NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 40. 1905. Donderdag 16 November. 20e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH T roonsopvolging. BmteniaiidSGli Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE EER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cenf, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De commissie voor de algemeene grond wetsherziening zal dan nu haar taak be ginnen. Dit heeft een deel der pers aanleiding gegeven om een woordje mee te spreken over de quaestie der Troonsopvolging. Wij voor ons gevoelen voor een Grond wetsherziening niets. Maar nu zij aan de orde is gesteld, wenschen wij voor 't geval men van het Kiesrechtartikel (80) een blanco artikel maakt, als onze meening uit te spreken dat de anti-revolutionaire partij ernst make met het Huismans- kiesrecht. Voor een regeling van de Troonsop volging voelen wij ook niets. Wij achten deze quaestie in de Grondwet behoorlijk geregeld. Dat wij er nog iets van zeggen, is alleen gevolg van het geschrijf der vrij zinnige en sociaal-democratische pers. De laatste wil een Republiek, eerst genoemde voor een deel spreekt zich uit voor het Koningschap bij vrije volkskeuze. Tegen beide verzet zich de anti-revo lutionaire pers, en met reden. Niet omdat zij aan den monarchalen regeeringsvorm als zoodanig de voorkeur geeft. Calvijn, schoon aristocratisch aangelegd, helde niet over tot het Koningschap, maar tot de Republiek. Hij heeft zich nimmer bezondigd aan vorstenvergoding. Integendeel van hem zijn liet Friesch Dagblad herinnerde er dezer dagen nog zeer terecht aan van hem zijn de bekende krasse woorden »De goddelijke gratie kleeft aan hun kroon, niet aan hun persoon. Zij zijn gewone schepsels, in den regel nog dieper gezonken dan anderen. Hoevelen zijn niet despoten en dwingelanden en bedoelen met de gratie Gods niet anders dan dat zij God den Heere liefst met de voeten zouden willen vertrappen. Het is boeren bedrog als z ij spreken van Gods genade. De hoogste ambten zijn vaak bekleed door schur ken de koningen zelf zijn heden ten dage zoo bruut en idioot als de ezels onder de stomme dieren. Men moest ze liever in hun gezicht spuwen, dan hen te gehoorzamen, als zij zich ".villen plaatsen op Gods troon Nu behoeft niemand voor deze weinig vleiende uitspraak den neus op te halen. Calvijn toch leefde in een tijd toen de Koningen alleenheer sellers waren, die van hun despotische macht niet zelden mis bruik maakten om hunne onderdanen te onderdrukken, te vervolgen, te beroo- ven en te dooden. Frankrijks en Spanje's Koningen hebben zich in de 16e en 17e eeuw op hemelter gende wijze aan de vrijheid, de goederen en het leven van hunne beste burgers ver grepen en werden daarbij, gelijk nog tot op den laatsten tijd in 't groote Czarenrijk geschiedde, geïnspireerd door een reactio naire, wreede, oppermachtige Hofkliek. Maar die tijd is al lang voorbij, en zal, naar te hopen staat, straks ook voor het Russische volk voor goed voorbij zijn. Nagenoeg in alle landen van Europa is het absolute, het onbeperkte Koningschap, door de grondwettelijke (constitutioneele), beperkte monarchie vervangen, waarbij aan het volk zooveel controle op en mede zeggenschap in het landsbestuur is ver leend, dat van gewelddadige aanranding der nationale vrijheden door de Vorsten geen sprake meer kan zijn. Wel vindt er nog onderdrukking plaats, doch niet meer van het volk door den vorst, maar van het ééne volksdeel door het andere volksdeel. Daar kunnen wij hier iji Nederland van mee spreken. De vervolging der Afgescheidenen, de onderdrukking der minderheden, de ach teruitzetting bij benoemingen, de knech ting der vrije School, het zijn altegaar feiten, in 's lands historie geboekstaafd, om te bewijzen hoe de bovenliggende partij, die der liberalen, gedurende een halve eeuw ongeveer, ons Christenvolk onder gehouden, in den ban gedaan, in zijn ont» wikkeling belemmerd, en in zijn dierste rechten gekrenkt heeft. Voor de dwingelandij der vorsten is de onderdrukking door de helft plus een in de plaats getreden. WTie wanen zou dat dit onder de repu bliek anders zou zijn, die heeft de revolutie in haar beginsel van volkssouvereiniteit niet gepeilden wie zich daarbij op de uitlatingen van den grooten Hervormer beroepen zou, zou daardoor slechts blijk geven nog niet tot den geest van Calvijn te zijn doorgedrongen. Waarbij komt dat in een republiek de president slechts door den volkswil ten tooneele komt, en bij aftreding, of som wijlen ook wel tusschentijds, als slacht offer van dienzelfden volkswil, kan worden aan den dijk gezet. Juist als in de oudheid het heidensche Griekenland met zijn groote mannen deed. Het edele drietalMiltiades, Aristides en Themistocles, zijn hiervan de treurige bewijzen geweest. Er is in den republikeinschen regee ringsvorm geen vastheid, en die is er wel bij het erfelijk Koningschap. Dat is in ons land en in onzen tijd de beste waarborg voor, de sterkste drager van de nationale eenheid. Een voordeel dat men niet mag uit vlakken. Maar nu willen de vrijzinnig-democraten, na verwant aan de sociaal-democraten en in de bewaring van de liberale beginselen al te zeer van den geest van Thorbecke en Fransen v. d. Putte, zelfs van Kappeyne vervreemd, bij monde van de Nieuwe Arn- liemsche Courant, aan het principiëele ver schil met de roode neven een mouw passen. En nu werpt men het balletje van het Koningschap bij vrije keuze op. Een concessie, waar de oud-liberale partij wel nimmer in zal treden, ook al mag haar het verwijt van den hoofdman der sociaal-democraten wel tot eenig na denken bewegen, dat zij leeft van de af braak van haar beginselen. Daarom behoeven wij dan ook het absurde denkbeeld van een koningschap bij de keuze des volks, in ruil voor het erfelijk koningschap, niet zoo heel ernstig te nemen. Genoeg zij het hier als de algemeene meening der anti-revolutionaire partij uit te spreken, dat zij nimmer dulden zal, dat aan het erfelijke koningschap ge toond wordt. Maar de vrijzinnig-democraten raken in 't gedrang. Het Volk heeft dit dan ook reeds aan de Nieuwe Arnhemsche duidelijk gemaakt. Gij wilt zoo zegt zij dus een soort koningschap bij keuze. „Of gij na het overlijden van een koning opnieuw kiezen wilt, blijkt niet, maar het zou slechts de konsekwentie van (uw) redeneering zijn, want het is toch niet waarschijnlijk, dat toevallig juist altijd de zoon of dochter van den overleden koning „het meest waardig" kan worden geacht om hem op te volgen. „Een andere konsekwentie is dus, dat men den „meest waardige" willende kiezen, verkeerd doet zijn keuze te beperken tot de internatio nale vorstengeslachten en alle niet vorstelijke personen buiten spel laat. Of meent de „N. Arnh. Ct.", dat een burgerman nooit een „waardig" hoofd van den staat zou kunnen zijn „En nog een bedenkingwaarom het staats hoofd voor levenslang te kiezen en zich niet de gelegenheid opengelaten om, als hij in het gebruik toch minder „waardig" mocht blijken of zijn waardigheid, door welke reden dan ook, daalt, hem te vervangen? „De „N. Arnh. Ct." heeft al een heelen stap naar de rationeele republikeinsche denkbeelden gedaan, maar zij moet nu niet halverwege blijven staan". Men ziet wel wanneer de vrijzin nigen hieraan tornen gaan, de sociaal democraten hen wel helpen zullen. Wij voor ons kunnen den pennestrijd over deze quaestie zonder eenige spanning volgen. Maar wij wapenen ons er alvast op, om, wanneer het in den strijd meenens wordt, ons op de bres te stellen voor het behoud van het grondwettelijk erfelijk koningschap. De Heere zegt in Zijn Woord„Door Mij regeeren de Koningen". Dat is onze eenige maatstaf voor „bekwaamheid en geschiktheid", waarmee de Tijdgeest dweept. Wij achtten het noodig dit elkander te herinneren aan den vooravond van den 17 November, den herinneringsdag van ons nationaal „volksbestaan 15 November 1905. In de geestige rede over de kwakzal verij, welke dr. Treub uitgesproken heeft bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Vereeniging tegen de Kwakzalverij, heeft deze professor den staf gebroken o.a. over pastoor Kneipp en zijne genees methode. De redenaar nam hem als type van het bedenkelijke soort kwakzalvers, die in gemoede meenen, dat zij een systeem van behandeling ontdekt hebben, hetwelk in hun oog, tengevolge van toenemende zelf verblinding en zelfoverschatting, langza merhand voor alle kwalen goed wordt. Vooreerst merkte prof. Treub op, toen hij pastoor Kneipp onder handen nam, dat een belangrijk onderdeel van diens kuur zoo oud is als de weg van Kralingen, minstens al dagteekenend uit de 12e eeuw, want een Duitsch liedje uit dien tijd maakt ook al melding van de toen bestaande gewoonte, om vroeg optestaan en met bloote voeten door het natte gras te loopen, alleen maar voor de gezondheid. Niets nieuws alzoo wat Kneipp vertelt zegt prof. Treub. Maar dit is dan ook het ergste niet. Erger vindt spreker het, dat Kneipp deed, alsof vóór hem nooit van eenige rationeele waterbehandeling sprake was, dat hij niet de minste kennis had van ziekteoorzaken en daarbij een theorie verkondigde, die niets anders is dan een weerschijn van reeds lang verlaten medi sche opvattingen. En het allerergst is wel in prof. Treubs oogen, dat pastoor Kneipp stoutweg be weert dat zijne behandeling goed is voor en genezing geeft van alle mogelijke kwalen, indien ze maar voor genezing vatbaar zijn. Dit zeggen stempelt volgens spreker pastoor Kneipp tot een kwakzalver van den eersten rang. Wat hij in zijn boek onder het opschrift „Krankheiten" schrijft is niets anders dan een mengsel van gevaarlijken, medischen onzin en deerniswaardige zelfoverschatting. Dit alles behalve zacht oordeel over Kneipp in zijne geneeswijze is ook ge lezen door dr. Soer te Ginneken den be kenden arts die met de toepassing van de methode-Kneipp zulke prachtige re sultaten had en heeft. Deze kan het niet hebben, dat een hoogleeraar in verloskunde en vrouwenziekten het oude liedje tegen Kneipp weer ophaalt, nu zelfs 's mans collega Geheimrath prof. dr. Brieger te Berlijn, een specialiteit voor watergenees kundede origineele Kneippsche begie tingen in ruime mate toepast en zijnen studenten leert. En bovendien, zegt bo venbedoelde medicus, er is nauwelijks eene enkele inrichting voor watergenees kunde van beteekenis in geheel Duitsch- land en Oostenrijk te vinden, waar deze begietingen, zij het ook onder een anderen naam, niet worden toegepast. En daarom is het oordeel van prof. Treub volstrekt geen specialiteit op het gebied van water geneeskunde maar gynaekoloogniet meer waard dan dat van den eersten den besten medicus, die zich over de quaestie ver kiest uit te laten. Dr. Soer hoopt prof. Treubs redeneering binnen kort in een brochure te weerleggen. Du choc des opinions jaillit la vérité, zegt de Franschman. Uit de wrijving der gedachten komt de waarheid naar naar voren. Wellicht ook hier in dit onderhavig geval. In een wereld waar alles doorzocht en statistisch berekend en onder vaste ru brieken gebracht is, schuilt toch uog wol eens wat geheimzinnigs. Zoo b.v. is het Oostersche leven voor ons Westerlingen vol raadselen. Dat men ook daar begint met den sluier op te heffen die over zooveel gespreid ligt moge een pas verschenen boek be wijzen dat getiteld is Met de Pelgrims naar Mekka. Men weet Mekka is de heilige stad voor den Mohamedaan, waarheen ieder jaar bedevaarten ondernomen worden. De schrijver van dit in de Engelsche taal geschreven boek is e«n vrome Muzelman die, tengevolge van zijn pelgrimage tot heilige is gepromoveerd. Indien we zijn verhaal goed begrijpen dan schijnen de Pelgrims van Mekka, in doorsnee genomen, nog niet den voet ge zet te hebben op den weg van heilig making. 'tls naar zijne mededeeling een grove troep, een openbaring van ruwe zonde en grove ongerechtigheid. Jioe-jitsoe. De juiste titel van het oude boek dat zich in de Kon. Bibl. bevindt, luidt als volgt: „Klare Onderrichtingen der voor treffelijke Worstelkonst, verhandelende hoe men in alle voorvallen van Twist en Handtgemeenschap zich kan hoedenen alle Aengrepen, Borst-stooten, Vuys slagen &c versetten. Seer nut en voor- deeligh tegens alle slaensiecke Twisters, ofte die met eenjMes yemandt dreygen of trachten te beledigen. Uytgevonden door den wytberoemden en vermaerden Worstelaar Nicolaas Petter." Het is versierd met 71 „naewkeurige verbeeldingen" door Romeyn de Hooge en uitgegeven bij G. J. van Waesbergen te Amsterdam in 1672. Het blijkt niet dat de samensteller met de Japansche worstelkunst bekend is geweesthet eenige hoofdstuk dat eenigszins aan die kunst herinnert is het vierde, handelende „van soodanige greepen, waardoor de sterekte van d'een d'ander kan ondertast worden". Het is aardig dat professioneele wor stelaars in het buitenland dit Hollandsche boek nu nog gebruiken. Nieuwe Courant. Door de opeenvolgende gebeurtenissen in Rusland, is ook nog al eens sprake van Finland. Misschien is het niet over bodig te herinneren dat het noordweste lijk gelegen Finland nog geen eeuw lang onder Russische opperheerschappij staat. Tot 1809 behoorde Finland tot Zweden, toen bleef het een Groot-Hertogdom, waarbij den Finnen volle vrijheid beloofd werd. "Maar Rusland, het autocratische land bij uitnemendheid, kan met de vrij heid niet opschieten. Langzamerhand werd de vrijheid ingeperkt tot eindelijk, tijdens de Vredesconferentie in Den Haag, men herinnert het zich mogelijk wel, de Ozaar de grondwet op zij schoof en ook de Finnen onder den alleenheerscher bracht. Een storm van verontwaardiging stak op, maar ook de Vredesconferentie stond machteloos tot de loop der gebeurtenis sen van de laatste weken er toe leidde om ook den Finnen geschreven rechten te geven, gelijk bij alle beschaafde volken te doen gebruikelijk is. Wij kunnen heden volstaan met het afdrukken van onderstaande telegrammen Een verbod van den Paus. PETERSBURG. Het Russ. Tel. Ag. verneemt nit Kielce, in Russisch PoleD, dat door den Katholieken bisschop aldaar van den Paus een schrijven is ontvangen waarin den katholieken wordt verboden, deel te nemen aan de kerkelijke processies van politieke strekking. Het referendum fn Noorwegen. GHRISTIANIA. Dinsdag was uit 465 districten de uitslag van het referendum binnen gekomen. Vóór het behoud van den monarchalen regeeringsvorm en de candidatuur van prins Karei van Denemarken waren uit gebracht 300 duizend stemmen, tegen 70 duizend. De verkiezingsopstootjes in Spanje. MADRID. Bij de verkiezingsopstootjes te Valladolid is één persoon gedood en zijn velen gewond. Over en weer werden schoten gewisseld. Te Bilbao is de stemming ongeldig ver klaard te Sommorestro bekwamen 8 per sonen verwondingen. Te Sevilla zijn ernstige onlusten voor gevallen welke de tussclienkomst van do politie noodig maakten. Nog in tal van andere plaatsen vielen onlusten voor. Op het oogenblik is de orde hersteld. Vreeselijke oproer in Jekaterinoslaf. ODESSA. Hier zijn berichten onvangen over een verschrikkelijk oproer in het stadje Kriwoirog in het gouvernement Jekaterinoslaf, behelzende dat het dorp verwoest en half afgebrand is. Honderden menschen zijn gedood. Born-aansiag te Konstantinopel. KONSTANTINOPEL. Een bom-aanslag "3 heden gepleegd in de Pera-wijk. Nadere bijzonderheden kunnen nog niet geseind woraen. Een gedenkteeken voor Wilhelm I. NEURENBERG. Dinsdag heeft in tegenwoordigheid van den keizer, de kei zerin, den kroonprins, den prins-regent van Beieren, den groothertog en de groot hertogin van Baden de plechtige onthul ling plaats gehad van het gedenkteeken voor Keizer Wilhelm I. Aan het feestmaal, dat daarop volgde, bracht de prins-regent een dronk uit op den keizer, de keizerin, den kroonprins en groothertogelijk paar van Baden. De Keizer antwoordde en dankt j. Hij zeide, dat op de burcht de vanen van Wittelsbach en Hohenzollern, die naast de Rijksvlag waaien, herinneren dat in nationale dagen de huizeu Wittels bach en Hohenzollern standvastig naast elkaar staan. De keizer eindigde met een leve de prins-regent. Goes. Benoemd tot lid van de Oeco- nomische Spijsuitdeeling (vacature wijlen den heer S. J. J. de Jonge Mulock Houwer) de heer F. Sturm. Middelburg. Met ingang van 16 Nov. a. s. is aan den sergeant-maj oor-instruc teur H. J. Braber, van het 2e Bataljon 3e Regiment Infanterie alhier een j aar lij ksch pensioen toegekend van f425. Middelburg De milicien-sergeant Tim mermans, de korporaals Yoorhans, Rijbe- ring, Willemsen, Molhoek, Geervliet en Broeksma en de milicien-korporaals Pas veer, Ketelaars, De Keijzer en Yan der Made, allen van het 2e Bataljon 3e Reg. Infanterie nemen aan de opleiding deel voor den rang van sergeant en fourier, welke bij het 2e Bataljon gehouden ge houden wordt. Allen Middelburgsche ingezetenen. Vlissingen. Voor de electro-tinfabriek is weder een lading met blikafval aan gekomen, welke in lossing ligt voor de fabriek. Wanneer een voldoende hoe veelheid blikafval is gearriveerd zullen de werkzaamheden aan de fabriek weer kunnen beginnen, waardoor verschillende personen gebrood zijn. St. Maartensdijk. In de Maandag ge houden Raadsvergadering werd besloteu naar aanleiding van een schrijven der commissie voor de in 1906 te Middelburg te houden tentoonstelling van oud goud en zilverwerk voor die tentoonstelling al te staan den zilveren beker van 1595, de zilveren schaal van 1613 en een lepel. N

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1