Nieuwen- huize en gekozen I'. Schouwenaar, inplaats van dhr. A. Leijs, die bedankt heeft. Uitslag der stemming voor drie nota belen der Herv. Kerk te Wemeldinge voor de periodieke aflrededing van de h.h. A. Paauwe, Joh. Oudeman en Joh. Oele. Opgekomen 203 kiezers. Uitgebracht op de h.h. A. l'auwe 81, Joh. Oudeman 102, Joh. Oele 94, Jac. de Bourgraaff 99, P. J. A. Kruisse 104 en F. Burger 115 stemmen; zoodat gekozen zijn F. Burger en P. J. A. Kruisse, en herkozen Job. Oudeman. Geref. Kerken. Aangenomen naar Harlingen door B. v. d. Werft' te Grootegast. Men schrijft aan de „Ned." De hoofden van bijz. scholen mogen er wel om denken, dat de modellen A, G en K, in Januari a.s. overeenkomstig een nieuw model behooren te worden ingezonden, waarvan het voorschrift nog moet komen. De aanvrage om rijkssubsidie kan nog op het oude model geschieden. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat de heer G. v. Goor en zijn vader J. v. Goor achtereenvolgens tot heden 89 jaar aan het hoofd der school te Voort huizen gestaan hebben. Het bestuur der r.-k. school te Urse w (N H.) vroeg om de machtiging bedoeld in art. 45bis der wet op het lager onderwijs. Bij schrijven van den schoolopziener in het arrondissement Hoorn werd deze mach tiging verleend, en daardoor ook voor het vak „godsdienstonderwijs" aan de her- halingslessen aan voornoemde school de rijksbijdragen overeenkomstig art. bibis onder B verzekerd. Middelburg. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen 5 jongens die na verbreking van het slot uit een wagen brood hebben ontvreemd. Na voor den officier van justitie te zijn geleid, zijn zij op vrije voeten gesteld. Middelburg. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen H. K boekdruk ker wegens overtreding der arbeidswet. Middelburg. De sergeant J. \V. Kesteloo, van het 2e bat. 3e reg. inf. te Middelburg, is tot den 1 Maart 1906 gedetacheerd bij het 4e reg. vesting-artillerie te Willemstad, ten einde de oefeningen aldaar te volgen. Goes. Overeenkomstig onze vroegere mededeeling, herdacht de werkliedenver- eeuiging „Eigen Hulp" Woensdagavond in de zaal der Sociëteit V. O. V. op foeste- lijke wijze haar vijfentwintig-jarig bestaan. De heer D. Nonnekes, voorzitter der feest commissie, hield een openingsrede, her dacht den oprichter P. Stortenbeker-, die door zijn vertrek uit Goes, spoedig als voorzitter werd opgevolgd door L. Sampon. Verder nog zinspelende op den bloei der vereeniging welke thans een 370-tal leden telt. Er heersclite een opgewekte feestelijke stemming. Vlissingen. In plaats van W. M. van der Dussen die met 1 dezer is benoemd geworden tot brugwachter is benoemd tot brugknecht C. Vermeulen, uit Schoondijke waar benoemde kantenier was, de be noemde is reeds hier in functie. Vlissingen. Aan den Noordzee-Boule- vard alhier worden voor mej. de wed. Vanoutrijve twee villa's gebouwd; het metselwerk door Belgische metselaars en het timmerwerk door dhr. J. A. Geijsen alhier. In het bestek werd opgenomen dat het fondament gelegd moest worden van Hollandsche steen en dit heeft men nu gedaan met Belgische. Hierdoor is kwestie ontstaan tusschen de besteedster en den aannemer. De metselaars zijn reeds ver trokken naar België, zoodat het werk is gestaakt moeten worden. De muren staan sinds eenige weken 2 a 3 meter hoog en zullen nu weer afgebroken moeten worden, en als men het niet eens kan worden, zai het nog een rechtszaak worden. Waarde. Mejuffrouw K. W. Blok is door den gemeenteraad van ScheTpenzeel (Gelderland) benoemd tot gemeente-verlos kundige aldaar. Nieuws van den Dag. Dinsdag voormiddag had aan den calamiteusen SuzannapoUer op Thoien weder eene oeverafschuiving plaats tus schen de raaieu III en IV. Langs de oude laagwaterrand gemeten, heeft deze een lengte van ongeveer 24 meters, en was de grootste inscharing binnen dien rand 5 a ö'/z M. De afschuiving had plaats slechts 2,,2 a 3 M. ten westen van die van 30 September 1905, terwijl de steile rand van den val in raai B nog 6'/2 M. uit de steunrij der bazaltglooiing bleef. Bij de administratie der belastingen in Zeeland zijn verplaatsttegen 20 Nov. de adspirant-verifieateurs L. Scholten van Vlissingen (haven) naar Zevenaar en G. R. Ebens van Arnhem naar Vlissingen (haven)en met 1 Dec. a.s. de kommiezen J Nieveen, 2e klasse, van Vlissingen (haven) naar Schagen en A. H. Wemmerslager, 3e klasse, van Sluis naar Lobith. Bij het onlangs gehouden examen voor de betrekking van kommies-verifica teur bij 's rijks belastingen is o. a. geslaagd de heer A. Bodderij, kommies 2e klasse te Neuzen. Het Hellegat nabij Zaamslag slibt steeds meer en meer dicht. Elk jaar wordt het dan ook moeilijker de vaargeul open te houden, om aan de schepen, welke daar de bieten komen laden, toegang te ver schaffen. De aanlegplaats aldaar zal dan ook spoedig verdwenen zijn. Er worden pogingen gedaan om de schor- gronden in te polderen. Thoien. Door den Directeur der Suiker fabriek te Oudenbosch is aan de wed. Schot alhier de som van f 100 geschonken uit erkentelijkheid voor de trouwe diensten door haren nu vermoedelijk verdronken echtgenoot gedurende dit najaar betoond aan voornoemde fabriek. Het lijk van schipper Schot is nog nog niet gevonden. De N. R. Ct. was derhalve verkeerd in gelicht. De politie te Axel heeft een valsch gouden tientje in beslag genomen, dat aan den rijksontvanger ter betaling was aan geboden. Westkapelle. Woensdagavond om streeks negen uur werd alhier het „Noor derlicht" waargenomen, vertoonende eene sterk rood gekleurde band, van uit den horizon Noord-Oosten, door het sterrenbeeld „de Wagen'', tot aan den horizon Noord- Westen, in dien band waren heldere stralen genoegzaam verticaal naar den horizon schietend. Om tien uur was er niets meer van te zien. Men schrijft ons Woensdagavond heeft de Gereformeerde kerk te Veere haar nieuw en doelmatig kerkgebouw op de kade in gebruik ge nomen. Het is een net en ruim bedehuis ruim driehonderd zitplaatsen staat ongeveer op de plaats der oude kerk en zal wanneer de pastorie daarnaast gereed is met deze een schoon geheel vormen, dat architect (dhr. Maas) en aannemer (dhr. Jansen) alle eer aandoet. Het was inderdaad een blijde ure voor de gemeente, die nu reeds een aantal maanden in een hulplokaal, haar met de vroegere dokterswoning als hulppastorie bereidwillig in huur afgestaan, vergaderen moest. Den tweeden van Oogstmaand was de eerste steen van het gebouw gelegd en nu stond het daar reeds voor den dienst gereed. De jeugdige leeraar, de Weleerw. heer Scheele, was ongetwijfeld de tolk zijner dankbare gemeente, toen hij, na het welkom toegeroepen te hebben be halve aan haar en de verschillende af gevaardigden van de classis en hare kei keu, ook aan den burgemeester, wethou ders en secretaris der burgerlijke ge meente, de hoorders naar aanleiding van de bekende woorden uit 1 Samuel 7 vers 12 wees op den steen der hulpe, die niet minder dan aan Israël, aan de Gereformeerde kerk te Veere te zeggen had en haar wees op de trouw haars Gods in het verleden, wat haar een blijden danktoon op de lippen gaf en haar hoopvol mocht maken voor de toe komst. En wel mocht de leeraar zijne gemeente wijzen op het verleden. Hoe nietig en klein was haar begin. Even na de ver eeniging der bekende kerkengroepen in 1869 was ze gesticht n.l. 31 Mei Mei 1870, door de beide Middelburgsche leeraren ds. A. Littooij, ook nu tegenwoordig, en ds.j M. Keulemans, reeds eenigen tijd in vrede ontslapen. Het was op verzoek van enkele leden der Middelburgsche gemeente te Veere woonachtig. Ds. Scheele herin nerde er nog aan in zijn toespraak en ds. Littooij noemde later in dit verband de in Veere welbekende namen Adamse en Volkers dat tot genoemde „stichting" der Veersche gemeente met het gering doch veelbelovend zevental leden werd overgegaan, nadat ds. Littooij gepredikt had uit Zephanja 3 vs. 12. „Maar ik zal in het midden van u doen overblijven een ellendig en arm volk die zullen op den naam des Heeren betrouwen". Wat een toepasselijke tekst en dat voor zulk een kleine gemeente met één ouderling (Vol kers) en een tweetal diakenen. Geen wonder dat de grijze leeraar nu in zijn toespraak wees, hoe op dit oogenblik het bewijs bij vernieuwing is geleverd, dat die kleine gemeente van toen levensvastbaar- heid had door de goede hand haars Gods over haar en Jezus Christus, den schoonste der menschenkinderen, op wien ds. Meulink van Meliskerke, als afgevaardigde der classis, de gemeente voor de eerste maal in haar nieuw bedehuis vergaderd, in wel gekozen bewoordingen had gewezen, enkele gedachten in overweging gevende over Zion's schoonheid. Vermelden we ten slotte nog het verslag is al zoo lang dat de eerste spreker n.l. de leeraar der gemeente dit nieuwe, Gereformeerde Kerkgebouw den Heere opdroeg in den gebede en op gepaste wijze dank betuigde aan den architect en den aannemer, aan de werklieden, wier „ernstige levenswijs" weldadig heeft aan gedaan, aan den Edelachtbaren heer burge meester en wethouders voor hunne bereid willigheid om de gemeente waar het noodig was de behulpzame hand te bieden, aan zijne gemeente zelve, die zich heeft weten te behelpen in het hulplokaal, kortom aan allen, die in eenig opzicht eenige hulp mochten hebben bewezen, bovenal in de eerste plaats aan Hom, den Koning der kerk, die dit alles in deze blijde ure heeft gegeven. Ds. Littooij de laatste spreker sloot de bijeenkomst met dankgebed en gebruikelijke zegenbede, na op het einde van zijn hierboven vermelde toespraak den kerkeraad namens de afgevaardigden bedankt te hebben voor de eer der uit- noodiging. Dat er toepasselijke psalm verzen ter afwisseling gezongen werden jammer dat het lieflijk orgelspel nog gemist werd spreekt schier vanzelf. Voorbeeldig stil en in zich zeiven ge keerd, het hart ongetwijfeld vol dank baarheid, verliet de groote schare het kerkgebouw, zich begevende ieder naar zijne afzonderlijke woning, begeleid door het vriendelijk en gezellig licht der maan, de laatste zich scherp afteekenend aan den helderen, hier en daar wat roodge- tinten hemel. Uit Den Helder schrijft men aan Het Volk Aan boord van het oorlogschip Wilhel- mina was Dinsdagmiddag met schaften eten te kort. Aan een bak hadden ze 7en man zelfs bijna niets gehad. Het grootste deel der equipage reclameerde, doch hoorde van die reclame niets, en kregen er ook niet door te eten. Om 1 uur met baksgewijs werd wederom gereclameerd, en die tweede reclame officieel doorge zonden. Echter toen er gefloten werd „aan het werk", waren er tien man die bleven staan en eerst vroegen te eten, en zeiden anders niet aan het werk te kunnen gaan. Het resultaat was dat die tien man (dus de anderen niet) dadelijk brood kregen terwijl de aardappelen en groenten apart voor hen werd ingekocht, die zij 's avonds te 5 uur konden nuttigen. De marechaussee te Apeldoorn is, met het oog op de surveillance tijdens de aanwezigheid van het Hof op Het Loo, belangrijk versterkt. Aldaar zijn ook eenige beambten der recherche in dienst gesteld. Te Groningen is een vrouw in den jenever gestikt. Te Termunterzijl bezeerde de vrouw van een arbeider zich met een breinaald aan de hand, welke zoodanig opzwol dat zij aan de gevolgen bezweek. Te Vianen geraakten de kleeren eener vrouw, ten gevolge van het omvallen eener brandende petroleumlamp in brand, zij stierf aan de daarbij opge loopen brandwonden. Nabij het station Echten is gisterenavond een wegwerker in dienst der Staatsspoor, door een trein overreden, zoodat de dood onmiddellijk intrad. De man laat een vrouw met 6 kinderen onverzorgd achter. Te Losser vond de veldwachter het lijk van een paardenhandelaar in de Dinkel. De man was eergisterenmorgen naar Lonneker ge gaan en had daar f 587 ontvangen, die men niet op het lijk vond, zoodat men aan misdaad denkt. Toen te Brielle de klerk van den burgemeester een flesch inkt opentrok, bruiste deze vloeistof met zulk een heftigheid uit de flesch, dat de geheele inhoud in zijn gelaat kwam en hij er verblind door werd. Geneeskudige hulp werd dadelijk verleend, maar de medicus oordeelde het noodig, dat de pa tiënt zoo spoedig mogelijk naar een oog- lijdersgesticht werd vervoerd. Een voerman te Scheveningen reed tegen een lantaarnpaal, welke daardoor brak en op zijn lichaam viel. Hij was bijna on middellijk dood. Te kozen ie*) heeft bij een landbouwer een poging tot moord plaats gehad op eene bij hem inwonende weduwe. Met een scherp voorwerp, ver moedelijk een hakmes, werd de vrouw de achterschedel gespleten. Ijlings ontboden geneeskundige hulp achtte haar toestand levensgevaarlijk en deed haar direct naar het ziekenhuis overbrengen. De knecht van den landbouwer is geboeid naar de marechaussee-kazerne gebracht en in ver hoor genomen. Terwijl een knecht in de exportslachterij te Winteisvvijk bezig was met het afmaken van een varken, wilde een andere knecht het dier door hakken doch kwam toen met zijn bijl op den arm van zijn kameraad terecht, welk lichaamsdeel grootendeels werd afgehakt. Een Staten-debat. In de jongste zitting der Provinciale Staten van Gelderland had de voorzitter na sluiting van het debat over amende menten betreffende de verordening op de salarissen der provinciale ambtenaren, het woord genomen om, vóór de stemming erover, ze te bestrijden. Dit gaf den heer Van Asch van Wijck aanleiding, om, daar hij van oordeel was, dat nu de debatten heropend waren, het woord te vragen om voor de tweede maal over zijn amendement te spreken. Het woord werd hem niet niet verleend, waarop de heer Van Asch van Wijck onder protest de vergadering verliet. De „Nieuwe Arnh. Ct." meldt in verband hiermee Door dit incident is de belangrijke staats rechtelijke vraag op den voorgrond getreden of de voorzitter van een regeeringscollege, die krachtens zijn ambt het recht van advies heeft, bij het gebruik maken van dit recht onderwor pen is aan het reglement van orde, geldende voor dat college, of niet. Wij vermoeden, dat de zaak met het incident niet afgeloopen is en niet onwaarschijnlijk komt het ons voor, dat in de volgende vergadering van de Prov. Sta ten het voorstel zal gedaan worden om de inmiddels aangenomen verordening in te trek ken als zijnde op onwettige wijze tot stand gekomen. In het an tire v. „Wageningsch Nieuws blad" komt een hoofdartikel getiteld „Russisch" voor, waarin de zaak wordt besproken. Het stuk sluit met de vol gende conclusie: Wij veroorloven ons de opmerking, dat de voorzitter minder correct heeft gehandeld10. door nadat de discussie gesloten was, zelf haar te heropenen ter bestrijding van amendemen ten 2o. door den voorsteller van het amende ment daarna het woord te weigeren30. door den heer Van Wassenaer van Cat wijck, die een sub-amendement had voorgesteld, het woord te weigeren40. door, nadat hij een amende ment van den heer Van Asch van Wijck ont vangen had, dit aan de orde had gesteld, de beraadslagingen daarover had geopend, zelf daarover het woord had gevoerd, het niet in stemming te brengen, zeggende het niet te hebben ontvangen50. dat hij, nadat hij medegedeeld had, het weer te hebben terug gevonden, voorstelde het niet aan stemming te onderwerpen, op grond, dat het niet was onderteekend, welke onderteekening door het reglement van orde niet gevorderd wordt, ter wijl hij de objectie van niet-onderteekening bij het ontvangen van het schriftelijk ingediend amendement niet had gemaakt, en de stem ming daarover reeds aan de orde had gesteld Minister De Meester geïnterviewd. Het Centrum heeft het noodig geacht den minister De Meester een onderhoud te vragen over zijne uitlating tegenover den heer Baie van de Petit Bleu ten aan zie* van de verhouding tusschen Nederland en België. Voor genoemd blad bleef nl. de vraag open, hoever de heer De Meester daarbij in zijn sympathiebetuiging voor België was gegaan. Wij veroorloofden ons daarom tot Z.Exc. den minister van Financiën de vraag te richten of het verslag zijner woorden, zooals dat in de Petit Bleu werd medegedeeld, juist was, zoodat enkel een minder correcte vertaling van dat verslag de tegenspraak had uitgelokt. De minister die zoo welwillend was ons te ontvan gen, verwees nog eens uitdrukkelijk naar het bekende communiqué aan de pers. „Wanneer ik van een „rapprochement" tus schen beide landen heb gesproken", zeide Z. Excellentie, „dan werd dat woord door mij slechts gebezigd in dien zin, dat elk denkbeeld van rancune te eenenmale moge verdwijnen en dat de twee natiën in de meest vriendschappe lijke verhouding naast elkander mogen leven. Dat denkbeeld noemde ik sympathiek. Maar op het idee van een unie of bondgenootschap hoe dan ook, ben ik zelfs niet ingegaan. Elke bespreking daarvan sneed ik terstond af". „Dus ook de verzekering, dat geen enkele ernstige poging van toenadering te vergeefs

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2