RECLAMES. Gemengde Berichten. k. c. EENIGE WOORDEN van een inwoner van Middelburg. Kerknieuws. Schoolnieuws. Ingezonden Stukken LEESTAFEL tot t'2 b. s. 1 d. h„ C. v. M., Gapinge, tot f2 b. s. 2 d. h. Verder wegens: het zitten en liggen op drii keermuur van het droogdokK. K., W. H. C. P., J. D. K„ Middelburg, tot f0,50 b. s. 1 d. h. noodeloos schreeuwen op straatP. M., G. M., G. v. d. S., Middel burg, J. II. Vlissingeu, tot 1 0.50 b. s. 1 d. h.anders rijden dan stapvoets met een niet op riemen of veeren rustend voertuig L. V., Middelburg, A. K., Koudekerke, tot fl b. s. 1 d. h.plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig: J. A.de W., J. A. Middelburg, W. II., Koudekerke, tot fl b. s. 1 d. h.als bestuurder van een voertuig zich niet gedragen naar de be velen der politie: J. d. S., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 h.en wegens dronkensehap M. W., M. d. N., Arnemuiden, A. F., Koudekerke, J. J., Bergen op Zoom, C. M. F., -/.onder bekende woon- of verblijf plaats, tot f2 b. s. 2 d. h., C. B., Middel burg, tot f3 b. s. 2 d. li., D. S., G. C., Arnemuiden, tot 5 dagen h., H. S., Oost en West Souburg, tot 2 x 5 dagen h. Vrijgesproken zijn A. S., Middelburg, beklaagd van loopen over eens anders grond die beplant isen J. v. d. V., Vlissingen, beklaagd van begraven of doen begraven van een gestorven paard voor dit is gekeurd. Mejuffrouw de Wed. Marijs de Klerk, heeft iets te zeggen betreffende Foster's Zalf, het bekende middel tegen huidziek ten, zooals aambeien, eczema, huiduitslag, jeukingen, enz. Mejuffrouw de Wed. Marijs de Klerk, wonende Seisweg R 148 te Middelburg, meldt ons: Het is thans reeds driejaren dat ik opgescheept was met een ellendige kwaal, namelijk aambeien. Jaren lang heb ik veel pijn moeten doorstaan doch niet alleen dat, ik had hierdoor ook veel bloed verlies en nu en dan hevige jeuking en steken. Alle hieraan bestede zorgen en geneesmiddelen waren op niets uitgedraaid, liet eenige wat mij dadelijk verlichting gaf, was Foster's Zalf. Dadelijk bij het gebruik hiervan verdween mijn hinderlijke kwaal en veertien dagen later kon ik er weinig of niets meer van gewaar worden. Ik zou elk lijder hieraan, wel een proef met Uw probaat middel willen aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Verzeker U dal men U de echte Fos ter's Zalf geeft, dezelfde die Mejuffrouw Marijs de Klerk gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handtee- kening van James Foster voorkomt. Ze is te Goes verkrijgbaar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Leidendr. G. Oorthuijs te Brakel, dr. P. J. Kromsigt te Rotterdam en dr. J. P. de Bie te Arnhem. Beroepen te Sneek, J. Ossewaarde te Meppelte Kerkdriel, A. Rutgers v. d. Loeö te 's-Bosch. Aangenomen naar Herkingen door J. W. J. Adding, cand. te Delftnaar Grootebroek door H. J. v. d. Zee te Beusichemnaar Randwijk door D. Plantinga te Rijnsaterwoude. Ri!Iand-Bath. De collecte gehouden tijdens den oogstpreek bracht f 135 op. Geref. Kerken. Beroepen te Vlissingen, J. J. Beerends te Maasland. Bedankt voor 's-Gravenmoer door G. J. D. Aalders te Dussen. Ds. Ubbens van Silvolde bedankte niet voor Koudekerke, zooals door ons uit De Telegr. was overgenomen. Z.Eerw. nam nog geen beslissing. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Lisse door J. v. d. Vegt te Haarlem. Remonstrantsche Kerk. Aangenomen naar Haarlem door dr. A. H. Haentjens aldaar. De Augustus-collecte bedroeg dit jaar te Kruiningen met Hansweert enSchore f 111,60, en te Dinteloord f38,38. Geslaagd te Breda voor de vrije- en ordeoefeningen de dames S. Fonteijn te Ter Neuzen en A. M. Waelput te Zuiddorpe. De fourier Nuijten wordt op 14 Nov. a.s. gedetacheerd bij het 2e bataljon te Middelburg teneinde aldaar de opleiding te volgen voor sergeant-majoor instucteur. In plaats van dr. Hartman is te Zaam l ig benoemd, tot gemeentegenees heer, deheer Meinema, arts te Groningen. Colijnsplaat. Door het ongunstige weder is het werk aan den iulaagdijk van den Anna Frisopolder vertraagd en nu, met het oog op den naderenden win ter en de geringe werkkrachten, is het werk gestaakt om met het voorjaar weer hervat te worden. Er zal alsdan nog heel wat te doen zijn, zoodat 't wel Juni zal worden eer het werk geheel klaar is. Tholeri. Zaterdag drong alhier de treu rige tijdimg door dat schipper Gornelis Schot Jz. varende op de hoogaarts Th. 88 met zijn knecht Jan Schot Johz. heide ver dronken waren. Later bericht meldde dat de schipper alleen verdronken is en de knecht drijvende gevonden op eenige plau- ken door een anderen hoogaarts is opge pikt. De knecht is heden dan ook in de ouderlijke woning teruggekeerd en heeft het verdrinken van zijn schipper beves tigd. Hij heeft nog getracht hem eenige planken toe te steken, doch vermoedelijk is de man die anders uitnemend zwemmen kon, nu verbijsterd door schrik, en rade loos van angst totaal bewusteloos geweest, en is zoo in de diepte weggezakt. Men kan zich de droefheid dezer nu weduwe geworden vrouw en haar eenige dochter voorstellen, op zoodanige wijze het einde van haren man te vernemen. Gisteren meldde De Rotterdammer het telegrafisch, doch was in dezen mis. Vlissingen. Gisteren kwam van uit Engeland op de haven en meerde aan de ponton van de dagmailbooten hetEngel- sclie ss. „Mellifont" van de Lancashire en „Yorkshire Rail Waij Company'', dat is van die Maatschappij welke plan heeft het volgende jaar een stoomvaartlijn te openen tusschen hier en Engeland voor passagiers, aan boord bevond zich de reederij van bovengenoemde Maatschappij, na hier het een en ander in oogenschouw genomen te hebben en misschien ook ge regeld te hebben in betrekking tot de nieuwe lijn, is genoemde boot vertrokken naar Antwerpen. Kloetinge. Dhr. Broekhoven had Za terdag bij het opmeten van boomen staande aan den Noorddijk, het ongeluk dat hij uitgleed, waardoor hij een been brak. 's-Heerenhoek. In de gemeenteraads vergadering gehouden den 11 November j.l. waren tegenwoordig de voorzitter en 4 leden. Afwezig M. van der Meulen, zonder kennisgeving. De notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd terwijl de ingekomen stukken voor kennis geving werden aangenomen. Op verzoek van de Gedeputeerden werd een wijziging gebracht in de begrooting voor 1906 van een dubbeltje. Daarna werd een commissie benoemd, zijnde de heeren Thomas en Serrarens, om de geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid J. A. Hemijn te onderzoeken die rapporteerde tot toelating, en alzoo werd besloten. De zoon van een landman te Aker sloot ging een rund uit de weide halen, en was bezig een touw om de horens te winden. Op eens werd het dier wild en slingerde den jonkman van zich af. Deze kwam terecht in een nabijzijn prikkel draad en bezeerde zich zeer ernstig, zoodat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Groningen is een geheel gezin onwel geworden na het eten van polfertjes, welke gebakken waren met olie in een geëmailleerd pannetje. De vader, die een stuk schelvisch gegeten had, dat met dezelfde olie was gebakken, werd hevig benauwd, zoodat men het ergste vreesde allen zijn weer hersteld. Dr. G. \Y. Bollaan en zijn echtge- noote te Rotterdam hebben tegen 1 Jan. as. ontslag genomen als geneesheer-directeur en als directrice der eenige jaren geleden door dezen geneesheer aldaar opgerichte «Vereeniging ter bestrijding van Lupus in Nederland". Donderdagavond schelde te Amster dam een jonge man aan een huis in de Constantijn Huygensstraat aan, om zijn meisje dat daar diende te spreken. Mevrouw deed zelf open, en zei, niet te willen hebben, dal hij aan haar huis kwam voor de dienstbode. Toch stond de jonge man er op, het meisje, al was het dan maar een oogenblikje, te spreken. Toen de dienstbode buiten kwam wierp hij haar een bus vitriool in het gezicht, en maakte zich uit de voeten. Het meisje zal vermoedelijk blind en dus voor haar leven ongelukkig zijn. Van den dader geen spoor. Een veehouder in de gemeente Baar- deradeel, die door eene koe op de borst werd getrapt, is aan de gevolgen overleden. De heer v, d. Veur, gepensioneerd kapi tein der artillerie te Scheveningen is heden op het trapbordes van ziji villa gestruikeld en zoodanig met het hoofd op den gemetselden grond neergekomen dat hij na eenige oogenblikken overleed. Een roofvisch. Door een vischschok- ker werd gisteren in den afslag aan de Schevingsche haven een roofvisch aange bracht een „Hoozemond" met een ge vaarlijk grooten muil. Het beest dat 1 Meter lang is en welks kop zoo groot is als de helft van het lichaam, vond geen koopers. In een boot naar Parijs. Vrijdag werd Tiel bezocht door den Zweed Gustav Nordin, die in een zeildoe ken bootje de reis van Stockholm over Bremerhaven en voorts over de Duitsche, Nederlandsche en Belgische binnenwate ren naar Parijs maakt, waar hij den Fran- schen zijn bootje present doen wil. Is^iij genoodzaakt in zijn schuitje te overnachten daa slaapt hij onder den blooten hemel in een slaapzak. Een volksleger. De Standaard bevat een schrijven van dr. Küyper, getiteld„Bijdrage tot de (piaestie van het Volksleger". Dr. Kuyper heeft n.l. op zijn reis te Boekarest verschillende bijzonderheden vernomen omtrent het Roemeensche leger, dat een volksleger is, betrekkelijk weinig kost en toch een ganseh ander type ver tegenwoordigt dan liet Zwitsersche leger, waarop te onzent de aandacht wel wat te eenzijdig gevestigd is. Aan de cijfers, die dr. Kuyper noemt, ontleenen wij de volgende De bevolking van Roemenie overtreft de onze slechts met een millioen, doch waar bij ons jaarlijks volgens de Militiewet 17,500 man onder de wapeuen komen is dit in Roemenië het geval met 42000 man. De dienst is 9 jaar bij het actieve leger en zijn reserve, daarna 6 jaar bij wat wij noemen de landweer en dan nog 10 jaar bij wat gelijkt op den landstorm. Op voet van oorlog wordt het Roemeensche leger becjjferd op 740,000 man, alzoo het geheelc valide volk van 2146 jaar. Na verder van de inrichting van het leger een overzicht te hebben gegeven, komt de schrijver tot de kosten. Terwijl ons Oorlogsbudget 27 millioen gulden of bijna 56 millioen francs bedraagt, zijn de kosten van het Roemeensche leger nog geen 42" millioen frans. Neemt men nu in aanmerking, dat het Roemeensche leger uitnemend is ingericht, gewapend en geoefend, dat de officiers- tractementen niet minder zijn dan bij ons en dat het permanente leger in tijd van vrede veel grooter is dan hier te lande, dan is het den schrijver niet duidelijk, hoe het oorlogsbudget daar nog bijna een derde beneden het onze kan blijven. Dr. Kuyper hoopt, dat voor ons Depar tement van Oorlog het noodige licht daar over moge opgaan. De staking te Rotterdam. Zaterdag beraadslaagden 12 Duitsche graanhande laren met het comité uit den graanhandel, den president van de Kamer van Koophan del en eenige groote cargadoors-firma's, doch zonder eenig resultaat. Zij wezen op het groote ongerief, dat de Rijnstreken van de staking ondervinden, doch de middelen, om uit de moeilijkheden te geraken, wisten ook zij niet aan te toonen. De directie van het Vriesseveem heeft gistermiddag om vier uur, nadat definitief met haar korps beëedigde wegers (75 man) werd afgere kend, als laatste ultimatum gesteld, dat zij zich uiterlijk Maandagmorgen 9 uur hebben aan te melden, na welk tijdstip zij zich als onherroepelijk ontslagen hebben te be schouwen. De Algemeene Nederlandsche Dia- mantbewerkersbond te Amsterdam heeft een nieuw huishoudelijk reglement vast gesteld. In het verslag van Het Volk lezen we de volgende tirades „De voorzitter deelt mede dat Dinsdag avond vergadering is in 't Concertgebouw het is hoogst gewenscht dat er geen schade aan stoelen enz. wordt toegebracht, opdat het Concertgebouw ook later beschikbaar zal zijn". „Ten behoeve van de loonberekening voor de verstellers stelt de voorzitter voor te bepalen dat deze loonberekening steeds zal geschieden per halve dag „Spier betoogt dat de verstellers niet lijden mogen omdat de slijpers te laat komen. Snapper zegt: „Nog nooit is mijn ver steller op zijn tijd geweest". Nog komt in hetzelfde blad het verhaal voor van een diamantbewerker, zekere Moret, die voor een contributieschuld van f 33 door 't bestuur van den A. N. D. B. wordt vervolgd, doch dit ook schijnt ver diend te hebben. Hij betaalde namelijk van Maart tot Nov. 1898, bleef toen tot 1903 „ongeorganiseerd"; betaalde toen weer vier weken totaal f 3 contributie, ontving toen f 84 ziekengeld, smaadde de organisatie, en maakte nieuwe schulden, en dat terwijl hij vroeger 11 tot 16 gulden weekgeld had en nu, dank zij 't optreden der organisatie f 33 's weeks verdient bij achttien uren per week minder werktijd Dat schijnt een ondankbaar lid te zijn Ronde huizen. De „Illustrated Scientific News" brengt het laatste snuifje op het gebied van huizenbouw en bij het plaatje van een huis, dat eenigszins doet denken aan een verkort model toren, is een bijschrift geplaatst, waarin gezegd wordt, dat wat betreft goedkoopte, warmte en algemeen practisch nut, een «rond huis" verre te verkiezen valt boven een recht hoekig. Het eerste huis van dien aard is gebouwd voor tnr. Barber Starker in Knock Channok, Schotland. Het ziet er inderdaad niet zoo mal uit als men zou denkenmet uitgebouwde erkertjes en balcons is er nog als wat afwisseling aan gebracht, en ook is het gemis aan lijn, wat wel het hoofdkenmerk moet zijn van een rond huis, daardoor goed gemaakt. Het huis is twee i erdiepingen hoogom den midden-hal, die rond is, loopt een galerij, ook rond natuurlijk, waarop alle slaapkamers uitkomen. Het dak is kegel vormig maar er staan een paar torentjes op, om wat teekening aan het geheel te geven. Het is weer wat nieuws, wellicht zelfs een reactie tegen Den stijl, die ons van huivering verstijven, Den stijl, die van bewond'ring gloeien doet, Zoodra de 'blik in dat gevaart' van blokken De zegepraal der rechte lijn begroet. (Handelsblad.) Een Duitsch blad verklapt een en ander over de rookliefhebberij van Keizer Wilhelm. De Duitsche Keizer schijnt een groote voorliefde te hebben voor sigaretten, die hij in groote hoeveelheden rookt. Laatst wierp hij in de Thiergarten het vergulde mondstuk van een sigarette, die hij ge rookt had, wegeen straatjongen raapte het op en verkocht het voor tien gulden aan een Engelschmau. Aan zijn vrienden biedt de Keizer uitstekenden sigaren aan, speciaal voor hem gemaakt. Op de jacht rookt hij een pijp. De keizerlijke pijp wordt door een lakei bewaakt, die er voor verantwoordelijk is. De pijp is door een Berlijnschen draaier gemaakt, volgens een model, door den Keizer zelf geteekend. Op het midden van den kop, die van meerschuim is gemaakt, ziet men een haan op een tak gezeten, met uitgestrekte vleugels. Op den steel staat een W. Dezer dagen is te New-York zekere Bergeret, een nachtwaker aan de gasfa briek, overleden, en deze Bergeret was in 1871 een der Commune-generaals Bergeret was stalknecht, letterzetter, corrector en boekhandelaar. Gedurende den Fransch-Duitsehen oorlog had hij zijn plicht gedaan, doeh het is nooit bekend geworden waardoor de korporaal van toen bij het uitbreken van de Commune plot seling als Generaal voor den dag kwam. Hoe dit zij, hij commandeerde een batal jon op Montmartre, hij commandeerde nog op de Place Vendême, toen leidde hij den mislukten tocht van zijn manneu naar Versailles. Maar daarmee nam zijn generaalschap een jammerlijk eindeWant hij schreef bij deze gelegenheid zijn beroemd geble ven bericht«Bergeret is zelf in Neuill v Te oordeelen naar de berichten heeft het vuur van den vijand opgehouden. De geest der troepen is uitstekend. De linie soldaten koinen op ons toe en verklaren, dat behalve de hoogere officieren niemand vechten wil". Dit is een beroemd historisch woord gebleven «Bergeret is zélf in Neuillv Inderdaad echter had het heele leger der Verbondenen rechtsomkeert gemaakt, toen men van den Mont Valérien was be ginnen te schieten met los kruit en een enkel scherp schot daartusschen Wat moest de Commune doen meteen generaal die zich liet verslaan Hij moest zijn fonkelnieuwe zwaarvergulde uniform uittrekken en zat weer in zijn gewoon jasje in de gevangenis. Men betrachtte echter barmhartigheid en Bergeret kreeg een com munistisch baantje, waarin hij geen kwaad kon uitvoeren. Toen de Commune uit eenspatte wilde de nieuwe regeering den ex-generaal in zijn kraag pakken. Maar hij ontsnapte naar Brussel, trok later naar Londen, nog later naar New-York. Daar eindigde hij zijn eens zoo roemvolle bestaan als nachtwaker aan de gasfabriek. En zoo kwam zijn eigen profetie uit, zijn belofte in een snurkend pamflet neergelegd dat hij over het leven van zijn inedeburgeis zou waken. Dat heeft hij ten minste in zijn laatste levensjaren gedaan. Een historie van twee Fransche gene raals Generaal Percin, oud-kabinetschef van generaal André, ontmoette gisteren in het Bois de Bologne te Parijs generaal Bruchére, vice-president van den oppersten krijgsraad, generalissimus van het Fran sche leger. Generaal Percin bracht het militair saluut, maar generaal Bruchére sloeg er geen acht op. Generaal Percin ging daarop naar zijn superieur en zeide „Generaal, ik heb u gesalueerd, ik verzoek u mijn saluut te beantwoorden". Generaal Brugère antwoordde: „Ik heb u niet gezien U kunt gaan". Generaal Percin ging, maar heeft bij den minister van oorlog schrif telijk zijn beklag ingediend, met de vraag of hij de zaak nu verder zelf moest regelen of dat de minister zou optreden. De minister heeft geantwoord, dat hij generaal Brugère een verklaring zou vragen. In de gasfabriek te Luik heeft een hevige ontploffing plaats gehad, waarbij twee menschen zijn omgekomen. In de Adriatische zee heeft een hooge vloedgolf veel schade aangericht. Ver scheiden schepen kregen ernstige averij. Te Rovigno steeg het water tot de tweede verdieping der woningen en de bewoners konden ter nauwernood ontsnappen. Koningin Ranavalo van Madagascar, het land dat eenige jaren geleden door de Franschen werd geannexeerd, heeft het opgewonden debat in de Fransche Kamer gisteren bijgewoond en zij zeide, dat als er te Antananarivo vroeger kwestie was van oorlog of vrede, dat de Horas dan een „Kabary" hielden, waarbij nooit meer dan een tegelijk sprak. Het „Ka bary" van de Franschen vond zij te lawaaierig. Wat de voeding van een leeuw kost. Ondanks de verwoede jacht, welke de Ara bieren van Algerië op den leeuw maken, is de koning der (lieren daar nog niet uit geroeid. Hun haat tegen hem is overigens te begrijpen, als men weet welken tol het dier zich jaarlijks laat betalen. Men moet niet denken, dat de leeuw houdt van eenzaamheid en donkere wou den. Hij is geen vriend van het woud, hoeveel dieren het ook bevatte, welke hij tot zijn prooi zou kunnen maken. Maar wel heeft hij voorliefde voor goed gedrai neerde streken, waar de aanwezigheid van den mensch die van vee doet veronder stellen, en waar de landbouw te dichte of te uitgebreide bosschen insluit, om te beletten de prooi te ontdekken en er jacht op te maken. Een Algerijn heeft den prijs van het jaarlijksch voedsel berekend, dat een enkele leeuw aan de bewoners van ziju buurt ontsteelt. Naar het schijnt heeft de vorst der woestijn om de vijf dagen een stuk groot vee noodig, en alle andere dagen een schaap of een geit. De gemiddelde waarde is f75, en die van een schaap of geit f5. In een jaar verorbert een leeuw dus 75 stuks groot en 290 stuks klein vee,'t geen gen totale waarde van f7075 vertegen woordigt. Een dure kostganger dus. Ver onderstelt, dat het dier dertig jaren leeft, wat de gemiddelde leeftijd is van den leeuw, dan bereikt men het kolossale cijfer van f212.250. Daar men nu het getal nog levende leeuwen in het depar tement Constanfine veilig op vijftig kan stellen en in de twee andere departe menten van Algerië mede op vijftig, mag du» voor Algerië ecu honderdtal leeuwen worden aaugenomen. De eer van den koning der dieren te voeden, zou dus aan de Afrikaansche kolonie van Frankrijk niet minder dan f707,500 per jaar kosten. En reken daar nog eens bij de panters, die er veel talrijker zijn dan de kvu.ven. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan de Redactie. Een echt Russisch stukske, heer Redac teur, de driestar aan het hoofd van Uw ulad van 11 dezer, een voor eeu Plehwe, zoo hij nog leefde, om van te watertanden. Eeu tegen de Joden ophitsende toon spreekt er uit, die de min ontwikkelden onder Uwe lezers met haat en afschuw moet vervullen tegen die paria's, die het zelfs tot Minister van justitie durven brengen in ons vrije Nederlandtegen die paria's, waarvan ge durft zeggen, dat ze geen vrede mogen hebben met eeu Christelijke regeering, een Christelijke school, kerk, vereeniging of Volksbond zelfsWaar ter wereld haalt ge, heer Redacteur, zoo iets vandaan De tegenwoordige minister van Justitie, Mr. E. E. v. Raai te en niet Mozes van Raalte, zooals U zeer lief tegen beter weten in, gelieft te schrijven, een Jood (reform Jood volgens U) zal u wel anders doen zien. Deze is evenals alle hier wo nende Joden en pok Christenen en l'aga- nisten, in de eerste plaats Nederlander en als zoodanig zijn hem ook de belangen van het Vaderland en het geheele Volk nommer één. Het zou dan ook van de rechterzijde in de Kamer op zijn zachtst genomen al zeer onwellevend en zeker onparlementair zijn zoo ze volgens U, haar leedwezen er over had uitgesproken, dat het ministerie van Justitie door een reform Jood is bezet, en toch durft gij in uw blad zulks der goê gemeente voorzetten. Zie, mijnheer de Redacteur, dat ge in beginsel strijdt tegen het zittende Kabinet op deugdelijke gronden, zal ieder kunnen waardeeren, doch daarvoor de Joden als zondebok te gebruiken is onverantwoor delijk. De onmenschelijke tafereelen, die thans in Rusland voor de zooveelste maal, weer worden afgespeeld, moesten u daar van doen terugdeinzen, want weet wel, naast de verdorven bureaucratie zijn ophit sende courantenartikelen in de eerste plaats de schuld van die wreede menschenslach- tingen. Hoeveel schooner, Christelijker zou het niet zijn, indien in plaats van deze driestar een oproep tot hulp en steun in U w blad hadde gestaan waar we tot heden, vreemd genoeg, zelfs nog geen woord van afkeu ring, laat staan, afschuw vonden, want weet wel, die vervolgde verminkte, ge slachte Joden zijn ook menschen Dankend voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zijn Hoogachtend, Uw dw. A. NETER. (De geachte inzender geeft ons de ge legenheid om een fout te herstellenniet de heer Mozes v. Raalte, maar Mr. E. E. v. Raalte is minister van Justitie. Overi gens windt hij zich onnoodig opwant niet tegen de Joden, zelfs niet tegen de Reform- Joden ging ons geschrijf, maar tegen het feit, dat het Kamerlid v. Raalte, zich een der felste tegenstanders van minister Kuyper en van de Stakingswetten heeft betoonden gelijk de vrijzinnige pers, met haar Reform-Joodschen invloed, prin- cipiëel niet anders kon dan den Christen Staatsman Kuyper vervolgen, zoo zullen wij, nu een Jood-Staatsman aan het hoofd van Justitie is, diens handelingen toetsen aan zijn verleden als lid der oppositie. De benoemingen in verband met de Kinder wetten hebben ons al iets geleerddoch niet alles op eenmaal. Dit mag de heer Neter Russisch noemen. Hij mag zelfs ontkennen dat wij tegen de gruwelen in Rusland herhaaldelijk ge protesteerd hebben, ja zelfs vergeten zijn dat hij zelf bij de oprichting van den Chr. Volksbond te Goes, het krachtigst tegen dien naam Christelijk geprotesteerd, ja er zelfs zijn steun op onthouden heeft, dit deert ons niet. Van Judenhetze vrij, zullen wij, waar 't moet, niet schromen op feiten als in de door hem gewraakte driestar genoemd de aandacht te vestigen. Red.) Beets Scheurkalender 1906. Den Haag R. J. Fuik. Evenals vorig jaar geeft de heer Fuik weer een Beets-kalender uit. Het meest

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2